Grootscheeps offensief tegen de Vietcong Indonesisch kernkabinet verantwoordelijk voor impopulaire hervormingen President De Gaulle vormt nieuwe Franse regering r Ook Australiërs en Kieuw-Zeelanders in de strijd DODE EN GEWONDEN BIJ TAALSTRIJD OP CEYLON NET WEER Nasoetion ontkent staatsgreep van het leger VERWARDE SITUATIE IN SANTO DOMINGO Discard d'Estaing aan de kant gezet Nieuwe Britse sancties tegen Russische wapens Weerbericht Hoogwater Reeds veel slachtoffers Noodtoestand Zon- en Maanstanden Bossen en rijstvelden1 Bomaanslagen van de vietcong in en bij Saigon 21 doden Hinderlaag Vietcong overvalt konvooi AFVAL VOOR DE AMERIKANEN instemming van de boeren Kabinet van 29 Aidit terechtgesteld Militaire activiteit in Djakarta Demonstratie in Djakarta Wie heeft de macht in handen ,Plraten'-tanker met olie Frankering Bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per naand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE Z Maandag 10 dinsdag 11 januari 1969 22e Jaargang - No. 6603 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuze* Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 unr voormiddag. Duizenden Amerikaanse en Australische militairen zijn in een gebied op dertig kilometer ten noordwesten van Saigon een groot scheeps offensief begonnen tegen de vietcong, zo deelde een Ameri kaanse woordvoerder zondag mee. Australische troepen leden zater dag bij twee gevechten met guer rillastrijders lichte verliezen. De Amerikanen hadden nog geen contact gemaakt met de vijand, aldus de woordvoerder. De Australiërs hadden zes vietcong- strijders gedood en een grote hoe veelheid wapens en munitie buit gemaakt. Een deel van de Amerikaanse militairen was met hefschroef- vliegtuigen naar het betrokken ge bied overgebracht nadat B-52 straalbommenwerpers van het eiland Guam vietcongconcentraties in de nabijheid hadden bestookt. De Australiërs werden in een zwaar versterkt gebied door heli kopters aan de grond gezet en hevig beschoten. Het was hun heetste gevecht tot dusver sinds hun aankomst in Vietnam. Het ge bied wordt beschouwd als een bol werk van de vietcong. Zuidvietnamese kanonneerboten brachten zaterdag, naar een Viet namese militaire woordvoerder meedeelde, op een rivier ten zui den van Saigon in de Mekong- delta twee vietcongvaartuigen tot zinken na een gevecht van vier uur. De kanonneerboten waren ook van de oever hevig beschoten- Vliegtuigen wierpen 's avonds toen het gevecht op z'n hevigst was lichtfakkels uit boven de rivier. Een van de vietcongboten was 21 meter lang en van ijzer, de andere was iets korter en van hout. Later werden volgens de woord voerder aan boord van de schenen 164 wapens van Russische make lij en twintig kisten munitie gevon den. In de provincie Qoeang Tri in het uiterste noorden van Zuid- Vietnam beschoot de vietcong za terdagavond laat de kustplaats Dong Ha met mortieren. Een aan tal burgers werd gewond, maar nadere bijzonderheden ontbraken zondag nog. In Colombo zijn zaterdag beto gingen gehouden die door de op positiepartijen waren georgani seerd als protest tegen een wets ontwerp dat het gebruik van het „tamil" in benaalde delen van Cey lon als officiële taal mogelijk maakt. Hierbij ontstonden scher mutselingen met de politie die ge bruik maakte van traangas en gummistokken om de menigte die aanvallen deed op winkels in de buurt van de parlementsgebouwen, LICHTE VORST Boven Rusland hangt nog al tijd een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Het heeft een uitloper, die tot over Scandinavië en het Noordzeegebied reikt. Langs de zuidelijke flank van deze hoge- drukgordel is in het weekeinde geleidelijk koudere lucht naar Nederland gestroomd. Kwamen zaterdag, behalve in de noord oostelijke provincies nog maxi mum temperaturen van 5 en 6 graden vroor, zondag werd slechts zeer plaatselijk het vries punt gepasseerd. Op de oceaan heerst een leven dige depressie-activiteit, die ech ter nauwelijks tot de Britse eilan den doordringt. Wel zijn er aan wijzingen, dat nu een kleine sto ring zich in de richting van de golf van Biscaye gaat bewegen. Dit veroozaakt in het Kanaal en en west-Franrijk barometerdalin gen, waardoor ook in onze omge ving de luchtdrukverschillen gro ter worden. dinsdag iets sterker zijn dan De oostelijke wind zal dan ook maandag. De aanvoer van koude lucht, waarin het overwegend licht vriest, gaat onverminderd door. Plaatselijk kan een beetje sneeuw vallen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot morgenavond. Oostelijke wind Half- tot zwaarbewolkt en geen sneeuw van betekenis. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Aanhoudende vorst. DINSDAG 11 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JANUARI v.m. n.m. uiteen te drijven. Een boeddhisti sche monnik werd daarbij gedood en twee personen werden ernstig gewond door het ontploffen van een handgranaat- De betoging vond plaats op het ogenblik dat het wetsontwerp door het parlement werd besproken Binnen het gebouw zetten opposi tie-afgevaardigden de betoginc voort door het roenen van tegen de regering gerichte leuzen. Dit werd door aanhangers van de regering met boe-geroep beantwoord. In Colombo is een nachtelijk uit gaansverbod uitgevaardigd. De oppositiepartijen hadden ook een algemene staking van één dag uitgeroepen, maar volgens de re gering was deze voor de organisa toren teleurstellend. Het leger, de marine, de luchtmacht en de politie zijn gealarmeerd om de orde te handhaven. De oppositie stelt dat het wetsontwerp tot verdeeldheid zal leiden en zal verhinderen dat het „sinhala" de officiële taal van Ceylon wordt. Zaterdagavond werd voor geheel Ceylon de noodtoestand afgekon digd. Ook werd censuur op de pers ingesteld. Na de ongeregeldheden in Co lombo verklaarde premier Senana- jake in het parlement, dat hij niet zou aarzelen de politie bevel te geven zo nodig het vuur te ope nen ter handhaving van de orde. Volgens de politie was bij het be dwingen van de relletjes geen ge bruik gemaakt van vuurwapens. Men kon niet zeggen op welke wijze de boeddhistische monnik om het leven was gekomen, hoe wel de politie had meegedeeld, dat de monnik was getroffen door een exploderende traangasgranaat. In totaal hebben 55 mensen verwon dingen opgelopen. Volgens het omstreden wetsont werp, waarover dinsdag zal wor den gestemd, zal het „tamil" in de noordeliike en oosteliike provincies naast het „sinhala" als officiële taal kunnen worden gebruikt. De tamil-sprekende minderheid be staat hoofdzakelijk uit hindoes, terwiil het sinhale of singalees de taal is van de boeddhistische meer derheid. 4.42 5.17 5.57 6.07 5.09 5.44 6.24 6.34 WOENSDAG 12 JANUARI Breskens Ternezen Hansweert Walsoorden v.m. 5.27 6.02 6.42 6:52 n.m. 5.57 6.32 7.12 7.22 Jan. 11 8.45 16,51 22.42 11.32 12 8.44 1653 11.48 13 8.43 16.54 0.05 12.03 Zware straffen in Italië voor vertor^'ng „obscene film Een rechtbank in de Italiaanse stad Lucca heeft de onmiddel lijke inbeslagname bevolen van de Italiaanse film „Het verlan gen naar de dood" en produk- tieleider Sergio Savini en scena rioschrijver Vincenzo Gicca elk tot negen maanden gevangenis straf en een boete van negentig duizend lire (ongeveer 540 gul den) veroordeeld wegens „de vervaardiging en verspreiding van 'n uitermate obsceen werk". De regisseur van de film „Due- cio Tessari, kreeg een half jaar voorwaardelijk. Aan de actie nemen ook Nieuw- zeelandse troepen deel. Het gebied waar het om gaat, beslaat onge veer 155 km- en bestaat uit dichte bossen en rijstvelden. Het is al verscheidene malen door Ameri kaanse en Australische troepen uitgekamd, maar de guerillastrij- ders slaagden er steeds in hen te ontwijken en keerden pas terug wanneer het gevaar was geweken. Enkele meters van het drijvende restaurant „My Canh" in het cen trum van Saigon zijn zaterdag kneedbommen ontoloft. Drie Viet namese burgers liepen lichte ver wondingen op. Een kiosk werd be schadigd. In juni j.l. kwamen 42 mensen om het leven door het ontploffen van twee vietcong-bommen in het restaurant dat door veel Ameri kaanse militairen en functionaris sen wordt bezocht Sindsdien wordt de oever van de rivier waar in het restaurant ligt zwaar be waakt. De kneedbommen die zaterdag 'ontploften, zaten in een tas die een Vietnamese vrouw had laten vallen, toen zij door een Vietname se wacht werd aangehouden. Zij rende weg en enige seconden later ontplofte de lading. Men weet niet of de vrouw de tas ergens in het restaurant wilde neerzetten. Bij de ontploffing van een door vietcongleden geplaatste bom zijn zaterdag in een koffiehuis in een dorp ten zuidwesten van Saigon eenentwintig Vietnamezen gewond. Onder hen waren acht burgers. Een Amerikaans verkennings vliegtuig heeft zaterdag bij vergis sing een aanval gedaan op een niet-militair vaartuig, dat een rivier in de provincie Binh Doeong bevoer. Het schip zonk. Hoevee! Vietnamezen daarbij om het leven kwamen, is niet bekend. Een Zuidvietnamees militair convooi is zaterdag acht km van Saigon in een hinderlaag van de vietcong gevallen, aldus een woordvoerder van de Zuidviet namese politie in de hoofdstad. De eerste vrachtwagen liep op een mijn, waarna de guerillastrij- ders met lichte machinegeweren begonnen te schieten. Na een vuurgevecht van ongeveer tien minuten trokken de vietcongstrij- ders zich terug. De Zuidvietname se groep leed lichte verliezen. Drie vrachtwagens werden beschadigd zei de politiefunctionaris. Een Britse zendeling en twee Vietnamese burgers zijn zaterdag gedood, toen de vietcong in een bergpas op 650 km ten noorden van Saigon een konvooi overviel. De aanval gebeurde op de voor- In Santo Domingo is het nog steeds niet rustig: een dezer da gen werd een patrouille van de Inter-Amerikaanse politie met vuilnis bekogeld. De werpgrage burgers moesten evenwel even later de straat weer schoonma ken onder toezicht van de solda ten. De rel ontstond na de be noeming van militaire leiders op overzeese diplomatieke pos ten. k In Buenos Aires, waar de vuilnismannen sinds achttien da gen staken, zijn de straten met vuil bezaaid. Het gemeentebe stuur heeft nu de hulp ingeroepen van particuliere ondernemingen om >de grote vuilnisbelten, die wemelen van de ratten en gevaar opleveren voor de volksgezond heid, te desinfecteren. De onder handelingen met te stakers, die een loonsverhoging van 30 pro cent eisen, schijnen op niets uit gelopen te zijn. Het kernkabinet is verant woordelijk voor de recente im- ponulaire hervormingen op mo netair en economisch terrein. Dit verklaarde de bevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, generaal Nasoetion, op een bij eenkomst met een mohamme daanse delegatie in Djakarta. Nasoetion zei dat berichten in De strijdkrachten in de Domini caanse republiek hebben zich za terdag bereid verklaard het radio station in de hoofdstad Santo Do mingo aan de regering van presi dent Garcia Godoy terug te geven. Rechtse officieren hadden zich donderdagavond van de zender meester gemaakt en gebruikten deze om uiting te geven aan hun verzet tegen het besluit van de president om 34 officieren van de tegenover elkaar staande rechtse en linkse groeperingen te sturen naar diplomatieke posten in het naamste kustweg tussen de garni zoensstad Da Nang en Hue De zendeling was de 31-jarige John Haywood die met zijn Zwitserse vrouw in het betrokken gebied een leprozenkliniek leidde. buitenland, een maatregel die in feite op verbanning neerkomt. De leider van de linkse constitutiona- listen, kolonel Caamano, zou be reid zijn als militaire attaché naar Londen te gaan. De rechtse kolonel Rivera-Caminero zou echter niet naar de Dominicaanse ambassade in Washington willen vertrekken. Kort voordat het bericht over de ontruiming van het radiogebouw in Washington was ontvangen, had de Braziliaanse bevelhebber van de inter-Amerikaanse strijdmacht ir, de Dominicaanse republiek, gene raal Panasco Alvim, laten weten dat hij op verzoek van president Godoy zijn troepen zou gebruiken om het radiostation weer in han den van de regering te brengen. Zaterdagavond namen honderd Amerikaanse en Braziliaanse mili tairen zonder incident het radio station over. President De Ganlle heeft zaterdag bij de aanvang van zijn tweede ambtsperiode van zeven jaar een nieuwe regering be noemd, welke drie voormalige premiers omvat. Georges Pom pidou blijft premier en Convé de Mnrville minister van buiten landse zaken. Twee vooraanstaande figuren komen in de nieuwe regering: de gaullist Michel Debré, die De Gaulle's eerste premier was toen hij in 1959 president werd, en Edgar Faure, radicaal oud-pre mier. Debré wordt minister van economie en financiën, een super-ministerie dat de algehele leiding heeft over de economi sche, sociale en financiële ont wikkeling. Hij volgt Valéry Gis- card d'Estaing op die minister van financiën was. De 57-jarige Faure, die pre mier was toen Frankrijk het ver drag van Rome ratificeerde, waarbij de Europese gemeen schappelijke markt werd opge richt, komt aan het hoofd van het ministerie van landbouw, een belangrijke post met bet oog op de huidige crisis in de gemeenschappelijke markt. Het is bekend dat hij een spoedige regeling wenst en zijn benoeming wordt door de Franse boeren met instemming begroet. Faure neemt het ministerie over van Edgard Pisani, die de leiding krijgt van een nieuw ministerie dat openbare werken Eu woningbouw omvat. Tot de nieuwe leden behoort een afstammeling van Lafayette, de 35-jarige graaf Charles de Chambrun, die in Harvard heeft gestudeerd. Hij wordt staats secretaris voor buitenlandse han del. In totaal zijn negen ministers en staatssecretarissen van de oude regering niet meer in de nieuwe opgenomen. Er zijn elf nieuwelingen. Giscard d'Estaing wenste geen andere portefeuille dan die van financiën en maakt daarom geen deel uit van de nieuwe regering. Couvé de Murville is al mi nister van buitenlandse zaken sedert 1958. De schrijver André Malraux is opnieuw belast met culturele zaken als minister van staat. Alain Peyrefite, die in de vori ge regering met de voorlichting was belast en als zodanig wordt opgevolgd door Yvon Bourgès wordt minister voor wetenschap pelijk onderzoek, waaronder atoomenergie en ruimte-onder zoek. De nieuwe formatie omvat fn totaal 19 ministers en tien staatssecretarissen. de buitenlandse pers, als zou de nouerste operationele staf, „koti', dit beleid op zijn geweten heb ben, onjuist waren. De maat regelen waren geheel door het oresidium van het kabinet uit gewerkt, zei hij. De recente benoeming van drie vice-bevelhebbers betekent niet dat er verandering is gekomen in de leiding van de staat. Zij heeft slechts betrekking op uit breiding van de militaire taken, aldus Nasoetion. Westerse pers berichten dat de wijzingen een „staatsgreep door het leger" be tekenen teneinde het kernkabi net te elimineren, noemde hij psychologische strijdmethoden van kolonialisten, neo-kolonialis- ten en imperialisten. Met nadruk ontkende Nasoetion dat het nieu we commando in wezen een „suoer-^abinet" zou zijn. Het door het leger gesteunde weekblad „Ampera" meldt over de arrestatie van de gevluchte Indonesische communistische lei der Aidit dat veiligheidstroepen op 21 november in Soerakarta een huis doorzochten en in een kast een geheime gang vonden die naar een kamer leidde waar Aidit zich verborgen had. Hij was in het bezit van een pistool en een camera. Het huis behoor de toe aan een zekere Hard- jomartono. Bewoners van de nlaats hadden de militairen over de schuilplaats van Aidit inge licht Hoewel het leger nimmer of ficieel de dood van de commu nistenleider bekend heeft ge maakt, wordt algemeen aange nomen dat hij de dag na zijn arrestatie is terechtgesteld. Alle Nederlanders in Djakar ta hebben vrijdag en zaterdag een telefonisch advies van de ambassade gekregen tijdens het weekeinde zoveel mogelijk bin nenshuis te blijven met het oog op mogelijke gebeurtenissen in de hoofdstad, aldus de corres pondent van het A.N.P. Het was de eerste maal sinds het, herstel van de diplomatieke banden, dat een dergelijke waar schuwing van de Nederlandse ambassade uitging. Volgens de verbindingsman nen die in opdracht van de am bassade in geval van nood hun landgenoten waarschuwen, was het advies van de ambassade gebaseerd op inlichtingen dat er in het weekeinde meer dan nor male activiteit in Djakarta zou heersen. Uit Koeala Loempoer wordt gemeld, dat het leger ongeveer vijfhonderd man stoottroepen elders uit Java naar Djakarta heeft gehaald. Uit miltaire bron nen was vernomen dat in de af gelopen dagen weer aanslagen op generaal Nasoetion, bevelheb ber van de Indonesische strijd krachten, zijn verijdeld. Door het duurder wordende leven is de spanning bovendien gestegen. Ongeveer vijfhonderd jonge lieden hebben zaterdag in Dja karta gedemonstreerd tegen de scherp stijgende prijzen. Zij droegen spandoeken mee met leuzen als „Hang de economi sche overtreders op". Zij eisten verder reorganisatie van het kabinet, wijziging van de eco nomische politiek der regering en ontbinding van de commu nistische partij. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft op een perscon ferentie gezegd, dat Indonesische politici en legerleiders na de mislukte staatsgreep van 1 ok tober afzonderlijk hebben ge tracht contact op te nemen met Maleisië met het oog op toena dering. „Maar wij hebben deze „peilingen" niet ernstig geno men in verband met de verwar ring die er in Indonesië heerst. De generaals en de politici ver schillen van mening en wij weten niet wie er op het ogen blik in Indonesië de macht in handen heeft. Wij kunnen niet met de Indonesiërs onderhande len zolang de toestand niet is opgehelderd", aldus de Maleisi sche peremier. Engeland zal wellicht verdere sancties tegen Rhodesië afkon digen als gevolg van de gemene bestconferentie die dinsdag in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos be gint. Dit heeft de Engelse mi nister voor de betrekkingen met het gemenebest, Bottomley, be kendgemaakt. Hij wilde niet zeg gen om welke maatregelen het zal gaan. In welingelichte krin gen in Londen meent men, dat het zal gaan om het vrijwel ge heel staken van de invoer uit Rhodesië. Gewoonlijk goed op de hoogte zijnde personen in Beira (Mo zambique) zeiden zaterdag dat in deze haven zondag een „pira- ten"-tanker met ruwe olie voor Rhodesië werd verwacht. De olie zou uit Texas afkomstig zijn en door de pijpleiding naar Umtali in Rhodesië worden gepompt. Ook zou er onderhandeld wor den over het doorpompen van de olie die nog in de leiding zit met behulp van een eindprodukt van de raffinaderij, wanneer er geen ruwe olie meer aankomt. De Shell tracht voorts tot een soepel treinvervoer van olie voor Zambia te komen wegens de moeilijkheden met de luchtbrug. Van Blantyre zal de olie dar» verder tankauto's worden ver voerd naar Loesaka.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1