Europese commissie dringt aan op belastingverhoging in Nederland Lekkere verse Samson Shag is zijn geld dubbel waard! SAMSON Traditie in Santo Domingo Diplomaten in nachtclubs DE ONDERGANG VAN UHR NIEMEYER HALF-ZWARE SHAG Teugels strakker houden OVERVAL IN HAL AMSTERDAMS STATION Buit f 500,- Minister Bogaers bekeek het doorwerken in de winter Herverdeling nationale inkomen moe{ uitgaan van het bedrijfsleven Snellere economische expansie Het industrialisatie beleid Geldontwaarding De pittige, zachte,half-zware Samson rolt prettig en is lang van draad. Het plastic pak Houdt de Samson Shag vers Samson half-zware, de koning van de shag. Alle produktieve krachten mobiliseren omwille van de hoogconjunctuur Maandag 17 dinsdag 18 januari 1966 DE VRIJE ZEEUW Pa^na 7 De Europese commissie acht het wenselijk, dat in Nederland alsnog een poging wordt onder nomen om de groei van de over heidsuitgaven in te perken of de belastingen nog meer te ver hogen dan thans wordt voor zien. Dit staat in het rapport van de commissie, waarin de econo mische toestand in de zes lan den van de Europese economi sche gemeenschap in het laatste kwartaal van 1965 wordt behan deld en dat vrijdag in Brussel ls gepubliceerd. Vergelijkt men de begrote uit gaven voor 1966 met de uitga- Ven van 1965, dan zullen de to tale staatsuitgaven met onge veer 11 procent toenemen, aldus het rapport, terwijl de stijging na 1964 15,4 procent bedroeg. Rekening houdend met alle om standigheden is dit een belang rijke overtreding van de aanbe veling van de E.E.G.-minister- raad van juli 1964 om de stijging van de overheidsuitgaven tot 5 procent per jaar te beperken. „Ook in 1966 dient Nederland zich aan deze regel, die in de beide voorafgaande jaren niet in acht is genomen, te houden", aldus het rapport. De Europese commissie waar schuwt verder dat „de risico's die een reeds jarenlang ondoel treffend blijkende inflatiebestrij- ding oproept, niet mogen wor den onderschat". „Indien op langere termijn de nominale bestedingen en de kos ten in zulke mate toenemen als in de laatste jaren en thans het geval is, dan zou het moment kunnen naderen waarop het ex tern economisch evenwicht nau welijks meer kan worden ge realiseerd". „Deze overwegingen vormen wellicht een aanleiding de teu gels der conjunctuurpolitiek nog iets strakker te houden", aldus het rapport. „Evenwel moet worden toegegeven dat dit voor de Nederlandse overheid niet eenvoudig is, wanneer zich in de buurlanden en in de voor- Donderdagavond voor slui tingstijd hebben enkele jongelui een overval gepleegd in de hal van het Amstelstation in Am sterdam. Ze sloegen een z.g. spreekrozet (de ronde opening in het loketraam) in en deden een greep naar de kas. De die ven gingen er met enkele hon derden guldens vandoor. Volgens de lokettist werd het geld, een bedrag van ruim 450 gulden gestolen door twee jon gens. Hij had tegen twaalf uur zijn plaats achter het loket een ogenblik verlaten om zijn han den te wassen. Toen hij terug kwam, zag hij de jongelui net weglopen. Bij onderzoek bleek, dat zij de plastic afdichting van het spreekrozet hadden verbro ken en zo bij het geld hadden kunnen komen. De jongelui hebben kennelijk hun kans afgewacht. Zij druk ten eerst de spreekrozet in, waarna zij aan de binnenkant het handeltje van het loketraam openden. De buit was volgens de spoorwegrecherche een klei ne 500 gulden. De overval werd gepleegd tussen half twaalf en twaalf uur, kort voordat de laat ste trein zou vertrekken. Gekleed in de door de stich ting „Verletbestrijding bouw nijverheid" ontwikkelde win- terkleding voor bouwvakkers heeft minister Bogaers (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan enkele doorwerk projecten in de woningbouw. In de Haagse wijk „Mariahoeve" liet hij zich eerst op een bouw- object, bestaande uit drie toren flats, en verder op een kleiner project, namelijk van zestien woningen en acht winkels, voor lichten over de maatregelen die men daar heeft getroffen om ook bij meer dan vijf graden vorst het werk niet te doen stag neren. De minister die werd ontvan gen door de voorzitter van de stichting „Verletbestrijding", -tof ir M. Gout, herinnerde er -.n dat er ook in het parlement net veel waardering over het 'oorwerken in de winter wordt esproken. Dit jaar doen 347 mnemers mee met in totaal 6.500 arbeiders tegen vorig jaar '07 met 23.000 arbeiders. Toch .vas de minister van mening,dat nog wel wat meer bedrijven aan de doorwerkregeling zouden kunnen meedoen. naamste afnemerslanden even eens inflatoire tendenties voor doen", aldus de Europese com missie, er op wijzend dat dit ad vies aan Nederland niet op zich zelf staat maar moet worden gezien in samenhang met de ad viezen aan de andere landen van de E.E.G. Het rapport merkt op, dat voor 1966 opnieuw een snelle econo mische expansie mag worden verwacht, maar ook een aanhou den van de spanningen bij kos ten en prijzen. De uitvoer zal daarbij in een gelijk tempo toe nemen. De vraag naar investe ringen zal sterker stijgen, de, particuliere verbrüiksuitgaven zullen met 9 procent toenemen (4,5 procent in volume), de in- Prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar te Nijmegen, heeft donderdag tijdens een lezing voor de Haagse afdeling van 't Neder lands instituut voor efficiency onder meer gezegd, dat een her verdeling van het nationale inko men van het bedrijfsleven zal moeten uitgaan. De staat staat te ver van de economische realiteit af om een herverdeling van de inkomens door middel van progressieve be lastingheffing uit te voeren. De Nijmeegse hoogleraar noemde 'n gezond bedrijfsleven een absolute voorwaarde voor een groeiende welvaart. Het zou hem echter niet verbazen dat wanneer de werkgever op het terrein van de herverdeling van het inkomen verstek zou laten gaan, deze taak door de staat zal worden opgeno men. Als oorzaken van de sterke drang tot loonsverhoging, die zich in de afgelopen jaren heeft geopenbaard, noemde hij de frus tratie als gevolg van de deperso nalisering in het technische be drijf en de grotere vrije tijd, waarin de werknemer met be hulp van zijn inkomen zijn men selijke status opbouwt. Er zal moeten worden nagegaan of het industrialisatiebeleid, zoals dat sinds 1948 in Nederland wordt gevoerd, moet worden herzien. In het bijzonder zal aandacht moeten worden besteed aan diepte-inves teringen om de produktiviteit op te voeren. Planning en discipline zouden hierbij noodzakelijk zijn, want de groei mag niet worden geforceerd. Hoewel hij niet direkt pessimis tisch staat tegenover de huidige ontwikkeling, wees hij op de ge varen van overbesteding, geldont waarding, stagnatie in de export ontwikkeling en toekomstige werkloosheid. Voor de werkne mersorganisaties zag hij een groeiende verantwoordelijkheid wat betreft het beïnvloeden van de mentaliteit van de werknemer ten opzichte van zijn werk. Aan het begin van de verga dering, die in Scheveningen werd gehouden, reikte de voorzit ter van de Haagse afdeling van het N.I.V.E., de heer P. van den Bergen, aan de heer H. Reinoud, die een belangrijke rol speelde bij de automatisering van de post- chèque- en girodienst, de jubi leumonderscheiding van het N.I.- V-E. uit. De onderscheiding werd hem tijdens de viering van het 40- jarig bestaan van het instituut toegekend. Voorraad pornografie in beslag genomen, Duitser ingesloten De Haagse politie heeft de 57- jarige boekhandelaar H. K. B. uit Frankfurt am. Main aangehouden wegens het in voorraad hebben van een grote hoeveelheid porno grafische lectuur en foto's. De Duitser is ingesloten. De drie landgenoten die bij hem waren, zijn op vrije voeten gesteld. De foto's en de lectuur zijn in beslag genomen. De vier Duitsers stonden op de strandweg in Scheveningen bij hun auto te kijken, waarvan het deksel van de kofferruimte open stond, Toen een politiewagen langs reed, werd het deksel dicht geslagen. De politiemannen von den dit verdacht. Zij onderzochten de wagen. De gehele kofferruim te bleek te zijn volgestouwd met 'foto's en lectuur. De vier mannen werden aan gehouden. Uit de verhoren kwam vast te staan, dat B. ook bij de Duitse politie bekend staat als handelaar in pornografie en dat hij voor zijn handel afzetgebied in Nederland zocht. Uit het onder zoek is gebleken, dat B. ook voor dien wel in Nederland is geweest. „Socialistische winst" geen terugkeer naar kapitalisme Het principe van „socialistische winst", dat onlangs werd inge voerd als nieuw elemen in de Russische economie, betekent geen terugkeer naar het kapita lisme, zo zegt het Russische blad „Prawda", dat vrijdag een artikel bevatte waarin dergelijke bewe ringen van westerse en Chinese zijde „met walging" van de hand worden gewezen... Bij de recente economische her vormingen in de Sowjet-Unie werd het winstelement als voor naamste kriterium voor het wel slagen van een onderneming ge ïntroduceerd en kregen de be drijfsleidingen grotere armslag. De Prawda schrijft dat de Rus sische arbeiders volledig achter dit onderdeel van de Sowjet-poli- tiek staan en dat het met verba zing heeft geconstateerd dat de Chinese leiders er kritiek op heb ben. Het socialistische principe van doeltreffende bedrijfsvoering heeft niets uitstaande met het ka pitalistische stelsel van particu lier winstbejag en persoonlijke verrijking, aldus het blad. NIEMSrER Het is een oude traditie in de Dominicaanse republiek om lie den die thuis wat al te zeer er gernis opwekken, een heel eind de wereld in te sturen voor stu die of om het land waardig te vertegenwoordigen. Zo gebeurde het met sommige Trujillo's die men dan later in de krant kon volgen op hun paden langs de nachtclubs en casino's in gezel schap van filmsterren en missen dit of dat, terwijl ze ernstig hun studies pleegden. Het kost een paar centen, maar je houdt er de rust wel mee in het eigen land. President Hector Garcia-Go- doy heeft dezelfde methode toe willen passen op de vooraan staande militairen die in zijn land zo lang met elkaar gebak keleid hebben tot er een Ameri kaanse mariniersafdeling aan te pas kwam om de orde te her stellen. Kolonel Francisco Caa- mano Deno kreeg daarom een post als militair attaché in Lon den toegewezen. Het is bekend hoe nauw deze twee landen mi litair met elkaar samenwerken. Andere officieren werden uitge stuurd naar Israël ongeveer de halve aardbol rond om daar meer over hun vak op te steken. Het betrof hier niet alleen medestanders van Caamano, die een opstand begon om de afge zette president Juan Bosch terug te halen, ma» ook van zijn tegenstanders. GEEN STAATSGREEP Amper had Godoy deze beslis sing genomen of troepen kwa men in aktie. Ze zetten wegen af en nestelden zich in radiosta tions. Het leek op een staats greep, maar dat was een vergis sing vertelden de militairen over hun zenders, kort voor ze weer naar hun kazernes verdwenen. Vermoedelijk droeg daartoe bij dat de inter-Amerikaanse politiemacht dreigde tussenbeide te komen. De O.A.S. heeft ten slotte moeite genoeg gehad het overgangsbewind van Godoy te installeren én was erdus be paald tegen dat het weer aan kant gezet zou worden, zeker vóór in juni verkiezingen zijn gehouden. De winnaar van die verkie zingen dat lijkt nu wel zeker zal Juan Bosch zijn, die ech ter al voorspelt dat hij slechts kort zal regeren omdat de géne raals hem wel weer afzetten. Tenzij uiteraard de politiemacht dit voorkomt. BLIJVEND Nu heet die politiemacht inter- Amerikaans, maar in feite zijn het mariniers der V. S. met een enkele militair uit een ander land erbij om de schijn op te houden. Zoals het er nu uitziet kunnen de V. S. ten eeuwigen dage hier voor politie-agent blij ven spelen. De laatste interven tie heeft voornamelijk tot resul taat gehad dat oude vetes niet konden worden uitgevochten en de hoeveelheid opgekropte wrok in Santo Domingo is daardoor enorm geworden. Dus ook de voorraad aanleidingen om weer aan het vechten te slaan. Maar daartoe durven de V. S. het niet te laten komen uit vrees dat dan een castroaanse beweging kans ziet de overhand te krijgen. Nu zijn de militaire kosten van de mariniers niet zo gek hoog, maar intussen wordt de „Amerikaanse bezetting" van de Dominicaanse republiek wel gretig uitgebuit in Latijns-Amerika als propagan damateriaal tegen de V. S. en in dat opzicht is de rekening weer wel hoog. En voorlopig is geen eind in zicht. De gespannen arbeidsmarkt is op het ogenblik het grootste knelpunt in onze nationale eco nomie, dat gevaren inhoudt voor de hoogconjunctuur waarin deze zich bevindt. Om dit knelpunt weg te nemen zullen alle be schikbare produktieve krachten in ons land moeten worden ge mobiliseerd. zo meent prof. dr. F. Hartog, hoogleraar aan de economische faculteit van de rijksuniversiteit van Groningen. Prof. Hartog sprak deze mening vrijdagmiddag uit in een rede over „bouwen en beleggen in de welvaartsstaat", die hij hield tij dens een bijeenkomst in het Am sterdamse congrescentrum R.A. L, georganiseerd door de alge mene bouw centrale. De mobilisatie van produktieve krachten kan volgens prof. Har tog worden bereikt door de ver mindering of de afschaffing van een aantal fiscale „afstraffin gen". Deze maatregelen moeten het b.v. aantrekkelijker 59. Aan het hoofd van Maya's mannen vochten Aram en Hareld zich stap voor stap naar het vluchtschip van de Kan-Uhr. Maar naarmate zij de loopplank nader den, werd de tegenstand heftiger, waaruit bleek, dat de Kan-Ur zijn beste krijgers in de middelste ver- dedigingsring had opgesteld. Steeds langzamer werd de voortgang, tot tenslotte de opmars tot stilstand kwam, vastgelopen tegen een on- raid zagen hun mannen de één na i gaat verkeerd! Het wordt tijd, dat wrikbare muur van verdedigers. Zelfs de onstuimige Harald zag geen kans deze muur te doorbre ken; elke bres die zijn zwaard sloeg, werd direct opgevuld door een andere krijger. Nu begonnen de albino's van alle zijden op de colonne in te dringen, van verdedigers waren zij aanvallers geworden. Aram en Ha- de ander vallen. Een terugtocht was niet meer mogelijk, daar zij nu volledig omsingeld waren. De toestand werd kritiek. Dit vond ook Lode, die de strijd I gade sloeg achter een gebouwtje, waar hij zich ijlings had terugge- trokkan toen het wapengeweld hem wat te heftig werd. „Drommels", mompelde hij, „dat een praktische geheimbewaarder ingrijpt en door bijzondere kennis bereikt wat met grof wapengeweld niet uitgevoerd kan worden." Tegelijkertijd haalde hij een paar met knalpoeder gevulde kokers uit zijn vest en stak de lonten ervan aan Hartog. „Door bevordering van de economische groei zullen we de inflatie moeten bestrijden", zo meende de spreker tenslotte. PEREN NAAR ZWITSERLAND Het aantal landen dat de gren zen opent voor de invoer van peren wordt steeds groter. Met direkte ingang is namelijk ook de invoer van peren in Zwitser land toegestaan, zij het ook in beperkte mate. Van Zwitserse zijde is er ook bij bepaald dat ingevoerde partijen voorlopig voor opslag bestemd dienen te worden. Voor de uitvoer van Neder landse peren zal dat niet van veel betekenis zijn, want er gaan nooit veel peren uit ons land naar Zwitserland. De vraag naar Nederlandse handperen is deze week be- maken langrijk toegenomen, zowel voor voor de gehuwde vrouw om aan de binnenlandse markt als voor het arbeidsproces deel te ne- uitvoer. Het belangrijkste ras is men. Verder zouden de fiscale Conference en hiervoor werden belemmeringen voor overuren, eind deze week prijzen betaald tarief- en prestatiebeloning en van 75 tot even boven 80 cent bijverdiensten moeten worden per kg voor de grote en middel- opgeheven. Voor het overige zul- maten en 65 tot 70 cent voor de len buitenlandse arbeidskrach- kleine maat. ten uitkomst bieden. I Zeer groot is de vraag naar Prof. Hartog keerde zich tegen Doyenne du Comice, de fijnste de hoge landbouwsubsidies, die handpeer van het Nederlandse kunstmatig vele duizenden ar- sortiment. De veilingprijzen van beidskrachten in de landbouw dit ras liggen tussen 1,20 en vasthouden, waar zij meewerken f 1,30 per kg. aan door belastingbetalers ge- Éveneens grote vraag bestaat subsidieerde overproduktie. Zo er naar stoofperen waarvan het wordt b.v. tegen afbraakprijzen ras Saint Remy de belangrijkste Nederlandse boter op de export- plaats inneemt. De voorraden markten gebracht, waarvoor de hiervan zijn zeer gering en de Nederlandse belastingbetaler (veilingprijzen liggen tussen 70 heeft moeten zorgen,, aldus,prof. |en 80 cent per kg. dustriële produktie met onge veer 7 procent. De invoer zal sneller toenemen en het saldo van de lopende rekening van de betalingsbalans over 1966 kan wel positief uitvallen doch met een gering overschot, aldus de vooruitzichten van de Europese commissie. Zij verwacht ook, dat het consumptieprijspeil niet min der snel omhoog zal gaan dan van 1964 op 1965. Het rapport meldt over de „zes" als geheel, dat de econo mische expansie zich in 1965 heeft voortgezet en dat de reële stijging van het bruto produkt ongeveer -4 procent heeft bedra gen. De globale stijging ten op zichte van 1958 van het bruto- produkt bedroeg in de E. E.G. 44 procent, in de Verenigde Sta ten 35 procent en in het ver enigd koninkrijk 29 procent. •De Europese commissie acht het mogelijk dat de economische expansie in 1966 „iets sneller" wordt.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 7