woninginrichting Voorjaarsbeurs te Utrecht van 7 tot en met 15 maart Schaken EERSTE KAMER OP DE BRES VOOR WERKLOZE BURGEMEESTERS WEL NIEUWJAARSRECEPTIE, MAAR GEEN VERGADERING Advertentiëü Dader Antwerpse moord gearresteerd BEURSOVERZICHT FLORA Zaterdag 8 januari 1965 DB VRIJE ZEEUW Pagina S „Rubberstraat" van Nederlandse fabrikanten r-c voorjaarbeurs 1966 in Utrecht, die in het jubileumjaar ran de jaarbeurs een centrale plaats inneemt, zal worden ge houden van 7 tot en met 15 maart. De beurs omvat een totale standoppervlakte van ruim 52.000 vierkante meter, verdeeld *ver 1500 stands in alle hallen sn gebouwen op het Croeselaan- terrein en het Vredenburg. HET INTERNA riONAAL JEUGDSCHAAK TOERNOOI Gedeelde eerste plaats voor onze 'ar.dgenoot Ree ONTKNOPING IN MYSTERIEUZE MOORD IN ANTWERPEN INTERNATIONALS PRIJSHOUDEND Scheepvaarten vast Beursindices Advieskoersen buitenlands bankpapier DE AANGEKONDIGDE STAKING IN SURINAME ARBEIDSMARKT TE ROTTERDAM HET WATER IN DE MAAS ZAKT FRANKRIJK LEVERT GEEN „DIAMANT"- RAKETTEN AAN ISRAEL Teleurstelling DE PAUS TOCH NAAR PCLEN LEIDERS VAN KU KLUX KLAN AANGEKLAAGD DE HERINDELING VAN WALCHEREN HET ADVIES OVER HET MINIMUM-INKOMEN De Franse kabinetsreorganisatie JANNIS PIETER DE LE LIJS BLOEMENHUIS dienstmeisje werkster Kom nu alvast kijken naar de koopjes die er vanaf de 13 januari bij ons te halen zullen zijn. Er is van alles voor héél weinig! A.N.W.B.autorijschool jJgj. §Ch0nS Opel Rekort Vrachtwagen Verhuur zonder chauffeur Taxibedrijf Uw trouwpartijen verzorgen wij met als bruidswagen deze nieuwe Pontiac Het accent in de kapitaalsgoe deren zal dit keer komen te lig gen op vier sectoren: de zware alektrotechniek, hout- en meu- Delbewerkingsmachines, hydrau- liek, pneumatiek en gieterij be drijven met als nieuwe sector de aandrijving. Bovendien doen voor het eerst de Nederlandse rubberfabrikanten mee, die met hun twaalven een „rubberstraat" zullen vormen .Er zijn negen col lectieve buitenlandse inzendin gen, waarvan die van de Sowjet- Ühie door de omvang en het ge schakeerde programma opvalt. Andere inzendingen worden in gericht door Italië (drie pavil joens), Frankrijk, West-Duits- land, Hongarije, Oostenrijk, Zwe den en Zuid-Afrika. De kamer van koophandel van Oost-Duit land richt ditmaal een stand in met zware elektrotechniek. ATOMEN Onafhankelijk van de voor jaarsbeurs, maar wel gelijktijdig en in nabijheid van de beurs (voorplein Merwedehal, Graadt van Roggenweg), draait de Ame rikaanse tentoonstelling „Wer ken met atomen". In de sector gebruiksgoederen valt de uitbreiding op van de afdeling elektrische huishoude lijke apparaten en de verwar mingsapparatuur voor gas, kolen en olie, die beide zullen over lopen van de Julianahal in de Merwedehal. Zoals gewoonlijk zal een uit gebreid congresprogramma de voorjaarsbeurs omlijsten. Op dit programma staan al een giete rijdag, een rubberdag, een dag voor de aandrijvingstechniek, een dag voor hydrauliek en pneumatiek en lezingen over het gebruik van atoomenergie voor industriële doeleinden. Italië en West-Duitsland zul len met hun collectieve inzen dingen het accent leggen op elektrische huishoudelijke appa raten. De Duitschers hebben zelfs aangekondigd met een „Sonderschau" te zullen komen. DE RUSSEN De Sowjet-Unie neemt deel met de grootste expositie die ooit in Utrecht is ingericht. De Russen bezetten 2400 vierkante meter, verdeeld over twee pavil joens, één in de Merwedehal en één in een speciaal daartoe in te richten paviljoen op het ter rein tegen de Julianahal. Vol gens de voorlopige opgave komt de Sowjet-Unie met machines (onder meer voor metaalbewer king), elektrische en elektroni sche apparatuur en instrumen ten en gebruiksgoederen. Zuid-Afrika komt met een voorlichtingsstand. De Verenigde Staten nemen ditmaal niet met een collectieve inzending aan de beurs deel. Zij prefereren een meer gerichte deelneming op vakbeurzen als de Machevo en de Roka. Tot de groep zware elektro- techniekapparaten en materia len voor stroomopwekking, dis tributie en industriële toepas sing) behoren drie grote buiten landse collectieve stands, n.l. van Italië, Zweden en de Oost- duitse kamer van koophandel. Een zeer verrassende slotronde in het internationale toernooi voor jeugdschakers, dat in Gro- ningen is gehouden, heeft onze landgenoot Ree voor de tweede' achtereenvolgende maal de zege opgeleverd. Maar, evenals dit vo rig jaar het geval was, de jonge Nederlander moest ook nu de eindzege met een buitenlander delen. De andere winnaar van het toernooi werd de Brit Whiteley, die uitgerekend in de elfde en laatste partij zijn eerste neder laag leed. Ree klopte in één van de fraaiste partijen van het toer nooi de sterke Zuidslaviër Osto- jic, die eveneens kandidaat voor 'de eindzege was. Ostojic en de Rus Kuprijtschik kwamen nu een half punt te kort. De Antwerpse politie is er i vrijdag in geslaagd de dader te arresteren van een vorige week gepleegde moord. Het is de 22- jarige Belgische monteur J. O., die na een urenlange ondervra ging bekende de moord te heb ben gepleegd. Het lijk van het 46-jarige slachtoffer werd op nieuwjaars dag gevonden in een park in Antwerpen. Het was totaal ver koold. De dader bekende het stoffelijk overschot in de smeer- put van de garage, waar het slachtoffer woonde, te hebben verbrand vóór hij het naar het park bracht. Hij ontkende dat roof het motief van de daad is geweest, hoewel er in het scha mele verblijf van de vermoorde man een lege portefeuille werd gevonden. De dodelijke verwon dingen zouden zijn toegebracht tijdens een ruzie, die oudejaars nacht was ontstaan. Het „mysterie van het ver brande lijk" heeft donderdag tot een onverwachte ontknoping geleid. Het slachtoffer blijkt een 46-jarige Belgische arbeider te zjjn, op wie vermoedelijk een roofmoord is gepleegd. Voorbijgangers ontdekten op nieuwjaarsdag in een park in Antwerpen het ontklede en ver koolde lijk van de man. Het po litieonderzoek, waarbij men de omgeving uitkamde, leverde geen aanknopingspunten op. Wil de geruchten deden vervolgens de ronde. De man zou het De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren goed prijshoudend geweest. De han del was kalm, mede in verband met het naderende weekeinde. "Kon. Olie gaf aanvankelijk een koersverbetering te zien van 70 cent tot 149,40 doch daarvan ging later 20 cent af. Philips en Unilever schom melden rond de vorige slotprijzen op resp. 119,30 en 117,60. Het "eringe Amerikaanse aanbod in •leze hoeken werd vlot verwerkt. Ook AKU en Hoogovens gaven '<v»inig verandering te zien op resp. 386'A en 445 als advies- soers. K.L.M. werd iets lager geadviseerd doordat dit fonds in Wallstreet bijna een dollar lager sloot. Vergeleken met de slotkoer- sen van de vorige week bleef AKU deze beursweek nauwe lijks prijshoudend. Hoogovens kon zich iets verbeteren even als K.L.M. Philips maakte een goede beurt met een koers- avance van circa 7 gulden. Uni lever ging bjjna 4, Kon. Olie bijna 2 gulden omhoog. Al met al geen slechte inzet van de in ternationale waarden in het nieuwe jaar. Wallstreet heeft donderdag de koersstijging van woensdag ver der kunnen voortzetten. Ondanks de verkorte beursduur met an derhalf uur, in verband met de vervoersstaking in New York, was de omzet zeer ruim. Het Dow-Jonesgemiddelde voor de industrie-aandelen schijnt er een abonnement te hebben op het vestigen van nieuwe hoogtere cords. Donderdag kwam dit ge- jmiddelde namelijk op 985.46 tegen de vorige dag 981.62. Op verzoek van het beursbe- stuur werd gisteren geen no tering opgemaakt in de aan delen van de stoomvaartmaat schappij Oostzee en die van Hil- 'legersberg, dit in verband met een te verwachten communiqué. D# beur* hield hier rekening met een fusie. Speciaal aan delen Oostzee zijn de laatste tijd met flinke postjes tegen oplo pende koersen van 100 tot 113 reeds uit de markt genomen, al dus de beurs. Het te verwachten communiqué is blijkbaar van in vloed geweest op de stemming van de overige scheepvaartaan delen. Deze lagen vast in de markt door ruime vraag van het publiek. De staatsfondsenmarkt gaf evenals de leidende cultures weinig verandering te zien. Nabeurskoersen AKU: (385'A) Hoogovens: (447) Kon. Olie: 149.30—149.50 (149.30) Philips: 118.80 gb—119.10 (119.20) Unilever: 116 gb117.10 (117.40) (271.00) K.L.M.: Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen (1953 100) 5/1 6/1 7/1 487.6 315.3 138.2 185.4 164.3 348.2 486.4 316.1 137.6 182.6 165.5 348.1 488.1 315.0 139.4 186.1 164.2 348.4 De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0710.17 Amerikaanse dollar 3.593.63 Canadese dollar 3.33Vs3.38V2 Franse frank (100) 73.4573.95 Belgische fr. (100) 89.80—90.30 Zweedse kr. (100) 69.35—70.35 Zwitserse fr. 100) 83.3583.85 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.926.07 slachtoffer zijn gewor 't n van een „afrekening" in de onder wereld. Men hield ook rekening met een andere versie van de „koffermoord". Donderdag kreeg de politie in Antwerpen echter een aangifte inzake vermissing van de 46-ja rige J. B., die bij een houtbe drijf werkte en op een kleine kamer bij een garage een terug getrokken bestaan leidde. Men vermoedt, dat de moordenaars het op zijn spaargeld hadden voorzien. De politie kon de man indentificeren, doordat zij in zijn kamer kunsttanden aantrof, die in het gebit ontbraken. Een vijf tal monteurs uit de garage werd vervolgens langdurig onder vraagd. Intussen heeft een nieuwe moord, de vierde in België sinds 1 januari, Antwerpen opge schrikt. Het slachtoffer' is een 72-jarige vrouw, wier lijk op de oever van de Schelde werd ge vonden. In Suriname, waar 'n staking van onderwijspersoneel is aange kondigd, heeft premier Pengel verklaard, dat salarisherziening naar de mening van de regering noodzakelijk is. De regering hoopt deze in drie etappes uit te voeren, en wel in dit jaar, het volgend jaar en in 1968, Hij zei met nadruk, dat staking van overheidspersoneel zal worden opgevat als plichtsverza king en dienstweigering. De ^minister-president, die namens de gehele ministerraad sprak voor radio en televise, zei dat het de regering zou spijten als zij on verhoopt de geëigende maatrege len zou moeten nemen. Hij sprak echter de hoop uit, dat het ge zond verstand zou zegevieren. De premier had eerder op de dag besprekingen gevoerd met de bisschop van de evangelische broedergemeente en diens inspec teur van onderwijs, met de r.k. wnd. bisschop (bij afwezigheid van de bisschop) en het hoofd van de r.k. scholen. Er werden geen mededelingen over de gevoerde besprekingen verstrekt. De arbeidsmarkt in Rotterdam is krapper dan ooit. Vooral in de metaalnijverheid en de chemische industrie overtreft de vraag vele malen het aanbod. Aldus de directie van 't gewestelijk arbeids bureau in Rotterdam. Opvallend was een vermindering van 'de vraag naar buitenlandse arbei ders. Wel zijn er veel aanvragen voor jeugdige mannelijke werk nemers, nl. meer dan 3Ö00 tegen over een aanbod van 109. Verschuivingen als gevolg van automatisering zijn weinig merk baar, wel valt het op dat in de scheepvaart een aarzelend begin wordt gemaakt met automatise ring. Deze zal consekwenties kunnen krijgen voor het lagere machinekamerpersoneel. De vraag naar olielieden en poetsers is sterk afgenomen, aldus het bureau scheepvaart van het ge westelijk arbeidsbureau. Er is thans een aanbod van 70 man en het is te verwachten, dat dit aan tal nog zal stijgen. Het aantal stuurlieden derde rang, dat zon der werk is, nam af, o.m. doordat 66 van hen op buitenlandse schepen zijn gaan varen. 35 stuurlieden vonden werk bij een Deense rederij. De hoogwaterperiode op de Maas die vijf weken heeft ge duurd, zal nu spoedig tot het verleden behoren. Vrijdagavond om zes uur bedroeg de stand op de Maas beneden de stuw van Borgharen bij Maastricht 43,08 meter boven N.A.P., dat is pre cies twee meter minder dan de topstand van 21 december, maar nog drie meter hoger dan nor maal. De stuw in Borgharen werd vrijdag als eerste van de zeven gestreken Maasstuwen weer ingezet en het is te ver wachten dat bij aanhoudend vriesweer de overige stuwen op de Maas binnenkort zullen vol gen. De vijfmaal geïsoleerde stuw in Linne bij Roermond is thans ook weer met de buiten wereld verbonden. In gezaghebbende Franse krin gen zijn Amerikaanse persberich ten tegengesproken volgens wel ke Frankrijk met Israël een ge heime overeenkomst zou hebben gesloten voor de levering aan Israël van raketten voor mid delgrote afstand. Wel gaf men te kennen dat de Franse rege ring er geen bezwaar tegen heeft gemaakt dat particuliere maatschappijen door het ter be schikking stellen van gespecia liseerd personeel samenwerken bij de Israëlische werkzaamheden en het onderzoek voor derge lijke raketten. Het gaat dus niet om de leve ring van de Franse „Diamant"- raketten en er is geen sprake van kernwapens, aldus genoem de kringen. De „New York Times" had gemeld dat de Amerikaanse functionarissen geloofden dat Is raël een geheime overeenkomst met Frankrijk had gesloten voor de levering van 30 ballistische raketten van het type „diamant". Volgens het blad zou Israël pogen een raketstrijdmacht op te bouwen om de dreiging van het groeiende aantal raketten in de Verenigde Arabische Repu bliek het hoofd te bieden. De Amerikaanse functionarissenzou- den veronderstellen dat het de levering van een militaire versie van de Franse „diamant"-raket betrof, welke raket door Frank rijk wordt ontwikkeld voor de lancering van ruimtevoertuigen. De samenwerkende onderwij zersorganisaties hebben vrijdag ochtend een communiqué uitgege ven waarin wordt gezegd, dat de verklaring van de minister-presi dent voor radio en t.v. in brede lagen van de Surinaamse bevolking en in het bijzonder bij de onder wijzers grote teleurstelling heeft teweeggebracht. Men heeft, aldus dit communiqué, er geen enkele aanwijzing in kunnen vinden die geschikt zou zijn de spanningen te verminderen. De aankondiging van de staking met ingang van 9 janua ri blijft onverminderd van kracht, zo besloot het communiqué. De Poolse primaat kardinaal Wyszynski heeft donderdag op- nieuwe gerefereerd aan de moge lijkheid dat paus Paulus de zesde dit voorjaar een bezoek aan Polen brengt bij gelegenheid van de herdenking van het feit dat duizend jaar geleden het chris tendom daar zijn intrede deed. De kardinaal zei namelijk op een bijeenkomst in een voorstad van Warschau: „De paus begint nu weer Pools te leren... en mis schien zal dit hem wel eens te pas komen". Hij zei verder dat de paus aan de Poolse bisschoppen een schrijven over de komende feestelijkheden had gericht. De huidige paus heeft dertig jaar geleden als pauselijk legaat korte tijd in Polen vertoefd. Aan de reeds eerder geopperde moge lijkheid van een pauselijk bezoek aan Polen is men echter gaan twijfelen, gezien de enige tijd ge leden ontstane spanning tussen kerk en staat in Polen naar aan leiding van de „verzoenende' brief waarin de Poolse bisschop pen die van Duitsland tot bijwo ning van de feestelijkheden uit nodigden. De leider van de Ku Klux Klan in de V. S., Robert Shelton, en zes andere vooraanstaande Klanleden zijn donderdag in staat van beschuldiging gesteld wegens „minachting van het congres". De betrokkenen heb ben geweigerd antwoord te geven op vragen van een commissie uit het huis van afgevaardigden die een onderzoek instelt naar de activiteit van de Klan. Shelton en de zijnen beriepen zich daar bij op het vijfde amendement op de Amerikaanse grondwet, dat burgers het recht geeft ant woord te weigeren op vragen, waardoor zij zichzelf zouden be schuldigen. Vrijwel algemeen zijn de leden van de eerste kamer van oordeel, dat de burgemeesters en ambtena ren, die bij de voorgestelde ge meentelijke herindeling van Wal cheren en van het tot Zuid-Beve land behorende gedeelte van het Zuid-Sloe zullen worden ontslagen, een beter lot toekomt dan de rege ring deze runctionarissen toedenkt. De wachtgeldregeling die de rege ring voor dë overbodig wordende burgemeesters en gemeentesecreta- Tijdens ae nieuwjaarsreceptie van de sociaal-economische raad, gisteren na afloon van de rede van voorzitter De Pous in Den Haag gehouden, bleek dat het niet de be doeling was het bestuur van de stichting van de arbeid bijeen te laten komen om een advies uit te brengen aan het college van rijks- lemiddelaars over de tekst van een beschikking over het minimum-in komen. Afgezien van het feit dat het be stuur der stichting niet was bijeen geroepen, bleek uit de afwezigheid van ir. J. Bosma, werkgeversvoor zitter van de stichting en plaats vervangend voorzitter van werk geverskant van de sociaal-economi sche raad, en uit het niet beschik baar zijn van de heren Van Boven en Wemmers, resp. voorzitter van het katholieke en van het protes tants-christelijke werkgeversver bond, dat het bestuur der stichting niet volledig aanwezig was. Pogin gen tijdens de nieuwjaarsreceptie van de S.E.R. ondernomen, om alsnog een bestuursvergadering voor later op de middag te beleg gen moesten dan ook stranden om dat het voor het nemen van be sluiten in de stichtingsvergadering vereiste quorum niet te behalen was. De looncommissie van het be stuur der stichting zou alsnog trachten een advies over de tekst van een door het college van riiks- bemiddelaars uit te vaardigen be schikking over het minimum-inko men op te stellen. Een advies, ver deeld of unaniem, in deze en derge lijke zaken is voorgeschreven in het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen 1945. De stichting van de arbeid heeft 's middags toch een advies vast- De reorganisatie van 't Franse kabinet, waarvan het resultaat vermoedelijk dit weekeinde be kend zal worden gemaakt, zal wellicht uitgebreider zijn dan sommigen verwachten en ande ren prettig zullen vinden, zo heeft de minister van voorlich ting, Feyrefitte, donderdagavond op een persbijeenkomst ver klaard. De bedoeling van de reorganisatie was in de regering nieuw bloed te brengen, zo zei hij. gesteld. Het is zoals verwacht was een gedeeld advies gebleven. Een poging van de kant van de stichting bij de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars de tekst van het advies voor publika- tie vrij te géven werd niet met succes bekroond. De voorzitter van het college wil eerst de rijksbe middelaars van de tekst op de hoogte stellen. rissen wil treffen, acht de eerste kamer blijkens haar voorlopig ver slag niet billijk, daar zich voor deze functionarissen het geval kan voordoen, dat zij moeten terugval len op 60 pet van hun eerder ge noten wedde. De eerste kamer vindt dit een rigoureuze ingreep in de financiële omstandigheden van de betrokken functionarissen. In het bijzonder is dit bezwaarlijk voor de burgemees ters, die gezien de vele samenvoe gingen van gemeenten gedurende de laatste tijd steeds moeilijker voor herplaatsing in aanmerking komen, mede omdat het hier vooral politieke benoemingen betreft. Overigens wensen vele leden van de eerste kamer, dat de rege ring het gehele wetsontwerp in nadere overweging neemt. Zij zijn van mening dat de voorgestelde herindeling, waarbij het aantal van 19 gemeenten wordt teruggebracht tot 9 en de dan overblijvende ge meenten, afgezien van Middelburg en Vlissingen, slechts geringe aan tallen inwoners zullen tellen, on voldoende is afgestemd op de in gang zijnde ontwikkeling op Wal cheren. Deze herindeling zal ver moedelijk slechts een eerste fase vormen. De senatoren vrezen dat weldra de noodzakelijkheid van verder gaande maatregelen zal blij ken. Zii herinneren er aan, dat de herindeling van Walcheren al twin tig jaar lang onderwerp van be spreking en overweging is ge weest. Algemene kennisgeving Hiermede vervullen wij de droevige plicht U kennis te geven dat na een langdurig, geduldig gedragen lijden zacht en kalm is ontslapen mijn geliefde Man, Zwager, Oom, Oud•Oom en Neef op de leeftijd van 66 jaar. M. G DE LE LIJS—KIELMAN Fam. KIELMAN P. J. LANSE Sluiskil, 7 januari 1966. Kanaalzicht 57. Condoleantie-adres: Louisestraat 9. De teraardebestelling zal plaats hebben op dins dag 11 januari a.s., des namiddags te 2.30 uur, na voorafgaande rouwdienst in gebouw „De Ark", aan vangende te 2 uur. Artistieke BloembinderQ Noordstraat 8ï I Temer»tm Xelefoon 2251 Voor de vele blijken van belangstelling ontvangen bij onze 50-jarige echt vereniging zeggen wij al len, ook namens de kin deren, hartelijk dank. H. MECHIELSEN A. MECHIELSEN— BUIJZE. Hoek, januari 1966. Lovenpolder B 71. Gevraagd wegens ziekte der tegenwoordige: of voor enige halve of hele dagen per week. Mevr. DE HAAS, Axelsestr. 108, Zaamslag. KIJKEN KOST NIETS 'T DIEKJE DIJKSTRAAT 30 - TERNEUZEN - TEL. 2137 Instructeur met VAMOR-diplomn Volkswagen Burg. Geillstraat 5 Terneuzen Telefoon 2571-2055 i

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5