Ard Schenk verbetert wereldrecord op de 1500 meter Nieuwe Nederlandse recordtijd op de 500 meter VOETBAL ANTON HIISKES WOENSDAG NAAR DAVOS VERTROKKEN De moeilijkheden zijn opgelost Weer een onwelriekende Franse affaire De misdaad van Richard Ross llll Geheime dienst werkt samen met gangsters.... Pagina 5 Ten val WIELRENNEN Snelle Rus Verkerk viel Uitslag 1500 meter Oude vrouw lag vier weken dood in haar woning Bonn vraagt Moskou spion terug te roepen American Field Service zoekt gastfamilies Ard Schenk, de 21-jarige Euro- nese kampioen uit het vlakke Hollandse land, heeft woensdag middag te midden van de Al penreuzen, die overigens schuil gingen achter een loodgrijs wol kendek, de schaatswereld op nieuw verbaasd doen staan. Op de ijsbaan van Davos die geldt als één der snelste ter we reld, verbeterde hij het uit 1959 daterende wereldrecord van de Fin Juhani Jarvinen (2.06.3), waarvan hij drie dagen tevoren op de laaggelegen baan van De venter slechts 0.9 seconden ver wijderd was, met 0.1 seconde. Terwijl de Nederlandse schaats- gemeenschap op de tribune uit volle borst het Wilhelmus zong, kreeg Ard op het erepodium de gouden broche met diamanten opgespeld, de onderscheiding voor iedere rijder die in Davos een wereldrecord verbetert. Zwaaiend met een bos bloe men nam Ard Schenk de hulde in ontvangst, die de internatio naal getinte toeschouwers hem bracht. Schenk bleef er zelf als een nuchtere Hollander vrij laconiek onder. „Ik heb ervoor gereden, maar je weet immers nooit". Hij was vertrokken op een schema van 2.06.0. De eerste driehon derd meter ging in 27 seconden, gelijk aan Deventer. Na 1100 meter wezen de chro nometers 1.32.0 aan. Daarmee was een nieuwe wereldtitel bin nen zijn bereik gekomen. Of schoon het tempo iets terugliep, ging Schenk onversaagd door. De spanning op de tribunes werd schier ondraaglijk. En „ja" klonk het als uit één mond, toen Ard Schenk de finishlijn passeerde om dadelijk daarop door een verkeerde beenbeweging ten val te komen, zonder zich echter te blesseren. Op zijn buik gleed hij 25 meter over de besneeuwde ijsvlakte om door de hoop op geworpen sneeuwhopen langs de kant te worden opgevangen. Er viel een doodse stilte tot de verlossende mededeling uit de luidsprekers kwam: „Schenk nieuw wereldrecord: 2.06.2 se conden". Ard op het ijs en de tientallen Nederlanders op de België—N ederlancl zaterdagvoetbal in Gent De wedstrijd BelgiëNeder land zaterdagvoetbal voor het toernooi om de „Coupe Fernand Chanelle" zal op 14 mei in Gent worden gespeeld. De K.N.V.B. heeft voorts aan de Franse bond voorgesteld de ontmoeting Ne derlandFrankrijk voor dit drie- landen toernooi voor zaterdag teams vast te stellen op mei in het natuurpark „De Efteling te Kaatsheuvel. Voor de wedstrijd Frankrijk— België tenslotte is 21 mei gere serveerd. Het Franse team is houder van de trofee, die tevo ren viermaal achtereen in het be zit was van Nederland. Russische elftal leed nederlaag Het Russische elftal leed dins dag in Sao Paulo een onver wachte nederlaag. De Russen die enkele goede overwinningen be haalden tegen Zuidamerikaanse landen, verloren met 13 van de Braziliaanse club Corinthians. De doelpunten kwamen op naam v-n middenvoor Tales, Dino en Rivelino. Het enige Russische doelpunt werd enkele seconden vóór het einde gescoord door Voronin. OM HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP ACHTER DERNIES Peter Post en Jaap Oudkerk zullen zaterdag a.s. uitkomen in het kampioenschap van Europa achter derny-motoren. Zestien deelnemers worden ver deeld over twee series waarin 20 km moet worden gereden. De snelste drie uit iedere serie be twisten de finale over een uur. De deelnemers zijn: Peter Post en Jaap Oudkerk (Neder land), Bugdahl (W.-Dld.), Ti- moner (Spanje), Eugen (Dene marken), Pfenninger Zwitser land), Raynal (Frankrijk), Baensch (Australië), Faggin (Italië), Proost, De Loof, Ver- achtert, Van Tongerloo, Seve- reyns, Aerenhouts en Denoyette (België). Voorts komt Theo Mertens uit in een achtervolging om de arm band tegen Rik van Steenber gen en is er ploegachtervolging tussen de Pedaalridders uit Rot terdam en een ploeg uit de Kem pen. tribune staken de handen in de lucht. De vreugde manifesteer de zioh in een ovatie. Na zeven jaar was Jarvinen's record van Squaw Valley eindelijk verbe terd. Ard Schenk was de nieu we man Daarvóór was Ard Schenk reeds tot de snelste tiid geko men, ooit door een Nederlander op de 500 m gereden: 41 secon den rond, waarmee hij even snel was als de Russische we reldrecordhouder Evgin Grisjin. Toch was er nog een snellere Rus, nl. Vladimir Orlov, die reeds eerder 39,9 reed en nu tot het nieuwe baanrecord kwam van 40,2 sec. Valeri Kaplan, de der de in het Europese kampioen schap en winnaar van de 500 m in Deventer, plaatste zich nu vierde met 41,2 sec. Tot een verrassende prestatie kwam ook Rudi Liebrechts met 41,7, goed voor een met Frits Bartling ge deelde negende plaats. De uitslag van de 500 m was: 1. Vladimir Orlov (Rusl.) 40,2 2. Schenk (Ned.) en Grisjin (Rusl.) 41 4. Valeri Kaplan (Rusl.) 41,2 5. Magne Thomassen (Noorwegen) 41,5 6. Hakan Holgren (Zwe.) Boris Guljajev (Rusl.) en Roger Capon (V. S.) 41,6 9. Rudi Liebrechts (Ned.) en Frits Bartling (Ned. 41,7 11. Per Ivar Moe (Noorw.) 41,9 12. Vein Erik Stiansen (Noorwegen) 42.0 Kees Verkerk kwam ten val en zijn tijd werd 53,8. Hij reed tegen Nottet die 42,4 maakte. Het klassement van de 1500 meter luidt: 1. Ard Schenk (Ned.) 2.06.2 (wereldrecord) 2. Fer Ivar Moe (Nrw.) 2.06.9 3. Svein Erik (Noorw.) 2.07.2 4. Rudi Liebrechts (Ned.) 2.07.8 5. Kees Verkerk (Ned.) 2.07.9 6. Björn Tveter (Nrw.) 2.08.0 7. Edurd Matusevits (Rusl.) 2.09.4 8. Valeri Kaplan (Rusl.) 2.09.6 9. Magne Thomassen (Noorw.) 2.10.4 10. Frits Bartling (Ned.) 2.10.5 11. Per Willy Guttormsen (Noorw). 2.10.8 12. Peter Nottet (Ned.) en Fred A. Maaier (Nrw.) 2.10.9 14. Vladimir Orlov (Rusl.) 2.11.1 15. Orjan Sandler (Zwe.) 2.12.1 16. Jonny Nilsson (Zwe.) 2.12.3 17. Jonny Hoeglin (Zwe.) 2.12.9 18. Boris Guljajev (Rusl.) 2.13.2 19. Eddy Verheijen (Ned.V 2.14.5 Anton Huiskes is woensdagavond per vliegtuig naar Zurich gereisd om zich bij de Nederlandse schaat.- senrijdersploeg in Davos ce voe gen. Tijdens een gesprek tussen bestuursleden van de schaatsen- rijdersbond en Anton Huiskes zijn de moeilijkheden, gerezen na af loop van de Europese titelstrijd, tot wederzijds genoegen opgelost. Na afloop van het gesprek werd het volgende communiqué uitge geven: „Na alle moeilijkheden we'ke zijn ontstaan na de Europese schaatskampioenschappen in De venter, heeft een gesprek plaats gehad met Anton Huiskes. Dit ge sprek was voorafgegaan door °en ontmoeting van de heer Schouten met de heer en mevrouw Huiskas, waarbij de moeilijkheden in het persoonlijk vlak volledig werden opgelost. Mede hierdoor was een gesprek tussen het bestuur en de technische commissie met de heer Huiskes volkomen open. Het onderhoud was gericht op het doel de belangen van de schaatsenrijders en daaraan ver bonden naam van Nederland te dienen. De heer Huiskes heeft de garantie gegeven dat alle zaken die niets met het feitelijke rijden te maken hebben, uitsluitend zullen worden behandeld door de chef d'equipe. Het bestuur en de tech nische commissie hebben Anmn Huiskes de verzekering gegeven dat hij de enige is die met de trai ning en het coachen van de ploeg zal zijn belast. Alle aanwezigen waren voldaan, dat zij elkaar op deze afspraken hebben kunnen terugvinden. Ongetwijfeld zal dit resultaat door de gehele in Davos aanwezige ploeg met grote vol doening worden ontvangen. De Amsterdamse recherche heeft dinsdag in haar woning op een hofje in de Elandstraat het stoffelijk overschot gevonden van de 71-jarige mevrouw E. Mikl, die volgens een gewaar schuwde arts reeds ca. vier we ken geleden een natuurlijke dood moet zijn gestorven. Een glazen wasser had op verzoek van een buurvrouw, die haar reeds ge ruime tijd niet had gezien, door een raam naar binnen gekeken en de vrouw op de vloef zien liggen. Volgens de politie koesterden de buren aanvankelijk geen ach terdocht, omdat de vrouw hen had laten weten, dat zii voor nie mand te spreken was. Bij onder zoek bleek, dat zij een flinke hoe veelheid levensmiddelen-in-blik had ingeslagen. Mevrouw Mikl, die Oosten rijkse was, had in Nederland geen familie. Zij had een zoon die in Oostenrijk woont. De po litie trof in haar woning een spaarbankboekje met een tegoed van 6.000,en ca. 1.000 in contanten aan. MODEFANTASIE ALS VOORPROEFJE Parijs: Een modefantasie als voorproefje uit de nieuwe voor- j aars- en zomercollectie van Jacques Esterel. De trapezium- japon is uitgevoerd in geel en oranje met marineblauwe stre pen. Het hoedje of liever hoofd versiering is in pijpvorm gemo delleerd. De Franse ambassadeur heeff Marokko verlaten de Marokkaan se Frankrijk. Het is nog geen vol slagen breuk, maar het scheelt niet veel. En dat gebeurt nadat de zaak Ben Barka nog niet eens tot de bodem is onderzocht, waarmee vier rechters van in structie druk doende zijn. Frank rijk heeft affaires bij de vleet ge had - Dreyfus, Panama, Stavis- ky - en naar de stank te oorde len die nu reeds opstijgt, over treft deze affaire tot dusver alle voorafgaande. In het kort de feiten: koning Hassan van Marokko laat con tact opnemen met de in balling schap levende leider van de (link se) oppositie opdat het tot een verzoening kan komen. In Parijs West-Duitslan:cl heeft de Sow- jet-Unie verzocht een Russische handelsfunctionaris terug te roe pen, die wordt beschuldigd van spionage bij Westduitse weten schappelijke onderzoekingspro jecten. In een verklaring van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn wordt gezegd dat het ge drag van de Rus een ernstige schending van het internationale gebruik inhoudt. De Westduitse regering heeft bij de Russische ambassade geprotesteerd en ver zocht de functionaris het land te doen verlaten. Rlco Bulthui* 105) Een paar daaen later lcwam U en ik was onhebbelijk, want ik zaq in ie dereen onbetrouwbare Eggelings en we konden het niet aangeven natuur lijk... denkt U zich eens in, vijftig gulden iu de maand Ze hield geen cent over en als wij ons niet over het... Toen hield ze haar mond. Ri chard Ross glimlachte, presenteerde haar een sigaret, gaf vuur en zei toen zacht en vriendelijk Over het kind ontfermd hadden, meent U. Gaat U door, het is toch geen misdaad. Ze kort het immers niet aangeven, dat begrijpt U toch wel. O ja, ze zeggen zo makkelijk, dat je je niet moet laten afpersen, maar denkt U eens aan haar moeder en aan die vrouw van Hansjes vader en aan haar betrekking. Ze moesten kerels als die Lucas ophangen. Ze sloeg met de vlakke hand op tafel, zodat de lepeltjes in de kopjes ervan schud den en ze zei, luider dan eerst en fel verontwaardigd Iemand die haar veroordeelt, klaagt de halve wereld aan en met fatsoen heeft dit niets te maken. Mijn man en ik, we willen niet, dat het kind er de dupe van wordt. Het is in liefde geboren, dat verzeker ik U. Ik ken Lucia en ik ken haar goed en ik zal het arme schaap... Wie meent U Hansje natuurlijk, wie anders Ross wilde haar niet onderbreken, maar toen ze zweeg en naar de radio staarde, die vrolijke lunchmuziek tet terde. zei hij voorzichtig Die zelfmoord... De enige oplossingNiks geen medelijden met zo'n schooier. Nu be grijp ik ook, dat die Eggeling haar wilde helpen c-\ de dokter ook en misschien die Japanner ook wel, want die, die... eh... Nu? Nou ja, die Ishiguro heeft haar die nieuwe betrekking bezorgd, dat maakte ze tenminste uit de brief op. Ross wilde weten of Lucia de Ja panner vertrouwde. Thea Moerman ontkende. Ze vertrouwde geen mens. Ze dacht, geloof ik, dat die Lucas ook gechanteerd werd en zich daarom van kant had gemaakt, doch ze had wei nig keuze en ze wil ver weg van deze narigheid. We hadden de politie alles moeten vertellen maar Lucia is zo bang en dat is ze nrig. Vertel het mij. Ross kruiste de armen op tafel en knikte Thea Moer man toe. Toen hij geen antwoord kreeg, zei hij-- Ze wantrouwde Eggeling dus reeds lang, waarvoor deed ze dat? Omdat hij met de politie te maken heeft gehad... Dat heeft U ook... op 't ogenblik. Vier jaar geleden had Lucia, mid den in het na-oorlogsgewoel, een jong officier leren kennen in de bijzondere en zenuwslopende omstandigheden van illegaal werk, wanhoop en hon ger. Ze leefden beide op de boerderij van Thea en haar man, beide onder een schuilnaam. Tijdens een vlucht voor huiszoeking waren Lucia en Oscar gevlucht en angst, eenzaamheid en verwarring had hen in een roes van verliefdheid gebracht. (Wordt vervolgd.) Uitkering voor "organiseerden bij tertielfabriek in Scherpenzeel De directie van de textielfa briek „De Driekleur" in Scher penzeel en de in nauwe relatie met dit bedrijf staande fabrie ken Anton en co. uit Zeist en de Arnhemse bassement-fabriek hebben in overleg met vertegen woordigers van de vakbonden besloten aan de georganiseerden in deze ondernemingen bepaal de financiële voordelen toe te kennen. Bij elkaar hebben deze bedrij ven ongeveer 150 man in dienst. De georganiseerden zullen over 1965 elk een bedrag van onge veer 50,ontvangen. De rege ling die nu is getroffen, is voor deze drie bedrijven niet geheel nieuw. Al enige jaren komt men de georganiseerde werknemers op deze manier tegemoet. wordt Ben Barka gearresteerd door twee mannen die zich voor rechercheur uitgeven en dat ook inderdaad blijken te zijn. Nadien is Ben Barka niet meer gezien. Wel vertelt een onderwereldfi guur twee dagen later dat de Marokkaan eerst is gefolterd en vervolgens vermoord en wel on der leiding van de Marokkaanse minister generaal Oufkir. Deze onderwereldfiguur daagt de Fran se politie uit hem te arresteren, maar kan niet worden gevonden, al laat hij zich voor de krant fo tograferen op de stoep van... het politiebureau. VERMOORD? Als de politie hem eindelijk ar resteert zou hij opeens zelfmoord hebben gepleegd onder een reeks omstandigheden die het op zijn minst waarschijnlijk maken dat de politie een lastige getuige uit de weg wilde ruimen. Al gauw blijkt dat verscheidene leidende figuren van de vier Franse geheime diensten en an dere hoge ambtenaren van de ontvoering en de moord wisten, maar wie en wat dat is nog niet overzichtelijk. Vast staat wel dat Franse overheidsfunctionarissen, onderwereldfiguren en de Ma rokkaanse minister samenwerk ten voor deze politieke moord. Zeker is dat generaal De Gaulle zelf van niets wist. Vermoedelijk hebben mensen van zijn gehei me dienst hem een „goede poli tieke dienstwillen bewijzen, maar in feite hebben ze hem wel de slechtste dienst bewezen die mogelijk was. Het had alleen nog maar erger kunnen zijn wanneer de zaak openbaar was geworden ten tijde van de verkiezingen. Dan had het De Gaulle zijn pre sidentschap kunnen kosten. De boosheid van de generaal is er in de eerste plaats een van ge krenkte trots: onder zijn bewind blijkt het mogelijk dat buiten hem om obscure praktijken worden bedreven. Zoiets was onder de vroegere Franse republieken denkbaar, maar in zijn vijfde mag zoiets niet voorkomen. MET GANGSTERS Maar bet is wèl voorgekomen. En wat ook aan het licht komt nu is de nogal louche manier waarop Frankrijks geheime diensten wer ken, hand in hand met gehuurde gangsters. Bovendien blijkt de een of ander zomaar tot een moord te kun nen besluiten en die Ook uit te voeren zonder dat daarop con trole bestaat. Al zal het minder vaak voorkomen dan de verha len van James Bond willen doen geloven, er kan voor een regering misschien wel eens een reden zijn om in het landsbelang een te genstander te laten verdwijnen. Maar dat is dan een beslissing die zeker niet aan een van de lagere goden wordt overgelaten. Nog gekker wordt het daar het hier niet ging om een Frans be lang, maar om een politieke af faire van Marokkanen onder el kaar, waarmee geen Fransman 'Hs heeft te maken. Dat de Fran se geheime diensten met behulp van gangsters andermans vuile -aakjes opknappen, maakt de af faire nog onfrisser. En veront rustender voor de politici die an ders denken dan de commandan ten van die geheime diensten. KOLONIALE MENTALITEIT Het tweede onaangename punt voor De Gaulle is dat de moord op Ben Barka - en dat was een figuur die in Algerije, Tunis, Egypte en andere linkse Islamie- tische landen meer gezien was dan koning Hassan - bij andere Afrikaanse landen de indruk moet vestigen dat Parijs het toch niet kan laten zich op alle mo gelijke nette of onnette manieren in te laten met de politiek in zijn voormalige koloniën. Speciaal koning Hassan zal Pa rijs niet dankbaar zijn. Hij wijst het Franse arrestatieverzoek van zijn minister Oufkir af. Niet dat hij niet overtuigd zal zijn van jjcq umj pjM. mcui 'pfnups suaip anders? Bij de oppositie heeft hij het nu wel zó verkorven, dat de ze vorst weinig hoop meer hoeft te koesteren daarmee nog op zo'n voet te komen, dat Marokko weer eens een regering krijgt van links én rechts. Dus zal de koning verder moeten met zijn rechtse ministers en kan hij zich niet permitteren deze weg te jagen, ook al heeft een van hen met de moord op Ben Barka 's konings plannen voor gezondmaking van de politieke sfeer doorkruist. Nederland gastvrij voor jonge Amerikanen Dit schooljaar leert een aantal Amerikaanse middelbare scholie ren hoe boerekool met worst smaakt en wat het Deltaplan is. Zij zijn gastvrij opgenomen door „hun" Nederlandse families, die deze tijdelijke gezinsuitbreiding een enorme ervaring vinden. Eind juni komt een nieuwe groep Highschool-leerlingen aan in Rotterdam. Een deel van hen zal in de twee zomermaanden Ne derland leren kennen, de overi gen blijven hier een jaar en zul len een middelbare school be zoeken. De grootte van de groep hangt af van de Nederlandse gastvrijheid. De American Field Service in Nederland, die deze uitwisseling organiseert, zoekt 'n zo groot mogelijk aantal geschik te gezinnen, die hun huis open willen stellen voor een tijdelijke zoon of dochter. De American Field Service, in de tweede wereldoorlog een vrijwilli ge embulancedienst, hoopt door middel van de jongerenuitwisse- lingsprogramma's het begrip tus sen de volkeren te bevorderen. Zij heeft kantoren in een zestigtal landen en onderhoudt een nauw contact met haar deelnemers. De eisen waaraan een Nederland se gastfamilie moet voldoen zijn de volgende: zij moet het doel van het programma onderschrij ven, één gezinslid moet Engels spreken. Bij voorkeur dient een zoon of dochter van gelijke leef tijd als de Amerikaan (16 tot 18 jaar) gedurende het verblijf aan wezig te zijn. De financiële posi tie van de familie is niet van be lang, evenmin is een eigen ka mer voor de pleegzoon of doch ter vereist. Van de gastfamilies wordt niet verwacht dat zij kostbare uitstap jes organiseren. Het doel van het verblijf is immers het dagelijks leven te leren kennen. De jongen of het meisje wil geen gast zijn, maar zoon of dochter met de daaraan verbonden rechten en plichten. Indien men belang stelt in deze vorm van tijdelijke gezinsuitbrei ding (voor twee maanden of voor een jaar) kan men tot 1 maart inlichtingen verkrijgen en een aanmeldingsformulier aanvragen bij: American Field Service Nieuwe Spiegelstraat 56 Amsterdam, tel. 020-220916. Politieman tjaat huwelijken sluiten De vorig jaar in Barendrecht gepensioneerde adjudant der rijkspolitie A. G. Baas (60) zal als de gemeenteraad akkoord gaat huwelijken gaan sluiten. Het voorstel van B. en W. be helst zijn benoeming tot ambte naar van de burgerlijke stand. De oud-adjudant liet zich tijdens zijn politieloopbaan als een vlot spreker met een filosofische in slag kennen. Hij zal hulp bieden aan de ambtenaren der secreta rie, die zich in de praktijk niet altijd vrij kunnen maken.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5