Moro opnieuw Italiaanse kabinetsformateur Na het bestand nog geen berichten over grote gevechten Economische sancties tegen Rhodesië gehandhaafd HET WEER Derde regering ceittrum-links RADIO DE KOOI SENATOR FULBRIGHT WIL ERKENNING VAN DE VIETC0NG WOENSDAG 26 JANUARI 196* 22e Jaargang - No. 6614 Kleuterscholen Ook andere factoren Trouw aan Atlantisch verdrasr Gemini-10 wordt in augustus gelanceerd Amerikaans transportvliegtuig neergestort De bombardementen op N.-Vietnam Vietcong laat gevangenen vrij Chinese ,S¥8igs' in Noord-Vietnam Weerbericht Hoogwater Zón- en Maanstanden Franfcerfng bij aBönnemëfff: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President Saragat van Italië heeft dinsdag Aldo Moro, de eer ste minister van de vier dagen ge leden afgetreden regering van cen trum-linke, verzocht een nieuw ka binet te vormen. Volgens de gewoonte liet Moro weten, dat hij het verzoek in be raad zou houden in afwachting van zijn overleg met de vier partijen die in de vorige regering waren vertegenwoordigd, nl. de christen- (Adv.f TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 democraten, socialisten, sociaal democraten en renublikeinen. Als Moro slaagt, zal het de der de regering van centrum-links zijn die hij tot stand brengt. Het eer ste kabinet van deze samenstelling ontstond in december 1963, nadat de socialisten onder Pietro Nenni hadden besloten tot samenwerking met de christen-democraten, so ciaal-democraten en republikeinen. In juni 1964 kwam dit kab:net ten val, doordat de socialisten weiger den extra-kredieten toe te staan ten behoeve van net bijzonder mid delbaar onderwijs. De socialisten gaven hierdoor uiting aan hun mis noegen over het feit, dat het mi nisterie van onderwijs niets wilde weten van hun voorstel tot oprich ting van otienbare kleuterscholen naast de bijzondere kleuterscholen, die in grote meerderheid rooms- katholiek zijn. Na een maand van moeizame onderhandelingen kwam in 1964 een nieuw coalitiekabinet ondpr Moro tot stand, waarbij enerzijds de socialisten hun fiat gaven aan de kredietverlening aan het hijzon der middelbaar onderwijs terwijl de christen-democraten zich be reid verklaarden tot medewerking aan de oprichting van openbare kleuterscholen. Gezien de grote be dragen die hiermee gemoeid zi'n, moesten de socialisten ermee ak koord gaan dat het program gelei delijk werd verwezenlijkt. Toen de- aanhangers van Nenni oo 20 janu ari jl. in het huis van afgevaardig den bij de behandeling van het wetsvoorstel inzake de staatskleu- terscholen verklaarden, dat ten slotte alle particuliere kleuterscho len zullen moeten worden vervan gen, wekte dit zoveel verzet in rooms-katholieke kringen, dat -ie regering in een geheime stemming een nederlaag leed. Hierbij speel den echter ook andere factoren een rol, zoals de moeilijkheden binnen de christen-democratische partij in verband met het aftreden van mi nister van buitenlandse zaken Fan- fani, de leider van de linkervleu gel van de christen-democraten, en de meningsverschillen over het tempo van de uitvoering van het vijfjarenplan voor economische ontwikkeling. Nadat president Saragat hem had aangezocht, verklaarde Moro tot de persvertegenwoordigers, dat het kabinet dat hij wil vormen, trouw zal zijn aan het noordat'an- tisch verdrag en zal bijdragen tot de verwezenlijking van de eenheid van Europa en evenals de vorige regering met kracht zal ijveren voor de wereldvrede. Nor steeds stakingen in Argentinië Sinds de regering van presi dent Arturo Illia vorige maand bekendmaakte, dat zij geen sa larisverhogingen zal toestaan die de vijftien procent te boven gaan is in Argentinië een lawine van proteststakingen losgebarsten. Na ziekenhuispersoneel, vuilop- halers, doodgravers, werknemers bij dagbladen en fabrieken leg den maandag de employé's bij de graansilo's in de haven van Buenos Aires voor de derde maal binnen zeven dagen het werk voor een periode van vieren twintig uur neer. De stakingen vormen een onderdeel van de strijd van de vakbonden tegen PRINSES BEATRIX EN CLAUS VON AMSBERG DOORSTONDEN SPERVUUR VAN FOTOGRAFEN Gstaad: Zo hebben prinses Bea trix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg het sper vuur doorstaan van de tientallen fotografen, die naar de Zwitser se wintersportplaats waren ge trokken voor het plaatje". het regeringsbesluit. De volgen de speldeprikken zullen worden uitgedeeld door het personeel bij de elektriciteitsbedrijven in het gehele land. Hun vakbonden heb ben aangekondigd dat volgende week dinsdag gedurende vier entwintig uur niet gewerkt za! worden. Over de toekomstige status vu» Rhodesië kan uitsluitend worden onderhandeld met verantwoorde lijke personen, die de gehele be volking van Rhodesië vertegen woordigen. Dit zei premier Wilson dinsdag in het lagerhuis bij de aan bieding van zijn „vredesplan" voor Rhodesië. Hij voegde er aan toe dat met het illegale bewind in Sa lisbury geen besprekingen kunnen worden gevoerd. Het einde van de Rhodesische rebellie zal moeten worden gevold door een bewindsperiode van een tijdelijke regering, benoemd door de gouverneur, die tot taak zal hebben orde en recht te vestigen en een nieuwe opstand te voor- Jatten, aldus de Britse eerste mi nister die hierop nog liet volgen dat het einde van de rebellie nog niet automatisch tot een Afrikaan se meerderheidsregering behoeft te leiden. Hoe lang de herstelregering aan het bewind zou moeten blijven, kon de Britse bewindsman niet voorspellen. Hij zei dat de economische sanc ties tegen Rhodesië zullen worden gehandhaafd en eventueel worden uitgebreid teneinde tot een snelle oplossing van 't geschil te komen. Ge^n onrfAi-clrukkïng meer Wilson betrok het omstreden mint van rechtstreeks bestuur, waarover hij in vorige verklarin gen had gesproken, niet in zijn be toog. Hiertoe aangezet door de conservatieve oppositieleider, Ed ward Heath, zei de premier dat zijn regering er nooit aan heeft ge dacht rechtstreeks bestuur door burgerfunctionarissen uit West- minster te laten uitoefenen, maar wel onder de gouverneur van Rho desië. De regering zou tot taak krij gen verkiezingen voor te bereiden op basis van de vijf door de Britse regering gestelde voorwaarden welke onder meer inhouden dat de macht geleidelijk aan het Afrikaans bevolkingsdeel wordt overgedra gen. Onderdrukking van een meer derheid door een minderheid of andersom zal niet meer mogelijk zijn, aldus minister Wilson die niet de mogelijkheid wilde uitsluiten dat een vertegenwoordiger van het Rhodesische front van premier Smith deel van de interim-rece- ring zou uitmaken. Het onwettig bewind zou dan wel tot het ver leden moeten behoren, zo zei hij. Net huidige bewind heeft de rebel- no oecfeund en is samengesteld uit racistische en semi-faseistische elementen", aldus eerste-minister Wilson. SCHIP IN NOOD Met 30 graden slagzij, zender roer en met machinesehade drijft het Zuid-Afrikaanse vracht-pas sagiersschip „South African Vic tory" op de Atlantische Oceaan ter hoogte van Boston. Aan boord bevinden zich 48 bemanningsle den en 5 passagiers. De Ameri kaanse kustwacht houdt het nauwlettend in de gaten. John Young die de eerste Amerikaanse Gemini-vlucht heeft meegemaakt, en de nieuwe ling Michael Collins zijn aange wezen voor het volbrengen van een rendez-vous in de ruimte met de Gemini-10, die in augus tus van dit jaar zal worden ge lanceerd. Young wordt daarmee de eerste ruimtevaarder die twee reizen met een Gemini op zjjn naam krijgt. Op 23 maart vorig jaar draaide hij met Gus Grissom driemaal rond de aar de. De eveneens 35-jarige Col lins is majoor bij de Amerikaan se luchtmacht. Een woordvoerder van het ruimtevaartcentrum te Houston zei maandag dat Collins zich waarschijnlijk in de ruimte bui ten de Gemini-10 zal begeven. Bij gevechten op kleine schaal en aanvallen van Amerikaanse vlieg- 1 tuigen in Vietnam zouden maandag honderden doden ziin gevallen. Overigens zijn tot nog toe geen be richten over grote gevechten bin nengekomen. Volgens de Zuidvietnamese re gering hebben de opstandelingen de door hen afgekondigde wapen stilstanden tijdens de kerstdagen en het Chinese nieuwjaar in totaal 188 maal geschonden. Ook ver denkt men de vietcong ervan de perioden te hebben gebruikt voor de aanvoer van manschappen en voorraden. Twee leden van de Franse tele visie hebben in Saigon gezegd dat zij tijdens het weekeinde door de vietcong waren ontvoerd, maar dat zij er later in waren geslaagd te ontvluchten. Eerst waren ze op weg van Coeng Taoe door de viet cong aangehouden en weer vrijge laten toen de opstandelingen ont dekten dat zij Fransen waren. Kort daarop waren ze door een andere groep aangehouden. Deze opstan delingen hadden hen willen execu teren. Zij waren er echter in ge,- slaagd te ontvluchten, Mortiergranaten op Da Nang Vietcong-strijders hebben dins dagochtend een 40-tal zware mor tiergranaten afgeschoten op de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang en de nabijgelegen helikcp- terbasis. Twee Amerikaanse en twee Zuidvietnamese militairen werden gedood en elf Amerikanen en elf Zuidvietnamezen gewond. Er werd slechts weinig schade aangericht. Er werden geen vliegtuigen getrof fen. De vietcong heeft gedreigd ge lijke tegenmaatregelen te zullen nemen, indien de Amerikanen en Zuidvietnamezen zouden overgaan tot terechtstelling van drie Vietna- mezen die begin deze maand in Saigon zijn gearresteerd, verdacht van een poging om een gebouw voor Amerikaanse militairen op te blazen. Boven het midden van Zuid- Vietnam is dinsdag een transport vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 47 militairen neer gestort. Zo goed als zeker zijn alle inzittenden omgekomen, aldus een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon. Het vliegtuig, een C123. stortte neer kort nadat het te An Khe, een Amerikaanse basis 420 km ren noorden van Saigon, was oosesre- "pn. Bii het neerkomen vloog het in brand. De oorzaak van het on geluk Ss onbekend. Er bevonden zich 43 militairen van het zevende regiment cavalerie en vier beman ningsleden aan boord. Het vorige grote vliegongeluk in Vietnam gebeurde op 11 december. Daarbij kwamen 81 Amerikaanse militairen en vier Zuidvietnamese om. Tijdens een besloten zitting van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken heeft de voorzitter van die commissie, se nator Fulbright, voorgesteld de vietcong te erkennen teneinde een van de struikelblokken voor de vrede in Vietnam uit de weg te ruimen. Tijdens de zitting stelde de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, Rusk, de leden op de hoogte van de stand van zaken in Vietnam. Fulbright drong voorts aan op verlenging van de stilte periode in de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam. Bij het verlaten van de commis siekamer zei minister Rusk tegen verslaggevers dat de regering- Johnson nog geen enkele construc tieve stap van communistische zijde heeft waargenomen in ant woord op het Amerikaanse vredes offensief en de stopzetting van de bombardementen. Hij weigerde in te gaan op een vraag of de aanval len op Noord-Vietnam zullen wor den hervat. Ook Fulbright stond na afloop de verslaggevers te woord. Hij zei dat minister Rusk was overstelpt met vragen van zowel vóór- als te genstanders van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Hij zei dat naar zijn mening een pauze in de bombardementen van 31 dagen te kort is om partijen in de gelegen heid te stellen hun standpunt te bepalen. Daarom moet de pauze, althans in de naaste toekomst, nog worden voortgezet. Fulbright zei nog dat het merendeel van de viet- congrebellen naar schatting bij na een kwart miljoen uit Zuid- Vietnam afkomstig is. Hij weigerde mee te delen hoe veel vóór- en tegenstanders van de bombardementen er in de uit 19 leden bestaande commissie zijn. De vietcong heeft zestig Zuid vietnamezen vrijgelaten ter ge legenheid van nieuwjaar. Dit meldt het Noordvietnamese persbureau. Alle Zuidvietnamese militairen waren gevangengenomen bij ge vechten van de laatste dagen in Zuid-Vietnam. De New York Times meldt uit Hongkong dat Chinese straaljagers in Noord-Vietnam zijn gestat'o- neerd. Volgens het blad zijn Mig 21toestellen van Russische make lij, voorzien van Chinese tekens, waargenomen op vliegvelden ten noorden en ten westen van Hanoi. Amerikaanse vliegtuigen hebben voorts de Migs in de lucht gezien, maar de Chinezen waren niet tot de aanval overgegaan. Volgens het blad neemt men aan dat Peking met tussenpozen een squadron van 25 straaljagers in Noord-Vietnam heeft gestationeerd, dat telkens wordt afgelost van bases in Zuid- China en op het eiland Hainan Het is volgens de New York Times voor het eerst dat Chinese strijd krachten dienst doen in Noord- Vietnam. DOOI DRINGT OP Het K.N.M.I. deelt mede: Voorafgegaan door een regen- gebied drong zachtere lucht over Frankrijk langzaam naar het noordoosten op. Op de nadering hiervan was de wind bij ons nog oost tot zuidoost. Hiermede werd lucht aangevoerd waarin de temperaturen in het noorden rond het vriespunt lagen en el ders tot enkele graden boven nul opliepen. De toegenomen wind verdreef tevens de nog aanwezige mist. Het laat zich aanzien dat het frontensysteem dat samenhangt met de opdringende zachtere lucht vandaag in ons land veel bewolking zal veroorzaken en medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Veel bewolking met plaatselijk wat regen. Overwegend matige zuidoostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan giste ren met ook in het noorden van het land stijging tot enkele gra den boven nul. tijdelijk wat regen. Geleidelijk zal ook de zachtere lucht ter rein winnen en mogelijk al tot over een groot deel van ons land doordringen. De matige en af en toe vrij krachtige wind zal geleidelijk iets meer ruimen naar zuidoost tot zuid. WOENSDAG 26 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.42 5.01 Terneuzen 5.17 5.39 Hansweert 5.67 6.29 Walsoorden 5.57 6.39 DONDERDAG 27 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.14 5.37 Terneuzen 5.49 6.12 Hansweert 6.29 6-52 Walsoorden 6.39 7.02 Jan, 26 8.30 17.16 10.45 22.23 27 8.28 17.18 10.57 23.33 28 8.27 17.20 11.09 29 8.25 17.22 11.24 0.45 30 8.24 17.23 11.41 2.00 31 8.22 17.25 12.02 3.18

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1