Gemeenteraad van Axel Groninger scholier aan een zeldzaam voorkomende influenza overleden DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Wet op de Chileense koper industrie afgekondigd de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Pupillen van internaat naar huis prrmmmr» iïjt r»c HF LI KOPTE R OonSetdag 27 januari 1966 Vergadering van dinsdag 25 januari 1966. Aanwezig: Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. v. d. Bosse, gemeentesecretaris. Wethouders: M. L. M. IJse- baert en C. van Bendegem. Leden: mevr. Folkersma Staal en de heren P. J. van Ben degem, P. Dekker, J. den Doel- der, A. H. van der Lee, J. van Lui.ik, E. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. Afwezig met kennisgeving de heer K. Hamelink. De voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed. De voorzitter deelt mede geen nieuwjaarsrede te houden daar uit het jaaroverzicht voldoende inzicht in de gemeentelijke za ken wordt gegeven. Toch wil hij allen nog een voorspoedig 1966 toewensen. Hij sprak de hoop uit dat de raad ook dit jaar weer de kracht zal kunnen vinden voor de gemeen te te kunnen werken. De heer P. J. van Bendegem spreekt als oudste raadslid de hoop uit dat 1966 voor Axel een goed jaar zal zijn en dat men in goede samenwerking zal kunnen arbeiden in het belang van Axel. CENTRALE ANTENNE-INSTALLATIES De heer A. de Waard heeft vreemd opgekeken toen hij dit voorstel zag. HÜ leefde in de overtuiging dat bij het bedrag dat interti.id was gevoteerd ook was voorzien voor het tweede t.v.-net. De heer E. Maas vraagt uit welke middelen dit moet wor den gevoteerd. Wethouder C. van Bendegem wijst erop dat reeds in het over leg om tot de bouw van de ratio- woningen te komen, deze anten ne in bespreking is gebracht. Toen was men met het tweede net nog niet zover. De kosten moeten worden gedekt door een kleine huurverhoging. Het voorstel wordt aangeno men. EXPLOITATIEPLAN OUDEWIJK De heer D. J. Oggel vraagt of dit plan niet kan worden samen gevoegd met plan-West. Het ver schil in grondprijs is wel bijzon der groot. De voorzitter zegt dat het niet mogelijk is deze plannen te com bineren. Voor dit plan wordt een rijksbijdrage van 80 verwacht. De gronden komen in de binnen stad en zullen worden gebruikt voor kantóren en winkels. Hier voor is de prijs altijd hoger. Hierna wordt dit voorstel aan genomen. SLUITINGSUUR De heer P. Dekker kan ak koord gaan met het voorstel, maar zag er graag aan toege voegd dat na 23.30 geen muziek meer mag worden gemaakt. De heren D. J. Oggel en P. J. van Bendegem sluiten zich bij de heer Dekker aan. De voorzitter zegt toe het ver zoek in overweging te zullen nemen, waarna het voorstel wordt aangenomen. ONTEIGENING SCHUUR MET ERF De heer Oggel zegt dat het hem bekend is dat in het eerste plan tot onteigening lange tijd is geprobeerd om tot een verge lijk te komen. Is hier ook wel alles geprobeerd? Men moet niet te snel tot onteigening overgaan. Wethouder C. van Bendegem: Er zijn nu drie voorstellen tot onteigening, maar bij de vele aankopen in de loop der jaren is toch zeker wel gebleken dat wij steeds heben getracht door onderhandelen tot een vergelijk te komen. Ook hier bleek een akkoord niet mogelijk en nu moeten wij het op deze manier afmaken. PRECARIORECHTEN De heer Oggel constateert dat hier een voorstel ligt zoals bij de begrotingsbehandeling is be sproken. Voor het ophangen van een automaat staat een bedrag van 25. Deze automaten zijn veelal voor sigaretten. Op dit artikel zit voor de winkelier een lage winst; daarom zou spreker dit bedrag willen verminderen tot 10. Verder vraagt hij of het niet mogelijk is vrijstelling van betaling te doen plaatsvinden wanneer de grond aan de ge meente is afgestaan. Wethouder IJsebaert zegt dat er ook automaten voor andere artikelen hangen, o.a. snoep, kousen en zo meer. Gronden die beneden kostprijs zijn verkre gen, zijn vaak door het werk dat er aan is gedaan, nog niet zo goedkoop voor de gemeente. De heer P. J. van Bendegem wil voor grond voor een fictief bedrag ontheffing geven. Wethouder IJsebaert doet de toezegging dat de suggestie in overweging zal worden geno men, waarna het voorstel wordt aangenomen. BEGROTINGSWIJZIGING De heer Oggel vraagt hoe het !-omt dat die uitkering uit het gemeentefonds tegenvalt. Ver der vraagt hij hoe het mogelijk is dat de kosten hoger zijn dan zij zijn geraamd? Is dit een ge- vólg van verkeerde schattingen? lisfct toe dat de uitkering uit het gemeen tefonds lager is dan werd ge pland, doordat het inwonertal lager is dan werd verwacht. Dat de kosten hoger zijn dan is ge raamd, ligt voor een groot deel aan stijging van loon en sociale kosten. DE HERINDELING Bij het laatste punt, de her indeling gaan de sluizen der welsprekendheid wagenwijd open. De heer Van der Lee is de eer ste spreker. Naast een aandrang uit het parlement om te komen tot op heffing van een aantal kleinere gemeenten bestond er op ver schillende plaatsen reeds een be hoefte te komen tot een vorm van samenwerking tussen ge meenten in de kanaalzone ten einde de komende ontwikkeling in goede banen te leiden. Daarnaast bestond bij de ge meente Terneuzen een behoefte tot uitbreiding van het grondge bied om plaats te kunnen bieden aan nieuwe vestigingen. Dat deze zaken gelijktijdig aan de ofde werden gesteld, had tot gevolg dat de stichting van een kanaalschap voor de zuidelijke gemeenten aan het kanaal Gent Terneuzen geen goedkeuring kon verkrijgen. Hierna volgde een voorstel van G. S. om aan Terneuzen grote gebieden toe te voegen van omliggende gemeenten. De kom van Zaamslag werd bij Axel ge voegd en Sas van Gent met Westdorpe en Philippine moch ten dan als één gemeente ook nog meespelen in de kanaalzone. Aan een aantal bezwaren wordt in het laatste plan tege moetgekomen. Een samenvoeging van een zo groot aantal gemeenten mag een unicum worden genoemd. Wil dit experiment slagen, dan zal ieder een hieraan loyaal moeten me dewerken. Een belangrijke uiting van een loyale opvatting van de fusie- gedachte zal zijn: het geven van een nieuwe naam aa de midden gemeente. Men kan wel zeggen dat dit onpraktisch is, maar ik wil er op aandringen dat de raad van Axel zich uitspreekt voor het geven van een nieuwe naam aan te creëren nieuwe gemeen te. Hierdoor zal de bevolking der samenstellende delen begrip voor het karakter van de nieuwe gemeente worden gevonden. De service-verlening aan het publiek zal niet geringer mogen worden. In dit verband denk ik aan de stichting van hulpsecre tarieën in de grote kernen en ambulante voor de kelinere. Wellicht ware te overwegen dit.in de wet op te nemen om dit veilig te stellen. Samenvattend, aldus de heer Van der Lee, wil ik mij mede na mens mijn fraktiegenoot akkoord verklaren met het plan tot sa menvoeging en daarbij de vol gende punten nog even aanstip pen. Bij de uitvoering zal steeds de samenvoegingsgedachte voorop moeten staan. 2. Laat Koewacht zelf beslissen; 3. Een nieuwe naam dient aan de nieuwe middengemeente te worden gegeven; 4. De service-verlening aan het publiek mag niet achteruit gaan; 5. Financiële positie van ambte naren en personeel mag niet worden aangepast. Volgens de heer Oggel is er in veel gevallen sprake van een misverstand, daar de „man in the street" van oordeel is dat „Axel wordt weggegeven" of dat „Axel wordt verkocht". In mijn verder betoog wil ik aantonen dat de fusiegedachte het belang van Axel bevordert. Terwijl dit iets heel anders is dan de idee van toevoeging aan een of meer andere gemeenten. Om het voorstel van B. W. te beoordelen, komen de vier daarin genoemde punten naar voren: Punt I: Voor de middenge meente is het een belang dat deze begrensd wordt door twee ster ke nabuurgemeenten. De nieuwe gemeente Honte- nisse wordt door G. S. betiteld als agrarisch. In dat geval zou het westelijk gedeelte van de „kop van Ossenisse" bij de mid dengemeente dienen te worden gevoegd, daar uit recente publi- katies blijkt dat men hier indus triële voornemens koestert. Punt II: Met de door B. W. genoemde argumenten om Koe wacht bij de middengemeente te voegen, kan ik instemmen. Punt III: Dit punt vormt één geheel met punt 4 en deze vor men het kernpunt waar het ge heel om draait. Hierin wijkt het voorstel van G. S. principieel af van onze oorspronkelijke opzet. Bij de hearing liet onze raad een positief geluid horen, dat niet voor tweeërlei uitleg vat baar was. We hebben getracht de zaken groot te zien, zonder opoffering van de belangen van Axel. Het positieve geluid dat we deden horen was gebaseerd op de fusiegedachte en niet op de idee dat de samen te voegen ge meenten zullen worden toege voegd aan een der deelnemers. Tegen de naam Terneuzen pleiten verschillende bezwaren: Terneuzen brengt slechts een minderheid aan bevolking in, n.l. 19.000 van de 45.000 inwoners. De naam „Terneuzen" bete kent „op de neus", d.i. op de vooruitstekende punt in de Schelde. Het kan ook afgeleid zijn van „ter nesse", d.i. „op het buitendijkse land", dus op het schor. Deze naam duidt dus een klein onderdeel, in feite slechts een uitstekende punt van het ge heel betrokken gebied aan en doet aan het totaal van de grote gemeente geen recht wedervaren Het huidige Terneuzen heeft zijn bestaan aan Axel en zijn voortbestaan en opbloei aan Gent te danken. De naam „Terneuzen" is in andere talen zeer moeilijk uit te spreken. Als bestaande namen zouden in de eerste plaats in aanmerking komen Axel en Biervliet. De heer Oggel pleit hier o.m. voor een naam als Steeland of Eurostad. We dienen ons te realiseren dat de vorming van een grote gemeente niet kostenverlagend zal werken. Er zal voor de diens ten die in deze gemeente wor den uitgeoefend, een decentrali satie moeten plaatsvinden, daar in de bestaande woonkernen bijv. voorzieningen in de vorm van hulpsecretarieën, brand weer e.d. moeten blijven be staan. Als resultaat van deze be schouwing wil ik voorstellen om aan het voorstel van B. W. toe te voegen: een memorandum te doen sa menstellen en dit op ruime schaal toe te zenden aan allen die bij de beslissing hierover betrokken zijn, in welk memo randum: 1. de fusiegedachte nog eens extra wordt benadrukt; 2. een indicatie wordt gegeven voor de naam der nieuwe gemeente; 3. de hulp der overheid wordt ingeroepen voor de planning der onderscheiden diensten en funkties in de nieuwe ge meente. De heer P. J. van Bendegem zegt dat de C. H.-raadsfractie zich er tegen uitgesproken: le. Omdat de ene gemeente zich niet het recht van de andere ge meente mag toeëigenen. 2e. Zijn wij tegen de herinde ling, omdat wij niet voor concen tratie zijn. En als men dit woord in 't Nederlands vertaald, bete kent dit: vereniging van al het gezag in handen van één of wei nige personen; 3e. Omdat wij niet voelen voor een voogd die over ons ge steld wordt om ons te bevoogden. Wij hebben in het verleden toch getoond dat wij mans genoeg zijn om zelf Axe Ite besturen. B. en W. spreken over de pun ten: totaliteit, grensverschillen, fusiegedacht en over het woord Naam, doch dan met een hoofd letter, maar het is nu volgens ons allemaal mosterd na de maaltijd, omdat de meerderheid van Axels raad zich al heeft uitgesproken te willen worden opgelost in één grotere eenheid, daarom helpt er geen tegen krabbelen meer aan. Wij blijven als C. H.-raads fractie tegen herindeling. De heer Van Luijk zegt dat, toen het voorstel om een mid dengemeente te vormen naar voren kwam, hij bezwaren had. Dat in het voorstel van G. S. vijf inplaats van drie gemeenten worden genoemd, is niet zo erg, ook niet dat Koewacht bij Hulst zal komen. Een fusie van tien gemeenten tot één grote gemeente is goed te keuren. Maar negen gemeen ten toe te voegen aan Terneu zen, dat gaat niet op. De heer Maas sluit zich aan bij wat de heren Van der Lee, Oggel en Van Luijk hebben ge zegd. Mevr. FolkersmaStaal zegt dat de fractie van de P. v. d. A. er vóór is dat er een gemeente ontstaat, die de moderne taken aan kan en in staat is vorm en inhoud te geven aan aangepaste begrippen zoals „goed wonen" en leven. De ge dachte van herindeling is niet nieuw. En ook in ons gebied is men achter de schermen al lang aan het touwtrekken. Maar ik meen toch wel te kunnen stellen, dat Axel hier niet mee is begonnen. Zodoende zijn er eerst voorstel len gekomen, die niemand bevre digden, behalve dan de gemeente die grote gebieden voor industria lisatie kreeg toegewezen. En al pratende -zijn de gedachten geëvo lueerd en zijn wij gegroeid naar een grote éénheid, zoals thans wordt voorgesteld. En men komt tot het inzicht, dat herindeling in gedeelten het werk zal blijken te zijn van de zachte heelmeester, die als regel stinken de wonden nalaat. Daarom juichen wij toe, wat B. en W. tot hiertoe hebben gedaan. Wij zijn er van overtuigd, dat de nu voorgestelde samenvoeging van gemeenten de nodige rust zal brengen in ons ge bied dat zovele kansen zal krijgen. Wij hebben niets toe te voegen aan het pre-advies van B en \V Wij zijn voor het plan in zijn tota liteit en wij zijn voor de fusie van gemeenten om tot de vorming van een grote middengemeente te ko men. De overwegingen tot dit standpunt heb ik reeds gedeeltehjk gezegd, maar zij is tot stand ge komen omdat wij begaan zijn met de werkers, die wij een goed leef klimaat willen geven in een gebied waarin het ook mogelijk zal zijn met een verantwoorde planologi sche opzet te komen. Daarom zijn wij ervoor. Er zal natuurlijk na de totstandkoming van de nieuwe gemeenten nog wel wat te regelen overblijven, maar dat zal ook kunnen, als wii de idee van samenwerken trouw blijven De voorzitter is erkentelijk nu blijkt dat de raad voorstander is van één grote middengemeen te, met uitzondering dan van de C.H.U.-fractie. Wij zijn blij dat in grote lijnen het voorstei van Axel is overgenomen. Axel is buiten de kanaalzone geplaatst en daarom zijn wij gekomen met het plan van één middenge meente. Aan de grote opzet zijn zeker bezwaren verbonden, maar de voordelen zullen deze overtreffen. Dat de middenge meente wordt geflankeerd door twee grote gemeenten, is nood zakelijk. Hierbij denk ik in de eerste plaats aan de bescher ming bevolking, de brandweer en de geneeskundige verzorging. De naam spreekt bij de voor zitter persoonlijk niet zo'n grote rol, maar bij de fusie zal zeker een nieuwe naam passen. De heer Oggel was in zijn woorden tegenstrijdig; geen Terneuzen, maar wel noemde hij Axel en Biervliet. Er zal door vergroting van de gemeenten naar gestreefd moeten worden aan de bevol king een goede service te blijven geven. Het toezichthoudend or gaan zal moeten zorgen dat elk deel van de gemeente aan zijn trekken komt. De C.H.U.-fractie is tegen, maar aan de herindeling kunnen wij niet ontkomen. Wij moeten hier onze positie zo goed moge lijk bepalen. Dat de heer Van Luijk zijn bezwaren wil laten varen, stelt spreker op prijs. Wanneer een en ander etappegewijs was ge beurd, was het minder gemak kelijk gegaan. Nu kunnen wij de zaak in zijn totaliteit bekij ken. Wij hopen dat de bevolking met dit plan gelukkig zal zijn en dat er een goed leefklimaat zal komen. In tweede instantie zegt de heer Van der Lee het idee van de heer Oggel om een memo randum samen te stellen te kun nen steunen. Het is toch nuttig dat zij die de beslissing moeten nemen, weten hoe het standpunt van de raad van Axel is. De heer Oggel doet het voor stel een memorandum op te stel len. Van de bestaande namen heeft spreker Axel en Biervliet genoemd, omdat dit oude namen zijn. Maar bij de historische na men komen Eurostad en Stee land het meest in aanmerking. Het memorandum zal aan alle belanghebbenden moeten wor den gezonden, zodat zij kennis kunnen nemen dat het een fusie gedachte is en geen toevoeging. De voorzitter zegt dat het col lege bereid is een memorandum samen te stellen en dat een naam in beraad zal worden ge nomen. Wij hopen dat Axel tot in leng te van dagen zal blijven bestaan als mooie woonkern. Spreker stelt vast dat de overgrote meer derheid van de Taad achter het prea-advies staat.. RONDVRAAG De heer Oggel zegt dat er een kleuterleidster door de raad is benoemd, maar door het lange tijdsbestek is dit niet doorge gaan. Is het niet mogelijk deze benoemingen op een andere wij ze tot stand te doen komen? Als men op een raadsvergadering moet wachten, vraagt dit altijd een lange tijd. De heer Vink zegt dat langs de Kinderdijk drie nieuwe bun galows zijn gebouwd. Was het niet beter geweest deze ergens anders te bouwen? Er is zoveel andere mooie bouwgrond. De voorzitter sluit de verga dering met het uitspreken van het dankgebed. VERKIEZING OM EEN LAGERHUISZETEL Londen: V.l.n.r.: Toby Jesse l (conservatief), Richard Gatt (onafhankelijk Labour) en J. L. McNamara (Labour) zijn dtrie van de zes kandidaten voor één lagerhuiszetel, waarvoor het noordelijke stadsdeel van Hull vandaag naar de stembus gaat. Mocht Labour de verkiezing ver liezen dan bedraagt de meerder heid in het lagerhuis nog slechts één zetel. GEMEENTE BAARN BEREIDT ZICH VOOR OP DE ONDERTROUW Baarn: Het gemeentehuis wordt opgeknapt in verband met de ondertrouwvan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Zo eijn ondermeer de fraaie teakhouten deuren afgekrabt om een verse laklaag op te brengen. Bovendien wordt nieuw hang en sluitwerk aangebracht. Dinsdag is de Chileense wet voor de koperindustrie van kracht geworden idoor afkondi ging in de staatscourant. Krachtens de wet kan de Chi leense staat deelnemen in buiten landse (Amerikaanse) koper maatschappijen die in het land werkzaam zijn. Het doel is de koperproduktie in vijf jaar te verdubbelen tot 600.000 ton per jaar. Met name kan die staat een belang nemen van 51 procent in de kopermijn van Braden Copper, een dochtermaatschappij van Kennecott, in El Teniente en een belang van 25 procent in de mijn van de Cerro Corporation in Lo Blanco. Bovendien zal de staat t'n belang krijgen van 33 procent in de maatschappijen die in de toe komst de Chileense Anaconda- onderneming zullen vormen. Krachtens de wet wordt een Chi leense kopermaatschappij opge richt, de Corporacian del Cobre, voor produktie en afzet van het metaal. In de wet worden verder de irechten en de voordelen vast gesteld die buitenlandse inves teerders genieten en wordt be paald op welke wijze de koper- ondernemingen zullen deelnemen aan de economische en sociale ontwikkeling van de gebieden waar zij werkzaam, zijn. In de wetstekst is tenslotte be paald dat de Chileense president in geval van verstoring 'der inter nationale markt of van oorlog een monopolie in het leven kan roe pen voor de verkoop van koper aan het buitenland. ''Adv.) In Groningen is ce veertienjarige middelbare scholier Sjoerd Pijl vrij plotseling overleden aan een zeld zaam voorkomende complicatie van influenza. De overige dertig jon gens van het internaat en huis- AM 7*1*3*5: IWSTJ Een helikonter van de vliegbasis Leeuwarden is woensdagmiddag in actie geweest om drie zeelieden die in de branding van Terschelling uit een omgeslagen sloep waren gevallen, te redden. De drie zeelieden, een Rus en twee Duitsers, waren met 'n sloep van de sleepboot ..Danzig" van de rederij Bugsir uit Borkutn op weg naar het enige dagen geleden ge strande Russische schip „Doka", dat nog steeds vastzit "bij paal 12. Ongeveer tweehonderd meter van het strand sloeg de sloep om. De zeelieden konden zich aan de boot vasthouden, totdat de heli kopter hulp kwam bieden De sleepboot „Holland", die eveneens ter plaatse was, had de vliegbasis Leeuwarden gewaarschuwd. Zes minuten na de waarschuwing arri veerde de helikopter, die binnen twintig minuten de drie mannen uit het water op het droge bracht. werkinstituut Wiimenga aan de Rijksstraatweg te Haren zijn gis teren door de directie van het in stituut voor een week naar huis gezonden om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Sjoerd Pijl werd maandagmiddag op school onwel. Dinsdag had hij hoge koorts en de arts die werd geraadpleegd, achtte overbrengen naar een diaconessenhuis nood zakelijk. Daar is de jongeman maandagavond overleden aan een kwaadaardige "longontsteking, voortgekomen uit griep. De ouders van Sjoerd Pijl wonen in Thailand. Daar is de heer Pijl werkzaam bij een grote oliemaatschappij. Ze zijn telegrafisch op de hoogte gesteld. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid dokter R Man- tingh deelde mee, dat men voorals nog aanneemt dat het hier een in cidenteel influenzageval betreft. Fr zijn geen aanwijzingen voor dat het hier een begin van een epidemie aangaat. Dr. Mantingh heeft een enquête gehouden onder de huis artsen in ziin district en kwam tot de bevinding dat er op dit punt niets te signaleren valt. Hij deelde mee dat men in elk geval de waak zaamheid zal verhogen, opdat als het wèl het geval mocht zijn, men onmiddellijk waarschuwingen kan laten uitgaan.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3