Eerste Kamer keurde burgerlijke pensioenwet goed RAADSLID STELT VRAGEN OVER EXPLOSIE IN DORDRECHT Watersnood in geheel West-Duitsland VERHOGING PREMIE VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSVERZEKERING DE ONDERGANG VAN UHR Loop der bevolking over 1965 Plooien rechttrekken DE „ORINOCO" REDT 27 ZEELIEDEN VAN LIBANEES SCHIP WEER NEGER VERMOORD IN DE VER. STATEN HERZIENING WET OP EREMISDAAD IN ITALIË KINDERMOORDEN IN ENGELAND Nederlandse autodieven in België aangehouden DE WILLEMIJN WEER OVEREIND BERGEN (Limburg) WEER GE-ISOLEERD Dode en drie gewonden bij verkeersongeval V erkeer songeval met dodelijke afloop KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk NOG ZEVEN GEWONDEN IN ZIEKENHUIZEN Radio-actieve cellen NIEUWE OVERVAL OP BRUSSELSE JUWELIERSZAAK N. A. M. STOPT BORING BIJ VLIELAND BB-bi jstandspotentieel ingezet bij bestrijding wateroverlast HET INFLATIEGEVAAR IN DE VER. STATEN Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteren de nieuwe algemene burgerlijke pensioenwet aangenomen. Met veel waardering werd gesproken over de inhoud van dit wetsont werp, thans verdedigd door minister Smallenbroek en des tijds (op 26 februari van het vorig jaar) ingediend door diens ambtsvoorganger, mr. E. H. Toxopeus. Die waardering varieerde van „zeker aanvaardbaar" tot „een aantrekkelijk pakket" en werd o.m. een belangrijke verbetering en een waardevolle voorziening genoemd. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heren Troostwijk (arb.), Van de Vliet (vvd), Knottnerus (chu), Theijs- sen (kvp) en Van Dijken (arp). Minister Smallenbroek noemde het ontwerp „een goede wet" en vond de nieuwe regeling een voorbeeld voor de pensioen regeling in het bedrijfsleven. „Het wetsontwerp betekent voor velen een belangrijke ver betering", zo vatte hij zijn in drukken samen. Uitvoerig werd tijdens het debat ingegaan op een aantal bezwaren en onvol komenheden, die naar de mening van de vijf afgevaardigden nog kleven aan het ontwerp van wet De bemanning van de Neder landse sleepboot „Orinoco" heeft 27 opvarenden gered van het Libanese schip „Noemi" (7070 brt.). De „Noemi", een liberty- schip onder Panamese vlag, was ten zuiden van de Masirah-eilan- den voor de kust van Oman op de rotsen gelopen. Het was met een lading suiker onderweg van Cuba naar Irak. De „Orinoco" is van zijn standplaats Bahrein te hulp ge sneld en bereikte op nieuwjaars dag de „Noemi", die water maakte en in een moeilijke situatie verkeerde. Het bleek dat het schip niet te redden was. De „Orinoco" is naar Bahrein terug gekeerd. In een steeg in Tuskegee in de Amerikaanse staat Alabama is het stoffelijk overschot van de 22-jarige neger Samuel Young - gevonden. Young was lid van een beweging voor rassengelijk- heid. In verband met de dood van de neger is een blanke aange houden, die echter niet formeel in staat van beschuldiging is gesteld. Naar de politie meedeelt 'wordt het onderzoek voortgezet. De neger bleek te zijn dood- geschoten. Hoewel Tuskegee en omgeving lang het middelpunt zijn ge weest van grote activiteit van de beweging voor burgerrechten, zijn er de afgelopen jaren geen gewelddaden voorgekomen. De Italiaanse minister van justitie, Oronzo Reale, heeft in een interview met het invloed rijke blad „La Stampa" toege zegd dat hij de wet op de ere- misdaad in Italië zal herzien. Krachtens deze wet kregen jaloerse echtgenoten of boze vaders dikwijls korte straffen nadat zij verleiders van hun vrouwvolk hadden gedood. De kritiek op deze wet be reikte een hoogtepunt toen een rechtbank in Catania (Sicilië) vorige maand een schoolmeester tot twee jaar en elf maanden ge vangenisstraf veroordeelde we gens het doden van een hoog leraar die zijn 20-jarige doch ter had verleid. De onderwijzer werd veroordeeld krachtens art. 587 van het wetboek van straf recht, getiteld: „Doodslag en'per soonlijk letsel als erezaak" Minister Reale zei in het in terview dat hij het kabinet vol gende maand een voorstel zal voorleggen tot herziening van dit artikel. Het aantal kindermoorden in Engeland neemt nog steeds toe. De politie van St. Helens in de buurt van de Cheshire-heide waar kinderlijken in ondiepe gra ven zijn aangetroffen, vond men 'dinsdag het lijk van een 9-jarig meisje dat sinds maandagavond werd vermist. Zes dagen geleden verdween een 5-jarig meisje uit Bloxwich, eveneens in de buurt van deze heide. Men vreest dat ook dit kind het slachtoffer van misdaad is geworden. Minister Smallenbroek was het daar mee eens. Er zullen, zo zei hij, nog een aantal plooien moeten worden rechtgetrokken. Meegedeeld werd, dat na de tot standkoming van de pensioen wet de daaruit voortvloeiende algemene maatregelen van be stuur zo snel mogelijk het licht zullen zien. Zodra het ontwerp tot wet is verheven, aldus de be windsman, zal al het nodige wor den verricht om alle belangheb benden over de iuhoud van de pensioenwet nader te infor meren. De senaat verenigde zich voorts met een tweetal voorstel len tot wijziging van de toeslag- wet Indonesische pensioenen 1960. In de omgeving van de Bel gische plaats Turnhout zijn maandag twee Nederlanders ge arresteerd, die met een gestolen auto op weg waren naar Antwer pen. Blijkbaar onder de invloed van sterke drank waren zij de weg kwijt geraakt en vastgelo pen op een doodlopende zand weg. De Belgische rijkswacht vond hen daar, slapend in de auto. Het tweetal, P. v. d. Z. en P. S. uit Tilburg, werd naar Turn hout overgebracht. Zij konden zich niet herinneren waar zij de auto hadden ontvreemd. De Zaanse kustvaarder „Wille- mijn", die enkele dagen geleden in de Rotterdamse haven is ge kapseisd, is maandag met ver eende krachten weer overeind gebracht. De „vereende krach ten" bestonden in dit geval uit twee grote drijvende bokken en een pompboot. Door de stijging van de Maas is gisteren het Noord-Limburgse dorp Bergen voor de derde maal binnen drie weken van de bui tenwereld afgesloten. Er werd via de rijksweg Venlo-Nijmegen weer een pen deldienst naar het dorp onder houden. B. en W. van de ge meente Bergen hebben besloten de pendeldienst door te trekken naar het naburig plaatsje Aijen, dat eveneens geïsoleerd is. De ongeveer 70-jarige mevr. J. K.--H. uit Beverwijk is gisteren bij een verkeersongeval op rijksweg 9 in Limmen gedood. Verder werden twee personen ernstig en een licht gewond. Een auto, waarin twee be jaarde echtparen uit Beverwijk zaten, werd van achteren aange- reden door een andere auto. Ernstig gewond werden mevr. B. uit Beverwijk en de bestuurder van de andere auto, de heer v. d. P. uit Alkmaar. De heren K. en 1 B„ die voorin de auto zaten en veiligheidsgordels om hadden, werden niet of nauwelijks ge wond. De auto's die over de kop sloe gen, werden vernield. De 40-jarige mevrouw E. P. Verbruggen, wonende in Hilver sum, moeder van vijf kinderen, is maandagnacht in het zieken huis Zonnestraal overleden aan zware verwondingen die zij had opgelopen bij een verkeersonge val. Zij reed 's middags op het fietspad van Hilversum naar Loosdrecht. Bij het oversteken van de weg ter hoogte van „Zon nestraal" werd zij gegrepen door een auto. Het slachtoffer werd tientallen meters over het weg dek meegesleurd en zwaar ge wond in het ziekenhuis opgeno men. Beroepen te Hoedekenskerke en Baarland ds. W, Laurens te Geervliet. Zeven personeelsleden van het chemische bedrijf Chefaro te Dordrecht, dat maandag door een zware explosie werd getroffen, worden nog in ziekenhuizen ver pleegd. Twee van hen, de 3S-jarige heer J. Schiitt uit Dordrecht en de 24-jarige heer M. A. Groenevcld uit Dubbeldam, zijn er vrij ernstig aan toe. Nog steeds is onbekend wat de oorzaak van de ontploffing is ge weest. Men is bezig enige orde in de chaos rond de peroxude-afdeling te scheppen om iiet onderzoek te vergemakkelijken. Inmiddels heeft een lid van de gemeenteraad van Dordrecht vra gen gesteld aan b. en w. over de explosie, de derde die zich in en kele jaren tijds in de z.g. M.A.C.- afdeling van de Chefaro heeft voorgedaan. Dit lid ,de heer J. Groenewegen (partij v. d. arbeid), vraagt of wel de nodige veilig heidsmaatregelen worden getrof fen die explosies in dit bedrijf menselijkerwijs gesproken uitslui ten. Voorts vraagt hij welke veilig heidsmaatregelen zijn getroffen om het gevaar van radio-actieve be stemming te voorkomen, dit met het oog op het feit dat op betrek ten overzicht van de enorme ravage op het terrein van het chemische bedrijf Chefaro aan de Kilkade. kelijk korte afstand van het be drijf dichtbevolkte woonwijken lig gen. Als b. en w. tot de conclusie komen, dat geen of onvoldoende maatregelen zijn genomen, wat denken zij hieraan dan te doen? Het raadslid doelt met zijn vraag over radio-actieve besmetting op radio-actieve cellen, die hun func tie hebben in de alarminstallatie van het bedrijf. Volgens de be drijfsleiding is de straling hiervan echter ongevaarlijk. Volgens voorschrift zijn zij ech ter geregistreerd en moeten zij bij eventuele calamiteiten worden op gespoord. Brussel heeft in het nieuwe jaar reeds zijn eerste gewapende overval. Maandag is in een win kelstraat in het centrum van de stad voor verscheidene honderd duizenden Belgische francs ont vreemd uit een juwelierszaak. De twee bandieten die Spaans spraken, dwongen met een revol ver een verkoopster achter de toonbank op de grond te gaan liggen. Met een veertigtal kost baarheden, die zij bemachtigden na een vitrine te hebben inge slagen, maakten zij zich met een auto uit de voeten. De zware aanhoudende regen val dreigt in het zuiden en wes ten van de Duitse bondsrepu bliek nieuwe overstromingen te veroorzaken. Het peil van de Rijn, dat al sinds vijf weken boven de vijf meter ligt, is nu tot 6% meter gestegen, waar- De Nederlandse aardoliemaat- schiappij te Oldenzaal heeft mee gedeeld dat haar exploratiebo ring bij Vlieland, die werd ver richt met het boorplatform Oriënt Explorer", zonder resul taat moest worden beëindigd. Het platform zal, zodra de weersom standigheden dat toelaten, naar de Rotterdamse droogdokmaat schappij in Rotterdam worden versleept. De ziekenfondsraad deelt mep, dat op twee na alle ziekenfondsen met ingang van 1966 de premie voor de vrijwillige ziekenfondsver zekering hebben verhoogd. De ge middelde premie, welke op het einde van 1965 per verzekerde van 16 jaar en ouder 4,27 per week bedroeg, steeg daardoor tot 5,06 per week. In januari 1965 varieerde de premie bij de onderscheidene fond sen van 2,88 tot 5,35 Thans lopen de premies uiteen van f 3,60 tot 5,64. Od vijf na hebben de zieken fondsen zich aangesloten bij negen regionale verrekenkassen. Per ver rekenkas zal een volledige ver evening van premies en kosten plaatsvinden. Daarbij wordt ge streefd naar eenzelfde premie per gebied. Als overgangstoestand wordt door een aantal verreken kassen voorlopig een beperkte dif ferentiatie van premies gehand haafd als gevolg van niet onbe langrijke verschillen in het peil van de kostendekkende premie per af zonderlijk fonds. De ziekenfondsraad heeft de premieverhogingen goedgekeurd. Als gevolg van het volledig in werking treden van de zieken fondswet op 1 januari 1966 zijn de verstrekkingen voor de vrijwillig verzekerden thans geheel gelijk aan die der verplichte verzekering en bejaardenverzekering. door tussen Koblenz en Ander- nach geen scheepvaart mogelijk is. De autoveren bij Linz en Andernach zijn gestremd. Ver scheidene wegen zijn onbruik baar. Ook op de Wezer is het ver keer tot stilstand gekomen en wel tussen Münden bij Hanno ver en Bremen. In het midden deel van de loop der rivier stroomt het water over de oevers. Ook de Main is buiten zijn oevers getreden. Voor het Noordzeegebied in de Duitse Bocht gold maandag avond een waarschuwing voor storm, windkracht 10. De Moezel heeft wegen on der water gezet in de buurt van Trier. De Neckar en de Lahn hebben een kritiek peil bereikt. Ook de Saar is sterk gewassen en heeft bij Saarbrücken een hoofdverkeersweg overstroomd. WANDELENDE WIJNBERG Intussen doen zich als gevolg van de hevige regenval op vier plaatsen grondverschuivingen op grote schaal voor. Dit is o.m. het geval bij de badplaats Bad Vil- bel is Hessen, waar de spoorlijn FrankfortKassei wordt be dreigd, en in de omgeving van de Saarlandse plaats Körprich waar 10 tot 15 miljoen kubieke meter aarde naar een dal schuift. Tussen Trier en Luxemburg is de grote verkeersweg door een grondverschuiving geblokkeerd, terwijl de „wandelende wijn- bei\l" in Nittel aan de boven loop' van de Moezel, die eind december een gevaarlijke toe stand had geschapen, weer in beweging dreigt te komen. Door het buiten haar oever treden van de Eerbeekse beek dreigen de industriële afvalstof fen die zich in het beekwater bevinden, schade toe te brengen aan de land- en tuinbouwgron- den in de omgeving van Brum- men. Voor het wegpompen van dit water is een beroep gedaan om de mobiele colonnes, beho rend tot het bijstandspotentieel van de organisatie bescherming bevolking. Het hoofd van deze organisa tie heeft toestemming gegeven voor de inzet van zestien B.B.- spuiten behorende tot deze mo biele colonnes en afkomstig van het depot te Laren. Men is ter plaatse aan het verkennen op welke wijze het water verplaatst kan worden zonder andere ge bieden schade te berokkenen, zo deelt het ministerie van binnen landse zaken mede. TERNEUZEN M. V. Tot. Geboren 207 181 388 Elders geb. 6 2 8 Gevestigd 758 799 1557 Vermeerdering 1953 Overleden 82 51 133 Elders overl. 5 2 7 Vertrokken 414 411 825 Vermindering 965 Bevolking vermeerderd met 988 Bevolking op M. V. Totaal 1 jan. 1965 9073 9062 18135 1 jan. 1966 9543 9580 19123 Vermeerderd 470 518 9S8 Geboren, elders woonachtig- 223 Overleden, elders woonachtig: 158? Huwelijken (waarvan 1 voltrokken in het buitenland): 175 Echtscheidingen: 7 'Levenloos aangegeven kinderen (waarvan 9 uit Terneuzen): 16 Erkenningen: 4 GROEDE V. Tot. Geboren 17 17 34 Gevestigd 42 42 84 Vermeerdering 118 Overleden 12 15 27 Vertrokken 41 37 78 Vermindering 105 Vermeerderd met 13 Bevolking op M. V Totaal 1 jan. 1965 921 8891 181.0 31 dec 1965 927 896 1823 Vermeerderd 6 O 7 13 Huwelijken: 19 50 „De Gong des Doods?" her haalde Aram, „de gong, die het hele eiland zal vernietigen, als er op geslagen wordt, -is daarin het knalpoeder verwerkt? Dat lijkt mij onwaarschijnlijk, er zou een veel te grote hoeveelheid van nodig zijn om een heel eiland weg te vagen." „Dat is zo," gaf Lode toe, maar die vernietiging zou niet komen door het knalpoeder maar door een botsing van water en vuur. Er is een plaats in de vulkaan, waar slechts een dunne bergwand het aardse vuur van de zee scheidt. Op die plaats is een ruimte uitgehouwen, waar een reusachtige hoeveelheid van dit poeder is opgeslagen. Een slag op de gong der doods zou dit poeder ontsteken en als gevolg van de ontploffing zou de zwakke wand bezwijken. Met geweld zou de zee in de berg dringen en bij de vreselijke strijd tussen vuur en water zou de vulkaan uiteen barsten, het eiland in zijn ondergang mee sleurend." „Onwillekeurig was hem bij deze beschrijving het angstzweet uitgebroken. „Moge de gong nooit gebruikt worden," mompelde hij, zich het voorhoofd afwissend. „Ja," zei plotseling een koele,, heerszuchtige stem, „moge zij nooit gebruikt worden!'" En opkijkend zagen zij Maya, die onhoorbaar was binnengeko men. Zij hief de gouden sleutel, die zij altijd bij zich droeg, plech tig op en keek van Haraid naar Aram. „Moge ik nooit genoodzaakt zijn om met deze sleutel de zwar te deur t.e openen en af te dalen naar de plaats waar zich de gong des doods bevindt!" - Volgens „Wallstreet Journal" is naar de mening van de meeste Amerikaanse economisten een van de grootste gevaren die de Amerikaanse economie in 1966 zullen bedreigen, het inflatiege vaar. Het blad stelt echter, dat er onder economen, regeringsfunc tionarissen, zakenlieden of con sumenten in het algemeen wei nig overeenstemming bestaat over de ernst van de huidige in flatie of over wat inflatie in feite is. Dit verschil van mening is volgens het blad meer dan een academisch geschil. De be rekeningen van regeringsfunc tionarissen, zakenmensen en zelfs die van consumenten met betrekking tot de ernst van de inflatiedreiging zullen een be langrijke invloed hebben op de koers die de economie dit jaar zal volgen. Door deze bereke ningen zal worden bepaald of de Federal Reserve Board verdere kredietbeperkende maatregelen zal nemen, of de regering verdergaande maatregelen zal nemen tot beperking van de in vesteringen in het buitenland en voor het tegengaan van binnen landse prijsstijgingen en of de zakenwereld en de consumenten meer zullen besteden en minder zullen sparen, hetgeen zeker zou bijdragen tot een mogelijke in- flatiespiraaL HOEK M. V. Tot. Geboren 19 27 46 Ingekomen 40 48 88 Vermeerdering 134 Overleden 14 12 26 Vertrokken 47 53 100 Vermindering 126 Bevolking vermeerderd met 8 Bevolking op 31 dec. 1964 31 dec. 1965 M. V. Totaal 1286 1183 2469 1284 1193 2477 Vermeerderd 2+10 +8 Aantal huwelijken: 14 Huwelijksaangiften: 13 Huwelijkstoestemmingen: 2 F.chtscfieidingen: geen Elders geboren: 17 Elders overleden: 12 Geboren, elders woonachtig: Overleden, elders woonachtig: 4 SLUIS M. V. Tot. Geboren 18 20 38 Gevestigd 58 73 131 Vermeerdering 169 Overleden 13 12 25 Vertrokken 71 68 139 Verminderd 164 Vermeerdering 5 Bevolking op M. V. Totaal 31 dec. 1964 1320 1334 2654 31 dec. 1965 1312 1347 2659 8+13 +5 Huwelijken: 21 Echtscheidingen: geen ZAAMSLAG M. V. Tot. Geboren 26 14 40 Elders geb. 12 6 18 Gevestigd 63 58 121 Overleden behorende tot andere gem. 3 1 4 Vermeerdering Vertrokken 53 67 120 Overleden 8 6 14 Elders overl. 7 9 16 Vermindering Bevolking op 31 dec. 1964 31 dec. 1965 150 M. V. Totaal 1603 1519 3122 1639 1516 3155 36 3 +33 Aantal voltrokken huwelijken: 31 Echtscheidingen: geen

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 2