Zware mortierbeschieting van Amerikaanse buitenpost Vervoersstaking in New York duurt voort Aantal doden in Feyzin gestegen tot dertien Dr. Adenauer negentig jaar geworden GEZINSDRAMA IN PAPENDRECHT HET WEER FRANKRIJK WERKT MEE AAN NIEUWE E.E.G.-TARIEFVERLAGING DONDERDAG 6 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6600 Protest tegen gifgassen Schade van 100 miljoen dollar per dag „Doelmatig" Bataljon rebellen aangevallen De Amerikaanse verliezen in 1965 1MM*»111 u JAARCIJFERS VAN DE R. P. S. STEWART NAAR WASHINGTON PROF. FOLLIS VERDRONKEN BRAND BIJ DE N.D.S.M. VELE GEWONDEN IN ZIEKENHUIZEN VUURBOL WAARGENOMEN Verzoening met de Joden Kaarsrecht Hoogwater Zware hamer Goed huwelijk Weerbericht Zon- en Maanstanden FrtnfcerÏHgfcfi abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01Ï50 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuze* Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De vietcong heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bij zware mortierbeschietingen van een Ame rikaanse buitenpost te Khe Sank bij de Laotiaanse grens een aantal barakken vernietigd. Er zijn slacht offers gevallen onder de Ameri kaanse en Zuidvietnamese bezet ting van het kamp, dat 200 kilo meter noordwestelijk van Da Nang ligt- Deeerste beschieting vond plaats na het invallen van de duis ternis, maar de opstandelingen 'trokken zich na twee uur terug toen Amerikaanse vliegtuigen de omgeving bombardeerden en be schoten. De vietcong is de laatste dagen ook actief in het gebied rond Quang Ngai, waar buitenoosten regelmatig worden aangevallen. In de provincie Hau Nghia onge veer 30 kilometer ten westen van Saigon, hebben Zuidvietnamese oa- rachutisten dinsdag vier verpleeg sters van de opstandelingen gear resteerd. Het Zuidvietnamese oorlogska- De vakbondsvertegenwoordi- gers van het stakende vervoer personeel in New York hebben woensdag een oproep van bur gemeester Lindsay om hangen de de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract de on dergrondse en autobusdiensten te hervatten van de hand gewe zen. Een woordvoerder van vak bondsfunctionarissen verklaarde: „Geen contract, geen werk". 7 als bekend wensen de sta kers een loonsverhoging van 30 procent" efTeén vierdaagse werk week van 32 uur. Inwilliging van deze eisen zouden voor het bedrijf dat met grote tekorten werkt, extra-uitgaven van 180 miljoen dollar per jaar beteke nen. Van een aanbod om in twee jaar tijd de salarissen met in totaal 25 miljoen dollar op te trekken, wil de vakbond niet weten. Vakbondsleider Quill en ,!acht van zijn medewerkers zit ten sinds dinsdag in de gevan- .genis, omdat zii hebben gewei gerd een gerechtelijk bevel om •het werk te hervatten op te volgen. De moeilijkheden voor het verkeer in de stad waren woens dag niet zo groot als op voor- r nde dager,, doordat de foren sen die per auto naar hun werk kwamen, wat vroeger van huis waren gegaan. De staking die op nieuwjaarsdag begon, enkele uren nadat burgemeester Lind say zijn ambt had aanvaard, kost aan handel en industrie naar schatting 100 miljoen dol lar per dag. QUILL WERD GEBOREN IN IERLAND Michael Quill, de dinsdag ge arresteerde leider van de trans- portbond in New York, die latei- na een vermoedelijke hartaanval naar een ziekenhuis werd over gebracht, is uit Ierland afkom stig. Hij werd in 1905 in Kil- garvan in het graafschap Kerry geboren en maakte later deel uit van het Ierse republikeinse leger. In 1926 emigreerde hij naai de Verenigde Staten, waar hij in de staal- en kolengebieden van Pennsylvanië religieuze ar-, tikelen verkocht. Hij had nog verscheidene andere baantjes tot hij in 1934 met enkele andere Ieren de bond van transportar beiders stichtte. Het einde van de staking bij het vervoerbedrijf is nog niet in zicht. Bij de remises staan lange rijen metro-treinen opgesteld. binet heeft besloten het nachtelijk uitgaansverbod van vier uur gedu rende de Zuidvietnamese nieuw jaarsviering van 20 tot 24 januari te halveren, zo hebben regerings kringen gezegd. Volgens het Noordvietnamese persbureau zijn 28 door de viet cong gevangen genomen Zuidviet namese soldaten onlangs vrijge laten. Het persbureau meldt voorts dat in de provincie Can Tho 30.000 Zuidvietnamezen hebben gedemon streerd tegen het gebruik van gif tige chemicaliën door de Amerika nen. Generaal Wheeler, de voorzitter van het Amerikaanse comité van chefs van staven, heeft na een reis door het verre oosten in Hawaii gezegd de hervait.ing van de bom bardementen op Noord-Vietnam te zullen aanbevelen als de Noord- vietnamezen weigeren te onderhan delen. Wheeler die ook Vietnam bezocht, zei dat de aanvallen door B-52-bommenwerpers op de viet cong „do.elmatig" zijn. Het bom barderen van Noord-Vietnam met deze grote toestellen z,ou hij „alleen vragen als dit noodzakelijk is". Amerikaanse straalbommenwer- pers verrasten een bataljon opstan delingen die een onbeschutte vallei in de omgeving van Hoee oversta ken. De Amerikaanse toestellen wierpen vijftien ton bommen en volgens de bemanningen van ver kenningsvliegtuigen werden vele van de 350 vietcong-lcden gedood. Eerder waren Zuidvietnamese eenheden naar het gebied overge bracht, waar een sterke concentra- ie van de -rebellen was gemeld. De Amerikanen hebben in bet afgelopen jaar bij de strijd in Viet nam 1365 man verloren. In de voor gaande jaren tezamen kwamen er 225 Amerikanen bij acties om het leven. De getalssterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam steeg van 23.000 man aan het einde van 3964 tot 181.392 eind 1965, aldus een bekendmaking van het ministerie van defensie. >i V'iW, o, m «- m Së Kl If if In 1965 bedroeg' het netto spaaroverschot bij de rijkspost spaarbank 202 miljoen tegen 193,6 miljoen in 1964. Ingelegd werd het vprig jaar 1398 miljoen en opgenomen 1196 miljoen. Met de bijgeschreven ren.. (134 miljoen) steeg het inleggerstegoed tot 4216 miljoen op 31 december j.l. In het verslagjaar bedroeg de gemiddelde verblijftijd der spaar- gelden bij de R.P.S. 3.38 jaar. Het totaal aantal spaarreke ningen nam in 1965 met 100.000 toe en bedraagt thans 5,7 mil joen. De Britse minister van bui tenlandse zaken Michael Ste wart, zal 27 januari naar Wash ington vliegen om zich op de hoogte te stellen van de laatste ontwikkelingen in de Vietna mese crisis. Stewart zal worden vergezeld van minsiter van defensie Healey die besprekin gen gaat voeren over nauwere samenwerking tussen Engeland, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland bij de verde diging van het verre oosten, zo is van goedingelichte zijde ver nomen. Vei-wacht wordt dat Healy 31 januari naar Canberra zal doorreizen om met Austra lische en Nieuwzeelandse minis ters over hetzelfde onderwerp van gedachten te wisselen. Stewart zal na zijn besprekin gen in de Verenigde Staten rap port uitbrengen aan premier Wilson, voor deze 21 februari naar Moskou vertrekt. De sectie door de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust op het lijk van de 56-jarige Ameri kaanse prof. Richard Follis, die dinsdagmiddag uit de Heren gracht nabij het Thorbeckeplein werd opgedregd, heeft de steeds herhaalde opvatting van de Am sterdamse recherche van bureau Singel bevestigd: de Amerikaan is hoogstwaarschijnlijk door ver drinking om het leven gekomen. Er zijn geen sporen van mis- driif aangetroffen. Alleen op zijn beide onder benen circa 20 cm boven de voe ten werden enige bloeduitstor tingen geconstateerd. De oor zaak hiervan wordt toegeschre ven aan een reeds bestaande theorie van de recherche: n.l. dat de Amerikaan is gestruikeld over het lage hekwerk dat is aangebracht om te voorkomen dat auto's de gracht inrijden. Woensdagavond om ongeveer kwart over elf is brand uitgebro- kne in de timmerwinkel van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouw MaatscWipij op de werf oost té Amsteream. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De vuurgloed was aan de overzijde van het IJ op de De Ruijterkade duidelijk zicht baar. De brandweer rukte met een viertal motorspuiten uit. De Ha- vendienstl, die als blusboot is uit gerust, en toevallig in 'de buurt van de werf voer, was als eerste ter plaatse. Het was de tweede grote loods- brand gisteren in de hoofdstad. de auto te zijn geweest die de ont snapte gaswolk binnenreed en waarschijnlijk met de vonk van zijn bougies een geweldige steekvlam veroorzaakte. De man, afkomstig uit een na burig dorpje, liep zware brandwon den op. Tegen kwart voor negen woens dagochtend is men er in geslaagd de laatste vlammen te doven op de raffinaderij Rhóne-Alpes in het ten zuiden van Lyon gelegen plaatsje Feyzin, waar dinsdag brand uit brak toen ontsnapt butaangas vlam vatte. Het aantal doden als gevolg van deze ramp was woensdagmorgen tot 13 gestegen, terwijl in de zie kenhuizen in de omgeving 63 men sen met brandwonden waren opge nomen. Drie van hen verkeerden nog in levensgevaar. De stoffelijke resten van zeven slachtoffers heeft men teruggevon den. Zij staan opgebaard in een chapelle ardente in het gemeente huis van Feyzin. Het allereerste slachtoffer van de brand blijkt de bestuurder van Dit is het moment dat de eerste butaangastank in de olieraffina derij Rhóne-Alpes in Feyzin, enkele kilometers van Lyon ontplofte. Later vlogen nog en kele andere tanks de lucht in. Er ontstond een enorme vuur zee, die door bijna duizend brandweerlieden moest worden bestreden. Op dinsdag 4 januari, om streeks vijf minuten over acht 's morgens, is in de -«ehtend- schemering een zeer heldere vuurbol waargenomen. Het voorwerp is zo helder als de volle maan en bewoog zich met grote snelheid langs de noordelijke hemel. De sterre- wacht te Utrecht, afdeling meteo ren, verzoekt waarnemers van het verschijnsel hun gegevens zoals de baan langs de hemel, hoogte en richting, helderheid, tijd en tijdsduur van het ver schijnsel per briefkaart mee te delen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Alain Peyre- fitte, heeft woensdag na de wekelijkse kabinetsvergadering in Parijs medegedeeld dat het nieuwe Franse douanetarief on verwijld zal worden uitgewerkt en gepubliceerd. De ministers van buitenlandse zaken, financiën en economische zaken hebben in de kabinets vergadering van woensdag ver slag uitgebracht over de maat regelen die zijn getroffen om de tlariefverlaging van 10 procent, die met ingang van dit jaar bin nen de E.E.G. van kracht moet worden, in te voeren. De tariefverlagingen zullen van kracht worden als ze in de Franse staatscourant zijn gepu bliceerd. Dit kan nog wel enige dagen op zich laten wachten, aangezien er heel wat werk nodgi is voor het decreet van circa 300 pagina's volledig is uit gewerkt. Dr. Konrad Adenauer, voorma lig bondskanselier van West-Duits- land en thans nog voorzitter van zijn partij, de c.d.u., is woensdag negentig jaar geworden. Hij woon de 's morgens een mis bij die door een van zijn zoons, een priester, werd gecelebreerd. De plechtigheid vond plaats in de kapel van een ziekenhuis in Bonn, waar de nonnen een zelfge maakt lied zongen, dat ais titel droeg „Lied van de dappere man". In het bondsdaggebouw nam de vergenoegd glimlachende Adenauer gelukwensen in ontvangst van een groot aantal leden van het corps diplomatique, voorafgegaan door de pauselijke nuntius, aartsbis schop Bafile, die hem een portret van de paars met diens handteke ning aanbood. De Amerikaanse ambassadeur overhandigde een persoonlijke gelukwens van presi dent Johnson, waarin deze ver klaarde dat Adenauer voor het Amerikaanse volk een symbool van het nieuwe Duitsland was gewor den. Bondskanselier Erhard die ge lukwensen van de regering over bracht, verzekerde de oude staats man, dat zijn werk in dezelfde geest zal worden voortgezet. Hij overhandigde hem als geschenk een oud-Russisch ikoon. Van de socialistische partijleider Brandt kreeg Adenauer een brief, die deze als lid van de toenmalige Pruisische staatsraad in 1926 schreef aan de scheidende minister van binnenlandse zaken Severing. Adenauer heeft dinsdagavond in een vraaggesprek voor de tele visie gezegd, dat Duitslands toe komst moeilijk zal zijn zonder ver zoening met Frankrijk en het Jood- De betrekkingen tussen en de bondsrepubliek se volk. Frankrijk hadden zich niet zo ontwikkeld als hij zich had voorgesteld, maar men moest blijven trachten deze be trekkingen te verbeteren „Wat de Joden betrof was een verzoening noodzakelijk, omdat de Duitsers zoveel onrecht en zoveel misdaden tegen de Joden hadden begaan". Adenauer kreeg ongeveer 5000 geschenken, waaronder negentig flessen port uit 1876, zijn geboorte jaar. Kaarsrecht als altijd schudde de jarige tijdens de receptie in het parlementsgebouw honderden han den van ministers, diplomaten, per soonlijke vrienden en journalisten. De ontvangst kreeg een ongedwon gen karakter toen zijn klein- en achterkleinkinderen tussen de gas ten rond dartelden. Een groep volksdansers uit C-adenabbia, zijn Italiaanse vakantie-oord, gaf een voorstelling. Na de receptie woonde de oud- bondskanselier een speciale kabi netsvergadering te zijner ere bij, gevolgd door een diner dat presi dent Lübke hem aanbood en een fakkelserenade door een legerband. De kabinetsvergadering werd bij gewoond door alle nog in leven zijnde leden van zijn vier regerin gen. DONDERDAG 6 JANUARI Breskens v.m. 0.45 n-m. 1.0S Terneuzen 1.20 1.43 Hansweert 2.00 2.23 Walsoorden 2.10 2.33 VRIJDAG 7 JANUARI v.m. n.m. Breskens 1.31 1.54 Terneuzen 2.06 2 29 Hansweert 2.46 3.09 Walsoorden 256 3.19 In Papendrecht deed men woens dagmorgen de gruwelijke ontdek king, dat de 41-jarige metaalarbei der P. G. zijn vrouw en twee kin deren en zichzelf om het leven had gebracht. De dood van de man werd het eerst ontdekt. Men vond hem ver dronken in het water achter een metaalbedrijf aan het Westeind in Papendrecht. Nadat het stoffelijk overschot van de man was gebor gen begaf een arts zich naar de woning om de echtgenote op de hoogte te stellen. Hij kreeg echter geen gehoor., De gordijnen waren gesloten. Om dat hij dit vreemd vond, drong hij het huis binnen. Tot zijn ontzetting vond hij de stoffelijke overschot ten van de 38-jarige mevrouw G. en haar twee kinderen, een 12- jarige jongen en een 10-jarig meis je. Zij Bleken met een hard voor werp op het hoofd te zijn geslagen. De rijkspolitie te Papendrecht en het parket te Dordrecht stelden terstond een onderzoek in. Hoewel men ten aanzien van tal van aspec ten van dit drama vooralsnog in het duister tast, meende men te kunnen vaststellen dat de man zijn vrouw en kinderen dinsdagavond of 's nachts om het leven heeft ge bracht en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. Het drama moet zich volgens de officier van justitie te Dordrecht, mr. W. A. de Saint Aulaire, dins dagavond tegen bedtijd hebben af gespeeld. Volgens de officier most. G. al lang met de lugubere plan nen hebben rondgelopen. De uit voering van zijn voornemens be gon dinsdag, toen G. een zware hamer van zijn bedpijf meenam naar huis. Juist voor zijn vrouw naar bed wilde gaan, sloeg hij haar in de slaapkamer neer. Daarna volgden de twee kinderen die al in hun bedjes lagen. Vervolgens zette G. zich aan tafel in de huiskamer om een afscheidsbrief te schrijven. Toen hij daarmee klaar was, verliet hij het huis om naar het bedrijf te gaan, waar hij al jaren werkte en van waar hij de moker had meege nomen. Omstreeks kwart over één kwam hij daar aan. Na de moker op zijn plaats terug te hebben gezet, ging G. naar de geul achter het bedrijf. Daar sloeg hij de hand aan zich zelf. Later werd op die plaats de jas en de pet van de metaalbewer ker gevonden. Papendrecht is geschokt over het gebeurde. Niemand begrijpt hoe G., vader van een keurig ge zin, zo heeft kunnen handelen. Voor zover bekend liet het huwe lijk niets te wensen over. De recherche van de rijkspolitie is ondanks het feit dat de zaak duidelijk lijkt, nog bezig met eert onderzoek onder leiding van kapi tein Lanting. Dr. J. Zeldenrust heeft de sectie verricht. TEMPERATUREN OM HET VRIESPUNT Het centrum van een zeel» krachtig hogedrukgebied ligt bo« ven Duitsland en verplaatst zich thans nog maar weinig in ooste lijke richting. Het blokkeert de mogelijkheid voor de zeer koude lucht boven Scandinavië om naa* het zuiden uit te stromen. Deze zeer koude lucht het vroor in Scandinavië in de laasta' dagen 20 tot 35 graden Celsius wordt thans in de richting van Finland en Rusland gedrongen door zachte oceaanlueht, die door een zeer diepe depressie bij IJs land poolwaarts wordt gestuwd. Onze omgeving ligt aan de westflank van het krachtige hogedrukgebied boven midden- Europa. Zwakke tot matige zuid oostelijke winden voeren hier koude en droge lucht uit Duits land aan. 's Nachts vriest het ech ter licht, omdat bewolking, af komstig van frontensystemen bo ven d'ë Britse eilanden, in de ho gere luchtlagen is doorgedrongen en de nachtelijke uitstraling tem pert. Tengevolge van deze wolkenvel den loopt de temperatuur echter overdag niet veel op en blijft in de buurt van het vriespunt of komt er slechts enkele graden boven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Temperaturen om het vriespunt tot enkele graden boven nul. Jan. 6 8.47 16.45 15.37 8.24 7 8.47 16.46 1.6.49 9.28 8 8.46 16.47 18.15 10.15 9 8.46 16.49 19.46 10-48 10 8.45 16.50 2U6 11.13

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1