Gemeenteraad van Terneuzen DE ONDERGANG VAN UHR Grootscheepse uitbreidingsplannen van Dow Chemical SUIKERBIETENTEELT GEEFT ALTIJD TOT WRIJVING DIRECTIE A.K.U. BEREID TOT GESPREK HET BESTEMMINGSPLAN „OUBELANDSE HOEVE" TEXTIELINDUSTRIE WIL GELEIDELIJK NAAR 4D4IRIGE WERKWEEK Pagina 3 Aankoop pand Leeuwenlaan 40 HUIDIGE AREAAL VOLDOENDE VOOR NATIONALE CONSUMPTIE Overschot Huisvrouw wordt beschermd Internaat voor schipperskinderen Verlenging van de kermis defijne dropbonbonlekker en,., goed voor u! STANDPUNT ECHTER NIET VOOR WIJZIGING VATBAAR De bekende punten SYMBOLISCHE START VAN DE BOUW VAN 312 EENGEZINSWONINGEN EN 132 GARAGES Zaterdag 22 januari 1966 DE VRIJE ZEEUW Van de omvangrijke agenda die de Terneuzense gemeente raad a.s. donderdag krijgt af te werken, vragen enkele punten speciale vermelding. Een der eerste punten die aan de orde komen, zal in een niet zo verre toekomst een stempel drukken op de industriële ex pansie van Terneuzen. Dow Chemical Nederland N.V. te Rotterdam heeft verzocht aan haar te verkopen een aantal per celen industrieterrein in de ge meente Hoek en (voor een ge ring gedeelte) in de gemeente Terneuzen, gelegen in de Nieuw Neuzenpolder, ter totale opper vlakte van 234.27.89 ha. Genoemde N.V. heeft groot scheepse plannen om in de ko mende jaren haar fabriekscom plexen uit te breiden. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke uitbreiding van het grootste belang kan worden geacht voor de ontwikkeling van het Westerscheldebekken en Ter neuzen in het bijzonder, zo schrij ven B. en W. aan de raad. Teneinde de nodige onderhan delingen te kunnen voeren is de medewerking gevraagd en ver kregen van de raad van de ge meente Hoek. De onderhandelingen met de eigenaren en pachters van de gronden enerzijds en Dow Che mical anderzijds hebben tot de volgende resultaten geleid: a. de eigenaren zijn bereid hun gronden onder bepaalde voor waarden te verkopen aan de gemeente Terneuzen; t>. de ontbinding van de pacht van de gronden en beëindi ging van gebruik van gebou wen en woonhuizen wordt rechtstreeks door de pachters geregeld met Dow Chemical; c. de verkoop door de gemeen te Terneuzen aan Dow ge schiedt voor een bedrag van ƒ9.875.000 (inclusief taxatie kosten e.d.); d. de sub c genoemde verkoop geschiedt in het algemeen on der de door verkoop van in dustrieterrein geldende voor waarden met uitzondering van de z.g. bebouwingsvoorwaar- de (anti-speculatiebeding). De normaal-voorwaarde, dat een terrein vóór een bepaalde datum met bedrijfsgebouwen zou moeten zijn bebouwd, on dervond in verband met de te verwachten enorme inves teringen en financiering over wegende bezwaren bij Dow. Het grote belang onderstre pend van de Dow-vestiging stel len B. en W. voor tot de boven vermelde transacties te beslui ten. OPENBARE LEESZAAL Reeds geruime tijd zijn pogingen aangewend om te komen tot een betere huisvesting van de openbare leeszaal en bibliotheek. De moei lijkheid was echter dat daarvoor geen geschikte gebouwen beschik baar zijn, terwijl nieuwbouwplan- nen vooral ook op financiële be zwaren stuiten. Er is overleg gaande om de bei de alhier gevestigde leeszalen en bibliotheek in één bestuurlijk ver band onder te brengen. Voor wat betreft het huisves tingsvraagstuk menen B. en W. dat zich een goede oplossing voordoet. Voor de diensten van de provincia le waterstaat in Zeeland is name lijk een concentratie doorgevoerd, hetwelk tot gevolg heeft dat de in het gebouw Leeuwenlaan 40 geves- tigde dienstkring Terneuzen wordt overgeplaatst. Met G.S. is overleg gevoerd om trent een eventuele aankoop door de gemeente van het perceel, het welk eigendom is van de provincie. Dat college heeft zich bereid, ver klaard aan de provinciale staten voor te stellen dit perceel te ver kopen tegen de prijs van 250.000. B. en W. menen dat de prijs hoog is, maar achten deze aanvaardbaar, gezien het doel waarvoor dit ge- Ondanks de ongunstige weers omstandigheden kunnen de bieten- verbouwers in het zuidwesten van Nederland toch tevreden zijn over de bietencampagne 1965. De bieten hadden een waarde van 70 tot 80 gulden per ton. In Zeeuws-VIaanderen oogstte men 46 ton per hectare, in de rest van Zeeland was dit gemiddeld 42,5 ton en in west en midden- Brabant kwam de verbouwer ook tot een gemiddelde van 42,5 ton per hectare. In heel Nederland is 3.750.000 ton geoogst tegen 4.075.000 ton in 1964. Deze cijfers komen van ir. 1". Rietberg, directeur van het insti tuut voor rationele suikerproduk- ten te Bergen op Zoom. De heer Rietberg sprak het vermoeden uit dat dit jaar het suikerbietenareaal niet veel groter zal worden. Vol gens hem is dit ook niet nodig, want met de huidige oppervlakte kan in de nationale consumptie van gemiddeld 520.000 suiker per jaar worden voorzien. In 1965 levérden de bieten 531.000 ton suiker op. Het prodak- tieoverschot vloeit voor een deel af naar de wereldmarkt. Op deze markt liggen de prijzen niet zo hoog als in het binnenland. Een ander deel blijft gereserveerd voor het komende jaar om een eventueel tekort te dekken. In de laatste twee jaren was er echer een over schot aan suiker. Dit komt, aldus de heer Rietberg, door de gunstige oogst van 1964 en door de slechte zomer van 1965. In het afgelopen jaar gebruikte men minder suiker in de liminade- en ijsbranche. om dat er weinig afzet was. Bij een normale oogst, en men gaat dan uit van een gemiddelde landelijke hectareopbrengst van 44,5 ton, is De situatie bij de industrie in midden-Engeland Ongeveer 500 fabrieken in midden-Engeland, w.o. vrijwel de gehele automobiel-industrie, hebben hun poorten moeten slui ten ais gevolg van een grote storing bij een gasbedrijf. De „British motor corpora tion" heeft de 50.000 arbeiders bij de 12 fabrieken naar huis gezonden, bij „Rover" kunnen 3000 mensen niet aan het werk en „Jaguar" is gedeeltelijk ge troffen. Er is premier Wilson en minister van handel Jay om hulp gevraagd. Een woordvoerder vn het be stuur van de gasfabrieken zei dat de storing op zijn vroegst maandag zal sün verhoiBen. het huidige areaal nodig om aan de consumptievraag te voldoen Er blijft dan weliswaar een gering overschot, maar dit kan dienen als interne reserve en als speculatie- produkt op de wereldmarkt. De teelt van suikerbieten zal vol gens ir. Rietberg altijd 'wrijving blijven oproepen, omdat de boer bij een overschot een kleinere gel delijke opbrengst krijgt. De garan tieprijs geldt slechts voor de hoe veelheid, die voor binnenlandse consumptie nodig is. De boer klaagt in zo'n geval. Maar als er bij de regering op wordt aangedrongen de voile prijs uit te betalen, krijgt de verbouwer nul op het rekest. De overheid neemt namelijk de huisvrouw in bescherming. Ook het risico van een kleinere geldopbrengst weer houdt de boer ervan een grotere oppervlakte aan bieten te telen. De prijs voor de verbouwer hangt af van de witsuikerprcduktie en deze is in het afgelopen jaar goed ge weest. De huisvrouw kan eveneens tevreden zijn omdat er voldoende suiker op de markt komt. De prij zen blijven als gevolg daarvan sta biel. bouw in eerste instantie zal dienen. Komt dit te vervalien doordat voor deze voorziening een definitieve huisvesting is gevonden, dan is het zeker mogelijk aan dit gebouw een andere bestemming te geven. Ter vervanging van het nood- internaat voor schipperskinderen, ingericht in enkele flatwoningen en een houten barak, heeft het school fonds voor schipperskinderen te Amsterdam plannen in voorberei ding voor de bouw van een defini tief internaat. Het schoolfonds heeft verzocht een terrein beschikbaar te steller, dat voldoet aan de vereiste, dat het gelegen in de nabijheid van het kanaal en de schippersschool aan de Van der Peijlstraat. Een dergelijk terrein is gelegen in de hoek Azaleastraat—-Gera niumstraatRozenstraat. De grond is in het bestemmings plan „Zuid" aangewezen als open baar groen, water en kinderspeei- terrein. Het terrein is qua ligging bijzon der geschikt voor de vestiging van het internaat. Weliswaar wordt het ter plaatse aanwezige openbare groen opge offerd, doch het overblijvende ge deelte en in de omgeving nieuw aan te leggen openbaar groen en speelterrein kunnen voldoende worden geacht om aan de behoefte van de omwonenden te voldoen. B. en W. stellen voor tot her ziening van het bestemmingsplan „Zuid" over te gaan in die zin, dat de voormelde gronden worden be- stemd voor openbare of bijzondere gebouwen met bijbehorende erven. De jaarlijkse kermis in Terneu zen wordt gehouden van de derde maandag in september tot en met de zaterdag daaraanvolgend. Van de stichting Federatie Ker- misbedrijf ontvingen B. en W. het verzoek deze periode uit te breiden met de zaterdag daaraanvooraf- gaand. Genoemde stichting is van mening, dat een dergelijke maat regel de kwaliteit van de kermis ten goede zal komen. Bij het college bestaan tegen een dergelijke uitbreiding geen bezwa ren. De elders in de omgeving te houden kermissen e.d. zullen hier van geen hinder ondervinden. B. en W. stellen mitsdien voor de kermisperiode met één dag uit te breiden. (Adv.) De directie van de A.K.U. die gisteren telegrafisch op de hoogte is gesteld van de inhoud van een door de vakbonden verzonder brief, heeft de heer B. Terborch ais representant van de vakbonden telegrafisch laten weten dat zij be reid is tot een gesprek. De inhoud van het A.K.U.-tele- gram luidt alsvolgt: „Blijven steeds tot gesprek met u bereid. Ons standpunt in de kwestie georganiseerden-ongeorga- niseerden is echter niet voor wijzi ging vatbaar. C.A.O. zal in ieder geval moeten blijven binnen het raam van de kostenstijging, die v?ij verantwoord achten. Indien u een constructief voorstel kunt doen, verzoeken wij u ons op te bellen en afspraken te maken". In het telegram van de vakbon den is de inhoud van de aan de A.K.U.-directie gezonden brief Bakkers gaan „Oranjestoeten" bakken voor huwelijk kroonprinses Ook de Nederlandse bakkers zullen hun deel bijdragen tot de feestvreugde rond het huwelijk van prinses Beatrix. Men heeft hiertoe een speciaal feestgebak gecreëerd, dat de naam „oranje- stoet" heeft gekregen. Het is een bolvormig gebak dat dank zij een speciale sinaasappelvulling een oranjekleur krijgt en ook naar oranje appelen zal smaken. Aan de sinaasappelvulling is ook nog een lichte vulling van rozijnen toegevoegd. De bakkers zullen de verkoop van de oranjestoeten beginnen op 17 februari, de dag van ondertrouw. Overwogen wordt op de dag van het huwelijk dit feestgebak aan alle Neder landse schoolkinderen aan te bieden. weergegeven. De tekst van dit te legram luidt: „Wij delen u mede dat de volgende brief aan u onder weg is. Naar aanleiding van de ge houden vergaderingen met de A.K.U.-leden en de genomen be slissingen delen wij u mede, dat wij graag een nieuwe bespreking wil len houden. In deze bespreking willen wij een uiterste poging doen om door middel van overleg een oplossing te bereiken voor alle nog niet geregelde punten, t.w: 1. De regeling van het vraagstuk geor- ganiseerden-ongeorganisearden voor 1966 en volgende jaren. 2 De bestemming van de reeds in 1905 gereserveerde gelden voor boven genoemd doel. 3. Alle nog niet *ot een definitieve beslissing gekomen c.a.o.-voorstellen. De heer Terborch kon nog geen reactie geven op het A.K.U.-tele gram, aangezien hij de inhoud daarvan eerst met zijn collegabe stuurders van de andere vakbon den wil bespreken. Voor het stadhuis in de Noord straat te Terneuzen stonden vrij dagmiddag twee bussen van de Z.V.TM, gereed om ongeveer veertig genodigden van de wo ningbouwvereniging „Werkmans- belang" naar 't bouwplan „Oude- landse Hoeve" te vervoeren. De door wethouder -De Vos te verrichten symbolische handeling ten teken dat een aanvang was gemaakt met een complex van 312 woningen en 132 garages be tekende- een nieuwe mijlpaal in de historie van de woningbouw vereniging. De woningen worden gebouwd door het aannemersbedrijf van de gebroeders Sim-ons. Onder de aanwezigen bevonden zich het voltallige college van B. en W., het dagelijks bestuur van de afdeling Zeeland van de nationale woningraad, gemeente raadsleden, afgevaardigden van nutsbedrijven, de aannemers, ir Dees van gemeentewerken en tal van ambtenaren die direkt of in- direkt bij de bouwplannen zijn betrokken. Het gezelschap werd naar de bouwplaats vervoerd «waar een dragline van de firma De Bokx gereed stond om te helpen bij de symbolische aanvang van de bouw. Wethouder De Vos en de heer De Putter verrichtten de handelingen door met behulp van de dragline enige hoeveelheden grond te verplaatsen. Wethouder De Vos bedient de dragline, geflankeerd door de heer De Putter De commissie werktijden die onlangs is ingesteld door de vak- raad voor de textielindustrie en waarin zowel werkgevers als werknemers zitting hebben, meent dat men in de textielin dustrie naar een 40-urige ar beidsweek moet streven. Deze mening wordt weerge geven in een rapport van de commissie. Zij ziet als tussen station een wekelijkse arbeids duur van 42,5 uur. De situatie van het ogenblik vijf dagen per week met een arbeidsduur van negen uur per dag kan naar het oordeel van de com missie niet lang standhouden, omdat een arbeidsduur van negen uur per dag te lang is. Zij meent voorts dat er reke ning mee moet worden gehou den dat binnen niet al te lange tijd een volgende stap zal worden gezet in de richting van arbeids tijdverkorting in het Nederland se bedrijfsleven. De commissie vindt het van groot belang dat de textielindustrie deze ontwik keling' niet over zich laat komen, maar zich tijdig bezint op de maatregelen die kunnen wor den genomen om het proces van arbeidsverkorting, aangepast aan de speciale omstandigheden in de textielindustrie, te laten ver lopen. 63 „Hoe wilt ge Maya de ver overing van 't vluchtschip mel den, zonder u van boord te vla gen?" vroeg Harald nieuwsgierig. „Door middel van het knalpoe der," antwoordde Lode, „een met dit poeder gevulde koker te voor schijn halend. „Wat?" riep Harald, „denkt ge, dat Maya boven op de berg de knal zal kunnen horen?'' „Het is niet aan haar verheven oren, doch aan haar oeen, dat ik het meld," antwoorde de geheim bewaarder, „let maar op, heer." Met deze woorden stelde hij het kokertje in een rechtstandige positie op, ontstak de lont en week haastig achteruit. Toen het knetterende vlammetje van de lont in de koker verdween, be reidden Aram en Harald zich voor op een knal. Doch inplaats hiervan klonk er een venijnig ge sis en, dikke rookwolken uitbra kand, verhief de koker sich lot hoog in de lucht. Een lange, dunne rookzuil stond enkele tel len boven het schip, tot de wind deze uiteen reet. „Dit is zelfs op de top van de Vuurberg zichtbaar geweest," verklaarde Lode trots, „ik had met de verheven Maya afgespro ken dit teken te geven, indien de aanval op liet vluchtschip gunstig is verlopen." Gp de berg staarden Maya en één harer bevelhebbers naar de plek, waar zoeven de rookzuil ten hemel was geklommen. „Het vluchtschip is veroverd, sir", zei zij peinzend, „thans kan de Kan-Ur mij niet meer ontko men, wanneer ik met mijn hoofd macht naar Ur afdaal. Het uur der beslissing is genaderd." En hierbij dacht zij tevens aan de be slissing, die zij volgens de oude voorspelling zou moeten nemen ten aanzien van de vreemdelin gen Aram en Harald... RONDRIT. Hierna reden de bussen door de Katspolder om de genodigden een beeld te geven van de gewel dige uitbreiding in die omgeving. Wie hier in lange tijd geen kijkje heeft genomen, staat ver baasd over de veranderingen. De wegen zijn al berijdbaar en het jaehthaventje is gegraven. Een metamorfose waarvan men zich moeilijk een voorstelling kan maken, maar die laat zien hoe groot Terneuzen wordt. IN DE RAADSZAAL. In de raadszaal heette burge meester Rijpstra alle genodigden welkom. Het gemeentebestuur had met genoegen deze zaal ter beschikking gesteld van „Werk- mansbelang" om de aanwezigen te ontvangen. Hij zag hierin een bewijs van de goede samenwer king tussen het gemeentebestuur en de woningbouwvereniging. EEN MACHTIG BOUWPROJECT. Namens „Werkmansbelang" sprak de viee-voorzitter, de heer W. J. Weterings. (De voorzitter de heer J. Meeusen was wegens ziekte verhinderd). „Het komt in Terneuzen niet vaak voor, dat een moment stil wordt gestaan bij de start van een nieuw woningbouw-projeet", aldus de heer Weterings. „De voornaamste reden was, dat in deze dynamische stad ge bouwd en gewerkt wordt, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Het is vanzelfsprekend dat hier doorgebouwd wordt van de ene bouwstroom op de andere. Wanneer vandaag hiervan even wordt afgeweken, is dit niet di rekt omdat er weer aan een nieu we bouwstroom wordt begonnen, doch meer om even stil te staan bij het tot stand komen van een dergelijk nieuw bouwproject. Met enige trots mag ik zeggen, dat de bouwvereniging het hare er toe heeft bijgedragen om de bouwplannen van de gemeente zo goed en zo snel mogelijk te rea liseren. Om de voortvarendheid van het gemeentebestuur bij te houden, moest veel werk verzet worden. Een woord van dank is hier op zijn plaats aan de stfc'uehouwkun- dige, de architecten, de aanne mer en hun medewerkers. Daar naast ook aan de dienst openba re werken. Deze dienst heeft be wezen hoe goed het is een „eigen" dienst te bezitten. Zo juist zijn de eerste hande lingen verricht voor de bouw van 312 woningen. De plannen bier voor zijn op 7 oktober 1964 aange vangen, althans op deze datum werd het eerste contact gelegd. Op 11 november 1965 kon het ge meentebestuur mededelen, dat de 19.000ste inwoner was ingeschre ven. Toevallig werd op diezelfde dag te Middelburg overeenstem ming bereikt betreffende de toe gestare inschrijvingssom. Een prettige samenloop van omstan digheden, waardoor wij het vol gende duizendtal woonruimte zullen kunnen aanbieden. Wij hebben grote waardering voor het feit, dat dit (nieuwe) plan in slechts 3lé maand werd afgerond. Van het begin af was in dit bouwteam duidelijk ge steld, dat het hier ging om een bouwstroom van 312 woningwet woningen, welke zonder enige koppeling aan een ander bouw werk voor de curveprijs zouden worden gebouwd. Wij zijn er trots op te kunnen verklaren, dat het behaalde resultaat werd bereikt zonder enige koppeling. Mogelijk is dit wel een primeur. In het plan „Zuid-West" ko men dit jaar nog 120 en te Sluis kil nog 29 woningen voor onze vereniging gereed, waarna wij in totaal 17Ö5 woningen in exploi tatie zullen hebben. Naast het plein van deze 312 woningen bouwt de N.V. Van Vliet en Van Dulst's Bouwbedrijf voor onze rekening 344 wonin- werd begonnen en waarvan du jaar vermoedelijk nog een 100-tal woningen gereed zal komen. Na het voltooien van deze beide bouwstromen zal onze vereni ging aisaan 23bl woningen in expiotatie hebben. De 312 eengezinswoningen, waarmede vandaag werd begon nen, zuilen centraai worden ver warmd. Ook op dat gemed meent ons bestuur met de tijd te moeten meegaan, in de naoije toeamst zal centrale verwarming als een vanzelfsprekend iets worden aan vaard. ivret dit nieuwe complex hopen wij Dovencnen een bepaalde door- strommg tot stand te kunnen orengen, waardoor bereikt wordt, dat goedkopere woningen ont ruimd zuuen worden om deze te bestemmen voor de minder draag- krachtigen. Door zo rationeel mo- geüjK te bouwen moet het moge lijk zijn een goede en goedkopere woning op de markt te brengen. Ik weet dat dit vraagstuk de voi le aandacht heeft, waarbij ik het vertrouwen uitspreek, dat dit probleem zal worden opgelost", zo besloot de heer Weterings. BUNDELING VAN KRACHTEN. De heer A. J. Kaland, lid van Gedep. Staten, zej graag naar Terneuzen te zijn gekomen om dit gebeuren in deze snel groeien de gemeente bij te wonen. „U bent er", zo zei hij „in Terneu zen in geslaagd de maatschappe lijke krachten te bundelen die dit alles kunnen bewerken. U bent gelukkig met één woningbouw vereniging." Spreker wenste de woning bouwvereniging en het gemeente bestuur geluk omdat uit de eigen gemeenschap, uit de eigen mensen van Terneuzen zulk een apparaat is gegloeid. Hij sprak te slot de hoop uit dat dit complex spoedig zou zffn gerealiseerd en wenste de wo ningbouwvereniging succes met hei. verdere werk. WOORDEN VAN DANK EN FELICITATIES. De heer Simons was erkente lijk dat het bedrijf in opdracht van „Werkmansbelang" deze bouw kon uitvoeren. Hij zei hier door graag te willen meewerken aan het streven van de minister om het woningprobleem in 1970 opgelost te zien. Ook bracht hij dank aan de heer ir. Dees en zijn ambtenaren die met voort' varendheid hadden gewerkt en met de gebroeders De Bokx er voor gezorgd hebben dat de wegen e.d. nu reeds gereed zijn. Als herinnering aan de sym bolische handeling bood hij de heren De Vos en De Putter een doos sigaren aam „De sigaren zul len wel spoedig in rook opgaan, maar de doos met inscriptie zal een herinnering blijven", zq zei de heer Simons. Wethouder De Vos had met genoegen de handeling verricht. Hoewel men vermoedelijk geen hoge dunk had van z*n werk als draglinemachinist stelde hij het op prijs te hebben kunnen mee werken aan iets groots. Hij feliciteerde de bouwvereni ging met deze dag, die een nieu we mijlpaal betekent. Hoewel nu alles ter plaatse nog woest is, zal daar strak grote activiteit heer sen. Hij liet daarom ook de ge broeders De Bokx delen in de eer, omdat zij de belangrijke voorbe reidingen hebben getroffen, n.l. het bouwrijp maken van deze polder. De woningen die nu in wording zijn, zullen aan moder ne eisen voldoen. EEN DRONK OP DE UNIEKE SAMENWERKING. Nadat de heer A. C. v. d. Velde voor de afdeling Zeeland van de nationale woningraad „Werk mansbelang" en de gemeente met deze nieuwbouw had gecom plimenteerd, verzocht burgemees ter Rijpstra tenslotte een dronk uit te brengen op de goede sa menwerking tussen de woning bouwvereniging en de provinciale gen. waarmede half voris iaar direktie. van d». voLkshuiavaattna.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3