Mevrouw Indira Gandhi premier van India Betuigingen van trouw aan Soekarno stromen binnen Geen overeenstemming in de Stichting van de Arbeid over het vraagstuk der ongeorganiseerden Aanslag op Nigeriaanse premier Ironsi DE DOCHTER VAN NEHROE KREES 355 VAN DE 525 STEMMEN HET «EER sfuMen demonstreerden tegen de president Het verwachte aftreden van premier Menzies DONDERDAG 20 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6610 Gevangenispetten Homwr bedreigt het land Vrede esi veiligheid Bom in negerkerk 250 doden en gewonden in West-Nigeria AFGEWEZEN ONVERMIJDELIJK? Grote brand in Seoel MOGELIJK Hoogwater Zon- en (Viaanstaaden Vakbond van 2,5 miljoen leden Doodstraf voor avonturiers Een studenten- minister? Kandidaat voor levensgevaarlijk departement Weerbericht BTankeringbjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 207S Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P J. van de Sande te Terneuzen Ad verten fienrlis oer mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertentjes) 5 regels ƒ1.10 Iedere revel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r m 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Mevrouw Indira Gandhi, de dochter van de vroegere premier Jawaharlal Nehroe, is woensdag tot premier van India gekozen. Zij is de derde premier sedert de onafhankelijkheid van India, de grootste democratische staat ter wereld. Mevr. Gandhi werd gekozen tot fractieleidster van de regerende congrespartii, hetgeen betekent dat zij automatisch tot premier is be noemd. Zij kreeg 355 stemmen en haar tegenkandidaat, Mararii Desai 109 De bijeenkomst van de ruim 500 leden van de congresnartii uit hei de huizen van het parlement werd geopend door de voorzitter, K. Kamaraj, die in het „t.amil" sprak, de enige taal die hij beheerst. Vóór de verkiezingsbijeenkomst had de Afi-jgriae weduwe geruime tiid bii de riv'er .Toemna vertoefd waar haar vader en ook de grote Indiase leider Mahatma Gandhi werden gecremeerd. Daarna ver bleef ze eniee tiid bü de vroegere woning van haar vader, thans een nat'onaal gedenkteken. Voor de verkiezing plaatsvond vroeg ze haar tegenkandidaat. De sai, om d:ens zegen en zii hesloten niet on zichzelf te stemmen. Veel leden van de congresnartii droegen gevan»enisnetten, die door Mahatma Gandhi tot het herken ningsteken van de congrespartij zijn gemaakt. Mevr. Gandhi wo'dt premier in een t'M dat India in een van de moei1"kste nm»tand'<»hed"n sedert de onafhankel'ikheid verkeert. On binnenlands gebied zal heer voor naamste zan> de voe-'-elsItuatle Z'in. terw'ü haar be'aneriikste teak on het gebied van de buitenlandse pol!*iel< uit het con«n"deren ven de overeenkomst met Pakistan zal bestaan. De honger vormt volgens waar nemers de grootste bedreiging van het land. Hoewel onder meer uit de Verenigde Staten reeds voedsel wordt gezonden, zullen alle krach ten moeten worden ingespannen om de werkeliike crisis die in februari of maart wordt verwacht, het hoofd te bieden. Met de tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Tasjkent is reeds een begin gemaakt. Militaire commandanten zijn besprekingen begonnen over het terugtrekken van de troepen op de,oude stellin gen en deze besprekingen dienen te worden gevolgd door ontmoetin gen op hoog niveau van ministers en legerbevelhebbers. Slechts 25 van de 551 parle mentsleden van de congrespartij waren afwezig. Na de verkiezing zei Makaraj in een toespraak dat mevr. Gandhi oremier is geworden in een tiid dat het land met grote moeilijkheden heeft te kamnen. Voedsel- en eco nomische vraagstukken dienen te worden oo"elost en de veiligheid van het land moet worden gewaar borgd. Hij rien oo tot samenwer king met de nieuwe oremier, oodat de moeiliikheden kunnen worden overwonnen. De voorzitter heeft mevr. Gandhi verzocht een nieuwe regering te vemen. De nieuwe Indiase premier zei na haar verkiezing: „Mijn hart is vol en ik weet niet hoe u te bedan ken. Terwiil ik voor u sta, gaan miin gedachten naar de grote lei ders, Gandhi aan wiens voeten ik opgroeide, mijn vader en Lal Baha- doer Sjastri. Deze leiders hebben ons de weg gewezen en ik wil langs hetzelfde pad gaan. Sjastri gaf zijn leven voor de vrede. Wij zullen ons moeten inspannen de zaak van de vrede te bevorderen en zullen tegelijkertijd het land sterk moeten maken en de veilig heid waarborgen. Mevr. Gandhi sprak haar volle vertrouwen in het volk van India uit, dat in crisis op crisis de een heid had bewaard. Mevr. Gandhi's tegenkandidaat Desai verklaarde de nieuwe pre mier volledig te zullen steunen. Bij het verlaten van de vergade ring moest mevr. Gandhl door leden van de veiligheidsdienst tegen de iuiehende massa worden beschermd. Intussen begaf waarnemend pre mier Nanda zich naar president Radiakrlsjnan om het ontslag van h°t kabinet in te dienen en de pre sident op de hoogte te stellen van de verkiezing van mevr. Gandhi. Onbekenden hebben dinsdag avond een bom naar binnen ge worpen bii een kerk voor negens 'n New Orleans waar op dat ogenbh'k een twintigtal leden van een koor met een repetitie bezig was. De ontploffing veroorzaakte schade aan het kerkinterieur, doch de aanwezigen kwamen met de schrik vrij. De kerk is in de afgelopen an derhalf jaar talloze malen het mikpunt van negerhaters ge weest. IN DE RIJ VOOR DE BANK NEGARA INDONESIA Djakarta. Een lange rij Indone siërs voor een kantoor van de Bank Negara Indonesia om geld te wisselen. Na 13 januari zijn de bankbiljetten van Rp 10.000 en 5.000 geen wettig betaalmid del meer. Er bestaat nog korte tijd gelegenheid deze bij de bank om te ruilen. voor de radio dat de betogingen van vorige week tegen president Soekarno persoonlijk waren ge richt en dat de studentenbetogin gen kennelijk door kolonialisten en imperialisten waren uitgebuit. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is er ook gisteren niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over een oplos sing van het vraagstuk georga- iseerdenongeorganiseerden. Van beide kanten zijn pogin gen ondernomen om alsnog tot elkaar te komen. Van werkgeverskant is voor gesteld deze zaak los te koppelen van onderhandelingen over col- Volgens in Cotonou ontvangen berichten zou getracht zijn gene raal Ironsi, de huidige Nigeriaan se regeringsleider, te vermoor den. De veiligheidsmaatregelen zouden na de aanslag zijn ver scherpt. Een officier zou door de bewaking van de generaal heb ben willen dringen maar zou door de lijfwacht zijn overmees terd. In Cotonou, de hoofdstad van het aan Nigeria grenzende Daho mey, zijn inmiddels berichten binnengekomen, waarin wordt gemeld dat in Nigeria een aan tal legerofficieren zijn doodge schoten en dat men het met kogels doorzeefde lijk heeft ge vonden ex-minister van finan ciën Festus Okotie Eboh. De 14- jarige zoon van premier Mamuel Akintola van West-Nigeria zou twee dagen geleden samen met zijn vader in Ibadan vermoord zijn. De twee grote oppositiepar en in Nigeria hebben het mili- aire bewind hun steun toege- ->gd. Ook de vakbonden en de nationale studentenvereniging aveu hun tevredenheid te ken nen over de machtsovername. Generaal Ironsi benoemde dinsdagavond de militaire gou verneurs van de vier Nigeriaan se deelstaten. Hij gelastte verder „bepaalde officieren" die hun post hadden verlaten, zo vlug mogelijk terug te keren. Volgens in Dakar ontvangen inlichtingen zouden bij de on lusten in West-Nigeria tot dus ver 250 doden en gewonden zijn gevallen. Dinsdag zou een tien tal pantserwagens tussen Lagos en Ibadan op mysterieuze wijzervtNTTPT TCTTTM verdwenen zijn. Zij zouden in DIO, 1 üiN lectieve arbeidsovereenkomsten. Later in het jaar, als de sfeer wat rustiger zou zijn, konden de partijen zich dan nogmaals over het probleem buigen. Van werkgeverskant werd er bjj gezegd dat geen garantie voor een oplossing kon warden gegeven. De vakcentralen hebben dit voorstel van de hand gewezen omdat bij aanvaarding de han den van de onderhandelaars in de bedrijfstakken gebonden zouden zijn. Van werknemerskant is ge tracht de werkgevers in hun be zwaren tegen bevoordeling van georganiseerden tegemoet te ko men door bij de vakcentrales aparte instituten te creëren (naast bestaande voor uitkerin gen bij huwelijk, overlijden, in validiteit enz.), waaruit vak bondsleden via die centrales zou den kunnen worden bevoordeeld. Dit voorstel zou naar het in zicht van de werknemers de be zwaren tegen discriminatie van werknemers in dezelfde onderne ming of bedrijfstak ondervangen. De bevoordeling zou dan niet op ondernemings- of bedrijfstakni veau geschieden, maar van de centrales uit. De werkgevers hebben dit voor stel afgewezen omdat het principe van het werknemersvoorstel on aangetast werd gelaten. niet als dramatisch. De partners in dat overleg lonen niet met p°n wijde boog om elkaar heen. Die partners hebben rekening te hou den met wat in eigen kringen leeft. De heer A. H. Kloos, werkne- me-svoorz'tter van de st'ehring, heeft verklaard dat de besnrekin. gen n'et hebben mogen le'den tot een hervatting van het centraal overleg over de Jiwestie. Hij zei te vrezen dat conflicten in be drijfstakken nu onvermijdelijk zijn geworden. De bee- Kloos kon niet zeggen op welke schaal, waar en hoe con flicten zullen ontstaan. Ondanks het door de militaire commandant van groot-Djakarta uitgevaardigde verbod van beto gingen marcheerden dinsdag een 3000-tal Indonesische studenten door de hoofdstraten van Dja karta, waardoor 't verkeer werd geblokkeerd. Zij begaven zich naar het ministerie van buiten landse zaken waar zij leuzen tegen minister Soebandrio schreeuwden. Ook protesteerden zij opnieuw tegen de regerings maatregelen die tot prijsverho gingen hebben geleid. De militaire commandant van Djakarta, brigade-generaal Amir Machmoed, heeft gezegd dat men zoekt naar wegen en middelen om de spontane meningsuiting van het volk in het algemeen en van de studenten in het bijzonder te kanaliseren. Hij deed op de studenten een beroep op te hou den met betogen en zich van ge klad on muren, straten en auto's te onthouden. Voor het uitdelen van biljeten en pamfletten en het aanbrengen van leuzen in Dja karta moet eerst toestemming Sir Robert Menzies, de 71-ja-1 hij donderdag zijn ontslag zal he rige Australische regeringsleider, kendmaken, zo is uit betrouw- heeft woensdag het federale kabinet formeel meegedeeld, dat handen zijn gevallen van opstan dige troepen. Meer dan twintig personen hebben het leven verloren bij een brand, die dinsdag een hon derdtal schamele optrekjes in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel in de as legde. Tot nog toe heeft men 23 lijken geborgen, meren deels van kinderen. Ruim twee duizend mensen zitten door de brand zonder behuizing. De brandweer ondervond ernstige hinder van de in paniek geraak te vluchtende menigte en de vrieskoude. Ir J. Bosma, werkgeversvoor zitter van de stichting, verklaar de na afloop der vergadering dat de werkgeverscentrales uitdruk kelijk rekening hebben gehouden met het niet bereiken van over eenstemming met de werkne merscentrales over het vraagstuk georganiseerdenongeorgani seerden. Bij het intern beraad met leden van de werkgevers- centrales is die leden met nadruk het mogelijke gevolg van het niet tot elkaar komen op dit punt on der ogen gebracht. Er is rekening gehouden met de mogelijkheid van conflicten. De heer Bosma acht zich vol ledig medeverantwoordelijk als er een conflict uitbreekt. De ontwikkeling in het over leg op centraal niveau ziet hij OPVOLGER VAN MENZIES? Sydney. Harold Edward Holt, leider van de liberale partij, wordt genoemd als opvolger van premier Robert Menzies van Australië. bare bron vernomen. Vermoede lijk zal Menzies, die sinds 1949 premier is, de zaken nog een week blijven behartigen om z'in opvolger, minister van financiën Harold Holt, gelegenheid te bieden zich in te werken. Sir Robert maakte voorts be kend, dat senator Shane Pal- tridge, minister van defensie en leider van de regernigspartij in het parlement, zijn functies heeft neergelegd. Paltridge is in ern stige toestand in 'n ziekenenhuis opgenomen. Hij lijdt aan kanker. DONDERDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.01 1.19 Terneuzen 1.36 1.54 Hansweert 2.16 2.34 Walsoorden 2.26 2-44 VRIJDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.42 2.17 2.57 v.07 2.01 2.36 3.16 3.26 Jan. 20 21 22 8.37 8.36 8.35 17.06 17.07 17.09 8.25 9.06 9.36 15.32 16.35 17.44 van de autoriteien worden verkre gen. Deze maatregelen waren ge nomen omdat sommige leuzen „niet alleen de nationale eenheid schaden maar ook een bedreiging vormen voor de veiligheid van de Indonesische revolutie''. Inmiddels blijven betuigingen van trouw aan Soekarno van alle kanten binnenkomen na zijn onroep van zaterdag, zoals o.a. van katholieke jongeren, boeren- en arbeidersvakverenigingen die verbonden zijn met de nationalis tische partij P.N.J., enkele stu dentenverenigingen en de 2% miljoen leden tellende moham medaanse vakverenigingsfede ratie Nasbiindo. Het christelijke blad Sinar Ha- rapan berichtte dat president Soekarno „spoedig" de pol'tieke oplossing van het na de mislukte staatsgreep ontstane, probleem zou aankondigen, minister Soe bandrio daarbij aanhalend als bron voor deze mededeling. Antara heeft melding gemaakt van een verklaring van de stu denten, waarin zij de doodstraf eisen voor voortvluchtige politie ke avonturiers die met de mis lukte staatsgreep te maken heb ben gehad, zodra deze in Indo nesië zonden terugkeren. De studenten betoorden vooral hun misnoegen over het optreden van de afvaardiging welke zich op eigen gelegenheid op de drie continenten-conferentie in Hava na als Indoesische vertegenwoor. diging aandiende maar weigerde zich aan te sluiten bij de officiële Indonesische delegatie, als gevolg waarvan president Soekarno deze laatste order gaf zich van de conferentie terug te trekken. De leider van de eigenmachtig opge treden groep, Ibrahim Isa, staat bekend om. zijn commun'stische sympathieën. Volgens de studen ten heeft deze groep Indonesië, het volk en de revolutie verraden. Soekarno heeft de studenten verzocht kandidaten te stellen voor posten in het kabinet, aldus berichtten de bladen in Djakarta woensdag. Hij deed dit toen hij dinsdag hun leiders in zijn paleis ontving. Op de eis tot ontbinding van de communistische partij had hij geantwoord: „Wacht maar af" en op het verzoek om de prijzen te doen verlagen: „Daar wordt aan gewerkt.'' Dr. Chaeroel Saleh, de derde viee-pi'enaier, zei dinsdagavond Na de 51-jarige hoogleraar Kah- roedin Yoenoes heeft zich nog een kandaat beschikbaar gesteld om aan het hoofd van het minis terie van handel de huidige eco nomische toestand in Indonesië te verbeteren, zo verneemt de car- respondent van het A.N.P. in Djakarta. De identiteit van de nieuwe kandidaat, wiens leven gevaar loopt als hij niet binnen drie maanden op resultaten kan bo gen, is niet onthuld. Soekarno zei zaterdag dat hij bereid was de portefeuille van handel die hij op het ogenblik zelf beheert, over te doen aan de man die zich in staat acht binnen drie maanden prijsverlagingen tot stand te brengen. De presi dent pakte echter bij zijn aanbod de afschrikwekkende waarschu wing in dat hij hem zou laten doodschieten, als ziin pogingen op een mislukking uitlopen. De eerste kandidaat, prof. Yoe noes, ook wel de „vliegende prof." genoemd om de reizen die hij door het gehele rijk maakt om onderwijsinstellingen te bezoe ken. baseert zijn economische en politieke stellingen op geloof in God. Hij is voorstander van een samenwerking van kapitalisme en communisme. MEER WIND Boven Europa kwam er ook woensdag weinig verandering in de vorsttoestand, In grote gebie den kwam in de middag lichte tot, matige vorst voor. Boven zuid- Scandinavië, waar een nieuw ho- gedrukgebied ontstond, vroor het woensdagmiddag streng tot zeer streng, waarbij op vele plaatsen maximumtemperaturen werden gemeten tussen 15 en 25 graden onder nul. Intussen is in geheel west- Europa de luchtdruk gaan dalen, hetgeen samenhangt met het op dringen van oceaandepressies. Eén er van naderde woensdag avond de ingang van het Engelse Kanaal en zal hij ons de wind vandaag tot krachtig of hard doen aanwakkeren uit oostelijke richting. En daar de vorst blijft aanhouden betekent dit, dat het weer een onaangenaam karakter krijgt. De bewolking van de de pressie zal van het zuiden uit komen opzetten, maar het neer- slaggebied zal pas tegen de avond het zuidwesten van Nederland kunnen bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig" tot hedenavond. Oostelijke wind Licht tot half bewolkt. In het zuiden later half tot zwaar be wolkt. Overwegend droog weer. Matige tot krachtige, nu en dan harde oostelijke wind. Overwe gend matige verst.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1