Meer dan 4 miljard! Nachtelijk rumoer in Staphorst AAN DE TOP VAN DE RANGLIJST VINDT MEN Concentratie van voetbaltalent Zuid-Europa Frankrijk een uitzondering In Nederland AMSTERDAMSE WETHOUDER REAGEERT SCHERP OP UITLATING VAN MINISTER VONDELING zaterdag en zondag afgelast Woningbouw in de vrije sector in de verdrukking IN NEDERLAND AJAX EN Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Voetbalprogramma Deskundig Rechtvaardig deel RIJKSPOLITIE VOORKWAM RELLETJES De schrik zat erin Pagina 4 Zaterdag 29 januari 1960 «ïllllllllllil! Altijd dezelfde clubs Zoals in het economisch leven een klein aantal grote be drijven een aanzienlijk deel van de markt beheerst, zo deelt in de Europese voetbalwereld een betrekkelijk gering aantal verenigingen al jaren lang de lakens uit. In de elf jaren tellende geschiedenis van het Nederlandse betaalde voetbal hebben Ajax en Feijenoord samen 5 natio nale titels in de wacht gesleept en het moet al heel raar lopen als dit seizoen niet een van beide verenigingen op nieuw als eerste zal eindigen. Maar ook in België, Italië, Portugal, Spanje en vele andere Europese landen gaat de strijd om het nationale kampioen schap meestal tussen een gering aantal ploegen, die eik jaar opnieuw domineren. Toen aan het begin van dit voetbal seizoen de namen van de verenigingen werden gepubliceerd, die zouden deel nemen aan het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen, zal menig een met enige verwondering Spartak Praag op deze lijst hebben aangetrof fen. Men was er immers al sinds veie jaren aan gewend dat Tsjecho-Slowakjie in dit toernooi vertegenwoordigd werd door één ploeg: Dukla Praag. Deze legerploeg werd al zo'n beetje be schouwd als de eeuwige kampioen en velen zullen wel eens gedacht hebben: „Die Tsjechische competitie is ook maar een saaie vertoning" Spartak heeft deze sleur eindelijk doorbroken, en het ziet er naar uit dat de nloeg dit kunststukje dit seizoen herhaalt, ook al is no. 2 in de competitie op het ogen blikDukla. Maar ook in andere Europese voethal- landen hebben enkele verenigingen de voetbalmacht aan zich getrokken. ïn België is Anderlecht elk seizoen de kampioen. Alleen Standard Luik wist deze hegemonie enkele malen te door breken. Voor de Belgen was het dit sei zoen gewoon een sensatie, dat het on aanzienlijke St. Truiden zich plots ais een serieuze kampioenskandidaat ont popte, maar niemand gelooft dat deze David de machtige Goliath uiteindelijk zal verslaan. In Italië gaat de strijd om de nat'o- nale titel elk seizoen tussen de twee machtige Milanese verenigingen, A.C. Milan en Inter Milan, die op dit ogen blik de ranglijst alwéér aanvoeren met het pas gepromoveerde Napels, dat be roemde sterren als Sivori en Altafini voor zijn ploeg aankocht, als een ge vaarlijke outsider. In de jaren dat er om de Europacup wordt gestreden, heb ben alleen Bologna, Juventus en Fiorer- tia deze Milanese hegemonie een keer kunnen doorbreken. Fiorentina bracht het zelfs eens tot de finale. In Spanje domineert de geduchte machtsconcentratie, dis Real Madrid heet, al jarenlang op de groene velden. Op het einde der vijftiger jaren schenen de cracks van voetbalclub Barcelona de Madrileense hegemonie te zullen doorbreken, maar al spoedig toonden de pupillen van signor Barnabeu zich weer de sterksten. Ook nu hebben de Madrilenen de top van de ranglijst weer bereikt en of schoon stadgenoot Athletico op het ogenblik hun grootste concurrent is, zal de snelle opmars van Barcelona, hen meer verontrusten. Barcelona brengt dit seizoen weer een sterke formatie in het veld met beproefde internationaals als Olivella en Pereda en enkele vir tuoze Latijns-Amerikaanse cracks als Ré en Benitez. Het team haalde in de cember het krasse staaltje uit Real Ma drid in de Spaanse hoofdstad met 1—3 te verslaan In Portugal delen Benfica en Sporting Lissabon de lakens uit. De mannen van Eusebio werken zich na een matige start langzaam naar de top van de ranglijst. In het Franse topvoetbal heeft zich de laatste jaren wél een markante ver schuiving in de krachtsverhoudingen voorgedaan. Reims en Racing Club de Paris, die jarenlang het beste represen teerden wat Frankrijk op voetba'gebied had te bieden, degradeerden zelfs naar de tweede divisie! Maar in Duitsland en Engeland vindt men, zij het met een minder eentonige regelmaat telkenjare hetzelfde rijtje clubs in de bovenste helft van de ranglijst terug. Borussia Dortmund en vooral F.C. Köln hebben de laatste tien jaren bij onze oosterburen de meeste nationale titels vergaard en ook nu zijn beide ploegen weer betrokken bij een strijd om dé bovenste plaatsen. Kampioen Werder Bremen was kennelijk een een- jaarsvlieg en alleen de beide verenigin gen uit München (1860 en Bavern) evenaren dit seizoen de klasse van Köln en Borussia. ll!l!llll|[|[|||lll!l!lll!l!lllll!l!lll!lll!l!lllll!l!lll![l[|[lljlll|[|llllllllll!l!ll[ll!l!l!ll[lll!ll|[|ll!lj[!l!llllllllll[IEIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIM Udv.y KSTSTC' J3Z, 4.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 4 miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voor waarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL In Engeland verloopt de competitie veelal verrassender dan op het vaste land, maar enkele ploegen als Manches ter United, Liverpool en Tottenham Hotspur vindt men elk seizoen in de top terug. Ajax en Feijenoord, reeds vóór de oorlog Nederlands meest vooraanstaan de verenigingen, hebben in het tijdperk van het betaalde voetbal resp. twee en drie keer de landstitel gegrepen Nie mand twiifelt er aan, of ook dit sei zoen wordt een van beide de gelukkige, Aanvankelijk hebben de Amsterdamse en Rotterdamse sterren geen hoofdrol gespeeld in ons betaalde voetbal. Het beste voetbal werd in de zuideliike con treien gesoeeld, waar Willem IT en Ra pid J.C. met de nationale titel gingen striiken. Nadien hebben Süarta, PSV, DOS en DWS ook nog eens de kam- pioensvlag kunnen hijsen. Van een een zijdige overheersing moge dan geen sprake ziin, het is toch zonneklaar dat Ajax en Feiienoord de twee grote mo gendheden ziin in onze voetbabvereld Niet ondenkbaar is zelfs dat er op den duur een kloof groeit tussen deze twee verenigingen en de rest van de ere divisieclubs. Dat zou de spanning in onze hoogste afdeling niet ten goede komen. «#U M Ml IVII Het blijkt dat de beste Europese clubs huizen in de grote, meestal zeer grote steden. Daar kan men redeliikerwiis re kenen oo een grote sunDorteursschare en dito inkomsten. Dienipnoevolge heeft men ook de duiten om de beste spe'ers te kopen. Bovendien trekt de grote naam van deze clubs de voetballers aan. Het is een eer om in Real Madrid, Inter, Benfica, of wat ons land be treft in Feiienoord te spelen. Dit al les leidt er, toe dat het beste voetbal talent van een land wordt geconcen- in enkele verenigingen. Deze ontwikke ling die zich ook In Nederland steeds duidelijker aftekent, komt de spanning in de competitie niet ten goede. BETAALD VOETBAL ERE-DIVISIE DOS—DWS SpartaFortuna '54 HeraclesADO Go Ahead—GVAV TelstarWillem II PSV—F.C. Twente MVVFeijenoord AjaxElinkwijk EERSTE DIVISIE DHC—NEC VVVEindhoven NACAlkmaar CambuurRBC Holland SportVelox SittardiaXerxes Blauw WitVolendam TWEEDE DIVISIE A H V CZ wartemeer VitessePEC TubantiaZFC GooilandHeerenveen VeendamHilversum F.C. ZaanstreekAGOVV Zwolse BoysWageningen TWEEDE DIVISIE B Fortuna VI.Haarlem ExcelsiorLimburgia F. C. Den Bosch—SVV NOADHel-nondia '55 DFCBaronie Hermes DVSWilhelmina EDO—RCH De K.N.Y.B. heeft alle ama teurvoetbal voor zaterdag, zo wel in de zaterdagcompetitie van de bond als van de afdelingen in verband met de terreinge steldheid afgelast. Het aantal voetbalwedstrijden dat dit weekeinde doorgang zal vinden, is erg schaars. Het ama teurprogramma voor zondag is eveneens in zijn geheel afgelast, zowel in de K.N.V.B. als in de afdelingen. Alleen de standaardelftallen van de semi-profclubs kunnen eventueel in actie komen, wan neer althans de consuls en de scheidsrechters dit verantwoord vinden. Vlaggende en verlichte rijksgebouwen op 17 februari en 10 maart De regering heeft besloten dat op donderdag 17 februari, de dag van de ondertrouw van prinses Beatrix, en op de dag van het huwelijk, 10 maart, de Neder landse vlag met oranjewimpel van de rijksgebouwen zal wor den uitgestoken. Tevens zullen de daarvoor in aanmerking komende gevels van de rijksgebouwen worden ver licht. De Amsterdamse wethouder voor financiën, de heer W. Polak, heeft gisteren scherp ge reageerd op uitlatingen die minister Vondeling woensdag avond heeft gedaan op een dis cussiebijeenkomst van de poli tieke en culturele studentenver eniging „Demos". De minister had daar gezegd dat hij er in beginsel niets voor voelde om Tietjerksteradeel min der uit 's rijks kas te geven, om dat Amsterdam méér zou moeten hebben en dat de hoofdstad dui delijk moet aantonen dat zij het moeilijker heeft dan kleinere ge meenten. „Dit wekt", aldus de wethou der, „voor mij de indruk alsof in Amsterdam op een bijzondere manier geld over de balk wordt gesmeten". De heer Polak stelde voorop dat hij het geen prettige manier van discussiëren vond om over het financiële probleem van de grote steden, dat volop in de be langstelling staat, uitlatingen te doen van een nogal tendentieus karakter, terwijl men over deze kwestie nog in onderhandeling is. Voorts ging de wethouder in op de opmerking van dr. Vondeling dat de studie' van de gemeentefi- nanciën een onderontwikkeld ge bied is. „Deze opmerking is juist, hoe juist blijkt mede uit zijn eigen uitlatingen" aldus de heer Polak. „Hoe 'deskundig de minis ter op vele gebieden ook mag zijn, in deze problematiek heeft hij zich kennelijk nog onvol doende verdiept. Dr. Vondeling miskent althans in deze uit spraken het wezenlijke pro bleem wat hier ligt: hij stelt nl. dat, als Amsterdam meer geld zou krijgen, dit ten koste zou moeten gaan van Tietjerkstera deel („Ik neem aan dat die minis ter Amsterdam louter als voor beeld heeft genoemd, omdat de problemen in vele andere ge meenten nagenoeg gelijk liggen). Er zit een merkwaardige lacune in deze redenering, want als het waar is en mijns inziens is dit juist dat naar dte minister heeft opgemerkt er meer studie moet worden verricht ten aanzien van de taak der gemeenten in hun verhouding tot de centrale overheid en de economie van het Twee doden bij verkeersongeluk Vrijdagmorgen even na acht uur is in Midwolde op rijksweg 33 een verkeersongeluk gebeurd waarbij twee mensen om het le ven zijn gekomen. Twee auto's zijn bij een inhaalmanoevre frontaal tegen elkaar gebotst. De inhalende chauffeur heeft zich waarschijnlijk vergist in de af stand die hij met zijn tegenlig ger had, omdat deze geen groot licht maar stadslicht voerde. De slachtoffers zijn de bestuurders van beide wagens: de 23-jarige P. Oosterhuis uit Nieuw Wolda en de 29-jarige C. N. Kramer uit Hoogezand. land, dan zou uit zo'n studie wel eens kunnen blijken dat niet al leen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, maar 't totaal der Ne derlandse gemeenten en provin cies meer moeten krijgen." Dit is een voor de minister ongedachte mogelijkheid, waarop de regering zich eens zou moeten bezinnen". De wethouder legde er de na druk op dat het nooit de bedoe ling van de grote gemeenten is geweest op een of andere manier geld af te dwingen dat aan an dere gemeenten toekomt. „Zij hebben alleen gevraagd om een rechtvaardig deel om hun taken in het kader van het Nederlands geheel naar behoren te kunnen vervullen", aldus de heer Polak. Ongever 300 bouwvakarbeiders, ailen werkzaam bij 'n Amster damse aannemingsfirma, heb ben vrijdagmorgen een tele gram aan minister Vondeling gestuurd naar aanleiding van diens uitspraak woensdag avond tijdens een bijeenkomst van het studentendispuut „Demos" in Amserdam. In dit telegram zeggen ze geen en kele inmenging te dulden in het overleg tussen hun vakbon den en de bouwpatroons inzake de c.a.o.-vernieuwing. Twee schoten uit een pistool van een rijkspolitieman vormden donderdagnacht omstreeks één uur op de oude rijksweg in Stap horst het hoogtepunt van een rumoerige avond en nacht, waar in veel honderden jeugdige Staphorsters en een zestal rijks politiemannen onder leiding van een inspecteur uit Zwolle uren lang tegenover elkaar stonden in afwachting van eikaars vertrek. De politie had post gevat voor het ouderlijk huis van het meis je dat vrijdag in het huwelijk trad met een jongeman die vol gens de dorpelingen in zijn ver lovingstijd „overspel" heeft ge pleegd. Om dit vergrijp tegen de „ze den" te bestraffen wilden de dorpelingen voor het huis van het meisje een schandboog op richten, hetgeen door de aanwe zigheid van de politie geen door gang kon vinden. Tegen één uur begonnen de jongelui op te dringen en pro beerden een busje met agenten om te duwen, maar dit misluk te omdat deze uit de wagen „prongen. In het daarop volgen- .e handgemeen voelden de po- -tiemannen zich op een gege- arf moment zo bedreigd, dat een an hen zijn pistool trok en twee schoten in de lucht loste, ./aarna de menigte uiteenstoof. De schoten bleken de schrik erin te hebben gebracht, want _,eleidelijk slonk de groep. Omstreeks twee uur waren er nog zo'n 100 knapen over, die oh schreeuwend naar het kruis- LEEGSTAAND HUIS BLEEK BEWOOND Woensdagavond is brand uitge broken op de bovenverdieping ran een leegstaand huis aan de J. P. Coenstraat te Den Haag. Het huis, dat „officieel" leeg- tondbleek evenwel toch een bewoner te hebben. Het was de heer Beekman (midden), die zijn bezittingen nog juist kon redden. "Woningbouw in de vrije sec tor zal dit jaar moeilijk te rea liseren zijn als gevolg van de hoge rentestand en de krapte op de kapitaalmarkt. Deze visie gaf gedeputeerde D. van der Kwaak in de vergadering van de provinciale staten van Zuid- Holland. De woningbouw in de vrije sector, maar ook de premiebouw, komt bovendien in verdrukking door de grondprijsdifferentiatie zoals de minister die heeft vast gesteld. Deze opvatting werd neergelegd in een motie, die niet was ondertekend door leden van de fracties van de P.v.d.A. en de C.P.N. en waar alleen de C.P.N. bij de stemming tegen was. In de motie wordt er bij de minister op aangedrongen de grondkosten voor woningwetwo ningen meer in overeenstem ming met de billijke grondprijs- differentiatie van de gemeenten vast te stellen. De woningwet woningen moeten goedkoop zijn. De werkelijke grondkosten kun nen door de vaststelling van de minister daarom niet volledig worden doorberekend voor wo ningwetwoningen en ook niet voor premiewoningen. Daardoor moet de grondprijs voor wonin gen in de vrije sector ver boven de werkelijke kosten komen. punt van de weg ZwolleMep- pel begaven. Hier was inmiddels politieversterking uit omliggen de gemeenten gearriveerd, die onder leiding van de burgemees ter van Staphorst de verdere ge beurtenissen afwachtte. Het bleek echter niet meer nodig in te grijpen. Tegen drie uur was de rust in Staphorst weerge keerd. CONTACTLENZEN EN AUTORIJDEN In het nieuwste nummer van het Nederlandse tijdschrift voor geneeskunde snijdt dr. K. van Walbeek .oogarts in Zaandam, het vraagstuk van het al of niet toestaan van het gebruik van contactlenzen bij autorijden aan. Een belangrijk voordeel van de contactlenzen noemt de schrijver het feit dat de afstand tusen oog en „brilleglas" heel klein is, hetgeen beperking van het gezichtsveld tegengaat. Er zijn ook nadelen en daarom meent dr. Van Walbeek dat het gebruik van contactlenzen bij autorijden alleen dan mag wor den toegestaan, indien de dra ger aan zijn contactlenzen ge wend is. Het beste acht de com missie van contactlenzen van het Nederlands oogheelkundig ge zelschap het, als de automobi list die contactlenzen wil gebrui ken, het advies van zijn oogarts vraagt. Dodelijk verkeersongeluk In de Bosstraat in Maastricht is v-':dagmiddag even na twaalf uur de 12-jarige C. A. van Nieu- wengiezen uit Caberg-Maastricht om het leven gekomen, toen hij met de fiets rechtdoor rijdend op een kruispunt, werd aange reden door een vrachtauto, die rechtsaf sloeg.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4