De herindeling in de gemeenteraad van Sas van Gent Gemeenteraad van Breskens 87% VAN DE ZEEUWSE JEUGD WERD INGEËNT TEGEN POLIO EN 78% TEGEN POKKEN DE VRIJE ZEEUW Afbraak voor Sas van Gent' Overeenstemming in de raad DE VLIEGRAMP OP DE MONT-BLANC 1965 WAS EEN GOED JAAR „NIEUW-TERNEUZEN" HEEFT GROOTSE PLANNEN GOED JAAR AKTIVITEITEN ZWEEDSE WEEK Terugtrekking troepen in Voor-lndië ""WbefiscTag^ 26 januari 1966 Pagina 3 Dinsdagavond heeft de ge meenteraad van Sas van Gent zich op voorstel van B. en W. afwijzend opgesteld tegen de veranderde plannen van G. S. betreffende de zo langzamer hand veelbesproken herindeling. Het college stelde voor het vol gende schrijven tot het provin ciaal bestuur te richten. „Bij uw brief van 19 april 1963 deelde uw college ons mede, dat de vorming van twee kanaal zone-gemeenten de voorkeur verdiende boven de vorming van één gemeente. Uw college was van mening, dat aan de vorming van twee gemeenten de voorkeur werd gegeven en wel op grond van het feit, dat het karakter van de bevolking in de zuidelijke ge meenten in verschillende opzich ten afwijkt van dat van de be volking in de noordelijk gelegen gemeenten. Bij uw voorstel van 7 decem ber 1964 als gevolg waarvan ook Philippine bij Sas van Gent zou komen, voegt u twee argumen ten aan uw eerste voorstel toe „Hoewel wij schrijft uw college van oordeel zijn dat op louter economische gronden de vorming van één gemeente in de kanaalzone te verdedigen ware, verzetten andere faktoren zich daartegen. Wij menen dat aan de vorming van twee ge meenten de voorkeur moet wor den gegeven, enerzijds op grond van het feit, dat het karakter van de bevolking in de zuide lijke gemeenten van de kanaal zone in verschillende opzichten afwijkt van dat van de bevol king in de noordelijk gelegen gemeenten, anderzijds omdat de uitbreiding van Terneuzen bij de verwachte expansie niet in zuidelijke richting moet worden gezocht. Bovendien zou bij vor ming van één gemeente Terneu- zen zeer excentrisch zijn gelegen. Enwij achten een ver sterking van de zuidelijke ka naal-gemeente Sas van Gent noodzakelijk. Alsmede: Een belangrijke faktor is bo vendien dat bij de verwachte toeneming van de bevolking in de kanaalzone Philippine een woonfunctie voor dat gebied zal kunnen vervullen, aangezien de beschikbare ruimte voor wo ningbouw in Sas van Gent be perkt is". Het komt ons onbegrijpelijk voor dat een jaar nadien wordt voorgesteld Sas van Gent bij - Terneuzen te voegen. De geaardheid van de bevol king speelt nu plotseling geen rol meer; evenmin de excentri sche ligging van Terneuzen. Over het feit dat Terneuzen zich langs het Scheldefront moet uitbrei den en niet in zuidelijke rich ting, wordt gezwegen en een versterking van de zuidelijke kanaalgemeenten schijnt niet meer nodig. Wij hebben in onze antwoor den op de twee eerste voorstel len betoogd dat twee volwaar dige kanaalzonegemeenten, die in alle vriendschap met de rug gen tegen elkaar staan Ter neuzen met praktisch onbegrens de uitbreidingsmogelijkheden tot en met Sluiskil en Sas van Gent economisch en maatschappelijk een geheel vormend met het Gentse industriegebied in het belang zijn van een inderdaad evenwichtige ontwikkeling van de kanaalzone. Dit wordt nu in het voorstel van 6 december '65 nr. 13354/11 Kab., 2e afd. aldus geïnterpreteerd als zoude blij kens de gehouden „hearings" de gemeenteraden van Sas van Gent, Westdorpe, Philippine, van mening zijn dat de gecombineer de gemeenten van onvoldoende omvang en draagkracht zijn en geen wezenlijk aandeel in de toekomstige expansie van de ka naalzone kunnen verkrijgen. De grens zoals dezerzijds voorge steld heet vervolgens onaan vaardbaar omdat zulks voor de nieuwe gemeente Terneuzen een aanzienlijke en ongewenste ver zwakking zou betekenen. Hoe zulks mogelijk is bij een Ter neuzen dat zijn expansie tot in lengte van jaren langs de Schelde en ten dele ook langs het kanaal kan en moet vinden en die niet verder in zuidelijke richting heeft te zoeken, is ons duister. Inderdaad hebben wij bepleit en bepleiten wij nog met volle overtuiging ook in het belang van midden-Zeeuws-Vlaanderen, een versterkte gecombineerde gemeente Sas van GentWest dorpePhilippine met grotere mogelijkheden binnen haar ter ritoir voor industrievestiging ook direct aan het kanaal om dat, aldus voortbouwend op de gedachtengang van het tweede voorstel van uw college, zuid Zeeuws-Vlaanderen dan de denk baar beste omstandigheden krijgt om zich in samenhang met het industriegebied van de Belgische kanaalzone ten eerste, zich ver der industrieel te ontplooien en ten tweede de toenemende be volking door verbeterde infra structuur een centrum te bieden waarop die bevolking die men nu naar het excentrisch gelegen Terneuzen verwijst, in alle rede lijkheid aanspraak mag maken. Dat de gemeenteraad van Axel het voorstel heeft gedaan, op genomen te worden in één krach tige midden-gemeente, terwijl voorts de gemeenteraad van Zaamslag nadrukkelijk te ken non heeft gegeven overwegende bezwaren te hebben tegen een verdeling van haar grondgebied wordt nog als argument aange voerd om Sas van Gent - West dorpe - Philippine bij Terneu- Kotg», De wentea van deze drie gemeentebesturen spe len dan blijkbaar geen rol. Het voorstel schijnt er van uit te gaan dat de kanaalzone bij de Nederlands-Belgische grens eindigt, bij een grens, die als het in Benelux en E. E. G.-verband gaat, zoals is te voorzien, geen economische grens meer zal zijn. Ondanks die grens heeft zich in zuid-Zeeuws-Vlaanderen in sa menhang met het Belgische ge bied industrie ontwikkeld, wer ken talrijke Belgische en Neder landse arbeiders over en weer en is zuid-Zeeuws-Vlaanderen logischerwijze georiënteerd op het gebied waarvan het functio neel een wezenlijk deel uit maakt. Sas van Gent ligt in het mid den van de kanaalzone Gent Terneuzen. De grote vergissing die het voorstel maakt, is dat men dit essentieel punt ver waarloost en zuid-Zeeuws-Vlaan deren frustreert. Zoals elders bij de ophanden zijnde gemeentelij ke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen, schept men ook hier een achter te blijven gebied. Men drijft industrie men den- ke hierbij niet alleen aan groot bedrijven maar ook aan midden- en kleine toeleveringsbedrijven èn bevolking naar België. Nog tientallen jaren zullen verlopen vooraleer Terneuzen al zijn industrieterrein heeft be zet en al de beschikbare woon gebieden heeft volgebouwd, Ter neuzen zou tegen de eigen be langen ingaan, indien het zich de verdere industrialisatie, de bouw van grote woonwijken en de verbetering van de infra structuur van zuid-Zeeuws- Vlaanderen aantrok. Men kan hierop niet antwoorden dat het van algemeen Nederlands stand punt bezien toch hetzelfde is of Terneuzen alle industrie naar zich toehaalt en alle woonwij ken, enz, bouwt, dan wel of ook zuid-Zeeuws-Vlaanderen de ge legenheid krijgt zich verder te ontplooien. Men drijft mensen en industrie over de grens en men weerhoudt industrievestiging uit België. Wij achten dit een ern stige zaak, die niet kan worden afgedaan met deze ene zin uit de brief van uw college: „Ver waarlozing van de industrieves tiging in Sas van Gent en om geving verwachten wij niet bij samenvoeging met Terneuzen. Wij zijn van oordeel, dat de in dustriële mqgelijkheden in dit gebied meer ontwikkelingskan sen zullen krijgen dan het geval zou zijn, wanneer de belangen daarvan zouden worden toever trouwd aan een gemeente met een omvang, zoals in het oor spronkelijke plan voorgesteld". Hierbij vergeet men de samen hang van zuid-Zeeuws-Vlaande ren met de Belgische kanaalzo ne en vergeet men dat indus triële vestigingen in dit Neder lands-Belgisch gebied zich niet naar Terneuzen laten dwingen. Uw college sprak van gods dienstige verschillen tussen de noordelijke en de zuidelijke be volking van midden-Zeeuws- Vlaanderen. Wij zouden liever spreken van mentaliteitsverschil- len en meer nog de nadruk wil len leggen op hetgeen in de loop van de tijd tussen zuid-Zeeuws- Vlaanderen en het Gentse ge bied is gegroeid. Ons voorstel voor een gecom bineerde gemeente Sas van Gent, Westdorpe, Philippine, (thans tezamen 8200 inwoners) mét de grens wat noordelijker getrok ken dan het tweede voorstel van uw college aangaf en omvatten de derhalve het kanaaleiland en de Axelse-Sassing, biedt zonder de ontwikkeling van Terneuzen een strobreed in de weg te leg gen, de mogelijkheid voor zuid- Zeeuws-Vlaanderen om ten vol le mede te delen in de expansie van het Belgisch kanaalzonege- bied waarvan het een integre rend deel uitmaakt. Waarom is in het gebied van het Nederlands kanaalzonege' deetle niet mogelijk wat in het Belgisch gedeelte wél mogelijk is en voor midden-Zeeuws- Vlaanderen trouwens reeds werd voorgesteld? In het Belgisch gedeelte zijn twee gemeenten Gent en Zelzate (ca. 10.000 inw.) en is beheer en exploitatie van de havens en de industrieterreinen in één hand. Op 2 km afstand van Sas van Gent begint het Belgisch indus triegebied met de in aanbouw zijnde hoogovens „Sidmar", over een jaar met 5000, straks met 15.000 werknemers. Realiseert men zich wat dit voor Sas van Gent e.o. kan betekenen? Er is daar langs het Belgische gedeel te van het kanaal nog industrie terrein beschikbaar, terwijl het grootste gedeelte reeds is bezet door grote tot zeer grote be drijven. Het is toch vanzelfsprekend dat men Iets naar het noorden, naar zuid-Zeeuws-Vlaanderen zal oprukken, mits zuid-Zeeuws- Vlaanderen ook industrie direct aan het kanaal kan bieden èn een stedelijke woongelegenheid voor de werknemers. Terneuzen mag zich dan niet in zuidelijke richting uitbreiden, van de an dere 'kant gezien zal er genoeg animo zijn om het Belgische ka- naalzonegebied over de Neder landse grens heen te schuiven en van Nederlandse zijde uit om daarbij aansluiting te zoeken. Maar men moet daartoe de gun stige voorwaarden scheppen, niet straks in de volgende eeuw, wanneer Terneuzen misschien zijn levensruimte heeft gevuld, maar nu. Moet alles wijken voor de stelling dat voor een evenwich tige ontwikkeling der kanaal zone één gemeente noodzakelijk is? Ontwikkelt het Belgisch ge bied zich niet evenwichtig? Wij betreuren het uitermate dat de vooropgezette bedoeling om het aantal gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen drastisch te beper ken, ons het surrogaat van een district in het vooruitzicht stelt ten koste van die delen van het district, die het, eigen bestuur en de eigen vertegenwoordiging verliezend, hun stem als min derheid weliswaar mogen laten horen, maar het moeten aan zien dat zij in hun verdere ont wikkeling worden geremd om dat alles wordt gezet op de kaart van Terneuzen. Om al deze gronden kunnen wij onmogelijk accoord gaan met het derde voorstel en wij geven uw college in overweging te willen bevorderen, dat ernst worde gemaakt met twee ka naalzone-gemeenten met dien verstande dat tot de gemeente Sas van GentWestdorpePhi lippine ook zal behoren het ka naal-eiland en de Axelse-Sas sing." Namens de fractie van de P. v. d. A. voerde de heer De Groff het woord. Hij sloot zich in grote trek ken aan bij de brief van B. en W. en oefende kritiek uit op het ver anderde standpunt van G. S. ,De zienswijze van G. S.", zo begon de heer De Groff, „ontmoet bij onze fractie weinig waardering. Het is duidelijk dat dit college het ziet als een technische of economi sche aangelegenheid. Bij onze frac tie staan de mensen echter voorop en wij zien gemeentegrenzen dan ook als een omgrenzing van gelijk- geaarde bevolkingsgroepen, wat de beste waarborg is voor een vreed zaam naast elkaar leven. In de raadszitting van 22 juli 1963, heb ben wij dit standpunt uitvoerig verdedigd en erop gewezen dat men de verschillen in de mentali teit der bevolking niet zo maar kan wegwuiven. Men denke hier bij aan Zuid-Limburg waar zich in de laatste halve eeuw tienduizen den uit alle delen van ons 'and en ook uit het buitenland hebben ge vestigd, maar desondanks is dit ge bied toch Zuid-Limburg gebleven met eigen karakter, opvattingen en gebruiken. Men schermt altijd mnt een economische eenheid, maar juist op het gebied van de econo mie en techniek zijn gemeentegren zen van weinig belang. Wanneer men de bevolking van een gemeen te uitkamt, blijft er slechts een en keling over die precies weet waar de grenzen van zijn gemeente lig gen. Weinig bewondering kunnen wij hebben voor de zienswijze van G. S. een college dat twee verticale strepen op de kaart van Zeeuws- Vlaanderen probeert te trekken. Men moet wel onbekend zijn met de toestanden en problemen in dit gebiedsdeel om met een dergelijke oplossing van de tekentafel te kun nen komen. Ook aan het bestuur lijk inzicht kan men twijfelen, wan neer er wordt overgegaan van 101 gemeenten in Zeeland tot 15 k 20 kernen. Dit heeft wel iets van een sprong in het duister, van het.ene uiterste in het andere. Mijnheer de voorzitter, het is be kend, dat wij onverkort ons stand punt handhaven en dat wij van me ning blijven, dat er twee gemeen ten in midden Zeeuws-Vlaanderen moeten komen, een noordelijke en een zuidelijke en dat het thans door G. S. naar vorengebrachte voor Sas van Gent afbraak be tekent. Gedeputeerde Staten heb ben slechts oog voor het stichten van één grote stad aan de Schelde- oever en blijken bereid al het eer der verworvene daaraan op te of feren. Dit geschiedt niet in het be lang van de bevolking van Zeeuws- Vlaanderen maar ten koste daar van, zo besloot de heer De Groff zijn betoog. De heer Bockstael sprak uit naam van de K. V. P.-fractie. Het is nu reeds de derde keer in een tijdsbestek van 2(4 jaar dat de ge meenteraad van Sas van Gent wordt uitgenodigd zijn gevoelen kenbaar te maken omtrent de plan nen tot herindeling van Zeeuws- Vlaanderen, zo stelde deze spreker vast. Typerend voor de verschillende standpunten is dat de inzichten van de overheid met als voornaam ste factor „grotere bestuurs kracht" steeds zijn gehandhaafd, terwijl de meningen van de bevol kingsgroepen nogal aan wijzigingen onderhevig zijn. Zo is het erg op vallend dat de reacties op het eer ste plan in hoofdzaak inhielden: 'n sterke drang tot zelfstandigheid tot elke prijs, terwijl bij de behan deling van het derde plan steeds meer wordt gewerkt met de leuze: „In Zeeuws-Vlaanderen drie ge meenten". Een aantal gemeenten dat twee jaar geleden toonde dat op hun beleid niets viel aan te merken, dus opheffing geen enkele zin had, eist nu nog grotere een heden dan door gedeputeerde sta ten wordt voorgesteld. Mijn fractiegenoten en ik staan op het standpunt dat een gemeen telijke herindeling tot op zekere hoogte wenselijk is, mits dit een produkt is van degelijke studie en verantwoorde besluitvorming. Ik voel het mijn plicht mij te. be perken tot onze eigen streek. Ik voel mij n.l. niet competent te oor- Mont Blanc: Overal liggen hier de wrakstukken van de Boeing- 707 verspreid in de sneeuw op de Mont Blanc. Het toestel van de Air India had 11 bemannings leden en 106 passagiers aan boord. delen over de wenselijkheid tot samenvoeging van b.v. Clinge en Graauw. Ik heb mij dan ook in dit verband wel geërgerd aan het feit dat een gemeente -n Oost Zeeuws- Vlaanderen pleit voor de tot stand- koming van één gemeente in West Zeeuws-Vlaanderen. In het ontwero wordt midden Zeeuws-Vlaanderen (in het eerste en tweede plan nog kanaalzone ge heten) bestuurlijk als één gemeen te aangemerkt. Ik heb in alle eer lijkheid getracht mij te plaatsen achter de motieven die door G S. worden aangevoerd. Het enige in het eerste plan ge voerde argument met betrekking tot het verschil in religie is verde.- nergens meer te vinden. De stelling dat Temeuzen zich niet in zuidelijke richting dient ui: te breiden (2e plan) wordt waarde loos door de argumentering dat de toevoeging van de Axelse vlakte aan de zuidelijke gemeente een on gewenste verzwakking zou beteke nen voor Temeuzen (3e plan) De voornaamste argumenten tot samenvoeging worden aangedragen door andere gemeenten. Wat dit laatste betreft geloof ik dat toch wel eens mag worden ge steld, dat het herindelen van ge meenten een nogal kwalijke zaak dreigt te worden als men moet er varen, dat een van dé voornaamste motieven tot opheffing van de ge meente Sas van Gent blijkt te ziin: het feit dat de raad van Zaamslag „overwegende bezwaren blijkt te hebben tegen verdeling van ziin grondgebied". Als ik hier dan mede namens de katholieke fractie pleit voor een kanaalzone-gebied bestaande uit 'n noordelijke en een zuidelijke ge meente, lijkt het mij onmogelijk nieuwe gezichtspunten naar voren te brengen. Deze kwestie werd tweemaal in de raad door diverse woordvoerder uitputtend behan deld. Tweemaal werd ons stand punt tijdens „hearings" uiteen gezet. Inclusief het schrijven van heden werd onze mening op 16 dicht getypte vellen naar G. S. ge stuurd. Het lijkt mij dan ook over bodig nogmaals te spreken over: de bestuurskracht van èen zui delijke kanaalzonegemeente van 8000 inwoners in vergelijking met een andere in West Zeeuws-Vlaan deren geprojecteerde gemeente van 6400 zielen; de excentrische ligging van Ter neuzen in de kanaalzone; de geaardheid van de bevolking; de industriële ontwikkeling van Sas van Gent in het verleden; de verbondenheid van Sas van Gent met 't Belgische kanaalzone- gebied; de enorme industrialisatie van dat gebied, waarbij de Nederlandse resultaten pover afsteken; de vele mogelijkheden van Ter neuzen aan de Westerschelde; de mogelijkheden van gemeen schappelijke regelingen, enz. Misschien brengt de toekomst hierin wel enige verbetering, te meer als meerdere gemeenten een eensluidend geluid laten horen. Ik denk in dit verband aan recente persberichten waarin te lezen stond dat B. en W. van Terneuzen niet erg geporteerd zijn voor samen smelting van de kanaalzone Ik zou deze opmerkingen willen besluiten met er mijn vreugde over uit te spreken dat er in de raad van Sas van Gent volledige over eenstemming bestaat omtrent de toekomstige status van onze ge meente en de hoop dat de volksver tegenwoordiging die in deze kwes tie het laatste woord heeft, een open oog zal hebben voor de be langen van de zuidelijke kanaal gemeente. Zoals verwacht mocht worden schaarden de overige sprekers zich eveneens achter bet prae-advies van het college van B. en W. Voor Gemeentebelangen deed dat de heer L. de Meijer; voor de prot - chr. groep de heer J. de Bruiin, terwijl ook oud-wethouder De Maaijer zich voor een noordelijke en een zuidelijke gemeente in de kanaalzone uitsprak. Met algemene stemmen werd be sloten de brief van B. en W aan het provinciaal bestuur te zenden. Burgemeester Eekhout heeft in de raadsvergadering gecon stateerd dat 1965 voor Breskens in velerlei opzichten een goed jaar is geweest. In de econo mische sector is er veel werk verzet. De bedrijven hebben veel orders gehad, welke een uitbrei ding betekenden. Het reparatie bedrijf v. d. Sande is omgezet in een scheepswerf waar reeds vier vissersschepen konden worden gebouwd. Ook de jachtenbouw heeft zich in stijgende lijn ont wikkeld. Aangaande de visserij was er een tegenvaller doordat de ha ringvangsten beneden de ver wachting bleven. De Breskense visserij kwam verder op gang waardoor het mogelijk werd door he1 verlenen van garantie de vloot uit te breiden. De aan voer van vis en garnalen is hier van 'n bewijs. De aanvoer bedroeg dan ook bijna vijf miljoen kilo met een waarde van 4 miljoen gulden. Aan mijnrechten werd ontvangen 125.000, Het machinaal lossen heeft de aandacht. B. en W. van Breskens hebben in studie het plaatsen van een koelinstallatie in de vis mijn. Het toerisme en de recreatie stijgen. Op de promenade waar twee plaatsen waren uitgespaard voor de bouw van hotels, is reeds een motel verrezen. Er is een maatschappij opgericht die plan nen heeft om het 2e' hotel te realiseren. Op de camping van N. V. Zeebad Breskens werden 42000 overnachtingen geregi streerd en in de hotels en pen sions 110.000. Het heffen van een belasting voor de plaatselijke verfraaiing zal noodzakelijk zijn als er niet een hogere uitkering komt van wege de wet financiële verhou ding rjjkgemeente. De jachthaven vraagt drin gend verruiming. Aan het minis terie van economische zaken is een subsidie gevraagd. Het verenigingsleven bloeit en bestaat uit 35 plaatselijke ver enigingen. Alle helpen mee om de leefbaarheid van de gemeen te te bevorderen. Een overkoe pelend orgaan voor deze vereni gingen is opgericht en heeft zijn bestaansrecht reeds bewezen. Voor de sport is 1965 een be langrijk jaar geweest daar de nieuwe sportvelden met kleed gebouwen in gebruik konden worden genomen. Het inwonertal steeg boven de 3800, 68 bouwvergunningen werden uitgegeven met een bouwwaarde van ƒ1.500.000, De Zeeuwse muziekschool heeft in Breskens 90 leerlingen. Betreffende de bouwactiviteit h. d 1965 beter kunnen zijn. De bouwstroom van 1965 zal eerst in 1936 gerealiseerd kun nen worden. In 1965 kwamen 73 woningen gereed. Van de 26 noodwoningen zijn er 84 afge broken. Van de 142 overschie tende z'-'n er nog 111 bewoond. Met de 2e fase van de ratiobouw hoopte men eind 1966 te begin nen doch door allerlei omstan digheden zal dat zomer 1967 wor den. Een nieuw uitbreidingsplan op het grondgebied van Groede moest worden klaargemaakt. Hierdoor kan het grondgebied van Breskens worden verlengd. De 3e haven en de verbetering van de zeewering op de Schelde- kade worden nog steeds bestu deerd. Met de aanleg van de 3e haven zal mogelijk worden ge wacht tot de herindeling een feit is. Voor de oeververdediging worden op het ogenblik proeven genomen te Delft. De verdere agenda werd vlot afgewerkt. Dc woningwetwonin gen Ph. v. Kleefstraat 29, 19 en 21 werden verkocht aan mevr. J. Duin en de heren P. Porreij en A. Plasschaert voor resp. 10.783,—; 10.719,— en 10.783. Aan het bestuur van de school met de bijbel zullen de benodig de gelden worden verstrekt voor de aanschaf van luxaflex-jaloe zieën voor één lokaal. De kos ten worden geraamd op ƒ510, Aan de fa. Iz. >de Bliek te Schoondijke werden de gronden gelegen in het uitbreidingsplan West en bestemd voor de bouw van een winkelgalerij in optie gegeven. Het aantal leden dat gister avond aanwezig was op de ver gadering van de middenstands vereniging „Nieuw-Terneuzen" in lunchroom „Maurits" was voor de voorzitter, de heer J. den Toonder, een reden om in zijn openingswoord op te merken, dat de belangstelling verheu gend groot is te noemen. Hij zei zeer tevreden te kunnen zijn over de resultaten, die 1965 had afgeworpen en het bestuur is met de beste voornemens bezield om dit jaar nog succesrijker te maken. Om de daad bij het woord te voegen heeft men in het bestuur reeds een aktieprogramma ont worpen, dat aan de leden werd voorgelegd en in het algemeen kon men zich daarmee vereni gen. Dat „Nieuw-Terneuzen" in het vorige jaar goed gewerkt heeft, bleek o.m. uit de verslagen van de nieuwe secretaris, de heer Van Haperen (die de heer J. Dees opvolgde) en uit het fi nanciële verslag van de heer D. Mannaert. De heren J. Dees en A. Ha melink waren aan de beurt van aftreden, maar stelden zich her kiesbaar. Bij acclamatie werden beiden herkozen. Terugkomend op de diverse acties zei de voorzitter dat voor al de Kerstboomactie in „Nieuw- Terneuzen" bijzonder in de smaak was gevallen. Niet alleen deden veel leden hieraan mee, maar ook niet-leden, particulie ren en overheidsinstanties. Men opperde het voorstel om dit met Kerstmis 1966 in grootsere stijl te herhalen waarvoor het be stuur een mandaat van 1000,- vroeg en verwierf. Van de jaarklassen 1959 tot en met 1963, in totaal 236662 kinde ren omvattend, bleken er per 1 september 1964 86 pet te zijn in geënt tegen pokken, terwijl 89 pet volledig was ingeënt tegen poliomyolitus, d.w.z. dat zij drie injecties tegen deze ziekte had den ontvangen. Dit blijkt uit een statistisch overzicht van het resultaat dezer inentingen, dat door de genees kundige hoofdinspectie van het staatstoezicht op de volksgezond^ heid is uitgegeven. De hoofdinspectie acht deze resultaten zeer gunstig. Opmerke lijk is hierbij dat ook in gebieden, waar de inenting moeizamer op gang kwam, doordat vele ouders op grond van gewetensbezwaren daaraan hun medewerking niet wensten te verlenen, uiteindelijk bevredigende resultaten konden worden geboekt. Zo komt o.a, de provincie Zeeland met inbegrip van het eiland Tholen met een percentage van 87 voor de polio en van 78 voor de pokkeninentin- gen in de statistische opgave voor. De percentages van pokken en pofio-inentingen provinciege- wijs gerangschikt volgen hieron der, waarbij het getal tussen haakjes het totale kindertal aan geeft: Groningen (8735 85 en 90 pet; Friesland (9918) 83 en 90 pet; Drente (6784 83 en 94 pet; Overijssel (18.199) 81 en S7 pet; Gelderland (26.671) 84 en 88 pet; Utrecht (13.312) 83 en 84 pet; Nrd-Holland (38.790) 89 en 88 pet; Z.-Holland (52.341) 82 en 85 pet; Zeeland (5165) 78 en 87 pet; Nrd-Brabant (36.177) 93 en 94 pet; Limburg (20.396) 94 en 92 pet èn zuidelijke-IJsselmeerpol- ders (176) 84 en 95 pet. o Dat het bestuur niet alleen b.v. met St. Nicolaas een aktie wil voeren, maar het gehele jaar door de aandacht op de midden- str.ndszaken van Nieuw-Terneu zen wil vestigen, bleek het het programma dat vervolgens werd ontvouwd. Men wil eerst begin nen met een speldjes-actie, het verzamelen van speldjes door het publiek van de voetballers van „Terneuzen" en van het a.s. prinselijke bruidspaar enz. Hiermee zijn zeer waardevolle prijzen te winnen. Bovendien is dit verzamelen zo attraktief ge maakt, dat ongetwijfeld zeer ve len hieraan mee willen doen. Vervolgens staat de jaarlijkse wielerwedstrijd op het program, waarbij ook „Nieuw Terneuzen" weer zal betrokken zijn. In ver band daarmee heeft men ook een feestweek gepland, waarvan jong en oud zal kunnen profiteren. Daarnaast is door het H.C.T, een stichting aktiecomtié Ter neuzen in het leven geroepen, waaraan ongetwijfeld ook door Nieuw Terneuzen zal worden deelgenomen. Aan het slot van de vergade ring deed de heer Den Toonder enkele mededelingen over de plannen zo mogelijk in 1966 een Zweedse week te organiseren, die echter van H.C.T. uitgaat. Do voorbereidingen voor dit grootse evenement zijn echter zó om vangrijk dat hierover nog geen details konden worden medege deeld. Indiase troepen zijn gisteren begonnen zich in alle sectoren terug te trekken uit stellingen die zij sinds het einde van de gevechten met Pakistan in sep tember vorig jaar hadden bezet. Dit heeft een woordvoerder van het Indiase ministerie van de fensie meegedeeld. De teruktrekking geschiedt op grond van de tussen Indiase en Pakistaanse legerleiders vorige week zaterdag bereikte over eenkomst, volgens welke beide partijen alle verdedigingswer ken in bezet gebied tegen 20 fe bruari moeten hebben geslecht en de terugtrekking tegen 25 fe bruari zullen hebben voltooid, zoals voorzien is in het akkoord van Tasjkent. De tex'ugtrekking zal volgens de overeenkomsten in de vlak ten ongeveer één kilometer zijn, maar in het heuvelachtig gebied zullen de posities ongewijzigd blijven, behalve als zij te dicht bij elkaar liggen. In dergeliike gévallen bepalen de plaatselijk* bevelhebbers hoe ver zal wor den teruggetrokken.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3