Toestand in Indonesië wordt met de dag chaotischer De ministersconferentie in Luxemburg Staatsgreep van opstandige officieren in Nigeria EUROPA IN DE GREEP VAN DE WINTER „Trap me er maar uit" brulde Soekarno HET WEER WELKE EISEN ZAL FRANKRIJK STELLEN Dochter van Nehroe premier van India 1 REDERING DRAAGT DE MAGSiT DiER m LEGER EN POLITIE Maandag 17 dinsdag 18 januari 1966 22e Jaargang - No. 6608 DE ETNA WERKT Zon- en Maanstanden de grote leider" Ministers geeuwden De benzineprijs 87.000 mensen vermoord De strijdkrachten steunen Soekarno Soebandrio roept op tot eenheid Weerbericht Hoogwater Met z'n vijven verder Politieke zaak Verzet van verongelukt Amerikaans vliegtuig HONGERSNOOD IN INDIA NIGERIA Prankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: van 9e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01130-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal: per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprils per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handela- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere reeel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor bet gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Mevrouw Indira Gandhi, Kat.«K Vrijwel geheel Europa is nu in dc greep van de winter. In Duits land dat onder een sneeuwlaag ligt, was zaterdag op de Donau door ijsgang geen en op de Main up «nkek plaatsen scheep vaart mogelijk. In de Beierse Al pen en in de Duitse mic'vlge- bergten zijn de weersomstandig heden voor skiliefhebbers ideaal. In Tirol werd zaterdagmorgen 'n temperatuur van 27 graden on der nul gemeten. Het Russische persbureau Tass meldde zestig graden vorst in de stad Soesoeman in het noord oosten van de Sowjet-Unie. In Frankrijk werd een kouderecord gevestigd door St. Pierre-en- Grandvaux bij St. Laurent in do Jura, waar het kwik daalde tot eenendertig graden onder nul. In Oost-Polen worden wolvenjach ten georganiseerd. Daarenteger heeft Portugal bij een tempera tuur van veertien graden boven nul te lijden van zware regenval De noordoostelijke krater van de Etna is de laatste dagen actief. Er worden veel hevige ontploffin gen gehoord. De bevolking van de dorpen op de hellingen is gewaar schuwd dat zij zich gereed moet houden om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Jan. 17 S.40 17.01 5.19 13.20 IS 8.39 17.02 6.30 13.54 19 8.38 17.04 7.33 14.38 20 8,37 17.06 8.25 15.32 21 8.36 17-07 9.06 16,35 „Als jullie me niet meer lus ten, tran me er dan maar uit", zo brulde president Soekarno, 'rillend van woede, in het Ne derlands op een openbare kabi netsvergadering in zijn zomer paleis te Bogor, terwijl buiten ongeveer dertigduizend studen ten het ontslag van „die stom me ministers" eisten. De studenten, gewapend met potten verf en in zeventig vracht wagens en andere vervoermid delen uit Djakarta naar Bogor gekomen, drongen op een gege ven moment zo op, dat de pa leiswacht de bajonet op het ge weer plaatste en een aantal waarschuwingsschoten loste, waarna de menigte wat tot be daren kwam. Soekarno had zijn ongeveer honderd ministers bijeen laten komen ter bespreking van de catastrofale economische toestand in zijn land. In zijn toespraak die rechtstreeks door radio-Dja karta werd uitgezonden, bood de president ieder die zich daar voor geschikt achtte, de functie van premier aan, welke hij al zes jaar naast zijn president schap bekleedt. Ook wilde hij ieder die dat ambieerde, de kans geven de economische leiding van het land op zich te nemen, maar hij waarschuwde dat hij die man zou laten doodschieten, wanneer hij er niet in drie maan den in slaagde de toestand te verbeteren. Soekarno riep opnieuw in het Nederlands uit: „Men leeft niet van brood alleen" en vervolgde: „Hier staat Soekarno, de grote leider van de revolutie. Dat zij die mij trouw zijn me volgen, me verdedigen, hun gelederen sluiten, want ik zie dat men mij probeert weg te werken". De sfeer op de kabinetsverga dering was overigens niet erg gespannen. De minister van po- "litie, recht tegenover de presi dent, sukkelde tijdens de toe spraak van ruim een uur in slaap, terwijl andere kabinets leden af en toe geeuwden. De ministers verlieten na de bijeenkomst het paleis door een achteruitgang om de studenten te ontlopen, die buiten de hek ken in grote plassen rode, groe ne, zwarte en blauwe verf rond stapten. Een uit tien man be staande studentendelegatie, door Soekarno uitgenodigd de verga dering bij te wonen, zei bij het verlaten van het paleis tot de correspondent van het A.N.P. niet tevreden te zijn over het resultaat. De wagen van de cor respondent vas evenals die van alle andere automobilisten die zaterdag naar Bogor waren ge reden, besmeurd met anti-rege- ringsleuzen. De leuzen die in veel Indone sische steden op de muren wor den gekalkt en als pamfletten op de voorruiten van auto's worden geplakt, worden met den dag scherper. Enkele daarvan lui den: „Waar wacht u op, boeng" („boeng" is de populaire naam voor Soekarno); „Zuiver het ka binet van de geheime bescher mers van de Indonesische com munistische partij"; :,Lang leve het volk en de strijdkrachten" en „Verlaag de prijzen onmid dellijk". Studenten hebben, naar Reu ter meldt, in Tandjong Pirok het kantoor van de Pertamin, de In donesische staatsoliemaatschap pij, bestormd en de directeur ge dwongen een besluit te tekenen tot verlaging van de benzine prijs. In Djakarta bewaakten ze pompstations om erop toe te zien dat de lagere prijs werd gere kend. Soekarno heeft nog onthuld, dat sinds de mislukte staats greep van 1 oktober 87.000 men sen in Indonesië zijn gedood. Het is de eerste officiële bekendma king van het dodental. De president die al herhaalde lijk erop heeft aangedrongen een eir.d te maken aan de golf van haat en bloedvergieten, ver zocht dringend te streven naar nationale eenheid. De president zei het dodencij fer te hebben verkregen van een commissie regeringsfunctionaris sen die een onderzoek in Java, Bali en Sumatra had voltooid. Leger, marine en luchtmacht van Indonesië hebben president Soekarno zondag in een verkla ring, die door radio-Djakarta is omgeroepen, verzekerd van hun volledigo steun. In een andere verklaring die eveneens door de radio werd verspreid, bevestigen 175 massa organisaties hun loyaliteit aan de president. De verklaring van de strijd krachten was o.m. getekend door generaal Nasoetion, de chef van de generale staf en door gene raal Soeharto, de bevelhebber van het leger. Minister Soebandrio heeft van morgen voor de radio aange drongen op eenheid van alle In donesiërs rond president Soekar no. Hij was er bang voor dat de studenten die op het ogenblik tegen de regering betogen, de speelbal zijn van kolonialisten, neo-kolonialisten en imperialis ten uit het buitenland en con tra-revolutionairen uit Indone sië zelf. Na te hebben onder streept dat de huidige crisis het land, al verzwakt door de mis lukte staatsgreep van oktober, in beroering bracht, verklaarde Soebandrio dat het militaire tri bunaal, belast met het onder zoek naar het militaire aspect van de mislukte staatsgreep, de volgende week bijeen zal ko men. President Soekarno had be loofd de problemen, ontstaan door de staatsgreep, te zullen oplossen en wij, aldus Soeban drio kunnen ons slechts op hem verlaten. AANHOUDEND WINTERWEER De vorst in Europa hield onver minderd aan. In het zuidoosten van ons land heeft het in de afgelopen nacht 15 a 16 graden gevroren. El ders waren de minimum tempera turen minder laag hetgeen samen hing met bewolking, waaruit tijde lijk lichte sneeuw viel. Strenge tot zeer strenge vorst kwam ook voor in Duitsland, Frankriik, het Alpen gebied en Noord-Italië. Het hogedrukgebied boven Scan dinavië, dat aan het einde van de vorige week nog bijz.onder krach tig was, is ondertussen verdwenen. Dit heeft echter voor het win terweer in onze omgeving weinig te betekenen. Zachtere luchtstro mingen kunnen ook na het weg trekken van het Scandinavische hogedrukgebied niet tot west-Ku- ropa doordringen. Het tempera- tuurverloop wordt daarom alleen maar bepaald door in- en uitstra ling, die in grote mate afhankelijk is van de bewolking. Verwacht wordt dat er ook be komende etmaal weer enkele lo kale opklaringen zullen voorkomen zodat er plaatselijk op strenge vorst moet worden gerekend Ove rigens ?al de vorst overwegend matig zijn en kan uit de bewolking af en toe wat lichte sneeuw vallen. De wind blijft in het binnenland zwak, maar aan de kust zal een matige zuidelijke wind waaien. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. AANHOUDENDE VORST Veel bewolking met plaatse lijke lichte sneeuw en hier en daar opklaringen. Op enkele plaatsen mist. Zwakke wind, maar aan de kust matige zuide lijke wind. Matige, plaatselijk strenge vorst. DINSDAG 18 JANUARI v.m. n-m. Breskens 11.44 11.55 Terneuzen 0.19 12.30 Hansweert 0.59 -.10 Walsoorden 1.09 1.20 WOENSDAG 19 JANUARI v.m. n.nj. Breskens 0.20 12.34 Terneuzen 0.55 1.09 Hansweert 1.35 1,49 Walsoorden 1.45 1.59 In de grote vergaderzaal van het Lnxemburgse stadhuis trof fen ministers van de „vijf" van middag voor het eerst in ruim een half jaar hun Franse collega Coirvé de Murville in het kader van een officiële zitting van de E.E.G.-mlnisterraad. De „vijf" hebben er als conces sie aan de Fransen mee inge stemd een keer zonder de E.E-G.- commissie en buiten Brussel te vergaderen om van de Franse regering te vernemen wat haar verlangens ten aanzien van de voortzetting der integratie zijn. Op de grote U-vormige confe rentietafel die goeddeels schuil gaat onder 'n wirwar van draden van de vertaalinstallatie, ligt een agenda met slechts één punt: de situatie van de Europese gemeen schappen. Het is een simpele aan duiding voor wat er aan de orde is: welke eisen stelt Frankrijk voor beëindiging van zijn boycot van Brussel en hoe zullen de „vijf" die tot op heden een ge sloten front hebben gevormd, daarop reageren? Met grote belangstelling zag men de verklaring tegemoet, die Couvé de Murville zou afleggen. Die verklaring moet het verloop van de conferentie die twee dagen zal duren, bepalen. Vanavond krijgen de ministers en hun medewerkers gelegenheid voor informeel beraad aan een werkdiner, dat de Luxemburgse minister Werner hun aanbiedt, maar het is een open vraag of de conferentie dinsdag reeds tot een oplossing van de crisis zal komen. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat men zal be sluiten de besprekingen op een later tijdstip voort te zetten, tenzij de Franse delegatie zulke zware eisen op tafel legt dat de „vijf" tot de conclusie zouden komen dat hun niets anders overblijft dan de gemeenschap met zijn vijven voort te zetten. De Franse voorwaarden voor opheffing van de boycot zijn be kend. Parijs wenst geen meerder heidsbesluiten in de Europese ministerraad over belangrijke zaken en het verlangt beteuge ling van de onafhankelijkheid die de E.E.G.-commissie aan de dag legt. De vraag is nu welke mogelijk heden Couvé de Murville zal sug gereren om aan de Franse eisen tegemoet te komen en welke offers Parijs van de partners eist. Het Franse verzet tegen meer derheidsbeslissingen schijnt op enig begrip te kunnen rekenen, mits het alleen maar gaat om ge vallen waarin werkelijk vitale belangen in het geding zijn. Zo verklaarde minister Schro der vorige week in Bonn, dat de kwestie van de meerderheidsbe sluiten wel degelijk een politieke zaak is, waarbij men zich moet afvragen of in bepaalde gevallen een lid aan de meerderheidsregel mag worden onderworpen, als hij meent dat zijn vitale belangen in het geding zijn. Een aanval op de Europese eco nomische gemeenschapscommis sie, die dank zij haar initiatief recht en onafhankelijkheid de motor van de integratie is, zal echter op ernstig verzet stuiten. De voornaamste vertegen- worden gekozen. Een deputatie woordigers van elf van de zes- «g tien Indiace staten hebben zater- ten gunste van mevrouw Gandhi dag besloten mevrouw Indira, ^Ivrouw Gandhi is een 48- Gandhi, dochter van wijlen pre- jarige weduwe met twee zoons. mier Nehroe, te steunen bij de verkiezing van een nieuwe pre mier. ly hebben de voorzitter van de congrespartij, Kameraj, ver zocht bij mevrouw Gandhi erop Zij is iets meer links-social ;stisch dan haar vader, premier Nehroe die in 1964 overleed. Toen het besluit van de vertegenwoordi gers bekend werd, liep het volk te hoop by het huis van mevrouw Gandhi om haar geluk te wen sen. Zij gaf geen commentaar. Desai heeft inmiddels laten aan te dringen zich kandidaat te weten dat zijn kandidatuur hand stellen. Zy zou de enige persoon jhaaft. Volgens waarnemers is zyn die door de partij zonder het echter vrijwel zeker, dat me- strijd en unaniem zou kunnen .'rouw Garidhï wordt gekozen. Bij het wrak van de Amerikaan se militaire Dakota die enkele da gen geleden op de berg Heimos in Zuid-Griekenland verongelukte tij dens een vlucht van Turkije naar Italië, zijn vier man levend aange troffen. Zij werden door een hef- schroefviiegtuig van de Ameri kaanse marine opgepikt en later per speciaal vliegtuig naar het hos pitaal van de Amerikaanse lucht basis Wheelus in Libye gebracht, aldus een mededeling van de Ame rikaanse ambassade in Athene. De vier overlevenden van de tien die zich aan boord zouden hebben be vonden, waren gewond, een van hen ernstig. Volgens onbevestigde berichten zou het verongelukte vliegtuig een noodlanding hebben willen maken. De voedsel- en landbouworga nisatie van de V.N.. de F.A.O., heeft bekendgemaakt dat in India meer dan honderd miljoen mensen, onder wie 18 miljoen kinderen beneden de veertien jaar, voedselgebrek hebben. De zwaarst getroffen staten zijn Rajastan, Goejarat Maharasjtra en Madjiapradesj. Deze en een aantal andere gebieden hebben ernstig van de droogte te lijden Volgens deskundigen van de F.A.O. vereist de toestand snelle internationale hulp. Zij menen dat het voedseltekort nog zes tot negen maanden zal aanhou den. De directeur-generaal van de organisatie gaat volgende maand naar Nieuw Delhi om een groot scheepse hulpactie op touw te zetten. Verscheidene landen heb ben reeds voedsel aangeboden. Lagos (Nigeria): In de hoofd stad bewaakt politie de centrale tlefoonpost na de opstand in Ni geria. De regering van Nigeria heeft zondag de macht in handen gelegd van loyale legereenheden en de po litie onder leiding van de bevel hebber van het leger de 4!-jarige te voorkomen dat opstandige mili tairen zich meester maken van de macht in het gehele land. De opstandelingen hebben de fe derale premier Aboebakar Tafawe generaal-majoor Ironsi ten einde Balewa, ontvoerd en twee iegio nale premiers vermoord. De fede rale premier zou naar Calabar in Oost-Nigeria zijn gebracht. In kringen in de omgeving van het kabinet werd gezegd dat de leider van de opstand, majoor Tsjoekwoema'Kadoena Nzoegwoe, is doodgeschoten en dat zijn stof felijk overschot naar Lagos wordt gebracht, maar de politie kon dit niet bevestigen. (Zie verder pag. 3)

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1