PROVINCIAAL NIEUWS De misdaad! van Richard Ross AMBONEZEN MET BEHULP VAN RIJKSPOLITIE UIT BARAKKEN GEZET llillll 9t Onmogelijke gebeurde in Wageningse wasmachine Terneuzen Axel Sas van Gent Weer schietpartijen in San Domingo Schaatsen Pagina 2 DE VRÏJE ZEEUW Donderdag 20 fannar? 1966 André Francois t Secretaris-generaal Kon. Belg. Yachting Verbond Tijdens het afgelopen week end werd op 50-jarige leeftijd door een noodlottig auto-ongeval uit het leven weggerukt de heer André Frangois, secretaris-gene raal van het Kon. Belgisch Yach ting Verbond. Na van 1945 tot 1965 algemeen secretaris van de Royal Belgi sche Sailingclub te zijn geweest, werd hij om zijn grote verdien sten voor de yachting-sport be noemd tot secretaris-generaal van het Kon. Belgisch Yachting Ver bond. Met hem is een van de grote pioniers en voorvechters voor de watersport op de Zeeuwse stro men en de Noordzeekust heen gegaan. Behoorde hij reeds vóór 1940 tot de eerste trouwe zeilers op de Schelde, na 1945 heeft hij zich jen volle ingezet om de actieve zeilsport van de R.B.S.C. te Gent over te brengen naar Terneu zen, later uitgebreid tot Zee- brugge, Breskens en de Braak man, terwijl ook de activiteit van de watersport op het Veer- se meer zijn volle aandacht had. Hij was ook een gewaardeerd en werkzaam lid van de com missie Jachthaven te Terneuzen. Alom zal zijn verscheiden grote droefheid hebben gebracht. Zijn buitengewone geestdrift, toewijding en organisatiekwali teiten zullen op meerdere plaat sen ten zeerste worden gemist. Deze sportieve figuur laat in de watersportwereld een onuit wisbare herinnering achter. Beiaardconcert De heer P. C._ Brakman zal a.s. xaterdag 22 januari van 1516 uur het traditionele beiaardcon- eert verzorgen. Het programma luidt: 1. Prelude 2. Cavotte-Pastorale van G. Clement 3. Variaties over: M'n dochter, wil je trouwen van P. Corbé 4. Chaconne van G. F. Handel 5. Variaties over: Wat zullen onze patriotjes eten? van P. Corbé 6. a. De weverkens b. Er ruist langs de wolken 7. Finale. Raadsvergadering op dinsdag 25 januari Op dinsdag 25 januari a.s. komt de Axelse gemeenteraad voor de eerste maal in 1966 in onenbare vergadering bijeen. De heren krij gen een lijvige agenda af te wer ken. Aan de orde komen o m. de volgende punten van behandeling: Voorstel van 13. en W. tot ver koop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Van Middelhoven- straat, aan de heer J. de Wit fe Axel; voorstel tot uitbreiding van de centrale antenne-installaties voor de complexen van 22 woningwet flats en 120 ratio-woningen- voorstel tot verkoop van een per ceel grond, gelegen aan de Beatrix - straat, aan de stichting Protes tants-Christelijke Bejaardenzorg te Axel en omgeving; voorstel tot vaststelling van het nieuwe sanerings- en exploitatie plan Oudewijk en omgeving en tot het aanvragen en aanvaarden van een zo hoog mogelijke aanvullende bijdrage in de door de gemeente gemaakte en nog te maken sane ringskosten; voorstel tot aankoop van de woonhuizen Rooseveltlaan 4 en 6 en enige percelen in de Oudewi|k van de heer P. Cappon; voorstel tot verkoop van een strook bouwgrond, gelegen aan de Van Gistellelaan, aan de heer J. Jasperse te Axel; voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van een perceel groni aan le Oranjestraat van de heer F. Haak; voorstel tot wijziging van de politieverordening met betrekking tot de sluitingstijd van vergun- nings- en verlofslocaliteiten; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Groen yan Prinstererlaan aan de heer J. C. Lensen; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Groen van Prinstererlaan aan de heer D. van Broekhoven te Terneuzen; voorstel tot aankoop van het •perceel Weststraat 12 van de heer J. P. de Hullu; voorstel tot verkoop van drie perceeltjes grond aan de Evertsen- straat, de Bernhardstraat en het Willemsplein aan de P.Z.E.M.; voorstel tot voorlopige goedkeu ring van het plan tot onteigening van de schuur met erf Buitenweg fongenummerd) van mevr C. A. de KrakerDieleman; voorstel tot herziening van de prenario- en retributieverordening 1963; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Roose veltlaan aan de heer J. Verplanke; voorstel tot toekenning van ver goeding aan de heer P. Cappon wegens bedrijfsscnade tengevolge van stedebouwkundige maatrege len; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Kanaal kade aan de heer J. F. Rouw te Terneuzen; voorstel van gedemPeerde staten tot herindeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 28 december gestelde vragen mede: a. Vraag van de heer P. J. van Bendegem om de beplanting langs de Emmastraat te ver vangen door een verharding. Wij hebben aan de centrale dienst een advies met kostenra ming gevraagd inzake een afdoen de oplossing van de bestaande moeilijkheden. b. Vraag van de heer Oggel over de verhoging van de huren der ratio-woningen en het plaatsen van watermeters in deze wonin gen: Bij beschikking van de minister van volkshuisvesting van 18 okto ber 1965 is de huur van de ratio- woningen met terugwerkende kracht tot de bewoningsdatum met 0,70 per week verhoogd en voor lopig vastgesteld op 19,75 per DUIZEND ZEEUWSE BOEREN IN DE R. A. 1. Amsterdam. Een groep Zeeuwse boeren bekijkt een melkmachine op de tentoonstelling „Het land bouwwerktuig" in het R.A.I.-ge- bouw. Huizend Zeeuwse agra riërs zijn dinsdag met een spe ciale trein naar de hoofdstad ge reisd. week (excl. watergeld). Deze huurverhoging is een ge volg van de stijging van de stich- tingskosten wegens: onvoorziene kosten van grond verbetering, hogere grondprijs, aanbrengen van centrale anten ne-installaties. Het plaatsen van watermeters is een zaak die de waterleidingmij aangaat. Een en ander is geregeld in de waterleveringsvoorwaardcn van genoemde maatschappij. Vol gens de algemene richtlijnen wordt echter steeds een watermeter ge plaatst in woningen met 8 of meer tappuntwaarden. De waterinstalla tie van de ratio-woningen bestaat uit: vaste wastafel, douche, w.c. en een tappunt in de keuken. Wanneer er geen warmwater voorziening is, heeft deze installa tie een tappuntwaarde van 14-1 2+1 5. Is er wel een warmwatervoor ziening en zijn de wastafel en de douchegelegenheid op de warm waterleiding aangesloten, dan be-, draagt de tappuntwaarde 2 21 2+2 8. c. Vraag van de heer Oggel inzake Machten over woningwetwonin gen in plan Oost: (Adv.) De technische dienst heeft klach ten onderzocht. Daarbij zijn aan de betreffende woningen enkele onvol komenheden geconstateerd, die in aantal en vorm niet abnormaal zijn. Van een slechte afwerking is geen sprake. De gebreken zijn aan de betrokken aannemers doorgegeven, die hebben toegezegd een en ander op korte termijn in orde te zullen brengen. Gouden jubileum Gisteren werd de heer R. de la Ruelle uit Sas van Gent gehul digd in verband met. zijn 50-jarig dienstverband bij de glasfabriek. De huldiging vond plaats in aanwezigheid van o.a. de alge meen direkteur van de glasfa briek en Zuid-Chemie, de heer drs P. A. Neeteson. Deze sprak woorden van lof over het werk van de heer De la Ruelle. Namens de direküe ontving de jubilaris een ligstoel. Namens de afdeling personeelszaken, bij wel ke afdeling de jubilaris werkt, werd hem door de heer J. Bock- stael een verrekijker overhandigd. De heer De la Ruelle dankte tot slot voor de hem gebrachte hulde. Reeds 20.000 cursisten voor „Pech onderweg" De A.N.W.B. heeft al 20.000 aanmeldingen binnen voor de te levisiecursus „Pech onderweg", die hedenavond van half zeven tot zeven uur op het scherm zal komen. Al deze 20.000 krijgen de schriftelijke begeleiding van de cursus, die wordt gegeven door de hoofdinspecteur-instructeur van de Wegenwacht, de heer C. van Dijkhuizen. Voor sommigen van die 20.000 zal de schriftelijke begeleiding echter niet meer op tijd komen. Vijftienduizend belangstellen den hebben zich namelijk opge geven vóór de datum van 1 janu ari, die door de A. N. W. B. was geadviseerd en zij hebben de be geleiding al in huis. Na 1 janu ari meldden zich echter nog eens 5000 belangstellenden. - jals bekend zal de televisie cursus, die een produkt is van samenwerking tussen de A. N. W. B., de stichting „Teleac" en P. B. N. A., gedurende 12 weken iede re donderdagavond op het scherm komen. Ze wordt zaterdagoch tends herhaald. De A. N. W. B. verwacht dat nadat de eerste les sen op het scherm zijn geweest, de belangstelling voor de cursus nog zal toenemen. (Adv.) Onmogelijk dat mijn was nog witter kan wordenzei mevrouw J. Hofstede, Wolstraat 12, Wage- ringen, toen een Sunil team bij haar thuis kwam wassen. Maar zie... uit haar eigen wasmachine kwamen wittere lakens, wittere schorten, wittere lingerie. „Daar kan geen sop tegenop!" conclu deerde mevrouw Hofstede zelf. „Wat een waskracht!" En zij ging gelijk met de demonstratrices de deur uit... om Sunil te halen. DF VISSEN HEBBEN HET NU MOEILIJK Vooral in verontreinigde en on diepe, plantenrijke wateren neemt thans de kans op vissterfte toe. Als de vorst nog langer aanhoudt, gaat de vis in deze wateren on herroepelijk dood, tenzij bijtijds overbrengen naar beter water mogelijk is, aldus een mededeling van de zijde van het ministerie van landbouw en visserij. Van het inpompen van lucht en andere maatregelen kan in deze wateren over het algemeen weinig resultaat worden ver wacht. Als algemene voorzorg is het sneeuwvrij maken van het ijs het meest effectiefe omdat hier door de zuurstofproduktie in het water aan de gang blijft. Het hakken van bijten is van weinig waarde, tenzij daardoor geduren de de dooi zuurstofrijk smeltwa ter kan instromen. Een leger van 50 met karabijnen bewanende rijkspolitiemannen van het district Assen, van wie tien te oaard was woensdagmorgen in het woonoord Schattenberg bij Wester- bork gestationeerd, waar vier Am- bonese gezinnen uit hun barakken werden gezet. Arbeiders van de dienst gemeentewerken van de ge meente Westerbork haalden onder de bescherming van deze gewapen de macht en onder het toezicht van burgemeester J. F. Liever het huisraad van de gezinnen uit de woningen en brachten dit over naar de n+uwe barakken. Verschillende ruiten van de oude barakken werden ingeslagen om het huisraad naar buiten te kun nen brengen. Daar werd het op een vrachtwagen geladen. De ge rechtsdeurwaarder uit Assen, de heer W. Dijkstra, had 's ochtends nog geprobeerd de vier gezinnen te bewegen vrijwillig de barakken te verlaten. De bewoners smeten echter de dwangbevelen opnieuw op de grond zonder ze te hebben gelezen. De vrouwen en kinderen bleven 7.0 lang mogelijk in de barakken. Toen ook zij naar buiten moesten, dreigden moeilijkheden te ontstaan, want enkele mannen wilden te hulp snellen en hun tegensnartelende vrouwen beschermen. De politie wist echter moeilijkheden te voor komen. Uit protest tegen hun uit zetting bleven de Ambonezen en kele uren stilzwijgend in de felle kou staan. Omstreeks het middag uur waren de barakken ontruimd. Zoals bekend moeten zij plaats maken voor een complex van elf radiotelescopen, die daar zullen worden gebouwd. RIco Bulthuis 100) Richard Ross smeet zijn pot lood neer en leunde achterover in zijn stoel. Als ze Annie dacht hij. Als ze mijn Annie. Richard Ross stak langzaam zjjn hand uit naar zijn tas. Hij opende de leren klep en haalde het doosje te voorschijn, waarin een flesje lag, tussen twee dot ten watten. Hij keek lange tijd naar het flesje, een dun, slank buisje met een dikke, glazen schroefstop. Een leeg flesje met een paar vlekken aan de buiten kant. „Vingerafdrukken", zei Ross zacht. „Mooie bloemen," mom pelde hij, „prettige vakantie slaap lekker. Elsje vindt me al een held, omdat ik een uni form aan heb. De commissaris vindt me hard en rechtvaardig en Annie is getrouwd met een man van eer en plicht en wetten zijn mensenwerk.wie mee doet komt hier. Ross legde de watten weer op he flesje, sloot het doosje en stak dit in zijn tas, die hij weer naast zich neerzette. Hij voegde al zijn gegevens samen in een map en schreef op de buiten kant; Dossier Lucas. Toen praatte hij nog wat met de men sen om hem heen en ging weg. Hjj wenste de moordenaar op een keurige manier te vertellen, dat er een fout was gemaakt en dat deze direkt te zien was ge weest. Niet één fout, maar zeker drie of meer en de stille getui gen, in de vorm van voorwerpen, zouden de rumoerige leugenaars spoedig tot zwijgen brengen. „In drie dagen tijd ontsluiert in- spekteur van politie een weer zinwekkende sluipmoord", zou er in de krant komen te staan. Het portret van Lucas zou naast dat van de dader in de krant komen. Het opschrift kon Ross zich al voorstellen: „Een huis vol ongerechtigheid!" „Moord- en roófhol leeggeveegd!" „Een rat- tennest ontdekt!" „Heeft de film schuld aan deze sensationele zaak?" Richard Ross vergat, dat hij nog een afspraak had met iemand van buiten de stad en hij wandelde zonder veel haast te maken naar een villawijk. Hij wist, dat hij met de bewijzen letterlijk in zijn zak liep en dat hij niets meer te verliezen had, behalve zijn innerlijke rust, maar daar vroeg men niet naar. De buurt, waarin het huis stond, dat hjj moest bezoeken, was kleurrijk van late herfstbloemen. In bruinrode weelde lagen de grote tuinen om de landhuizen heen en de sfeer was zo voor naam en zo onaantastbaar, dat het leek, of hier alleen maar ge- uniformeerde inspekteurs moch ten komen, inplaats van gewone agenten, die deze wijk tegen de rest van de wereld zouden moe ten beschermen. Hier waren geen straten, hier waren uitsluitend lanen en pleinen. Op een van die pleinen, gekroond met een bloe mennaam, stond een groot rust huis. Bijna verborgen, achter populieren en achter een ge schoren heg lag de tuin, vol kleine gazons, (Be op verschil lende hoogte om een vierkante vijver waren aangebracht en die bereikbaar waren door trappen van rood natuursteen. Inspek- teur Ross liep over het pad van marmerkiezel, beklom de ro mantische trapjes en Ross werd op een breed terras ontvangen door een pleegzuster, die een glazen deur voor hem opende. Het was wel geen bezoekuur, maar het uniform behoefde nim mer rekening met de burger lijke wetten te houden en een paar minuten later zat Ross tegenover de geneesheer-direk- teur van het rusthuis. „Mevrouw Galj aard is hope loos", zei de direkteur, toen hem naar deze patiënt gevraagd werd. Met alle bereidwilligheid, moest de dokter toch even zeggen, dat hij niet begreep, wat Ross kwam doen en hij zinspeelde op takt. Ross stelde hem gerust. Hij wenste mevrouw Galjaard alleen maar even te spreken over „koetjes en kalfjes". De dokter moest op zjjn takt vertrouwen en geen moeilijkheden scheppen. De arts bewoog zjjn witte, slan ke handen langs zjjn uitgegleden gezicht. „Nee, nee, nee, geen moeilijkheden, dat niet natuur lijk, maar „Dan is het goed," besloot Ross kalmpjes en de dokter wist niets anders te doen, dan hem de weg te wijzen naar de kamer van zijn hopeloze patiënt. De dokter, nogal nijdig, ging niet mee naar binnen, maar opende de deur en wenkte het jonge zustertje, die naast een bed gezellig zat te praten. De verpleegster kondigde be zoek aan en trok zich terug en Ross trad met krakende laarzen nader. Toen zag hij mevrouw Galjaard en hij stelde zich voor. Het was een bijna doorschijnen de vrouw met grote, grijze ogen. Ze zat, gesteund door een aantal kussens, rechtop in bed en had een leestafeitje voor zich staan, waarop een boek lag opengevou wen. Ze had geen nachtjapon aan, doch een Indisch bloesje, dat haar buitengewoon flatteer de. Ross had zich van deze vrouw een voorstelling gemaakt, maar dit beeld viel weg door de werkelijkheid, die in alles het tegendeel was. Mevrouw Gal jaard was verre van jeugdig met haar grijze, zelfs grauwe haar, doch haar ogen waren jonger dan die van Tine of Tilly Agar- ra. Haar aan waanzin grenzende jaloersheid leek Ross over dreven, maar hij wist uit er varing, dat hjj zich daarin wel eens lelijk vergissen kon. Hij had zich, terwille van het onder zoek, deze „sluwe" visite niet kunnen besparen en nadat hij zich dan ook had voorgesteld, viel het hem mee, dat mevrouw Galjaard noch verbaasd, noch achterdochtig was. (Wordt vervolgd.) In San Domingo is het dins dagavond weer tot een schiet- oartij gekomen, aanvankelijk 'ussen voormalige rebellen en leden van het geregelde Domi nicaanse leger en later tussen rebellen en leden van de inter- Amerikaanse vredesmacht. De vechtpartij begon met een aanval op het huis van een voor malige rebellenofficier. De vrouw van de officier werd hierbij ge wond. Bij het vuurgevecht dat volgde, werd een officier van het Dominicaanse leger zwaar gewond. Daarop stak dé menig te de auto in brand, waarin drie legerofficieren die het huis zou den hebben aangevallen, waren komen aanrijden. In de auto lag munitie die ontplofte. Vervolgens begonnen voorma lige rebellen en leden van de in- ter-Amerikaanse vredesmacht op elkaar te schieten. Bij deze schietpartij moesten de pause lijke nuntius, mgr. Emmanuele Clarizo, die naar een en ander een onderzoek wilde instellen, en verschillende verslaggevers dekking zoeken. DE GETUIGEN BIJ HET HUWELIJK VAN PRINSES BEATRIX Bij het huwelijk van prinses Beatrix op 10 maart a.s. zullen voor prinses Beatrix getuigen zijn: prinses Alexandra, the ho nourable mrs Angus Ogilvy, me vrouw Renée Smith-Roëll, dr W. Drees en prins Aschwin zur Lip- pe Biesterfeld. De getuigen voor de heer Von Amsberg zijn: freiherr Julius von dem Bussche Haddenhausen, graaf Ferdinand von Bismarck, freiherr Johann CriStian von Je- isch en prof. jhr. dr. F. A. M. Ai- ting von Geusau. Als bruidmeisjes zuilen funge ren prinses Christina, prinses •Christina van Zweden, Christina von Amsberg, lady Elisabeth An son, jonkvrouwe E. Loudon en jonkvrouwe J. E. Roëll. De bruidsjapon van prinses Beatrix zal worden gemaakt door het huis Linettë te 's-Hertogen- bosch. De japon is in overleg met prinses Beatrix ontworpen door mevrouw BergeFarwick, die met de leiding van „Linette" is belast. BRAND IN DUITSE OLIERAFFINADERIJ Kelsterbach. Brandweerlieden hebben een bijna hopeloze taak de grote brand in de olieraffina derij van Caltex te bestrijden. Toen de ontploffing zich voor deed, bevonden zich de meeste arbeiders in de kantine. De spoorbaan FrankfortMainz is geblokkeerd (l.). ZEEUWSE JUNIOREN KAMPIOENSCHAPPEN LANGE BAAN Meisjes: 500 m.: 1. Marja Ris- seeuw iSchoondijke) 75.1 sec. TOOO m.: 1. Marja Risseeuw, vnd, 2.44.6. Eindstand: 1. Marja Ris seeuw, vnd, 129,966 pnt. Jongens: 500 m.: 1. De Putter 'Cadzand) 53:2 sec.; 2. Verhuist (Kloetinge) 54.7 sec. 1500 m.; 1. De Hulster (Oostburg) 2.57,9. 2. De Putter, vnd, 2.59,7. Eindstand: 1. De Putter, vnd. 113,200 pnt; 2. Verhulst, vnd, 115.500 pnt. NEWYORKSE DIEVEN WISTEN WAAR DE KLEPELHING Uit een toren, staande in het „Belgische dorp" op de wereld tentoonstelling te New York, is een compleet carillon van 41 klokken gestolen. Het carillon was uitgeleend aan de Belgische inzenders door de Nederlandse klokkengieterij Eijsbouts te As ten. Eén klok werd zwaar bescha digd teruggevonden in het sta ketsel van de luidtoren, de an dere zijn waarschijnlijk op een vrachtwagen onder afbraakma teriaal het terrein afgereden. De dieven, aangetrokken door de hoge prijzen van oude meta len als gevolg van de oorlog in Vietnam, zijn volgens de politie niet bepaald voorzichtig te werk gegaan. Zij hebben de klokken achter elkaar uit een raam op 20 meter hoogte naar buiten ge schoven, waarbij ze met zo'n kracht op de grond sloegen dat daar putten in ontstonden. Nie mand van het bewakend perso neel heeft deze galmende insla gen gehoord. De plaatselijke in- stalleur verklaarde verbaasd te zijn dat zijn personeel bij het be treden van het terrein voortdu rend aan strenge controle werd onderworpen, terwijl men ander zijds het gehele carillon onge merkt heeft laten passeren.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2