Johnson legt het Congres programma van 10 punten voor Slot-communiqué van de Gemenebestconferentie te Lagos Regeringsoverleg in Djakarta over economische situatie „Vier dagen" „Wij zuiSen vechten luitenlandse hip jyrgerrec naar vrede CEiinese zakenman ter dood veroordeeld HETWEER Wordt in Zweden de republiek uitgeroepen Militaire uitgaven dwingen tot belastingverhogingen Strijd tegen armoede, ziekte, honger en onwetendheid Mm VRIJDAG 14 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6606 President Johnson heeft woensdag in zijn „State of the Uni a" het Amerikaan se volk meegedeeld dat hij zal voortgaan met de ver wezenlijking van de „grote maatschappij" ondanks de oorlog in Vietnam. De uit gaven op de administratieve begroting in het komende belastingjaar zullen 112,8 miljard dollar bediagen. De begroting zal sluiten met een tekort van slechts 1,8 miljard dollar. Sjastri's as worui uitgestrooid over de Ganges NEGERMINISTER IN DE VER. STATEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Plaatselijk sneeuwbuien Krijgt de K.O.T.I. de schuld Tweede commissie Twijfel Nieuwjaarsbestand in Vietnam: Slagzinnen Amerika levert uranium De persmensen in Indonesië Bustarieven in Dpakarta weer omlaag STRIJD IN VIETNAM GELUWD ZEGT JOHNSON Krijgsgevangenen jZto „Enterprise" naar Japan Amerikaanse vredesvoorstellen verworpen franktring bij abonnement' TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 et Losse nrs 12 et Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie 2,40. Ru bries „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De president zei da* het wense lijk is met het oog op de gestegen militaire uitgaven de belastingver mindering op automobielen en te lefoon ongedaan te maken. Als het conflict in Vietnam het eist, zal de president niet aarzelen het congres om aanvullende middelen te ver zoeken en de belastingen opnieuw te verhogen. „Wij zullen degenen die ?n Viet- op ons schieten, niet toestaan een overwinning te behalen op de wen sen en plannen van het Amerikaan se volk", aldus Johnson. Onze na tie is machtig genoeg en haar volk sterk genoeg om onze doeleinden in de rest van de wereld na te streven, terwijl wij thuis een grote maatschappij bouwen". De president sprak de boodschap uit op een gezamenlijke zitting van huis en senaat Johnson zette een binnenlands programma van tien punten uiteen, waarin wordt gesproken van uit breiding van de handel met Oost- Europa en de Sowj et-Unie. De president zal het congres ver zoeken de strijd tegen de armoede te intensiveren. Zijn binnenlands programma van tien punten luidt als volgt: 1. De middelen zullen worden verschaft om de gezondheids- er Hindoepriesters zongen hymnen en verbrandden wierook toen de as van Lal Bahadoer Sjastri donderdag van de brandstapel bij de rivier de Joemna werd ge haald en in elf bronzen urnen werd gedaan. De urnen zullen nr twee dagen in Sjastri's wo ning blijven. Op een nader vast te stellen datum zal de as bij Allahabad en andere „heilige plaatsen" over de Ganges wor den uitgestrooid. President Johnson heeft dr Ro bert Weaver, een neger, benoemd tot minister van huisvesting en stadsontwikkeling. Het is de eer ste keer dat een neger deel uit maakt van het Amerikaanse ka binet. De conferentie van het ge menebest in Lagos heeft beslo ten een commissie te vormen die een onderzoek zal instellen naar de doeltreffendheid van de tegen Ehodesië genomen sancties. Deze commissie zal een nieuwe gemenebestconferentie bijeen roepen als zij over een maand of later van oordeel is dat de sanc ties niet het gewenste resultaat opleveren .Dit staat in het com- onderwijsprogramma's die vorig jaar zijn ingezet, te voltooien. 2. Er zullen middelen worden verstrekt om de oorlog tegen de armoede voort te zetten. 3. Er zal „een nieuwe en gedurf de richting worden gegeven aan 't programma voor buitenlandse hulp dat een maximale aanval beoogt op honger, ziekte en onwetendheid In de landen die bereid zijn zich zelf te helpen en die landen wil helpen die trachten de bevolkings aanwas ln te perken. 4. Het zal mogelijk worden ge maakt de handel met Oost-Europa en de Sowjet-Unie uit te breiden. 5. Op een schaal als nooit te voren zullen de armenwijken en de stadskernen in verscheidene steden worden herbouwd. 6. De vervuiling van de rivieren zal worden bestreden. 7. De toenemende misdadigheic. op straat zal krachtig worden aan gepakt. Het hele federale stekel van preventie tot reclassering zal nieuw leven worden ingeblazen. 8. Er zullen nieuwe maatregelen worden genomen om te komen tot gelijk recht voor allen door het belemmeren vai%, pogingen in de richting van gelijke burgerrechten tot een ernstige federale misdaad te maken en door de discriminate bij de verkoop en de verhuur van huizen onwettig te verklaren. 9. Er zal een nieuw departement van vervoer in het leven worden geroepen en de federale regerirg zal worden gestroomlijnd door ver nieuwing van de structuur van he? ambtenarenapparaat. 10. De ambtstermijn van de leden van het huis van afgevaardigden zal van twee op vier jaar worden gebracht, samenvallend met die van de president. De president wees op'de grote welvaart die in de Verenigde Sta ten heerst. Het netto-inkomen van de arbeidersbevolking steeg de af gelopen vijf jaar met 33 procent en alleen al met acht procent in he: vorige jaar. De nettowinsten van de ondernemingen stegen geduren de de afgelopen tien maanden met 20 procent, terwijl de landbouw- opbrengsten het afgelopen jaar met 22 procent stegen. President Johnson zei het con gres een bouwprogramma te zul len voorleggen voor een supersonn vliegtuig, dat driemaal zo snel als het geluld zal vliegen. De president deelde mee dat de Verenigde Staten de strijd in Viet nam zullen voortzettén totdat de agressie zal ziin geëindigd. Zijn re gering zal echter blh'ven streven naar vrede, zo zei hij. Over zijn vredescamt>agne verklaarde hij dat er tot dusver nog geen antwoor.ï is binnengekomen, waaruit welsla gen of mislukken van zijn streven zou kunnen blijken. Johnson zei dat de Verenigde Staten in Vietnam zullen blijven zojang de agressie aanhoudt, zeifs al zal dat maanden of jaren zijn. Hij zei zo te zullen handelen tot de vrede zal zün getekend tenein de de onafhankelijkheid van Zuld- Vletnam te beschermen. Voor het komende fiscale jaar zei de Dresident 58,3 miMard dol lar nodig te hebben ter financie ring van de militaire uitgaven en de oorloesinsnanning in Vietnam Naar schatting zullen de bijzon dere uitgaven in Vietnam in de pe riode 19661967 met 5.8 miljard dollar omhoog gaan, terwij! de overige federale bestedingen met niet meer dan 600 miljoen dollar zu"en stii°en. We zullen er naar streven het conflict in Vietnam zo benerkt mo- gelük te houden, want wil wensen noch een toenemende verwoesting, noch een toeneming van het ge vaar", zo sprak Johnson. „Wij zullen onze strijdende man nen echter geven wat zij nodig hebben ieder geweer en elke dol lar. Elk besluit zal worden ge nomen, wat ook de kosten er van mogen zijn". DE „STATE OF THE UNION" President Johnson van de Ver enigde Staten, gefotografeerd tijdens het uitspreken van de „state of the union" voor het verzamelde congres. Achter hem zit de „speaker" van het huis John Mccormack (I.) en Carl Hay den, tijdelijk president van de senaat. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking met opklaringen maar plaatselijk ook sneeuwbuien. Overwegend mati ge wind hoofdzakelijk noordoos telijk. Lichte, in de ochtend op de meeste plaatsen matige vorst. VRIJDAG 14 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.21 7.57 Terneuzen 7.56 8.32 Hansweert 8.36 9.12 Walsoorden 8.46 9.22 ZATERDAG 15 JANUARI v.m. n-m. Breskens 8.27 9.08 Terneuzen 9.02 9.43 Hansweert 9.42 10.23 Walsoorden 9.52 10.33 8.42 16.58 SM 22.35 14 M» De Indonesische minister van politie, generaal Soetjipto Djoe- Boven Noord-Scandinavië be vindt zich het centrum van een krachtig hogedrukgebied, dat zich over de Noordzee en de Britse eilanden tot zuid-Frank- rljy uitstrekt. Aan de flank van dit hogedrukgebied stroomt met noordoostelijke winden voortdu rend koude lucht uit het Oost zeegebied naar ons land. In deze stroming trekken sto- ringsgebieden, die samenhangen met een depressie boven de Bal kan, in de richting van ons land, zodat in de komende 24 uur naast opklaringen plaatselijk sneeuwbuien zullen voorkomen. De lucht, die aangevoerd wordt is vooral in de hogere niveaux kouder, zodat in het algemeen de temperaturen nog wat verder zullen dalen, 's Nachts moet in het binnenland gerekend wor den op matige vorst, terwijl over dag de vorst ia het algemeen dodihardjo, heeft bekendge maakt dat een Chinees zaken man ter dood Is veroordeeld we gens overtreding van de door de regering uitgevaardigde econo mische voorschriften. Het pers bureau „Antara" meldt dat de zakenman in Soerabaja dooreen vuurpeloton sal worden terecht gesteld. Zoals bekend zijn er ln ver schillende delen van Indonesië vuurpelotons in het leven ge roepen in het kader van de re geringscampagne tegen econo mische delicten. Op een bijeenkomst van het kabinets'presidium, bestaande uit eerste vice-premier Chaeroel Sa- leh en de stafchef van het ope rationele oppercommando (koti), woensdag in Djakarta gehou den, zijn de economische toe stand en de buitenlandse poli tiek van Indonesië besproken. Ook zou de mogelijkheid zijn onderzocht om de „koti" de ver antwoordelijkheid te laten dra gen voor de economische aange legenheden. Soebandrio ver klaarde na afloop van het over leg, dat men een herziening van de economische en monetaire maatregelen, sinds half decem ber door de regering genomen, heeft overwogen. Inmiddels is de Indonesische regering donderdagmorgen in muniqué dat de premiers aan het eind van de conferentie heb ben uitgegeven. De conferentie sluit het ge bruik van geweld tegen Rho- desië niet uit, als dat nodig mocht zijn om het bewind van Smith ten val te brengen. Men vergadert in juli opnieuw als vastgesteld wordt dat de sanc ties niet tot het beoogde doel lei den. Er zal een tweede commissie worden gevormd om de hulp verlening aan de negers in Rho- desië na de val van het bewind van Smith te organiseren. Op die van Malta na hebben alle afgevaardigden het Britse plan aanvaard dat voorziet in een tijdelijk rechtstreeks be stuur van Rhodesië en de bij eenroeping van een constitutio nele conferentie. De conferentie heeft nota ge nomen van de verklaring van Wilson die hij op grond van een rapport van deskundigen deed, dat de economische en financiële sancties binnen niet al te lange tijd het bewind van Smith ten val zullen brengen. Wilson zei dat de tijd die no dig is waarschijnlijk weken en niet maanden zal belopen. Ver scheidene premiers twijfelen daar echter aan. Dc commissie van toezicht op de uitwerking van de sancties zal in Londen zetelen en onder leiding staan van de secretaris- generaal van het gemenebest. Verscheidene premiers behiel den zich het recht voor zo no dig de toekomst van de Verenig de Naties in te roepen. In het slotcommuniqué wordt ook gezegd dat het gezag en de verantwoordelijkheid voor het leiden van Rhodesië naar onafhankelijkheid bij Enge land berusten, maar dat het probleem Afrika het gemene best en de geheel wereld aan gaat. De Zuidvietnamese strijd krachten zullen tijdens de va kantieperiode ter gelegenheid van het nieuwjaar in Vietnam een wapenstilstand van drie da gen in acht nemen. Dit heeft het persbureau van de Vietna- het Merdeka-paleis bijeengeko men om de economische toestand te bespreken. De vergadering stond onder leiding van presi dent Soekarno. Minister van de fensie Nasoetion was niet aan wezig. Op de muren van huizen en kantoren in Djakarta zijn slag zinnen gekalkt waarin de eis tot prijsverlaging en die tot ont binding van de communistische partij zijn samengesteld. Het mohammedaanse vakver bond „Gasbilindo", dat 2% mil joen leden telt, heeft om uitwij zing van de correspondent in Djakarta van het persbureau „Nieuw-China" verzocht. Het bestuur van het verbond gaf in een commentaar op de door Soe karno bevolen uitwijzing van drie Amerikaanse corresponden ten te kennen dat alle buiten landse correspondenten die on juiste berichten geven over de toestand in Indonesië, moeten worden uitgewezen. De corres pondent van „Nieuw-China" had openlijk de mislukte staats greep gesteund die was uitge lokt door de Indonesische com munistische partij. De Ver. Staten en Indonesië hebben woensdag een overeen komst getekend over de levering van verrijk! uranium. De Ame rikaanse commissie voor kern energie zal Indonesië vijf jaar lang verrijkt uranium leveren ten behoeve van een kernreac tor die wordt gebruikt voor de produktie van isotopen voor me disch en landbouwkundig on derzoek. Krachtens de overeenkomst zal het internationale atoombu reau geregeld controle uitoefe nen om na te gaan of de reactor niet voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Als de drie uitgewezen Ame rikaanse perscorrespondenten deze week Indonesië zullen heb ben verlaten, zal het corps wes telijke vertegenwoordigers in Djakarta zijn teruggebracht tot viif permanente corresponden ten voor het Franse persbureau A.F.P., het A.N.P., het Westduit- se persbureau D.P.A., de Austra lische omroepcommissie en de Melbourne Herald. Het persbureau Reuter wordt op het ogenblik in Djakarta ver tegenwoordigd door een Birmees sedert de vorige correspondent van dit bureau, een Australiër, de raad kreeg om liever te ver trekken toen zijn visum in dec. jl. afliep. Er zijn verder acht Japanse correspondenten in Djakarta en ook werken er de vertegenwoor digers van een tiental commu nistische persorganisaties, hoofd zakelijk Russische. De autobusmaatschappijen in Djakarta hebben donderdag voor lopig de vijfvoudig» tariefsver hoging ingetrokken naar aan leiding van de protesten die Premier Tage Erlander van Zwe den heeft zijn steun gegeven aan een motie van 34 parlementsleden tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om in Zwe den een republiek uit te roepen. De motie oppert het denkbeeld van een onderzoek door een parle mentaire commissie naar de moge lijkheid om een „democratisch ver kozen staatshoofd in een repu bliek" te installeren. De motie is goedgekeurd door de parlementaire adviescommissie, waarvan Erlander voorzitter is. In de motie wordt er op ge wezen, dat koning Gustaaf Adolt volgend jaar 84 jaar zal zijn. ter wijl kroonprins Gustaaf Adolf nog twintig moet worden en niet voor zijn 25ste jaar op de troon kan komen. Volgens de huidige grond wet moet bij de dood van de ko ning het parlement één, drie of vijf leden aanwijzen die de regent- schapsraad uitmaken. De regent zou prins Bertil zijn. President Johnson heeft don derdag gezegd, dat het aantal in cidenten in Zuid-Vietnam in de afgelopen weken minder is ge worden, doch hij acht het nog te vroeg om te spreken van een communistische reactie op het Amerikaanse vredesoffensief. Op een persconferentie zei de president, dat hij dit offensief wil voortzetten en dat hij in dit verband zonder ophouden nieuwe afgezanten naar het buitenland zal zenden. daartegen waren gerezen, zo heeft het persbureau „Antara" meegedeeld. De verhoging werd 31 december bekendgemaakt, tegelijk met de verhoging van de spoorwegtarieven en het duur der worden van benzine en an dere levensbehoeften. De laatste dagen hebben verscheidene or ganisaties tegen deze verhogin gen geprotesteerd. Het besluit de oude tarieven weer toe te passen, werd geno men na een bijeenkomst van ver tegenwoordigers van de staats- en particuliere busbedrijven, het actiefront van de studenten en het militaire bestuur van Dja karta, in afwachting van een regeringsbesluit. Donderdag demonstreerden opnieuw honderden studenten tegen de hoge prijzen, o.m. door het aanhouden van personen auto's en het bekladden daarvan. mese regering donderdag mee gedeeld. De vietcong heeft al voorge steld een vierdaags bestand te houden, ingaande 20 januari om middernacht. De Amerikanen hebben laten weten dat zij zich zullen houden aan een bestand, afgekondigd door de Zuidviet namese regering. Deze regering maakte donder* dg bekend, dat ze ter gelegen heid van nieuwjaar 20 Noord* Vietnamese krijgsgevangenen zat vrijlaten. Het Zuidvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken maakte bekend dat de krijgsge vangenen die deel uitmaakten van het geregelde Noordvietna- mese leger, in de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam zullen worden overgedragen. Men heeft het Rode Kruis verzocht erop toe te zien dat zij in Noord-Vietnam behoorlijk worden behandeld. Het Noordvietnamese persbu reau meldde donderdag dat de vietcong 54 Zuidvietnamese mi litairen die in november gevan gen werden genomen, ter gele genheid van de nieuwjaarsvie ring zal vrijlaten. Het persbu reau liet voorts weten, dat er in november ruim 300 Zuidvietna mese militairen naar de viet cong zijn overgelopen. Het grootste en sterkste vlieg- dekschip ter wereld, de 85.350 ton metende „Enterprise" dat is ingezet in de Vietnamese wate ren, zal in de baai van Tokio bij de haven Yokosoeka voor anker gaan. De Japanse regering heeft hiervoor toestemming gegeven onder voorbehoud dat het schip geen kernwapens aan boord heeft en geen gevaar van radio actieve straling oplevert. De Ver. Staten hebben door middel van tussenpersonen bij de vietcong vredesstappen on dernomen, zo heeft het officiële Algerijnse persbureau donderdag gemeld. Het Zuidvietnamese na tionale bevrijdingsfront heeft de Amerikaanse voorstellen echter verworpen. Algerië is een van de weinige niet-communistische landen waar het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront een vertegenwoordiging heeft. Het persbureau zegt dat de V. S. geen concessies deden maar deze wel van de vietcong eisten. Woensdagavond heeft 't hoofd van de vietcong-missie, Hoeyn Van Tam, en een lid van het centrale comité van het bevrij dingsfront gesproken met pre mier Boumédienne van Algerië. Vorige week had Boumédienne een onderhoud met een der Ame rikaanse afgezanten, Williams. v f

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1