Luchtmacht klaar om bombardementen op N.-Vietnam te hervatten MUL Vakbonden stellen ultimatum Communistische partij is vernietigd Foorbereidingen tot inval in Laos LABOUR WINT DE TUSSENTIJDSE VERKIEZING IN HULL RADIO DE KOSK de Gasverwarming DREIGENDE STAKING OP 7 FEBRUARI 206 verdachte personen vrijgelaten ZATERDAG 29 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6617 Het „brein" in Weer Ham £00.000 Amerikanen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden SPOEDIG ALGEMENE VERKIEZINGEN IIFT wsrp Vltcou^ ontwijkt de strijd Moord op burgers Zware gevechten Koningin, prins, prinses Margriet en verloofde naar Lech NASOE710N: Uiterste middel Asiel in China De betrekkingen met Cuba Nasakom De geldsanering Lijk van jongen lag de gehele nacht buiten West-Duitsland en ontwapenings conferentie Fr%nk*ri»g bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sand® Redactie- en Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent, verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Generaal Hunter Harris, com- mandant van de Amerikaanse luchtmacht in de Stille Oceaan, heeft donderdag gezegd dat alles gereed staat om de bombardemen ten op Noord-Vletnam te hervat ten wanneer het Witte Huis het sein daartoe geeft. Het aantal man schappen van deze luchtmacht- afdeling wordt opgevoerd van 88.000 tot 110.000, aldus de gene raal. China dringt er bij de vietcong op aan open oorlogvoering te ver mijden, zich uit de voornaamste bases terug te trekken en over te gaan tot een politiek van strate gische defensie, zo hebben Ameri kaanse politieke en militaire des kundigen, verenigd in da Rand Corporation", gezegd. Deze bewe ring is het tegenovergestelde van de opvatting van de Amerikaanse regering, die zegt dat Peking de vietcong aanmoedigt zich zo oor logszuchtig mogelijk te tonen ta pen de Amerikaanse en Zuidv'et- namese troepen. De Rand Corpo ration staat bekend als 't „brem" van de Amerikaanse luchtmacht. Men baseert bovengenoemde op vatting op een arrikel van Ie Chi nese minister van defensie, Lin Piao, dat 17.000 woorden lang is en in september werd gepubli ceerd. Peking beschouwt de V. S. als de voornaamste viiand van de communisten. De huidige tactiek van de vietcong zou zowel van mi litair als uit politiek oogpunt be zien fout zijn, zeggen de deskun digen. P Saboteurs van de vietccng heb ben de afgelopen dagen verschei dene sluipaanvallen ondernomen. Onder dekking van het duister bliezen zij een groot gebouw op in Quang Long, 240 km ten zuidoos ten van Saigon. Acht km buiten Saigon werd een brug vernield in de autoweg naar het zuiden Zeven saboteurs werden gevangen ge nomen. Vrijdagochtend braken in de kuststreek in het midden van het land felle gevechten uit tussen vietcongstrijders en Amerikaanse militairen. Bij Bong Son, 460 k;r. ten noordoosten van Saigon, werd hard gevochten. Sinds het bezin van de operaties „masker" in deze omgeving zijn 37 vietcongstrijders gedood en 102 verdachten gearres teerd. De Koreaanse troepen heb ben sinds het begin van hun ope raties 69 vietcongstrijders gedood en 65 gevangen genomen. Eveneens werd gevochten ten zuiden van Binh Dinh. De gehele vrijdagochtend vuurden de viet congstrijders met mortieren en zware automatische wapens op Amerikaanse militairen. In beide sectoren greep de luchtmacht in. Rondom Saigon worden de zuive- ringsoperaties door de Amerikaan se troepen voortgezet. Vrijdagochtend voerden B-52- bommenwerpers drie aanvallen uit in de provincie Phuoc Toev, 60 km ten zuidwesten van Saigon. Het ontploffen van de bommen kon in Qo!gon worden gehoord. De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in 7.-Vietnam werd vrijdag op 197.000 man geschat. Daarbij komen 56.000 mariniers en vliegpersoneel. Bovendien zijn er 25.000 soldaten uit Korea, A.ustra- Iië en Nieuw-Zeeland. Zuid-Viet- nam heeft 600.000 man onder de wapenen, van wie 250.000 in ge- De Britse labour-partij heeft de donderdag in Huil gehouden tussentijdse verkiezing gewon nen. De regeringspartij beschikt hierdoor nu over een meerder heid van vier zetels in het lager huis. De kandidaat van labour, Ke vin McNamara, verwierf 24.479 stemmen tegen zijn conservatie ve opponent, Toby Jessel, 19.128. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Nevelig Over het algemeen veel bewol king en nevelig weer, maar geen regen van betekenis. Zwakke tot mattige zuidelijke wind. ZATERDAG 29 JANUARI v.m. n.m. Breskens 6.34 7.06 Terneuzen 7.09 7.41 Hansweert 7.49 8.21 Walsoorden 7.59 8.31 ZONDAG 30 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.23 8.00 Terneuzen 7.58 8.35 Hansweert 8.38 9.15 Walsoorden 8.48 9.25 MAANDAo °1 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Hansweert v.m.. S.26 9.01 9.41 9.51 9.41 n.m. 9.05 9.40 10.20 10.30 10.20 •H) 'i 25 17.22 11.24 0.45 3(, 8.24 17.23 11.41 2.00 31 a32 17-25 W.02 3.16 De liberale kandidaat kreeg 2.945 stemmen. De meerderheid van labour ten opzichte van de conservatie ven bedraagt 5.351 stemmen te gen 1.181 in '64. Labour kreeg ditmaal 52,2 pet van de stemmen tegen 43,3 in '64. De conserva tieven zijn in percentage gelijk gebleven: 40,8 pet. De grote ver liezers zijn de liberalen die van 15,9 op 6,3 pet zijn teruggeval len. De uitslag die een flinke over winning voor labour betekent, komt de regeringspartij bijzon der gelegen, gezien de krappe meerderheid in het lagerhuis. Als gevolg van de stemmenwinst die de verwachtingen van labour overtreft, neemt de kans dat pre mier Wilson serieus over alge mene verkiezingen mogelijk al in maart gaat denken, be langrijk toe. De verschuiving van stemmen ten gunste van labour bedraagt 4Vz pet. Indien men dit nationaal zou omslaan, zou la bour bij algemene verkiezingen een meerderheid van ongeveer 50 zetels krijgen. De zetelverdeling in het lager huis is nu: labour 315, conserva tieven 302, liberalen 9, vakant 1. De voorzitter en zijn twee plaats vervangers hebben geen stem. Het huis telt 630 zetels. ■■na onhlft ZACHT In de loop van vrijdagmiddag be reikte zachte lucht van subtropi sche oorsprong ons land. Dit ging met regen en mist gepaard Van daag blijft ons land in deze zachte lucht. Bij zwakke tot matige zuide lijke wind zal er over het algemeen veel bewolking zijn, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. Wel blijft het nevelig we.-r, met aanvankelijk op sommige plaatsen oog mist. regelde troepen. De vietcong telt naar schatting 230.000 man De Laotiaanse prins Soepha noevong heeft aan de co-presi- denten van de conferentie in Ge neve een nota gezonden waarin hij „de Amerikaanse voorberei dingen" tot een inval in Laos veroordeelt. „De V. S willen midden- en zuid-Laos recht streeks bezetten om het land te gebruiken als bruggehoofd Ts- sen het slagveld in Z.-Vie.tnarn en de Amerikaanse bases in Thailand", zei hij. Het Volksdagblad te Peking schreef vrijdag dat de Thailand.se bevolking de wapens heeft opge nomen tegen de regering om te voorkomen dat hun land „door de Amerikaanse agressors tot oorlogs- terkrein wordt herschapen" De V S. maken van Thailand een ba sis voor uitbreiding van de oorlog in Indo-China en de Thailandse re gering tracht het groeiende verzet hiertegen de kop in te drukken al dus het blad. Sinds zondag het einde van het bestand ter gelegenheid van het boeddhistische nieuwjaar is in verscheidene delen van Zuid- Vietnam jacht gemaakt op de viet cong, maar tot dusver met weinig resultaat omdat deze organisatie weer de klassieke guerillatactiek toepast en een open strijd ver mijdt. „Zij blijven gewoon niet staan om terug te vechten", zo ver klaarde een Amerikaanse woord voerder naar aanleiding van de schermutselingen die de guerilla- strijders ontketenen om vervolgens weer te verdwijnen. Nabij de bevolkingscentra ope reert de vietcong in kleine aan tallen om verbindingen te vern:e- len en Zuidvietnamezen die de be weging onwelgevallig zijn, *e liqui deren. Tevens oefent zij op ver scheidene plaatsen druk uit, zoals blijkt uit de beschieting met mor tieren van de Amerikaanse basis Da Nang en aanvallen op kleine regeringsposten. Volgens Amerikaanse sratistie- ken werden in de vorige week 137 burgers door de vietcong gedood, van wie'69 regeringsbeambten van verschillende rangen. In dezelfde tijd die het grootste deel van dc bestandsperiode omvatte, werden op 42 plaatsen wegen en op zes plaatsen spoorwegen vernield Volgens vrijdagavond ontvangen berichten zijn eenheden van de Amerikaanse eerste luchtcavalerie- divisie en parachutisten in Zuid- Vietnam in de zwaarste gevechten met de vietcong gewikkeld geweest sedert het einde van het Vietna mese nieuwjaarsbestand. .In de kustvlakten van de provin cie Binh Dinh stootten de troepen Een recente foto van H.K, II. prinses Beatrix, die op maandag 31 januari a.s. haar 28e verjaardag hoopt te vieren. (FOTO MAX KOOT.) De koningin en prins Bern- hard, prinses Margriet en de heer P. van Vollenhoven zijn vrijdagochtend per vliegtuig voor een wintersportvakantie vertrokken naar Lech am Arl- berg. Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg zullen zich hier bij hun familieleden voegen. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter j Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen van de luchtcavaleriedivisie bij zuiveringsoperaties op met kleine wapens uitgeruste opstandelingen Ongeveer 100 leden van de viet cong werden gedood. 50 kilometer noordelijker bij Tuy Hoa werden Amerikanen en Zuid- koreanen met machinegeweren en mortiergranaten bestookt toen zij door helikopters werden afgezet. Ook bij zuiveringsacties op 30 kilometer ten noorden van Saigon werd contact met de opstandelin gen gemaakt. Ongeveer 100 viet- congleden werden gedood. De Amerikanse, Korkeaanse en 7,uidvietnamese verliezen bij al deze gevechten zijn niet bekend gemaakt. De drie vakbonden van werk nemers in de textiel- en con- feetie-industrie ,.St. Lambertus", „Unitas" en „De Eendracht", hebben gisteren een ultimatum gesteld. Als 't verbond vóór vrijdagmid dag 4 februari de vakbonden niet schriftelijk heeft laten we ten, dat het zijn standpunt in zake de kwestie georganiseer- den-ongeorganiseerden herziet, zal met ingang van maandag 7 februari worden gestaakt In het ultimatum worden geen namen genoemd van bedrijven waar zal worden gestaakt. De vakbonden hebben echter tege lijkertijd een telegram gezon- den aan de zes fabrieken, die de „Stijlgroep Groningen" vormen, waarin wordt gezegd dat in deze ondernemingen ook tot staking wordt overgegaan. In de brief aan het sociaal werkgeversverbond schrijven de vakbonden, dat zij hun stand punt in de kwestie georgani- seerden-ongeorganiseerden on veranderd handhaven. Zij blij ven. van mening dat aan de leden van de drie organisaties individuele voordelen moeten worden toegekend. De werkgevers hebben de drie vakbonden deze week in een brief laten weten dat ook zij op hun standpunt blijven staan. Dit nu, aldus de drie bonden, laat ons geen andere mogelijkheid open dan het uiterste middel voor het toelaten van de uit vier man bestaande communistisch- Indonesische delegatie tot de conferentie. De Indonesische autoriteiten hebben 206 personen vrijgelaten die wegens hun aandeel in de mislukte staatsgreep gevangen waren genomen, zo heeft het persbureau Antara vrijdag ge meld. De gevangenen waren voor hun vrijlating geïndoctri neerd met de huidige toestand in het land, aldus het persbu reau. De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, be weerde donderdag dat de com munistische partij in Indonesië reeds is vernietigd. Hij zei dit in een verklaring ter gelegen heid van de 40e verjaardag van de grote mohammedaanse partij „Nahdatoel Oelama". Tegelijker tijd riep hij het Indonesische volk op te blijven streven naar de uitroeiing van de communis ten. Een communistenleider die een der Indonesische delegaties naar de driecontinentenconferentie in Havana heeft geleid, Ibrahim Isa, heeft een organisatie ter be strijding van het neo-kolonialis- me en het imperialisme opge richt, aldus Antara. Isa heeft onlangs politiek asiel gekregen in China nadat in Indonesië massaal was aangedrongen op zijn terechtstelling wanneer hij in Indonesië zou terugkeren. Isa zei in zijn bekendmaking dat de organisatie onmogelijk haar taak in Indonesië kan verrichten om dat de helft van de leden in de gevangenis verblijft. Intussen heeft de studenten organisatie Kami aan alle stu denten verzocht hun boycot te beëindigen en met ingang van 1 februari de colleges weer te volgen. Daarbij werd beloofd dat de campagne voor prijsver laging, kabinetsherziening en verbod van de communistische partij zal worden voortgezet. Zes kranten van verschillende politieke partijen en organisaties hebben de Indonesische rege ring verzocht de diplomatieke betrekkingen met Cuba te ver breken wegens de houding die dit land tegen de officiële Indo nesische delegatie naar de drie continenten-conferentie aange nomen heeft. De voorzitter van de „Nahda toel Oelama", Mohammed Dah- lan, eiste onmiddellijk ontslag van de Indonesische ambassa deur in Cuba, A. M. Hanafi, we gens diens rol ten aanzien van de twee Indonesische delegaties in Cuba. De kranten stellen de Cubaan se regering verantwoordelijk H ft Generaal Soeharto, opperbe velhebber van het leger, heeft donderdagavond steun toegezegd aan de veertig jaar oude „nasa- kom"-gedachte van president Soekarno. Hij zei dat ernaar wordt gestreefd iedere Indone siër van deze gedachte te door dringen, maar velen zijn niet loyaal aan president Soekarno „omdat zij diep in hun hart de nasakom nog niet hebben aan vaard", aldus Antara. De Indonesische minister van financiën, Soemarno, heeft ge zegd dat twee weken na het tijd stip dat de oude bankbiljetten van 5000 en 10.000 roepia inge wisseld moesten zijn tegen nieu we biljetten van resp. 5 en 10 roepia, er naar schatting nog steeds oude bankbiljetten ter waarde van zes biljoen roepia in omloop zijn. Dit geld is, naar men in Dja karta meent, van mensen die bang zijn het in te wisselen bij een bank omdat zij niet willen zeggen hoe zij eraan zijn geko men. Wanneer een groot bedrag aan oude bankbiljetten zou worden aangetroffen, zullen deze „be vroren" worden, hangende een onderzoek. waarover de vakbeweging' be schikt, namelijk werkstaking. In het besef van de ernst van de voorgenomen maatregel doen wij op uw verbond een dringend beroep uw standpunt opnieuw in overweging te nemen en u alsnog bereid te verklaren tot het plegen van overleg op basis van het beginsel dat de georga niseerde werknemers individueel moeten worden bevoordeeld, al dus de brief van de drie textiel- bonden. Vrijqdagmorgen om half acht werd op een voetpad in GeJeen het stoffelijk overschot gevonden van een leerling aan de chemische school van de staatsmijnen, de 16- jarige Mathien Wagemans uit Ge leen. De jongen lag met het ge zicht in de modder. Na sectie door de anatoom-patholoog dr. Zelden- rust bleek, dat de jongen reeds donderdagavond tengevolge van een hersentumor was overleden. West-Duitsland heeft zich tot de ontwapeningsconferentie in Genève gericht met het verzoek zich te verzetten tegen elk in grijpen van de Russen in de plan nen van het westen op het ge- biel van de defensie. Günther von Hase, de woordvoerder van de regering in Bonn, zei vrijdag dat West-Duitsland achter alle pogingen staat om te komen tot een overeenkomst over het te gengaan van de verspreiding van kernwapens, maar van mening is dat de defensie van het wes ten uitsluitend een zaak is van de westelijke landen. Daarom moest men op de conferentie te Genève afwijzend staan tegen over alle pogingen van de Rus sen om zich, zij het onder het mom van een te sluiten verdrag over het niet-verspreiden. van kernwapens, met de defensieve aangelegenheid van het westen te bemoeien.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1