PROVINCIAAL MEVWS „Hogere" kringen in moeten voorbeeld van soberheid Indonesië geven ASPIRINm BAYER Optimistische geluiden van minister Den Uyl over de conjunctuur Regering gelast verdere prijsverlagingen ONZE ECONOMIE IS GEZONB Kosten huwelijk prinses Beatrix Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag '26 januari 1960 Axel V.V.V. te Axel bestaat 40 jaar Vrachtautobotsing Breskens Gemeenteraad unaniem achter B. en W. Aanbesteding Hoofdplaat Aanbesteding Middelburg Het goud van Serooskerke ligt voor het opscheppen Zeldzame eendensoort in ens land Oostburg Heemkundige kring Pütüionine Uitbreidingsplan komt ojx dreef Retranchement Jaarvergadering Z. L. M. Sas van Gent Schip liep in kanaaldijk Vlissingen Directeursbenoem ing De Schelde IJzendiïke Doctoraal diergeneeskunde ZaamsBag Gezinsavond BE VERMISTE AMERIKAANSE KERNBOMMEN Rhodesische opperrechter naar huis VRIJAF VOOR DE SCHOLEN OP 19 MAART '66 CAS VERWARMING Fa.VËRLlNÖE TERNEUZEN KONINGIN FABIOLA IN VERWACHTING? Begroting van algemene zaken aangenomen Mond- en klauwzeer in Waddinxveen Verkoudheid? ASPIRIN helpt snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. Russische diplomaten betrokken bij economische spionage Knelpunten Vliegtuig ongelukken in het gebied van de Mont Blanc Spoorkaartjes en P.T.T. goedkoper Mevr. Soebandrio op reis Geruchten rond Soebandrio belachelijk' Nederlanders in Rhodesië niet enthousiast voor huwelijksgeschenk Eerste Kamer Zuid-Afrika en de kwestie-Rhodesië Brunssummers slaags om drie gezusters Gemeente Terneuzen De vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Axel herdenkt op donderdag 3 februari a.s. haar 40-jarig be staan. De secretaris der afdeli^". de heer A. P. Esselbrugge, die sedert de oprichting het secreta riaat heeft waargenomen, zal deze functie tthans neerleggen Het spreekt vanzelf dat het be stuur een en ander niet onge merkt voorbij zal laten gaan. Ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan der afdeling en het afscheid van de heer Esselbrugge zal een receptie worden gehou den op donderdag 3 februari in restaurant „Zomerlust" alhier. Maandagochtend te ongeveer half tien reed P. B. uit Win schoten met een vrachtauto met aanhangwagen op de provinciale weg AxelTerneuzen. Ter hoogte van Vaartwijk moest de bestuurder remmen voor een vóór hem rijdende personenauto. Hierdoor geraak te de vrachtauto in een slip en botste tegen de stilstaande vrachtauto van A. N. uit Axel. Beide voertuigen werden vrij zwaar beschadigd. De raad der gemeente Bres kens heeft zich tijdens de maan dag gehouden vergadering una niem achter het prae-advies van B. en W. gesteld inzake de her indeling van Zeeuws-Vlaande- ren. Men handhaafde hiermede het eerder ingenomen standpunt dat van West Zeeuws-Vlaande- ren één gemeente dient te wor den gevormd. De heer J. Vergouwe zei na mens de fractie van de P.v.d.A. dat er weinig meer aan toe te voegen is. Het standpunt heeft weerklank gevonden in de streek. Vreemd noemde hij het dat door G. S. geen naam is genoemd voor de te vormen gemeente. Zijn gedachten gingen uit naar een naam op historische gron den, waarbij de heemkundige kring mogelijk met voorstellen kan komen. De argumentatie inzake de sa menvoeging AardenburgSluis noemde spreker zwak. Hij hoop te dat de herindeling spoedig een feit zal worden daar er an ders veel belangrijke zaken zou den blijven liggen, waarbij hij dacht aan de ontwikkelingscom missie. De heer Cambier was van mening dat het personeel be hoorlijk schadeloos dient te wor den gesteld, maar men moet er voor waken dat zij niet allerlei bijbaantjes gaan aannemen, waardoor zij meer gaan verdie nen dan hun salaris op het ogen blik bedraagt. Ook zullen zij be reid moeten zijn een passende betrekking te aanvaarden. De heer Carels was van me ning dat de mensen nog te veel in het onzekere worden gela ten. Komt er een centraal bu reau of krijgt iedere gemeente zijn eigen bestuursapparaat? Ook was het hem opgevallen dat er in de streek nog verdeeldheid bestaat gezien de reacties in de andere raden. Het was de heer Luteijn op gevallen dat de gemeenteraad van Breskens tot nu toe de enige gemeente is die voor één ge meente in West Zeeuws-Vlaan- deren is. Burgemeester Eekhout zei dat de kwestie bestuur van de nieu we gemeente zal afhangen van de nieuwe gemeenteraad. Het zal daarom moeilijk te zeggen zijn hoe de bevolking in de nieu we gemeente zal worden bena derd. Het is echter wel zo dat de mensen niet zo vaak op de sekretarie komen. Wanneer men een enquête zou houden onder de bevolking, zou blijken dat de gemiddelde inwoner slechts am per eenmaal per jaar op de sekretarie komt. Het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens heeft in hotel Valk aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het ouderhoud tot en met 31 december 1966 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooi ing- en paalwerken aan de water kering van het calamiteuze wa terschap. De uitslag is als volgt: 1. Fa Riemens en v. Bunschoten, Oost burg ƒ64.150 2. K. de Oude, Biervliet 63.700: 3. Fa Mollet, Hoofdplaat 63.450; 4. Leenhouts Aannemingsbedr., Sluis 63.150; 5. Fa P. Toussaint, Cadzand ƒ63.118; 6. E.L.K., Schoondijke ƒ63.050; 7. Fa De Ruijsscher, Biervliet 63.050; 8. Fa Van "Hen Hemel, Biervliet, ƒ62.999; 9. L v. d- Klippen, Vlissingen ƒ62.900; 10. Lueasse, Kloosterzande 62.640; 11. Fa De Regt, Terneu zen ƒ62.100. De gunning is aangehouden. Het bestuur van de calamiteu ze waterkering van de Hoofd plaat- en Thomaes-polder heeft in hotel „Het Wapen van Breskens" aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot en met 31 december 1966 van de sluis-, dijk- en strandwerken aan de waterkering van de calamiteu ze polders Hoofdplaat en Tho- maes. De uitslag is als volgt: 1. Fa De Regt, Terneuzen ƒ63.450; 2. Leenhouts Aannemingsbedrijf Sluis 61.250; 3. E.L.K., Schoon dijke 61.850 4. Fa Van den He mel, Biervliet ƒ61.650; 5. K. de Oude, Biervliet 61.300; 6. Fa Rie mens en v. Bunschoten, Oostburg ƒ61.200: 7, Fa wed. P. Toussaint, Cadzand ƒ61.110; Fa Van Zeele ƒ60.950; 9. Fa Mollet, Hoofdplaat ƒ60.800; 10. Fa De Ruijsscher, Biervliet 60.450. De gunning werd aangehouden. Het goud op de prei-akker in Serooskerke, die al zoveel gou den munten uit vroeger eeuwen heeft opgeleverd, lijkt wel voor het opscheppen te liggen. Er is weliswaar niet meer naar goud gedolven sedert het is begonnen te vriezen en men zal met gra ven nog wel even moeten wach ten, totdat de grond wat droger is geworden, maar er zijn maan dag toen de goudgravers even voor de televisie een nummertje delven weggaven, toch nog wat munten gevonden. Een Ameri kaanse televisiemaatschappij, de C.B.S., was opnamen komen ma ken en terwijl men terwille van de Amerikaanse tv-kijkers enige minuten deed alsof men ijverig aan het zoeken was, werden er in de vochtige grond weer enige munten aangetroffen, die men triomfantelijk aan de kijkers kon laten zien. In de wortels van een preiplant vond een huis vrouw in Serooskerke de afge lopen week nog een gouden munt. „En zo hebben we toch nog wat verdiend ondanks het vorstverlet", zei waarnemend burgemeester De Kam van Se rooskerke. De laatste dagen wordt rond de Oosterschelde een voor ons land zeer zeldzame vogelsoort waargenomen, namelijk de ko- ningseidereend, een soort die vol gens d» ornithologische literatuur ot dusver in deze eeuw en ver moedelijk ook daarvóór nimmer in onze wateren is gezien. Het mannetje van de koningseider- eend is in het bezit van een op vallend fraai verenkleed in een sterk zwart-wit kleurenpatroon en heeft een diep oranje-rode snavel. De soort komt o.a. voor in noord-Rusland, noord-Sibe- rië en Nova-Zembla, in lagune- en tandragebieden rond de Noordelijke IJszee. Voor de heemkundige kring „West Zeeuws-Vlaanderen" zal dr. P. J. Meertens uit Amster dam op donderdag 27 januari a.s. in het gemeentehuis te Oost burg een lezing houden over het onderwerp: Zeeuwse en speciaal Zeeuws-Vlaamse persoons- en familienamen. De kring beschikt thans over een eigen bibliotheek, die voor lopig is ondergebracht in de openbare school. Bibliothecaris is de heer Alb. Hoolhorst. De realisatie van het uitbrei dingsplan Noord op het in de volksmond geheten „eiland" be gint goed op gang te komen. Ruim een jaar geleden wer den de gronden in dit plan bouw rijp gemaakt, werden straten en rioleringen aangelegd. Binnen kort zal de verdere verwezen lijking van plan Noord worden aangepakt door het afgraven en bouwrijp maken van de gron den, gelegen op en achter de voormalige wallen op 't „eiland". De exploitatie van plan Noord gaat goed. De gemeente verkocht reeds meer dan 175.000,aan gronden. De eerste woning, een bungalow, is reeds gereedgeko men en men is ook bezig met de bouw van andere huizen. De N.V. VLACO zal 24 ratio- woningen bouwen. Deze wonin gen die worden gebouwd in het kader van de woningwetbouw, moeten meijuni worden opge leverd. Deze woningen zullen het aanzien van het eiland ten goede komen en worden volgens moderne methoden gebouwd. Het blok woningen zal een centraal antennesysteem krijgen en wordt hoogstwaarschijnlijk aangesloten op het hog aan te leggen aard- gasnet. Voor de huur van deze woningen zal ƒ21 moeten wor den neergeteld. Over enkele weken zal de P.Z.E.M. beginnen met de aan leg van openbare verlichting. De plaatselijke afdeling van de Z. L. M. zal haar jaarverga dering houden op maandag 31 januari a.s. in hotel „De Zon". De algemeen voorzitter, ir. J. Prins uit Goes, zal spreken over het onderwerp: Actueel land bouwbeleid. De heer W. C. Sin- ke zal films vertonen, speciaal met betrekking tot het werk van de Z. L. M. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, de heer C. J. AlmekindersMasclee, stelt zich als bestuurslid niet meer ver kiesbaar. De feestavond zal worden ver zorgd door de P. J. G. Zondagmorgen omstreeks half tien had een aanvaring plaats aan de oostkant van het kanaal GentTerneuzen ter hoogte van de N.V. Zuid Chemie. Misleid door de mist boorde het Noorse schip „Dixie" hetwelk zijn la ding móest lossen aan de kade van de Zuid-Chemie, zich 2% meter in de kanaaldijk. Het Noorse schip ter grootte van 1578 ton bleek na deskun dig onderzoek geen noemens waardige schade te hebben op gelopen. In de buitengewone vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Kon. Maatschappij De Schel de is de heer J. W. A. Langen- berg per 1 maart 1968 benoem? tot directeur, aldus wordt in een communiqué medegedeeld. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het doctoraal examen diergenees kunde de heer O. J. de Clerck te IJzendijke. De besturen van de afdeling Zaamslag van de Z.L.M. en van de afdeling Terneuzen-Zaamslag van de plattelandsvrouwen heb ben een gezinsavond belegd op woensdag 2 februari a.s. in „De Poort" alhier. In deze gezamenlijke bijeen komst zal de heer J. J. de Regt- Dekker aan de hand van dia's een en ander vertellen over zijn reis naar de Verenigde Staten en Canada. Uit Spaanse bron is vernomen, dat twee kernbommen van 25 me gaton elk zich voor de Spaanse kust ten noorden van Almeria op 300 tot 400 meter diepte bevinden. De piloot van de op 17 januari verongelukte B-52 zou de twee bommen hebben afgeworpen al vorens zelf te springen. De bom men zouden langzaam aan een val scherm zijn neergekomen en op korte afstand van de twee Spaan se vissersboten, die de piloot en twee andere Amerikaanse vliegers redde, in zee zijn verdwenen. In tegenstelling tot wat eerder werd gemeld, hebben de naspeu ringen te land geen enkel resultaat opgeleverd, aldus de Spaanse bron. Slechts dingen die erbij hoorden, wellicht de ontstekingen, zouden zijn teruggevonden. De opperrechter van Rhodesië, sir Hugh Beadle, is dinsdag in Salisbury teruggekeerd van een bezoek aan Londen, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met premier Wilson, de minister voor gemenebestzaken Bottomley en de leiders van de conservatieve en de liberale partij, resp. Edward Heath eh Jo Grimond. Sir Hugh wordt beschouwd als een contact man tussen Engeland en de blanke minderheidsregering on der Ian Sm.ith, die eenzijdig de onafhankelijkheid van Rhodesië heeft uitgeroepen. De opperrech ter wordt zowel in Londen als in Salisbury als zodanig erkend. Nu de regering heeft besloten de tiende maart 1966, de dag waar op prinses Beatrix in het huweliik zal treden met de heer Claus von Amsberg, als nationale feestdag te beschouwen, heeft ae minister van onderwijs en wetenschappen be paald dat de rijksinstellingen voor onderwijs op die dag gesloten zul len zijn. De gemeentebesturen, alsmede de besturen van de instellingen voor bijzonder onderwijs wordt verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. tel. 2176 Havenstraat 8 (bij dè markt) In paleiskringen te Brussel weigerde men maandag com mentaar te geven op een bericht uit Madrid, volgens hetwelk ko ningin Fabilola van België in blijde verwachting zou zijn. Wel kon worden meegedeeld dat de koningin geen afspraken heeft afgezegd. Het Belgische vorstenpaar brengt op 8 en 9 februari een staatsbezoek aan Denemarken. Het bedoelde bericht werd maandagavond gepubliceerd door het Spaanse persbureau „Cifra" dat Jaime de Mora, broer van de koningin, citeerde. Deze had mededeling gedaan bij zijn vertrek naar Venezuela, waar hij voor de televisie zal optreden. De minister-president heeft dinsdagmiddag bij de behande ling van de begroting van alge mene zaken in de eerste kamer gezegd dat hij zich bij de aan vaarding van zijn ambt had ver baasd over de achterstand bij de provincies en de gemeenten wat betreft centrale onderko mens voor het rijk in het kader van de civiele verdediging. Deze achterstand zal nu in versneld tempo worden ingelopen. Aan dacht zal ook worden besteed aan het ontwikkelen van af- weermethoden tegen chemische en bacteriologische verontreini ging van het drinkwater. Het kabinet heeft nog niet de tijd gevonden zich bezig te hou den met de kwestie van de titu latuur. Premier Cals noemde dit een ingewikkelde zaak die goed moet worden bezien. Hij hoopte dat nog tijdens de huidi ge kabinetsperiode een nieuw decoratiestelsel tot stand zal men. Met de herziening hiervan houdt de commissie-Houben zich al geruime tijd bezig. De begro ting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard met de aan tekening dat de P.S.P. en de C.P.N. geacht wensen te wor den te hebben tegengestemd. In een gebied rond de gemeente Waddinxveen is een vervoersver- bod voor varkens afgekondigd, dat verband houdt met mond- en klauwzeer, geconstateerd op een bedrijf in Waddinxveen. Ongeveer 400 varkens zijn daar afgemaakt. Het gebied is gelegen in de ge meenten Zoetermeer, Benthuizen, Hazerswoude, Boskoop, Waddinx veen, Moordrecht, Bleiswijk. Moer- kapelle en Zevenhuizen. Wij allen weten: Aspirin helpt. DAAR STAAT ACHTER Het psychologisch effect van de onlangs genomen economi sche en financiële maatregelen van de Indonesische regering moet allereerst een tegenwicht krijgen, aldus heeft sultan Hamengkoewoebono de negende van Djokjakarta, plaatsvervan gend opperbevelhebber van „Koti", de hoogste instantie in Indonesië, ten overstaan van een afvaardiging van christelijke stu denten verklaard. Twee Russische diplomaten zijn betrokken geweest bij de economische spionage-affaire in West-Duitsland welke vorige week aan het licht is gekomen. De minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen, Willi Meyer, die dit dinsdag op een persconfe rentie meedeelde, zei dat de twee Russen op de uitkijk had den gestaan toen tijdens gehei me bijeenkomsten documenten waren overhandigd. De naam van één van hen is Yoeri Sel- joetin, die enige tijd geleden uit West-Duitsland was vertrokken. De naam van de andere Rus wilde minister Weyer niet noe men omdat hij nog in West- Duitsland zou zijn. Vorige week had het federale ministerie van binnenlandse za ken te Bonn meegedeeld dat twee Russische journalisten en drie leden van een Russische handelsdelegatie in Keulen be trokken waren bij economische spionage. Zij waren hierbij ge holpen door een Westduitse ge leerde die door hem werd ge chanteerd. De spionage had van december 1962 tot september van het afgelopen jaar geduurd. De Russen hadden fotokopieën van Amerikaanse, Britse en Westduitse wetenschappelijke do cumenten in handen gekregen. Vrijdag had een woordvoer der van het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken gezegd dat onderzocht werd welke stappen tegen de Russen zouden kunnen worden geno men. Economische spionage is in West-Duitsland geen misdrijf. Minister Den V'vl (economische zaken) is van oordeel, dat ten on rechte in de afgelopen maanden is gesproken over een kentering in de conjunctuur. Hij is de mening toegedaan, dat men zeker niet kan stellen dat ons land is gaan öe- horen tot de koplopers en expor teurs van de inflatie. Hij acht het onjuist om te stellen dat ons land tot een autonome haard van infla tie is geworden. Deze optimistische geluiden liet de minister dinsdagmiddag horen in de Tweede Kaïner bij de behan deling van de begroting door de vaste commissie van het departe ment van economische zaken. De minister sprak over b m. een afnemende inflatoire ontwikkeling. „We zitten nu in een dalende lijn", zo merkte hij op. Het verwijt van de C. H.-afgevaardigde Van der Mei als zou de overheid te weinig aan dacht aan de inflatiebestrijding schenken, wees de bewindsman van de hand. Hij noemde de bestrij ding van de inflatie juist belang rijk en wees er op, dat „meer dan tevoren de inflatie ernstig wordt genomen" Minister Den Uyl zei dat er thans sprake is van een af nemende prijsstijging als gevolg van de stijgende arbeidskosten. Sprekende over de conjunctu rele ontwikkeling zei de minister dat deze „een wat overdadige aan dacht" heeft gekregen als gevolg van een aantal bedrijfssluitingen einde 1965. Er zijn, aldus de mi nister, in de afgelopen maanden ten onrechte veel uitlatingen ge weest, die concludeerden tot een kentering in de conjunctuur. „De gegevens en aanwijzingen daarvoor zijn bepaald niet voorhanden", al dus de bewindsman. De minister zei dat er „natuur lijk" knelpunten zijn, maar hij con cludeerde dat „nog niet het mo ment is gekomèn om hard aan de bel te trekken". De minister drong aan op een behoedzaam beleid en merkte op dat de huidige conjunc turele ontwikkeling voortdurend grote zorg vraagt. „Een behoed zaam beleid is geboden in onze economie, die ik niet aarzel gezond te noemen", aldus minister Den Uyl. Met inbegrip van het veronge lukken van de Boeing 707 van „Air India" hebben tot nog toe drie ongelukken met verkeers vliegtuigen in het gebied van de Mont Blanc plaatsgehad. Op 3 november 1950 stortte een con stellation van dezelfde maat schappij in dat gebied neer, waarbij 48 mensen om het leven kwamen. Tien dagen later vloog een „skymaster" uit Canada met 58 mensen aan boord te pletter tegen een meer westelijk ge legen top. Op 20 maart 1963 stortte in de Italiaanse Alpen het particuliere vliegtuig van koning Saoed van Saoedi-Arabië neer. De koning was niet aan boord, maar zes tien mensen uit zijn gevolg kwamen daarbij om. Het tot nog toe ernstigste vliegtuigongeluk in Europa ge beurde op 3 juni 1962 toen een Boeing 707 van de „Air France" bij het opstijgen van „Orly" neerstortte. 130 mensen kwamen toen om. Volgens hem was het grootste deel van de huidige problemen in Indonesië niet door economische maar door politieke factoren ver oorzaakt. De regering moest geen buitensporige uitgaven meer doen, zei hij. De politieke grond moet vruchtbaar worden ge maakt als een eerste stap ter op lossing van de huidige proble men, kennelijk een zinspeling op de door Soekarno beloofde maar nog steeds uitgebleven politieke oplossing v-an toestand na de mis lukte staatsgreep. Maar dan nog, aldus de sultan, zou het aanzienlijke tijd nemen voordat de vruchten van een economisch herzieningsprogram ma zouden rijpen. Men zou slechts stap voor stap vooruit kunnen komen en men moest daarbij ook psychologisch te werk gaan. Onderwijl zouden de „hogere" kringen een voorbeeld moeten geven van soberheid. Eenzelfde aansporing tot de welgesteiden liet ook de minister van defensie Nasoetion dit week einde voor de radio horen. Inmiddels zijn na de halvering van de eerst tot een nieuwe roepiah per liter verhoogde ben zineprijs ook de prijzen van spoorkaartjes en goederenver voer, de post- en telecommunica tietarieven met 20 a 25 proeent verlaagd op aanwijzing van de regering. Van bevoegde zijde in Djakarta is meegedeeld dat er een militair tribunaal is gevormd voor 'de be rechting van communisten en sympathisanten die bij de mis lukte staatsgreep van 1 oktober betrokken zijn geweest. Mevrouw Hurustuati Soeban drio, de echtgenote van de Indo nesische minister van buiten landse zaken, is de vorige week uit Djakarta naar Genève ver. trokken om daar een conferentie bij te wonen van de wereldge zondheidsorganisatie in haar hoe danigheid als lid van de bestuurs raad van die organisatie, aldus heeft de woordvoerder van bui tenlandse zaken in Djakarta, Ganis Harsono, meegedeeld. Hij ontkende echter dat mevrouw Soebandrio van plan was om daarna een bezoek aan Nederland te brengen, zoals van zekere zijde is gemeld. De Indonesische eerste vice- premier en minister van buiten landse zaken, dr- Soebandrio, heeeft dinsdag berichten in de buitenlandse pers, als zou hij In donesië hebben verlaten om aan berechting door een militair tri- bunaal te ontkomen, belachelijk gemaakt. Hij zei dat dergelijke berichten hem niet verbaasden, omdat zij al zo vaak waren ver zonnen door de „necolims" (neo- kolonialisten en imperialisten) en „hun lakei-en binnen Indone sië". De vice-premier doelde op een bericht in „Het Vrije Volk", dat had gemeld dat dr. Soeban drio op 22 januari in Rome was aangekomen om niet terecht te staan in verband met de mislukte staatsgreep van 1 oktober j.l. Dr, Soebandrio bevestigde dat zijn vrouw naar Genève vvas ge gaan als vertegenwoordigster van Indonesië op het congres van de wereldgezondheidsorganisatie. „Natuurlijk hebben de necolims haar vertrek gebruikt om valse berichten te verspreiden, dat Zij uit Indonesië was gevlucht om regelingen te treffen voor de ont snapping van haar echtg-enoot", aldus de eerste vice-premier." De derde vice-premier, dr. Chairoel Saleh, sprak van een „provcocatie van de necolims", terwijl minister Oebidjo, de secre taris-generaal van het nationale front, het bericht „een goedkoop gerucht" noemde. Een via 'de Nederlandse consul- generaal in Rhodesië, dr. Hein Warnaar, uitgereikt stencil, waarin een bijdrage wordt ge vraagd voor het huwelijksge schenk voor prinses Beatrix, heeft onder enkele van de 2000 in Rhodesië wonende Nederlan ders onbehagen gewekt. Een van hen verklaarde tegen over verslaggevers in Boelawayo, 480 km van Salisbury: „Men wil geld uit Rhodesië, een land dat het zelf zo hard nodig heeft, ter wijl men vijandigheid toont tegenover de regering hier door sancties af te kondigen". Een ander zei: „De meeste Hollanders zonden geld naar verwanten in Nederland. Nu zij hiermee zijn opgehouden, geloof ik nauwelijks dat zij wel geld zullen sturen voor een huwelijksgeschenk". De consul-generaal heeft ver klaard dat de Nederlandse rege ring niet verantwoordelijk i voor het stencil. Op verzoek v een privé-comité in Nederland i: echter medewerking verleen" voor verspreiding onder de Nederlanders, waar ook ter wereld. Op een vraag van de heer De Loor (P.v.d.A.) over de kosten van het huwelijk van prinses Bea trix antwoordde minister-president Cals gisteren in de Eerste Kamer dat deze kosten wellicht enige mil joenen zullen bedragen, maar dat hiervan slechts een klein deel ten laste van het rijk komt. Hiervoor zal waarschijnlijk pas na het hu welijk een suppletoire begroting kunnen worden ingedièftd,'Aan de gemeente Amsterdam is een tege moetkoming in de kosten toege zegd voor zover deze voortvloeien uit het feit dat het huweliik aldaar zal worden gesloten. Verder komt een belangrijk deel van de kosten ten laste van het hof. De discussie hierover vond plaats tijdens de be handeling van de begroting van algemene zaken 1966. Premier Verwoerd heeft be- dendgemaakt, dat zijn regering het zenden van olie door parti culieren in Zuid-Afrika naar Rhodesië niet wil verbieden. Een dergelijke maatregel zou er op lijken of Zuid-Afrika meedeed aan boycotacties tegen Rhodesië, zei Verweerd. In Johannesburg vormde een groep sympatisanten onlangs een organisatie om geld bijeen te brengen voor olie-aan kopen t.b.v. Rhodesië. Wanneer oliemaatschappijen en handela ren olie naar Rhodesië willen sturen zullen wij ze niet tegen houden, zo zei de Zuidafrikaan- se eerste-minister dinsdag in het parlement. Sir De Villiers Graaf, leider van de verenigde partij, welke in de oppositie is, spoorde de re gering aan het bewind van pre mier Smith de facto te erken nen. Hij beschuldigde de rege ring ervan zich afzijdig te hou den. Drie gezusters uit Brunssum werden zondagavond toen zij uit de bioscoop kwamen, lastig ge vallen door enkele opgeschoten jongens. Een broer en een vriend van de meisjes wilden hen in bescherming nemen, waardoor een vechtpartij ontstond. Beiden liepen hierbij lichte hoofdwonden op. Enkele passe rende mannen uit Brunssum die te hulp schoten, raakten ook slaags. Een van hen, de Brunssummer C. kreeg een zodanige klap op het hoofd, dat hij met een her senschudding in het ziekenhuis van zijn woonplaats moest wor den opgenomen. OPENBARE VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis dat. een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter neuzen zal worden gehouden op ionderdag 27 januari 1966, te ".30 uur, ten gemeentehuize al- 'ïier. Vrneuzen, 24 januari 1966. De burgemeester voornoemd, H. RIJFSTRA.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2