PROVINCIAAL NIEUWS Indisch-Pakistaanse slotverkaring VANDAAG BEGINT STAKING IN LAATSTE NIEUWS KARDINAAL WYSZYNSKI MAG POLEN NIET VERLATEN GEEN GEWELD HEER ONDERWMZERS- SURINAME Staking bij bet onderwijs in Suriname Surinaams nationalist ijvert voer onaftiankelifkimid Bruinisse Hulst Stoppeldijk Terneiazen IJzendijke Onderbetaald Extra-vakantie De krijgsgevangenen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 10 Dindag 11 Januari 196(5 Binnenkort wordt voor het totaalbedrag de inrichting van een gezondheidscentrum aange kocht ten behoeve van moeders en kinderen in een der onont wikkelde landen van een nader te bepalen werelddeel. Het Nederlandse comité dankt de jeugd voor de spontane hulp aan de mensen in de achterge bleven gebieden die deze hulp zo dringend nodig hebben. Verzoeting van de Zeeuwse stromen De zoutwaterfauna in de Zeeuwse stromen ondergaat de funeste uitwerking van de ver zoeting van het water, die wordt veroorzaakt door de hoge stand van de rivieren. Als gevolg van deze verzoeting die overigens slechts tijdelijk is, sterft alles, zeesterren, ulken, maar ook mos selen, oesters en kreeften. Voor de wal van Bruinisse bedraagt het zoutgehalte van het water nog slechts één promille, terwijl het normaal 21 promille is. Voor al voor de mosselkwekers (onge veer 30 in totaal), die hun per ceel oostelijk van de Grevelin- gendam hebben, is de verzoeting een strop. Aan de andere kant van de Grevelingendam, waar de meeste mosselpercelen zijn, heeft men geen nood, want het zoete water, het zogenaamde op- perwater, komt zo ver niet. In Yerseke richt het zoete wa ter schade aan in de kreeften- parken en de oesterputten. Door zout aan het water toe te voe gen, tracht men hier de schade te beperken. Auto in de sloot Zaterdagavond is een sportwa gen, bestuurd door H. P. (26) uit Hulst, in een sloot nabij Terhole gereden. De auto sloeg over de kop en P. raakte bekneld. Hij werd bevrijd door enkele automo bilisten. Gewond werd hij naar het ziekenhuis te Hulst overge bracht. Zijn auto werd vernield. Het ongeluk gebeurde toen P. 'n voor hem rijdende auto wilde' in halen op het moment, dat een tegenligger kwam aanrijden. Hij zwenkte weer naar rechts. Waar schijnlijk zijn de rechterwielen in de berm gekomen en is de auto in een slip geraakt. De sportwa gen schoot naar links en over de weg de sloot in. Gewonden bij kettingbotsing Hedenochtend om 7 uur stond een tankwagen van de firma Houtkoper uit Utrecht met een lekke band aan de rechterkant van de weg. Hoewel de tankwagen aan de achterzijde verlicht was, reed de bestuurder van een personenauto, de heer De K. uit Westdorpe, tegen de stilstaande tankwagen op. Het was een geluk voor de heer De K., die slechts licht werd gewond, dat hij zich alleen in de auto bevond, daar de auto aan de rechterzijde zwaar werd bescha digd. Een achteropkomende auto met drie te Yerseke werkzame personen zag geen kans meer tijdig te stoppen en reed tegen de achterzijde van de personenauto op. Hierbij werd de heer v. H. uit Philippine vrij ernstig gewond en naar het ziekenhuis te Hulst ver voerd. Ook deze auto werd van achter aangereden en wel door 'n N.S.U.-personenauto, waardoor opnieuw flinke materiële schade ontstond. NEDERLANDER GEEFT NEW YORKERS HET VOORBEELD New York: Door de staking bij het vervaersbedrijr zijn de stra ten verstopt door het overvloe dige autoverkeer. Joseph Gerrit- se, een voormalige Nederlander, lacht in zijn vuistje. Hij is in het rijke bezit van een fiets en kan al zijn verzekeringsklanten op tijd bereiken. Met de tas aan het stuur schiet hij parmantig langs de autofiles, nagestaard door zijn jaloerse stadgenoten. Kanaal van Terneuzen Scheepvaartbeweging over de maand december op het kanaal van Terneuzen. ZEEVAART Geschut op- en atvaart: Totaal B.r.t. 538 574.804 Gelost ot' geladen te: Terneuzen 51 34.146 Terneuzen rede 9 112.418 Sluiskil 10 12.848 Sas van Gent 9 4.717 BINNENVAART Geschut op- en afvaart: Totaal Ton 4.412 2.256.965 Gelost of geladen te: Terneuzen 250 140.691 Terneuzen rede 54 68.483 Sluiskil 307 215.434 Sas van Gent 143 62.603 Axels Sassing 22 7.104 rook geconstateerd nabij die di rectiekeet van Sprangers bouw bedrijf bij „De Blide". De brand weer rukte uit met drie wagens. Intussen snelde de heer D. Hime- link die was gewaarschuwd door een in de omgeving wonende dame, met een brandbiusapparaat dat hij in „De Blide" haalde, naar het terrein van de brand. Ook de heer Van Michem, chef-monteur van Voets bedrijf, was vlug ter plaatse. Zij gingen de brand, die gelukkig niet ernstig bleek, in eerste instantie te lijf. Inmiddels* waren de brandweer wagens gearriveerd en de nevel spuit van een der wagens zorgde dat de brand snel was geblust. Op de mooie zaterdagmiddag trok dit brandje veel belangstel ling van het publiek. Een jongen van 10 jaar schijnt „vuurtje gestookt" te hebben. Op vele plaatsen bij deze keet staan olievaten en 'n ander soort tanks, die door het vuur gemakkelijk bereikbaar zijn. Men kan van mening zijn, dat de OP WEG NAAR BOMBAY De zeesleper „Schelde" van L. Smit co. is vrijdag uit Rotter dam vertrokken voor een reis naar Bombay. Een hoeveelheid baggermateriaal, bestaande uit een ponton, onderlossers en twee sleepbootjes zal in het Ver re Oosten aan het werk gaan ter verbetering van de haven. Van al het baggermateriaal was een keurig „pakketje" gemaakt! Bevestiging ambtsdragers Zondagmorgen zijn in de her vormde kerk te IJzendijke in het ambt van ouderling bevestigd de heren Iz. Haartsen en W. Dekker. Als diaken werden bevestigd de heren Iz. Giljam en F. van de Plassche. De dienst werd geleid door ds. G. van Hoogstraten. India en Pakistan hebben maan dag toegezegd, dat zij geen geweld meer zullen gebruiken voor het regelen van hun onderlinge ge schillen en dat zij tegen 25 febru ari hun troepen van eikaars grond gebied zullen terugtrekken. Dit staat in een uit negen pun ten bestaande „verklaring van Tasjkent", welke president Ajoeb Chan van Pakistan en premier Sjastri van India hebben aanvaard aan het eind van hun besprekin gen, die zij sinds vorige week dins- In Suriname, waar onderwijs krachten een staking hebben aangekondigd, hebben de samen werkende onderwijsorganisaties, waarbij zich nu ook de Suri naamse vereniging -voor u.l.o. heeft gevoegd, een communiqué uitgegeven. Daarin wordt ge zegd dat het in de bedoeling lag om, indien de minister-pre sident een aanvaardbare verkla ring had afgelegd op grond waarvan opnieuw onderhande lingen konden worden aange knoopt, de aangekondigde sta king op te schorten tot een later tijdstip of eventueel af te gelasten. „De verklaring had helaas het karakter van een bedreiging. Daardoor konden de samenwer kende organisaties geen termen hij de mogelijkheid tot gezond vinden tot uitstel of afgelasting over te gaan." In een later uitgegeven com muniqué werd gezegd, dat de staking op zondag te midder nacht zou beginnen. De leiding van de organisaties heeft de schoolhoofden opgedra gen op elke stakingsdag aanwe zig te zijn om de nodige veilig heidsmaatregelen te kunnen nemen in het belang van de kin deren. De rijksvoorlichtingsdienst in Suriname heeft een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de minister-president ervan overtuigd is dat de on derwijzers en in het algemeen de ambtenaren in Suriname on derbetaald worden. Geen enkele regering die zichzelf respecteert zal evenwel, aldus dit communiqué, voor be dreigingen uit de weg gaan. De premier gaf te kennen, dat en rustig overleg nimmer heeft uitgesloten. Indien de staking vandaag een feit zal zijn, zullen 3000 leer krachten het werk hebben neer gelegd. Ongeveer 350 scholen zullen dan gesloten blijven, waardoor 87.000 schoolkinderen extra „vakantie" zullen hebben. Reeds in de vroege ochtenduren bleek in Paramaribo en in de dis tricten, dat vrijwel alle leerkrach ten gevolg hadden gegeven aan de afgekondigde staking van de sa menwerkende onderwijzersorgani saties. De schoolkinderen waren wel aanwezig, maar de onderwij zers waren er niet. Alleen de schoolhoofden waren op hun post om maatregelen te treffen, die noodzakelijk waren voor de veiligheid van het kind en om deze verantwoordelijkheid weer snel over te dragen aan de inspectie van het onderwijs. Het hoofd was aanwezig in „sta- kingskledij". In plaats van het voor hem voorgeschreven overhemd met lange mouw en das was hij verschenen in een sporthemd met korte mouwen en zonder das. Dit laatste was uiteraard niet het ge val op scholen waar fraters e.d. de leiding hebben. dag onder auspiciën van de Rus sische eerste-minister Kosygin in de hoofdstad van de Sowjet-repu- bliek Oezbekistan hebben gevoerd. De troepen van de twee landen zullen terugkeren tot de stellingen welke zij op 5 augustus j.l. in namen, vóórdat de strijd om Kasj mier losbarstte. Na een oorlog van 22 dagen werd toen weliswaar een bestand bereikt, maar beide par tijen hebben elkaar sindsdien her haaldelijk van schending van dit bestand beschuldigd. De twee delegaties zijn voorts overeengekomen dat zij hun hoge commissarissen ambassadeurs naar hun standplaats zullen laten teruggaan. Tijdens de strijd waren deze diplomaten terugge trokken. Volgens de verklaring die Sjastri en Ajoeb Chan onder applaus van de aanwezigen tegelijk tekenden, zullen de militaire bevelhebbers in structie krijgen voor repatriëring van krijgsgevangenen. Sjastri en Ajoeb Chan zijn overeengekomen Jeugdgebouw afgebrand in Dordrecht Aan de Nieuweweg te Dord recht is zondagavond een houten gebouw afgebrand, dat onder de naam „De Ducdalf" het onderko men was van clubs in het kader van open jeugdwerk. Het vur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer er niet in slaagde ook maar iets van het clubhuis of van de inventaris te redden. Er ging onder meer een aantal muziekinstrumenten en spelmateriaal verloren. De totale schade wordt voorlopig geschat op vijftigduizend gulden. Omtrent de oorzaak van de brand staat niets definitiefs vast. Het vermoeden bestaat dat een defecte oliekachtel de brand heeft veroorzaakt. dat zij elkaar nog eens zullen ont moeten en dat een procedure zal worden vastgesteld voor het tref fen van andere maatregelen om tot verbetering te komen van de on derlinge betrekkingen, die al 18 jaar gespannen zijn. De Surinaamse nationalist Eddy Bruma, leider van de P.K. R., is vanochtend na een bezoek van twee weken aan Nederland van Schiphol naar Suriname teruggekeerd. Bruna is de Surinaamse advo caat, die een fel voorstander is van directe onafhankelijkheid voor Suriname. Volgens hem is het grootste deel van alle 12.000 Surinamers in Nederland dezelf de mening toegedaan. Eventuele economische nadelen bij een on afhankelijkheidsverklaring moe ten kunnen worden overwonnen. Hij had de indruk dat de Neder landse bevolking zich over de vraag of Suriname spoedig dan wel lat. r onafhankelijk moet worden, weinig druk maakte. „Ik heb hier destijds gestu deerd", zo vertelde hij vlak voor zijn vertrek van Schiphol, ,-,maar ik was hier 10 jaar lang niet meer geweest". In de afgelopen weken had hij met leidende figuren van de Su rinaamse gemeenschap in ons land naarstig overleg gepleegd en bovendien had hij zijn denk beelden besproken met minister Vondeling en met P.S.P.-fractie- voorzitter H. J. Lankhorst. Hij achtte zich echter niet gerech tigd mededelingen over deze ge sprekken te doen. De Poolse ministerraad heeft in een boodschap aan mgr. Choro- manski, secretaris van de confe rentie van het Poolse episcopaat, het besluit meegedeeld dat kardi naal Stefan Wyszynski, de primaat van Polen, geen toestemming krijgt om naar het buitenland te reizen. In een bericht van het Poolse communistische partijblad „Try- buna Ludu" wordt gezegd, dat kar dinaal Wyszynski zijn verblijf in Rome tijdens het concilie niet al leen voor religieuze maar ook voor politieke doeleinden, „die de be langen van de Poolse volksrepu bliek schaadden", heeft aange wend. Als bewijs voor dit laatste wordt de briefwisseling genoemd tussen de Poolse en Duitse bis schoppen. Kardinaal Wyszynski had bet plan deze week naar Rome te gaan om daar op 13 januari de viering bij te wonen van het feit, dat dui zend jaar geleden de kerstening van Polen begon. Brand in silo te Veghel Zondagavond is brand uitge broken in een 35 meter hoge be tonnen silo van mengvoederfa brieken van de coöperatieve handelsvereniging van de N.C.B. te Veghel. De melding was aan leiding tot groot alarm. De brandweren van 's Hertogen bosch, Uden, Erp, Dinther en Heeswijk werden gealarmeerd. De brandweer van Veghel bleek echter het vuur zelf vrij wel onmiddellijk onder controle te hebben, zodat de andere korpsen niet actief behoefden op te treden. Het bestrijden van het vuur was echter wel een onge wone bezigheid omdat de toe voerslang 35 meter hoog naar boven moest worden gehesen. Het vuur in de silo werd van boven- en van onderuit bestre den. De silo was gevuld met ze melen en was slechts gedeelte lijk vol. In kerkelijke kringen meent men, dat door deze maatregel van de Poolse regering tegenover de Poolse primaat de hoop de bodem is ingeslagen, dat paus Paulus in mei een bezoek aan Polen zal bren gen en een soort pelgrimstocht zou maken naar Czestochowa. Autosloper verdacht van dood door schuld De 20-jarige autosloper A. A. M. uit Den Haag is door de po litie aangehouden, verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. In de nieuwjaarsnacht reed M. met een auto op de Via- ductwegFruitweg de scoo'ter van de 21-jarige leerlingteke naar Frits van Dalen aan. De scooterrijder overleed korte tijd later aan de verwondingen. M. was na de aanrijding doorge reden. Vermoedelijk verkeerde hij onder invloed van alcohol. Hij had in een café oudejaars avond gevierd met familieleden en vrienden. De autosloper ver liet 's nachts het café. Daar hij niet in zijn eigen auto kon rij den wegens brandstofgebrek, nam hij de auto van zijn broer. Na het ongeluk zette hij zijn broers auto ergens neer. Per taxi keerde hij naar het café te rug. Hij was door een achteruit gang verdwenen en via dezelf de weg veegde hij zich weer bij zijn familieleden en vrienden. De volgende dag deed zijn broer aangifte bij de politie van dief stal van zijn wagen. Aan verwondingen explosie Chefaro overleden De 25-jarige M. Groenveld die maandagmorgen bij de explosie in de peroxyde-afdeling van het chemische bedrijf van de Chefaro maatschappij n.v. te Dordrecht ernstig werd gewond, is vrijdag avond overleden. De heer Groen» veld woonde in Dubbeldam Officiële proefvaart van de „Woutrina III" Aan de binnenvaartvloot van Terneuzen is zaterdag een fraai vaartuig toegevoegd. Het is de „Woutrina III" van de heer P. T. de Graaf. Een terecht heel trotse schip per op deze rijnmotor, de heer T. de Graaf, een zoon van de eige naar, zal de derde „Woutrina" met bekwame hand door de kana len en rivieren van binnen- en buitenland sturen met de stuw kracht van de door de machine fabriek „De Schroef" van de fir ma Hoornaert ingebouwde Deutz- dieselmotor van 435 pk. Zaterdagmiddag in het door een stralende winterzon overgoten Zeeuws landschap sneed de „Woutrina III" met de scherpe boeg door het water van kanaal van Terneuzen naar Gent. Aan boord bevonden zich een 40-tal genodigden, waaronder burge meester Rijpstra, wethouder De Vos en de gemeentesecretaris de heer Van Pagee, benevens meer dere functionarissen uit bank- en handelswezen en vele anderen. Burgemeester Rijpsta voor wie deze proefvaart de eerste was die hij op dit gebied meemaakte, zei verheugd te zijn dat hij de uitno diging voor deze proefvaart had geaccepteerd. Hij feliciteerde de eigenaar met deze fraaie -aan winst en wenste hem geluk in de toekomst. Uiteraard moest de heer De Graaf heel wat gelukwensen in ontvangst nemen. De eigenaar vond het een grote eer dat het hoofd van de gemeente en vele genodigden aan zijn uitno diging gehoor hadden gegeven Hij dankte de burgemeester voor de gesproken woorden. Hij had gemeend de burgemeester te moeten uitnodigen omdat Terneu zen zowel te land als te water zulk een uitbreiding te zien geeft. En deze „Woutrina III" be hoort daar ook bij. Na aankomst te Sas van Gent waar de burgemeester het schip moest verlaten omdat andere plichten hem naar elders riepen, werd de „Woutrina III" door de scheepsbouwer van de scheeps werf Gebr. Van Nugteren te Irn- sum officieel aan de eigenaar overgedragen. Half april 1965 werd op deze werf de kiel gelegd. En nu is het schip klaar voor de vaart. De eerste bevrachting is er reeds, n.l. een lading gerst van 600 ton, bestemd voor Enschede. Met een lengte van 60 m., een breedte van 7,20 m„ een diep gang van 2,61 m. en een tonnen- maat van 758 is de „Woutrina III" een der grootste binnensche pen van de Terneuzende vloot. De snelheid kan worden opge voerd tot 20 km. Bovendien kan de „Woutrina III" bij voorkomen de gelegenheid als sleper dienen. Een „koproer" draagt bij tot een vlotte wendbaarheid. Ook bevindt zich aan boord een S pk-motor voor licht, lucht en water. De woonruimte is van dien aard, d'at menige walbewoner er jaloers op kan zijn. Vier slaapka mers, keuken, woonkamer en al les benevens de stuurhut centraal verwarmd. In een juweel van een Amerikaanse keuken zal moeder de vrouw" een smakelijk potje kunnen koken. De „Woutrina III" is een fraai schip dat met de „ontzwemmen- de" leeuw in het wapen op de boeg de naam van de Terneuzen- se binnenvaartvloot hoog zal hou den. Wij wensen het schip eeri goede vaart! kinderen er m-aar met de vingers af moeten blijven, maar zoals de gelegenheid de dief, heeft hier de gelegenheid de brandstichter ge maakt. Het zou aanbeveling ver dienen dat olietanks zeker bij ge bouwen die tijdens het weekend verlaten zijn, afdoende worden afgesloten. Een nieuwe ijsbaan Hoewel nog in een experimen teel stadium, lijkt het er naar, dat de Terneuzense schaatsliefheb bers een prachtige baan ter be schikking zullen krijgen, als de vorst zou doorzetten. Op de sintelbaan rond het hoofdspeelveld in het Zuider sportpark was men vanmorgen bezig deze baan onder te spuiten. Men experimenteert over een kleine oppervlakte. Zou een en ander slagen dan wil men de hulp van de brandweer inroepen om de baan geheel onder water te zetten. De verlichting om de baan is reeds aangebracht. De heren Johannisse en Leunis die de proef namen hadden hoopvolle verwachtingen. Het zou werke lijk een unieke sch-aatsgelegen- heid zijn. Er waren „mannen" te veel De mensen van de plantsoen dienst, die vorige week de zwa nen en eenden van de vijver bij „De Blide" naar de grote vijver bij het Zuidersportpark over brachten, waren vanmorgen weer met een ander karweitje bezig. Nu evenwel niet ter bescher ming van al de vogels, maar ter bescherming van de vrouwtjes eenden. Deze zijn nl. veel min der in aantal dan de mannelijke soortgenoten. Om het a.s. voor jaar gevechten tijdens de paar tijd te voorkomen moesten de „mannetjes" „gedund" worden. Ze zijn naar een andere be stemming gebracht en nu is het aantal van beide geslachten weer ongeveer in evenwicht. Verkoop Unicef-kaarten Met erkentelijkheid maakt het Nederlandse comité Unicef te Den Haag bekend dat de jeugd van Terneuzen en omgeving kans heeft gezien voor een waar de van niet minder dan ƒ2000 aan Unicef-kaarten te verkopen. Brandweer bluste brandje nabij direktiekeet Zaterdagmiddag bereikte de ge meentepolitie vrijwel tegelijk van twee zijden een brandalarm, n.l. van de heren De Cock en Veer man. Er waren vlammen en er was

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2