Amerikaans transport vliegtuig in de luchtontploft i m smr&Q Sjelepin in Hanoy aangekomen OP GIFTEN VOOR GESCHENK AAN PRINSES BEATRIX BELASTING- FACILITEITEN VAN TOEPASSING WORDT Dr. WILLIAMS SECRETARIS-GENERAAL MN BE V.N.? I® RAIO BE KOOS ONDERZOEK NAAR ACTIE VAN INDONESISCHE GENERAALS „Vuilspuiterij" volgens Nasoetion HET WEER ZATERDAG 8 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6602 Lading munitie explodeerde Vietcong bezet reger i n gsstell i n g Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam hervat Aansla in Saigon verijdeld Bedrijfsleven akkoord met vrij-af op 10 maart WINTERMANOEUVRES ZILVER-KLAUW' BEGONNEN Prof. Leibbrand moet weer terechtstaan DEMONSTRATIE Gespannen toestand in Dominicaanse republiek Kansen nihil? IJZIGE ONTVANGST IN PEKING BOM ONTPLOFT OP STATION TE MADRID DE CYCLOONRAMP IN MOZAMBIQUE Rijst uit Birma de MUL Gasverwarming Hoogwater Weinig verandering Weerbericht Zon- en Maanstanden Praii&erhig Mj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van 9e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10 Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven order nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Te Pleikoe, 384 km ten noord oosten van Saigon, is vrijdag een Amerikaans C-130 transportvlieg tuig in de lucht ontploft bij de na dering van het vliegveld. Hoeveel inzittenden zijn omgekomen, is niet bekend; aldus een Amerikaan se woordvoerder. Zes kilometer van het vliegveld deden zich aan boord van het vliegtuig twee ont ploffingen voor. Het is het tweede Amerikaanse transportvliegtuig dat deze week in Zuid-Vietnam verloren is ge gaan. Woensdag verloren vijf in zittenden van een vrachthefschroef- vliegtuig het leven toen dit te plet ter viel. Volgens nadere berichten had het viermotorige transportvlieg tuig van het type C-130, dat bij Pleikoe in de lucht ontplofte, vijf personen aan boord, die waar schijnlijk allen om het leven zijn gekomen. De lading bestond uit zestien ton munitie, die explodeer de toen het vliegtuig voorbereidin gen trof om te landen. Men onder zoekt nu of het ongeluk te wijten was aan beschieting door c!e viet- cong. Na vijf dagen onafgebroken +e hebben aangevallen hebben viet- congstrijders donderdagavond een stelling van de regeringstroepen op 130 km ten zuiden van Da Nang veroverd, waar een belangrijke brug in de noord-zuidverbinding tussen Quang Ngai en de kust door de regeringstroepen werd bewaakt. De post werd bezet door 60 Zufd- vietnamezen. Noord-Vietnam heeft geprotes teerd tegen een Amerikaanse lucht aanval van 5 januari op een Noordvietnamees doel. Dit meldt het persbureau Nieuw China. Drie Amerikaanse toestellen uit Laos hebben vier bommen afge worpen en meer dan 30 raketten afgevuurd in het gebied van Na Meo bij de Vietnamees-Laotiaanse grens. In een boodschap aan de inter nationale commissie voor Vietnam zegt Noord-Vietnam dat, terwijl de Amerikaanse regering de grote trom roert over „haar zogenaamde verlangen naar vrede en een pauze in de bombardementen van Noord- Vietnam", Amerikaanse vliegtuigen het luchtruim van Noord-Vietnam zijn blijven binnendringen voor het olegen van spionage en provoce rende activiteit en zelfs om bom bardementen uit te voeren op Noord-Vietnam. Volgens het Noordvietnamese protest zijn de besprekingen en manoeuvres van de Amerikaanse regeringskringen die op vrede ge richt zouden zijn „pure zwendel" met het doel de Amerikaanse en de wereldmening te kalmeren en de Amerikaanse plannen tot uitbrei ding van de agressieve oorlog in Vietnam te verdoezelen. De politie van .Saigon heeft vrijdagochtend 120 kilogram springstof in de vorm van kneed- bommen in beslag genomen, waarmee de vietcog een aanslag op een door Amerikanen bezet gebouw in het centrum van de Zuidvietnamese hoofdstad wilde plegen. Naar van de zijde van de politie is meegedeeld, zijn drie personen aagehouden de hebben bekend dat zij de aaslag wilden plegen uit wraak voor e dood va een Vietnamese student die op 9 januari 1952 tijdens een demon stratie tegen de toenmalige rege ring om het leven kwam. De springstof werd in een bakfiets aangetroffen en vormt de groot ste hoeveelheid die ooit in Saigon s ontdekt. Naar aanleiding van het voor stel van het kabinet om ter ge legenheid van de voltrekking van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg de 10e maart a.s. als een vrije dag te beschouwen, heeft de stichting van de arbeid gisteren in een ad vies aan het kabinet vastgesteld dat het bedrijfsleven akkoord gaat met het voorstel. De staatssecretaris van finan ciën heeft bevestigend geantwoord op de vraag van de voorzitter van de stichting comité huwelijksge schenk voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. of od de aan dezestichting gedane giften de giftenfaciliteiten van de inkom stenbelasting en de loonbelasting en van de successiewet van toe passing zijn. De z.g. giftenregeling van de in komstenbelasting cn de loonbelas ting stelt giften aftrekbaar, wan neer deze samen meer bedragen dan zowel 120 als 1 pet van het onzuivere inkomen (loon), nac'.at dit is verfnindërd met dë persoon lijke verplichtingen. Maximaal is aftrekbaar een bedrag van 10 pet. van dat onzuivere inkomen (loon) Voor de vennootschapsbelasting kunnen giften worden afgetrokken, indien en voor zover zij in totaal meer bedragen dan 500, echter met een maximum aftrek van 3 pet van de winst, verminderd met de nog te compenseren verliezen. Voorts heeft de staatssecretaris goedgekeurd, dat over de giften aan het nationaal comité geen schenkingsrecht wordt geheven Frankfort: De derde Amerikaan se tankdivisie in West-Duitsland houdt de grote winter-oefening „zilver-klauw". 22.000 militairen zullen met 7.000 voertuigen tot 10 januari opereren in de dis tricten Würzburg, Miltenberg, Ansbach. en Crailsheim. Maandag zal professor dr. Kurt dant zou hem daartoe opdracht Leibbrand, de Westduitse ver- keersdeskundige die destijds in Nederland zou worden ingescha keld bij pogingen ter verbetering van de verkeerssituatie in Neder landse steden, voor de derde maal in Stuttgart terechtstaan in ver band met de dood van 22 Italiaanse arbeiders in 1944 die in dienst wa ren bij de Duitse weermacht. De rechtbank zal bepalen of de verkeersdeskundlg# zich wegens moord of slechts wegens inmid dels verjaarde doodslag zal hebben te verantwoorden. Als, compagniescommandant had Tèi' brand op 22 augustus 1944 de hebben gegeven omdat dg Italianen trachtten te vluchten 'nadat de overvallen door Franse verzets mensen toenamen. Op 2 oktober 1962 werd Leib brand vrijgesproken. De aanklager ging toen in hoger beroep en op 28 oktober 1964 begon voor het opperste Westduitse gerechtshof het tweede proces. Na een heftig debat tussen de verdediger, mr. Hans Laternser, en de president van de rechtbank werd het proces uitgesteld omdat Laternser in ver band met zijn andere verpachtin gen, onder meer bij het Ausch- witzproces, de verdediging niet Parijs: Een grote groep Guinese militairen uit het Franse leger heeft een demonstratie gehou den voor het Elysée en een brief voor president De Gaulle over handigd. De militairen, die bij de onafhankelijkheid van Gui nee in 1958 hadden verzocht te mogen aanblijven in het Franse De toestand in de Dominicaanse hoofdstad, San Domingo, waar de voorlopige presi lent, Garcia Go- doy ,de militairelAiders van de re volutie van vorig jaar opdracht gaf naar het buitenland te ver trekken. heerst een gespannen sfeer. Een neef van ex-president Juan Bonnelly is doodgeschoten toen hij met zijn vrouw en zoons in een auto zat. Zoals bekend weigeren de mili taire leiders gehoor te geven aan de opdracht van de voorlopige pre sident en in een uitzending uit het vroegere hoofdkwartier van de militaire junta, de luchtmachtbasis San Isidro, is de vroegere strijders verzocht militaire orders op te volgen. In verscheidene delen van de hoofdstad heeft de bevolking sta pels banden in brand gestoken, maar in de rest van het land zou het rustig zijn. Een artikel in The Guiana Graphic heeft in Suriname zeer de aandacht getrokken. In dit artikel schrijft de redactie van het blad: Op oudejaarsdag arriveerde op Trinidad voor een vakantie Oe Thant, de secretaris-generaal van de verenigde naties. Tijdens zijn verblijf zou hij een onderhoud heb ben gehad met premier Eric Wil liams. Dit bezoek van Oe Thant aan Trinidad, aldus Davis Smithers in de Guiana Graphic, heeft de ge ruchten wederom actueel doen worden, dat dr. Elic Williams, de 54-jarige premier van Trinidad, een der kandidaten is ter vervan ging van Oe Thant wanneer deze in november dit jaar ontslag neemt als secretaris-generaal van de ver. naties. Ongeveer anderhalf jaar geleden vernam de journalist van de Guia na Graphic uit kringen van dr. Williams, dat deze aspiraties had voor de functie van de V. N. Tijdens een interview wilde dr. Williams de geruchten noch beves tigen noch categorisch ontkennen. Deze geruchten bereikten ook de officials van het V. N.-hoofdkwar- tier in New York en werden onder werp van onofficiële discussies. De normale diensttijd voor een secretaris-generaal van de V. N. is vijf jaar. Toen de geruchten in omloop kwamen, werd in New York door tal van personen gesteld, dat zijn kansen praktisch nihil waren. Men bracht o.a. het argument ter spra ke, dat dr. Williams geen V. N. er varing of opleiding heeft (Adv.>; TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O De Russische delegatie onder leiding van Alexander Sjelepin is vrijdag in Hanoi aangekomen. Een officiële ontvangst vond plaats op 't BaDinh-plein in de Noordvietnamese hoofdstad. Noordvietnamese kranten be vatten vrijdag welkomstgroeten voor de Russische gasten. „Nhan Dan" schreef onder meer: „Het Vietnamese volk richt een warme groet tot de afgezanten van het grote Russische volk. De reus achtige materiële steun die ons door de Sowjet-Unie en andere socialistische landen wordt ver leend, stelt het Vietnamese volk in staat de verdediging van zijn land te versterken en eervol weer stand te bieden aan de Ameri kaanse aanvallers en hun aan hangers". Een ander blad meende dat het bezoek van de Russische delegatie de vriendschappelijke banden tussen beide landen zal ,'erstevigen, De communistische partij en het volk van de Sowjet-Unie zijn van leger, protesteerden tegen het oordeel, dat de zaak waarvoor het ontslag, dat in het vooruitzicht was gesteld en de onzekerheid waarin zij verkeren. Italiaanse arbeiders laten dood I verder kon voeren schieten, lm t&ümntSGommu-l Op het station „Santo Domingo'' in het centrum van Madrid is istermiddag een bom ontploft. persoon, vermoedelijk dege- ve die de bom bij zich had, zou zijn gedood en verscheidene an deren zouden zijn gewond. volk van Vietnam strijdt, een recht vaardige is, zo heeft Aleksander Sjelepin vrijdag verklaard, toen hij in Hanoi aankwam. Hij zei dat men in Rusland wenst dat de Vietna- mezen zo spoedig mogelijk zullen overwinnen. Sjelepin, die lid is van het pre sidium en secretaris van het cen trale partijcomité, verklaarde dat het comité en de Sowjet-regering door het zenden van de delegatie uiting hebben willen geven aan hun onbuigzame wil om Vietnam alle hulp en steun te verlenen in de strijd tegen de agressie van de V.S. Met genoegen constateerde hij, dat de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de democratische repu bliek Noord-Vietnam zich met suc ces ontwikkelen. De Sowjets zul'en altijd trouw blijven aan de grote denkbeelden over vriendschap, broederschap en onverbrekelijke eenheid tussen de volkeren van onze landen en de volkeren van de gehele socialistische gemeen schap, aldus Sjelepin. De hartelijke ontvangst die de Russen In Hanoi ten deel viel, vormde een schrille tegenstelling met de ijzige beleefdheid v«armee zij in Peking werden bejegend tij dens een kort oponthoud voor het Innemen van brandstof voor ie rest van de vlucht naar Noord- Vietnam. Volgens het Portugese persbu reau Lusitnia heeft de cycloon die deze week Mozambique trof aan enkele tientallen mensen het leven gekost. In de rivier de Oem- beloezi had men vele lijken zien drijven. De zware regenval die met de wervelstorm gepaard ging had overstromingen veroorzaakt. Een groot aantal dorpen was door het water overvallen. Op sommige plaatsen zaten nog men sen in boomtoppen. In het gebied van de hoofdstad Lourenco Marques zijn naar schatting 150.000 mensen dakloos geworden. Een groot deel van de bevolking van de stad was vol gens mededelingen van reizigers die vrijdag in Johannesburg- arri veerden tijdens het passeren van de cycloon de bergen in gevlucht. Een speciale commissie heeft I eenkomst te regelen. Volgens deze een onderzoek ingesteld naar wat overeenkomst zal Birma van Indo- er waar is van de beweringen dat Inesië o.a. specerijen, kokosolie, een door Amerikanen gesteunde [suiker, betelnoten, plasticartikelen, raad van generaals van plan is ge- schoenen en margarine kopen, weest de macht in Indonesië in handen te nemen. Dit heeft de In donesische minister van defensie, generaal Nasoetion, donderdag te gen verslaggevers gezegd na een onderhoud met .Soekarno. Met de president had hij twee belangrijke vraagstukken betref fende deelneming van leger en luchtmacht aan de mislukte staats greep besproken, zei hij. De aanstichters beweerden later dat zij waren opgetreden om een staatsgreep van generaals te ver ijdelen. Nasoetion noemde dit „vuilspuiterij". De speciale com missie heeft 40 mensen, een minis ter, generaals en een commodore, die hadden gezegd van deze raad van generaals af te weten, ge hoord. Vermoedelijk zal volgende week een rapport bij president Soekarno worden ingediend. Birma zal aan Indonesië 700 000 ton rijst verkopen. Voor deze aan koop zal een krediet worden ver strekt met een looptijd die langer is dan de gebruikelijke periode van 90 dagen. Deze transactie maakt deel uit van een voorlopige han delsovereenkomst die donderdag in Djakarta is ondertekend. Birma zal deze maand de eerste 100.000 ton leveren. Men verwacht dat Indonesië op een latere datum de hoeveelheid van 700.000 ton zal verhogen tot 800.000 ton. Een In donesische delegatie zal op uitno diging naar Birma gaan om de bij zonderheden van de handelsover- (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat Terne azen 7-9 ZATERDAG 8 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.18 2.53 3.33 3.43 n-m. 2.43 3.18 3.58 4.08 ZONDAG 9 JANUARI v.m. n-m. Terneuzen 3.42 4.08 Breskens 3.07 3.33 Hansweert 4.22 4.48 Walsoorden 4.32 4.58 MAANDAG 10 JANUARI v.m. n-m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.54 4.29 5.09 5.19 4.23 4.58 5.38 Boven Siberië ligt het centrum van een zeer krachtig hogedruk- gebied waarvan een uitloper het gehele Europese continent be dekt. Boven midden-Europa daalt de luchtdruk langzaam, zodat de luchtdrukverschillen beven onze omgeving afnemen. De zuidooste lijke wind is daarom zwak gewor den. Het weer wordt nu geheel bepaald door uitstraling van warmte, waarbij wolkenvelden hoe ijl ook, een belangrijke rol spelen. In de nacht vriest het daarbij over het algemeen licht, terwijl de temperatuur overdag stijgt tot enkele graden boven nul. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Om het vriespunt Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Tem peraturen om het vriespunt tot enkele graden boven nul Jan. 8 9 5.48 10 8.46 8.46 8.45 16.47 16.49 16.50 18.15 19.46 214,6 10.15 10.48 11,18 O

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1