Binnenlands nieuws BEURSOVERZICHT Felle brand hi} de Amsterdamse dok er scheepsbouwmaatschappij DE LOTING VOOR HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETDAL VRIJWILLIGE INENTING VAN VARKENS OP OVERHEIDSKOSTEN Officiële publikatie ■1 Vrijdag 7 januari 1966 DÈ VRIJE ZEEUW Pagina 3 Auto te water; scheepvaart gestremd De brand bii Shell Chemie in Pernis Oplichter „verdiende" ƒ25.000 per half jaar Kind gestikt Auto tegen boom; bestuurder gedood DE VERDWENEN AMERIKAANSE BOMMENWERPER POOL VIA ZUID-SLAVIE NAAR HET WESTEN INTERNATIONALS MERENDEELS IN HERSTEL Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier IJS ALS BOUWMATERIAAL WESTDUITSE POLITIEMAN BEKENT GROOT AANTAL BANKOVERVALLEN NEDERLANDER IN OOST-DUITSLAND GEARRESTEERD Wereldbeker- wetenswaardigheden Automobilisme Chapman veroordeeld tot 250 boete Rijksstudietoelagen Een felle uitslaande brand heeft woensdagnacht in ander half uur tijd op de werf van de Nederlandse dok- en scheeps bouwmaatschappij in Amster- ■dam-Noord een met kostbare houtsoorten gevulde opslagplaats Van de timmerwinkel, waarin te/ens een lakspuiterij was on dergebracht, in de as gelegd. Kort na het ontdekken van de brand, die vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan, sloegen de vlammen hoog door het dak en het was al spoedig duidelijk, dat de opslagplaats die een op pervlakte had van 600 vierkan te meter, niet te redden zou zijn. In de brandbare materialen greep het vuur snel om zich heen. Een regen van vonken zweefde over de werf, waardoor ook groot gevaar ontstond voor de omliggende gebouwen, onder meer een reserve-magazijn met kostbare apparatuur en scheeps- voorraden en een aantal houten gebouwtjes, waarin de loonad ministratie is ondergebracht. Terwijl de brandweer met zestien stralen en negen water kanonnen er waren twee blus boten de directe vuurhaard aantastte, hielden personeels leden van de werf de omliggen de gebouwen nat en op deze wijze slaagde men er in uit breiding van de vuurhel, die de hemel rood kleurde en tot ver in de omtrek te zien was, te voor komen. Het sein „brand meester" be tekende niet, dat alle vijftig in geschakelde brandweerlieden konden inrukken, want de na blussing vergde nog veel perso neel en duurde geruime tijd. Naar schatting van de werf- directie bedraagt de directe schade zeshonderdduizend gul- In de namiddag is donderdag een personenauto op de Woldweg bii Appingedam door de gesloten afsluitbomen van brug 11 over het Eemskanaal gereden en in het ter(plaatse 6 meter diepe wa ter terecht gekomen. De vier in zittenden konden zich voor de auto in het water verdween, in veiligheid stellen. Toen de bestuurster van de auto mevr. H. N.-R. uit Euvelgun- nen voor de gesloten brug wilde stoppen, weigerden de remmen. Zij waarschuwde de andere inzit tenden, haar 12-jarige dochtertje en mevr. T. R.-B. uit Thesinge en mevr. A. G.-R. uit Woltersum. Zij sprong zelf uit de auto, die in de tweede versnelling stond gescha keld en probeerde de wagen te gen te houden. De drie anderen wisten door zich uit de wagen te lateh rollen in veilighed te stel len. De scheepvaart in het Eemska naal was gestremd doordat de auto in het vaarwater ligt. Men hoopte de auto gisteravond nog te kunnen lichten. De brand in de epikotenfa- briek op het terrein van Shell Nederland Chemie N.V. in Rot terdam-Pernis, die woendag een schade heeft aangericht van naar schatting een miljoen gul len, is ontstaan door een ver keerde manipulatie met een olieleiding die dient als verwar mingsmiddel voor reactoren, zo heeft het bedrijf gisteren mee gedeeld. Als gevolg van een verkeerde ingreep is plotseling een hoe veelheid olie in de vorm van nevel en met een temperatuur van driehonderd graden Celsius in het fabrieksgebouw gespoten. De nevel is vervolgens spontaan ontbrand, hetgeen de aanleiding werd tot de brand in de fabriek. Het onderzoek naar het ontstaan van de brand werd uitgevoerd door deskundigen van Shell Nederland. De 24-jarige Hagenaar A. W. S. die zegt geen beroep te heb ben, heeft tegenover de recher che toegegeven het laatste half jaar van 1965 meer dan een kwart ton te hebben „verdiend" met oplichting. Hij gaf zich uit voor colporteur van -buitenland se bladen, incasseerde de abon nementsgelden en maakte het geld op. Niemand van de bena deelden heeft ooit een tijdschrift ontvangen. S. diende zich bij mensen uit Den Haag en omgeving aan als Guy Stevens, een werkstudent uit Canada, die werkte voor Rea ders Service in Londen. S. sprak voortreffelijk Engels. In meer dan 500 gevallen noteerde hij abonnees, hetzij op Time, Atlan tic, Babypost U.S.A., Apolle of op Year. Het abonnementsgeld ten ^drage van 30 tot f 100 bef" den de lezers vooruit aan S. Fzgin december werd bij de Haagse poliiie de eerste aangifte van oplichting gedaan. Gebleken is dat S. toen al een half jaar abonnementen afsloot voor de Londense tijdschriftenuitgeverij, die in februari 1965 was geliqui deerd. Dinsdag kon S. worden aangehouden. Hij stond bij de politie bekend als oplichter. Hij heeft een bekentenis afgelegd en zal worden voorgeleid voor de officier van justitie. Het 3-jarig jongetje Van Hoo- pen uit Groningen is woensdag middag gestikt onder een plastic zak met kegels, die het mee naar bed had gekregen. Eerst donderdag is het ongeval bekend geworden. Een zusje (4) van de kleuter meldde, nadat zij naar haar broertje was gaan kijken, dat „broertje erg ziek was". Het kind was toen al overleden en overbrenging naar een zieken huis had geen resultaat meer. Op rijksweg 56 in Rucphen (N.-B.) is gistermiddag een auto tegen een boom gebotst. De 65- jarige heer A. A. Foesenek uit Leur, die de wagen bestuurde, werd gedood. Robert McCloskey, woordvoer der van het state department, heeft donderdag bevestigd dat een Amerikaanse bommenwer per B-57 op 14 december bij een vlucht boven de internationale wateren van de Zwarte Zee ver dwenen is. McCloskey, die commentaar gaf op een Russisch protest vol gens hetwelk het Amerikaanse toestel boven de Russische ter ritoriale wateren had gevlogen, herinnerde eraan dat Ameri kaanse vliegtuigen niet boven het grondgebied en de territo riale wateren van de Sowjet- Unie mogen vliegen. De Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, had de zaak met de Russische autoriteiten opgeno men. Het state department be schouwt het incident vanuit diplomatiek oogpunt gezien als gesloten. Men had de bemanning niet kunnen opsporen. In de zuid-Oostenrijkse stad Klagenfurt wordt een 24-jarige Poolse slotenmaker, Leon Cybik, behandeld die bevriezingsverschijn. selen vertoonde toen hij via de met sneeuw bedekte Karawanken uit Zuid-Slavië naar Oostenrijk was uitgeweken. De Pool was met een reisgroep naar Zuid-Slavië gegaan, waar hij in Belgrado met een me- devluchteling koers naar het noor den zette. Naar zijn zeggen was zijn metgezel nabij de Oostenrijkse grens van een steile helling gegle den. Hij had de man niet meer kunnen vinden. De Oostenrijkse politie heeft de Zuidslavische grensautoriteiten hiervan in ken nis gesteld. Cybik wil via Oosten rijk naar West-Duitsland gaan. den maar de indirecte schade is veel groter, want in het onlangs bekend gemaakte reorganisatie plan zou deze opslagplaats een belangrijke rol gaan vervullen. Een beeld van de nachtelijke brand bij de N.D.S.M. in Amster dam-Noord, waar een grote tim- merloods woensdag een prooi van de vlammen werd. De flauwe stemming van woensdag voor vrijwel alle inter nationale waarden als gevolg van een technische koersreactie plus Amerikaans aanbod heeft zich gisteren niet voortgezet. Koopop drachten voor het merendeel der internationals hebben er bij de opening toe bijgedragen, dat de hausse-stemming van maandag en dinsdag kon worden doorge trokken. Hierbij ging Philips aan het hoofd met een koersverbete- ring van twee gulden tot 119,80. In deze hoek was toen geen Ame rikaans aanbod. Dit was wel het geval in de hoek waar Unilever wordt verhandeld. Dit aanbod kon een koersstijging voor dit fonds tot 18,40 (117,80) niet be lemmeren. Hierbij moet dan worden bedacht dat Unilever in Wallstreet een kwart dollar lager sloot. Dit in tegenstelling tot Kon. Olie welk fonds op de Newyorkse beurs 'n kwart dollar verbeterde. Mede hierdoor steeg Kon. Olie bij de opening circa een gulden tot 149,20. Het loonconflict van AKU deed de koers van de aandelen drie punten dalen tot 387. Hoogovens, welk fonds woensdag veertien punten inzakte, werd acht pun ten hoger op 450 geadviseerd. K.L.M. was eerder gemakkelij ker door de koersdaling in Wall street met bijna 1 dollar. Gedurende de verdere beurs- duur bleef de handel in alle hoofdfondsen rustig. Er ver scheen wat Amerikaans aanbod, thans ook in de Philipshoek, waardoor dit fonds inzakte tot 119,30, Unilever tot 117,90 en Kon. Olie tot 148,80. ■De regering en de staalmaat- schappijen hebben in Amerika vrede gesloten betreffende de verhoging van de staalprijzen. Hierdoor lagen de staalwaarden woensdag in Wallstreet vast in de markt. Ook de overige fondsen sloten op de Newyorkse beurs hoger waardoor het Dow Jones- gemiddelde voor de industrie- aandelen er met 981,62 op een nieuw hoogterecord aller tijden kwam. De stemming op de ove rige Europese beurzen was prijs houdend zonder meer. De scheepvaartsector zette kalm in met een prijshoudende stemming. Later konden de koer sen zich nog een kleinigheid ver beteren. De cultures waren even als de staatsfondsen prijshoudend tot iets lager met weinig zaken. Ook in de lokale afdelingen was de handel niet ruim. Er kwamen koersverschillen voor naar beide richtingen, waarvan het merendeel een zwakkere stemming te zien gaf. AKU: (386) Hoogovens: (445) Kon. Olie: 149 (148.70) Philips: 119.20—119.30 (119.20) TTniWer: 117.40—117.60 (117.70) K.L.M.(273.00) De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0810.18 Amerikaanse dollar 3.593.63 Canadese dollar 3.33Vs3.38'/o Franse frank (100) 73.50—74.00 Belgische frank (100) 7.20—7.25 Duitse mark (100) 89.80—90.30 Zweedse kr. 100) 69.35—70.35 Zwitserse fr. (100) 83.40—83.90 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Deense kroon (100) 52.0053.00 Noorse kroon (100) 55.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6.07 Sowjetspecialisten, zo meldt het NederlandU.S.S.R. instituut, ge loven dat ijs in de zone van eeuwi ge vorst kan worden gebruikt als bouwmateriaal. In een zijrivier van de Nalednaya rivier is eön dam gelegd op het schiereiland Taimoer, waarvan de kern bestaat uit ijs met daaraan toegevoegd minerale stof fen. Experimenten met het gebruik van ijs als bouwmateriaal zijn ge daan in de haven van Dudinka, waar pieren en dammen van ijs zijn aangelegd. Binnen de poolcirkel zijn vele onder- en bovengrondse pakhuizen gebouwd. De ondergrondse pak huizen in de zone van eeuwige vorst worden op grote schaal ge bruikt voor opslag van vloeibare brandstoffen en smeermiddelen. Ongeveer de helft van het grond gebied van de U.S.S.R. ligt in de zone van eeuwige vorst, vandaar de grote belangstelling voor de toe passing van ijs. De maandag bij een bankover val gegrepen 51-jarige Ham- burgse politieman Hugo Alffke heeft woensdag bekend, nog tien gewapende bankovervallen, twee inbraken in juwelierszaken en vier autodiefstallen te hebben gepleegd. Bij zijn overval op het filiaal van de Oldenburgse bank in Delmenhorst, maandag, werd hij door 'n aantal bankemployé's na een wilde worsteling over meesterd. Daarbij liep Alffke ernstig schedel- en oogletsel op. Hij werd ovérgebracht naar de ziekenhuisafdeling van de ge vangenis in Lingen. Al vlug be kende hij, ook de dader te zijn geweest van de roofoverval op de volksbank in Bad Oeynhau- sen van 14 oktober, die hem 118.000 mark opleverde. De buit van de woensdag door Alffke bekende overvallen bedroeg in totaal een kwart miljoen mark (ongeveer 225.000 gulden). In de woning van Alffke zijn twee pistolen en een geweer met bijbehorende munitie aangetrof fen alsmede autokentekens van diverse stéden. Alffke pleegde de misdrijven al sinds 1960. In vier gevallen had hij personenauto's gestolen die hij dan bij overvallen ge bruikte. Bij al zijn operaties, die hij in zijn vrije tijd ondernam, had hij een vuurwapen in de hand maar hij had daarvan geen gebruik hoeven te maken omdat hij met uitzondering van de voor hem noodlottige overval in Delmenhorst nooit tegenstand had ontmoet. Hij was naar zijn zeggen nimmer met hulp van i anderen opgetreden. Als motief j voor zijn daden gaf hij op, dat hij zich door het kopen op af betaling in zware schulden had gestoken. Het verhoor moest na drie uur worden afgebroken daar de gezondheidstoestand van Alffke voortzetting ervan niet toeliet. Bijna 60.000 mark van de buit van een kwart miljoen is don derdag door zijn vrouw in de kelder yan hun huis aangetrof fen. Alffke weigert hardnekkig te vertellen waar het buitge maakte geld is gebleven. Zijn vrouw heeft van het begin af gezegd, dat zij niets afwist van het dubbele leven van haar man. Een Oostduitse advocaat, de heer Wolfgang Vogel, die dik wijls de verdediging van mensen uit het westen op zich neemt, heeft gisteren bevestigd, dat de Haagse student Anton van As door 'de communistische autori teiten is gearresteerd en dat de jongeman terecht zal moeten staan op dë beschuldiging een Oostduitse onderdaan ie hebben geholpen bij een poging naar het westen te vluchten. Volgens de heer Vogel is de jongeman gearresteerd toen hij in een trein op weg was naar West- Duitsland. De arrestatie ge schiedde voor Kerstmis. Anton vian As is verloofd met een Oostduitse en voor zover hier bekend is, werd het meisje gearresteerd, toen zij met de Ne derlander per trein een poging ondernam om naar het westen te gaan. Zij werd onderweg door de Oostduitse politie uit de trein ge haald. Anton van As is toen ook uitgestapt en naar thans blijkt, is ook hij gearresteerd. Het ministerie van buitenland se zaken kon over deze zaak geen inlichtingen verstrekken. Volgens mededelingen van het ministerie van landbouw en van het landbouwschap zal de enting van varkens tegen mond- en klauwzeer in de daarvoor aan gewezen gebieden in de be smette streken met ingang van donderdag geheel op kosten van het rijk geschieden. Deze rege ling beoogt de deelneming van de varkenshouders aan de vrij willige enting te bevorderen. Het zal op deze wijze mogelijk zijn enting van alle varkenssta pels in de aangewezen gebieden te bereiken. Het succes van deze entingen in de betrokken stre ken hangt namelijk af van de mate van deelneming van de zijde der varkenshouders. In de voor entingen tegen mond- en kleuwzeer aangewezen streken zal de varkenseigenaar slechts ontheffing van het daar ingestelde vervoérsverbod kun nen verkrijgen, indien zijn ge hele varkensstapel volgens de voorschriften, derhalve tweemaal met een tussentijd van twee weken, is geënt. De bestaande regelingen voor de ontheffingen van het vervoersverbod van var kens in die gedeelten van Neder land waar wel een vervoersver bod bestaat, maar die niet zijn aangewezen voor deze entingen, blijven ongewijzigd. De tot dus ver gebruikte bestrijdingsmaat regelen, waaronder de afvoer van zieke en verdachte dieren, blij ven onverminderd van kracht. De loting voor het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal, dat in juli in Engeland wordt gehouden, ziet er als volgt uit: Groep 1: Engeland, Uruguay, Frankrijk en Mexico. Groep 2: Argentinië, Spanje, Zwitser land en West-Duitsland. Groep 3: Brazilië (titelhouder), Honga rije, Portugal en Bulgarije. Groep 4: Chili, Rusland, Italië en Noorc^- Korea. De loting voor de voorronden gaf het volgende wedstrijdroos- ter te zien: GROEP A: (alle wedstrijden in Londen): 11 juli EngelandUru guay, 13 juli FrankrijkMexico, 15 juli UruguayFrankrijk, 16 juli MexicoEngeland, 19 juli MexicoUruguay, 20 juli Frank rijkEngeland. GROEP B: 12 juli in Sheffield: West-DuitslandZwitserland, 13 juli in Birmingham: Spanje Argentinië, 15 juli in Sheffield: ZwitserlandSpanje. 16 juli in Birmingham: ArgentiniëWest- Duitsland. 19 juli in Sheffield: ArgentiniëZwitserland, 20 juli in Birmingham: SpanjeWest- Duitsland. GROEP C: 12 juli in Liverpool: BulgarijeBrazilië, 13 juli in Manchester: HongarijePortu gal, 15 juli in Liverpool: Bra ziliëHongarije, 16 juli in Man chester: PortugalBulgarije, 19 juli in Liverpool: Portugal Brazilië. 20 juli in Manchester: HongarijeBulgarije. GROEP D: 12 juli in Middles brough: Rusland—Noord-Korea, 13 juli in Sunderland: Chili Italië, 15 juli in Middlesbrough: Noord-KoreaChili, 16 juli in Sunderland: ItaliëRusland, 19 juli in Middlesbrough: Italië Noord-Korea, 20 juli in Sun derland: ChiliRusland. Vanaf de kwartfinales zal de wereldbeker worden betwist op basis van het knock-out systeem. Voor de kwartfinales werd de volgende indeling bekendge maakt: Eerste kwartfinale (alle te spelen op 23 juli): Winnaar groep a tegen num mer 2 van groep b (Londen). Tweede kwartfinale: Winnaar groep b tegen num mer 2 van groep a (Sunder land). Derde kwartfinale: Winnaar groep c tegen num mer 2 van groep d (Liverpool). Vierde kwartfinale: Winnaar groep d tegen num mer 2 van groep c (Sheffield). Halve finales: 25 juli in Manchester: de win naar van Londen tegen de winnaar van Liverpool: 26 juli in Londen: de winnaar van Sunderland tegen de win naar van Sheffield. 28 juli: de wedstrijd om de der de plaats (in Londen). 30 juli: de finale (in Londen). Er loopt een Engelsman rond, •die niet blij zal zijn wanneer zijn land de cup wint. Hij is bookma ker en zal zijn landgenoten 20.000 pond moeten uitbetalen, wanneer de Engelsen zegevieren. Overigens hebben de officials hun favorieten. Schrik niet. Niet Brazilië wordt het meest ge noemd, maar Engeland, terwijl Italië op de tweede plaats staat gerangschikt. Brazilië volgt teza men met West-Duitsland op de derde plaats. De bookmakers hebben andere cijfers. Na de loting staat Bra zilië het hoogst genoteerd m.et 5 tegen 2. De weddenschappen bij een bekende Londense „bookie" zien er als volgt uit: Brazilië 52, Engeland 9—2, Argentinië 7—1 Italië en Rusland 81, Portugal 16—1, Frankrijk en Hongarije 201, W.-Duitsland en Spanje 28—1, Chili en Uruguay 40—1, Mexico en Zwtserland 661. Buli- garije 1001 en Noord-Korea 500—1. Alle voetbalwedstrijden voor de wereldbeker zullen op het televi siescherm te zien zijn. Het is voor de B.B.C. de grootste operatie, die zij op sportgebied ooit heeft on dernomen- Niet minder dan 32 wedstrijden in 12 dagen worden er gespeeld. Twee en veertig landen, waarbij 25Europese (ook Nederland) hebben zich nu al ge meld voor directe-uitzendingen of films. Er is berekend, dat niet 'minder dan 100.000.000 toeschou wers de voorronden zullen zien en dat ongeveer 400.000.000 op de finaledag, over de gehele we reld verspreid aan het scherm gekluisterd zullen zitten. Engeland heeft geen zorgen meer voor de financiële kant van het wereldtoernooi. Reeds nu is men er zeker van 'dat dit wereld kampioenschap voetbal een mee valler wordt- Tot nu toe zijn en- treekaarten verzocht tot een be drag van 6 miljoen gulden en van de zijde der televisie- en film maatschappijen zal nog het no dige toevloeien. De Haarlemse rechtbank heeft donderdagmorgen de manager van de Lotus-stal, de 37-jarige A. C. B. Chapman uit Londen wegens het slaan van de 56- jarige hoofdagent van de reser- ve-politie van Zandvoort A. T., voor het begin van de interna tionale autoraces op 18 juli van het vorig jaar in Zandvoort, ver oordeeld tot een boete van 250 gulden subs. 25 dagen hechtenis. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie een boete van 500 gulden, subs, 50 dagen hechtenis. Enkele minuten vóór de start, toen de baan werd vrijgemaakt, wilde Chapman het circuit nog op. De politieman gaf een teken om terug te gaan en daarna gaf de Engelsman de politieman een stomp in het gezicht. Destijds had Chapman voor de politie verklaard, dat de agent hem in een strobaal wilde drukken en hij als reflex zijn hand had uit gestoken, waardoor hij het ge zicht van de politientpn zou heb ben geraakt. Een gulden vaart Londen: Dit twee-delige zeil- costuum, Vervaardigd uit ver guld helanca, wordt getoond op een zeiljacht op de internatio nale boat-show in Londen. Het zal de zeiler of zeilster goed tegen het water beschermen, maar het. is wel kostbaar: f 1680. De minister van onderwijs en wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor personen met een goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgeno men of reeds aangevangen studie te betalen, de gelegenheid wordt geopend voor de cursus 1966/1967 een rijksstudietoelage aan te vragen. Rijksstudietoelagen worden door het Ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen verstrekt voor de volgende vormen van onderwijs: a. wetenschappelijk onderwijs (voor zover dit onderwijs ressorteert onder genoemd mi- nistêrie) b. voorbereidend hoger onderwijs; c. vele vormen van middelbaar en voortgezet onderwijs. Zij, die een toelage wensen vo^. studie aan de landbouwhogeschool te Wageningen, kunnen terzake inlichtingen inwinnen bij de directeur van het Landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij, le van den Bosch straat nr. 4, 's-Gravenhage. Nadere inlichtingen omtrent rijksstudietoelagen kan men in de regel verkrijgen bij de instel ling van onderwijs die men thans bezoekt. De aanvraagformulieren moeten In de regel worden ingediend vóór 1 februari 1966. Slechts aanvragen ten behoeve van een voortgezette studie (dus niet voor het eerste studiejaar) bij instellingen voor wetenschappelijk onderwijs kunnen tot 1 maart 1666 worden ingediend. Voor het verkrijgen van aanvraagformulieren wende men zich in de maand januari tot de instelling van onderwijs, die men thans be zoekt of tot de afdeling Rijksstudietoelagen van het Ministerie ygn Onderwijs en Wetenschap pen, Rutger Jan Schimmelpennincklaan 3, 's-Gravenhage (tel, 070) 514551).

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 3