Gemeenteraad van Hoek akkoord met begroting 1966 BEURSOVERZICHT Gemeenteraad van Axel Vietcong richtte slachting aan in werkplaats voor Zuidvietnamese vluchtelingen is dreiger.de srtseistikiig in België Donderdag 20 januari 1966 DE VT!TJE ZEEUW Pagina A de fijne dropbonbonlekker en.goed voor u! De situatie bij de Maastrichtse aardewerkindustrie DE JACHT OP GANZEN GESLOTEN HERINDELEND KONBT ALS LAATSTE PUNT AAN DE ORDE Conferentie over Rhodessë gaat niet door VOORSTEL TOT AMNESTIE AAN POLITIEKE GEVANGENEN IN GRIEKENLAND Mijnwerkers willen koudetoeslag Personentresn liep op twee mijnen Verliezen „Soberheids- begroting" BenffïinArft^rvairs i&i de lu^ht gevloden in SWfexlc© (Adv.) Gedurende de openbare ver gadering die de gemeenteraad van Hoek woensdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter A. F. Hanssens heeft gehou den. werd de begroting voor 1966 goedgekeurd. Er was nau welijks sprake van enige op- of aanmerking, zodat dit agenda punt op vlotte wijze kon wor den afgewerkt. De begroting sluit met een post onvoorzien van ƒ33.244, Bij het begin van de vergade ring onderzochten de heren Tol lenaar en Haak de geloofsbrie ven van het nieuwe raadslid de heer B. de Putter, de opvolger vn de heer De Jonge, waarna de voorzitter de beëdiging ver richtte. Burgemeester Hanssens wenste het nieuwe raadslid welkom en zei te hopen dat hij de voetspo ren van zijn voorganger zou vol gen. GOED JAAR Vervolgens gaf de heer Hans sens, na ziin beste wensen voor 1966 te hebben uitgesproken, een overzicht va-i de belanarök- ste feiten uit 1965. Het verheug de hem dat het gemeentehuis op zo'n keurige wiize is geres taureerd. De verbouwing van de gehoorzaal zal echter tot het vroege vooriaar moeten wachten, om nu niet te veel mensen te duneren. De St. Hubrechtsstraat is ge reed gekomen en dat is een grote verbetering, aldus de bur gemeester. Een zeer belangriik gedeelte van het uitbreidings plan kon worden gerealiseerd. Vooral de bouw van de 48 ratio- womngen is verheugend. Er is grote belangstelling voor deze woningen. Als men de 16 in aan bouw zijnde woningen meetelt. kan men constateren dat er leven in Hoek komt. Het sportterrein is zo goed als gereed; alleen de aanplant dient nog te worden verzorgd, en de bouw van een kleedlokaal. De winter is hier uiteraard spelbreker. Een grote zorg noemde de heer Hanssens de zorg voor de be jaarden en voor de jeugd, maar hij kon toch mededelen dat aan beide problemen met succes wordt gewerkt. Een schaduw valt over dit al les door de komende herinde ling, aldus de voorzitter, maar tot de laatste dag zullen wij doen wat kan gedaan worden. Voor wat de afvalwaterleiding betreft merkte de burgemeester op dat het plan HoekSluiskil besteksklaar is. Hij zei van mening te zijn dat aan de rio lering op het Boeregat met spoed de nodige aandacht moet worden besteed. Vandaag (donderdag) zulle.i hieromtrent besprekingen worden gevoerd. Voorts vestigde burgemeester Hanssens de aandacht op het feit dat het inwonertal van Hoek is gegroeid met acht personen, geen spectaculaire vooruitgang, maar toch een teken dat er be weging is en dat zich jonge ge zinnen in de gemeente vestigen. De heer Hanssens zei er van overtuigd te zijn dat die groei aanmerkelijk groter zal zijn, wanneer de woningen gereed zullen komen. Daarbij zei hij te hopen op een mildere woning toewijzing' in de toekomst. DE HERINDELING Bij de bespreking van de komende gemeentelijke herinde ling zei burgemeester Hanssens dat „deze nachtmerrie" de sfeer van Kerstmis wel wat verstoor de. Natuurlijk willen wij graag zelfstandig blijven, maar daar- CAdv.) CL UN7LFVER „WILLIGT; A. K. U. FLAUW Na Hoogovens en K.L.M. eer der deze week is gisteren ook Unilever aan de „willige" kant geweest met een eerste verhan deling op 116,20 tegen dinsdag als slotprijs 111,60. 's Morgens werd nog als laagste prijs 114,40 gedaan. Het publiek nam in ruime mate Unilevers uit de markt. Aangezien hier geen Ame- kaans aanbod tegenover stond, had de vraag de overhand. Dit bleek gedurende de verdere beursduur, waardoor de koers van Unilever verder uitliep tot 117,20. Dekkingsaankopen droe gen tot het verhoogde niveau in deze hoek bij. Ook Philips en Kon. Olie zet ten de koersstijging voort. Phi lips liep op van 123,70 tot 124,70 (122,40). Kon. Olie verbéterde van 156,80 tot 157,40 (155,70). Beide fondsen ontmoetten ruime vraag. A.K.U. was flauw op ge ruchten over een dreigende sta king waardoor dit fonds vijf punten dalde tot 376. Hoogovens werd iets lager geadviseerd op 475. K.L.M. bereikte 's morgens een nieuw hoogterecord op priizen van 347 tot 349 tegen dins dag als officiële prijs 343. Het Damrak ondervond steun van Wallstreet waar de markt dinsdag hoger sloot, waardoor het Dow Jones-gemiddelde voor industrie-aandelen op 994.20 de magische grens van 1000 be reikte. De automobielverkopen over 1965 geven in Amerika recordcijfers te zien. De perspec tieven voor 1966 ziin gunstig, aldus de beurs. De Nederlandse fondsen waren op de Newyorkse beurs vast, waarbij Unilever en K.L.M. ieder plus één dollar. De scheepvaartsector was we derom rustig met een nauwe lijks prijshoudende stemming. De staatsfondsmarkt gaf een licht koersherstel te zien met weinig De vakbonden hebben zich in een schrijven gericht tot de di recties van de Maastrichtse aar dewerkindustrieën. Daarin vra gen zij antwoord op de door hen gestelde eisen omtrent de kwes tie jeorganiseerden-niet georga- niseerden. Zij verwachten dit ant woord vóór 25 januari aanstaan de. Bij afwijzing zullen de bon den algemene vergaderingen be leggen met de leden om nadere stappen te overwegen en daar over eventueel te beslissen. De directies van de Maastrichtse aardewerkindustrieën conforme ren zich met het standpunt dat de landelijke werkgeversverbon den aangaande deze kwesties hefefeea togeaosaie-- zaken. Voor de inschrijving op 6% procent obligaties zieken huis St. Gerardus Majella tegen 99 procent bestond een redelijke belangstelling. Op de incourante markt werden voor de eerste verhandeling claims Wegener op 90 geadviseerd, neerkomende op 109 procent voor een 6% pro cent converteerbare obligatie. Beursindices Intern, conc. Industrie cheepvaart Banken Handel Algemeen (1953 100) 17/1 18/1 19/1 491.6 495.9 502.5 315.2 316.8 318.0 137.1 136.7 136.0 185.6 186.1 186.6 164.6 164.4 165.2 349.9 352.1 355.3 Nabeurskoersen over moeten wij niet meer spre ken. De voorzitter zei waarde ring te hebben voor het laatste G.S.-voorstel omdat er nu sprake is van één kanaalgemeente die veel krachtiger zal kunnen zijn. Alleen zei de heer Hanssens zijn ongerustheid te moeten uitspre ken over de wachtgeldregeling zoals die thans aan de orde is. Gelukkig zijn er al stemmen op gegaan die daartegen proteste ren. Verder zei de burgemeester te hopen dat G. S. de juiste tijd zul len vinden om de herindeling te realiseren. Het is niet nodig dat wij jaren lang in het on zekere worden gehouden, maar een te snelle realisering zou wel eens funest kunnen zijn voor de kanaalzone. Wethouder Van der Peijl typeerde de situatie door op te merken dat „wij allemaal van ons dorp houden". Maar, zo voegde hij eraan toe, ook als Hoek niet zijn zelfstandigheid zou verliezen zou het toch verande ren. Wij zien dat niet graag om dat wij in dit opzicht een beetje ouderwets zijn, maar we moeten ons er bij neerleggen. Als typisch voorbeeld zei de heer Van der Peijl; „Wie zou vijf jaar gele den hebben gedacht dat er hier een katholieke kerk zou worden gebouwd" en zo zijn er zoveel zaken die veranderen. Behalve de heren Tollenaar en Haak kon de raad zich vereni gen met het laatste G.S.-voor stel. Rilleiig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. itetotokusc/> In verband met de huidige weersomstandigheden wordt met ingang van vandaag de jacht on alle soorten ganzen gespten. Dit blijkt uit een beschikking van de mimster van landbouw en vis serij. De sluiting van de jacht op het overige waterwild is nog niet noodzakelijk, aangezien vooral het aantal wilde eenden bijzonder talrijk is en deze die ren in het afgelopen jaar aan zienlijke landbouw .chade heb ben veroorzaakt. Mocht de vorst aanhouden en strenger worden, dan zal ook de sluiting van deze jacht worden overwogen. Zoals uit de elders in dit num mer gepubliceerde agenda moge blijken, staat de gemeenteraad van Axel in de dinsdagavond te hou den vergadering voor een omvang rijke agenda. Er zijn uiteraard nogal wat hamerstukken bij, maar enkele punten vragen in elk geval een korte toelichting. CENTRALE ANTENNE-INSTALLATIES VOOR 32 WONINGWETFLATS EN 120 RATIO-WONINGEN Ingevol°e besluiten van 24 maart 1964 en 26 januari 1965 zijn de 22 woningwetfiats en 120 ratio-wo- ningen voorzien van centrale an tenne-installaties vdor radio- en t.v.-ontvangst. Deze installaties zijn nog niet volledig ingericht voor de ontvangst van het 2e Ne derlandse t.v.-net. I B. en W. achten het gewenst de installaties voor de ontvangst van het 2e net geschikt te maken. De uitbreidineskosten worden geraamd op 1241 voor wat de centrale antenne-installatie van de 22 flats en on ƒ4926 voor wat de antenne-installaties van de 120 ratio-woningen betreft. HET SANERTNOS- EN EXPLOITATIEPLAN OUDEWIJK EN OMGEVING Enige jaren geleden is een aan vang gemaakt met de sanering van de Oudewijk en omgeving. Inmiddels is vastgesteld de par tiële regeling bebouwde kom 1964, die in de piaats van de bestem mingsverordening is gekomen. Voor de verdergaande stadsver nieuwing en voor het treffen van voorzieningen in het belang van het verkeer is het noodzakelijk het sa- neringsgebied te vergroten. In het ontwerp van het nieu-.ve saneringsplan zijn daarom tevens opgenomen het gedeelte tussen de Prins Hendrikstraat en de Roose- veltlaan en het gebied bij de Julia- nastraat. De totale saneringskosten wor den geraamd op: verwervingskosten openbare werken renteverlies Totaal 2 52^ 078.42 764 650,— 126,946,56 3.415.674,98 Bij deze sanering komt circa 33.992 m- bouwgrond beschikbaar. In het exploitatienlan zijn de grondprijzen berekend voor: a. gemengde bebouwing (zaken- panden en woningen) op 42, 47, 52 en 62 per m2; b. eengezinshuizen (woning met 1 verdiening) op f 47 per m2; c. bungalows op f 33 per m-\ d. openbare bebouwing op f 43 per m2; rt- :C :T;:- 7: y A.K.U.: (376.75) Hoogovens: (477.00) Kon.Olie: 156.50—157.40 (157.00) Philips: 123.80—124.20 (124.50) Unilever: 114.80—116.00 (116.80) K.L.M.: (349.00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0910.19 Amerikaanse dollar 3.93.63 Canadese dollar 3.343.39 Belg. frank (100) 7.18—7.23 Franse frank (100) 73.5574.05 Duitse mark (100) 89.8590.35 Zwits. frank (100) 83.3083.80 Ital. lire (10.000) 56.50—58.50 Zweedse kroon (100) 69.50—70.50 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portg. escudo (100) 12.5512.70 Spaanse peseta (100, gr. cp) 5.93—6.08 Het plan om eind januari in Ad dis Abeba een buitengewone con ferentie over Rhodesië te houden gaat niet door. Aan deze conferen tie hadden regeringsleiders en staatshoofden van de landen, aan gesloten bij de organisatie voor eenheid van Afrika, moeten deel nemen. Van welingelichte zijde in Addis Abeba is vernomen, dat tot nu toe zeventien Afrikaanse landen de uit nodiging tot bijwoning van de con ferentie in principe hebben aan vaard, maar dat twaalf zich tegen het houden van de conferentie heb ben uitgesproken en de overige niet hebben gereaeeerd. Het quo rum van twee derde, nodig voor 't houden van buitengewone confe- rtyjjie, werd niet gebald. STAD IN DE SNEEUW Naarden. De vestingstad Kaar den, welke ook rijkelijk met sneeuw is bedeeld, biedt uit de lucht een romantische aanblik. De Griekse regering heeft in het parlement een Wetsvoor stel ingediend, dat het mogelijk zal maken 96 mensen die voor het merendeel gevangen zitten op beschuldiging van spionage in of kort na de burgeroorlog van 19441948, vrij te laten. 86 van hen zijn Grieken, terwijl voorts zeven Bulgaren en drie Albane zen tot de groep behoren. Van de groep maken acht vrouwen deel uit. Van de vijf gevangenen die ter dood zijn veroordeeld en de 69 die levenslang hebben gekregen, zal het vonnis worden gewijzigd in twintig jaar gevangenisstraf. Vande 22 gevangenen wier straf fen variëren van twintig tot tien jaar, zal tien jaar in mindering worden gebracht. Dit betekent dat tien gevangenen op ere woord direct in vrijheid kunnen worden gesteld, als het wets voorstel wordt aanvaard. De mi nister van justitie sprak van „een radicale oplossing van het vraagstuk van de z.g. politieke gevangenen". Het was de eerste vergadering van het parlement na het kerst- recès. Er staan het kabinet- Stephanopoelos vele moeilijk- lijkheden te wachten. Zo heeft de regering voorgesteld nieuwe belastingen in te voeren die on geveer 240 miljoen moeten op brengen, gedeeltelijk ter dek king van het tekort dat de re- gering-Papandreoe heeft achter gelaten. De algemene bond van wer kers in het mijnbedrijf heeft een brief geschreven aan de geza menlijke steenkolenmijnen in Limburg, gevestigd te Heerlen. In deze brief wordt gevraagd aan de bovengrondse en onder grondse arbeiders een koudetoe slag toe te kennen. De toeslag is speciaal voor de arbeiders die óf door hun werk óf door grote afstand van het bedrijf ernstige hinder van de koude ondervon den. Vietcongstrrders hebben giste ren een onbeschermde wiiknlaats voor vluchtelingen bij Tam Ky overvallen en 33 mensen gedood, aldus meldt een Vietnamese mili taire woordvoerder. „Het was een ware slachting. Niemand fc ad verzet", zo zei hij. De op standelingen vielen in de och- tendschemer aan en vuurden hun automatische wapens af op mannen, vrouwen en kinderen. De gevolgen waren ontzettend. Toen de overvallers wegtrokken met medeneming van zeven ge vangenen, lieten zij 33 dode en 57 gewonde vluchtelingen ach ter, na eerst nog een school te hebben opgeblazen en de huizen in brand te hebben gestoken. De wijkplaats, het dorpje Toe Hiep, ligt op ruim 500 km ten noord oosten van Saigon. De vietcong deed verder aan vallen op verscheidene posities van de regeringstroepen en nam voor de derde achtereenvolgende dag het opleidingskamp voor of ficieren in Toe Doec, 15 km ten noorden van Saigon, onder vuur. In de provincie Bint Dinh in het midden van het land werd een regeringseenheid door opstande lingen overvallen. De vietcong werd teruggeslagen met achter lating van een 15-tal gesneuvel den. Tussen de steden DaNang' en Hue is een personentrein met 500 Zuidvietnamezen op twee mijnen gelopen. De locomotief en vier wagons liepen uit de rails, waarbij twee spoorlieden werden gewond. In de tweede week van janua ri verloren de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam 52 ge sneuvelden en drie vermisten. 237 Amerikanen werden gewond. Aan regeringszijde bedroegen de verliezen 198 doden en 78 ver misten. De vietcong verloor 696 doden en 221 krijgsgevangenen. De Belgische artsenvereniging waarbii ongeveer tweederde van de 5.000 Belgische medici zijn aangesloten heeft haar leden op dracht gegeven hun honoraria met 25 percent te verhogen. De Luikse artsenorganisatie had dit de vorige week al gedaan. De regering heeft al laten weten, dat deze verhoging onwettig is en dat er strafmaatregelen zullen worden genomen tegen de artsen die hun honoraria <och verhogen. De Luikse organisatie die de atoot gaf tot de artsenstaking in 1964, waarschuwde de regering er dinsdag voor, dat zij een nieu we staking zal uitroepen als er inderdaad strafmaatregelen mochten worden genomen. De nationale artsenvereniging ontkende dinsdagavond dat zij 'n stakingsbevel had uitgevaardigd. Zij zal een nadere beslissing ne men, „die in overeenstemming zal zijn met de jongste ontwikke lingen." De staking van 1964 werd uit geroepen uit protest tegen een nieuw systeem van ziektekosten verzekering, dat „te socialistisch" werd geacht en de medische stand in gevaar zou brengen, ook in fi nancieel opzicht. Van regeringszijde hoopt men op een compromis, waardoor een staking kan worden voorkomen. De Zuidvietnamese regering heeft voor dit jaar een „sobqr- heidsbegroting" bekendgemaakt, waarin de defensie-uitgaven met 10 miljard piaster (500 miljoen gulden) worden verminderd als onderdeel van de strijd tegen de inflatie. Toch blijft defensie de hoogste post met 63 procent van de totale begroting van 2.750.000.000 gulden. Volgens de minister van defensie, luitenant- generaal Ngoejen Hoeoe Co, wil men de genoemde 500 miljoen gulden bezuinigen door verspil ling tegen te gaan. De hulp van Amerikaanse zijde zal 20 mil jard piaster (een miljard gul den) bedragen. Het nationale in komen wordt geraamd op 18 miljard piaster (900 miljoen gulden), terwijl 17 miljard pias ter zal worden verkregen uit „voorschotten van de nationale bank", hetgeen o.m. betekent dat er meer geld in omloop zal wor den gebracht. Een deel van het tekort hoopt de regering op te vangen door hogere belastingen en een betere methode om de belastingsge'den te innen. In de nieuwe begroting wordt, af gezien van de defensie, voorrang gegeven aan wederoDbouw en economische ontwikkeling. In de Mexicaanse plaats MexL cali zijn dinsdagavond viif reser voirs met in totaal 27(1.000 liter benzine in de lucht gevlogen. De oorzaak was kortsluiting. Nie mand werd gedeerd, doch de in dustriewijk liep grote schade op- Woensdag waren brandweren, versterkt met korpsen uit nabu rige Amerikaanse plaatsen, nog bezig het vuur te bestrijden. Men vreesde voor uitbreiding naar do woonwijken, waar ongeveer twee honderdduizend mensen wonen, e. autoboxen op 63 per ma; f. achterterrein op 6,93 per m2. ONTEIGENING VAN EEN PERCEEL GROND AAN DE ORANJESTRAAT Ter realisering van het uitbrei dingsplan-west is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over een uerceel grond aan de Oranjestraat, eigendom van de heer F. Haak c.s. te Axel. Genoemd perceel is bij bedoeld uitbreidingsplan in onderdelen voor ongeveer 3240 m2 bestemd voor de bouw van woningen met tuin en achtererf en de aanleg van een parkeerterrein, openbaar green en weg c.q. voetpad. B. en W. zijn niet geslaagd in hun pogingen om langs minnelijke weg de eigendom van dit perceel te verkrijgen. Daarom stelt het col lege voor het perceel te onteige nen. SLUITINGSUUR AFE'S Een lid heeft in de raadsverga dering van 14 december de opmer king gemaakt, dat het aanbeveling verdient de sluitingstiid van de horecabedrijven te wijzigen van 23 30 uur in 24 uur. Naar aanleiding hiervan is bij een aantal gemeenten in Zeeland een onderzoek ingesteld naar de sluirinestiid van de vergunnings- localiteiten. Hieruit blijkt, dat op één uitzon dering na in die gemeenten hef slw'tingsuur is bepaald op 24 uur, B. en W. zijn van oordeel dat het gewenst is, dat ook in Axel de sluitingstiid wordt gewijzigd vaii 23.30 uur in 24 uur. ONTEIGENING SCHUUR MET ERF Tec realisering van het uitbrei dingsplan oost is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over het perceel, bestaande uit schuur en erf, gelegen aan de Buitenweg, eigendom van mevr. G. A. de KrakerDieleman. Genoemd perceel is bestemd voor openbare bebouwing en tuin. Aangezien plannen bestaan op dit terrein een openbaar gebouw te stichten, is getracht langs minne lijke weg de eigendom van dit per ceel te verkrijgen B. en W. zijn hierin niet geslaagd. Zij stellen thans een plan tot onteigening voor. DE HERINDELING Bij een beschouwing van het voorstel van G.S. wiizen B en W, op de volgende hoofdpunten. I. Het plan In zijn totaliteit. II. De grensverschillen ten op zichte van de laatstelijk bepleite indeling. III. De principiële (fusie-)gedach- te, waarvan werd uitgegaan met betrekking tot de vorming van één middengemeente. IV. De naam van de nieuwe mid dengemeente. Ten aanzien van deze punten merken B. en W. het volgende op, I. Het plan in zijn totaliteit. In het thans aanhangige voorstel hebben G.S. de suggestie overge nomen om te komen tot de vor ming van één grote middengemeen te. De 3-gemeenten gedachte is niet overgenomen. G.S. bepleiten voof West Zeeuws-Vlaanderen een her indeling tot twee gemeenten, even als ook voor het oostelijke gedeel te van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel dit het bezwaar mede brengt dat een minder evenwich tige verhouding tussen de weste lijke en oostelijke gemeenten en de middengemeente ontstaat, menen B. en W. zich tot de te vormen nieuwe middengemeente te moeten beperken. II. De grensverschillen. G. S. wensen de kern Koewacht thans bij de „combinatie Hulst" te voegen. Tegen deze afwijking pleiten de volgende omstandigheden: 1. De bevolking van de kern Koe wacht is vanouds meer georiën teerd op Axel dan op Hulst; 2. alleen dit gedeelte van de oost grens der middengemeente komt niet overeen met de oost grens van het pas gevormde waterschap Axeler Ambacht; 3. gezien uit het standpunt roet betrekking tot de vorming van één oostgemeente is versterking van de in het voorstel van G.S. genaamde „combinatie Hulst" overbodig. IV. De naam: B. en W. achten het van groot belang dat het Drincibe van samen gaan der onderscheidene gemeen ten wordt gehonoreerd door toe kenning van een nieuwe naam aan de middengemeente en wel bij voorkeur een naam, welke uitdruk king geeft aan het karakter van de nieuwe aettieensohao of aan enige samenbindende factor van receme of historische aard. In dit verband verwi'zen zij naar de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Dulve- land en het voorstel Zuid-Beveland (Middenschouwen, Westerschou- wen. Reimerswaal) en naar de in- dertiid door samenvoeging in Oost Zeeuws-Vlaanderen gevormde ge meente Vogelwaarde. B. en W. stelling voor een uit spraak te doen over het voorstel van G.S. aan de hand van de ge noemde en eventueel verder near voren te brengen gezichtspunten

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3