De toestand wordt in Indonesië kritiek Fiscale maatregelen Verenigde Staten in de De zoveelste „vergissing Zuid-Vietnam in HET WEER RADIO DE KOGX Omzetbelasting, inkomstenbelasting en sociale verzekeringen In 1985: Elfduizend Zaid-Vietnimezsa gesneuveld en 9DD0 vermist VELE HONDERDEN DODEN EN DUIZENDEN GEWONDEN IN MILJOENENSTAD RIO DE JANEIRO Studentenrelletjes in Pakistan eisen doden Wilson acht de voorzorgsmaatregelen in Salisbury onvoldoende Militaire leiders houden zich nog atziiai de MUL Gasverwarming Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden „Alles of niets" Geen rijst en geen suiker Speciale kabinets vergadering in Bogor Verlleslijst Twee vliegtuigen neergestort Frans schip overvaart treiler Hamsteren V"°* miljard méér AMFR'KAAftlS Carnaval Conferentie een succes Bottomley naar Londen teruggekeerd Verkiezing van Sjastri's opvolger op 19 januari Sjastri stierf arm v.-!' c Frankering t>3 abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: Z van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smldtwal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaat: per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 15 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6607 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdvertentfenHls per nu 18 et; minimum per advertentie 2.40. Rubriés „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1.10 Iedere renel meer .22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r m 2 uur. Voor het getomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 nor voormiddag. De Indonesische minister van defensie en opperbe velhebber van de strijd krachten, generaal Nasoe- tion, heeft een beroep ge daan op president Soekar- no het kabinet grondig te reorganiseren en een krach tige en duidelijke richting te geven aan de Indone sische politiek. Het antwoord van de presi dent wordt op z'n laatst rond de 24ste januari, het einde van de „ramaden" (de mohammedaanse vastenmaand), verwacht. Blijft het dan nog uit of bevredigt het (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter VTooswtjkstraat Ternenzen 7-9 AANHOUDEND WINTERWEER Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied boven Noord-Europa en het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland bepaalt de circulatie in Europa. Dit hogedrukgebied wordt boven Zuid-Scandinavië iets aangetast door een depres sie, die van de Balkan naar Po len trok. De depressie gaat ver gezeld van een groot sneeuwge- bied, dat tot op een paar hon- dc kilometer van onze oost grens gevorderd is. Er is een kans, dat dit sneeuwgebied in de komende -24 uur met de ooste lijke tot noordoostelijke boven winden zich ook over het oosten en ruiden van ons land zal uit breiden. De zwakke tot matige wind krimpt tijdelijk naar rich tingen tussen noordoost en noordwest, waarbij sneeuwbuien van de Noordzee de kustprovin cies zullen binnendrijven. In de ochtend zal de vorst matig en op sommige plaatsen zelfs streng zijn, maar in de middag wordt in het algemeen lichte vorst verwacht. Het laat zich aanzien, dat het winterse weer het week einde zal voortduren. medegedeeld door het K. N. M. geldig tot hedenavond. Enkele sneeuwbuien. Opklaringen, maar ook enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord west. In de ochtend op de meeste plaatsen matige vorst, in de mid dag lichte vorst ZATERDAG 15 JANUARI v.m. n-m. Breskens 8.27 9.08 Terneuzen 9-02 9.43 Hansweert 9-42 10.23 Walsoorden 952 10.33 ZONDAG 16 JANUARI v.m. n-m. Breskens 9-40 Terneuzen 10.15 10-54 Hansweert 10.55 11.34 Walsoorden 11.05 11-44 MAANDAG 17 JANUARI v.m. n-m. Breskens 10.44 11-25 Terneuzen 11.19 Hansweert 11.59 12.40 Walsoorden 0.09 12.d0 de publieke opinie niet, dan zal de ontevredenheid van het volk spoedig een kritiek punt berei ken. Zo zien militaire kringen in Djakarta volgens berichten die vrijdag in Koeala Loempoer wer den ontvangen, op het ogenblik de situatie. Deze wordt gevaar lijker geacht dan ze ooit was sinds de mislukte communis tische staatsgreep van de eerste oktober. J President Soekarno geeft in het geheel niet de indruk over tuigd te zjjn van de noodzaak van de hem voorgehouden maat regelen. Hij heeft gesuggereerd dat de lang verbreide „politieke oplossing" zou kunnen zijn öf alle grote partijen te ontbinden waarmee het optreden van de communisten en tegelijk dat van de mohammedaanse Nadatoel- Oelamapartij (inzake de onder de communisten aangerichte slachtingen) zouden worden ver oordeeld, öf geen enkele maar dit „alles of niets" wordt door de militairen onaanvaardbaar geacht. Zolang geen politieke oplos sing is gevonden, zullen de mi litaire leiders zich naar het schijnt zorgvuldig afzijdig hou den van de enorme economische nroblemen waarmee het huidige Indonesische kabinet worstelt. Bij de grote prijsstijgingen komt nog een onrustbarende voedselschaarste. Op geen van de grote markten in Djakar ta was vrijdag rijst, suiker of margarine verkrijgbaar. Ver der staat nu al vast dat de re gering niet in staat zal zijn dit jaar haar schulden aan het buitenland af te lossen. Vandaag zal in verband met de economische situatie in Indo nesië een speciale kabinetsver gadering worden gehouden on der voorzitterschap van presi dent Soekarno, zo heeft de In donesische minister van staat Aminoeddin Azis meegedeeld. De bijeenkomst die in Bogor zal worden gehouden, volgt op vier dagen van studentenbetogingen tegen de omhoogvliegende prij zen. De minister van defensie Na- soetion heeft, naar het Indone sische katholieke dagblad ,„Kom- (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 TeL 01150-8128 pas" vrijdag meldde, donderdag in een toespraak tot studenten in de economie verklaard dat eerst de politieke toestand in Indonesië moet worden opgelost, alvorens de economische proble men met enige kans op succes kunnen worden aangepakt. „Hoe goed het plan ook zou zijn, het zou geen succes hebben wanneer het politieke klimaat ongunstig was", zo zei de militaire leider. (Zie verder pag. 3.) De Amerikaanse minister van fi nanciën, Henry Fowler, heeft aan het congres de bijzonderheden voorgelegd van de fiscale maat regelen die president Johnson in zijn boodschap over de „state of the union" had aangekondigd om de begrotingsinkomsten voor 1966- 1967 te vergroten. De voorstellen van de minister omvatten vier punten: 1. Verhoging van de omzetbe lasting op personenwagens tot zeven procent, te betalen door de fabrikanten. In het afgelopen jaar is die belasting verlaagd van tien tot zeven procent en op 1 januari 1966 van zeven tot zes procent. Amerikaanse vliegers hebben donderdag „bij vergissing" enkele bootjes op een rivier ten zuidwes ten van de basis Da Nang onder vuur genomen. Ais gevolg hiervan verloren vier Zuidvielnamese bur gers het leven, terwijl er 21 wer den gewond, aldus een Amerikaan se militaire woordvoerder. Een waarnemer had twee ma rinevliegtuigen opgeroepen om een aanval te ondernemen op vijf boot jes met vietcongstrüders in de ri vier de Thien Jen. De straaljagers wisten de booties tot zinken te brengen en keerden naar hun basis terug. Later maakte het Zuidviet- namese hoofdkwartier bekend, dat met de scheenfes leden van de plaatselijke mijttia werden ver voerd, van wie er 'vijf verwondin gen oplieoen. De overige slacht offers vielen onder burgers, die aan de oever van de rivier ston den. In de strijd tegen de vietcone zijn in het afgelopen jaar 11.256 Zuidvietnamese militairen gesneu veld. Dit heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoerder vrijdag in Saigon bekendgemaakt De liist van vermisten telt 9.049 namen, zo zei hij. Twee Amerikaanse vliegtuigen, een transporttoestel en een jacht bommenwerper, zijn donderdag avond op 25 km van Quinhon <n Vietnam neergestort. De zes inzit tenden worden vermist. Men weet nog niet of de toestellen door guerillastriiders van de vietcong zijn neergehaald. Later werd gemeld dat de toe stellen tegen elkaar zijn gevlogen. Zuidkoreaanse troepen die in dit gebied opereren, trachten de Dlek te bereiken waar de vliegtuigen zijn neergestort. 5 8.42 1658 1G 8.41 II 17 R40 17. 18 .S3» 2.45 4.03 5.19 Beeld uit Rio de Janeiro: red ders graven in de puinhopen van een woonhuis, dat door de mas sale water en modder getroffen werd. De „lawine" sloeg een gat van meer dan tien meter in het gebouw, waardoor tientallen be woners werden gedood. Het 6.998 ton metende Franse motorschip Si Kiang heeft geseind, dat het vrijdagmorgen vroeg een kleine treiler heeft overvaren, en kele mijlen ten westen van Kaap Gris Nez. De treiler is gezonken en de Si Kiang zoekt naar overleven den. Het overvaren schip was de _T Franse kustvaarder Le Trégor. Het l tientallen mensen cm het leven Finse schip Arcturus heeft tanvid- i kwamen. 12.35 12.55 1320 jJLaAl deli can BMP opgepikt. Na een nachtmerrie van stormen, overstromingen en aardverschui vingen scheen vrijdag een vrien delijke zon over het geteisterde Rio de Janeiro, waar honderden straten versperd zijn door water of puin van ingestorte huizen. Donderdagavond deed zich in de wijk Catete nog een nieuwe aard verschuiving voor, waarbij een aantal gebouwen werd vernield en Volgen de offjciële cijfers heeft lefoon. Ook de voedselvoorziening is door de ramp gestoord. Hoewel de autoriteiten de bevolking ver zekerd hebben dat er voldoende le vensmiddelen zijn en dat hamste ren en prijsopdrijving gestraft zul len worden, waren brood, melk en meel schaars, alsgevolg waarvan de prijzen omhoog vlogen en in sommige wijken een run op de winkels ontstond. men tot op heden driehonderd lijken geborgen. Men schat dat nog zevenhonderd mensen onder de modder van grondverschuivingen en het puin van ingestorte huizen liggen. In ziekenhuizen verblijven momenteel drieduizend gewonde burgers van het ruim vier miljoen inwoners tellende Rio. Tussen de vijfentwintigduizend en vijftigdui zend mensen zijn hun huis kwijt. Men is begonnen de mensen, die vaak niet over zuiver drinkwater beschikken, in te enten tegen he- smettelijke ziekten. Een aantal wij- ringen het lleht doen zien, ken zit topder elektriciteit en te- Verder wordt de belasting op te lefoonverbindingen, die op 1 janu ari was verlaagd tot drie procent, weer verhoogd tot tien procent. 2. Verplichting voor de grote be drijven tot betaling van inkom stenbelasting op lopende basis, dat wil zeggen gedurende het jaar waarin de inkomsten worden ver kregen, met ingang van het be lastingjaar 1966/'67 in plaats van te beginnen in 1969/'70, zoals de wet od de inkomstenbelasting van 1964 beoaalt. 3. Wüziging van het stelsel der maandelijkse inhoudingen van in komstenbelasting, cpdat het totaal van die inhoudingen het h^rs" aan belastingen dat particulieren moeten betalen, dichter benadert.. 4. Betaling van prem'es voor so ciale verzekeringen door werk nemers op kwartaalbasis in plaats van op jaarbasis. Het ministerie schat dat deze maatregelen aanvullende Inkom sten van 3.2 miliard dollar voor 1966/'67 zullen ooieveren door d" versnelde inning van beksting bit bet bedrijfsleven; 1,2 miliard dol lar door de verhoging van inr"-=c- te belastingen; 400 mihoen dollar door wijziging van inhoudingsrege ling en 100 miljoen dollar door verandering van het stelsel der premiebetaling voor sociale ver zekeringen. Hier heeft het ministe rie aan toegevoegd dat de premies voor sociale verzekeringen ten goede komen aan het fonds voor sociale zekerheid en daardoor niet in de gewone begroting komen. VUFATVING VERMIST Een tweemotorig Amerikaans militair vliegtuig van het tvpe DC- 3 wordt met tien militairen aan boord vermist tussen de Turkse basis Cigli en Nanels. Het wordt als verloren beschouwd. Donderdagavond ziin in Lahore twee mensen om 't leven gekomen toen de nol'tie het vuur opende op studenten die tegen de regering betoogden naar aanleiding van de „„Hortekenin" van het Indisch. Pakistaanse akkoord van Tasjkent. Verscheidene politiemannen wer den gewond, van wie één ernstig door een schot van een betoger. In °en officie bekendmaking heet het, dat de politie van de vuur- wanens gebruik moest maken onï de studenten te verdrijven. Reuter meldt verder d*f de scho len en universiteiten in Wast-Pakl- stan on last van de overheid moe» ten sluiten. De betogers in Lahore eisten een volksstemming in Kasimier en be vrijding van het Indische bewind. minister afgetreden De Indiase minister voor Waat- schanpeli'k herspel, Mabavir TVa- v-iidsg af-»e+reden. Hii zot! bange vermoedens bebhen omtrent de in Tasi'-ent gesloten overeen komst met Pakistan, waarbii de be- betrekkinnen worden eennrmall- f-po-d en van bet eebm'k van ge weld wordt af"ez'en. Wet Tnd'ase n——t.ii—pau 7—t dat T"agl eraan twiifelde of het wel luist zou ziln dat deze overeenkomst In het hul king starUum door deze rearing zou moeten worden overwogen. Ook betwtifetdo M de wanrde van de overeenkomst. Het kabinet heeft ziin steun aan de overeenkomst toegezegd. rnnte U i» d. worden. Terwijl de stad druk doende Is orde op zaken te stellen, maakte dc minister voor toerisme bekend dat hij de gouverneur ruim twee mil joen gulden ter beschikking had gesteld die deze naar eigen goed dunken mag gebruiken voor het volgende maand te houden carna val. Alleen al de gedachte, dat het carnaval door de ramp misschien niet door zou gaan, h«eft een stroom van tegenstrijdige verkln- van donderdag op vrijdag in Londen teruggekeerd na in Lagos de Gemenebestconferentie over Rhodesië te hebben bijge woond. Hij zei b aankomst dat de maatregelen die het bewind van premier Smith had getroffen In verband met het voorgenomen bezoek van de Britse minister Bottomley, onaanvaardbaar wa- De Britse premier zei datt bin nen enkele weken nieuwe econo mische r-ii—+!es te<»en R'-Mcs'ë zullen worden g:troff«n en dat jui.gste s1 in de kwestie-Rhodesië zuilen worden onthuld. Wilson noemde de Gemenebestconferentie een succes. Arthur Bottomley, de Britse minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, is gisteren uit Loesaka naar Londen terug gekeerd. Een Britse woordvoerder in Loesaka hèeft gezegd dat Bot tomley zijn bezoek aan Rhodesië heeft laten vervallen omdat Londen voor dit bezoek geen enkele voorwaarde kon aanvaar den, die zou kunnen lijken op. een erkenning van het bewind van Smith. Bijgevolg zou de Britse minister in Salisbury zijn behan deld als een particulier aan wie geen enkele faciliteit zou zijn ver leend. „Bij een bezoek onder der gelijke omstandigheden", aldus de Britse woordvoerder, „zou dc kans niet uitgesloten zijn ge weest dat een van harer majes- teits ministers zou zijn beledigd of nog erger dan dat". Bottomley zelf heeft gezegd, dat hij wel naar Rhodesië had willen gaan zonder de gewenste 'r.c'litelten om hem in staat to stellen zijn werk te verrichten Maar na de ervaring van de Bri; se parlementsleden in Rhodesië De parlementsfractie van dö in India aan het bewind zijnde congrespartij zal op 19 januari bijeenkomen om 'n opvolger te kiezen voor wijlen premier Lal j Bahadoer Sjastri. Men zal dan 'n nieuwe partijleider kiezen die automatisch minister-president wordt. Er mogen kandidaten voor deze functies worden gesteld. Als er maar één kandidaat is, zal deze bij acclamatie worden gekozen. Zijn er twee, dan wordt er een geheime stemming gehouden. Bij drie of meer kandidaten zal de genen die meer dan vijftig pro cent van de stemmen op zich ver enigt, automatisch gekozen zijn. Als geen der kandidaten bij da eerste stemming de helft van het aantal stemmen krijgt, wordt de kandidaat met het minste aantal stemmen uitgeschakeld. Er zal dan nog een stemming worden gehouden. Levert die niet het verlangde resultaat op, dart zullen nog meer stemmingen vol gen. Secretaris-generaal Manaen van de congrespartij heeft laten weten dat men alles in het werk zal stellen om de nieuwe partij leider en premier met algemene stemmen te lezaentiken stemmen te laten kiezen. Premier Sjastri van India heeft geen cent nagelaten. Zijn maandsalaris van 3000 roepie (ƒ2250) schonk hij steeds ge heel aan de „dienaren van In dia", een instelling voor sociale en economische vooruitgang van het land. Daarentegenover zorg de deze instelling ervoor dat mevrouw Sjastri voldoende ont ving om de uitgaven die aan het oremierschap gepaard gaan, te bekostigen. Sjastri had geen banksaldo en bezat geen eigen dommen. Mevrouw Lallta Sjas tri krijgt nu een maandelijks pensioen van duizend roepie (ongeveer 750).

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1