Ontwapeningsconferentie te Genève hervat Amerikaanse krant bepleit aanvallen op Chinese kernindustrie President Johnson vol vertrouwen in economie van de V.S. Amerikaanse commando post in uitgehouwen berg K£Ü!?Dampo Boodschappen van de paus en van president Johnson Tegen kernwapens Vreedzame doeleinden .NEDERLANDSE REPUBLIEK KRIJST KONINGIN ALS PRESIDENT' Felle aanval De aanleg kostte 142 min dollar VRIJDAG 28 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6616 IIPT IWPPD Weerbericht Hoogwater Boven de partijen Overstromings ramp in Turkije Zachte' maanlanding met behulp van rem raketmotor Hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam Wij zijn ineen nieuwe economische omgeving gekomen Matiging gevraagd Zon- en Maanstanden Elektronisch systeem Gebouwen op veren Welvaart en verantwoordelijk» heid Militair nadeel Mortiervuur op Zuidvïetnamees hoofdkwartier De grote maatschappij' Zuidvietnamezen overvielen opleidingskamp Amerikaanse mariniers in hinderlaag Maandag 7 febr. staking in Maastricht Pfankering abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzet» Advertentieprijs per «mi 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubrièit „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De ontwapeningsconferentie te Genève, waaraan door zeventien lan den wordt deelgenomen, is donderdag na een onderbreking vsn vier maanden hervat. De afgevaardigden hadden een brief van paus Paulas aan secretaris generaal Oe Thant voor zich, waarin de paus schrijft dat een duurzame vrede steeds moeilijker te bereiken is zolang er geen doelmatige en algemene en gecontroleerde vermindering van bewapening plaatsvindt. „Ook de tegenstellingen tussen de geweldige bedragen die door de fabricage van wapens worden verzwolgen en de onmetelijke en groeien de wanhoop van de helft van het mensdom, dat niet in de meest ele mentaire behoeften kan voorzien, wordt steeds pijnlijker en dringen der". Secretaris-generaal Oe Thant sprak in een boodschap aan de conferentie zijn vertrouwen uit dat slies in het werK zal worden ge steld om vorderingen te maken in de richting van een overeenkomst tegen de verspreiding van kern wapens. Hij noemde een dergelijk verdrag het dringendste onderwerp bij de onderhandelingen. De Amerikaanse president zei in een boodschap dat de verschillende standpunten die de deelnemers aan de conferentie over Vietnam hebben, het gezamenlijk belang bij het tegengaan van de verspreiding van kernwapens des te groter maakte. De Verenigde Staten zui len alles in het werk blijven stel len voor de vrede in Vietnam en de gehele wereld. „Wij zijn bereid met de andere landen samen te werken opdat geen enkele niet- kernmogendheid zijn eigen kern wapens zal verkrijgen", aldus Johnson. Johnson stelt vermindering van de voorraden kernwapens en door controle bevestigde staking van de produktie van splijtbaar materiaal voor dergelijke wapens voor. Grote hoeveelheden splijtbaar materiaal zouden dan voor vreedzame doel einden kunnen worden aangewend. De Verenigde Staten blijven 'e vernietiging vragen van de duizen den kernwapens die de V. S. en de Sowjet-Unie in voorraad hebben. „Als er morgen een republiek in Nederland zou worden afge kondigd. zou koningin Juliana niet 85 van de stemmen tot president worden gekozen". Dit zei de minister van finan ciën, dv. A. Vondeling, woensdag avond te Amsterdam op een bij eenkomst. van een politieke en culturele studentenvereniging. De heer Vondeling lanceerde deze visie naar aanleiding van de vraag of het ,waar was dat hij ME ■«■■tel* ZELFDE TEMPERATUREN Donderdag trok een depressie over de Noordzee naar de Duitse Bocht. Deze storing nam daarbij in betekenis af. Toch bracht deze in ons land op vele plaatsen enige regen. Over de Britse eilanden kwam daarna een rug van hogedruk na derbij. Onder invloed daarvan zal de wind eerst verder afnemen en zullen tijdelijk enkele opklaringen voorkomen. Plaatselijk zal vandaag echter ook nog wat regen vallen. In de temperaturen wordt weinig verandering verwacht. De wind wordt zwak tot matig uit weste lijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. WESTELIJKE WIND. Tijdelijke opklaringen, maar plaatselijk ook enige regen. Aan vankelijk op enkele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. VRIJDAG 28 JANUARI Bfeskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.50 6.25 6.65 7.05 n.m. 6.19 6.54 7.34 7.44 ZATERDAG 29 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.34 7.09 7.49 7.59 n.m. 7.06 7.41 8.21 8.31 royalist was, mede in verband met de onduidelijkheid in de stei- lingname van de Pv/'dA in deze kwestie". De minister antwoordde dat hij in beginsel republikein was, maar dat het in werkelijkheid ging om de vraag wie in onze democratie de best denkbare president zou zijn. Als groot nadeel van de repu bliek zag de minister dat bij een presidentsverkiezing een actief politicus tot staatshoofd zou kun nen worden gekozen die grote moeite zou hebben om de on schendbaarheid van het staats hoofd waar te maken door boven de partijen te staan. De heer Vondeling voegde daar nog aan toe, dat het erfelijke koningschap eht voordeel biedt, dat leden van een koningshuis worden opge voed in de traditie van boven de partijen te staan. De leider van de Russische dele gatie, Semyon Tsarapkin die de conferentie leidt, deed een felle aanval op de „agressieve Ameri kaanse politiek" in Vietnam en de Dominicaanse republiek. Het Ame rikaanse optreden in die landen en in Kongo had gedreigd de confe rentie nutteloos te maken. Tsarapkin noemde het Ameri kaanse vredesoffensief een „ma noeuvre die verband houdt met de toeneming van de Amerikaanse militaire sterkte in Vietnam" Hij beloofde een ontwerp-verdrag te gen het verspreiden van kernwa pens nauwkeurig te zullen bestu deren .De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben ontwerpver dragen ingediend, maar welk ver drag Tsarapkin bedoelde, is niet bekend. De Russische afgevaardig de zei voorts dat de voorgestelde multilaterale kernstrijdmacht vjor de N.A.V.O. of e'k ander project waardoor West-Duitsland deel zou gaan uitmaken van een kernmacht, de voornaamste belemmering is voor het sluiten van een verdrag tegen de verspreiding van kern wapens. In het Egeïsche gebied van Turkije en in liet zuidosten van het land zijn grote overstromin gen veroorzaakt door stortre gens. Een tiental mensen is om het leven gekomen en ongeveer 500 woningen zijn weggespoeld. DE STRIJD J IN VIETNAM Na felle strijd in een gebied op 60 km afstand van de Zuid-Viet- namese hoofdstad Saigon halen regeringstroepen hier een rebel van de V'-tcong uit het struik gewas tevoorschijn. De strijd blijft met grote verbitterheid voortgaan. In de Ver. Staten is een rem- raketmotor gebouwd die het mo gelijk maakt een kunstmaan op de maan te doen landen, zonder dat de instrumenten bij het neer komen worden vernield. Het is een raketmotor die op vaste brandstof werkt en een stuw kracht levert van 407 kilo. Daar mee moet de vaart van de kunst maan, wanneer deze op 96 km hoogte boven het maanopper vlak is gekomen, worden afge remd van 9600 km per uur tot 544 km per uur. De kunstmaan is dan op 40 km hoogte, de uit gebrande raket wordt uitgestoten. Haar taak wordt dan overgeno men door drie kleinere raketten, die op vloeibare brandstof wer ken en de kunstmaan blijven af remmen tot vlak voor het neer komen, waardoor de kostbare in- strumentenlast zacht neerdaalt met een iets hogere snelheid dan die van een wandelaar, acht km per uur. De motor zal worden gebruikt in het nu al sterk vertraagde Surveyor-project, waaronder in strumenten op de maan moeten worden gebracht. Men wil o.m. televisiebeelden van het maanop pervlak naar de aarde zenden, wat van veel belang is voor het Apoiloproject, het landen van twee Amerikanen op de maan in 1970. De Sowjet-Unie heeft tot dusver viermaal getracht instru menten op de maan te doen lan den, hetgeen steeds mislukte. Nu alle tekenen erop wijzen dat president Johnson, mogelijk al in de komende dagen, op dracht zal geven tot hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam, indien Hanoi niet op liet laatste ogenblik gunstig op de Amerikaanse vre desinitiatieven reageert, zijn vooraanstaande Amerikaanse dagbladen verdeeld over de vraag of de V. S. inderdaad een einde aan de pauze moeten maken die al 35 dagen heeft geduurd. In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het congres heeft president Johnson zich donder dag vol vertrouwen uitgelaten over de economie van de Ver enigde Staten. De optimistische toon van zijn boodschap werd echter getemperd door zijn er kenning dat onzekerheid en moeilijkheden niet tot de onmo gelijkheden behoren. De president waarschuwde er sterker dan voorheen voor dat de grotere uitgaven voor Viet nam en gebrek aan matiging bij de Amerikanen zouden kunnen leiden tot verhoging van de be lastingen. Hij deed een oproep aan het bedrijfsleven en de vakbewe ging zich te houden aan de richt lijnen van de regering om met lonen en prijzen niet verder te gaan dan verhogingen van 3,2 procent. De voorzitter van de raad van economische adviseurs van de Jan. 2S 8.27 17.20 29 8.25 17.22 30 8.24 17.23 31 «S 17-25 11.09 11.24 11.41 12,02 0.45 2.00 3.18 In de Cheyenneberg op 'n tien tal kilometers ten zuidoosten van Colorado Springs is een nieuw „operationeel centrum" gereed gekomen, dat als dak een bijna 490 meter dikke laag graniet heeft. De aanleg heeft 142,4 mil joen dollar gekost. Het -mammoetcentrum dat in juli in gebruik wordt genomen, komt in de plaats van een be scheiden gebouw van twee ver diepingen. Het omvat elf gebou wen, elk van drie verdiepingen en gangen en tunnels met een totale lengte van vijf kilometer. De toegang tot 't eigenlijke cen trum wordt beschermd door twee, elk dertig ton zware pant serdeuren. Men is er bij het pro ject van uitgegaan dat de com mandopost een kernontploffing moet kunnen doorstaan. In het centrum zal worden ge vestigd het „Norad" (het lucht verdedigingscommando van Noord-Amerika), dat zowel de desbetreffende hoofdkwartieren van leger, vloot en luchtmacht van Amerika als dat van de Canadese luchtmacht omvat. De commandopost is uitgerust met een uitgebreid elektronisch sys teem, o.a. voor het opsporen van boven het continent vliegende toestellen. Ook andere afdelingen, zoals het alarmcentrum van de B.B. en de militaire weerkundige dienst, zullen in het centrum worden ondergebracht. Tijdens een rondleiding van journalisten onthulden lucht machtkringen, dat er in het ge heim aan een systeem wordt ge werkt, met behulp waarvan men met zekeerheid wil kunnen vast stellen of Russische kunstmanen kernwapens vervoeren Daarbij maakt: men onder meer gebruik van laserstralen voor het ver lichten van de satellieten om ze te kunnen fotograferen. Het complex in de Cheyenne berg, die deel uitmaakt van de Rocky Mountains, is een „ven sterloze" stad met een normale bezetting van 425 man. Dit aantal wordt verdubbeld wanneer zich kritieke omstandig heden voordoen, een ernstige wereldcrisis of eventueel een aanval met kernwapens. Sinds het „Norad" in het leven werd geroepen in 1957, is het slechts eenmaal in volledige paraatheid gebracht: tijdens de crisis om Cuba in 1963. De gebouwen in de reusachtige grot rusten op enorme veren, zodat ze de vloer noch het pla fond raken. De in totaal 937 veren zijn vervaardigd van 7,5 cm dikke staalkabels en wegen elk 900 kilo. Ze zijn nu ongeveer 95 cm hoog, maar waren 25 cm hoger voor ze door de gebouwen omlaag werden gedrukt. Volgens de „Norad"-leiders kunnen de ge bouwen in geval van een voltref- president, Gordon Askley, die een economisch rapport heeft geschreven dat de boodschap van president Johnson vergezel de, verklaart geen redenen te zien waarom loon- en prijsbe- heersing zouden moeten worden ingevoerd. De president bracht de kwestie echter voor het voet licht door te vragen de richt lijnen aan te houden, opdat hij zich niet op een gegeven ogen blik gesteld zou zien tegenover een inflatoire situatie die rege- ringsingrijpen nodig maakt. Zijn vasthoudendheid met betrek king tot Jonen en prijzen zou den zijn vriendschappelijke be trekkingen met vakbondleiders ernstig kunnen schaden. Die zijn nl. van oordeel dat de regering haar loonpolitiek niet kan recht vaardigen in een tijd waarin produktie en ondernemings winsten stijgen. De president zei dat de fede rale regering niet de bevoegd heid heeft een plafond vast te stellen voor lonen en prijzen maar dat, als 200.000 Amerika nen buitenlands hun leven in de waagschaal stellen voor de ver, dediging van de vrijheid, het de plicht is van de regering hen die een comfortabele welvaart in eigen land genieten, te vragen met verantwoordelijkheid ge bruik te maken van hun vrij heid voor het vaststellen van lonen en prijzen. In zijn boodschap deelde de president mede dat het bruto nationaal produkt vorig jaar met 47 miljard dollar is toegenomen tot het record van 675,6 miljard dollar en dat het naar verwach ting dit jaar zal uitkomen op 722 miljard dollar. Het aantal werklozen is verminderd tot 4,1 procent van de arbeidsbevol- king. Het persoonlijk inkomen nam met 7,5 procent en de winst van het bedrijfsleven met 20 procent toe tot recordomvang. De ontwikkeling van de prijzen, hoewel die een stijging van de kosten van levensonderhoud met zich meebracht, is beter ge weest dan in vele andere lan den en de Verenigde Staten heb ben geen terrein verloren op hun grote concurrenten in de De New York Times is van neergeschoten en 50 andere ge mening dat de regering er ver standig aan doet de pauze te verlengen. Het blad acht de pe riode van ongeveer een maand te kort om alle mogelijkheden die tot vrede kunnen leiden, uit te putten. Het is duidelijk dat de pauze niet meer succes heeft gehad dan tien maanden bom bardementen om Hanoi tot aan vaarding van Washingtons voor waarden voor een vredesconfe rentie over te halen. Indien de strijd weer naar Noord-Vietnam wordt verplaatst, zal de moge lijkheid van verder diplomatiek contact met Hanoi gering blij ken, aldus de New York Times. De New York Herald Tribune daarentegen schrijft dat de pau ze de Amerikanen, Zuidvietna- mezen en hun bondgenoten in Vietnam militair nadeel heeft opgeleverd en dat verdere ver lenging alleen maar de vijand van dienst kan zijn. De New York Daily News is niet alleen voorstander van her vatting der bombardementen maar stelt tevens voor dat kern wapeninstallaties in China wor den aangevallen. China heeft nu het begin van een kernwapen industrie. De fanatici van Pe king of hun opvolgers zullen ons zeker willen aanvallen zodra zij zich sterk genoeg achten op kernwapengebied. Waarom zou de fout van Truman niet goed kunnen worden gemaakt door China's beginnende kernwapen industrie nu uit te schakelen, aldus het blad dat verder voor stelt dat aan Tsjiang kai-Sjek toestemming wordt ggeven door middel van een contra-revolutie het Chinese vasteland te herove ren Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat vietcongstrijders in de zui delijke provincie Tsjoeng Thien een militair hoofdkwartier van de Zuidvietnamese regerings pen met mortiervuur hebben be stookt. Radio-Hanoi heeft gemeld, dat de aanval van de vietcong op de Amerikaanse luchtmachtba sis Da Nang, die eergisteren plaats vond, de tegenstander zware verliezen heeft berokkend. Meer dan 10.000 man Ameri kaanse troepen zouden zijn ge sneuveld en 213 gewond in de periode van 8 tot 19 januari in het district Coe Tsji Van in pro vincie Gia Dinh, niet ver van Saigon. Hanoi meldt ook dat 29 Amerikaanse toestellen werden fer van een kernwapen op de buitenlandse handel berg wel dertig cm meegeven zonder te worden beschadigd. Het personeel van het centrum zou het in de grot gemakkelijk een maand kunnen uithouden, wanneer het van de buitenwe- eld werd afgesloten. De president antwoordde be vestigend op de vragen of het land moeilijkheden kan opvan gen die voortvloeien uit de gro tere uitgaven voor Vietnam en (Adv.) in het binnenland; of kan wor den voorkomen dat een destruc tieve loon-prijsspiraal ontstaat en of de opbouw van de „gro te maatschappij" kan doorgaan. Hij noemde het feit dat deze vragen ernstig worden gesteld en ernstig moeten worden be antwoord, bewijs genoeg dat „wij in een nieuwe economische cuzuxevuut ziin cekomen". troffen. Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben woensdag in een aan Cambodja grenzende pro vincie een groep jonge vietcong'- recruten in een opleidingskamp verrast en 144 gevangan ge maakt. Het kamp bevond zich op 120 km ten zuidwesten van Saigon. Er werden wapens en munitie aangetroffen. Bij een kort ge vecht sneuvelden veertien viet- cong-strijders. In het gebied werden bovendien nog 117 ver dachte elementen aangehouden. Dit schijnt tot dusver het be langrijkste resultaat te zijn van de acties die Amerikaanse en regeringstroepen in diverse stre ken zijn begonnen. In Amerikaanse militaire krin gen te Saigon verbaast met zich over de betrekkelijke inactivi teit van de vietcong. Op grond van buitgemaakte documenten rekende men op felle aanvallen direct na afloop van het be stand ter gelegenheid van het boeddhistische nieuwjaar. De Amerikaanse en Zuidvietname se militaire leiders hebben ac ties ingezet in de buurt van de concentratieplaatsen van de viet cong om de guerrillastrijders voor te zijn. Vijftien Amerikaanse mari niers zijn donderdagochtend bij een patrouille op acht km ten noordwesten van de basis Tsjoe Lai 570 km ten noordoosten van Saigon in een hinderlaag van de vietcong gelopen. Vol gens een Amerikaanse woord voerder leden de mariniers dia in de minderheid waren, „zwa re verliezen". De verliezen van de vietcong werden licht ge noemd. Indien de werkgevers in 'de Maastrichtse aardewerkindustrie de eisen van de vakbonden ten aanzien van de nieuwe c.a.o. niet accepteren of vóór 4 februari 12 uur geen bevredigende regeling in het vooruitzicht stellen, zullen de industriële bonden op maan dag 7 februari een werkstaking proclameren, aldus heeft het A.N.P. vernomen. De werkgevers zullen schrifte lijk daarvan op de hoogte worden gesteld. Zoals bekend hebben de ledenvergaderingen van St. Wil- librordus en de A.B.C. zich ver enigd met een ultimatum aan de werkgevers, dat op 4 februari af. loopt. De werkgevers blijven van mening, dat in hun ondernemin gen geen onderscheid kan wor den gemaakt tussen georganiseer- den en ongeorganiseerden. Zij hebben deze week de bonden ver antwoordelijk gesteld voor de sociale, economische en bedrijfs- technische consequenties van een eventuele staking. De Maastrichtse aardewerkin dustrie telt ongeveer 3.000 werk nemer*.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1