Premier Sjastri van India aan hartaanval overleden Soekarno kondigt nieuwe belastingen aan Gemenebest conferentie over Rhodesië begonnen NANDA VOOR DE TWEEDE MAAL POLITIEK LEIDER HET WEER Opnieuw betogingen tegen de prijsstijgingen Sensationele diefstal wit een Frans museum RADIO DE KOOK WILSON WIL GEEN GEWELD CONFLICT BIJ DELTAWERKEN Grote brand in Japanse stad Hevige storm en regenval in Rio de Janeiro WOENSDAG 12 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6604 Premier Sjastri van India is maandagavond in Tasj- kent aan een hartaanval be zweken. Sjastri kreeg een hartaan val in het huis waar hij tij dens de duur van de confe rentie met president Ajoeb Chan van Pakistan verblijf hield. De Indiase regerings leider was juist terugge keerd van de receptie, die Sowjet-premier Kosygin ter gelegenheid van de onder tekening van het akkoord had gegeven. De Indiase premier was 61 jaar. Zijn plotselinge overlijden werd maandag avond door een Indiase Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden woordvoerder in Tasikent bekendgemaakt. Man van grote wilskracht Inspannende dagen Geheelonthouder Negerleider bij bomaanslag omgekomen Bajonet op geweer Streefdatum? Opgravingen Soekarno gelast uitwijzing van alle Amerikaanse correspondenten Indonesië roept delegatie uit Havanna terug Ongerustheid in Hellevoetsluïs 200 Iraakse militairen gesneuveld ZENDINGEN EDELSTENEN ENIGE TIJD ZOEK Staking van de Surinaamse leerkrachten werd opgeschort Reeds 130 slachtoffers SPAANSE VRACHTBOOT IN NOOD Frankering abonnement: TERNEUZEN 3irecteur-Hoofdred acteur: 1 van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuse* Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1.10 Iedere re.eel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het stoffelijk overschot van pre mier Sjastri is dinsdag van Tash kent naar Dehli overgebracht. Op de foto zien we hoe de kist door president Ayug Khan, pre mier Kosygin en anderen naar het vliegtuig gedragen; de kist wordt gedekt door de Indiase vlag. NOORDOOSTELIJKE WIND Boven noordwest Europa wordt een oostelijke stroming in stand gehouden door een krach tig hogedrukgebied dat zich uit strekt van Scandinavië naar IJsland en een lagedrukgebied boven Frankrijk. In een groot deel van het vasteland bleef ook overdag de temperatuur onder het vriespunt. De vorstgrens strekte zich in de middag uit van Parijs via noord-Italië naar de Balkan. De luchtdruk stijgt boven de Britse eilanden, wat tot gevolg heeft dat bij ons de wind later naar noordoostelijke richtingen zal draaien. Er wordt dan wat minder koüde lucht aangevoerd, maar tevens neemt de kans op enkele sneeuwbuien toe. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond: Noordoostelijke wind Overdrijvende bewolking met plaatselijk wat sneeuw. Krach tige tot matige noordoostelijke wind. Overwegend licht vorst. WOENSDAG 12 JANUARI v.m. n-m. Breskens 5.27 5.57 Ternezen 6.02 6.32 Hansweert 6.42 7.12 Walsoorden 6:52 7.22 DONDERDAG 13 JANUARI v.m. n.m. Breskens 6.25 6.53 Terneuzen 6.57 7.28 Hansweert 7.37 8.08 Walsoorden 7.47 8.18 11.48 Jan. 12 8.44 16.53 IS 8.43 16.54 14 8.42 16.56 15 *42 16,58 Lal Bahadoer Sjastri die Ne- hroe als regeringsleider oovolg- de, was klein van gestalte niet veel meer dan anderhalve meter met een vriendelijk ge zicht en en klein snorretje maar, naar men zegt, van grote wils kracht. Sjastri begon zijn binnenlandse politieke carrière in 1952 met het organiseren van de succes rijke verkiezingscampagne van de regerende congrespartij. Hij is achtereenvolgens minister van spoorwegen en verkeer, van han del en industrie en van binnen landse zaken geweest. Hij beschikte over veel tact en had de naam moeilijke kwesties tot oplossing te kunnen brengen met behoud van het respect van alle partijen. Sjastri kwam uit een midden standsfamilie. Toen hij nog maar een jaar oud was, stierf zijn va der, een dorpsonderwijzer en kleine ambtenaar. Aan Sjastri's opvoeding werd dan ook aan vankelijk niet zo heel veel ge daan. Wel bezocht hij, toen hij zeventien was, het college in Benares dat onder bescherming van Gandhi stond. Sjastri heeft zijn politieke car rière vrijwel geheel gemaakt in de sfeer van een onafhankelijk geworden India. Zijn eerste mi nisterpost, van de spoorwegen, gaf hy na vier jaren in 1956 op als consequentie van het feit dat hij persoonlijk de verantwoorde lijkheid op zich nam voor een ernstig spoorwegongeluk. Sjastri overleed om half twee in de nacht plaatselijke tijd (20.30 Ned tijd). Tijdens de receptie wees niets erop dat hij zich niet goed voelde. Hij dronk bij het toasten mineraalwater en vruch tensap. De premier zou dinsdag voor een bezoek van een dag naar Afghanistan reizen. Russische functionarissen, met een jas over de pyama, renden in paniek uit het Tasjkent-hotel naar de villa waar Sjastri ver bleef. De Indiase premier had een inspannende tijd achter de rug. Hij voerde verscheidene be sprekingen met president Ajoeb Khan en had langdurende bijeen komsten met premier Kosygin, die tussen de twee staatslieden trachtte te bemiddelen. Maandag tekende Sjastri met het Pakistaanse staatshoofd een slotverklaring, waarin hun lan den beloofden geen geweld te zullen gebruiken voor het rege len van hun onderlinge geschil len. 's Avonds bood Kosygin zijn gasten in een regeringsvilla bui ten Tasjkent een receptie aan, waarop tweeduizend mensen aanwezig waren. De drie leiders keken naar Oezbekistaanse dan sen en luisterden naar volkslie deren. Alle drie waren zij in een uitstekend humeur, maakten (Adv.) grapjes en lachten veel. Sjastri die geheelonthouder is, was de enige die met mineraalwater en vruchtensap genoegen nam. De anderen dronken champagne of brandewijn en deden zich tegoed aan de Russische delicatessen. De Indiase premier maakte spaarzaam gebruik van het aan gebodene. (Zie verder pag. 3.) In Hattiesburr is maandag nacht een brarg.-'U geworpen in het huis Van negerleider Vernon Dahmer. De 58-jarige strijder voor gelijke burgerrech ten kwam hierbij door verbran ding om het leven, terwijl zijn echtgenote en zijn tienjarig doch tertje brandwonden opliepen. Het huis werd vernield. Volgens een uitzending van radio-Djakarta die in Singapore is opgevangen, heeft president Soe karno in een decreet nieuwe be lastingen en heffingen aangekon digd om de economie van het land te versterken. Zo worden de dou anetarieven voor olie, alcohol en suiker verhoogd. De vennoot schapsbelasting wordt met 20 tot 60 procent verhoogd. De maatrege len zijn o.m., bedoeld om de infla tie tegen te gaan en te voorkomen dat de rijken rijker worden, aldus het decreet. In de Indonesische hoofdstad hielden honderden studenten maan dag betogingen tegen de scherp stijgende prijzen. Zij blokkeerden de weg voor het bureau van derde vice-premier Saleh door te gaan zitten of liggen. Daarop begonnen vele betogers mohammedaanse ge beden te zeggen. Militairen, van wie sommige met de bajonet op het geweer, kwamen in actie om ongeregeldheden te voorkomen maar de betogingen hadden een ordelijk verloop. An dere militairen zetten de weg naar het paleis van president Soekarno of. Vele studenten riepen leuzen ten gunste van de Indonesische strijdkrachten. Op een andere plaats in het cen trum vas de stad kwam-bet ver keer door de betogingen tot stil stand. Eerder waren ongeveer 3.000 studenten te voet naar he* hoofd kwartier van .liet nationale front getrokken. In resoluties eisten zij regeringsmaatregelen tegen de hoge prijzen en een verbod van de TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Uit het museum van de Franse stad Besancon zijn in de nacht van maandag op dinsdag waar devolle kunstwerken, waaronder een verzameling krijttekeningen van Fragonard, gestolen. De waarde van de buit ligt volgens een voorlopige schatting in de buurt van de tien miljoen francs (bijna 7,5 miljoen gulden). De inbrekers, die uitstekend op de hoogte moeten zijn geweest van de situatie ter plaatse, hebben geprofiteerd van de werkzaam heden die op het ogenblik bij het museum gaande zijn. De grote toegangshekken kunnen daardoor niet worden afgesloten. Door de directe nabijheid van een par keerplaats konden de dieven in alle rust hun buit naar een of meer wagens overbrengen zonder de aandacht te trekken. De con- Met een door de Nigeriaanse premier, sir Aboebakar Tagawa Balewa, uitgesproken herden kingsrede naar aanleiding van het overlijden van de Indische premier Sjastri, gevolgd door twee minuten stilte, begon dins dag in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos de gemenebestconferentie over de kwestie-Rhodesië. De meeste afgevaardigden droegen zwarte rouwbanden of andere tekenen van rouw. Van het conferentiegebouw hingen de vlaggen van de gemenebestlan- den halfstok. Aan de conferentie nemen tweehonderd afgevaardigden uit negentien landen deel, onder wie elf regeringsleiders en een waar nemer uit Australië. Zij zullen plannen bespreken voor het ten val brengen van het bewind van Smith in Rhodesië en beraad slagen over de constitutionele toekomst van het land. De bij eenkomst de eerste gemene besttopconferentie die buiten En geland wordt gehouden is voorgesteld door Nigeria. De Britse premier Wilson zal de an dere gemenebestleiders ervan trachten te overtuigen, dat En geland het Rhodesische blanke minderheidsbewind eronder kan krijgen zonder geweld te gebrui ken. De conferentie wordt achter gesloten deuren gehouden. In zijn openingstoespraak drong de Nigeriaanse premier aan op een snelle uitschakeling van het Rhodesische bewind. De gemene bestleiders moesten uitmaken wat te doen wanneer dat met sancties niet kon worden be reikt. Wilson moest naar zijn oordeel een conferentie van blanke en zwarte Rhodesiërs be leggen voor het opstellen van een nieuwe grondwet voor het land en de stoot geven tot een grootscheeps programma om de Afrikanen op de overname van het bestuur voor te bereiden. Volgens genoemde kringen maak te sir Aboebakar duidelijk, dat hij zich niet voorstelde dat er al in de onmiddellijke toekomst sprake kon zijn van een Afri kaans meerderheidsbewind in Rhodesië. Wel wenste hij dat Engeland nu al een streefdatum zou vaststellen voor de overname van het bewind door de Afrika nen. Nadat de Canadese pre mier Lester Pearson en premier Lee Koean Jew van Singapore het woord hadden gevoerd, ging de conferentie in beperkte zit ting, alleen met deelname van de delegatieleiders en hun top adviseurs. cierge van het in het centrum van de stad gelegen museum zegt niets te hebben gehoord. In het museum bevinden zich schilderijen en tekeningen van onschatbare waarde en prachtige collecties oude horloges en klok ken. Naast de genoemde tekenin gen van Fragonard behoren tot het bezit werken van verschei dene Italiaanse primitieven, van de schilder Gustave Courbet en de volledige collectie van Geor ges Besson, die talrijke doeken van Bonnard bevat en kortgele den nog in het Louvre te zien was. In de buurt van het uit de achttiende eeuw stammende ge bouw worden al enkele maanden opgravingen verricht, waarbij tot dusver een groot aantal overblijf selen uit de Romeinse tijd is ge vonden. De inbraak werd dinsdagmor gen om negen uur ontdekt. communistische partij en aanver wante organisaties. Het nationaal front is het coördinerend orgaan der massa-organis;ies President Soekarno heeft de uit wijzing gelast van alle Amerikaan se corresnondenten uit Indonesië. Radio-Djakarta heeft gemeld, dat de president aan minister Soe- bandrio opdracht heeft gegeven de maatregelen uit te voeren. Volgens berichten uit Singapore zou president Soekarno hebben verklaard dat hij tot deze stap is overgegaan, omdat hij niet kon toe staan, dat Indonesië een gebied zou worden waar Amerikaanse correspondenten zich aan gevaar lijke speculaties te buiten gingen Het uitwijzingsbevel betreft o.m de correspondenten van de New York Times, Donald Kirk, en de correspondent van het Amerikaan se persbureau United Press Inter national, Ted Sennard. Stennard van U.N.I, die met de correspondent van A.F.P. de beëdi ging van de nieuwe ambassadeur voor Syrië in het Merdeka-paleis bijwoonde, hoorde het uitwijzings bevel regelrecht uit de mond van Soekarno die boos minister Soe- bandrïo toeriep: „Pak Bandrio. ik beveel u alle Amerikaanse corres pondenten Indonesië uit te schop pen". Indonesië heeft zijn officiële de legatie van de „anti-imDerialisti- sche" drlecontinentenconferentie in Havanna teruggetrokken, zo deel de minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio dinsdag mee. Tot deze maatregel was besloten naar aanleiding van de aanwezigheid op de conferentie van een niet-offi- ciële delegatie, die eerder op Cuba was aangekomen en weigerde zich aan te sluiten bij de officiële af vaardiging. De niet-officiële delegatie staat' onder leiding van Ibrahim Isa. secretaris van de Afro-Aziatische solidariteitsorganisatie, die haar zetel in Cairo heef, de officiële groen onder die van generaal I,a- tief Hendraningrat. Deze heeft op dracht gekregen naar Indonesië terug te keren, terwijl de Indone sische ambassade in Havanna het pasnoort van de leden van de niet- officiële delegatie beeft ingetrok ken. De ambassade zal tevens de organisatoren van de conferentie meedelen dat de groep van Isa nie* bevoegd is Indonesië te vertegen woordigen. Vóór het einde van deze maand zal de „Deltaschouw", het voor lichtingscentrum voor de deltawer ken in Hellevoetsluïs, worden ge sloopt, evenals de steigers van de rondvaartboten naar de werken in het Haringvliet. Oorzaak hiervan is een conflict tussen de staat en de stichting „Hadex", die het gebouw en de steigers exploiteerde Het verschil van mening betreft de In de Noordjapanse stad Misawa zijn gisteren volgens de eerste be richten door een brand, die door een krachtige wind werd aange wakkerd, honderden huizen en winkels en een ziekenhuis in de as gelegd. De telefoonverbindingen van de stad zijn ook vernield. In de buurt van Misawa bevindt zich een ba sis van de Amerikaanse lucht macht. Men gelooft niet, dat de ba sis gevaar loopt. Misawa ligt 560 km ten noorden van Tokio. Duizend Amerikaanse en 200 Ja panese militairen bestreden be: vuur. Het had dinsdag reeds drie blokken huizen omsloten die na de oorlog werden gebouwd ten be hoeve van de luchtbasis. Volgens de politie zijn 5583 per sonen door de brand dakloos ge worden. Tweehonderd Iraakse militai ren zouden al zijn gesneuveld in een grote veldslag tegen de Koer den, niet ver van de grens met Perzië, aldus in Teheran ontvan gen berichtèn. De slag is al drie dagen aan de gang. Het gaat om het bezit van een dorp. De Iraak se militairen waren in een hin derlaag gevallen en moesten acht kilometer terugtrekken. De Britse posterijen blijken al enige tijd op zoek te zijn naar verscheidene zendingen edelste nen, bestemd voor België en Nederland, die niet op de plaats van bestemming zijn aangeko men. De vermiste zendingen, be staande uit diamanten, saffieren e.d. voor industrieel gebruik, zou den meer dan twee miljoen gul den waard zijn. De pakjes werden op 17 decem ber aangetekend uit Londen ver stuurd. Een aantal hiervan ter waarde van ongeveer 1,3 miljoen gulden was geadresseerd aan het controlecentrum van de Belgische P.T.T., terwijl de andere zendin gen waren gericht aan de contro leur-generaal van de Europese posterijen te Amsterdam. Het onderzoek begon op 24 decem ber, maar er werd tot dusver geen ruchtbaarheid aan gegeven. De samenwerkende onderwijzers organisaties in Suriname hebben bekendgemaakt, dat tijdens de be sprekingen met de raad van mi nisters „de volledige bereidheid van de regering is gebleken om met alle haar ten dienste staande middelen tegemoet te komen aan de wensen van de onderwijzers, nl. de toegezegde overbruggingsrege ling zo spoedig mogelijk haar be slag te doen krijgen". De staking is voor de duur der besprekingen opgeschort. Dinsdag zouden de leerkrachten weer nor maal naar school gaan. wijze van bedrijfsvoering door de „Hadex". Van de zijde van rijkswaterstaat werd door ir. Volker, hoofd van de Deltadiënst, meegedeeld dat er voor zal worden gezorgd, dat ook in het komende seizoen bezoek aan de werken in het Haringvliet mogelijk blijft. Ook een gebouw voor de voorlichting zal er weer komen. In Hellevoetsluïs maakt men zich echter ongerust over de situa tie, omdat men vreest dat, indien rijkswaterstaat niet snel genoeg in staat is vervangende voorzieningen te treffen, men de 150.000 bezoe kers zal moeten missen, die tot nu toe jaarlijks de deltawerken in Hellevoetsluis bezochten. Maandagnacht is de Braziliaanse stad Rio de Janeiro door een hevige storm en regens geteisterd, waardoor het verkeer werd ont wricht en vele gedeelten van de stad zijn ondergelopen. Volgens de eerste schatingen zou het aantal doden meer dan hon derd bedragen. Dinsdagmiddag stortte in Rio de Janeiro een huis van drie verdie pingen in, waardoor het dodental tot 130 is gestegen. In de volks wijken van de stad doen zich nog meer instortingen voor en er wor den steeds meer lijken van ver dronken mensen gevonden. De schade wordt op enige tien tallen miljarden cruzeiros geschat. Het regent er nog steeds en voor de komende dagen wordt nog meer slecht weer verwacht. Sinds 1 januari is meer dan 250 mm regen gevallen, bijna het dub bele van het normale totaal van de hele maand. De bemanning van de Spaan se vrachtboot Monte Palomares is in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan in de boten gegaan, zo meldde de Ameri kaanse kustwacht. Het schip be gon in zware zee slagzij te ma ken. Drie opvarenden van de vrachtboot zijn door het Ameri kaanse vrachtschip Steel Maker uit het water opgepikt. De gehele bemanning van 38 koppen had het Spaanse schip verlaten toen het dertig graden slagzij maakte bij zeer hoge zee. Nader is bericht dat vier man van een vlot zijn opgepikt. Deze hebben verteld, dat achttien man zich nog in een reddingboot be vinden en vijf op een tweede vlot. Het lot van deze mensen en de overige 11 is nog onbekend

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1