De laatste gang van een groot staatsman Algemene ontevredenheid over economische politiek van Indonesische regering BANANEN Sjastri verbrand aan de oever van de Joemna NEDERL SPOORWEGEN WILLEN TARIEVEN OPNIEUW VERHOGEN De watersnood in Brazilië KEI WEER MEER DAN 100 SLACHTOFFERS BIJ BOMBARBEMENT VAN EEN EEN VEERBOOT IN ZUID-VIETNAM TANKSCHIP SCHOUWEN' IN HET NAUW VAN BATH VASTGELOPEN EN WEER VLOTGETROKXEN BE GAULLE GAAT DIT JAAR NAAR RUSLAND DONDERDAG 13 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6605 De plechtige verbranding Veel gewonden in Nieuw Delhi GROOT AANTAL DODEN BIJ VERKEERSONGELUK IN THAILAND 167 doden in Rio de Janeiro Aanhoudende vorst De staking bij de Italiaanse elektriciteitsbedrijven Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Km. Australiërs slachtoffer van gas- en rookaktie Geld voor overlopers Oorlog zal lang duren Vliegtuig met bommenlading verongelukt De sultan Kranten in gevaar Strenge maatregelen De brand erin Drie Amerikaanse correspondenten uitgewezen Mogelijk gas-export naar Engeland FWhkering Dij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprffs per mm !6 et; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10 Iedere regel meet 22 ct. Kleine advertenties b?j vooruitbetaling Vermelding: Brieven order nummer, of „Adre.1 Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 nor voormiddag. Meer dan een miljoen mensen waren samengestroomd langs de route die het stoffelijk overschot van premier Sjastri zou volgen oo weg naar de brandstapel aan de oever van de rivier de Joem na. De sandelhouten stapel was or-ericht door hindoepriesters op een stenen verhoging. Tegen de ochtend was het stof felijk overschot op een affuit gelegd. Alleen het gelaat van de overleden staatsman werd niet door de Indiase vlag bedekt. Hindoepriesters in saffraan- kleurige gewaden zongen lofzan gen over wedergeboorte, terwijl rose bloemen op de baar werden gelegd. Toen de stoet langs de brede Rajpath Avenue ging, doorbrak le menigte de afzetting van po litiemannen en militairen en schaarde zich achter de baar, schreeuwende„Lal Bahadoer ki iai" (Lal Bahadoer leve eeuwig). Direct voor de affuit ging graaf VTountbatten, die evenals pre mier Kosygin een krans bij de katafalk had gelegd. De stoet bewoog zich langzaam voort, voorafgegaan door de drie staf chefs van de stijdkrachten. In diase officieren trokken de af fuit. Het stoffelijk omhulsel van Sjastri is woensdag op 'n brand stapel van sandelhout verbrand onder het zingen van de oude gezangen en geweeklaag van een reusachtige menigte. Sjastri's oudste zoon, Hari Kis- jan, zette de stapel met een fak kel in lichte laaie. De crematie vond plaats in de nabijheid van de plaats waar Mahatma Gandhi en premier Nehroe indertijd werden ver brand. Bij de plechtige verbranding was een grote groep buitenland se gezagdragers aanwezig, o.a. de Russische premier Kosygin, de Amerikaanse vice-president Humphrev en de minister van buitenlandse zaken Rusk, graaf Mountbatten, de laatste Indische onderkoning, als vertegenwoor diger van de Engelse knningjn, en de Engelse vice-premier George Brown. Bij het gesprek dat vorige maand is gevoerd tussen de raad van com missarissen en de directie van de Nederlandse Spoorwegen enerzijds en de ministers Suurhoff en Vondeling en staatssecretaris Posthumus anderzijds over de verllessituatie bij de spoorwegen is onder meer ds mogelijkheid van een nieuwe tariefsverhoging ter sprake gebracht. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lob man, wilde zich gisteren op een persbijeenkomst in Utrecht niet uit laten over het percentage van de door de N. S. voorgestelde tariefs verhoging. Wel deelde hij mee dat de spoorwegen de goedkeuring op korte termijn verwachten. Bij de spoorwegen heeft men na een eventuele goedkeuring drie we ken nodig (o.m. voor het drukken van nieuwe kaartjes) voordat een tariefsverhoging kan worden doorgevoerd. Dinsdagavond laat zijn hon derd mensen gewond, onder wie zes ernstig, toen een menigte de hekken rondom de woning van de overleden Indiase premier Sjastri in Nieuw Delhi door brak. De overleden staatsman lag daar opgebaard en velen wensten hem een laatste groet te brengen. In Thailand zijn dinsdag veer tig mensen om het leven geko men, doordat op 160 km ten noor den van de hoofdstad Bangkok twee autobussen met elkaar in botsing kwamen. FLINK PAK SNEEUW IN PARIJS Parijs: In de Franse hoofdstad 2030 cm sneeuw gevallen. De Are de Triomphe rijst op uit een witte wereld. Het noodweer dat sinds dinsdag het gebied van Rio de Janeiro tei stert, heeft in deze stad tot dusver aan 167 mensen het leven gekost, aldus de officiële gegevens. Te Ni- teroi, aan de andere zijde van de haai van Rio, zijn meer dan 50 do den geteld. In enkele wijken van Rio die dinsdag tot rampgebied werden verklaard, was de toestand woens dag nog kritiek, doordat de zware regenval voortduurde. De meeste slachtoffers ziin gevallen, doordat grote hoeveelheden water van de heuvels met geweld door de krot tenwijken op de hellingen stroom den, terwijl ook verscheidene men sen de dood vonden door grote stenen die van de heuvels op lager gelegen woningen terechtkwamen. in de staat Guanabara zijn meer dan 700 gewonden. Duizenden "Voor de derde achtereenvol gende dag zijn studenten door de uit protest tegen de snel stijgen de prijzen. De regering in Dja karta heeft veel moeite met het beteugelen van de onrust door de neutrale houding van de strijdkrachten. De „tiaily Mail", het blad van de strijdkrachten, zegt over de ovvi. uut ZiCg O U V Cl UC straten van Djakarta getrokken betoging van dinsdag dat de mensen zijn dakloos. Verscheidene dagbladen schatten het aantal doden in Rio alleen al op 300. De weersverwachting voor het komende etmaal is aanhouden! regen. De bevolking wordt opge wekt zich tegen tyfus te laten in enten. Het spoorwegverkeer en het zakenleven zijn tot stilstand ge komen. Duizenden vluchtelingen zijn ondergebracht in een winkel centrum, een stadion en in scholen. (Adv.) Boven Noord-Scandinavië be- Militairen hebben woensdag vindt""zichhet"centrum' van een 'de stroomvoorziening gaande ge- hogedrukgebied dat een uitloper houden m Italië, waar honderd- heeft die zich over de Britse duizend ^arbeiders Vim jie elek- eilanden uitstrekt naar de Golf i—L-1—J van Biscaye. Langs de flank van dit luchtdruksysteem stroomt met noordoostelijke winden koude lucht tot ver naar het zui den. In midden-Frankrijk vroor het overdag 5 graden en in de omgeving van Bordeaux kwam de temperatuur niet boven het vriespunt. De rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden neemt nog in betekenis toe en beweegt zich daarbij langzaam naar het oosten. Dit heeft tot gevolg dat bij ons de wind zwakker wordt en meer naar het oosten draait. In verband hiermee kunnen over het algemeen weer iets la gere temperaturen worden ver wacht, terwijl de sneeuwkansen afnemen. triciteitsbedrijven dinsdagavond voor twee dagen in staking zijn gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Minister van defensie An- dreotti heetf 4.000 militairen ter beschikking van de elektriciteits bedrijven gesteld. medegedeeld door het KJOLI. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overdrijvende wolkenvelden Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele sneeuwbuitjes. Dverwegend matige wind tussen noordoost en oost. Lichte tot ma- rige vorst. DONDERDAG 13 JANUARI v.m. n-m. ireskens 6.25 6.53 Jerneuzen 6.57 7.28 6answeert 7.37 8.08 Walsoorden 7.47 8.18 VRIJDAG 14 JAiNUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.21 7.56 8.36 8.46 n-m. 7.57 8.32 9.12 9.22 13 8.43 15 14 16.54 8.42 16.58 S.42 16.56 0.05 2.45 1.26 12.03 12.35 Amerikaanse vliegtuigen vlug schriften boven Z.-Vietnam laten vallen, waarin de guerlllastrijders van de vietcong wordt aangeraden tijdig over te lopen om nieuwjaar met hun gezinnen te kunnen vie ren. Bij de vlugschriften is een vrii- eeleide ingesloten. Voorts staat in de pamfletten dat een overloper ruim 40 gulden krijgt als hij een automatisch pistool meeneemt en ruim 300 gulden als hij een zwaar machinegeweer overhandigt Voor andere wapens zijn ook beloningen uitgeloofd. De campagne die de vorige week in het geheim is begonnen, is ge organiseerd door het Zuidvietna- mese ministerie voor psychologi sche oorlogvoering en het Ameri kaanse voorlichtingsbureau. Een Australische soldaat is om gekomen en zes anderen moesten naar het ziekenhuis als slachtoffer van niet-giftig gas en rook die te gen guerillastrijders in ondergrond se gangen ten noordwesten van Saigon werden aangewend. De 24- jarige korporaal Robert Bowtell uit Sydney kwam door verstikking om het leven hoewel hij een gas- 'Tot het Vietnamese nieuwjaar, masker droeg. Meer dan honderd mensen wor den vermist na een bombardement van een veerboot die passagiers vervoerde tussen Binh Doeong en Daoe Tieng, 60 km ten noordwes ten van Saigon Volgens de eerste berichten lag de boot aan de wal te Phoe An, toen zij werd aangevallen. De pro vinciale overheid schat het aantal mensen op de veerboot ten tijde van de aanval op 175. Er zijn 32 overlevenden en 22 lijken zijn uit de rivier geborgen. De overige pas sagiers worden vermist. Wie het vliegtuigbombardement heeft uitgevoerd is nog niet be kend. Phoe An bevindt zich in een gebied dat door de vietcong wordt beheerst, maar de veerboot onder hield een dienst tussen twee plaat sen die in het gebied liggen waar de Zuidvietnamese regering het heft in handen heeft. Radio-Hanoi heeft overigens twee dasen geleden melding ge maakt van het tot zinken brengen van een rivierboot in Zuid-Vietnam door hefschroefvliegtuigen, waar bij 211 mensen zouden zijn omge komen. 12.18 dat op 20 januari begint, zullen De Australische troepen gebrui ken rook- en traangasgranaten om een uitgestrekt gangenstelsel in ge noemd gebied, waar de vietcong reeds maandenlang verblijf houdt, te zuiveren maar door de grot» lengte en ingewikkeldheid van het gangenstelsel schijnt de rook zich niet goed te verspreiden De om gekomen korporaal had twee uur gewacht voordat hij de met rock en traangasgranaten bewerkte on dergrondse gang binnenging om twee vietcongstrijders te achter volgen. Hij werd bewusteloos en kwam klem te zitten in een verti cale schacht. Twee militairen die hem uit zijn netelige positie wil den bevrijden, konden hem niet los krijgen en verloren zelfs het be wustzijn toen zij weer boven de grond gekomen waren. Jacob Javltts, republikeins se nator voor de staat New York die een week in Zuid-Vietnam heeft doorgebracht, heeft woensdag in Saigon verklaard, dat de oorlog in Vietnam lang zal duren. Hij zei dat de V. S. hun vredes campagne hadden moeten beginnen, om na te gaan of een regeling van de kwestie-Vietnam mogelijk was. Maar de V. S. hadden zich veel ge weid moeten aandoen om de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken, als men tenminste rekening houdt met hun macht. De V. S. wilden niets te maken hebben in Noord-Vietnam. Zij had den slechts troepen in Zuid-Viet nam waar zij de democratie wil den brengen. Javitts zei dat het in de huidige omstandigheden onmo gelijk was de gevoelens en opvat tingen van het Zuidvietnamese volk ten opzichte van de oorlog precies te kennen, want de huidige Zuidvietnamese regering was niet door het volk gekozen. Javitts üet tot slot weten dat hij volledig ach ter de politiek van Johnson stond en graag zag dat er zo spoedig mo gelijk in het Amerikaanse congres een openbaar debat over de strijd in Vietnam zou worden gehouden. Een Amerikaanse straalbommen- werr<er, een B-57, is gisteren op de luchtmachtbasis Da Nang bi; het opstijgen verongelukt. Het toe stel had een volle vracht bommen bij zich, die ontploften. Het is nog niet bekend of er on der de 15.000 Amerikanen en Viet- namezen die op de basis werken, slachtoffers zijn gevallen. De in zittenden van het vliegtuig, twee, man, zijn omgekomen. troepen die naar het demonstra tieterrein waren gezonden, on- verrichterzake naar hun bases moesten terugkeren „wegens de grote spontaneïteit van de stu denten die de volledige steun van de bevolking hadden gekre gen". De studenten hadden geroepen dat het volk de lege beloften zat was en echte bewijzen eiste. De sultan van Djokjakarta die is aangesteld als plaatsvervan gend bevelhebber van het ope rationele oppercommando (K. O. T. I.) en die nauwe relaties on derhoudt met de opperbevelheb ber van de strijdkrachten, gene raal Nasoetion, heeft openlijk kritiek uitgeoefend op de rege ring. Hii zei in een toespraak tot studenten in de economie, dat de economische leiding die naturlijk wel haar idealen moet vasthouden, toch ook rekening moet houden met de realiteit. Naar verluidt zouden de hoog leraren aan de universiteit de protestbeweging in groten ge-T tale steunen. Velen hebben be sloten geen colleges meer te ge ven. Zij stellen dat zij geen sa laris hebben ontvangen en niet in staat zijn de nieuwe dure buskaartjes te kopen. De Indonesische journalisten vereniging (P.W.I.) heeft bij de regering aangedrongen op in trekking van de besluiten ter verhoging van de prijzen van benzine, postzegels en telegram men en de tarieven voor het bus- en treinvervoer. De ver eniging wil ook dat de hervor mingen op monetair gebied wor den uitgesteld totdat de com munistische partij is ontbonden. Men meent dat vele kranten niet meer zullen kunnen ver schijnen als de prijsverhogingen niet ongedaan worden gemaakt. Brigade-generaal Amir Mach- moed, bevelhebber van het gar nizoen van Djakarta, heeft voor de radio aangedrongen op dis- cinline en naleving van de wet bij toekomstige betogingen. De militaire autoriteiten, zo zei hij, hadden veel begrip voor het lij den van het volk dat te kampen had met de prijsverhogingen, maar toch zouden er strenge maatregelen moeten worden ge nomen als men de wet niet na leefde. De voorzitter van het huis van afgevaardigden, Aroedji Karta winata, beloofde woensdag de naar het huis opgemarcheerde studenten op de derde dag van hun demonstraties tegen de eco nomische politiek van de rege ring. dat „de kwestie binnen drie dagen zal zijn opgelost". Zo niet, dan mochten zij het parlements gebouw in brand steken, aldus Kartawinata tot de studenten delegatie. Professor Soebroto, lector in internationale economie aan de universiteit van Indonesië, heeft gezegd dat de door de regering medio december getroffen rege- 'ingen betreffende de internatio nale handel „niet van ernst ge tuigen", terwijl dr. Ali Ward- hana, lector aan de genoemde universiteit, de belofte van de regering in twijfel trok dat de begroting 1966 in evenwicht zou kunnen worden gebracht, aldus meldde „Antara". Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de drie Amerikaanse perscorrespondenten wier uit wijzing uit Indonesië door pre sident Soekarno was bekendge maakt, formeel de schriftelijke mededeling van hun uitwijzing doen toekomen. De betrokkenen krijgen een week de tijd om te vertrekken. Het zijn Ted Stennard, hoofd- correspondent van U.P.I.; Tony Yares, hoofdcorresnondent van A.P„ en Donald Kirk van de New York Times. Toen Ted Stennard die er dinsdagochtend getuige van was dat Soekarno minister Soebandrio boos toe riep alle Amerikaanse corres pondenten er uit te schoppen, de president daarna vroeg of het bevel ook sloeg op „de Ameri kaanse journalisten die zoals hijzelf een juiste voorstelling van zaken hadden gegeven", hief Soekarno kwaad zijn arm op en riep: „Ik zei: alle Ameri kaanse correspondenten". Generaal Nasoetion stond er zwijgend bij toen Soekarno uit voer tegen berichten als zou Nasoetion in feite de opperste leider van „Koti" (het operatio nele opperbevel) geworden zijn. Wel een half dozijn malen in zijn toespraak van een kwartier zei Soekarno dat Nasoetion een van de drie onderbevelhebbers van „Koti" was en als zodanig ondergeschikt aan de opperbe velhebber, de president zelf. Op de Westerschelde is in het Nauw van Bath woensdagmorgen het Nederlandse motortankschip „Schouwen" omhoog gelopen. Het schip had 500 ton tetrapropyleen aan boord. Het schip scheen lek te zijn en vormde daarom een gevaar voor de scheepvaart omdat deze chemicaliën brandbaar zijn. Sleepboten van de rederij Mu'. Ier uit Terneuzen en van de rede rij Gerling uit Antwerpen bevon den zich bij het vastgelopen birf nenvaartschip. Drie sleepboten van de rederij Muller hebben in de loop van de middag de gehele bemanning, in clusief de kapitein, van boord ge haald. Hoewel de lading in het schip was opgeslagen in losse onafhan kelijke tanks en nog niet naar bui ten stroomde, achtte men het raad- President De Gauiie zal in de loop van dit jaar op uitnodiging van de Russische regering een be zoek aan de Sowjet-Unie Drengen. Dit heeft de Sowjet-ambassadeur Zorin woensdagmiddag bekendge maakt, nadat hij een Onderhoud had gehad met het Franse staats hoofd. De datum en andere bijzon derheden omtrent de reis zullen later worden vastgesteld. Zorin zei dat De Gaulle uiting had gegeven aan de voldoening van Frankrijk over de resultaten van het Indisch-Pakistaanse overleg in Tasjkent. Voorts was van gedach ten gewisseld over de ontwikke ling van de Frans-Russische be trekkingen en over de kwestie van de veiligheid in Europa Volgens de Russische ambassadeur was het gesprek in een vriendschappelijke en hartelijke sfeer verlopen. Het zal de eerste maal zijn dat De Gauiie de Sowjet-Unie bezoekt sinds hij in 1958 weer aan de macht kwam. De uitnodiging van de Russen dateert nog van 1960, toen de toenmalige eerste-minister Chroesjtsjov de Franse hoofdstad bezocht. Nog in november i.l. was de invitatie herhaald tijdens hei overleg van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couvé de Mur- vilie, in Moskou. De N.A.M.-gasexportdivisie, die optreedt als agent van de Nederlandse Gasunie voor het verkopen van aardgas naar het buitenland, verwacht nog in de loop van de volgende maand de beslissing over het al dan niei betrekken van Nederlands gas door de Engelse Gas Council. Ir februari namelijk zal de Gaj Council op verzoek van de gas- exportdivisie hierover een uit spraak doen. Reeds eerder werd overeenstemming bereikt vooi aardgas-export naar Duitsland België en Frankrijk. zaam het schip te verlaten omdat de huid van de tanker was ge plooid. Drie sleepboten hebben om streeks half zes de „Schouwen" vlotgetrokken Het schip bleek geep lek te hebben opgelopen. De la ding bestaat uit tetramer, eer brandbare chemicalie, zo deelde le rederij van het schip, de Neder landse Lloyd in Rotterdam mede. De „Schouwen" was op weg var Keulen naar Antwerpen

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1