Amerikaanse gevangene in Rusland pleegl zelfmoord Eind deze week een oplossing voor de Europese crisis? De misdaad van Richard Ross NIEUW SPELDJE FYFFES Te koude aardappelen DE GELDEN VOOR CULTURELE PROJEKTEN IN SURINAME MILITAIRE REGERING VAN NIGERIA BLIJFT POLITIEK VAN NIET-GEBONDENHEID VOEREN Burgemeester van Los Angeles en hoofdcommissaris van politie beschuldigd van grove nalatigheid llll NU WEER EEN GRATIS BIJ 1 KILO BANANEN 7 Maan<3ag 24 Dinsdag 25 januari 1966 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 90 jaar leerplicht Lijk van sir Aboebakar Balewa gevonden HOOFDSCHOTEL? VLEES De 27-jarige Amerikaan New- comb Mott, die vorig jaar no vember tot anderhalf jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, om dat hij de Sowjet-Unie via de Noorse grens illegaal zou zijn binnengekomen, heeft zelfmoord gepleegd, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken vrijdag bekendge maakt. Mott maakte een eind aan zijn leven toen hij van de gevangenis in Moermansk naar een andere plaats werd overge bracht, waar hij de rest van zijn straf zou moeten uitzitten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de Amerikaanse ambassade in Mos kou verzocht „aan te dringen op volledig onderzoek naar de om standigheden van de dood van Mott en zo spoedig mogelijk ver slag uit te brengen", zei de woordvoerder. Mott, afkomstig uit Sheffield in Massachusetts, werkte voor een Amerikaanse uitgeverij toen hij een bezoek bracht aan noord- Noorwegen. Op Sowjetrussisch grondgebied werd hij gearres teerd. Hij had geen Sowjetrus sisch visum bij zich. Tijdens het proces zei hij dat hij verdwaald was en geen onwettige bedoelin gen had gehad. Desondanks werd hij tot anderhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Een beroep werd vorige maand verworpen. Aan de Amerikaanse ambassa de was meegedeeld dat het stof felijk overschot van Mott zich te Kirov bevindt, ongeveer 800 km ten noordoosten van Moskou. Een Amerikaanse functionaris heeft zich daarheen begeven. Mott zou donderdagnacht zelf moord hebben gepleegd in het toilet van de trein waarmee hij naar zijn nieuwe bestemming werd gebracht. De Russische autoriteiten hebben beloofd nog meer bijzonderheden over de zelfmoord te geven. Mott had destijds gezegd dat hij het over hem uitgesproken vonnis onrechtvaardig achtte. Zijn Russische advocaat had om clementie verzocht. Twee func tionarissen van de Amerikaanse ambassade in Moskou zullen zo spoedig mogelijk naar Kirov gaan, waar zich het stoffelijk overschot van Mott bevindt. De moeder van Mott gelooft dat de Russen haar zoon ver moord hebben. Haar zoon was niet het type om zelfmoord te plegen. „En", zo zei ze, „hoe zou hij in een trein, terwijl hij be waakt werd door Russen, de hand aan zichzelf hebben kun nen slaan?" Haar argwaan is nog ver sterkt door de mededeling van een functionaris van de Rus sische ambassade in Washington, dat hij niet wist of het stoffelijk overschot van haar zoon wel naar de V. S. gebracht zal kun nen worden. NIEUWE FRANKEERZEGELS SURINAME VOGELSERIE De Surinaamse postadministratie zal 16 februari een serie van ge wone frankeerzegels „Vogelserie" uitgeven ter vervanging van de huidige „vruchtenserie". De serie werd ontworpen door Stuart Robles de Medina. Het zijn acht zegels van 1 t/m 10 cent in Suri naamse munt. In goed ingelichte kringen verwacht men dat de conferentie van de Europese .mi nisters in Luxemburg eind deze week niet op een mislukking zal uitlopen. De voorspelling luidde dat de Fransen in laatste instantie niet zullen vasthouden aan hun officiële interpretaties van het E.E.G.-verdrag, waar bij de meerderheidsregel wordt uitgeschakeld. Wanneer men onverhoeds te koude (onder 4° C boven nul) aardappelen in huis zou heb ben, hetgeen in deze winter nog mogelijk is, zullen ze zoet van smaak zijn. Men hoeft deze rauwe aardappelen dan niet weg te gooien. Zon der moeite zal de (te) zoete smaak verdwijnen, wanneer men ze een weekje in een warmere ruimte zet. Overi gens: in het algemeen geldt, dat men ook in de winter lekkere aardappelen kan eten wanneer ze een weekje in een warme ruimte worden voorverwarmd. Bintje De naam van de meest gegeten aardappel, Bintje, is afkom stig van de nu 77-jarige Friese mevrouw Bintje Jan- sma. Zij zat ruim zestig jaar geleden in de klas bij mees ter De Vries in Suameer, die behalve onderwijzer ook aardappelkweker voor de Naar het A.N.P. verneemt heeft de Nederlandse regering voor de jaren 1965 en '66 ruim een miljoen gulden (Ned. crt) beschikbaar ge steld voor culturele projekten in Surinamè. Verwacht wordt dat ook in de jaren daarna even grote bedragen zullen worden gevoteerd. De Surinaamse regering heeft voor dit jaar een bedrag van Sfl 50.000 voor culturele projekten op de begroting staan, de Antil liaanse regering een bedrag van NAfl 105.000. De heer L. Lichtveld, voorzitter van de Surinaamse delegatie van de culturele adviesraad, klaagde over de langzame afdoening van voorgestelde projekten door de Surinaamse overheid. Hierdoor, aldus de heer Lichtveld, lopen we het gevaar dat gelden die door Nederland reeds op de begroting waren gebracht, verloren gaan voor de plannen waarvoor zij bestemd waren. In Suriname schijnt men het idee te hebben, aldus de heer Lichtveld, dat het voldoende is om een wens te uiten, maar men dient te bedenken dat de subsidiegevers om goed uitgewerkte plannen vra gen. Aanslag op Zuidslavisclie ambassade in Kopenhagen Zaterdagmorgen is bij de Zuid- slavische ambassade in Kopenha gen een krachtige tijdbom ont ploft, die de voorkant van het ambassadegebouw beschadigde en van huizen in de buurt de ruiten deed sneuvelen. Niemand liep enig letsel op. Van de dader ontbreekt elk spoor. De bom was op een pilaar rechts van de deur geplaatst. De ambassadeur en zijn vrouw slie pen toen de bom barstte. Een functionaris van de ambassade heeft verteld dat enige tijd gele den bij gerucht is vernomen dat er een aanslag zou worden ge- 1 leegd. De ambassade ligt in een ustige straat in een buitenwijk van de Deense hoofdstad. Uit gevonden onderdelen van de bom is gebleken dat het een primitief maaksel was, voorzien van een wekkermaehanisme. Hij hoopt dat Nederland bereid zal worden gevonden om een aoart fonds te creëren, waarin de gelden bestemd om de problemen op en rondom het onderwijs op te lossen worden gestort. Gewenst was dat zo spoedig mogelijk een systema tischer meerjarenplan zou worden opgesteld want, zo zei de heer Lichtveld, Suriname heeft sinds 90 jaar een leerplichtwet. De kinde ren zijn derhalve verplicht r.aar school te gaan, maar dat betekent ook dat de overheid verplicht is voor scholen en onderwijzers te zorgen. Hij hoopte dat dit euve! bij het 100-jarig bestaan van de leer plichtwet (de oudste van het ko ninkrijk) zou zijn opgeheven. A.IC.U.-direktie nodigt vakbonden uit voor gesprek De direktie van de A.K.U. heeft zaterdagavond de vakbon den telegrafisch uitgenodigd voor een gesprek over de ont stane moeilijkheden. Daarmee heeft de direktie gereageerd op een telegram van de vakbonden van vrijdagavond waarin de A.K.U.-direktie werd gevraagd de uitgestoken hand te accep teren. De tekst van het telegram van de direktie luidt als volgt: „Herhalen dat wij steeds tot gesprek bereid zijn. Ter voor koming van ieder misverstand herhalen wij ook dat individuele bevoordeling van georganiseer- den onaanvaardbaar blijft. Inge volge uw verzoek nodigen wij u uit tot gesprek op nader te be palen tijd en plaats". Betoging tegen sluiting Belgische mijn Zaterdag heeft de Vlaamse volksbeweging te Genk in Bel gisch Limburg geprotesteerd tegen de voorgenomen sluiting van de mijn te Zwartberg. Vrij dagavond werd in Genk op een bijeenkomst gepleit voor vesti ging van nieuwe industrieën en bedrijven. Friese maatschappij van land bouw was. De vensterbank van het klas lokaal fungeerde tevens als broeikas. Toen meester De Vries een nieuwe kruising tot stand bracht, gaf hij er tra ditiegetrouw de voornaam aan van een goede leerling. Op dat moment was dat Bin tje Jansma. Nu, meer dan 60 jaar later, is „Bintje" als aardappel wereldberoemd. Ze komt op tafel bij miljoenen in Nederland, maar ook in Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland, Spanje, Italië en tal van andere landen. De naamgeefster is in Friesland blijven wonen in de omgeving van Leeuwarden. En tenslotte: Mochten uw aard appelen helemaal stuk ge kookt zijn, geen nood. Maak er puree van door wat melk of melkpoeder toe te voegen. Ghanese president opende waterkrachtcentrale President Nkroemah van Gha na heeft zaterdag met de onthul ling van een plaquette de water krachtcentrale te Akosombo, welke gelegen is aan het kunst matige stuwmeer in de Volta, in gebruik gesteld. Tevoren had het opperhoofd Nana Akoto de Tweede een koe en vier schapen geofferd. Achter de geweldige dam ligt het op vier na het grootste kunst matige meer in de wereld. Het wordt met zijn 8400 vierkante kilometer slechts in grootte over troffen door de Owenwatervallen in Oeganda; de Kariba-dam in Rhodesië en Zambia en de dam te Bratsk in Siberië. Het gehele project vertegen - Meer dan een miljoen hectoliter bier geëxporteerd Het centraal brouwerijkantoor in Amsterdam deelt mede: De gezamenlijke bierexport van de Nederlandse brouwerijen is in het kalenderjaar 1965 met bijna 10 procent gestegen ten opzichte van 1964 en heeft daardoor voor het eerst in de geschiedenis de 1.000.000 hl-grens overschreden. In totaal bedroeg in 1965 de export (inclusief seheepsprovian- dering) 1.017.302 hi en vertegen woordigde een waarde van ca 79 miljoen gulden (tegenover ca 72 miljoen gulden in 1964). Van de zijde van de vijf is reeds met veel nadruk ook in het openbaar gewezen op het feit, dat men het verdrag op dit punt moet naleven, waarbij men echter met evenveel nadruk be toogde dat in concrete gevallen geen der partners het lichtvaar dig op een hantering van het meerderheidsprincipe tegen een van de anderen zal laten aan komen. DE POSITIE VAN HALLSTEIN Tegenover een Frans toegeven op dit punt zouden de vijf de bereidheid stellen om de betrek seerde Europese commissie (na nisterraad en de nieuwe gefu seerde europese commissie (na samenvoeging der E.E.G.-com- missie, Euratomcommissie en ho ge autoriteit der E.G.K.S.) te regelen aan de hand van de er varing van de afgelopen jaren, uiteraard in overleg met die nieuwe commissie. Bovendien zouden de vijf, en in het bijzon der Duitsland, Hallstein moeten laten vallen als kandidaat voor het presidentschap van de nieu we gefuseerde executieven. Voor de Duitsers zou dit aanvaard baar zijn, mits de fusie niet met een een feit zou worden en Hall stein dit jaar nog E.E.G.-presi- dent zou kunnen blijven, in af wachting van de instelling der nieuwe executieve aan het ein de van het jaar. EuropeseDR. MANSHOLT In dit verband achtte men het in Europese kringen interessant voor de positie van dr. Mansholt, de huidige Nederlandse vice- voorzitter der E.E.G.-commissie, dat het Nederlandse parlement kennelijk genegen is het fusie verdrag te ratificeren voor de namen van de veertien nieuwe Europese commissarissen be kend zijn. De Duitse bondsdag heeft dit verdrag al geratifi ceerd. Deskundige waarnemers in Straatsburg achtten het voorts niet zonder betekenis, dat don derdag bij het grote politieke debat van het Europese parle ment met de Europese minister raad twee persoonlijkheden ont braken: de Italianen Del Bo, voorzitter der hoge autoriteit, en Colonna, lid van de E.E.G.- commissie. Zij brachten in dit verband in herinnering dat de Franse minister Couve de Mur-- ville onlangs in Rome zou heb ben laten weten dat een man als Colonna voor de Franse regering wel aanvaardbaar zou zijn als voorzitter van de gefusioneerde Europese executieve. De burgemeester en hoofdcom missaris van politie van Los An geles hebben zich schuldig ge maakt aan grove nalatigheid door te verzuimen maatregelen te ne men ter voorkoming van het op roer van verleden jaar augustus in de negerwijk Watts. Tot deze con clusie is een door de Californische beweging voor de burgerrechten ingestelde adviescommissie van veertien leden onder leiding van de episcopaalse bisschop James Pike gekomen. De commissie, waarvan drie nester deel uitmaken, heeft haar bevindingen neergelegd in een rapport bestemd voor' de federale commissie voor de burgerrechten. Zijs verwiit de samenstellers van een op 2 december j.l. uitgebracht rapport oppervlakkigheid en ge brek aan voorstellingsvermogen. De door gouverneur Edmund Brown van Californië ingestelde commissie van onderzoek onder leiding van John McCone, voor malig hoofd van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst, die het eerdere rapport uitbracht, had o.a. de hoofdcommissaris van poli tie William Parker ten onrechte schoongewassen, zo wordt gezegd. Bij de onlusten in Watts vonden vierendertig mensen de dood en werd een schade aangericht van naar schatting veertig miljoen dol lar. De adviescommissie is van oordeel dat het gemeentebestuur een duidelijk gebrek aan begrip en zorg voor het lot van de negerbe volking heeft getoond. Zij dringt aan op onverwijlde stappen om werkgelegenheid voor de negers te scheppen, een einde te maken aan de huisvestingsdiscriminatie en de levensomstandigheden te verbete ren. De Nigeriaanse militaire regering heeft zaterdag bekendgemaakt dat zij een buitenlandse politiek van niet-gebondenheid, respect voor de souvereiniteit van alle landen en van vriendschappelijke betrekkin gen met alle landen zal bliiven voe ren. Dit was het enige dat in de verklaring over de buitenlandse politiek werd gezegd. Als achtergrond voor de „op stand van het leger" van vorige week werd gezegd dat er een ver trouwenscrisis heerste in verschei dene delen van het land, die tijdens de verkiezingen in het westelijke gebied in oktober vorig iaar een hoogtepunt bereikte. Oppositiepartijen meenden dat er bij de verkiezingen was ge knoeid en dat de regionale rege ring daarbij misbruik van haar macht had gemaakt. De toestand werd slechter en bepaalde officie ren trachtten zich van de macht meester te maken. Deze ontvoer den premier Balewa en de minister van financiën Festus Okotie-Ebo'n. De opstand verspreidde zich over het gehele land en twee regio nale premiers en enige legerofficie ren werden gedood, maar de grote meerderheid van het Nigeriaanse leger bleef trouw aan de federale regering, aldus de verklaring De ministerraad legde de macht in handen van het leger, toen bleek dat het onmiddellijk noodzakelijk was de ernstige situatie die de federatie bedreigde, in handen te houden. Het lijk van de voormalige Nige riaanse ministerpresident sir Aboebakar Tefawa is vrijdag ge vonden, aldus heeft het nieuwe militaire bewind meegedeeld. Sir Aboebakar werd sedert de opstan dige beweging van vorige week zaterdag vermist. Via radio-Nigeria werd meege deeld dat de militaire regering, met groot leedwezen mededeling deed van de dood van sir Aboebakar Tafewa Balewa, voorheen minister- nresident van de federale republiek Nigeria". De regering heeft alie bureaus order gegeven te sluiten en de vlag halfstok te hijsen als teken van eerbied voor „deze grote zoon van Nigeria'. Er werd niet meegedeeld op welke wijze sir Aboebakar is ge storven of waar zijn lijk is gevon den. Aboebakar die de leeftijd van 53 jaar bereikte, was premier van Nigeria sedert 1957. Tezamen met hem verdween minister van finan ciën Okotie Eboh uit Lagos, die reeds eerder doodgeschoten 'is aan getroffen. Het stoffelijk overschot van pre mier Balewa werd zaterdag bij h°f huis van zijn gezin te Bauchi be graven. De militaire gouverneur van dit gebied liet de traditionele ceremonie ter gelegenheid van het einde van de ramadan vervallen. 60 mensen liepen zaterdag in Mexico-Citv brandwonden op toen op het Plein van de Grondwet in het centrum van de stad honder den met gas gevulde ballons tege lijk ontploften. Van 5 mensen is de toestand ernstig. De ballons zouden worden opgelaten ter ge legenheid van de terugkeer van de Mexicaanse president Ordaz van 'n reis door midden-Amerika. 'Adv Rico Bulthui* 103) Jammer genoeg is Nellie mij komen opzoeken. Hier, op deze rand van dit bed heeft zij zitten huilen en klagen over de wrede tandarts. Mevrouw Weber is ge komen en heeft zitten draaien en insinueren. Mijn vriendinnen hebben hun praatjes met hun valse tranen vermengd. Gepar fumeerde enveloppen met ver draaide handschriften zijn me met de ochtendpost gebracht en tenslotte is er iemand gekomen, die zich Eggeling noemde. Mijn verhaal is lang en vervelend, meneer Ross, maar de waarheid is meestal vervelend. Deze meneer Eggeling dan, vertelde me, dat ikook thuis verpleegd kan worden en hij uit goede bron wist, dat ik niet on der controle behoef te staan. Hij zei verder, dat iemand een „dame", mij geld af wilde per sen en dat hij dat onmogelijk zou kunnen maken, mits ik hem voor de moeite van tijd tot tijd wilde belonen. Het was belachelijk en schandelijk tegelijk, meneer Ross. Deze lust tot afpersen was ziekelijk. Later vernam ik, dat hij een verpleegster had uitge hoord. Ik heb hem kalm de deur gewezen en hem uitgelachen. Ik wist toen reeds, dat Hugo een beetje in geldelijke moeilijk heden was geraakt door een ver keerde speculatie. Het was een leugen van hem, maar ik be greep wat er gaande was en ik vroeg of hij me zijn medebewo ners eens wilde beschrijven. Er was een Eggeling bij, maar deze was nooit bij me geweest, doch het was Lucas. Lucas die zelf moord heeft gepleegd. Toen Lu cas bij mij kwam, was hij dron ken, anders was hij wel verstan diger geweest denk ik. Ik had moeten spreken, maar ik heb ge zwegen. Misschien heb ik die meneer Lucas vermoord. Mis schien heb ik een moordenaar gehuurd, doch ik kan u zeggen, dat ik die moordenaar dankbaar ben en mocht u de schuldige grijpen, denkt u dan aan mij en bedank hem uit mijn naam Mevrouw Galjaard zweeg. „U heeft moeten vechten, bracht Richard Ross met enige moeite uit. „Ik vocht voor de liefde, me neer Ross, dan vecht men hard, dat verzeker ik u! Denk niet, dat mijn verhaal praatzucht is, het valt mij moeilijk hierover te spreken met een vreemde en iedereen is mij vreemd, doch ik vecht ook tegen u, dat is mijn recht, mijn enige recht! Mijn enige wapen!" Ross stond op. Hij gaf me vrouw Galjaard een hand en verliet het vertrek. In de gang waren twee heel jonge zustertjes speels aan het hinken op de grote tegels. Ze hielden direct op, toen ze een inspecteur van politie de deur van een der patiënten uit zagen komen en liepen met dood ernstige gezichten langs Ross heen. Ross had echter geen lust tot lachen. Hij had wel lust, om naar het lijkenhuis te gaan en de dode Lucas in het koude, gluiperige gezicht te slaan en hem in de glazige ogen te spu wen. Ross had geen genoegen meer in de verzorgde lanen en de vage villa's. Hij nam een autobus en was binnen tien mi nuten in het centrum van de stad. ACHTSTE HOOFDSTUK Het oosters oor van de heer Ishiguro, was nog steeds Oost- Indisch doof, toen Richard Ross er een luide groet in toeterde. De zwijgzame man was mevrouw Weber behulpzaam, by het af schroeven van het bord van de heer Lucas. De heer Ishiguro had juist een kop thee gedron ken bij dokter Hogendyk. Tilly had een praatje met hem ge maakt. Mevrouw Haye had min zaam tegen hem geknikt en Eg geling had hem op de schouder geslagen en „amice" tegen hem gezegd. Tine had hem gewezen op het nog altijd stralende herfstweer, kortom, er was vre de met Japan, met behoud van wapens. Mevrouw Weber liet haar nieuwe hulp in de huishou ding aan het bord prutsen en wendde zich in de hall tot Ross. „Als u meegaat, dan durven ze me nief af te zetten, doet u het meneer?" Ross informeerde naar welke afzetters hij de eerbare dame had te volgen. Toen het hem dui delijk werd, dat ze de bloemist bedoelde, die een krans voor de laatste eer van de eerloze Lucas moest leveren, zei hij: „Nee, dat vertik ik". Bridee stond te schudden in de gang. De recherc'heur wees op de zijkamer en riep: „Er is een „pin-up girl" voor u gekomen. Ze zit al een uur te wachten." Ross opende de deur die hem werd gewezen en stond toen te genover een jonge vrouw, aan wie hij een vage herinnering had. Toen ze hem binnen zag ko men, zuchtte ze verlicht. „O"! zei ze opgewekt, „dus is u toch van de politie, dat valt me mee." Richard Ross kreeg een visioen aan een rekstok met ringen, maar zijn geheugen liet hem in de steek. Pas toen ze hem ver telde, dat hij haar echtgenoot had opgebeld om het een en an der te vragen, ging hem een licht op. Het was mevrouw Moerman, de vriendin van Lucia Filippo, die hem van haar erf had willen jagen, omdat ze niet aan zijn neus had kunnen zien, dat hij op speurtocht was. (Wordt vervolgd.) zolang de voorraad strekt

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5