Prijsstijgingen zorgwekkend Bombardementspauze een gevaar voor Amerikaanse troepen Soekarno wil twee massa groeperingen verenigen in één nationaal front Nog geen vredes-antwoord uit Hanoi Den Haag op 17 februari in feesttooi Kindje in rioofput te Gent DONDERDAG 27 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6615 Minister Den Uylx Minister Den Uyl is nog niet klaar met de slagers Giftig Geen kopersstaking Vrijdag weer overleg tussen AKU en vakbonden Stakingen bij overheid in Grieke*i?md duren aS 17 dagen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden kit Geen Europese verklaring inzake Rhodesië Johnson confereerde Vietcong- versterkingen De studenten Steun van het leger Exportprodukten Geen volksstemming in West-I rian Waarscbnvwimsjs- stakinsr bij Sabena aborin&ment; TEftNKU ZEN Diraeteur-Hoofdredaeietir: I. van a® Sande Redactie- en Administratie-adresr Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer; S8150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advex-tenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Minister Den Uyl (economische zaken) heeft gisteren in de Twee de Kamer de mate van prijsstijgin gen „zorgwekkend" genoemd. Hij merkte dit op bij de behan deling door de vaste commissie voor economische zaken van de begroting 1966. De margeprijs voor vlees is nog niet voldoende verbeterd. Hoewel er sprake is van een zekere daling, is er nog geen aanleiding om tot bijzondere maatregelen over te gaan. De ontwikkeling wordt op de voet gevolgd, „want we zijn nog niet klaar met de slagers", aldus minister Den Uyl (economische za ken) in de Tweede Kamer bij de bespreking in commissieverband van de begroting 1966 van het de partement van economische zaken. De minister wees erop, dat de slagers „thans nog niet goed zit ten" en dat hij met het bedrijf schap wil komen tot een eindop lossing van het vraagstuk van de marges. „Er moet iets meer gebeu ren dan tot dusver is gebeurd", aldus de bewindsman. De minister noemde de sfeer tussen enerzijds de overheid en an derzijds het bedrijfschap goed. Hij bestreed de opvatting, als zou de verhouding als minder goed be stempeld moeten worden. De mi nister merkte op zich niet bewust te zijn van het feit, dat er iets niet zou deugen in de onderlinge sfeer. Wel memoreerde hij een incident, waartoe hij als aanleiding zag een artikel in liet vakblad van de sa menwerkende slagersbonden, welk artikel door de minister „bijzonder giftig" werd genoemd. De prijsvorming voor vlees noemde minister Den Uyl een in gewikkeld proces. De huidige mond- en klauwzeer-epidemie zal niet alleen leiden tot een daling van de varkensvleesprijs (als ge volg van de grote aanvoer), maar straks ook tot een stijging van die prijs als gevolg van te verwachten schaarste. De oproep van de consumenten bond tot een kopersstaking achtte de minister onjuist. Een normale afhandeling van de gang van zaken was daardoor doorkruist. aangelegd, alles sedert het begin van de bombardementspauze. Deelnemers aan de vergadering op het Witte Hviis hebben later bevestigd, dat de besprekingen voornamelijk aan Vietnam waren gewijd. Een congreslid zei even wel, dat ook andere buitenlandse zaken waren aangeroerd- Uit andere bron verluidt, dat niet concreet is meegedeeld wan neer de bombardementen op Noorrt-Vietnam zullen worden hervat. De minister zei niet tevreden te zijn over het prijzenverloop. Een voortduring van de prijsstijging noemde hij een sociaal euvel. Hi' bestreed de opvatting, als zou het tot dusver gevoerde prijsbeleid weinig effectief en doeltreffend zijn geweest. Het gewicht van de hantering van juist dit prijsbeleid mag niet worden onderschat, aldus de minister. Zonder prijsbeleid zou er thans een ander prijsniveau zijn en zouden er hogere prijzen zijn ontstaan. Het ligt niet in het voornemen om tot wijziging in het prijsbeleid over te gaan. De prijsgedragsregels hebben naar de mening van de mi nister „een niet onredelijke uit werking" gehad. Ook deze prijs gedragsregels zullen voorshands niet worden veranderd. „Er is a'ie aanleiding om op de ingeslagen' weg voort te gaan", aldus minister Den Uyl. Vrijdagochtend om elf uur ont moeten de bij de AKU-cao's be trokken acht werknemersbonden de directie van de AKU voor een nader gesprek over de geschilpun ten. Het overleg wordt weer ge voerd in het hoofdkwartier van «le AKÜ in Arnhem. Eind vorige week vroegen de werknemersbonden om een nader gesprek. Ze kondigden toen telegrafisch aan, dat zij en- kele amendementen zullen voorleg gen, die een deel van de bezwaren van de AKU-direktie tegen de voorstellen van de vakbonden ten aanzien van de bevoordeling van georganiseerden zouden kunnen wegnemen. De AKU-direktie heeft bij haar telegrafische uitnodiging voor het gesprek reeds eerder la ten blijken, dat zij individuele be voordeling van georganiseerden on aanvaardbaar acht. Griekenland ondervindt veel hin der van de stakingsacties van over heidspersoneel. De meeste overlast geeft de staking bij het openbaar vervoer die al zeventien dagen aan de gang is. In Athene kunnen de vrachtauto's van het leger en de particuliere autobussen het ver voer van alle arbeiders en em ploye's niet aan. Terwijl de gerr.eente-ambter.a- ren de onbeperkte staking die zij dinsdag waren begonnen, voortzet ten, hebben het bakkerspersoneel, de employe's voor de televerbin- dingen en de machinisten bij de spoorwegen aangekondigd dat zij het werk zullen neerleggen. Ook de uitvoer van citrusvruchten loopt gevaar. De regering onderzoekt de loon eisen en is begonnen personeel van de betrokken diensten te vor deren. IJ PT WCCD Oma mmtmia* DOOI ZET DOOR Het afgelopen etmaal trok een opvullende depressie over Ierland naar het noordoosten. Zij veroor zaakte boven Frankrijk een zu'd- westelijke stroming waarmede vochtige en zachte lucht via Bel gië waar in de middag het kwik tot plus 8 graden «teeg tot aan 't zuiden van ons land doordrong. Het laat zich aanzien dat de kou de die zich tot woensdagavond over het uiterste noorden van het land wist te handhaven, verder zal worden teruggedrongen en ons ge hele land in de zachtere lucht komt met hogere middagtemperz- turen. De merendeels matige wind ruimt hierbij naar zuid tot zuid west. In de aangevoerde lucht komt veel bewolking voor. Een meetrekkende storing kan enige regen veroorzaken terwijl plaatse lijk ook mist verwacht wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Hogere middagtemperaturen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motre gen. Hier en daar ook mist. Over wegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Hogere middagtem- peraturen dan gisteren. DONDERDAG 27 JANUARI tf.m. n.m. Rreskens 5.14 5.37 Terneuzen 5.49 6.12 Hansweert 6.29 6.52 Walsoorden 6.39 7.02 VRIJDAG 28 JANUARI v.m. n.m. TX'-eskens 5.50 6.19 Terneuzen 6.25 6.54 T-'ms weert 6.65 7-34 Walsoorden 7.05 7.44 23.33 0A5 2.00 Jan. cyn 8.28 17.18 10.57 28 8.27 17.20 11.09 29 8.25 17.22 11.24 30 8.24 17.23 11.41 S.SB 17.» NEDERLANDSE KUSTVAARDER PROOI VAN HET IJS Kopenhagen: De Nederlandse kustvaarder ,jFram" is ten zui den van het Deense eiland Lan- geland gestrand. Het schip is be dekt met een dikke laag ijs, wel ke eerst moet worden wegge hakt, wil men het vaartuig kun nen bergen. Het parlement van de raad van Europa is tegen de verwachting in niet gekomen tot een uitspraak In zake Europese samenwerking bij het treffen van economische sanc ties tegen Zuid-Rhodesië. Een aan tal afgevaardigden had maandag aan het begin van de zitting een ontwerpregeling Ingediend waarin om overleg van de Europese lan den inzake de uitvoering van rie resolutie van de veiligheidsraad werd gevraagd. Men besloot toen voor dit ontwerp de spoedproce dure te volgen, doch de resolutie is bij het vooroverleg in de poli tieke commissie toch nog blijven steken. Officieel werd woensdag middag bekendgemaakt dat de commissie de zaak eerst nog eens nader wil bestuderen. Onofficieel verluidt echter, dat men een de monstratie van de meningsver schillen ten aanzien van de poli tiek die men tegenover Zuid-Rho- desië moet volgen tussen Brirte conservatieven en labour-afge- vaardigden voor het Europese !o rum in Straatsburg heeft willen voorkomen. lie Verenigde Staten hebben een aantal andere landen laten weten dat zij de Amerikaanse troepen niet in gevaar mogen brengen door een onbepaald voortduren van de pauze in de bombardementen op Noord-Viet- nam. Volgens het Witte Huis heeft de Amerikaanse regering een 40-tal landen ervan op de hoogte ge steld 'dat zij tot dusver uit Hanoi geen enkel teken van belangstel ling voor het vredesoffensief ont ving. Hij zei voorts dat president Johnson over een eventuele her vatting van de bombardementen nog geen besluit had genomen. Het Amerikaanse staatshoofd1 deel. ontbood dinsdagavond de leiders van de twee politieke partijen in het congres alsmede een aantal ministers en hoge 'ambtenaren voor een onderhoud over ver schillende kwesties die de veilig heid van het land aangaan, zo deelde het Witte Huis mee. Aan het onderhoud In het Wit te Huis namen o.a. deel: Averell Harriman, Johnsons reizende ambassadeur die onlangs van een vredesmissie in verband met Viet nam is teruggekeerd; generaal Maxwell Taylor, voormalig am bassadeur in Saigon die nu een presidentiële raadgever inzake Vietnam is en het merendeel van Johnsons voornaamste diploma tieke en militaire adviseurs. Ook adviseurs van de inlichtingen dienst namen aan het overleg De burgerlijke en militaire lei ders rijn op de hoogte gesteld van rapporten waaruit blijkt dat Noord-Vietmam de bombarde mentspauze heeft gebruikt om in versneld tempo versterkingen naar Zuid-Vietnam over te bren gen. Uit luchtfoto's die sedert 24 de cember zijn genomen, bleek dat dag en nacht vrachtauto's naar het zuiden van Noord-Vietnam en Laos reden, klaarblijkelijk naar opslagplaatsen in laatstge noemd land. De luchtbombarde menten hadden vrijwel een einde gemaakt aan vervoer overdag. Tussen 31 december en 13 ja nuari waren midden op de dag in het zuiden van Noord-Vietnam meer dan 200 vrachtauto's waar genomen. Voorts zou een duizendtal Noordvietnamezen slinks Zuid- Vietnam zijn binnengekomen. Uit andere foto's bleek, aldus de zegsman, dat in Noord-Viet nam wegen en bruggen waren hersteld en nieuwe wegen waren De studenten kregen dinsdag opdracht naar hun universiteiten terug te keren na c'aar enkele we ken te zijn weggebleven om be togingen te houden tegen de om hoogvliegende prijzen en de com munistische partij. De minister voor hoger onderwijs, brigade-ge neraal Sjarif Thaieb, verzocht de studenten mee te werken aan het tot stand brengen van een sfee- van rust. President Soekarno heeft woens dag te kennen gegeven dat bij twee lijnrecht tegenover elkaar staande Indonesische massagroeperingen graag zou zien samengaan in een door het nationale front, een losse federatie van Indonesische poli tieke partijen en massa-organisa ties, gevormde organisatie. De voorzitter van het nationale front, derde vice-premier dr. Chae- roel Saleh, zei tot verslaggevers na een gesprek met Soekarno in het Merdeka-paleis, dat de preside" de vorming van een „actiecom mando ter verdediging van Boeng Karno en zijn leer" had goedge keurd om „het enthousiasme van het Indonesische volk op een ge schikte wijze te kanaliseren. De oprichting van het „actie commando" volgde op die van het door Soebandrio geïnspireerde „Soekarno-front", waarin uiterst- linkse leden van de nationale nar- tij P. N. I. een leidende rol spelen, en van het „Pantjasila-front", waarin alle anti-communistische partijen zich hebben verenigd. Dit laatste front heeft de steun van het leger. Verleden week kwam het in Djakarta bij een betoging tot vechtpartijen tussen aanhan gers van beide fronten. De mohammedaanse studenten organisatie H. M. I„ die vroeger steeds onder de dreiging van een verbod verkeerde omdat ze naar van communistische zijde werd be weerd contra-revolutionair zou zijn, heeft haar ledental zien stij gen van 100.000 voor de staats greep tot 120.000 nu, zo werd woensdag meegedeeld. Soekarno ontving dinsdag een delegatie van deze organisatie en beloofde aan wezig te zullen zijn op de ope ningsbijeenkomst van het achtste nationale congres van de organi satie te Solo (midden-Java), in mei van dit jaar. De studenten zeiden de president, dat ze geen gevolg konden geven aan zijn verzoek van december afvaardigingen naar dor pen in oost- en midden-Java te sturen om de plaatselijke bevol king daar in te lichten over de hui dige politieke situatie. Een delega tielid zei tegen de ANP-correspon- dent dat de toestand in die gebie den nog gespannen was. De Indonesische „berdikari"- minister („berdikari" wil zeggen „op eigen benen staan"), T. Par- dede, zal begin volaende maand naar Europa vertrekken om de mogelijkheden tot verbetering van de kwaliteit van de Indonesische exportprodukten na te gaan. zo werd woensdag bekendgemaakt. Het is niet bekend welke landen de minister zal bezoeken. De Indonesische mohammedaan se partij „Nahdatoel Oelama", die de afgelopen maanden een hoofd rol speelde bij de anti-communis tische betogingen in Indonesië, vindt dat Indonesië moet weigeren in West-Irian een volksstemming onder toezicht van de Verenigde Naties over de toekomst van het gebied te laten houden. Dit is duidelijk geworden uit spandoeken die overal in Djakarta zijn opgehangen in verband met de viering van het veertigjarig be staan van deze partij op 30 januari. Daarop staat onder meer: „Reor ganiseer de Verenigde Naties Weiger een volksstemming voor West-Irian". Indonesië is krachtens de over eenkomst van 1962 met Nederland, waarbij westelijk Nieuw-Guinea via een V. N.-overgangsbewind aan Indonesië werd overgedragen, ver plicht tot een referendum in West- Irian in 1969. Vorig jaar stelde president Soekarno op een massa bijeenkomst in Djakarta de reto rische vraag: „Waarom zouden we een volksstemming moeten hou den?" In de eerste plaats, aldus de president, werd West-Irian door de gehele wereld al als Indonesisch gebied erkend en in de tweede plaats was Indonesië geen lid meer van de V. N. Den Haag zal op 17 februari, wan neer prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Baarn in ondertrouw zijn gegaan, feeste lijk zijn uitgedost: met een ere- boog, vlaggen, ballonnen, spar- regroen, fakkel- en schijnwer- perlicht. Bij het begin van het centrum, op de Korte Vijverberg, komt de ereboog, waarin het motto „Uw geluk - Ons geluk" wordt verwerkt. Rode, witte en blauwe ballonnen en groen ver sieren de boog, die 's avonds wordt verlicht. Op hoekpunten en straten waar het bruidspaar na het Hollands bruidsfeest in de Ridderzaal tij dens de rijtoer langs komt, ko men toefen en groepen vlaggen, terwijl hier en daar een bijzon der accent aan de versiering wordt gegeven. De minder fraaie plekken langs de route zullen worden afgeschermd. Het Buitenhof wordt versierd met ornamenten van rood-wit-blauw vlaggedoek om de lantaarnpalen. Langs de waterkant bij de Vij- verdam komen de provincievlag- gen. Zoals op Koninginnedag en Bevrijdingsdag wordt op 17 fe bruari ook het Plein 1813 fees telijk aangekleed. Het gebouw van de gemeenteraad wordt op gesmukt met vlaggen, vlagge doek en sparregroen met oranje Bij Huis ten Bosch komen even eens vlaggen. Als het bruidspaar 's avonds naar en van de schouwburg gaat. zal het Lange Voorhout door flood light en fakkels worden verlicht. Verlichte versieringen zijn er dan ook in de omgeving van de schouwburg. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Genève: Semyon K. Tsarapkin, de Russische delegatieleider naar de ontwapeningsconferentie, na aankomst in Zwitserland om ringd door journalisten. De 17- landen conferentie wordt heden hervat. Een rioolwerker heeft dinsdag in een vijf meter diepe put bij de universiteitskliniek in Gent een pasgeboren jongetje ontdekt dat nog zwakjes ademde. Het kind, on geveer zes pond zwaar en gewik keld in luiers die uit de afdehng kindergeneeskunde van de kliniek afkomstig bleken, werd direct in een couveuse gelegd, maar on danks alle zorgen is het kort daar op gestorven. Bij onderzoek door de politie onder liet personeel van de kliniek gaf de negentienjarige verpleegster Y. d'H. toe de avond tevoren van het kind bevallen te zijn. Zij is in observatie genomen en onder aanhoudingsbevel gesteld. Enkele tientallen leden van het grondpersoneel van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" zijn woensdagochtend een „waar schuwingsstaking" begonnen om dat hun eisen voor loonsverhoging en verbetering van promotiekansen niet ingewilligd. De actie zal drie dagen duren. De diensten van de „Sabena" ver liepen woensdagochtend normaal en er wordt geen invloed van de staking op het luchtverkeer ver wacht. De stakers behoren tot de 80 man tellende dienst operaties", j

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1