Radio de Koek Kantongerecht te Terneuzen WEER EEN ARTSENSTAKING IN BELGIË? ONDERHANDELINGEN OVER C.A.O. BIJ DE A.K.U. MISLUKT Groot IJsfeest 1.7S ƒ2,19 ƒ0,49 ƒ1,89 ƒ0,95 ESS"*** A. Een chef installateur, B. Enige electromonteurs, ƒ0,80 Woensdag 19 januari 1966 DE VRIJE ZEEUW1 Pagina 1? „Telefonische" staking HET WOORD „STAKING" IS NOG NIET GEVALLEN Lan^aam*aaii- actie Ultimatum REEDS ZES GEVATXEN VAN NEKKRAMP IN 1966 Wereldkampioenschap '66 De 16 finalisten zochten hotelruimte ADRI VAN WIJCK e" Woensdag gehaktdag ƒ1,00 ZITTING VAN 18 JANUARI 1966 Het jachtgeweer Het heeft veel woorden en veel tijd gekost voor verdachte F. O. uit Boschkapelle zijn valse bekentenis introk. Het leek er aanvankelijk op, dat hij bij zijn eerste verklaring' zou blijven, maar nadat de kantonrechter mr. Van Hees hem een half uur bè- denktiid had gegeven, vond hij het blijkbaar beter de waarheid te zeggen. De verdachte F. O. werd ten laste gelegd, dat hij op 'n zon dagmorgen in het café van zijn oom F. O., wonende te Vogel waarde, 'n jachtgeweer had ge kocht. In het café waren onder de bezoekers, o.a. ook de zwager van F. O. en een Belg. Toen F. O. door de politie werd onder vraagd, had hij gezegd het ge weer van die Belg te hebben gekocht en daarvóór dat hij het van een zigeuner had. Verdachte was op deze rechts zitting halsstarrig in zijn ver klaring, dat de koop was gedaan bij zijn oom, doch niet van zijn oom. De Belg had 1000 fr. wil len hebben voor het wapen, doch F. O. had slechts 60 op zak. Voor dit bedrag verkocht de Belg het tenslotte toch en gaf er nog 16 natronen bij. De brigadier van politie A. de Fejter en A. Breenoel, hoofd agent van politie, die zowel F. O. als de oom Z. O. op de fabriek een verhoor afnamen over dit vuurwapen, verklaarden dat F. O. had bekend het geweer van zijn oom te hebben gekocht. Dit werd dus in het proces-verbaal van de politie ongenomen. Verdachte merkte op, dat de kranten en de politie konden schriiven wat ze wilden. Hij ont kende en bleef ontkennen. De politie kende echter de ge hele toedracht van de zaak, want de zuster van verdachte had het allemaal verteld. „Mijn man is ook verraden", zei ze, „en nu zeg ik 't ook maar." Verdachte F. O. kreeg het wel wat benauwd bij 't oplezen der verschillende conceoten die ver balisant De Feijter had ODge- steld. Maar de oom en caféhou der Z. O. verzon er dapper on los: „Het geweer was van de Belg, dat hij meestal bij zich had; het stond vaak buiten en ik was er met die koop totaal niet bij!" Met hem kwamen de heren geen stap verder en er werd be sloten de zaak een half uur on te schorten, om te proberen F. O. tot een bekentenis te brengen. En inderdaad is deze opzet ge lukt. Hij had het wel degelijk van zijn oom gekocht en kreeg een boete van 150 of 30 dagen hechtenis. Hoewel Z. O. nog aandrong op het onroepen van getuigen, werd dit' niet meer overwogen. Hij kreeg 'n boete voor 't in bezit hebben van een vuurwapen van 150 of 30 dagen. Voorrangsweg of niet? De kantonrechter noemde het vehikel van de verzekerings agent r. F. W. uit Schoondijke een „opgevoerde" bromfiets want bij de bekeuring bleek dat zowel het tandwiel als de in- en uitlaatpoort veel te groot was, hetgeen de bromfiets te grote snelheid gaf. Bovendien was W. in overtreding aangezien hij op de weg naar Axel geen doorgan? had verleend aan een uto bij een kruising. Hiervoor eiste de officier mr. Lebret 15 boete of 3 dagen. De raadsman van verdachte mr. De Mul bracht naar voren, dat de bromfiets van W. was meegenomen door de handelaar K. Deze heeft er 4 dagen aan zitten prutsen, zodat niet meer te constateren was wat er ver keerd was aan de bromfiets. Ook de overtreding van 't geen voor rang geven betwijfelt de raads man sterk. Er is n.l. verschil van mening tussen de politie en de weggebruiker enerzijds en de provinciale instantie anderzijds. De weggebruiker ziet de weg als voorrangsweg, de provincie vindt dat de verharde weg bij de weg al:zodanig hoort. Er viel geen beslissing in deze zaak. Ze werd aangehouden tot later. De weg versperd De schrijnwerker G. J. K. uit Wachtebeke had te Axel op de Kerkdreef de weg versperd toen hij, terwijl er links en rechts auto's stonden en een vracht auto uit de richting Terneuzen naderde, doorreed waardoor een aanrijding ontstond. De officier eiste een boete van ƒ30 of 6 dagen. Hoewel de raadsman mr. Tichelman Jr. clementie pleitte, bleef de uitspraak conform de eis. Tegen lichtmast gebotst De electricien W. G. T. uit Eeckeren (België) was op de Van Maelstedeweg te Hulst met zijn auto te veel naar links gaan rijden en tegen een lichtmast in de linkerberm gebotst. Verdach te zei dat het plaatselijk glad was geweest en hij in een slip was geraakt. De officier was de mening toe gedaan dat T. onoordeelkundig had geremd en onvoorzichtig had gereden. Hij eiste 50 of 10 dg. Mr. Tichelman jr. vond de toe dracht een ongelukkig geval en pleitte voor verlaging der straf. De uitspraak werd inderdaad milder, n.l. 30 boete of 6 dg. Na het jubileum Na een feestelijk jubileumvie ring werden verschillende be zoekers per auto thuis gebracht. Ook de heer D. D., kantoorbe diende, zou er enkele naar huis rijden. Dit kwam hem duur te staan, want toen hij in de Nieuwstraat plotseling 'n tegen ligger zag komen duwde hij van schrik inplaats van op de rem op de gaspedaal en een ketting botsing volgde. De officier zei dat de feest vreugde ook wel een beetje schuld had aan het overmoedig rilden. Een fikse boete van 250 of 50 dagen was de eis plus een jaar ontzegging van 't rijbewijs. De kantonrechter verminderde de straf tot 150 of 30 dagen en halveerde de ontzegging. Schade 68, De heer W. D. was met zijn fiets op de Heerengracht tegen de auto van J. W. gereden, waar door deze auto een deuk opliep op de autokap. D. kreeg een boete van 10 of 2 dagen plus betaling van de schade tot een bedrag van 68. Niet voldoende uitgeweken Voor het niet voldoende uit wijken met zijn auto op de v. d. Woestijnestraat in Nieuw-Namen kreeg de timmerman C. G. Pr., timmerman te Zaamsiag, een boete van 75 of 15 dagen. Verjaardag Vertegenwoordiger Fr. v. R. uit Terneuzen had zijn verjaar dag gevierd en bracht in de na nacht een kennisje naar ljuis, (Ie fabrieksarbeidster C. J. v. W. uit St. Jansteen. Hij werd on derweg echter zó slaperig dat hij niet goed meer kon sturen e:: de juffrouw naast hem moest wakker porren. Ze stopten en verwisselden van plaats. De juf frouw had al meer achter het stuur gezeten en dus reed zij verder. Niet lang echter, want in de Stationsstraat in Axel reed zij tegen twee verkeerszuilen. Van R. hoorde ƒ250 boete of 50 dagen plus 1 jaar ontzeg ging. Mej. v. W. 200 of 40 dg. en 75 schadevergoeding met drie jaar ontzegging. Verdachte v. R. schrok van de eis. De geldboete vond hij hoog, maar hij zou er voor werken. De ontzegging echter vond hij heel zwaar daar hij als verkoper zijn brood moet verdienen. De kantonrechter bleef bij de eis van intrekking van het rij bewijs van een jaar; de geld boete werd gesteld op 150 of 30 dagen. Drie maanden ziekenhuis De heer K. J. S. uit Terneu zen kon zich van een botsing tussen zijn auto en een tweede auto op de kruising Frederik v. Eedenstraat en Guido Gezelle- straat niets herinneren, want hij is na de botsing in 't ziekenhuis terechtgekomen en wel voor drie maanden. Hij had verzuimd voor rang te geven, maar wist verder niets. De officier vond de gevolgen voor S. al zo zwaar geweest, dat hij slechts een symbolische boete oplegde van 10 of 2 dagen. Dubbele boete Een dubbele boete kreeg de smid-monteur uit Hontenisse R. K., wegens geen doorgang ver lenen aan een auto bij het rijden over het Marijkeplein en ten tweede voor het rijden zonder verzekerd te zijn van zijn motor, n.l. 2 x 50 of 2 x 10 dagen. De uitspraak werd resp. 25 en 50 of 5 en 10 dagen. Gevolgen van twijfeling Hoofdagent J. de V. uit Ter neuzen had bij de oversteek plaats in de Axelsestraat te Ter neuzen een paar mensen gehol- nen bij het oversteken der straat. Daar de ene dame twijfelde met doorlopen, meende de autorijd ster R. J. de F. uit Terneuzen dat de voetgangster bleef staan en reed er tussendoor, waar door de veiligheid in gevaar werd gebracht. De eis was 25 of 5 dagen; de uitspraak 15 of 3 dagen. Rijwielpad Het wordt steeds meer een gewoonte, zo zei de oooerwacht- meester C. J. L. uit Hontenisse, dat bromfietsers de stroken naast 't rijwielpad bij een bushalte als riiweg gebruiken en niet het rijwielpad. Zo ook de tariefcal culator J. A. de B. uit Vogel waarde. Als de politieman niet op zij was gesprongen, zou hij beslist omvergereden zijn. Het kostte De B. nu 30 boete of 6 dagen conform de eis. Houdt U aan de regels van het verkeer De chauffeur W. B. was op de Westkade te Sas van Gent op het verkeerde gedeelte van de weg gaan rijden toen een tegen ligger kwam aanraden. Hii kreeg een boete van 50 of 10 dagen. De eis was 100 of 20 dagen. Nieuwe fiets Toen de chauffeur E. M. H. uit Koewacht in Vogelwaarde achteruit reed met zijn vracht auto, raakte hij de wielrijder W. D. Deze kwam te vallen en had een flinke schade aan z'n fiets, want deze bracht nog slechts 10 op bij de handelaar. De chauffeur kreeg 20 boete of 4 dagen De eis was ƒ30. Ook zal hij het „karretje" moeten be talen van de wielrijder, n.l. 130 plus ƒ4,40 zittingskosten. Te hoge snelheid op kruispunt Doordat A. B. met te hoge snelheid uit de De Jongestraat kwam gereden naar de Heren gracht, kon hij niet tijdig stop pen voor een voor hem rijdende wagen. De officier eiste 25 of 5 dg. Uitspraak 20 of 4 dagen. Wees een heer in 't verkeer Zowel L. J. T. als J. G. hoor de een boete eisen voor hun overtreding; de eerste reed met zijn vrachtauto op het verkeer de gedeelte van de weg bij Rapenburg, en de tweede had geen doorgang verleend voor T. toen hij de Sasdijk wilde inrij dt Voor T. werd de boete 15 of 3 dagen; voor G. 50 of 10 dagen. Beiden hadden schuld „Jullie hebben beiden schuld", In België dreigt opnieuw een staking der artsen uit te breken, nu de regering maandagavond bij monde' van premier Harmei het be sluit der medici om hun honoraria met 25 procent te verhogen on wettig en strafbaar beeft genoemd. Om een herhaling van de staking van 1964 te voorkomen heeft de regering met een verhoging van tien procent ingestemd maar de artsen hebben dit compromis van de hand gewezen. Premier Harmei die door socia listische en katholieke vakbonden wordt gesteund, zei maandagavond dat het besluit dat de artsen vorige week namen, in strijd is met de overeenkomst die na de eerste sta king werd bereikt. Een woordvoerder van een der twee artsenorganisaties die in Luik is gevestigd en de stoot gaf tot de eerste staking verklaarde dat de eerste maatregelen al wor den genomen tegen het regerings besluit om artikel 52 van de nieu we wet op de gezondheidszorg (over vervolging van overtreders) toe te passen. Hij zei dat het systeem van „telefonische pirami den" in werking was getreden. Dit betekent dat iedere stakingsleider vijf artsen opbelt die op hun beurt vijf collega's waarschuwen. In 1964 waren bijna alle 5000 Belgische artsen in staking uit pro test tegen een nieuw systeem van ziektekostenverzekering dat „te socialistisch van geest" werd ge acht en de medische stand in ge vaar zou brengen, ook in financieel opzicht. Veel dokters weken toen uit naar het buitenland, o.m. naar Nederland om te voorkomen dat zij door de regering zouden worden gedwongen hun werk te hervatten. concludeerde de kantonrechter, toen hij de toedracht van de aanrijding had aangehoord. De timmerman J. C. E. uit Terneuzen had wel iets voorge sorteerd toen hij bij Mannaert in de Axelsestraat wilde afslaan naar de Verl. v. Steenbergenlaan. maar was midden op 't fietspad blijven rijden. De bromfietser J. D. uit Hoek had een te hoge snelheid gehad, want plotseling was hij achter E. geweest. Zon der dat deze hem had opgemerkt. Daarom kreeg D. niet de ver langde schadevergoeding toege wezen, doch slechts een bedrag van 15, te betalen door E. Deze kreeg nog een geldboete van ƒ15 of 3 dagen. Nog een verkeersovertreding De loonwerker J. S. uit St. Jansteen had zich niet gehouden aan 't voorschrift dat hij alleen tussen zonsopgang en zonsonder gang mocht rijden met een bie tentractor van 3.75 m breed. ,,'t Was al licht", zei hij, „dus ik liet de chauffeur F. A. B. 's morgens vertrekken. Dit bleek echter een half uur te vroeg te zijn geweest. Tevens was de tractor niet voldoende verlicht, want twee achterlichten en een zijlicht ontbraken. S. kreeg een boete van 75 of 15 dagen en B. 2 x een boete van 50 of 2 x 10 dagen. De eis was 2 x ƒ75 of 2 x 15 dagen. Na biina zes uur onderhandelen in het hoofdgebouw van de A.K.U. in Arnhem, slechts onderbroken door een korte lunchpauze, zijn de partijen bij de collectieve arbeids overeenkomst bij de A.K.U. zonder tot overeenstemming te zijn geko men uit elkaar gegaan. Het is een mislukking geworden, verklaarde dr. ir. J. H. E. Hessels, lid van de hoofddirectie, die na mens de A.K.U. de onderhandelin gen heeft gevoerd. De A.K.U. heeft de acht bij de c.a.o.'s betrokken werknemersbonden vier voorstel len gedaan om het vastlopen van de onderhandelingen te voorkomen. Deze kwamen er op neer thans overeenstemming te krijgen over de c.a.o.'s en over de kwestie van de fondsvorming op een later ogen blik, ter sprake te brengen nadat daarover landelijk overeenstem ming is bereikt. Na een uitvoerig beraad hebben de werknemersvertegenwoordigers deze voorstellen afgewezen, omdat zij niet veel verwachten van het overleg in de stichting van de ar beid. Zij willen de beoordeling van de georganiseerden per onderne ming behandelen. De vakbonden hebben aangekon digd dat zij in de ledenvergaderin gen hun standpunten aan de leden bekend zullen maken en machti ging zullen vragen tot verdere acties in welke vorm dan ook. De werknemersvertegenwoordigers hebben laten blijken dat zij de A.K.U.-directie een ultimatum van nog niet bekende inhoud zullen stellen, maar directie houdt er rekening mee dat een eventuele actie zal kunnen bestaan uit een langzaam-aan-actie. Het woord sta king Is tijdens het overleg niet ge vallen. De vakbonden kunnen nog niet zeggen dat er sprake is van een breuk met de A.K.U.-directie, Alvorens de inhoud van het ulti matum van de vakbonden, in over leg met juridische raadslieden, zou worden geformuleerd, zal tussen tijds worden geprobeerd alsnog overeenstemming te bereiken over de geschilpunten ten aanzien van Ven weekeinde op verschillende de inhoud van dec.a.o. en de kwes- plaatsen in Den Haag (nogal on- tie van de bevoordeling van vak- bondsleden. Veel heil verwachten beholven) swastika's op schut- de werknemersvertegenwoordigers tingen geklodderd. Elk haken- niet van dit overleg, aangezien de kruis ging vergezeld van de A.K.U.-directie zich duideliik ach- j ter het standpunt van de werk- z°d.at men aanneemt geversverbonden heeft geschaard, dat de onbekenden hun onge noegen met het komende prin- BcgStl va51 conflict se^Vke huwelijk wilden tonen. ONGENOEGEN Onbekenden hebben het afgelo- De direcie van de A.K.U. was meer summier in haar commentaar. Zij wacht rustig het ultimatum af. Het mislukken van dit overleg kan len houden, zo verklaarde namens inderdaad een begin zijn van een de hoofddirectie dr. ir. Hessels, die conflict, waarvan wij hopen dat namens de A.K.U. de onderhande- beide partijen het in de hand zul- lingen had gevoerd. Niet alleen bij twee militairen van de legerplaats Ossendrecht h-aft zich nekkramp voorge daan, ook in de burgermaat schappij is deze ziekte geconsta teerd. Tot dusver werden dit jaar zes gevallen aangemeld. De geval len deden zich voor in Gronin gen, Oploo, Ermelo, Someren, Roosendaal en Tilburg. De aantallen nekkrampgeval- len, inclusief de militairen, ge durende de laatste jaren waren als volgt; 1961: 149 gevallen; 1962: 162 gevallen; 1963: 183 ge vallen; 1964: 156 gevallen en 1965: 170 gevallen. Direct na de indeling van de 16 landen voor het wereldkampioen schap voetbal 1966 zijn de „kwar tiermakers" van de verschillende landen naar Engeland gegaan om voor hun land een zo gunstig mo gelijk gelegen hotel of ander on derkomen te zoeken. De grootste moeilijkheden de den zich voor in groep D Sun derland en Middlesbrough om dat in dit gebied eigenlijk slechts één voor dit doel geschikt gebouw in aanmerking kwam, nl. het St. Aidans College in Durham. Ge lukkig heeft dit college zoveel ruimte over dat de vier landen in deze groep, Chili, Rusland, Ita lië en Noord-Korea, er gemak kelijk kunnen worden onderge- bracht. Ook de ligging van Dur ham levert geen problemen op omdat het ten opzichte van Sun derland en Middlesbrough resp. 30 en 18 km verwijderd is. DRIE CONCURRENTEN WAS TE VEEL. In groep C hebben de Portuge zen hun kwartier in Wilmslow in Cheshire opgeslagen. De Brazilia nen vonden in Lymm vlak bij Wilmslow onderdak en de Hon garen huurden het Birkdall-Pa- Lace hotel in het mooi gelegen Southport. De Bulgaren kozen het gemoderniseerde Maulington Banaster-hotel in Ballington tus sen Manchester en Liverpool uit. Ook voor groep B waren er geen huisvestingsmoeilijkheden. West-Duitsland trok in het Peak- hotel en Spanje en Zwitserland wonen broederlijk bij elkaar in liet Hallamtower-hotel midden in Sheffield. Argentinië dat ook een oogje op dit laatste hotel had la ten vallen, vond drie concurren ten in één hotel kennelijk te veel van het goede en vond onderdak in de Keele-universiteit in de buurt van Staffordshire. Het gastland Engeland bereidt zich de laatste weken voor het wereldtoernooi in Shropshire voor, voordat het naar Roehamp- ton in Zuid-Lonaen gaat. Frank rijk woont in 't Homestead Court- hotel op ongeveer 40 km van de Londense city en Mexico tenslotte heeft plaats besproken in het Alexandra-hotel in Funnsburry- park in het noordelijk deel van Londen. MORGEN (donderdag) organiseert de IJsclub ,,'t SLUUSJE een op de Bossche kreek. Hardrijden, schoonrijden en kunstrijden. Aanvang 1 uur stipt. Muziek, verlichting en con sumptietent aanwezig. MOTIF-COTFFUBES ZÏJIDLANDSTRAAT M 500 gram KWAL1TEITS- GEHAKT slechts 500 gram MALSE STOOFLAPJES (iets doorregen) VET GEZOUTEN SPEK vanaf per 500 gram 100 gram SNIJWORST Zolang de voorraad strekt nog LAMSVLEES per 500 gram 4 SLAVINKEN HOOFDKAAS (uitsluitend varkens kop) per bakje Fa E. A, IJsebaert Viooiipykftra«t NFemeyer Roodmerk nu ook met 15 ct korting: van f 1.90 voor f 1.75. NOORDSTRAAT 102 TERNEUZEN TELEFOON 01150—3128 vraagt wegens uitbreiding welke belast zal worden met het leiding geven in onze afdeling electroteehnische installatie. Geboden wordt: Een interessante en afwisselende werkkring, welke goed wordt gehonoreerd. Vereist wordt: Het diploma Electrotechnisch Installateur V.E.V. of daarmede gelijkgesteld. bij voorkeur met ervaring in installatiewerk en diploma L.T.S. Sollicitaties worden gaarne ingewacht bij RADIO DE KOCK, Noordstraat 102, Terneuzen. Mondelinge inlichtingen bovengenoemd adres. worden verstrekt tussen 912 en 26 uur aan

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3