Newyorkse stakingsleider Quill gearresteerd eist Ramp twaalf in Feyzin mensenlevens Communisten willen geen vredesonderhandelingen Reusachtige verkeersopstoppingen RADIO DE KOCX Gasontploffingen en zware branden Amerikanen verdrijven vietcong-rebellen met traangas HET WEER HUMPHREY: Vietcong uit Mekong-delta verdreven Vergissing Weerbericht Gas zonder effect. De Philippijneni en Vietnam Noord-Vietnam noemt Amrikaanse vredespogingen „bedrog" Hanoi houdt zich aan Genève Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNïnj z,ru. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRIJE WOENSDAG 5 JANUARI 1966 22e Jaargang - No. 6599 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur voormiddag. Michael Quill, de leider van de 35.000 man trein- en buspersoneel in New York wier staking de stad op de rand van een chaos brengt, is dinsdag met vier van zijn me dewerkers gearresteerd en naar tie gevangenis gebracht. De vijf mannen wordt minach ting van het hof ten laste gelegd omdat ze geen gevolg hebben ge geven aan een rechterlijk bevel de staking te beëindigen. Kort voor zijn arrestatie riep de koppige, van Ierse afkomst zijnde vakbondsleider op 'n pers conferentie in een stampvolle zaal van 't Americanahotel waar ook de onderhandelingen met de ■directie van het gemeentelijk ver voerbedrijf zijn gevoerd: „De rechter kan doodvallen in zijn zwarte toga. Wij zullen de sta king niet beëindigen." Hij zei er niet tegenop te zien naar de gevangenis te moeten gaan. Er waren plaatsvervangers aangewezen die volledig bevoegd waren de onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst voort te zetten terwijl de staking gaande zou zijn. „Wij zullen met geen cent min der genoegen nemen dan wij als eis ter tafel hebben gebracht", zo •riep Quill uit. Op de vraag of hij al eerder in de gevangenis had gezeten, antwoordde Quill: „Mijn familie bestond uit een stel gevangenis- -boeven." Bussen en ondergrondse treinen reden niet Rechter "Abraham Celier van het hooggerechtshof had Quill tot dinsdag 11 uur plaatselijke tijd (17 uur Ned. tijd) respijt ver leend. De vakbondsleider begon zijn persconferentie om 10.40 uur plaatselijke tijd. De gevolgen van het niet rij den van de ondergrondse treinen en bussen werden dinsdag in New York sterker gevoeld dan op de voorafgaande dagen van de staking. In tegenstelling tot maandag de eerste werkdag waarop de staking werd gehouden gaven veel automobilisten geen gehoor ran de oproep van burgemeester •lolin Lindsay hun wagens thuis te laten. In het ochtendspitsuur stond de politie op een gegeven moment op het punt de bruggen en de tunnel die de verbinding vormen tussen de voorstad Queens en het eiland Manhattan, te sluiten. Wilde tonelen Het kwam tot wilde tonelen toén rechercheurs de zaal bin nenkwamen om de vakbondslei ders te arresteren. Journalisten en cameramannen drongen el kaar schreeuwend opzij, stoelen en tafels omgooiend om getuige te kunnen zijn van de arrestatie. Driemaal probeerde Quill iets te zeggen, maar zijn woorden gin gen in het tumult verloren. Mil joenen televisiekijkers konden het schouwspel volgen. Tenslotte werd Quill de zaal uitgeleid. Voor de gevangenis vroeg een verslaggever de vak bondsleider hoelang hij in de ge vangenis dacht te blijven. „Tot we creperen", was het antwoord. Chaos De heropening van de scholen, die de dag tevoren met het oog op de staking dicht waren geble ven, droeg dinsdag nog bij tot de verkeerschaos. Hoewel de burgemeester her haalde malen via radio en televi sie een beroep op de bevolking deed niet per auto naar het werk te gaan en zo mogelijk thuis te blijven, kwamen er dinsdagmor gen reusachtige verkeersopstop pingen voor. De verliezen die de Newyorkse zakenwereld door de staking lijdt, worden geschat op 100 miljoen dollar per dag. De stakers eisen een loonsver hoging van 30 procent en een vierdaagse werkweek van 32 uur. De directie van het gemeentelijk vervoersbedrijf, al met een groot financieel tekort kampend, heeft de eisen „fantastisch" genoemd. Nog een staking? Terwijl Quill naar de gevange nis werd gebracht, doemde de mogelijkheid van een staking in een andere vervoerstak op. Lei ders van het personeel van de Long-Islandspoorweg waar schuwden dat het overbelaste dienstschema de veiligheidsgren- zen dreigde te boven te gaan. De spoorwegmaatschappij heeft sinds de staking bij de onder grondse en de busdienst begon, een groot aantal extra treinen la ten rijden. Vakbondsleiders bij deze maat schappij dreigden een staking te zullen uitroepen, wanneer de vei- ligheidsgrenzen werden over schreden. Deze stap zou het Newyorkse vervoerssysteem de genadeslag geven. Hartaanval De leider van het stakende per soneel, Michael Quill, werd dins dag nog geen twee uur nadat hij in een gevangenis was opgeslo ten, door een hartaanval getrof fen. Hij is per ambulance naar eeri ziekenhuis overgebracht., nadat hem in de gevangenis al zuurstof was toegediend. Van de 60-.jarig» vakbondsleider was hekend, dal hij een zwak hart had. Op dc persconferentie kort voor zijn ar restatie had hij zich erg opge wonden. WATER Itteren in Zuid-Limburg wordt de laatste tijd wel heel erg ge plaagd door het abnormaal hoge water. Hier een beeld uit de dorpskern, waar de geveltjes zich spiegelen in het water van de geheel blank staande straat. ;KTrir- ii Him -T «eB? ,i De „drie-continenten conferentie" te Havanna Op de maandagavond in Ha vanna geopende „drie-continen tenconferentie van anti-imperia listische krachten" hebben als eersten het woord gevoerd presi dent Dorticos van Cuba en de secretaris-generaal van de con ferentie, de Egyptenaar Joessef el Sebai. Beiden onderstreepten de „noodzaak van solidariteit der volkeren die zich van het imperialisme, kolonialisme en neo-kolonialisme willen bevrij den". Sebai begroette de afge vaardigden van „nationale be vrijdingsbewegingen" uit ver scheidene Latijns-Amerikaanse' landen. Premier Castro was op de openingsbijeenkomst aan wezig. (Adv.) TERNEIJZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Wandelende berg verdrijft ■27 gezinnen uit hun huizen Verjaagde bewoners kijken naar .hun vernielde huizen aan de tyïaldstrasse in Körprich, district Saarlouis. Tot nu toe heeft een ■wandelende berg 27 gezinnen uit 'hun woningen verdreven. Alle pogingen de grondverschuiving tot staan te brengen, zijn mis lukt. De situatie moet worden toegeschreven aan de hevige, constante regenval van de laat ste weken. De grote Franse olieraffinade rij te Feyzin, op 10 km ten zui den van Lyon, is dinsdag getrof fen door een reeks ontploffingen, gevolgd door een geweldige brand. Volgens officiële ge gevens worden twaalf mensen vermist, terwijl 63 personen in ziekenhuizen zijn opgenomen. Onder de gewonden bevinden zich verscheidene mensen met zware brandwonden. Omstreeks kwart over vijf in de middag was de brandweer de toestand meester. Het gevaar voor nieuwe explosies scheen toen geweken en de bewoners van Feyzin, die eerder waren geëvacueerd, mochten naar hun huizen terugkeren. Butaan en propaan De materiële schade is aan zienlijk. Vier of vijf reservoirs met 1250 kubieke meter butaan en propaan en een tank met 6500 kubieke meter ruwe olie zijn een prooi van de vlammen gewor den. Verder is een groot deel van de installaties van de raffi naderij vernield of beschadigd, terwijl ook een aantal huizen in Feyzin min of meer ernstige schade heeft opgelopen. Tot op kilometers afstand zijn alle rui ten als gevolg van de explosies stuk. De raffinaderij van Feyzin die eigendom is van de „Union Gé nérale dëS Pétroles", verwerkt hoofdzakelijk olie uit Algerië. De uiterst moderne installaties, waarvan de bouw in 1964 be gon, hebben ongeveer 180 mil joen gulden gekost. Er werken omstreeks 250 mensen. Het werk is grotendeels geautomatiseerd. Geweldige explosies Het ongeluk ontstond doordat een kraan van een butaanreser- voir lekte. Toen dit werd ont dekt, hing er al een grote wolk gas tot over de nabijgelegen weg van Lyon naar Vienne. Vóórdat men deze weg voor het verkeer kon afsluiten, bracht een vracht auto die de wolk binnenreed, het gas tot ontploffing. Tussen half negen en tien uur in de ochtend deden zich drie reusachtige ex plosies voor, waardoor een grote brand ontstond. In de middag ontstond in het gebied van Lyon nog een zware brand. Ditmaal was het een brand in een kartonopslagplaats van de fabriek „Rhodiaceta" in de voorstad Vaise, waarvoor de brandweer van Lyon te hulp werd geroepen. Het vuur ging gepaard met een zware rookont wikkeling. Nog 34 mensen vermist Volgens een later bericht zijn de stoffelijke resten van twaalf slachtoffers tien brandweer lieden en twee employé's van de raffinaderij geborgen. Toen werden nog 34 mensen vermist, onder wie verscheidene inge nieurs en andere technici. Dinsdagavond brandde nog een grote olietank. Als voor zorgsmaatregel mochten de ge- evacueerde bewoners van Fey zin en andere dorpen in de om geving nog niet naar hun wo ningen terugkeren. Ook de ver keersweg en de spoorweg in de nabijheid van de raffinaderij mogen niet worden gebruikt. President De Gaulle verzocht de plaatselijke autoriteiten zijn leedwezen te betuigen aan de na bestaanden van de slachtoffers. Hij stelde persoonlijk 50.000 franks beschikbaar voor de leniging van de nood. Zuidoostenwind Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag ontwikkelde zich een krachtig hogedrukgebied boven West-Europa, dat in langzaam tempo naar het oosten bewoog. Het zal het weer in ons land ook vandaag beheersen. In de nacht wordt plaatselijk mist gevormd, die zich tot in de ochtend zal handhaven. Overigens wordt aanvankelijk droog weer met opklaringen verwacht bij een overwegend matig zuidoostelijke wind en lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. Boven de golf van Biskaje is zachte lucht aanwezig, die naar het noorden opdringt. Hiermee sa- „jngsvliegtuigje werd door de op- rnenhangend zal er later op de SJ„„v, tv dag meer bewolking komen en is er een kans, dat er tegen de avond wat neerslag uit het zui den komend ons land bereikt. Vice-president Humphrey heeft in de Amerikaanse hoofdstad tegen verslaggevers gezegd, dat hem op zijn reis in het verre oos ten uit niets gebleken was dat de communisten werkelijk vredes onderhandelingen over Vietnam willen beginnen. Humphrey had aan president Johnson verslag uitgebracht van zijn reis naar Tokio, Manilla, Taipeh en Seoel. De vice-president zei dat hij aan de staatslieden die hij in het verre oosten had ontmoet, een memorandum had gegeven over de aard van de Amerikaanse krachtsinspanning in Vietnam en de initiatieven die Washington tot nu toe heeft genomen om tot een vreedzame regeling van de kwes- tie-Vietnam te komen. Het memo randum was gunstig ontvangen. Humphrey had er voorts de na druk op gelegd, dat het Ameri kaanse vredesoffensief volkomen eerlijk is en zolang als nodlig is zal worden voortgezet. De strijd om de rijstoogst in de delta van de rivier de Mekong is volgens een Amerikaans woord voerder in het nadeel van de Vietcong geëindigd. Een et-maal lang werd tussen de rijstvelden verwoed slag geleverd. Maandag bedroeg het aantal gesneuvelde rebellen meer dan honderd. Voorts werden ruim 500 ver (lachte personen aangehouden. Voor het eerst werd in dit ge deelte van Vietnam een Ameri kaanse eenheid in de strijd ge worpen: de 17e luchtlandingsdi visie, welke onder dekking van de artillerie verscheidene honderden opstandelingen wist te verdrijven. De gevechten waren begonnen toen Zuidvietnamese para's naar dit gebied waren gezonden op be richten, dat de vietcong' de plaat selijke boeren dwong een deel van de nieuwe rijstoogst af te staan. Een Amerikaans verken- traangas gebruikt om de guerilla- strijders te verdrijven uit hun schuilplaatsen in de rimboe. Het gas werd verspreid uit hef- schroef vliegtuigen. De actie heeft echter geen effect gesor teerd. Amerikaanse vliegtugien be stookten de stellingen van de vietcong met bommen en raketten en Amerikaanse en Nieuwzee- landse artillerie hielden de stel- lnigen voortdurend onder vuur. Tenslotte trokken de guerilla- strijders zich terug. Volgens een Amerikaanse woordvoerder waren de verliezen aan Ameri kaanse zijde licht. nedegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanvankelijke opklaringen Aanvankelijk droog weer rn-et opklaringen, maar op enkele ilaatsen ook mist. Overwegend natige wind tussen zuidoost en :uid. Lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. Later toe nemende bewolking met in het uiterste zuiden van liet land kans oh wat neerslag. standelingen neergeschoten. De piloot kwam om het leven. Inmiddels woedde de strijd in de noordelijke provincie Koeang Ngai voort, terwijl bij 'n operatie in de omgeving van de garni zoensplaats Da Nang verschei dene Amerikanen 't leven lieten. Voor de 12de achtereenvolgen de dag werden geen bombarde- mentsvluchten naar Noord-Viet- nam gemaakt. Bij de strijd ill de delta van de Mekong hebben «1e Amerikanen Een Nieuwzeelandse artillerie granaat is maandag bij gevech ten ten westen van Saigon tussen een groep Amerikaanse militai ren terechtgekomen, waardoor drie Amerikanen werden gedood. Koreaanse troepen hebben voor de tweede maal binnen 24 uur gebruik gemaakt van traan gas om de vietcong uit de holen en tunnels te drijven. In totaal werden hierbij 60 verdachten aan gehouden. Bij deze gevechten die onder de naam „Operatie Jef ferson" op 400 km ten noorden van Saigon plaatsvinden, zijn dinsdag 38 opstandelingen door de Koreaanse troepen gedood. Sedert het begin van de actie zijn 220 opstandelingen gesneu veld en 20 gevangen genomen. De nieuwe Philippijnse minis ter van buitenlandse zaken, Nar- cos Ramos, heeft in zijn eerste persconferentie gezegd commu nistisch China als de „bron van de grootste gevaren" te zien. De Philippijnen zullen nog meer steun verlenen aan de strijd tegen de vietcong. Hij zei te vrezen dat de Philippijnen het volgende doel van de Chinezen zouden zijn als de strijd in Vietnam zou worden verloren. De Philippijnen zullen Peking niet erkennen en hun vriendschappelijke betrekkingen met nationalistisch-China verste vigen. Ramos zei voorstander te zijn van het zenden van nog meer Philippijnse militairen naar Viet nam. Noord-Vietnam heeft dinsdag de Amerikaanse vredespogingen ge brandmerkt als bedrog en meege deeld dat het vasthoudt aan de vier punten die het al eerder als voorwaarden heeft gesteld voor een politieke regeling van het Viet namese vraagstuk en die onder meer een vertrek van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam behel zen. In een verklaring van het Noord- vietnamese ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat de Amerikaanse regering met een grootscheepse arglistige vredes campagne is begonnen, daarbij als „manoeuvre" de bombardementen op Noord-Vietnam tijdelijk stop zettend. De feiten hebben echter uitgewezen dat telkens wanneer de Amerikanen een verheviging van de agressieoorlog in de zin had den, over vrede gingen praten. De zogenaamde vredespogingen kun nen dan ook alleen maar beteke nen dat men probeert de openbare mening in de Verenigde Staten en daarbuiten, die zich steeds krach tiger tegen de agi essiepolitiek in Vietnam keert, te sussen. De Ver. Staten willen profijt trekken van de gerechtvaardigde verlangens van de mensen naar vrede door zwart als wit voor te stellen, door zich voor te doen als vredeman nend... en zo een nieuw voor wendsel te scheppen voor uitbrei ding van de oorlog, aldus da Noordvietnamese verklaring. De Amerikanen hameren, zo zegt Hanoi voorts, op hetzelfde aambeeld van onvoorwaardelijke besprekingen, waarvan het werke lijke doel is uit een machtspositie te kunnen onderhandelen en het Vietnamese volk de voorwaarden te dicteren. De onwrikbare positie van de regering van de democratische- republiek Vietnam houdt in de strikte eerbiediging van de akkoor den van Genève van 1954 en de juiste uitvoering van de fundamen-, tele bepalingen van die akkoorden, zo wordt verklaard. Een politieke regeling van de kwestie-Vietnam is slechts mogelijk wanneer de Verenigde Staten de vier punten van Hanoi accepteren en daarvan door concrete daden blijk hebben gegeven. Zolang de Amerikanen hun agressieoorlog voortzetten, zullen de Vietnamezen blijven vechten en hun heilige plicht ver vuilen, de soevereiniteit van het land en de onafhankelijkheid van het volk te verdedigen, aldus bij dragend tot de verdediging van de wereldvrede, zo besluit Hanoi. WOENSDAG 5 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.57 0.32 1.12 1.22 n.m. 12.22 12.57 1.37 1.47 DONDERDAG 6 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.45 1.20 2.00 2.10 n.m. 1.0S 1.43 2.23 2.33 Jan. 5 8.48 16.43 14.43 7.07 6 8.47 16.45 15.37 8.24 7 8.47 16.46 16.49 9.28 8 8.46 16.47 18.15 10.15 9 8.46 16.49 19.46 10.48 10 8.45 16.50 21.16 11.13

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1