Ook een tijger in uw etenstank Uitverkoopoorlog ontbrandt weer DUET Sneller optrekken door luttele milligrammen komt ongedeerd op haar basis terug OP HW EIGEN VEfiWOERMIIDEL Alleen de vrouw met overleg ÏSTYLOIVS Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 8 januari 1965 «paar plezierlgmet 'met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. MEDISCHE WINTERWENK Wij bevinden ons in een periode waarin veel mensen wel iets te kort dreigen te komen. Daarbij hebben we niet zozeer het oog op draagbare radio's, elektrische scheerapparaten, gashaar den, bandopnemers, wasmachines, pick-ups of bromfietsen. Dat zijn allemaal zaken die het leven zó duidelijk zichtbaar (en hoorbaar) veraangenamen, dat men er in een welvaartstaat wel voor zorgt er geen gebrek aan te lijden. De betalingsvoor waarden zijn trouwens gemakkelijk. Of niet soms? MET GEVERFDE WANGEN VERVELENDE JUF De ,beat swingbag' NIET ONGEVAARLIJK Eerst denken dan doen Van prulletjes Niet alleen après-ski Fijn warm Foto links: Eer, heel lichtrose in grote ruiten doorgestikte jas, die bedoeld is als robe de ski" door de Franse ontwer per, maar in ons land ook fijn zonder dat de skis er bij te pas komen gedragen kan worden. Daarnaast: Een lek ker jasje met een ritssluiting en in- steekzakjes met een pantalon en een mutsje in de zelfde kleur camel. Hiernaast: Een op een blazer geïnspi reerd jasje, getail leerd en met een dubbele rij knopen en ook weer bijna onzichtbare zakjes. Ook de broek is in dezelfde kleur beige, evenals de randen op de dit keer eens charmante valhelm. vraag vooral om de DUET-spaarkaart 0 Een likeurvlek kunt u verwijderen door huishoudzeep of synthetisch wasmiddel te gebruiken. Is de stof moeilijk wasbaar, dan betten met alcohol of eau de cologne van de buitenrand van de vlek naar de bin nenkant. 0 Een smeedijzeren lamp kunt u schoonmaken met een lapje ge drenkt in spiritus; zonodig neemt u een borsteltje. 9 Als op uw clivia donkerbruine roest vlekken komen, heeft deze in de zo mer teveel in felle zon gestaan. Des winters moet zij echter wel 't volle licht staan. en gezin Een inktvlek op het vloerkleed kunt u verwijderen door te betten met azijn of citroensap, tot de, vlek geen kleur meer afgeeft. Dan de vlek zo goed mogelijk laten weken en op nieuw betten. Daarna de vlek be handelen met water tot de zure lucht verdwenen is. Plakstijfsel kunt u zelf maken door 40 gram vaste tarwestijfsel cp te lossen in een liter water en dit lang zaam, onder voortdurend roeren, in kokend water te gieten. Daarna zo lang verwarmen tot er een door schijnende massa ontstaat. ■i Knip met uw schaar in schuurpapier en hij is weer heel wat scherper. Onze gedachten gaan op dit ogenblik uit naar een zeer be paalde stof, die voor het behoud van de gezondheid in het voedsel aanwezig dient te zijn en die des winters in de meeste voedingsmid delen maar zeer spaarzaam aan wezig is. Jawel, u hebt het geraden: wij bedoelen het ascorbinezuur ofwel vitamine C. Veel hebben we daar niet van nodig, maar vijftig milli gram per dag moeten we er toch wel van binnenkrijgen en dat is voor veel mensen nog altijd een hele toer. Een tekort aan vitamine C geeft aanleiding tot ziekteverschijnse len en daarom is het een belang rijke kwestie welke voedingsmid delen nu vitamine C bevatten en welke niet. Huisvrouwen doen er goed aan daar ter dege rekening mee te houden. In grote hoeveelheden komt dit vitamine C voor in rozebottels, dennenaalden, citroenen, sinaas appelen en grapefruit. Ook is dit vitamine rijkelijk voorhanden in tomaten, ramenas en peterselie. Er bestaan deskundigen, die geen waarde hechten aan de „groengele knollen met geverfde wangen", die hier als zonrijp fruit verkocht worden, maar gelukkig is er nog een keuringsdienst voor waren, die er op toeziet dat de handel het niet al te bont maakt. Want als het om sinaasappelen gaat: alleen de rijpe vruchten heb ben een hoog vitamine C-gehalte. In de praktijk komt het er echter cp neer dat niet de sinaasappel maar de aardappel ons aller be langrijkste bron is waaruit we ons vitamine C betrekken. Dat wil niet zeggen dat er in aardappelen nu zulk een grote hoeveelheid vitamine C aanwezig is, maar we zijn gewend er dage lijks nogal veel van te nuttigen. Zodoende krijgen we per dag nog heel wat milligramtjes ascorbine zuur binnen. Gedurende de lange winterpe riode ontstaat er in het lichaam vaak een tekort aan vitamine C. In het voorjaar kan dit vitamine C-gehalte dusdanige vormen aan nemen, dat zich hinderlijke ver schijnselen gaan openbaren. Dan zeggen de huisvrouwen in dé winkels: „Hè, ik moet er even bij gaan zitten", dan slepen de verpleegsters zich in het zieken huis van zaal naar keuken, dan hebben de onderwijzeressen voor de klas moeite om hun vermoeid heid en geprikkeldheid te verber gen. Het zijn overigens lang niet al leen vrouwen, die met het ver schijnsel van de voorjaarsmoeheid te kampen kunnen krijgen, ook de leden van het sterke geslacht kun nen er hetzij in hun werkkring, hetzij thuis, eveneens door wor den geplaagd. MENU van de weel De goedkoopste wintergroenten zijn in de maand januari wel biet jes, koolraap en alle koolsoorten. Meestal zijn koolsoorten niet zo erg in trek, maar dat ligt dan toch vaak aan de bereidingswijze. Wanneer b. v, kool in boter met een beetje ker rie en ui wordt gaargesmoord en wanneer knolraap gegeven wordt met een lekker kaasragoütje, zal men er vast en zeker toch eer mee inleg gen. ZONDAG: grapefruit; spruitjes, var kenslapjes, aardappelen; gember- vla. MAANDAG: knolraap met kaasra- goüt; aardappelpuree; gebraden appelen. DINSDAG: bietjes, uitgebakken spek, aardappelen; Bulgaarse yoghurt of kwark. WOENSDAG: champignonomelet, rauwe witlofsla, gebakken aard appelen; rijstebrij met pruimen. DONDERDAG: stoofpoot savoyekool met ham, kaas en tomaten; fruit. VRIJDAG: hard gekookte eieren of gekookte vis; witte bonen, tomaten saus, sla; griesmeelula. ZATERDAG: Spaans: hutspot (van restant witte bonen); 2 kleuren- vla. Knolraap met kaasragoüt Schil 1 kg knolraap, snijd ze in reepjes en kook ze in iets water gaar. Maak een gladde dikke saus van V: lmelk, 50 g bloem, 50 g boter, maak deze op smaak met zout en noot en roer er 200 g in blokjes gesneden belegen kaas door. Leg de knolraap laag om laag met de ragoüt in een vuurvaste schotel, strooi er wat geraspte kaas over en geef het gerecht in een oven met veel boueuuiarmte een mooi bruin korstje. rus worden aangetast, er ontstaan daardoor niet zo licht intree- plaatsen voor bacteriën, die ernsti ge pneumoniën kunnen veroorza ken. De voorjaarsziekte is door vita mine C-toediening gemakkelijk te genezen; er is echter alle reden voor om door een juiste voed- selkeuze deze zwaktoestand, die niet eens geheel ongevaarlijk is, te voorkomen. Zodra het nieuwe jaar inzet, voe len veel vrouwen de strijdlust in zich ontwaken. De strijdlust om „koste, wat het kost" in de uitver koop goed te slagen. Grote adver tenties en raambiljetten trachten dat gevoel op te wekken bij onze zusters, die zich in het halen van koopjes minder thuis voelen. Wie weet, zullen in de grote ste den weer vele dapperen zich een nacht waken getroosten, om zich voor enkele guldens de eigenaar van een televisietoestel of was machine te kunnen noemen. Die koopjes komen, dat staat vast. Het is nu eenmaal mode ge worden, dus men „doet" er aan. En toch is het maar voor de en keling weggelegd, om ongedeerd uit de uitverkoopoorlog terug te keren tot de normale wereld. Tot de huiskamer. Want al te vaak Die ken die zo begerenswaardige ar tikelen tegen die lage prijzen niet Goed Een lederwarenfabriek in Arnhem heeft deze „guitaartas", de „beat swingbag" genaamd, gepresen teerd. De tas, speciaal voor tieners heeft enorme bergruimte en een apart vak met rits voor tram- en buskaart e.d. De brede lederen draagriem maakt het op verschil lend^ manieren mogelijk de tas te dragen. Dat is allemaal erg jammer, want deze narigheid had zo ge makkelijk voorkomen kunnen worden.'Dat ze ook op eenvoudige manier te genezen is blijkt wel uit het feit dat alles „vanzelf" overgaat, zodra iedereen weer be ter voedsel gaat gebruiken. Zodra er weer volop jonge groente gegeten kan worden, is er geen enkel gezond mens meer die klaagt over vermoeidheid zonder dat er inspanning vooraf gegaan is. Dan horen we niet meer over lusteloosheid, slapte in de benen en hoofdpijn. Ruime voorziening met sinaas appel- en citroensap heeft waar schijnlijk ook waarde als voorbe hoedmiddel tegen complicaties bij griep. De Leidse influenza-kenner prof. Mulder heeft zich eens in deze zin uitgelaten. Vitamine C verhoogt immers de weerstand van de slijmvliezen en deze zullen bij ruime voorziening met het ascorbinezuur daarom niet zo gemakkelijk door het griepvi- dr. ALFREDA BRIEDÉ. zo begerenswaard meer, als men er alleen naar kijkt. Op het mo ment, dat ontelbare vrouwenhan den naar die lap grepen, leek het u het mooiste, wat er te vinden was. maar als het in twee handen ligt... Er zo maar op uittrekken, om te kijken, wat er al zo te „krijgen" is, loopt meestal op een fiasco uit Men koopt dan immers altijd meer, dan men anders gedaan zou heb ben. Het is werkelijk het verstandigst van te voren eens een kijkje te ne men en dan thuis even rustig te be denken, wat men van al die koop jes werkelijk zou kunnen gebrui ken. De uitverkoop is een ideale tijd voor handige, fantasierijke men sen. Voor mensen, die nu al weten dat het juist begonnen jaar weer een aaneenschakeling van verjaar dagen brengt en dat er in de zomer van 1966 gebruik kan worden ge maakt van nu voordelige coupon netjes katoen en nylon. Maar goed, voor het zover ie, moet er thuis een balans worden opgemaakt van hetgeen er het eerst nodig is. Dan komen we niet thuis met overbodige goederen en laten we geen kans voorbijgaan de echte hiaten aan te vullen. Van kleine lapjes kunnen som mige mensen de aardigste verjaar dagscadeaus maken. Ik ken iemand die een la vol met pakjes heeft, zo als zelf gemaakte handwerkjes en snuisterijen. Is er dan de zoveelste verjaardag in de kennissenkring, dan heeft zij alleen maar in de la te duiken, om er iets toepasselijk voor hem of haar uit te halen. Een verjaardag is voor haar geen over belasting van de post „onvoor ziene uitgaven", want zij heeft er op gerekend en van te voren voor enkele dubbeltjes materiaal ge kocht, dat haar nu méér dan die enkele dubbeltjes bespaart. En daarnaast dan nog het attractieve van het zelfgemaakte presentje. Voor de vrouw, die de energie hiertoe kan opbrengen, is de uit verkoop een heerlijke tijd, want zonder veel moeite en kosten, komt haar uitgeputte geschenken- la weer vol en het hele jaar docr heeft zij er een rendabel plezier van. aan 21 december is de winter begonnen. Hoewel er enkele optimisten zijn die denken dat we nu alle kou voor dit winterseizoen alweer gehad hebben en het in januari weer langzaam aan lente zal worden. Maar weet u nog van de hele koude dagen in februari, dat het overdag zeker nog wel 10 graden vroor? Als ons dat dit jaar ook nog ie wach ten staat, ziet het er niet zo best uit. Iedere morgen als we wakker wor den en er ligt een laagje glibberige sneeuw op de straten, zijn de bussen en treinen weer afgeladen vol en ko men we op (of in) ons eigen voertuig maar langzaam vooruit. Scooters en bromfietsen kunnen we dan wel thuis laten, want dat zijn onder zulke om standigheden onhandelbare en levens gevaarlijke dingen. Maar als het alleen maar vriest en er ligt geen sneeuw en het is niet glad, dan rijden we liever op ons eigen ver voermiddel, dan in zo'n propvolle be nauwde bus te zitten. Maar denkt u er dan wel om u terdege goed aan te kle den, want geloof maar dat het dan koud is op de scooter of op de bromfiets. Vooral in winkels waar ze sportarti kelen of sportkleding verkopen zien we nog wel eens van die fijna warme win- terkleding, die officieel bedoeld is als après-ski-kleding, maar ook voor ons in dit koude land goed te pas kan komen. Modieus, sportief, praktisch, alles in één. Halflange jassen met een ferme rits middenvoor en bij de polsen eep stukje nauwsluitend elastiek dat voorkomt dat de wind maar zo naar binnen komt en om de hals 'n fijn rechtopstaand boord je, dat gesloten wordt met een grote knoop. We zien tegenwoordig ook vaak dat er bij een jas eenzelfde netje of muts is. Helemaal ingang hebben de mutsen die strak om het hoofd sluiten en met een bandje onder de kin vast gehouden, gedaan. Zo'n mutsje zit lek ker warm en hij kan niet afwaaien. Ook de oren zijn volkomen bedekt wat heel wat wil zeggen als het enkele gra den vriest. Doorgestikte jassen, die, a's ze verkeerd gedragen worden, wat op een slaapzak lijken, zit in de open lucht. Maar voor u zo'n jas gaat aan schaffen, moet u wel goed nagaan of hij wel bij u past en ook moet u er op letten dat de jas niet te lang is, want dat kon o zo lastig zijn. Als u een lekker warme lange broei bezit, kan een kort jasje ideaal zijn. Z< zijn in allerlei soorten in de handel Een erg leuk model vonden wij het of de blazer geïnspireerde jasje, dat let! getailleerd was. Toch moet zo'n jasjf wel van een bijzonder dikke en warmt stof gemaakt zijn, wil het in de win ter warm zitten. Ook andere jasjes met een ritssluiting en een klein opstaand boordje zijn vaal' erg leuk. De rechte insteekzakjes zitter dan zo in de naden verwerkt dat ze helemaal niet meer te zien zijn. U moet maar eens opletten als w langs een sportkledingmagazijn loopt Après-ski staat er dan bij in de etalage, maar wie zal het u beletten zo'n fijne doorgestikte jas te kopen en die deze winter op de scooter te dragen? gekleed

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 4