Militaire operaties na afloop van het bestand hervat Eenheid rond Boeng Karno „de grote leider der revolutie" Miljoenen mensen op rand van hongersnood in India ZWARE BOMBARDEMENTEN OP INFILTRATIEWEG IN LAOS HET WEER DE AMERIKAANSE BEGROTING BEVAT EEN UITGAVENTOTAAL VAN 112.000 MILJOEN DOLLAR Indisch vli 117 inzittenden neergestort 3gtuig met op Mont Blanc Brieven dwarrelden omlaag Koningin Elizabeth verleent gratie Weerbericht Hoogwater Zon- en (Vaanstanden Generaal Wheeler wil bombardementen hervatten Amerikaanse senatoren over Vietnam Johnson over zijn vredespogingen Bomaanslag Het Soekarno-front Verloofden misleiden de pers Benzineprijs Soebandrio over de Islam Geen overlevenden Soekarno; „Ik ben de leider" Frankering Dij abonnement: TERNEUZEN Qireeteur-Hoofdredaeteur: T. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE Maandag 24 dinsdag 25 januari 1966 22e Jaargang - No. 6613 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. daar om 08.00 uur Ned. tijd vol gens schema moeten landen. Twee minuten over 8 verdween het van het radarscherm en werd het ra diocontact verbroken. Op het alarm gingen Franse en Italiaanse red dingsploegen op zoek, zwaar ge hinderd door de mist. Inmiddels werd op de Checrouit- pas van de Mont Blanc post aan getroffen die van het vliegtuig af komstig zou kunnen zijn. Een spoorwegman te Pré Saint Divier in de Italiaanse Alpen die van zijn werk terugkeerde, zag een wolk papieren naar beneden komen. Hij rende naar de plek en zag dat het brieven waren, sommige gedeelte lijk verbrand. Een der stukken bleek een credietbrief ten name van een zakenman te Madrid. Ita liaanse carambinieri zeiden dat aan sommige daar neergekomen post stukken resten van menselijk vlees bleken te zitten. Omstreeks twaalf uur zag de be manning van een opsporingvlieg- tuig het wrak liggen aan de west kant van de Mont Blanc. 800 meter 12 miljoen mensen leven op de rand van de hongersnood na de ergste droogte die India sinds de eeuwen heeft gekend. Dit is in Nieuw Delhi meegedeeld door het Indische ministerie van voedsel voorziening. Vele mensen heeft men van de hongersdood kunnen redden door het voedsel, in ondersteunings kampen verstrekt of uit noodvoor raden over het hele land gratis uit gedeeld. Op grond van een onderzoek kon een woordvoerder van het ministe rie de mededeling bevestigen van de voedsel- en landbouworganisa tie van de V. N„ dat zo ongeveer 100 miljoen Indiërs te lijden heb ben van het voedseltekort. De erg ste nood heerst in Radjasthan, een staat in het noordwesten van In dia, waar 7 miljoen mensen van honger dreigen om te komen. De Amerikaanse en Zuidviet- namese troepen iiebben opdracht gekregen tot volledige hervatting van de militaire operaties wanneer hun 78-urig bestand, afgekondigd ter gelegenheid van het boeddhis tische nieuwjaar, om zes uur zon dagavond plaatselijke tijd zou at- lopen, zes uur vóór het einde van het door de vietcong afgekondigde vierdaagse bestand, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoer der meegedeeld. Hij wilde niet zeggen, of de mi litairen opnieuw zal worden be volen niet als eersten de vijande lijkheden te heropenen, zoals na het kerstbestand het geval was. Volgens de woordvoerder had de vietcong sinds het ingaan van de vuurpauze eenentachtig incidenten uitgelokt. Premier Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft gezegd dat zware bombardementen door Ame rikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen op de infiltratieweg van Noord- naar Zuid-Vietnam in Laos de aanvoer van Noordvietnamese troepen aanzienlijk hebben ver stoord. Het was de eerste officiële aanwijzing dat de bombardemen ten, waarvan in persberichten reeds melding was gemaakt, hebben plaatsgehad. Koningin Elizabeth van Enge land heeft vrijdagavond nog een neger die in Salisbury ter dood is veroordeeld, gratie 'verleend. De neger was ter dood veroor deeld omdat hij gepoogd zou heb ben een gebouw in brand te ste ken. De straf werd gewijzigd in levenslang. Toenemende wind Nadat zondag een in diepte afnemende depressie over Duits land was weggetrokken is een rug van hoge luchtdruk boven West-Europa belangrijk in bete kenis toegenomen. Deze verplaatst zich eveneens naar het oosten. Een nieuwe oceaandepressie is ondertussen de Azoren gepasseerd. Deze be weegt in de richting van West- Frankrijk en zal het weer mor gen in West-Europa gaan beïn vloeden waarbij de winden in ons land in eerste instantie zullen gaan toenemen uit zuid tot oost en de neerslagkansen weer gro ter worden, voornamelijk voor het zuiden van het land. De temperaturen zullen in het al gemeen enkele graden boven nul zijn maar in de nacht en och tend kan in het noordoosten van het land wat lichte vorst voor komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. PLAATSELIJK MIST Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, voornamelijk in het zuiden van het land, en op verschillende plaatsen mist. Meest matige wind tussen zuid en oost. In het noor den van het land temperaturen om het vriespunt, elders tem peraturen enkele graden boven nul. DINSDAG 25 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.10 4.29 Terneuzen 4.45 5.01 Hansweert 5.25 5.44 Walsoorden 5-35 5.54 WOENSDAG 26 JANUARI v.m. n.m. Bröskens 4.42 5.04 Terneuzen 5.17 5.39 Hansweert 5.67 6.29 Walsoorden 5.57 6.39 De voorzitter van de Ameri kaanse stafchefs, generaal G. Wheeler, heeft in een besloten ver gadering van de commissie voor de strijdkrachten van de senaat er, de toewijzingscommissie verklaard dat de bombardementen op Noord- Vietnam snel moeten worden her vat, zo heeft senator Richard Rus sell zaterdag meegedeeld. Wheeler zou gezegd hebben: Wanneer men de bombardementen op Noord- Vietnara stopzet, geeft men een van de beste troeven voor onder handeling uit handen. Zesenzeventig democra congresleden hebben in een brief aan president Johnson de hoop uitgesproken dat hij de vredespo gingen in de Vietnamese crisis niet zal staken. Zij geven hem in over weging de V.N. te vragen een sta king van het vuren te bewerkstel ligen. De republikeinse senator Jack Miller daarentegen, lid van de se naatscommissie voor de strijd krachten, is van mening dat het punt bereikt is, waarop zelfbeheer sing geen deugd meer is. Hij is op bezoek in Vietnam en zei op een persconferentie dat het bombarde ren van Noord-Vietnam dient te worden hervat en op vernietigen der wijze dan voorheen. „Als de militairen te velde niet door be sluiten worden gehinderd, kan de zuivering van Zuid-Vietnam van Noordvietnamezen en vietcong- leden met een minimaal verlies aan mensen en binnen de twee jaar geschieden, zo zei hij. President Johnson heeft zaterdag verklaard dat de tegenstanders in Vietnam vijandig en agressief Mij ven reageren op zijn vredesoffen sief. Hij beloofde in een antwoord brief aan de zesenzeventig demo cratische congresleden dat hij ziin vredespogingen zou voortzetten, maar wees er tevens op dat tijdens de pauze in de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam de infiltratie van troepen uit het noorden in Zuid-Vietnam en de aanvallen „op onze bondgenoten en onze eigen mensen" voortduur den. Johnson zei niet of hij her vatting van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam zou gelasten, maar verklaarde wel: U zult het zeker met mij eens zijn dat het onze plicht is niet lichtvaardig en ge varen van onze troepen te vergro ten. Wij moeten hun de steun ge ven die ze nodig hebben Bij een bomaanslag op een villa in een buitenwijk van Saigon waar Amerikaanse militairen ingekwar tierd zijn, is zaterdag een Ameri kaan om het leven gekomen De bom zou per fiets naar het huis zijn gebracht. Er werd een gat in de muur geslagen en ook de om ringende huizen leden schade. Twee Amerikanen werden licht ge wond. President Johnson heeft van daag bij het Amerikaanse con gres de begroting voor 1966/67 ingediend. Deze beoogt, naar de woorden van de president, de Verenigde Staten in staat te stellen zowel aan hun verplich tingen in Vietnam te voldoen als om de binnenlandse economi sche expansie met vermijding van inflatie te handhaven. De uitgaven zijn geraamd op 112.800 miljoen dollar, de in komsten op 111.000 miljoen. Het tekort bedraagt derhalve 1800 miljoen. (Voor het voorafgaan de jaar waren de cijfers resp. 106.400 miljoen; 100.000 miljoen en 6400 miljoen). Evenals in 1965/66 zal de de fensie meer dan 53 pet van de ARD SCHENK EUROPEES KAMPIOEN Deventer: V.l.n.r.: de Rus Kap lan (3) en onze landgenoten Ard Schenk (1) en Cees Verkerk (2) tijdens de huldiging op het ere podium. federale uitgaven opslokken (6.500 miljoen in het komende en 56.600 miljoen in het lopen de begrotingsjaar). De kosten van de oorlogvoering in Viet nam worden begroot op 10.300 miljoen tegen 4600 miljoen in het lopende jaar. De kosten voor internationale aangelegenheden, waaronder be grepen de hulp aan het buiten land, zijn begroot op 4200 mil joen tegen 3900 miljoen in het huidige begrotingsjaar. President Johnson zegt in zijn begeleidende boodschap aan het congres, dat de begroting soepel is en gemakkelijk kan worden aangepast aan elke wijziging in de situatie. Een einde van het conflict in Vietnam zou nieuwe middelen doen vrijkomen voor Amerikaanse binnenlandse za ken. Bij een verscherping van de strijd in Vietnam of bij in flatoire druk zou hij echter niet aarzelen de fiscale maatregelen te nemen die hij geschikt acht om de economische stabiliteit te bewaren. Jan 25 8.31 17.14 10.32 21.14 26 gpn 17.16 10.45 22.23 27 17.18 10.57 23.33 28 17.20 11.09 29 -» 17.22 11.24 0.45 30 .4 17.23 11.41 2.00 31 3,2? 17-25 1JJB *4* Beatrix en Claus in Gstaad De militaire commandant van- groot-Djakarta had voor de nacht van zondag op maandag het uit gaansverbod van middernacht tot half vijf in de ochtend opgeheven in verband met de viering van het einde van ramadhan, de moham medaanse vasten. Daarna wordt het verbod weer van kracht e-j volgens sommige kringen zou dit erop wijzen dat de militairen het uitgaansverbod nog steeds noodzakelijk achten omdat er aanwijzingen zouden zijn, dat le communisten zich in het verborgen trachten te organiseren. In Tandjong Priok dat bekend stond als een bastion van de com munisten, was het afsteken van vuurwerk tijdens de feestelijkheden verboden. De Indonesische legerbevelheb ber generaal-majoor Soeharto heeft zich zaterdag achter het verbod op het Soekarno-front geschaard, dat voor West-Java was ingesteld door de commandant van de Silïwangi- divisie, generaal-majoor Adjie. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg, die als gemeld een ski vakantie doorbrengen in her Zwit serse Gstaad. hebben vrijdag de voor hun chalet verzamelde pers vertegenwoordigers op een dwaal spoor gebracht. Door een raam aan de achter zijde wisten zij ongemerkt te ver dwijnen, waarna zij rustig op een helling in de omgeving konden skiën. De ongeveer twintig jour nalisten en fotografen bleven in- i-Soeharto noemde het verbod ge rechtvaardigd, omdat het beoogde middels voor het landhuisje pos ten. de nationale eenheid rond Boer.g Karno, de grote leider van de revolutie, te bewaren. Sedert in 1945 de revolutie was uitgebroken, hadden alle Indonesiërs op West- Java een soort Soekarno-front ge vormd om de president te steunen en de vorming van het nu (door vice-premier Soeoandrio) bepleitte front zou door elementen op West- Java wellicht voor hun eigen plan nen en doeleinden worden benut. sische ministers ook aanwezig. In een door radio-Djakarta uit gezonden toespraak heeft presi dent Soekarno gezegd, dat hij ziin plan voor een politieke vernieu wing wil uitstellen zolang de agi tatie in zijn land voortduurt. Het Indonesische staatshoofd dat zich tot zijn volk richtte ter gelegenheid van het Hari Raya feest, zei ook dat de mohamme daanse godsdienst een godsdienst van de vrede was die hij, Soekar no, moest bewaren. Ik ben een leider. Zolang ik mijn plicht als leider doe, kan geen gevaar mij benauwen, Alleen God en niemand anders kan mij vrees aanjagen. De Indonesische minister van Gstaad: Prinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben weer een ritje achter de rug. Maar zij gaan weer onvermoeid door met hun ski-sport. Hier ziet men ze met hun latten op hun schouders. buitenlandse zaken dr. Soebandrio heeft de islamitische partij Nahda- toel Oelama de enige politieke par tij genoemd, waar eensgezindheid heerst. Op een bijeenkomst met de leiding van deze partii sprak de minister de hoop uit dat Indonesië een nieuw politiek leven zal be ginnen, waarin het geloof in Allah een grote plaats inneemt. Soebandrio die vorig jaar een pelgrimsreis naar Mekka heeft ge maakt, noemde de Islam een voor uitstrevende revolutionaire relieie. omdat de koran het socialisme predikte. De staatsgreep van 1 ok tober diende als een goddelijke in greep te worden beschouwd ter be straffing van de leiders en van de regering. Een Boeing-707 van de lucht vaartmaatschappij Air India is van ochtend (maandag) in dichte mist onder een zwaar wolkendek in het Mont Blanc-massief neergestort. Het was met 117 inzittenden, 106 passagiers en 11 bemanningsleden, om vier uur in de ochtend opge stegen uit Bombay en via Nieuw Delhi naar Beiroet gevlogen. De drie passagiers die in Beiroet zou den instappen, hadden op het laat ste ogenblik hun passage afgezegd. Boven Turijn liet vliegtuig was begonnen aan de wekelijkse vlucht van Bombay naar New York maakte de bemanning contact met de verkeersleiding van het vlieg veld Cointrin van Genève. Het zou onder de top van een der pieken, de 4677 meter hoge La Tournette, in de buurt van de berghut, waar in 1950 de „Malabar Princess" ver ongelukte. Aan boord van de Boeing be vond zich ook de grootste Indiase atoomgeleerde, prof. Homi J. Bhabha, een specialist op het ge bied van kosmische straling en quantentheorie. Hij was op weg naar Genève. Geen der inzittenden van de Boeing-707 heeft het ongeluk over leefd. Gezagvoerder d'Souza is dezelf de die ruim een jaar geleden paus Paulus uit Bombay naar Rome te rugvloog. De Boeing droeg de naam Kesjenjoenga, een der toppen van de Himalaja. Aan boord bevonden zich ook twaalf Belgen, leden van de vereniging BelgiëIndia, die vijf dagen in India hadden vertoefd en op terugreis naar Brussel wa ren. Alle benzinestations in Indo.nesië hebben zondag op last van de regering de .benzineprijzen gehal veerd tot een halve roepia per liter. De prijsverlaging zou aan vankelijk slechts gelden voor de viering van het einde van rama- dhane maar later besloot de rege ring dat de verlaging blijvend zou zijn. Zoals gemeld had de verhoging van de benzineprijs enige tijd ge leden belangrijke prijsstijgingen in de levensmiddelensector en andere terreinen tot gevolg, hetgeen tot grote ontevredenheid leidde. In tegenstelling tot berichten volgens welke de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Soebandrio, in het buitenland zou vertoeven, meldt Reuter dat Soe bandrio nog steeds in Indonesië is en zondag een jaarlijkse moham medaanse plechtigheid heeft bijge woond in de Bitoel Aratsjim-mos- kee van het presidentiële paleis. Bij deze plechtigheid waren pre sident Soekarno en andere Indone-

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1