Indira Gandhi, een ervaren leidster Vietcong schond bestand reeds 48 maal Italiaanse regering in moeilijkheden de MUL Gasverwarming Linkser dan Nehroe en Sjastri „KLEINE INCIDENTEN" VOLGENS DE AMERIKANEN RADIO DE KOOK HET WEER ATOOMBOMMEN AAN BOORD VAN HET VERONGELUKTE AMERIKAANSE VLIEGTUIG Menselijke schilden Panamees schip op rif Amerikaanse verliezen in Vietnam De vredes pogingen Italiaanse regering afgetreden Saragat aanvaardt ontslag regering-Moro Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Agressiever Franse eisen waren onaanvaardbaar Slikken f'rankering Bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 et. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 22 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6612 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J, van de Sande te Teroeuzei» Advertentieprijs per mn» IS ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. tot 10 uur voormiddag. I I Een begrip voor Erkend Gasfitter Vtooswijkstraat 7-9 Terneuzen Ondanks het bestand ter ge legenheid van het boeddhistische nieuwjaar heeft de vietcong in ver schillende delen van Zuid-Vietnam Amerikaanse patrouilles beschoten, zo heeft een militaire woordvoer der in Saigon meegedeeld. De Amerikanen die het vuur hadden beantwoord, hadden lichte verliezen geleden. Toch, aldus de woordvoerder, worden deze inci denten in Saigon als onbetekenend beschouwd. Leden van de vietcong die dorp"- Iingen bij wijze van menselijke schilden voor zich uitdreven, heb ben vrijdag tegen het aanbreken van de dag een stelling van Zuid- koreaanse mariniers in de provin cie Phy Yen onder de voet gelo pen. Een Amerikaanse woordvoer der sprak van het ernstigste inci dent sedert het ingaan van de door alle partijen afgekondigde tijdelijke wapenstilstand. Tegen het einde van de middag duurden de gevech ten nog voort In totaal zou de wapenstilstand door de vietcong reeds 49 maal zijn geschonden. In Amerikaanse kringen spreekt men in al deze ge vallen van „kleine incidenten". Russische leiders in Moskou heeft gevoerd. Japanse kranten meldden vrijdag dat Japan de Amerikaanse vredes pogingen daadwerkelijk zal steu nen door een reizend ambassadeur naar het buitenland, waaronder mogelijk Noord-Vietnam, te zen den. Volgens het persbureau Nieuw China heeft Noord-Vietnam bij de internationale controlecommissie geprotesteerd tegen schending van het Noordvietnamese luchtruim door de Amerikanen boven het eiland Hon Dot, dat door de Ame rikaanse vliegtuigen met raketten was beschoten. Met helikopters van de Ameri kaanse marine zijn vrijdag 29 men sen van het Panamese schip Bright Star gehaald dat ten zuidoosten van Danang op een rif is gelopen. Het schip is lek geslagen en een Amerikaanse torpedobootjager en een mijnenveger zijn te hulp ge sneld, maar zware zeegang belette hen de Bright Star te naderen De Ver. Staten hebben in 196-5 in Vietnam 275 vliegtuigen verlo ren, meer dan zevenmaal het aan tal van het jaar daarvoor, aldus de Amerikaanse minister van defen sie McNamara. Het aantal verloren gegane hefschroefvliegtuigen was 76 tegen 24 in 1964. We verwach ten dat de verliezen in 1966 iets hoger zullen zijn, zei de minister. Daarom is het plan gevormd de vervaardiging van de voornaamste TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Nederlander in België verongelukt Donderdagavond is de 54-jarjge heer J. Wijnants uit het Midden limburgse Reuver in het Belgi sche stadje Maaseijek bij eert ver keersongeval om het leven ge komen. Toen de man onverwacht de weg overstak, werd hij door een personenwagen gegrepen. Hij werd zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Maaseijek is over leden. soorten hefschroefvliegtuigen die in Vietnam worden gebruikt, te verdrievoudigen en van bepaalde andere vliegtuigen zullen er twee maal zoveel worden gemaakt. Mc Namara zei dit tijdens een besloten bijeenkomst van de senaatscom missie voor de strijdkrachten. De Amerikaanse ambassadeur in Japan, Edwin Reischauer, heeft vrijdag de Japanse premier, Eisa- koe Sato, op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen in de Ameri kaanse vredespogingen voor Viet nam. Na afloop van het gesprek zei de ambassadeur dat hij de Japanse premier op verzoek van de rege ring in Washington had bezooht en dat premier Sato hem een over zicht had gegeven van de gesprek ken die minister van buitenlandse zaken Shiina tot nog toe met de Bij de stemming in de kamer van afgevaardigden over een wetsontwerp, dat de stichting van staatskleuterscholen beoogde, heeft de Italiaanse regering don derdagavond een nederlaag ge leden. Het door de regering ingedien de wetsontwerp werd met 250 tegen 221 stemmen verworpen. De Italiaanse coalitieregering werd gevormd door christen democraten, socialisten, sociaal democraten en republikeinen. De regering is anderhalf jaar aan het bewind. Politici geloven dat verscheidene afgevaardigden van de christen-democratische partij de grotoste in de coalitie tegen de regering hebben ge stemd. De Italiaanse regering is vrij dagmiddag afgetreden. „Nadat de regering donderdag nacht de nederlaag had geleden bij de stemming over het wets ontwerp tot instelling van staats kleuterscholen, heb ik premier Moro verzocht mi.j^ van mijn functie te ontheffen", aldus de Italiaanse minister van openbare werken, Lui Gui, tot journalis ten. 1 „Eerste-minister Moro achtte de uitslag van de stemming van algemene politieke betekenis. Hij beschouwde de crisis dientenge volge als onvermijdelijk. Dit ge zichtspunt werd hierop door alle leden van de regering gedeeld". Het bestuur van de christen democratische fractie bracht in een communiqué zijn teleurstel ling tot uitdrukking over de on gerechtvaardigde afwezigheid van een bepaald aantal christen democratische afgevaardigden op het ogenblik dat een belangrijke stemming aan de orde was. Voorts wordt de houding ver oordeeld van de „francs-tireurs" onder de christen-democratische afgevaardigden die, gebruik ma kend van de geheime stemming, hun stemmen op de oppositie verenigden en op die manier de regering-Moro een nederlaag toe brachten. President Saragat van Italië heeft vrijdag het ontslag van de regering onder premier Moro aan vaard, onder het traditionele voor behoud dat hij een defintief ant woord zal geven na afloop van het overleg dat hij vandaag zal voeren. Hij heeft Aldo Moro belast met de uitvoering van de Ippende ïEtkeri; LATER TOENEMENDE WIND De ondiepe depressie boven de zuidelijke Noordzee, waaromheen vrijdag met zuidelijke winden de zachtere lucht tot de lijn Vlieland Coevorden doordrong, zwenkte gisteravond naar het noorden af. Intussen trekt op de oceaan een nieuwe actieve storing met grote snelheid in de richting van West-Europa. In de loop van de dag zal echter de wind weer gaan toenemen uit richtingen lussen zuid en oost en worden de neerslagkansen ook weer groter. Aanvankelijk zal de wind even wel zwak tot matig zijn. Het blijft zwaar bewolkt en plaatselijk zal er voornamelijk in Tan V2 8,35 17.09 9.36 "VI 8.33 17.11 9.59 24 8.32 17.13 10.17 25 17.A4 m» 17.44 /.ui 18.54 oo: 20.05 lie 21.Hl y IC Waarschijnlijk zal vandaag de vorst zich in het uiterste noord oosten van het land kunnen hand haven; al zal deze slechts een paar graden bedragen. Elders zul. len de temperaturen enkele gra den boven nul zijn. De vorstgrens is in Duitsland niet verder teruggedrongen dan tot iets ten oosten van de Rijn. Daarentegen liepen in de zachte re lucht in Frankrijk de tempera turen vrijdag plaatselijk tot 9 ft 10 graden op. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend «vaar bewolkt Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk plaatselijk mist. Tegen de avond nemen de neerslagkansen toe. Aanvankelijk zwakke tot matige, later tot vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en oost. In het uiterste noord oosten van het land overwegend lichte vorst, elders temperaturen .sul hst Kiiesaant tot lishte dooi, Spaak ook weifelt. En dan maar hopen dat het volgend gesprek ,op 28 januari, uit wijst dat De Gaulle zich toch aanpast zoal- hij wel eens eer der deed toen hij ervoer dat hij zijn zin niet kreeg. ZONDAG 23 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAC Breskens Terneuzen Hansweert v.m. n.m. 2.58 3.19 3.33 3.54 4.13 4.34 4.23 4.44 TANUARI v.m. n.m. 3.34 3.54 4,09 4.29 4.49 5.09 4.59 5.19 De clerde premier van India is een vrouw. Maar Indira Gandhi is bepaald geen zwakke vrouw. De dochter van Jawaharlal Ne hroe kan ook worden be schouwd als zijn voor naamste discipel en het lijdt geen twijfel dat zij zal trachten het bestuur te voe ren in de geest van haar va der, zoals ook Sjastri dat deed voor zover de om standigheden hem dit toe stonden. Indira Gandhi overigens geen familie van de befaamde Mahatma, al zal de overeenkomst in naam zeker vele Indiërs aangenaam treffen las toen zij in Engeland stu deerde, de lange brieven die haar vader uit zijn ge vangenis schreef en verge zelde hem later op zijn di plomatieke reizen. Dat wil echter niet zeggen dat zij in alle opzichten de ideeën van Nehroe deelde, slechts dat zij diens invloed sterk onderging. Zij- staat linkser en is in vele gevallen ook agressiever geble ken dan de eerste premier van India, zo bij het veroordelen van de Chinezen toen die de Dalai Lama- uit Tibet verjoegen en zij was veel feller dan haar vader toen het er om ging de com munistische invloed in Kerala (een' der deelstaten van India) te beteugelen. Ongetwijfeld speelt hierin mee dat haar verantwoordelijkheid toen minder zwaar was dan die van haar vader en in het ambt zal zij ongetwijfeld haar eigen ideeën wel eens wat moe ten intomen. Maar in elk geval heeft India in haar een leids- vrouwe die ervaren is in het be- windvoeren, doordrenkt is met de humanitaire ideeën van haar va der, veel van diens wijsheid ook heeft en wellicht meer dan hij haar landgenoten kan aanzetten tot modernisering. In Luxemburg ging het zoals verwacht kon worden, al hoop ten de ministers van de „vijf" wellicht dat het nog wel mee zou vallen: Frankrijk is veel eisender dan ooit. Bovendien liet Couve de Murville duidelijk doorschemeren dat hij eigenlijk niét naar de vergadering was gekomen om te onderhandelen, maar slechts om de overige he ren mee te delen hoe president De Gaulle wenst dat de E.E.G. verder voort gaat. In elk geval moet de invloed van de Ëuro- DE VUILNISBELT VAN AMSTERDAM Het water van de Amsterdamse grachten is nauwelijks enkele da gen bevroren of de Inwoners van de hoofdstad maken van de ge legenheid gebruik of liever gezegd misbruik om hun vuil kwijt te ge raken. KREMSERTOR GEZONKEN Het 12.889 ton metende West- duitse vrachtschip „Kremsertor" uit Bremen is donderdagavond op 55 mijl uit de kust van Zuid- West-Engeland gezonken. Alle opvarenden waren al van boord gehaald. De „Kremsertor" was met een lading ijzererts uit de Russische Zwarte Zee-haven Novorossisk op weg naar Bremen, toen de lading ging schuiven en het schip geleidelijk een slagzij van 50 graden maakte. Van officiële zijde heeft men tot nog toe geen bijzonderheden wil len meedelen omtrent de atoom wapen^) welke zich aan boord zouden hebben bevonden van de Amerikaanse B.-52 die maandag tijdens het innemen van brand stof met het tankvliegtuig in bot sing kwam, waarna beide"toestel len in een woeste streek van zuidoost-Spanje neerstortten. Woordvoerders van de lucht basis Torrejoin bij Madrid zeiden donderdag niet gemachtigd te zijn tot het geven van nadere in lichtingen. Het Spaanse ministerie van luchtvaart gaf donderdagavond een verklaring uit waarin werd gezegd, dat het ministerie mede werking verleende tij het zoeken naar elementen van een geheim militair karakter. De woordvoer der van de luchtmacht wide niet zeggen of er zich meer dan één atoomwapen aan boord van de verongelukte ac-htmotorige B-52 bevond, of alles was teruggevon den of d'at het zoeken zou wor den voortgezet. Honderden Amerikaanse mili tairen en een zeventigtal Spaanse politiemannen waren in een voor het publiek afgesloten gebied rond de plaats van de ramp naar wrakstukken op zoek gegaan met medewerking van Spaanse atoomdeskundigen. Bij het ongeluk zouden zeven man zijn omgekomen terwijl vier overlevenden -door vissersboten werden opgepikt. Vrijdagmorgen bij het aanbre ken van de dag is men bij Cuevas d'Almanzora in de provincie Al- meria weer aan het zoeken ge gaan, op het land en in zee. Men achtte het niet uitgesloten dat de vermiste atoombommen in zee zijn gevallen, waar ze moeilijk zijn op te sporen. De zeebodem wordt meter voor rneter door kikvors- mannen afgezocht. Naar later uit goede bron werd vernomen waren drie atoombom men van de verongelukte B-52 in zee teruggevonden, maar werd een vierde nog vermist. ATOOMBOM VERMIST Personeel van de Amerikaanse luchtmacht doorkruist het terrein in de hoop de vermiste atoombom op te sporen, welke zich aan boord heeft bevonden van de neergestor te B-52 straalbommenwerper. (Adv.) pese Commissie zoveel mogelijk worden gefnuikt en kan er geen sprake van zijn dat het veto recht verdwijnt in de raad van ministers, aldus de voornaamste van de Franse eisen. Beide zijn volstrekt onaan vaardbaar voor de anderen. Spaak die nog probeerde enige compromissen ter tafel te bren gen, oogstte daarmee natuurlijk niet alleen de ergernis van Luns, maar ook en dat is in deze belangrijker van Schroder. Bovendien ging Couve de Mur ville er niet eens op inHet komt er op neer dat de „vijf", die toch al enige inschikkelijk heid hadden betoond door de vergadering in Luxemburg te beleggen zodat men er logisch de Europese Commissie buiten kon houden, zonder onfatsoen lijk te lijken voor hun moeiten niet de minste dank kregen. Het gaullistische optreden is en blijft: slikken en niet tegenstribbelen, "n elk geval een tactiek die vooral de Duit se minister Schroder de dam pen injoeg. Dat feit (Duits land is van de vijf het sterkste lid) wettigt de hoop dat het front blijft gehandhaafd, hoe

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1