President Johnson bemiddelaar in Hew Yorksche staking? Het nationaal huwelijksgeschenk voor Prinses Beatrix TWEE AANSLAGEN VAN DE VIETC0NG AAN DE RAND VAN SAIGON Russische professor door Amerikanen uit Athene gesmokkeld De «vijf» gaan akkoord met E. E. G.-bijeenkomst in Luxemburg KEI WEES n VRIJDAG 7 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6601 Enige noop op akkoord Quill gaat achteruit Televisietoestellen Vietcongrebellen legden mijnen in stadion bij Saigon Hinderlaag -n- ra - GOUVERNEUR GIBBS WIL GEEN HUUR BETALEN „REACTIONAIRE DROMERS" IN NEDERLAND Geen verbrokkeling Representatief Vrijwillig Cycloon trof hoofdstad van Mozambique Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (11150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; pei maand ƒ2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubric* „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het getomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De voorzitter van de organisa tie van Newyorkse zakenlieden heeft donderdag president John son verzocht tussenbeide te komen in het geschil tussen het gemeentebestuur van New vork en de bond van transportarbei ders, welke tot een staking van het bus- en metropersoneel in de wereldstad heeft geleid. Burgemeester John Linday zei echter na langdurige onderhande lingen dat de standpunten nog ver uiteen leggen. Er is enige hoop dat een rege ling kan worden bereikt ter be ëindiging van de staking van het openbaar vervoerspersoneel in New York. Volgens burgemees ter Lindsay hebben beide par tijen nieuwe voorstellen gedaan. Hij waarschuwde echter er niet op te rekenen, dat op korte ter mijn een akkoord zal worden bereikt. De stakers willen een loons verhoging van 30 procent en een vierdaagse werkweek van 32 uur, in plaats van de huidige 40-urige week. Zij wijzen erop dat vele Newyorkers al een 35- urige werkweek hebben en en kelen zelfs al een werkweek van 25 uur. Het vervoersbedrijf stelt dat het de eisen niet kan inwil ligen, omdat het nu al met grote tekorten werkt. Burgemeester Lindsay deelde donderdag mee dat hij overleg had gepleegd met de minister van arbeid, Willard Wirtz. Voor al van de zijde van de New yorkse zakenlieden die als ge volg van de staking veel inkom sten derven, wordt druk op de regering in Washington uitge oefend om in te grijpen, doch tot dusver hebben de federale auto riteiten zich niet met de sta king bemoeid. Intussen heeft de toestand van vakbondsleider Michael Quill, die na een hartaanval sinds dins dagmiddag in een gevangenis hospitaal ligt, een keer ten kwade genomen. Een woordvoer der van het hospitaal zei dat zich complicaties hadden voor gedaan. Zoals gemeld werd Quill met acht medewerkers in hechtenis genomen, omdat zij een gerechtelijk bevel om het werk te hervatten, naast zich neer hadden gelegd. Guerillastrijders van de viet- cong pleegden donderdag aan de rand van Saigon twee aanslagen. Zij reden een riksja met een mijn daarin verborgen tot op een honderdtal meters van de hoofdpoort van de vliegbases Tan Son Mhoet. Even later ontplofte de helse machine, als gevolg waarvan een Zuidvietnamees de dood vond en drie Amerikaanse mili tairen en een Vietnamese bur ger werden gewond. Kort na dit incident wierpen vietcongstrij- ders een handgranaat in de rich ting van een politiepost en lie ten tevens een kneedbom ont ploffen. Een politieman en twee burgers, onder wie een kind, werden licht gewond. Het regeringsgezinde Griekse dagblad „Eleftheria" schrijft don derdag, dat de 40-jarige Russi sche professor Nikolai Masloko- vitsj vorige maand door Ameri kaanse functionarissen uit Grie kenland is gesmokkeld, nadat hij het toeristengezelschap waartoe hij behoorde in de steek had ge laten. Volgens het blad richtte de Griekse minister van buiten landse zaken, Tsirimokos, vorige week een protest tot de Ameri kaanse ambassadeur in Athene betreffende de verdwijning van de Russische professor. Ambas sadeur Talbot bood bij die ge legenheid zijn verontschuldigin gen aan voor het feit dat hij de Griekse regering niet op de hoogte had gesteld. ATOOMGELEERDE Professor Maslokovitsj, offi cieel hoogleraar in de Griekse filologie, zou in wezen atoomge- WAARHEEN MET DE SNEEUW Stockholm: Konden we woens dag vertellen, dat er in Ztoeden 51 miljard ton sneeuw was ge vallen, in de hoofdstad zijn de sneeuwruimers de situatie weer meester geworden. Vrachtwa gens rijden af en aan naar de haven om de witte last in het water te kieperen. leerde zijn. Hij verdween op 17 december toen hij met een uit 250 personen bestaand gezelschap aan boord van het passagiers schip „Adhsaria" een bezoek aan de Griekse hoofdstad bracht. Hij wandelde tijdens een film voorstelling de bioscoop uit en is nadien niet teruggekomen. De Griekse politie speurde op ver zoek van de Sowj et-ambassade in hotels en ziekenhuizen, even wel zonder resultaat. Volgens „Eleftheria" dreigden de Russen zelfs de diplomatieke betrekkin gen te zullen verbreken indien de professor niet zou worden teruggevonden. ONDER AMERIKAANSE HOEDE Toen het Griekse ministerie van buitenlandse zaken de Ame rikaanse ambassade verzocht be hulpzaam te zijn bij de opspo ring van professor Maslokovitsj, onthulde ambassadeur Talbot dat deze Griekenland had verlaten en „zich onder Amerikaanse hoede in het buitenland ophield". „Ambassadeur Talbot heeft de Griekse regering laten weten dat de Amerikanen bereid zijn Russische afgevaardigden in het buitenland te ontvangen voor een bezoek aan de geleerde", al dus het blad. De Griekse regering heeft de Sowj et-Unie inmiddels meege deeld, dat zij niets met de zaak te maken heeft. Voor het eerst werd donder dag het bewijs gevonden dat de vietcong nu zware 120-mm mor tieren gebruikt. Deze mortieren zijn te vergelijkij met middel zware houwitsers en vormen de zwaarste wapens van het viet- cong-arsenaal. In Zuid-Vietnam arriveerde donderdag een eerste zending televisietoestellen uit Amerika, bestemd voor de Amerikaanse troepen, die een eigen program ma zullen krijgen. Met de uit zendingen zal naar verwachting op 21 januari, het Vietnamese nieuwjaar, worden begonnen. Boven Saigon cirkelende vlieg tuigen zullen programma's in het Engels en Vietnamees uitzenden, die kunnen worden ontvangen in een gebied met een straal van 240 km. Vietcongstrijders zijn er woens dagavond in geslaagd een strate gisch belangrijke heuvel op enkele honderden kilometers ten zuiden van de garnizoensplaats Da Nang te veroveren. Van deze heuvel werden de toevoerwegen naar een brug in een van de twee grote noord-zuidverbindingen in de dichtbevolkte provincie Koeang Ngai gecontroleerd. De ongeveer 60 man tellende be zetting van de top hield nog wei enige tijd stand maar moest zich later terugtrekken. De zestig hutten van het dorpje Vianh Phoeon in de omgeving van Da Nang gingen in vlammen op, toen Amerikaanse mariniers een operatie uitvoerden in de door de vietcong veroverde rijstvelden ten zuidwesten van de garnizoensstad. De mariniers hadden een verbor gen rijstvoorraad in een strohut ontdekt en er de brand in gesto ken. De vlammen sloegen over op de overige optrekjes. Volgens oog getuigen ontploften in sommige brandende hutten verborgen muni- bevoorraden. Van de bevolking liep niemand verwondingen op. Ook ten noordoosten van Saigon had woensdag weer een treffen met de vietcong plaats. 32 opstan delingen lieten hierbij het leven. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn vietcongrebellen er op 12 december in geslaagd mij nen te leggen in een stadion ten MOBIELE COLONNE HELPT TUINDERS lit de Hoven bij Zutphen wor den 70 hectaren tuinbouwgrond met broeikassen bedreigd door het hoge water, dat hier ver mengd is met afvalwater uit de papierfabrieken. Leden van de mobiele colonne uit Laren heb ben hier nu uitkomst gebracht door zestien pompen in te scha kelen. Het gevaar is nu groten deels geweken. Sir Humphrey Gibbs, de Brit se gouverneur van Rhodesië, heeft besloten de 250 pond ster ling niet te betalen die de rege ring van premier Smith van hem verlangt als huur voor zijn ambtswoning. Zijn adjudant, kapitein Owen, die dit meedeelde zei voorts dat de brieven van de gouverneur werden, geopend en dat ver scheidene door- 'hem verzonden telegrammen de regering in Lon den niet hebben bereikt. Wanneer de plannen van de stichting „Nationaal comité huwe lijksgeschenk prinses Beatrix" worden gerealiseerd, zal het hu welijkscadeau bestaan uit een ser vies, tafelzilver en glaswerk. Ere voorzitter van dit comité, mr. J. A. Jonkman, heeft dit op een in Den Haag gehouden persbijeen komst meegedeeld. Tot deze keuze is het comité gekomen na overleg met het prin selijk paar, dat een dergelijk ge schenk bijzonder welgevallig is. Mr. Jonkman deelde voorts mee, dat het nationaal geschenk ook daarom zo in de smaak valt, om- Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden zijn bereid met Frankrijk op 17 en 18 januari in een bijzondere vergadering van de ministerraad van de Europese economische gemeenschap de mogelijkheid te bespreken om uit de huidige crisis te geraken. Op de agenda van deze verga dering zal slechts één punt staan, n.l. de situatie in de gemeen schappen, aldus is donderdag na afloop van een bijeenkomst van het comité van vaste vertegen woordigers der E.E.G.-landen in Brussel vernomen. Aanvankelijk hadden de „vijf noorden van Saigon, waar de Ame rikaanse infanteriedivisie exercitie oefeningen hield. Volgens het door dit persbureau aangehaalde radio- statio van de vietcong vonden 80 Amerikanen hier de dood. Toen twee groepen Amerikaanse militairen de achtervolging van de vietcongstrijders inzeten, wisten deze de Amerikanen in een hinder laag te lokken met als gevolg dat de infanteristen elkaar onder vuur namen. Hierbij sneuvelden, aldus het persbureau, vijftien man. Er zijn nog steeds reactionaire elementen in Nederland die ervan dromen West-Irian terug te win nen. Dit zei de secretaris voor aan gelegenheden betreffende West- Irian, hoofdcommissaris van poli tie Legowo, woensdag in een in terview voor de televisie. Volgens Legowo tracht „Door de eeuwen trouw" op bedrieglijke wijze de jeugd van West-Irian met allerlei giften te winnen. Alle negatieve politieke elemen ten in West-Irian zijn necolim-figu- ren, verklaarde hij. (Necolim is de in West-Irian zijn necolim-figu- ren, verklaarde hij. (Necolim is de term waarmee men in Indonesië „neo-kolonialisten, kolonialisten en imperialisten" aanduidt). Legowo was van mening dat de ontwikkelingsprojecten in West- Irian zo spoedig mogelijk moeten worden verwerkelijkt. 13 en 14 januari voorgesteld als datum voor de bijzondere minis terraad. De Franse regering gaf echter de voorkeur aan de thans ook door hen aanvaarde datum.. De vergadering die zal worden voorgezeten door de Luxemburg se minister-president P. Werner, zal niet door de Europese com missie worden bijgewoond., De „vijf" hebben „bij wijze van uit zondering" hierin toegestemd. Frankrijk had dit als voorwaarde gesteld, omdat het de al meer dan een half jaar oude crisis in de Europese gemeenschappen niet wil bespreken in aanwezig heid van de commissie. BEPERKT OPTIMISME Sedert de vorige maand door de Franse regering de bereidheid werd uitgesproken om de uitno diging van de „vijf" voor een be spreking van de crisis te aanvaar den, is in Brussel geen nader contact geweest. In Europese kringen is het optimisme over de toekomstige ontwikkelingen be perkt. Dit komt o.m. voort uit net feit, dat Frankrijk ondanks in bilaterale contacten met zijn E.E.G.-partners gedane toezeg gingen heeft geweigerd vóór het einde van het jaar de begroting van de E.E.G. en Euratom goed te keuren en uit de hardnekkig heid, waarmede in Parijs wordt gesproken van een bijeenkomst van de ministers van buitenland se zaken van de „zes" inplaats van een vergadering van de E.E.G.-ministerraad. Uit dit laatste wordt afgeleid, dat de Franse regering naar op lossingen blijft streven door een akkoord tussen de zes regerin gen van de lidstaten in plaats van in een orgaan van de Europese gemeenschappen. Naar nog in Brussel wordt vernomen heeft Luxemburg, dat op 1 januari het periodieke voor zitterschap van de E.E.G.-minis terraad van Italië heeft overge nomen, een beroep gedaan op de Franse regering alsnog de begro tingen goed te keuren of deze in Brussel met zijn vijf partners te komen bespreken. Een reactie hierop is nog niet ontvangen. dat het althans ten dele dagelijks zal worden gebruikt. Het is de be doeling het cadeau te doen leveren door de Nederlandse industrie en met name door drie Nederlandse firma's. Het prinselijk paar is reeds bij twee van deze firma's op bezoek geweest om zich nader te informeren over de mogelijkheden. Mr. Jonkman onderstreepte dat. het nationaal comité is opgericht om te voorkomen, dat eventuele inzamelingsacties voor geschenken plaatselijk zouden worden „ver brokkeld". Het comité, aldus mr. Jcsikman, zal niet namens het Nederlandse volk het nationaal geschenk aan bieden. We verbeelden ons dat zeker niet, aldus de senaatsvoor zitter. Hij wees er op, dat het hu welijk in ons land verdeeld ligt en dat de inzamelingsactie wordt ge houden om uit het Nederlandse volk een geschenk te kunnen aan bieden. Het te qntvangen bedrag zal in de eerste plaats worden aange wend voor de aanschaf van een persoonlijk geschenk. Het saldo zal een nader te bepalen bestemming krijgen. Het nationaal comité vermeldt 83 namen van „representatieve Nederlanders". Voorzitters van het comité zijn mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de eerste kamer en mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzit ter van de tweede kamer. De heer H. J. de Koster, voorzitter van de raad van Nederlandse werkgevers verbonden, is secretaris en pen ningmeester is dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank. Onder de leden van het co mité, dat nog niet volledig is, be vinden zich alle commissarissen der koningin, een groot aantal burgemeesters en ook vertegen woordigers van standsorganisaties, werkgevers- en werknemersorgani saties, van sportorganisaties, van de geestelijkheid en van geestelijke stromingen, van organisaties op het terrein van het maatschappelijk werk, van culturele instellingen, van onderwijsorganisaties en van landbouworganisaties. Ook het voormalig verzet is vertegenwoor digd. Mr. Jonkman uitte de wens, dat zeer velen een bijdrage tot het na tionaal geschenk zullen geven. Grote en kleine bijdragen zijn wel kom, zo merkte hij op. Om hot geven zo gemakkelijk mogelijk te maken beschikt het comité over een eigen gironummer (no. 25 tan name van het Comité Huwelijks geschenk te Den Haag). Bovendien kan men voor het beoogde doel ook gelden storten bij alle bankin stellingen. De heer Jonkman benadrukte dat het geven een vrijwillig karak ter dient te hebben en wees er met klem op, dat bijvoorbeeld loon-in* houdingen in strijd zijn met die vrijwilligheid. Het uitvoerend co mité heeft zich gewend tot alle burgemeesters in ons land met het verzoek plaatselijke comité's te organiseren. Over tijdstip en plaats van aan bieding van het nationaal geschenk konden nog geen mededelingen worden gedaan. De hoofdstad van Mozambique, Lourenco Marques, is naar pas donderdag bekend werd dins dagavond getroffen door de hevigste cycloon van de afge lopen vijftig jaar. Drie mensen verloren daarbij het leven, er viel een tiental gewonden en honderden mensen werden dak loos. De haven was donderdag nog steeds gesloten voor de scheepvaart en verscheidene schepen wachten buitengaats in stromende regen op het afnemen van de wind. De drie mensen die de dood vonden, hadden op elektriciteits kabels getrapt die met de mas ten tegen de grond waren ge waaid. Op verscheidene plaatsen heeft de zware regenval tot overstromingen geleid. De wer velstorm is weggetrokken in noordwestelijke richting. ZUIDOOSTELIJKE WIND Boven midden-Europa ligt nog steeds het centrum van een hoge- drukgebied, dat nauwelijks van plaats verandert. Wel neemt het langzaam in betekenis af, zodat de hoogste luchtdruk boven het continent thans gevonden wordt in Noord-Rusland, waar de baro meter tot 1050 millibaar is ge stegen. Op de Atlantische Oceaan bevindt zich een uitgebreid en zeer diep lagedrukgebied, waar van de frontensystemen niet ver der doordringen dan tot boven de Britse eilanden. In onze om geving brengen ze van tijd tot tijd wat bewolking, die de nach telijke uitstraling tempert, zodat de vorst in de nacht slechts licht is. Overdag komt de temperatuur weer tot het nulpunt of enkele graden erboven. De met zuid oostelijke winden uit Duitsland aangevoerde lucht is wel bij- Jan. 7 8.47 16.46 16.49 9.28 8 8.46 16.47 18.15 10.15 9 8.46 16.49 19.46 10.48 zonder droog, zodat de wind vrij schraal is. Het centrum van de zeer strenge kou heeft zich thans verplaatst van Scandinavië naar noord- en midden-Rusland, waar meer dan twintig graden vorst voorkomt. Deze zeer koude lucht stroomt met stormsnelheid over Roemenië en de Oekraine naar het zuiden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Om het vriespunt Licht tot half bewolkt en droog weer. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. Maximum temperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 7 JANUARi v.m. n-ra. Breskens 1-31 1.54 Terneuzen 2.06 2.29 Hansweert 2.46 3.09 Walsoorden 2-56 3.19 ZATERDAG 8 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.18 2.53 3.33 3.43 n-m. 2.43 3.1S 3.58 4.08

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1