Zeeland en Flevoland onlmoeien elkaar op de R.A.I. Ren nies 11 De misdaad van Richard Ross emene bedrijfsgroepencentrale hield demonstratief congres ASPIRIN0 BAYER BONN WIL OFFERS BRENGEN VOOR HERENIGING VAN DUITSLAND Het vraagstuk georganlseerden-ongeorganiseerden Woensdag 19 januari 1966 Pagina 5 TRANSPORT HET HOOFDTHEMA VAN DE TENTOONSTELLEND Na de staking in New York Kritiek AP Johnsons armoede- bestrijdings- program Rond vaart De maaidorser De trekker vait de toekomst Russische ruimte vaartgeleerde Koroler overleden De prijs Tegenprestatie DUITSE KOK BEDREIGDE WINKELIERSTER VERHOOR KU KLUX KLAN-LEDEN WEGENS MOORD OP TWEE NEGERS Strijd Consequenties Griep? ASPIRIN® doet de koorts dalen. P De pijn verdwijnt snel en zeker. m vsx achter lllll VOETBAL AJAX-,.REBELLEN" ZULLEN „GRAAG" IN HET NEDERLANDS ELFTAL SPELEN DETROIT KANDIDAAT VOOR OLYMPISCHE SPELEN 1972 WIELRENNEN Tom Simpson brak een been Duizend Zeeuwse agrariërs zijn dinsdagmorgen in een trein van een halve kilometer lengte op het Amstelstation in Amsterdam aangekomen en van daar in 24 bussen naar de R.A.I. gereden om een be zoek te brengen aan de ten toonstelling „Het Landbouw werktuig". Door een tech nisch mankement dat zich vóór het vertrek uit Vlissin- gen voordeed, had de trein die om kwart voor elf in Am sterdam had moeten aanko men, een kwartier vertra ging. De trein bevatte 15 wagons, n.l. 13 passagiersrijtuigen, een restauratiewagen en een ba gagewagen. Bij alle Zeeuwse stations werd gestopt. Op kleine stationnetjes waar de perrons korter waren dan de trein, werd er steeds voor gezorgd, dat een leeg gedeel te van de trein voor het per ron kwam. De leider van de onlangs be ëindigde staking van het perso neel van de gemeentelijke ver voersdienst in New York, de 60- jarige Michael Quill, zal over enkele dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. Zoals gemeld werd hij na een hartaanval op vier januari opgenomen, kort nada- hij in hechtenis was geno men wegens zijn weigering om op een gerechtelijk bevel de staking te beëindigen. Zijn toe stand gaat goed vooruit. Toen het werk werd hervat, werd Quill van het gevangenis hospitaal overgebracht naar een nder ziekenhuis in New York. Het programma tot bestrijding van de armoede in de Verenigde Staten van president Johnson ondervindt zowel van republi keinse als van democratische zijde scherpe kritiek. Afgevaardigde William Ayres uit Ohio en zijn republikeinse collega's in de commissie voor arbeidszaken beweren over be wijzen te beschikken dat er op schandalige wijze misbruik is gemaakt van de fondsen bestemd voor hulp aan de armen. Zij vroegen om maatregelen van het congres teneinde het armoede- Na de tentoonstelling heb ben de Zeeuwen in 12 rond vaartboten de stad Amster dam bezichtigd, 's Avonds na het diner in een der hoofd stedelijke hotels, zijn ze op het centraal station in hun reuzetrein gestapt voor de terugreis naar Zeeland. Dit massale uitstapje is ge organiseerd door een impor teur en een fabrikant van landbouwwerktuigen op ini tiatief van een plaatselijke dealer. De initiatiefnemers hadden aanvankelijk gedacht aan 500 deelnemers, maar dat was al heel snel tot het dub bele overtekend. Tegelijk met de Zeeuwen was een gezelschap van 200 nieuwe pachters uit Oostelijk Flevoland met hun vrouwen op de tentoonstelling. De 1200 bezoekers, die hun transportproblemen van deze dag rustig aan anderen kon den overlaten, hadden op de R.A.I. ruimschoots gelegen heid om ideeën op te doen voor het oplossen van dat probleem binnen hun eigen bedrijf. Het transport was namelijk het hoofdthema op deze ten toonstelling van landbouw werktuigen. Dat transport probleem is zo dringend ge worden doordat de oogstma- chines en dan niet alleen de maaidorsers maar bijv. ook de aardappel- en bietenrooi ers zo'n grote capaciteit heb ben gekregen. Vroeger had men voor de graanoogst te beginnen met het maaien en te eindigen met het gedorst afleveren in de opslagplaats van de boer 154 manuren per hectare nodig, waarvan een zesde nodig was voor het transport. Nu de maaidorser er is, kost dat werk 15 manuren, waarvan niet minder dan driekwart voor transport. Het komt vooral op het snelle lossen aan. De oogst- machines hebben hun vaste en grote capaciteit; de trek kers die de wagens met het geoogste produkt naar de op slagplaatsen rijden zijn aan een bepaalde maximumsnel heid gebonden. Tijdwinst kan men dus vooral maken met snel lossende wagens en daarvan zijn er op deze ten toonstelling heel wat te zien. De 4-wielige landbouwwagen wordt meer en meer vervan gen door hydraulische kiep- wagens en andere 2-wielige wagens die door middel van weer andere systemen in een minimum van tijd te lossen zijn. Bij de maaimachmes zijn er nadat de door de McCormick uitgevpnden maaibalk hon derd jaar het rijk alleen heeft gehad, ook allerlei vernieu wingen te zien. Men vindt nu de trommelmaaier, de cirkel maaier en de cyclomaaier. Die laatste werkt met enige verticale cylinders waaraan gemakkelijk te vervangen mésjes zijn bevestigd. Hoe de landbouwtrekker van de toekomst er misschien uit zal zien, toont een groot Amerikaans bedrijf: gesloten cabines, ruim en comfortabel met stuurknunpels in plaats van een stuurwiel. Veehouders kunnen o.m. allerlei zien op het gebied van mechanische mestafvoer, terwijl de melkleidingssys- temen waarbij de melk zo van de koe naar de koeltank op de boerderij gaat, steeds verder worden ontwikkeld. Het gaat er om meer melk in minder tijd en met minder risico voor het dier uit de koe te halen. MENSEN-EENDEN Amsterdam: Ondanks nood toch nog brood. Terwijl de mensen zich op de schaats vermaken (achtergrond) worden eenden met brood gevoerd. Verdrongen door de talloze rijders dit week end krijgen de vogels, die weinig 'voedsel 'iinnen vinden, toch nog hun magen vol. (Adv.) Brandend maagzuur? helpen direkt! ^s|§ De Russische geleerde Sergei Korolev, onder wiens leiding de eerste spoetniks, de loenik-maan- raketen en de bemande wostok- ruimtesehepen werden vervaar digd, si in Moskou op 59-jarige leeftijd plotseling overleden, zo is zaterdag bekendgemaakt. Hij was lid van de Russische acade mie van wetenschappen. „In Sergei Korolev verliezen ons land en de gehele weten schappelijke wereld een uitmun tend raket- en ruimtevaartge- leerde, de eminente bouwer van de eerste kunstmanen en ruimte schepen, die het tijdperk van de verkenning van de eerste kunst manen en ruimteschepen, die het tijdperk van de verkenning van de ruimte door de mens inluid den", zo staat in een te Moskou gepubliceerde levensbeschrijving, die is ondertekend door partijlei der Brezjnev, premier Kosygin, president Podgorny en andere Russische leiders. Korolev was i de ontwerper van de raketsyste- programma een gezonde basis te j men die werden gebruikt voor de geven. Volgens hen beschikt een eerste lanceringen van kunstma- van de voornaamste uitvoeren de organen, het bureau voor ge lijke kansen, over de slechtste administratie sinds mensenheu genis. De democratische afgevaar digde Adam Clayton Powell, die voorzitter van genoemde com missie is, streeft intussen naar herziening van het programma. Hij verlangt dat er meer nadruk moet worden gelegd op het ver strekken van werkgelegenheid voor armen en werklozen. nen en raketvluchten naar maan. Aan Koolev hebben de Russen, naar pas nu bekend werd, voor een belangrijk deel hun grote ruimtevaartsuccssen te danken. Tot zaterdag wist men niet, dat hij degene was die de ruimte vaartprojecten leidde. Tweemaal werd hem de titel „held van de socialistische arbeid" verleend en ook ontving hij een Lenin-prijs. Zijn stoffelk overshot zal dinsdag b de m.uur van het Kremlin op het rode plein ter aarde worden Om tot een hereniging van de twee delen van Duitsland te komen zal de regering in Bonn wellicht bereid zijn zich „offers" te getroosten, hetzij op het ge bied van haar opvattingen ten aanzien van de veiligheid van Duitsland, hetzij wat betreft de oostelijke grenzen, hetzij op eco nomisch terrein. Dit heeft de bondsminister voor vluchtelingen zaken Johann Baptiste Gradl in een vraaggesprek met het West- duitse weekblad „Der Spiegel" te kennen gegeven. Het is de eer ste maal dat een lid van 't West- duitse kabinet zich zo duidelijk over deze kwestie heeft uitgela ten. „Wij moeten een zekere prijs voor de hereniging betalen en een vredesverdrag komt niet uit de hemel vallen", aldus de minis ter. Hij was van oordeel dat de .bondsregering eventueel zou kun nen afzien van een „bepaalde categorie wapens". In dit ver band sprak hij niet van kernwa pens, Persoonlijk vond hij dat hereniging alleen tot stand kan komen in samenhang met een nieuw veiligheidssysteem voor Europa. De prijs voor hereniging zou z.i. ook kunnen zijn, dat Bonn afziet van zijn aanspraken op ge bieden in het oosten die nu onder Pools bestuur staan. Zoals bekend houdt Bonn in af wachting van de totstandkoming van een vredesverdrag vast aan de grenzen van 1937, toen ge noemde gebieden bij Duitsland behoorden. Volgens minister Gradl zouden in een vredesver drag de grenzen niet geheel en al behoeven te worden vastge steld volgens het verloop in 1937. Tenslotte achtte hij het ook mo gelijk dat Bonn 'n offer brengt in economische zin, b.v. in de vorm van industriële uitrusting. Overigens zei hij dat de bonds regering niet van plan is zich te onderwerpen aan een „dictaat", maar dat zij de ve-zekering wil hebben dat er tegenover elk offer een tegenprestatie zal staan. besteld. Hij is gestorven aan een hartaanval na een operatie waar bij een gezwel werd weggeno men. De Rotterdamse recherche heeft in een cafetaria in de Maasstad de 16-jarige Duitse kok B. L., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, aangehouden, die vrijdagavond de 57-jarige eige naresse van een bakkerij in haar winkel bedreigde met een pistool. De jongeman bekende de overval op de winkelierster te hebben beraamd met het doel in het bezit te komen van de in houd van de kas. De overval die L. pleegde met behulp van een luchtdrukpistool, had overigens weinig succes. De vrouw liet zich niet intimideren door het optreden van de kok. Met een bars „wil je wel eens verdwijnen", had zij succes. De jongeman rende als een haas de winkel uit. L. is overgegeven aan de Rot terdamse kinderpolitie. Twee leden van de Ku Klux Klan, Charles Edwards en John Seale, hebben bij een verhoor door de commissie van on-Ame- rikaanse aktiviteiten van het huis van afgevaardigden inzake de moord op twee negers geen enkel antwoord gegeven. De lij ken van de twee negers, Char les Moore en Henry Dee, wer den in juli 1964 in een zijrivier van de Mississippi gevonden tij dens het zoeken naar de drie strijders voor de burgerrechten, die waren verdwehen en later vermoord bleken te zijn. De lij ken waren met kettingen aan een jeepmotor gebonden. Edwards werd gearresteerd voor deze dubbele moord en be kende dat hij met zijn makker John Seale en andere Ku-Klux- Klanleden de negers in het open veld met de zweep had afgeran seld maar dat zij niet werden gedood. Edwards zei dat de af- gestraften zijn vrouw aan het schrikken hadden gemaakt door naar haar te kijken terwijl zij alleen thuis was. De plaatselijke politie vond deze verklaring vol doende en liet Edwards vrij. De ondervrager van de com missie, Appell, zei dat tijdens het onderzoek aan het licht ge komen was dat een blanke, Earl Hodges, eveneens door de Ku Klux Klan met de zweep was geslagen. Zijn lijk werd op 16 augustus 1965 met gespleten schedel gevonden, Als doods oorzaak werd door de gerechte lijke arts te Meadville (Missis sippi) na lijkschouwing echter een hartaanval opgegeven. „Over verder opschorten van onze aktie kan alleen worden gedacht, als wij de redelijke ze kerheid krijgen dat inet de her opening van het beraad over de kwestie georganiseerden-onge- organiseerden op het centrale vlak ook ernstig wordt bedoeld de zaak op centraal niveau te regelen. Als ons die zekerheid niet kan worden geboden, kun nen wij niet anders dan onze eigen weg gaan". Dit heeft de voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten algemene bedrijfsgroepencentra le de heer W. Liefaard, zater dag op een demonstratief con gres van zijn bond in Utrecht verklaard. Het congres dat werd bijge woond door vertegenwoordigers van de confessionele industriële bonden, was belegd om uiting te geven aan de ontevredenheid van de vakbeweging over het vastlopen van de onderhandelin gen in de industriële onderne mingen en met name over de houding der werkgevers tegen over de fondsvorimng voor ge- organiseerden. De A.B.C. telt bijna 50.000 leden en is betrokken bij onge veer 280 c.a.o's. De heer Liefaard kondigde aan dat de stijd waarschijnlijk snel ler voor de deur van de werk gevers zal staan dan zij denken. Hij verklaarde dat de A.B.C. de strijd niet zoekt, maar dat zij hem evenmin zal ontwijken. De vorming van weerstands- kassen door de werkgevers en de aankondiging van de A.K.U.- directie, terwijl de besprekingen nog niet zijn afgelopen dat, als geen overeenstemming wordt bereikt, de directie volgens haar voorstellen de lonen en salaris sen zal verhogen, beschouwt de heer Liefaard als twee positieve oorlogsverklaringen. Hij wilde er geen twijfel over laten bestaan wat „de gevolgen" zullen zijn als de werkgevers niet bereid zijn op hun schreden terug te keren of als de vakbe weging niet het gevoel wordt bijgebracht dat overleg op cen traal niveau een oplossing tot gevolg zal kunnen hebben. „In dat geval", aldus de heer Liefaard, „hopen wij de werk gevers te kunnen zeggen: 'Adv.) Wij allen weten: Aspirin helpt DAAR STAAT dat het probleem van de op lossing van het vraagstuk geor- ganiseerden-ongeorganiseerden niot door ons uit de discussie zal worden genomen; dat wij bereid zijn op basis van de suggestie, destijds in het overleg in de commissie-Van de Hengel geboren (uitkering van 10 per lid per jaar voor het algemene werk van de vakbe weging en voorts een uitkering van 50 per lid per jaar, uit te keren bij de pensioengerechtig de leeftijd), het overleg voort te zetten. Bij afwijzing door de werkgevers zullen wij alle aan ons standpunt verbonden conse quenties aanvaarden". Rico Bulthuis 99) „Groeten aan Jan," zei Richard Elsje zwaaide allerliefst en stak met dribbelpasjes de straat over. „Dat zag ik nou is nét!" hoonde Sardemann, die het bureau uit kwam lopen. „Mijn schoonzusje..." Ross lachte, hij wenste verder geen in lichtingen te geven. „Ja ja," plaagde zijn collega, „ja juist, schóónzusje, grote fami lie zal jij hebben niet al die schone zusjes. „Zeg die Wiersma," riep Ross. Sardemann gaf hem een stomp „Goed dat je het zegt! Ik heb die zaak even nagekeken, let maar eens op die meneer Egge- ling, da's een geboren dief. Die vent, die Wiersma bedoel ik, werd gechanteerd, maar we had den geen bewijzen genoeg. Die Lucas kwam het nog aangeven, die had al zijn spaarduitjes an die gannif verloren." Ross klopte op zijn actetas en vroeg, of Sardemann wel wist, hoeveel geld die arme en eerlijke Lucas inmiddels op de bank had staan, allemaal van het lesjes geven? Sardemann wist het niet. „Bijna driekwart ton, nou jij, ik had maar eens goed doorge drukt, drie jaar geleden, dan was de aap wel uit de mouw geko men." Sardemann zei dat je ook niet alles na kon kijken. Ros beaamde en zei, dat de vent eindelijk dood was. „Vermoord?" „Hoogstens verdelgd, maar het is zelfmoord, angst. Hij zag geen gat meer. Zoiets moet natuurlijk uitkomen, dat snap je. „Doordrukken," zei Sarde mann, „Wie weet hoeveel je vangt met dit zaakje." „Allemaal Wiersma's," riep Ross verheugd. „Jouw zaak zal wel uit de sloot worden gehaald, maar er zijn praktisch geen bewijzen." „Laat dan maar zitten' Da's onbegonnen werk," riep Sarde mann haastig en maakte dat hij wegkwam. „Chanteur," fluisterde Ross hem achterna en hij glimlachte, want dit scheldwoord was hem zelf maar al te vaak toegevoegd. Ross ging naar zijn kamer, groette het personeel, keek de in gekomen stukken na en maakte aantekeningen bij enkele ver horen. Dan verdiepte hij zich in zijn eigen gegevens, belde enkele scheepvaartmaatschappijen op en had spoedig succes. De majoor wilde het land uit, hij had zich laten inschrijven op een boot naar, Portugal. Vervolgens belde hij het ministerie van defensie en nam een informatie op de ma joor bij een vertrouwde relatie. „Tja, die majoor Dupuis," zei men, „een vreemd geval, geruch ten zonder bewijs. Had een aantal klachten aan zijn broek over heu len met de moffen en uitleveren van illegale werkers tijdens de oorlogsjaren. Tjageen be wijs, geen brieven en geen enfin, niks. Ze wisten dat hij weg- wilde, een tijdje met vakantie, rust en ontspanning, maar dat kon geen kwaad, want wat moet iemand zonder zijn pensioen in Portugal doen?" Ross dankte voor de inlichting. De kostbare verzameling post zegels was hem geen raadsel meer. Dupuis had zijn vermogen willen redden en de zegels ge heim willen houden, bang, dat de chanteur achter zijn verborgen schat zou komen. Hij werd ge chanteerd op de basis van zijn pensioen en op zijn geringe bank rekening. Het geld, misschien in gouden tientjes verzameld, was vakkundig aan de ogen van de fiscus onttrokken. Ross kende die kunstjes, je deed er niet veel tegen. Hij dacht aan het meisje in Friesland of zo, die „O" gezegd had, toen ze het doodsbericht van haar oom Lucas ontving. Hij grinnikte. Ze zou ongetwijfeld wel iets anders zeggen, als de notaris haar zou ontbieden. Maar wat zou de majoor zeggen, als ze hem te grazen hadden met zijn gestolen fiets? Ross had grote lust om „door te drukken". Helaas zou dat ene geval ook de anderen meeslepen, daar zou de majoor dan wel voor zorgen en dan zou het Ishiguro moeilijk vallen om te zwijgen. Dan is de afperser, dacht Ross. De moordenaar krijgt een jaar of tien, benevens een duw voor het geval, waarvoor hij gechan teerd werd. Wie weet, wat er dan nog te voorschijn komt en wie er nog meer de bak in draaien. Ishi guro praat er zich dan wel uit met een goeie advocaat. Maar als hij te veel zegt, of te weinig. Het bestuur van Ajax heeft naar aanleiding van bepaalde uitlatingen, die namens de K.N. V.B. zijn gedaan tijdens de woensdag j.l. gehouden centrale traning van de Nederlandse se- lectieploeg te Zeist, in een brief aan het bondsbestuur zijn ver bazing hierover utigesproken. Releverend aan het onder houd, dat twee bestuursleden van Ajax hebben gehad met de heer George Kessler kort na diens aanstelling als bondscoach, waarin de heer Kessler werd meegedeeld op de grootst mo gelijke medewerking van Ajax- zijde, ook en vooral van alle con tractspelers, te kunnen rekenen, schrijft het Ajax-bestuur na dit onderhoud met de coach van het Nederlands elftal geen enkele behoefte te hebben gehad ook hiervan de noodzaak niet te hebben ingezien op deze kwestie nader terug te komen. Daar wij het als een plicht be schouwen mee te werken aan het totstandkomen van een zo sterk mogeliik nationaal elftal, willen wij van onze kant hier geen prestigekwetsie van maken. „Wij geven u de verklaring dat de spelers, waar de gehele affaire om draait, te weten Groot, Kei zer en Prins, een uitnodiging om aan de centrale training deel te nemen, gaarne zullen aanvaar den", aldus het Ajax-bestuur. Het Amerikaanse Olympische comité heeft de kandidaatstel ing van Detroit en van Salt Lake of verkeerdmijn hemel! E'PCity goedgekeurd voor de orga- dat alles voor een rat! Als ze Elsje chanteerden of Annie, zou ik toch zeker ook zwijgen. Stel je eens voor, dat ze Annie tien jaar opsloten, omdat ze inplaats met fiches metmetiets an ders had gegooidPlicht, eer en recht. Je komt er niet met je gewone moraal. Laat maar zitten, het is onbegonnen werk, zou Sardemann zeggen. Ross was er zeker van, dat ook Sardemann deze zaak „de grond in zou druk ken" als hij wist, wat Ross wist. En de commissaris? Hard en rechtvaardig meneer Ross en in geen geval een schijtlaars. We dienen allemaal bordjes op onze werktafels te zetten om onszelf te kunnen overwinnen. We zijn automaten, meneer Ross, naalden op de weegschaal van een steke blinde vrouwe Justitia en we ver dienen er ons broodje mee. We kopen er bloemen voor op zater dag, voor onze vrouwen. We be talen er de opvoeding mee voor onze kinderen. We gaan ermee vakantie vieren. We leven ervan meneer Ross en commissaris, we gaan er aan dood. Ratten die pest verspreiden, moet je vergif voe ren en ratten die de morele pest rondstrooien, die moet je drie jaar lang te eten geven en hun slachtoffers moet je f ijnknijpen. omdat je geen schijtlaars wil worden genoemd. (Wordt vervolgd.) nisatie van resp. de Olympische zomerspelen en -winterspelen in 1972. Aan deze beide steden heeft het Amerikaans Olympisch comité de voorkeur gegeven bo ven Los Angeles, Philadelphia, Sint Louis en Chicago, die even eens hadden gesolliciteerd naar de Olympische zomerspelen van 1972, en boven Lake Placid en Anchorage die de winterspelen in dat jaar wilden hebben. Er zijn thans vier steden offi cieel kandidaat voor de Olym pische spelen 1972: Detroit, Münehen, Montreal en Madrid (met Barcelona), terwijl voor de winterspelen in dat jaar zich kandidaat zullen stellen Banff (Canada), Sapporo (Japan) en Salt Lake City. De Britse wielrenner Tom Simpson, de wereldkampioen op de weg bij de professionals, heeft tijdens een wintersportvakantie te Saint Gervais bij het skiën, toen hij ten val kwam, het rech terbeen gebroken. De 29-jarige Simpson is overgebracht naar het ziekenhuis te Sallanches, waar het been in het gips is ge zet.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5