lel overfeg lussen werkgevers en werknemers Het huwelijk van Prinses Beatrix ,Een ODdsmeiciBg mest wisst maken' BELGIE GAAT DRASTISCH BEZUINIGEN MEDISCH BEZWAAR TEGEN MEER „VERNIKKELDE" GULDEN IN 1965 MEER DAN 106.000 NIEUWE WONINGEN IN ELF MAANDEN DE ONDERGANG VAN UHR HET OVERLEG IN DE L00NC0MMISSIE VAN DE STICHTING VAN DE ARBEID Verantwoording Plezier in de arbeid Vermogens aanwasdeling Tweeslachtig De factor arbeid Gespannon verhoudingen Staatsuitgaven besnoeid IN DE RIJ VOOR HET REISBUREAU RESTAURATIE WESTERKERK IN VOLLE GANG Tapijten WIELRENNEN Paffim 5 De toekomstige verhouding tus sen werkgevers tn werknemers was het onderwerp waarover woensdagavond de heren ir. J. Bosma, voorzitter van het centraal 'sociaal werkgeversverbond, en A. H. Kloos, voorzitter van het Ne derlands verbond van vakvereni gingen, hun gedachten hebben ge uit. Zij deden dat voor vele leden van het departement zuidoost- Drente van de maatschappij voor nijverheid en handel in een hotel te Emmen. Het was voor het eerst dat zij tezamen in een openbare vergadering als sprekers optraden. De heer Bosma die bij loting als eerste spreker aan het woord kwam, onderscheidde de werk gever ais degene, die een onder neming leidt. De eerste zorg van die ondernemer is de continuïteit der onderneming. Dat houdt z.i automatisch in dat de ondernemer ervoor moet zorgen dat cle onder neming winst maakt ten einde de toekomst en de continuïteit te ver zekeren. Wat de verhouding tussen werk gevers en werknemers betreft maakte hij onderscheid tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties en binnen de onderneming tussen de ondernemer en de werk nemer. Hij merkte on dat bijv. de vermogensaanwasdeling en wijzi ging van de structuur der onder neming de groeperingen van werk gevers en werknemers verdeeld houden. Zo zijn er nog verschei dene andere verschillen. Wat de hervorming van de on dernemingsstructuur aangaat is de meerderheid der commissie-Ver dam tot de conclusie gekomen dat de factor arbeid niet voldoende tot 2ijn recht komt. Spr. is van oor deel dat de kern van de oppositie tegen de huidige vorm van de on derneming voortkomt uit het ge brek aan voldoende vertrouwen over werkwijze en wijze van be stuur der onderneming. De werk geversorganisaties menen dat dit bezwaar door grotere openhei! kan worden ondervangen en dat het vertrouwen op den duur kan worden gewonnen. De onderne mingsstructuur, zoals wij die in Nederland kennen, maakt dat de leiding de bevoegdheid en de zeg genschap moet hebben de onder neming te leiden op de wijze, die doelmatig is, maar dat haar dit niet ontslaat van de plicht verant woording af te leggen. Bepaalde wensen kunnen door het op de juiste wiize aankweken van verantwoordelijkheid worden verwezenlijkt. Zo zijn er z.i. meer zaken die kunnen worden opgelost door betere kennis van zaken. Sprekende over de kleiner ge worden loonpolitieke rol van de stichting van de arbeid zei de heer Bosma deze situatie toe te juichen. Zii kan zich nu beraden op welke wijze in de naaste toekomst het mogeliik zal zijn een grotere mate van vertrouwen tussen de werk gevers en de werknemers tot stand te brengen dan de laatste jaren het geval is geweest. Op het gebied van de verhouding tussen ondernemer en werknemer binnen de onderneming is er voor de werkgevers met steun der vak beweging nog een enorme taak. Er wordt veel gesproken over mede-beslissen en het mededragen van verantwoordelijkheid. Die ge dachten moeten naar de mening van de heer Bosma worden terug gebracht tot de juiste proporties en dan worden doorgevoerd. Binnen de particuliere onderneming kan men moeilijk spreken van het medebeslissen in de onderneming. Verbondenheid met het werk en plezier in de arbeid zijn gemakke lijk uitgesproken begrippen, maar minder gemakkelijk uitvoerbaar te maken. Juist door goed overleg binnen de onderneming, maar ook op centraal niveau, is hier z.i. wat te bereiken. De heer Kloos gaf de visie van de vakbeweging over een aantal punten van wrijving. Hij merkte pp, dat de invloed van de sociaal- economische raad is getaand als gevolg van de verdeeldheid van 'zijn adviezen. Het grote belang van de S.E.R. is de doorlichting van de economische samenhang en van de •sociale en economische verschijn selen. De heer Kloos acht dit insti- 'uut van blijvende waarde, vooral als men er in slaagt weer meer tot .iet echte adviseren te geraken. Sprekende over de maatschappe lijke vraagstukken noemde de heer Kloos de botsingen tussen werk- gevers en werknemers over de .vermogensaanwasdeling het meest fundamenteel. De socialistische Vakbeweging aanvaardt onder zoals maar nemingsgewijze produktie we die in ons land kennen, niet in alle vormen. De werkgevers geven z.i. blijk van tweeslachtigheid bij hun be oordeling van en standpuntbepa ling in loonpolitieke vraagstukken. Enerzijds willen zij net als de vak beweging de spanning op de ar beidsmarkt verminderen, aan de andere kant willen zij de concur rentiepositie van Nederland hand haven. De vakbeweging is voorstander van het in gezamenlijk overleg met de werkgeversorganisaties bege leiden van structuurveranderingen met groter expansiemogelijkheden. Een programmering op langere ter mijn, waarmee het centraal plan bureau thans bezig is, kan daarbij niet worden gemist. De loonpolitieke vraagstukken zijn geen problemen die werkge vers en werknemers principieel ge scheiden houden. Dat is wel het geval met de verhoudingen in de onderneming die toenemende ver mogensongelijkheid tussen kapitaal en arbeid tot gevolg hebben. Men kan naar de mening van de heer Kloos niet ontkennen dat er een principiële aanspraak door de factor arbeid is op een deel van de ingehouden winst. Vrijwel alle politieke partijen hebben die aan spraak erkend en dat moet de werkgevers toch wel iets zeggen, zo zei hij. De impasse in het centraal over leg vraagt om het voorkomen van onberaden stappen en het koel houden van de hoofden. Zorgvuldi ge analyse van de achtergronden der geschilpunten en tot het uiter ste overleggen kan een heilloze strijd voorkomen. De stichting Van de arbeid is, zowel door haar omvang en de wijze waarop zij in de publieke belangstelling staat, nauwelijks een college waarin Ver- trouwvol beraad mogelijk is. Be raad in kleinere kring is thans verkieslijk, aldus de heer Kloos. De verhoudingen zijn gesnannen, maar nog niet zo verhit dat con flicten onvermijdelijk zijn, zo be sloot hij. De Belgische vice-Dremier, A. Spinov, heeft donderdag in Brus sel een oproep gericht tot werk gevers en werknemers in de in dustrie, de landbouw en de dienstverieningsbedriiven om ge- matigheid te betrachten tenein de de Belgische economie niet in gevaar te brengen. „Indien deze oproep geen weerklank vindt, zal de regering de komen de maanden de nodige maat regelen moeten treffen", zei hij in een toespraak op een ronde tafelconferentie over de econo mische vooruitzichten voor het komende jaar. Minister Spinoy, belast met Restaurateur ving bot bij Artis De voorlichtingsdienst van Artis krijgt jaarlijks tal van merkwaardige verzoeken. In de meeste gevallen probeert men de vragenstellers te helpen maar soms staat Artis machteloos en ook gebeurt het wel, dat de Artis- mensen bewust „neen" moeten zeggen. Dat laatste was het geval toen een restaurateur, die een exclusief diner moest verzorgen, in wanhoop Artis belde met het verzoek hem levende langoesten, kreeften of grote krabben te leveren... Dit nu ging iets te ver. Eéi dode en één ernstig gewonde bij verkeersongeluk Donderdagmorgen zijn bij een frontale botsing tussen een bus je en een vrachtwagen 00 rijks weg 55 (Den Bosch-Nijmegen) onder de gemeente Heesch de twee bestuurders om het leven gekomen. Eén der bijrijders is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis oogenomen. Het busje, beladen met hout en bestuurd door de 22-jarige J. de Voogd uit Tilburg, kwam op een kruispunt frontaal in bot sing met de vrachtwagen. Het hout dat bovenop het busje was geladen, schoof door de botsing naar voren, door de cabine van de vrachtwagen. Beide chauf feurs kwamen om het leven. De vrachtwagen werd bestuurd door de 46-jarige M. H. Swen- kels uit Venraij. de coördinatie van het economi sche beleid van de regering- Harmei, betogde dat de econo mische toestand van België „een betrekkelijk evenwichtig beeld" vertoont. Naast het saneringsprogram ma van de regering, waarbij vele miljarden Belgische francs zullen worden bezuinigd op de staatsuitgaven en een program ma voor de economie on lange termijn, mede ter bestrijding van de inflatoire spanningen, die de Belgische economie sinds enkele maanden bedreigen, zo zei Spi noy, is een uitbreiding van het nationaal produkt met vier pro cent per jaar noodzakelijk. De staatsuitgaven zullen wor den benerkt door een drastische besnoeiing van de subsidies aan de kolenmijnen, een herziening van de ziekte- en invaliditeits- uitkeringen, vermindering van het aantal nieuwe scholen en verhogingen van de spoorweg en posttarieven. Voorts zijn in België op 1 januari belastingverhogingen van kracht geworden die ruim 13 miljard francs per jaar (een miljard gulden) moeten opbren gen. Elektronische meting van het Scheldewater Om te komen tot een grotere veiligheid op de Schelde zal een paratuur zal het mogelijk worden aangebracht voor het meten van de waterstand, aldus is donder dag in Brussel medegedeeld. Met deze installatie zal de loods- dienst tussen, Antwerpen en de Noordzee elke vier seconden tot op één centimeter nauwkeurig het verloop van het waterpeil kunnen volgen. De toegang tot de Antwerpse haven wordt in belangrijke mate bepaald door de schommelingen in de waterstand op de Schelde. Grote zeeschepen kunnen slechte bij hoog water de haven berei ken. Door deze elektronische ap- paratur zal het mogelijk worden de ge-chikte perioden beter te gebruiken en te komen tot een grotere veiligheid voor de sche pen. Amsterdam; Honderden men sen stonden donderdag in de rij voor een reisbureau (Eurotex) aan de Sarphatistraat, waar de boeking werd opengesteld voor de zomer-trips naar het buiten land. De eerste reislustigen wer den reeds om vijf uur in de morgen gesignaleerd. DERTTG MILJOEN MARK VOOR INDONESIË De Westduitse ambassade in Djakarta heeft donderdag be kendgemaakt dat de regering van de bondsrepubliek krediet- garanties tot een bedrag van 30 miljoen mark zal verstrekken voor veertien projekten in In donesië. Dit zijn o.m. een fa briek voor de vervaardiging van papier in Djakarta, 200 geprefa briceerde loodsen, aluminum constructies voor een congres gebouw in Djakarta alsmede staal-, ijzer-, draad- en chemi sche projekten, aldus de bekend making. Po!i+ie-optreden tegen dronken bestuurders De verkeerspolitie in Amster dam heeft van 23 december tot en met 2 januari, een tijdvak van tien dagen waarin de feest dagen vielen, 36 maal tegen dronken bestuurders van auto's, motorrijtuigen of fietsen moeten optreden. Dit wordt door de politie een opmerkelijk hoog aantal genoemd, omdat gemid deld per dag hoogstens een of twee dronken bestuurders wor den aangehouden. In die tien dagen werd in 15 gevallen pro ces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed van sterke drank. In 16 gevallen werd een rijverbod opgelegd. Vijf dron ken bestuurders hadden een aanrjjding veroorzaakt waardoor anderen zwaar lichamelijk let sel opliepen. In de Westerkerk te Amsterdam heerst op het ogenblik een grote bedrijvigheid in verband met de restauratiewerkzaamheden die het interieur van de oude kerk ge schikt moeten maken voor de ker kelijke inzegening van het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op 10 maart. Alle banken zijn, uitgezonderd die langs de muur, uit de kerk ver wijderd en staan opgeslagen in de Oosterkerk. In plaats van de ban ken zullen houten stoelen met groenpluchezittingen worden ge leend van de gesloten nieuwe kerk. De werklieden zijn al bijna gereed met het leggen van een houten vloer op de oorspronkelijke vloer die uit grafstenen bestaat. De kronen, volgens de 68-jarige koster de heer F. M. Venema, de sieraden van de kerk, zullen van nieuwe lampen worden voorzien. Schilders en stukadoors zijn bezig met het witten en pleisteren van de muren. De hal die direct volgt op de hoofdingang, zal aanzienlijk wor den verbreed door de verplaatsing van de brandspuitinstallaties er. een aantal kasten naar de kosterij en andere gedeelten van de kerk. De koster vertelde dat de werk zaamheden 1 maart gereed moeten zijn. Hij meende dat men spoedig een begin zou maken met het de coreren van de wanden en het leg gen van tapijten. De heer Venema was veertien jaar koster in de Westerkerk toen hij enkele jaren geleden werd ge- In een artikel in het juist ver schenen nummer van Medisch Con tact, weekblad van de Nederland- sche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, wordt bezwaai gemaakt tegen eventuele voorne mens om ter bezuiniging op zilver meer nikkel in guldens en rijks daalders te gaan verwerken. Dien aangaande zouden voornemens kunnen bestaan, aldus het blad, nu in de tweede kamer bij de begro ting van financiën op verwerking van meer nikkel in plaats van zil ver in deze munten is aangedron gen en niet is gebleken dat de mi- In november 1965 zijn vol gens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek 10.982 nieuwe woningen gereedgeko men. In november 1964 werden 10.868 nieuwe woningen opge leverd. In de jaren 1959 t/m 1963 kwamen in de maand november gemiddeld 8735 wo ningen gereed. Het aantal in de eerste elf maanden van 1965 ge reedgekomen woningen bedraagt 100.596 tegen 87.042 in de over eenkomstige periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de over eenkomstige periode van de jaren 1959 t/m 1963 73.073 woningen gereed. Van de in november voltooide woningen werden er 1786 uitgevoerd in systeembouw. In de eerste elf maanden van 1965 kwamen 14.388 systeemwo- nirgen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.295.201 woningen ge bouwd, warvan er 142.317 zijn uitgevoerd in systeembouw. In november 1965 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 9251 woningen (in novem ber 1964 met 8847 woningen). In de eerste elf maanden van 1965 werd begonnen met de bouw van 111.188 woningen tegen 97.955 woningen in de overeen komstige periode van 1964. Daar het aantal gereedgeko men woningen in november gro ter was dan dat van de in aan bouw genomen woningen, daal de het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 153.040 op het ein de van die maand. 52 Harald zag nu ook de grote mogelijkheden, die 't knalpoeder als aanvalswapen bood. „Het is de oplossing van het probleem der onderaardse gan gen!" riep hij, „de moeilijkheid was, dat de albino's alleen des nachts uit de gangen komen. Zouden wij dan aanvallen, dan hebben die nachtgedrochten het voordeel, dat zij veel beter in het duister kunnen zien dan wij. En overdag zouden wij ze alleen kunnen bereiken, door in hun mijnen door te dringen waar zij opnieuw het voordeel van de duisternis hebben. Maar met be hulp van het knalpoeder zullen wij die gangen opblazen en dege nen, die er nog levend uit komen over de kling jagen! Het zal een volledige overwinning worden!" „Het zal een wrede slachting worden," verbeterde Aram, „een barbaarsheid, waaraan ik niet zal meedoen- Zeg dat maar tegen Maya!" Met een ruk keerde hij zich om en verliet het vertrek. In de weelderige kamer geko men, die Maya hem had toege wezen, liep lïij rusteloos op en neer. „Aan die komende strijd wil ik geen deel hebben," mompelde hij, „noch aan Maya's zijde, noch aan die van de Kan-Ur. Kon ik maar weg van dit eiland!" Maar hij wist, dat hij practisch een gevan gene van de hogepriesteres was; goed behandeld, dat zeker, maar toch een gevangene. Toen de nacht viel, kon hij niet direct de slaap vatten. Rusteloos woelde hij van de ene zijde op de andere. Hij was dan ook direct overeind, toen er een licht gerucht in het vertrek klonk; er kwam iemand steels binnen! Anam had zijn zwaard reeds gereed, toen het maanlicht door het raam op zijn nachtelijke bezoeker viel. Het was Harald... nister van financiën afwijzend staat tegenover dit denkbeeld. Onder verwijzing naar daarop betrekking hebbende wetenschap pelijke publikaties wordt naar vo ren gebracht dat nikkel, medisch gezien, uit den boze is en dat de industrie al sinds jaren het nikkel als een ziekmakend agens heeft erkend, getuige de vervanging van metaal door het kwalitatief mindei sterke nylon b.v. in jarretelles. Dit is bepaald niet om kosmetiscbe redenen gebeurd, aldus het artikel, doch wegens het controleerbare feit dat 2 procent van de Neder landse vrouwen, boven 55 jaat waarschijnlijk zelfs 4 procent, allergisch blijkt te reageren op nikkel. Wetenschappelijke onder zoekingen hebben uitgewezen dat vooral vrouwen gevoelig zijn voor nikkel als het meest aangetoonde contactallergeen in de westelijke landen. Voorts wordt er op ge wezen dat de sinds 1948 circule rende dubbeltjes en kwartjes zijn vervaardigd uit technisch zuiver (99 procent) nikkel. „Medisch Con tact" vraagt zich af, of daar nu nog de „vernikkelde" guldens en rijksdaalders bij moeten komen. gepensioneerd. Sinds november kwam hij weer in zijn geliefde baan terug omdat zijn opvolger werd ontslagen. Na het a.s. huwelijk is de heer Venema echter van plan er een punt achter te zetten. Dan gaat hij van zijn pensioen genieten in zijtï woning te Dieren (Gld.). Het nieu we jaar zette overigens minder plezierig in voor het gezin Vene ma. Mevrouw Venema is vrij ern stig ziek geworden. Dat kunnen we vlak voor het huwelijk nu juist niet hebben, aldus de koster. Stalangsdreiging in Belgisch atoomcentrmn te Mol De Belgische vakbonden heb ben een staking aangekondigd in het Belgische centrum voor kernenergie in Mol, indien de sociale eisen niet worden inge willigd, zo is donderdag bekend gemaakt. De eisen betreffen niet alleen loonsverhogingen, maar ook de intrekking van het besluit van de directie van het centrum om uit bezuinigingsoverwegingen een 80-tal personeelsleden te ontslaan. Voorts wordt gepro testeerd tegen de wijziging van de arbeidscontracten voor onbe paalde tijd in die met een loop tijd van twee jaar. Volgens de vakbonden wordt het stakingsbesluit gesteund door 91 procent van het personeel in Mol. Besprekingen over de eisen eindigden op 16 december in een impasse. POST RITDT MET MOTTA Peter Post, die vanaf half maart zal gaan riiden voor het zelfde merk als Rik van Looy, is voor de zesdaagse van Milaan gekoppeld aan de Italiaan Gian ni Motta. Deze eindigde in de laatste ronde van Frankrijk als derde. Bij de zesdaagse van Milaan, die op 2 februari begint, zijn vrij wel alle bekende specialisten ge koppeld aan Italiaanse kansheb bers. Post rijdt met Motta, Rudi Altig met Dancelli, Pfenninger met Begheto en Van Steenber gen met Zilioli. Naar aanleiding van berichten over het overleg in de looncom- missie der stichting van de arbeid over het minimuminkomen deelt men ons van de kant van werk gevers mee dat het verschil van opvatting niet het minimuminko men zelf of het bedrag van 120 betreft. Daarover is door het kabi net een uitspraak gedaan die niet meer ter discussie staat. De uiteenlopende meningen Zijn gerezen naar aanleiding van het verzoek van het college van rijks- bemiddelaars om advies over de tekst van een beschikking, waarin de kabinetsuitspraak over het mi nimuminkomen nader wordt ge concretiseerd. Zij betreffen de vraag of het nieuwe minimumin komen voor alle betrokkenen moet ingaan begin januari of zoals in voorgaande jaren op de in gangsdatum van de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomsten. De werkgevers staan op het standpunt dat de praktijk van de voorgaande jaren moet worden aangehouden. Anders ontstaat de situatie dat ten aanzien van collec tieve arbeidsovereenkomsten die na 1 januari 1966 ingaan voor de genen wier inkomen beneden de f 120 ligt, eerder een loonsverho ging optreedt dan voor de overige werknemers. Dit zou tevens be tekenen dat op de contractsonder- handelingen wordt vooruitgelopen. Ter wille van de werknemers die niet onder een c.a.o. of bindende loonregeling vallen, kan worden bepaald dat het nieuwe minimum inkomen uiterlijk 1 mei a.s. zal in gaan. Dit standpunt sluit overigens aan bij het uitgangspunt van het kabi net zoveel mogeliik de tot nu toe bestaande modaliteiten te hand haven. Dit standpunt wordt ook door de besturen van de centrale werk geversverbonden ingenomen. LETTERLIJK EN FTGUURLIJK UITGEKLEED Op het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag ik woensdagnacht een man bin nengebracht die gekleed was in niet meer dan ondergoed en overhemd. Het was een 47-jarige kok uit Nijmegen (J. J. van der W.), die verklaarde de avond te hebben doorgebracht in een café aan de Bierkade in gezelschap van vier mannen, die zich weg- haastten toen moest worden af gerekend. Even later werd hij op straat uitgekleed door twee mannen. Verder heeft een 49-jarige aan nemer uit Johannesburg (Zuid- Afrika), P. H. van G., de politie verteld, dat hij door twee man nen was neergeslagen op de hoek van de Hoge Nieuwstraat, waar na hij is beroofd van 500 en 7000 travellers chèques. Hij liep bij het incident een gebroken arm en een scheurwond naast zijn oog op.

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 5