Operatie „drieling" in Een E. E. G. zonder Frankrijk De misdaad van Richard Ross Hoek van Holland begonnen Plannen ontbreken en regeringen voelen er niet veel voor Conferentie in Luxemburg gaat door Woensdag 26 januari 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Geen regering Verrast De anderen ENGELAND EN DE E.E.G. De nieuwe Australische regering ZEDENSCHANDAAL IN ZUID-AFRIKA Premier Gandhi spreekt As van Sjastri verstrooid WEER GEVAAR VOOR SPUITER BIJ SLEEN Tankers steeds groter Insluiper kreeg twee jaar met aftrek Nieuwe kardinalen Woning in Amsterdam uitgebrand VENEZOLAANSE AANSPRAKEN OP GEBIED VAN BRITS-GUYANA Als het echt niet gaat met een Euromarkt van de „zes", moeten dan de „vijf" de winkel zonder Frankrijk op dezelfde voet voort zetten? Dat is een vraag die in ver scheidene bladen met ja wordt be antwoord in vele toonaarden van zeer stellig tot erg weifelend. Formeel is een en ander een klein kunstje: er hoeven geen ge weldige verdragen voor te worden opgesteld, een kort akkoord is vol doende en de volksvertegenwoor digingen in de vijf landen zullen er geen been in zien dat te ratifice ren. Dan zou de Euromarkt vo'- gens het programma van Rome verder kunnen doordraaien met voor Frankrijk de rol van geasso cieerde, zodat het de voordelen be houdt die het tot dusver had althans in grote trekken maar verder niet meespeelt. Voor de vijf zou het dan aan trekkelijk zijn om te zien naar nieuwe leden, bijvoorbeeld de Brit ten die in hun kielzog ook andere landen van de vrijhandelsassocia tie zouden meetrekken, zij net waarschijnlijk niet alle zeven. Die E. E. G. nieuwe stijl zou econo misch een nog groter en aantrek kelijker gebied vormen dan de be perkte van nu. Opvallend echter is dat deze ideeën wel zijn geuit in artikelen en lezingen, maar dat geen der re geringen op dit punt opinies heeft geuit. Dat is waarschijnlijk het voornaamste probleem in de hui dige crisis. President De Gaulle heeft een vrij precies omschreven program ma, op lange termijn zowel als op korte termijn, dat laatste vervat in zijn „tien geboden" die Couve de Murville in Luxemburg aanbood en die beogen de Europese Commis sie te degraderen tot een knechtje van de ministers, in wier vergade ringen ieder het vetorecht behoudt. Daar staat niets positiefs tegen over. De ministers der overige vijf hebben wel verklaard dat ze niet van plan zijn te wijken voor de Franse eisen, maar wat ze van plan zijn als De Gaulle er niet op terug komt, daarover zwegen ze Misschien waren ze verrast dat de Fransen nog net als vóór de presidentsverkiezingen star en stijf handelen. Maar de ontevredenheid der Franse kiezers aldus de ana lyse die in het Elvsée is gemaakt -had voornameliik betrekking op de binnenlandse situatie. Vandaar dat Giscard d'Estaing verdween uit het kabinet en een trouwe discipel van De Gaulle (als Debré is) er een superpositie in kreeg met een nagenoeg onbeperk te volmacht op economisch en f:- nancieel gebied. Maar ten aanzien van het buitenland gaat de zaak gewoon door, met als handelsrei ziger als vanouds de heer Couve de Murville. Wat de stevigheid van het he- Wind aangaat heeft die waarschijn lijk nog het minst te klagen van al de ministers die in Luxemburg bij een waren. De Italiaanse is dem's- sio--'r nadat het kabinet is ge- s*-- °ld over een wet op het kleu- teronderwU* en dan nog wel over zoiets onbenulligs als de vraag of de openbare scholen kleuterjuf frouwen zouden krijgen of -mene ren Dit was overigens de gemakke lijkste stok om de hond te slaan. In feite gaat het om de ongenoe gens in de rijen der christen-demo craten, waarbij de onlangs afge treden Fanfani wellicht voorname lijk sterk ageerde omdat hij in de politiek terug wil, maar dan als minister-president. Staat de Italiaan niet sterk, de Belg Spaak is van nature een be middelaar die graag twee, maai nog liever vijf kanten aan een zaak ontdekt waar wat voor te zeggen valt. Bovendien zit ziin regering met een reeks moeilijkheden op binnenlands sociaal gebied res tanten van de taalwetgeving en conflicten met de artsen, die nogal stakingslustig zijn die in hec kabinet de buitenlandse en Euro pese zaken voorlopig tot tweede rangskwestie devalueren. En Schroder weet dan wel wat hij wil, maar hij behoort tot het kabinet van kanselier Erhard di» de koers bepaalt, maar niet be faamd is om zijn radicaal beslis sen. Zijn weifelend optreden wordt nu nog verergerd doordat intern op allerlei manieren zijn gezag wordt aangevochten, o.m. door Adenauer, president Lübke en Strauss. De Nederlander Luns heeft dergelijke problemen niet, maar dat doet er al weinig meer toe, nu drie van de vijf ze wél hebben. Het is juist de Fransen verwij ten te maken over de manier waar op ze hun nationalisme uitleven tot schade van de Euromarkt. Het is evenzeer juist de anderen ver wijten te maken dat ze de Franse dreiging niet met meer effect be antwoorden. De Britse minister van buiten landse zaken, Michael Stewart, heeft dinsdag verklaard dat En geland bereid is nieuwe onder handelingen over toetreding tot de Europese economische ge meenschap te beginnen, als aan de juiste voorwaarden wordt vol daan. Minister Stewart zei: „Wi,j hebben onze geest zeker niet af gesloten voor nieuwe ideeën en we zullen de voornaamste voor waarden die we zelf hebben ge steld, toetsen aan alle bestaande feiten en omstandigheden, waar van er sommige zijn veranderd sedert de opstelling van de voor waarden. Harold Holt die de leiding van het Australische kabinet heeft overgenomen van Robert Men- zies, heeft dinsdag een reorgani satie van de regering bekendge maakt. Zelf wordt de 57-jarige Holt als minister van financiën oDgevolgd door de even oude Wil liam McMahon, die minister van arbeid was. Een andere belangrij ke wijziging is de benoeming van oud-m.mister van bevoorrading Allen Fairhall tot hoofd van het ministerie van defensie. Hij zal volgende week met zijn Britse ambtgenoot Denis Healey van gedachten wisselen over de Brit se militaire rol in het verre oos ten. Een van de nieuwe leden van het kabinet is de 56-jarige Anna- belle Rankin die de portefeuille van volkshuisvesting krijgt. Het jongste lid van het kabinet is de 35-jarige Malcolm Fraser, die mi nister van het leger is geworden. De conferentie van E.E.G.-mi- nisters van buitenlandse zaken in Luxemburg gaat vrijdag en zaterdag a.s. door, zo is door een woordvoerder van de Luxem burgse regering meegedeeld. Op deze bijeenkomst zal verder van gedachten worden gewisseld over de crisis in de gemeenschap. Italië had aanvankelijk om uit stel verzocht wegens de rege ringscrisis in Rome, maar besloot later toch een delegatie te zen den, op aandringen van Neder land, België en West-Duitsland. De Luxemburgse woordvoer der wees er echter op, dat de Italiaanse delegatie beperkte be voegdheid zal hebben. Verwacht wordt dat de demissionair mi nister van financiën, Colombo, aan het hoofd van de Italiaanse afvaardiging zal staan, evenals vorige week, toen de ministers er nog niet in slaagden het ge schil met Frankrijk tot oplossing te brengen. Tn een van de deftigste wijken van Johannesburg maakte de politie zaterdagk in het huis van een miljonair een einde aan een seksuele orgie, waarbij uitslui tend mannen allen blank-en betrokken waren. Onder de drie honderdvijftig mensen die er werden aangetroffen bevonden zich, naar kringen van de politie meedeelden, bekende figuren uit de toneel- en filmwereld, artsen en advocaten. Het huis scheen speciaal voor het „feest" leegge ruimd te zijn. Toen de politie een inval deed, poogde een aantal gasten via de vensters te ontko men, «maar het huis was omsin geld. Het ziet er naar uit, dat dit het grootste zedenschandaal is in de geschiedenis van Zuid-Afrï- ka. De eigenaar van het huis en 'n tweede man zijn aangehouden wegens verkoop van sterke drank zonder vergunning. Vijf anderen zijn in staat van beschul diging gesteld wegens travestie en twee \tfegens het begaan van onzedelijke handelingen. PREMIER CAES EN MINISTER LUNS IN BRUSSEL Brussel: Minister-president Cals en minister Lunsbrachten gis teren een beleefdheidsbezoek aan hun Belgische ambtgenoten. Op het station te Brussel werden zij ontvangen door de Belgische minister van buitenlandse za ken Paul Henri Spaak (l.) en premier Pierre Harmei (r.). De verklaring van Tasjkent, voor India ondertekend door pre mier Sjastri enkele uren voor diens dood, zal niet op staande voet de betrekkingen met Paki stan kunnen normaliseren, doch zij betekent een stap in de goede richting waarop er nog meer zul len kunnen volgen. De premier van India mevrouw Indira Gan dhi, heeft dit maandag verklaard in haar eerste toespraak in de nieuwe functie. Op een bijeen komst in Nieuw Delhi zei zij, dat India van plan is zoveel moge lijk profijt te trekken van het verbeterde klimaat in de betrek kingen met Pakistan. Twee weken na zijn dood is dinsdag de as van premier Lal Bahadoer Sjastri aan het water van de heilige rivier Ganges toe vertrouwd, waar de Jumna en de Sarasvati de rivier in stro men. Bij de plechtigheid, die om 10.50 uur plaatselijke tijd werd voltrokken, (06.20 Ned. tijd) was. een grote menigte belangstellen den aanwezig. De as was in een koperen urn in een witgeschilderde wagon met een speciale trein vervoerd. De urn was tevoren op een met bloemen bedekte affuit door de straten van Nieuw Delhi gere den. Met de trein reisden familie en vrienden van de overleden premier. Tijdens de 24 uur du rende treinreis werd op bijna el": station gestopt om de men sen gelegenheid te geven de as van de overleden premier te eren. De oudste zoon van Sjastri, Hari Krishnan, en de gezins priester mengden de as met ho ning, gestremde melk, zand, wa ter uit de Ganges, olie, rijst en gerst. Onder de tonen van de Last Post en saluutschoten strooide Hari Krishnan daarop de as in het water. Rijkswaterstaat is begonnen met de operatie „drieling", het opruimen van drie wrakken net buiten het Noorderhoofd in Hoek van Holland. Het gaat om de resten van de „Bakio" (1530 b.r.t.), de „Fenham" (567 b.r.t.) en de „William Hartman" (802 b.r.t.), die omstreeks de eeuw wisseling zijn vergaan. Sedert dien is er diverse malen met springstoffen op de wrakken ge werkt om de diepte te vergro ten. Het afgestoten materiaal is niet of nauwelijks geruimd. Mo menteel liggen de wrakresten met de afgestoten delen ingebed in een zandplateau en kan door middel van springstoffen geen verdere verdieping worden be reikt. De methode van wrakoprui- Op de tweede boorlocatie in het Haantje bij Sleen, waar een „gedevieerde boring" wordt ver richt om te trachten de nog steeds spuitende krater onder controle te brengen, heeft men met gaswerking te doen gekre gen. De tweede locatie ligt ruim vijfhonderd meter van de plaats, waar op 1 december een com plete boorinstallatie in de diepte verdween. Het gevaar blijft daarom aanwezig, dat met de tweede boorinstallatie hetzelfde gebeurt. De voorzorgsmaatregelen die door de N.A.M. zijn genomen, zijn echter bijzonder uitgebreid. Door alle voorzichtigheid waarmee men nu moet te werk gaan, is er evenwel een grote achterstand ontstaan op het tijd schema. Deze week hoopt men de verhuizingen aan te brengen. Verwacht wordt, dat de N.A.M. a.s. maandag verdere mededelin gen zal doen over de situatie rond de gasspuiter. ming is dezelfde als die welke is gevolgd bij de wrakken van de „Faustus" en in de buiten haven in IJmuiden. Deze metho de komt er op neer, dat aan de zeezijde van het wrak een put wordt gezogen, waarin het wrak moet afglijden. Het is de bedoe ling de wrakken te brengen op een diepte van twintig meter. De resten van de schepen bevin den zich nu op diepten variërend van dertien tot zestien meter. Operatie „drieling" is nodig, omdat de grootte van de tankers die „Europoort" binnenlopen, nog steeds toeneemt. Enkele maanden geleden liep de eerste tankers van meer dan honderd duizend ton, de „Golar Nor", „Europoort" binnen met 'n diep gang van omstreeks 49 voet. Men .verwacht dat eind november '67 tankers van omstreeks 165.000 ton de „Europoort" zullen aan doen. De drie schepen maken deel uit van een groot schepenkerk hof voor de kust van Hoek van De 37-jarige Ernst Tümme uit Bielefeld (Duitsland) is dinsdag door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens een serie in sluipingen in kloosters te Maas tricht, Vaals, Geleen en Sittard. De Duitser placht met grote fre quentie kloosters binnen te wan delen, daar te kijken of er iets van zijn gading was en dan met de buit te verdwijnen. Zo was hij o.a. het verpleegsterstehuis van het ziekenhuis Sint Anna- dal te Maastricht binnengestapt en had uit een kamer van een verpleegster haar nog niet aan gebroken salaris meegenomen. De officier van justitie had veertien dagen geleden 2% jaar gevangenisstraf geëist. Rico Bulthuis 1041 „Hoe is het m,et uw zoontje?" vroeg Ross. „Komt hij nog altijd aan de tobbe als moeder het niet wil hebben?" Terwijl ze kleurde, zei me vrouw Moerman, dat ze kwam vragen, wat er aan de hand was. Haar man had geen tijd om te komen en dan, „ik ken Lucia beter dan hij." „Hoe weet u, dat het over uw vriendin Lucia gaat?" „Dat kan een kind raden," zei ze bits. Ross dacht, haar man heeft haar gestuurd omdat ze op een stadse manier van zich af kan bijten en hij glimlachte om Bridee, die in geen geval de boerin in haar had ontdekt. Op een uitnodiging van Ross, die ongestoord met haar wilde spreken en haar tevens een beetje gunstiger trachtte te stem men, ging zij op het aanbod in, bij een kop koffie het onderhoud voort te zetten. Zo heel verwon derlijk was dit niet en de aandui ding „pin-up girl" mocht eerder op de zuster van Nellie toepasse lijk zijn, dan op dit veel be schaafder meisje, maar toch had ze iets uitdagends, deze Thea Moerman en een uitstapje met een heer in groot tenue stond haar dan ook niet tegen. Toen hij met haar de deur uitging, liet Ishiguro juist bij ongeluk het naambord van Lucas, leraar in talen, te pletter vallen en hoe men daar in het algemeen over dacht, werd duidelijk door een grimmige spotlach van Eggeling, die tegen de scherven schopte en zegevierend zijn handschoenen aantrok. Hij beloofde mevrouw Weber harde was mee te zullen brengen, dan kon ze de schroef- gaten in de deur dichtstoppen. Nadat Bridee was ingelicht, dat de inspecteur, die, volgens de on uitgesproken mening van de hele recherche, niet afkerig was van aardige vrouwen, het adres van Thomas had achtergelaten in geval van nood, vertrok Ross met Thea Moerman. Onderweg praatte hij vriendelijk en lachte om alles. Bij ervaring wist hij, dat men dit waardeerde, als men met een politieman over straat liep. De oude Thomas, doorkneed in zijn vak, wees hen een tafeltje in een gezellige hoek en zette daarna de radio aan- Na de eerste uitval had Ross het gesprek tussen de boerderij en de wastobbe doorgelaveerd en praatte over neutrale zaken. Hij hield dit ook vol gedurende het drinken van twee kopjes koffie en eindelijk dan zei Thea Moer man, dat ze nu toch wel eens over ide zaken wilde spreken. Ze was niet voor niets gekomen. Ross, die er zonder pet bijna arg- loos uitzag, gaf te kermen, dat hij hier geen verhoor afnam en dat hij wat de zaak aanging, geen nieuws verwachtte. De man was dood en hij was een afperser op de koop toe. „Waar zal ik me nog druk over maken, mevrouw Moerman?" „Afperser zei ze, haar ge zicht bijna tegen dat van Ross aanduwend. Ross herhaalde, ditmaal in een minder juridische, maar meer verstaanbare vorm, de liefhebbe rij van Lucas. „Chanteur, me vrouw, die in het nauw gedreven een eind aan zijn leven heeft ge maakt." Ross had altijd moeite met termen, die thuis de lachlust van Annie opwekten. Zij sprak honend van een „rijwiel op het wegdek" als er een fiets op het asfalt bedoeld werd. Thea Moer man had echter geen verschil in terminologie ontdekt. Ze had het woord verstaan als een begrip en haar eigen gezicht leek op het afschuwelijke masker, dat ze zich bij een chanteur dacht. Een seconde later waren haar ge laatstrekken weer gewoon. „Ik dacht, idiat u dat wel wist," zei Richard Ross onnozel. „Ik dacht, dat het die meneer Eggeling was, dieJLucia kwam lastig vallen." „Wanneer 'deed hij dat dan?" „Hij belde tussen een uur of zes... zeven... open kwam tussen half acht en acht uur bij ons aan de deur zaniken. Hij moest en zou Lucia spreken, maar Lucia was in bed en sliep en wilde niet gestoord worden. Ze was doodop, het arme kind. Ze is nog hele maal overstuur en het is maar goed, dat ze een andere betrek king heeft gekregen, dan kan ze eens bijkomen." Op de vraag, wat voor betrekking dat was, legde het vrouwtje hem uit, dat ze een aanbod had gekregen, om biblio thecaresse te worden bij een Nederlandse instantie in Enge land. „Hoe komt ze aan die relatie?" Thea haalde haar schouders op. „Een kennis," zei ze onver schillig en barstte toen los: „Wat afschuwelijk smerig van die Lucas en we dachten, dat het Eggeling was. Hij belde Lucy om zes uur op en hij wilde een af spraak maken, maar Lucia wei gerde en hij bleef maar aandrin gen en het arme kind werd hoe langer hoe witter en 's avonds, ja hoor, daar kwam hij zelf en mijn man heeft veel moeite ge had om hem weg te krijgen. (Wordt vervolgd.) Holland. Tientallen schepen lig gen in een halve cirkel van tien kilometer rond de ingang van „Europoort". Tenminste vijf er van die in de nieuwe vaargeul komen te liggen, wil rijkswater staat in de toekomst op soortge lijke wijze verwijderen. Over de duur van de operatie „drieling" kan weinig worden gezegd, aangezien deze afhan kelijk is van de weersomstan digheden. Bij aanhoudend goed weer en een gunstig verloop van het werk wordt gerekend op een termijn van zes tot acht weken. Naar in brede kring in Vati caanstad wordt aangenomen zal de paus nog vóór het aanstaande Paasfeest een consistorie bijeen komen voor de benoeming van nieuwe kardinalen. Eerder was dit consistorie reeds dezer dagen verwacht maar het schijnt alsnog te zijn uitgesteld. Ondanks 'de traditionele geheimhouding om trent de kandidaten voor het kar dinalaat wordt de mening geuit dat er hoge functionarissen van het Vaticaanse staatssecretariaat bij zijn en ook bekleders van be paalde diplomatieke posten, met name in Europa. Door nog onbekende oorzaak brak dinsdagmorgen omstreeks kwart over negen brand uit in een benedenhuis in dë Oosten burgermiddenstraat in het cen trum van Amsterdam. De wo ning, waarvan de bewoners, het echtpaar Harkema, niet thuis waren, brandde geheel uit. De eerste, tweede en derde verdie ping liepen waterschade op. Het echtpaar Harkema en het op de eerste verdieping wonen de echtpaar Timmermans zijn elders ondergebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De Britse minister van buiten landse zaken, Michael Stewart, zal op 16 en 17 februari in Ge- nève met Venezuela besprekin gen voeren over de aanspraken die dat land op twee derde van het grondgebied van Brits Guya na laat gelden. Dit is dinsdag door het ministerie van Stewart bekendgemaakt. Engeland en Brits-Guyana erkennen de gel digheid van de Venezolaanse aanspraken niet. Het overleg te Genève is een voortzetting van de gedachtenwisseling, die mi nister Stewart, diens Venezo laanse ambtgenoot Ignacio Iri- barren Borges, en premier For bes Burnham van Brits-Guyana vorige maand te Londen hebben gehad. Venezuela stelt dat de Engel sen bij het overnemen van het tegenwoordige Brits-Guyana van de Nederlanders de grenzen ge wijzigd hebben. Brits-Guyana is de laatste Britse kolonie in Zuid- Amerika. Op 26 mei a.s. moet het gebied onafhankelijk wor den. MEVROUW GANDHI BE-EDIGD ALS PREMIER Nieuw Delhi: President Radha- krisjhan heeft maandag mevrouw Indira Gandhi beëdigd als pre mier van India.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5