Amerika brengt Vietnam in de Veiligheidsraad Rumoerig debat in Belgische Kamer over incidenten in mijnstreek VERSCHERPT PRIJSBELEID Djakarta zag parade van 50.000 mohammedanen MOEIZAME DEBATTEN VERWACHT ERNSTIGE MENINGSVERSCHILLEN IN BELGISCHE REGERING Bronchileffen HET WEER WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 22e Jaargang - No. 6619 Hanoi en Peking weigerden Conferentie voorgesteld Paus Paulus Nog scherper Ver. Staten niet verantwoordelijk Geweld Sowjet-Unie staat achter Noord-Vietnam Ook Frankrijk tegen Noord-Vietnam wijst V.N.-bemoeienis af VALS ALARM Ondermijnende berichtgeving Arrestatie van Indonesische Chinezen Tien jaar of de dood. TERECHTGESTELD Schooljeugd naar huwelijk van prinses Beatrix BELGISCHE ARTSEN STELLEN ULTIMATUM Ziekenfondsen krijgen de schuld Hij was verrast Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummef tot 10 uur voormiddag. President Johnson heeft meege deeld dat Amerika om een onmid dellijke bijeenkomst van de veilig heidsraad heeft gevraagd ter be handeling van de Vietnamese kwestie. Ondanks de hervatting van de bombardementen op Noord-Viet- nam, aldus de president, zal Ame rika onvermoeid naar vrede vliiven streven. De Amerikaanse vertegenwoor diger Arthur Goldberg zal de vei ligheidsraad verslag doen van de toestand in Vietnam en een reso lutie indienen om de weg naar een vredesconferentie te openen. Deze stappen, aldus de president, zijn in de geest van de nieuwe oproep van paus Paulus die de volle sympathie van Amerika heeft. In de 37 dagen dat het bombar deren van Noord-Vietnam is ge staakt, aldus president Johnson in zijn rede tot het volk die door de televisie is uitg;ezonden, zijn er van alle kanten pogingen gedaan om tot vredesonderhandelingen te komen. Zij zijn echter afgestuit op de weigering van Hanoi en Peking. Hanoi eist dat Zuid-Vietnam zich aan het communisme overgeeft. De Verenigde Staten stellen de veiligheidsraad voor onmiddellijke besprekingen zonder voorafgaande voorwaarden te organiseren tussen alle belanghebbende regeringen om te komen tot een vredesconferentie inzake Vietnam. Dit staat in een ontwerpresolu tie. die bij het secretariaat van de veiligheidsraad is ingediend. De óntwerp-resolutie beveelt als eerste agendapunt van een derge- Jijke conferentie de beëindiging der vijandelijkheden aan onder doeltreffende controle. De Verenig de Staten hopen dat de veiligheids raad zijn goede diensten zal aan bieden om de resolutie te verwe zenlijken met inbegrip van arbitra ge en bemiddeling. Het Amerikaan se voorstel laat plaats en datum open voor een voorbereidende con ferentie die zou moeten dienen ter voorbereiding van een nieuwe con ferentie over Indo-China. Amerikaanse regeringsfunctio narissen verwachten dat het in de veiligheidsraad tot moeizame de batten zal komen, maar menen dat de gesprekken in de wandelgangen misschien belangrijker zullen zijn dan wat in de vergaderzaal zelf wordt gezegd. Getracht zal worden een aantal neutrale landen een rol te laten spelen tussen de tegenover elkaar staande partijen, zoals paus Paulus heeft voorgesteld. De laatste maal dat de raad de kwestie-Vietnam besprak, was in augustus 1964 naar aanleiding van een Amerikaanse klacht over in cidenten in de golf van Tonkin, veroorzaakt door Noordvietnamese kanonneerboten. Noord-Vietnam dat geen lid van de verenigde na ties is, maakte toen duidelijk dat het het gezag van de volkeren organisatie in de kwestie niet aan vaardde. Er zijn sindsdien geen tekenen geweest van een verande ring in deze houding. Het is dan ook onzeker of Noord-Vietnam ge volg zal geven aan een uitnodiging van de veiligheidsraad aan het de bat deel te nemen. Van officiële Amerikaanse zijde is toegegeven dat er sprake is ge weest van verscheidene recht streekse contacten „van man tot man" op diverse plaatsen tussen de Verenigde Staten en Noord- Vietnam. Het enige antwoord var, Hanoi, zo wordt opgemerkt, is ver vat in de brief die Ho Tsji-Min aan een groot aantal regeringen heeft gezonden en waarin de Noordvietnamese voorwaarden voor een regeling van het conflict zo mogelijk nog scherper dan voor heen zijn gesteld. Amerikaanse functionarissen vinden dat de „pauze" en het vredesoffensief in zoverre nuttig zijn geweest, dat de wederzijdse standpunten duidelij ker zijn komen vast te staan. Bij de behandeling' van de kwestie-Vietnam in de veilig heidsraad heeft de Amerikaanse afgevaardigde Goldberg als eer ste spreker voorgesteld Noord en Zuid-Vietnam uit te nodigen aan het debat deel te nemen. Goldberg zei dat uit alles wat de V. S. ten aanzien van de Viet namese kwestie doen, blijkt dat Washington liever een regeling door onderhandelingen wenst dan een militaire oplossing. De Ver. Staten zijn niet ver antwoordelijk voor het hervat ten van de bombardementen. De verantwoordelijkheid ligt bij Ho tsji-Minh, zei hij. Het verzoek om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheids raad is een nieuw bewijs voor de Amerikaanse vastbeslotenheid om het conflict vreedzaam te regelen. Het Amerikaanse optre den in Vietnam is gebaseerd op het onbetwistbare feit dat Noord- Vietnam de bepalingen van het akkoord van Genève duidelijk heeft geschonden. Hanoi heeft tienduizenden manschappen naar Zuid-Vietnam gestuurd om dat land met geweld zijn wil op te leggen, aldus Goldberg. Zodra de Zuidvietnamezen hun toekomst zonder buitenlandse inmenging zelf kunnen bepalen en vrije verkiezingen kunnen houden, zullen de Ver. Staten hun troepen uit Vietnam terug trekken. Zij willen er geen mili taire bases hebben. Hereniging van Vietnam moet door de. Viet- namezen zelf worden overeen gekomen. Na Goldberg sprak de Rus Fedorenko, die verklaarde dat de Sowjet-Unie tegen een bij eenkomst van de veiligheidsraad inzake de kwestie-Vietnam is en tegen het plaatsen van dit vraag stuk op de agenda. De Sowjet-Unie steunt het standpunt van Noord-Vietnam, de regeling van deze kwestie in het kader van de akkoorden van Genève. „Het is voor iedereen duidelijk dat het Amerikaanse voorstel niet ten doel heeft het vraagstuk te regelen. Het is slechts een afleidingsmanoeu vre". Wanneer de Ver. Staten vrede willen, zoals zij beweren, is het hervatten van de bombar dementen op Noord-Vietnam dan een middel om tot een politieke regeling van het conflict te komen? vroeg hij. Het hervatten van de bombardementen bewijst dat de Ver. Staten geen vrede willen .aldus Fedorenko. Ook Frankrijk verklaarde tegen behandeling van de kwes tie door de veiligheidsraad te zijn. De Franse afgevaardigde Seydoux zei dat een interventie van de V.N. bij afwezigheid van communistisch China en Noord en Zuid-Vietnam alleen maar tot misverstand kan leiden. Hij be streed de bevoegdheid van de V.N. in een zaak die reeds door de akkoorden van Genève is ge regeld. Alleen op basis van die akkoorden kan een oplossing worden bereikt. Seydoux ver klaarde zich tegen het plaatsen van de kwestie op de agenda. Elke resolutie van de veilig heidsraad welke inmenging in de Vietnamese kwestie inhoudt, zal van nul en van gener waarde zijn. Dit heeft de Noordvietnamese regering dinsdag bij monde van een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken be kendgemaakt naar aanleiding van de behandeling van de kwes tie Vietnam door de raad. BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM HERVAT Saigon: Een eskader F-105 Thun- derchiefs van de Amerikaanse luchtmacht werpt zijn bommen- last af boven Noordvietnamese doelen ten noorden van de 17de breedtegraad. De bombardemen ten zijn na een pauze van 37 da gen hervat. IHtSi Twm» ijK* ÜS8 In de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers is dins dagmiddag de Vlaamse volksunie verantwoordelijk gesteld voor de ongeregeldheden, die zich de af gelopen dagen hebben voorge daan in het kolenbekken van Bel gisch Limburg. Terwijl het tot dinsdagavond in de omgeving van Genk en de met sluiting bedreigde mijn te Zwart berg betrekkelijk rustig was, leid de in het parlement een rege ringsverklaring tot een opge wonden debat. Zowel de minister van binnen landse zaken, A. Vnanek, als de minister van economische zaken, RL A. Pierson, betoogden dat de Vlaamse volksunie „om politieke redenen" onrust had gezaaid in de mijnstreek. Zowel de woordvoerders van de twee regeringspartijen, de katho lieke en de socialistische partij, als de liberale oppositie sloten zich bij deze beschuldiging aan. De eerste incidenten in de om geving van de mijn te Zwartberg die met vijf mijnen in Wallonië zal worden gesloten als onderdeel van de politiek tot sanering van de kolenindustrie, deden zich zon dag voor toen onverwacht enkele honderden leden van de volksunie daar kwamen betogen. De woordvoerder van de Vlaam se unie, F. Vanderelst, daarente gen weet de oorzaak van de inci denten aan het beleid van de re gering. „Dit is niet te verwonde ren", zei hij, „als men weet dat de leider van de regering 'n Waal is. omringd door Waalse minis- iers en die vooral oog heeft voor Waalse belangen." Deze uitlating leidde tot een minutenlange woordenstrijd en protesten van de banken der re geringspartijen. Kamervoorzitter A. Vanacker was er nauwelijks in geslaagd de orde te herstellen toen het tumult opnieuw losbarst te, nadat uit de regeringsbanken de Volksunie was beschuldigd van „fascistische methoden"! De regeringsverklaring over de incidenten werd niet besloten met een stemmng over het re geringsbeleid. Belgische Limburg bleef dins dag niet geheel vrij van betogin gen. In Hasselt moest de orde- politie gebruik maken van traan- gasbommen om een einde te ma ken aan het optreden van een1 200-tal jeugdige betogers die met straatstenen barricaden op wierpen en verkeerspaien uit de grond rukten. Achttien studenten werden gearresteerd. België dat zich geplaatst ziet voor de ernstige incidenten in de kolenbekkens van Belgisch Limburg en voor een nieuwe artsenstaking, heeft er maandag nacht een nieuwe moeilijkheid bijgekregen, de mogelijkheid n.l. van een politieke crisis. „Le Peuple", het officiële or gaan van de socialistische rege ringspartij, wees er dinsdagoch tend op dat er „ernstige menings verschillen" zijn in het katho liek-socialistische coalitiekabinet van prof. Harmei en dat een „crisis niet uitgesloten" moet worden geacht. De socialistische minister van sociale voorzorg, H. Brouhon, weigerde maandagnacht na een spoedvergadering van het kabi net over de incidenten in Lim burg en het afbreken van de onderhandelingen tussen artsen en ziekenfondsen te bevestigen of te ontkennen, dat hij ontslag zal nemen. -y.) Y- v..., 3 Minister Den Uyl heeft de af gelopen week in de Tweede Ka lmer betoogd dat onze economie j gezond is en zelfs kerngezond jzou zijn, indien de prijzen niet izo zouden stijgen. De bewinds- nan bestreed de opvatting dat er een sterke overeenkomst zou bestaan tussen loon- en prijsbe leid. Het zou niet juist zijn te stellen, dat het prijsbeleid niet straf kan worden gehandhaafd. Het loonbeleid laat een straf ingrijpen nog altijd toe. In de prijzenwet gaat het in de eerste plaats om overleg. En tot zulk een overleg zijn het bedrijfs leven en de detailhandel lang niet altijd bereid. Het touwtrek ken om de vleesprijzen is hier van een duidelijk voorbeeld. Mi nister Den Uyl heeft er ander maal de nadruk op gelegd, dat hij in de huidige omstandigheden het instrument van het prijsbe leid niet kan missen. Deze ver klaring zal bij de consument reden tot voldoening geven, Ongeveer 50.000 Indonesische mohammedanen hebben maandag in de straten van Djakarta deel genomen aan een parade ter ge legenheid van de veertigste ver jaardag van de mohammedaanse partij „Nachdatoel Oelama". In de optocht liepen tiendui zenden in kaki-uniform mee. Er waren ook leden van de jeugdbe weging „Ansor". Zestig „drum bands" uit alle delen van Java zorgden voor het muzikale ge deelte. President Soekarno heeft een aantal buitenlandse mohamme daanse leiders ontvangen, die naar Djakarta zijn gekomen om een internationale mohamme daanse conferentie bij te wonen, die later in de week in Djakarta wordt gehouden. De Indonesische minister voor plantages, Frans Seda, heeft maandag gezegd, dat het huidige landhervormingsplan in Indone- Het vliettuig dat koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip naar Barbados in het Carabische gebied zou brengen, is dinsdagmorgen met een half uur vertraging vertrokken. Iemand had het vliegveld op gebeld met de mededeling dat zich een bom in het toestel be vond. Er is geen bom gevonden. De koningin en haar gemaal brengen een bezoek van^ vijf weken aan het Britse Caribische gebied. sië onvolledig is, zolang het bui tenlands kapitaal niet is overge nomen. Volgens de minister kunnen de 1.120 plantages van Indonesië voor een waarde van 200 miljoen Amerikaanse dollar aan buiten landse deviezen per jaar opbren gen. De minister zei verder dat in de „kolonialistische en kapitalis tische dagen" de plantages een bron van lijden en een bron van uitbuiting voor het Indonesische volk waren, maar thans waren deze plantages belangrijk voor de Indonesische economie. De voorzitter van het Indone sische huis van afgevaardigden, Aroedji Kartawinata, heeft ge zegd dat „Indonesië niet passief zal blijven tegenover journalisten van wie 'de berichten op onder mijning van de Indonesische re volutie zijn gericht." Volgens het persbureau „Anta- ra" had hij tot het huis van afge vaardigden gezegd dat de tijd was aangebroken „de persmensen van de Chinese volksrepubliek ernstig te waarschuwen een ein de te maken aan berichtgeving die de Indonesische revolutie vij andig gezind is en welke dikwijls laster bevat met het doel tussen beide te komen in de Indonesi sche binnenlandse aangelegche- den." De voorzitter van cte Indone sische journalistenvereniging, Mahboeb Djoenaidi, was het eens met de uitwijzing van de Ame rikanen. Het kon volgens hem niet worden ontkend dat ook de correspondenten van het persbu reau „Hsinhua" (Nieuw China) en radio-Peking dezelfde on vriendelijkheden tegen Indonesië hadden begaan. In Krawang en Tjikampek op West-Java hebben militairen een aantal jonge Chinezen gearres teerd wegens poging tot aanzet ten tot rassenonlusten, aldus het legerblad „Berita Yoedha". De Chinezen hadden vorige week op muren woorden geklad die de mohammedanen boos moesten maken. Uit een onderzoek bleek dat de daders bevel hadden ge kregen van de Indonesische com munistische partij en de Baperki, de vereniging van burgers van Chinese oorsprong. De pogingen hebben gefaald, zegt het blad. Derde vice-premier Sjaroel Sa- leh zei maandag dat president Soekarno alle liefhebbers voor de ministerpost die gevangenis of dood inhoudt wanneer men faalt, zal oproepen. Minstens zes men sen hebben zich er voor aange meld. Zij zullen door het kabinet worden ondervraagd. De betrok- Medson Evans Silombela, de opstandelingenleider van wie premier Banda van Malawi had gezegd dat hij in het openbaar moest worden opgehangen, is dinsdag in de gevangenis te Zomba terechtgesteld. Een gevangenisfunktionaris deelde mee dat de verwanten van personen die door Silombela zouden zijn gedood, de terecht stelling bijwoonden. Silombela was op 15 novem ber wegens moord ter dood ver oordeeld. Een door premier Ban da ingediend wetsontwerp dat voorzag in het ophangen van Si lombela in het openbaar, werd nog diezelfde maand goedge keurd. Silombela werd beschouwd als een naaste medewerker van Chepembere, die in de Verenig de Staten verblijft. Deze vroe gere minister van onderwijs en nog enkele ministers werden in 1964 ontslagen. Zij worden er van beschuldigd de regering- Banda te hebben willen omver werpen. ken post is minister voor prijs verlaging. Na onlangs gehouden demon straties van studenten had presi dent Soekarno bekendgemaakt dat ieder die binnen drie maan den de prijzen kan verlagen, tot minister zal worden benoemd. Faalt hij, dan krijgt hij tien jaar. Wordt de economie nog slechter, dan wacht hem de dood. want de prijsstijgingen welke dit jaar reeds tot stand zijn geko men, geven reden tot verontrus ting. Terecht stelde de bewindsman dat er meer aan prijsverlaging zal moeten gebeuren. De nieuwe verhoging van de posttarieven, de zoveelste in een korte tijd, geeft aanleiding de vraag op te werpen, of de overheid in dit opzicht het goede voorbeeld geeft. Billijkheidshalve dient hieraan te worden toegevoegd, dat de prijzen voor aardgas bin nenkort vermoedelijk worden verlaagd. Uit elke provincie zullen twee kinderen op 10 maart de delega tie van de schooljeugd vormen, die het huwelijk van prinses Bea trix in de Westerkerk in Amster dam bijwoont. De kinderen moe ten tenminste elf jaar en op die dag jarig zijn. Minister prof. m.r. I. A. Diepen horst van onderwijs en weten schappen heeft dit aan alle scho len bericht, die hiervoor in aan merking komen, dat zijn alle scholen voor lager en voortgezet onderwijs. Er zijn op deze scholen veel meer dan 22 kinderen die op 10 maart werden geboren. Het lot zal de gelukkigen aanwijzen De loting gebeurt zo dat uit elke provincie een jongen en een meisje naar Amsterdam gaan. Een meerderjarig familielid of eventueel een onderwijzer moet het schoolkind vergezellen. Op 9 maart worden allen in Den Haag verwacht, waar wordt overnacht om de volgende dag gezamenlijk per bus naar de Westerkerk in Amsterdam te gaan. De begelei ders mogen de kerk niet in. Zij kunnen in het Minervapaviljoen naar de televisie kijken. In de Westerkerk zal de schooljeugd onder de hoede van een ambte naar van het ministerie komen. De leiders van de 9.000 Belgi sche artsen hebben maandag avond laat besloten nog niet on middellijk een nationale staking uit te roepen ondanks de ver werping van hun eisen door de socialistische ziekenfondsen. Zij waarschuwden echter dat ze, wanneer hun eisen vóór zondag a.s. te middernacht niet worden ingewilligd, dan direkt in sta king zullen gaan. Alleen in spoedgevallen zou dan een medi sche behandeilng worden ge geven. Minister Brouhon zou ontslag overwegen omdat het de socia listische ziekenfondsen zijn, die een overeenkomst met de artsen in de weg staan. Zij verzetten zich niet alleen tegen een verhoging van de honoraria van de geneesheren ten opzichte van die vorig jaar, maar weigeren ook toe te geven aan de eis van de medici, dat de kosteloze geneeskundige hulp die volgens de ziekte- en invalidi teitswet aan bepaalde groepen verzekerden moet worden ver leend, wordt afgeschaft. De socialistische ziekenfondsen voe ren aan dat de werkgevers en werknemers verreweg het groot ste deel moeten dragen van de nieuwe lasten van de ziektever zekering, waarvan 'een tekort van drie miljard francs (215 mil joen gulden) moet worden aan gevuld. Naar hun oordeel moe ten ook de artsen daar hun deel van dragen. Na het mislukken van het overleg tussen de ziekenfondsen en de artsen zei minister Brou hon „verrast" te zijn door de houding van de socialistische fondsen. De artsenfederatie kondigde aan, dat zij zondag' 6 februari een staking zal aanzeggen indien de regering er dan nog niet in is geslaagd een oplossing te vin den. (Adv.) Hoestdrank in tabletvorm.95ct AFNEMENDE MISTKANSEN Ons land komt vandaag aan de westflank van een rug van hoge luchtdruk te liggen, waarbij de wind gaat waaien uit richtingen tussen zuid en oost. Er wordt dan iets drogere lucht aangevoerd, zo dat in de loop van de dag de mist- kansen afnemen, ook al door een geleidelijke toeneming van de wind. De uit Duitsland en noordoost- Frankrijk aangevoerde lucht heeft ongeveer dezelfde tempe ratuur als de lucht die dinsdag boven onze omgeving stagneer de, zodat het zachte weer aan houdt. De kans op een enkele op klaring is ook voor morgen nog klein. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Veel bewolking, maar overwe gend droog. Aanvankelijk nog op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige, zuidoostelijke wind. Aan houdend zacht. WOENSDAG 2 FERBUARI v.m. n-m. Breskens 10.52 11.25 Terneuzen 11.27 Hansweert 0.07 12.40 Walsoorden 0.17 12.50 DONDERDAG 3 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.55 Terneuzen 0.30 13.35 Hansweert 1.10 1.15 Walsoorden 1.20 1.25 Febr. 2 8.19 17.29 13.17 5.58 3 8.18 17.31 14.18 7.08 4 8.16 17.33 15.38 8.03 8.14 17.35 17.09 8.43

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1