Vietcong trachtte zich meester te maken van rijstoogst Rhodesië wil levering van olie aan Zambia hervatten Nasoetion en het vice-presidentschap NOODTOESTAND IN 0PPER-V0LTA Zware sneeuwval en hevige koude in Zweden ZAMBIA WIJST AANBOD VAN PREMIER SMITH VAN DE HAND Vervoerssiaking in New York Vliegtuigbotsing boven Z.-$umatra eist 34 slachtoffers HET WEER Amerikaanse parachutisten zetten zuiveringsactie in Malaria teistert Amerikanen in Vietnam De Amerikaanse vredespogingen Noord-Vietnam blijft doorvechten Afgewezen Sjastri naar Tasjkent 1966 een moeilijk jaar Alle leiders gedood of gevangen Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater ïrankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 7,20 per kwartaal; per maand 2,40; per week 58 ct. Losse nrs 12 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 3 dinsdag 4 januari 1966 22e Jaargang - No. 6598 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzei» Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r-.m. 2 uur. foor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer óot 10 uur voormiddag. Amerikaanse parachutis ten met steun van Austra lische en Nieuwzeelandse artilleristen zijn zondag een zuivernigsaktie begonnen in de vruchtbare Mekong- delta, waar leden van de vietcong zich meester trachtten te maken van de rijstoogst. De genoemde troepen waren zaterdag met hefschroefvliegtuigen aan gevoerd ter ondersteuning van Zuidvietnamese strijd krachten die tweemaal met de vietcong slaags waren geweest. Het betrokken gebied is reeds lange tijd in handen van de vietcong. Het was de eerste keer dat er Amerikanen in dit gebied, dat op 60 km ten zuidwesten van Saigon ligt, gingen opereren. De tegenstand was tot dusver licht, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Hij zei dat hon derd verdachte personen zijn aangehouden. Intussen werden nabij de grens met Cambodja ongeveer 250 verdachte Vietnamezen aan gehouden, terwijl bij akties op 370 km ten noordoosten van Saigon bij Toey Hoa 150 verzets strijders zouden zijn gesneuveld. Op 25 km ten noordwesten van Saigon werd een basiskamp van de opstandelingen met een groot munitiedepot veroverd. Amerikaanse legerartsen zijn haastig begonnen een nieuw ge neesmiddel tegen malaria te proberen om het lijden van de Amerikaanse militairen in Viet nam te verlichten. Een aanzien lijk aantal van hen is de laatste tijd door deze ziekte geveld. Tot dusver stierven dit jaar elf mi litairen aan malaria, terwijl naar schatting een duizendtal er door is besmet. Elke man die deze ziekte oploopt, kan minstens vijf weken niet meer aan de mi litaire operaties meedoen. Dit geldt eveneens voor de tegenstander. Van elke drie krijgsgevangenen blijken er twee met malaria te zijn besmet. De muskieten die deze ziekte overbrengen, komen in dichte zwermen zowel in het oerwoud als in het heuvelland van Viet nam voor. Het probleem is ver ergerd, doordat zich een nieuwe vorm van malaria blijkt te heb ben ontwikkeld, die resistant is tegen de huidige middelen wel ke de militairen ter bestrijding worden toegediend. De wereldomspannende diplo matieke vredescampagne, ge lanceerd door Johnson om te laten zien dat Washington op recht naar vrede streeft, is zon dag onverflauwd voortgezet. Zo had Harriman in Nieuw Delhi een onderhoud met pre mier Sjastri van India. Harri man had Sjastri een uiteenzet ting gegeven van het Ameri kaanse standpunt inzake de strijd in Vietnam en volgens een Amerikaanse woordvoerder was het gesprek „nuttig en construc tief" geweest. De Amerikanen I vonden het onderhoud daarom 'zo belangrijk omdat Sjastri naar Tasjkent in de Sowj et-Unie gaat voor overleg met president Chan van Pakistan en premier Kosy- gin van de Sowjet-Unie. In Washington is inmiddels vernomen dat president Johnson vastbesloten is om zowel bij de huidige pogingen als bij even tuele onderhandelingen over de kwestie-Vietnam geduld te be trachten. Dit neemt niet weg, dat men in Washington verwacht dat Johnson het congres om meer militaire steun voor Zuid- Vietnam zal vragen, als de vredescampagne mocht misluk ken. En in Washington verwacht men hier niet veel van. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft in een bood schap aan de anti-imperialistische conferentie, die vandaag in Havan na begint, nogmaals verklaard dat Noord-Vietnam zal blijven strijden totdat de „volledige overwinning is behaald. De boodschap werd uit gezonden door het Noordvietname- se persbureau en opgevangen in Tokio Aan de conferentie in Havanna wordt deelnomen door vertegen woordigers van anti-imperialisti sche Afrikaanse en Aziatische lan den en afgevaardigden van linkse groeperingen in Latijns-Amerikaan se landen. NATTE JAARWISSELING OP TRAFALGAR SQUARE Londen: Tientallen jongelieden stortten zich tijdens dejaarwis seling in een van de fonteinen op Trafalgar Square, waar dui zenden Londenaren bijeen wa ren gekomen om het nieuwe jaar in te luiden. De politie moest 32 arrestaties verrichten wegens dronkenschap en verzet tegen de politie. President Yameogo van Opper- Vóta heeft zondag de noodtoe stand afgekondigd nadat er naar zijn zeggen een ondermij nende beweging van communis tische oorsprong was ontdekt onder leiding van de UD-voorzit- ter van de nationae vergadering Joseph Ouedraogo. Dit werd in een presidentiële boodschap via radio-Ouadougou bekendge maakt. Op oudejaarsdag had het over heidspersoneel 'n staking aange kondigd die maandag zou begin nen als protest tegen een inkrim ping van het ambtenarenkorps met twintig procent. De presi dent had hierop de bevolking op geroepen tot waakzaamheid. Volgens hem was de regering ondanks de begrotingsmoeilijkhe den nooit van plan geweest staf ambtenaren naai huis te sturen. President Yameogo beschul digde Ouedraogo ervan, dat hij gepoogd heeft „Opper-Volta aan Ghana en daarmee aan het China van Peking uit te leveren". De president zei voorts 'dat er maat regelen genomen worden om de voor maandag uitgeroepen sta king te voorkomen. Van gezag hebbende zijde is inmiddels ver nomen, dat er in de loop van vrij dag betogingen zijn gehouden in het land. Enkele vakbondsleiders zouden gearresteerd zijn. MELBOURNE HERALD' VERWACHT AFTREDEN VAN MENZIES De „Melbourne Herald" schrijft, dat sir Robert Menzies waar schijnlijk in januari zal aankon digen, dat hij zijn functie van premier en leider van de liberale partij in Australië zal neerleggen. De correspondent van het blad in Canberra voegt eraan toe dat, als het Australische parlement begin maart weer bijeen zal komen, Australië waarschijnlijk een nieuwe eerste minister zal hebben in de persoon van Harold Holt, waarnemend leider van de liberale parlementsfractie. Zweden heeft te lijden van hevige kou. gepaard gaande met zware sneeuwval. Tot dusver zijn twee mensen doodgevroren. In de noordzweedse stad Sunds- vall kwam de 50-jarige Thure Johansson om het leven. Hij gleed van een dak af, dat hij sneeuwvrij wilde maken. Hij bleef hangen aan een veilig- heidslijn die hij om zijn middel had bevestigd. Doordat niemand ,hem in deze hachelijke positie opmerkte, bezweek hij aan de hevige koude. De 14-jarige Lars Owen in Bollnaes, waar het 34 graden Celcius vroor, kwam om het leven doordat hij 's avonds een afgelegen huisje in een bos niet kon binnenkomen. Verscheidene wegen konden niet worden gebruikt doordat de sneeuwploegen het werk niet aan konden. Honderden auto's liepen vast en het spoorwegver keer had uren vertraging. In Malmö waren drieduizend wo ningen tengevolge van 'n stroom storing verstoken van elektrici- teit. Het luchtverkeer en de veer- dienst op Kopenhagen waren ontwricht. De weerkundige dienst in Stockholm voorspelde meer sneeuw en storm aan de Zweed se westkust. Premier Ian Smith van Rho desië heeft een verklaring uit gegeven waarin hij voorstelt de levering van olie aan Zambia te hervatten en de nieuwe heffin gen op voor Zambia en Kongo- Leopoldstad bestemde kolen en cokes op te schorten. De Rhodesische premier spreekt de hoop uit daarmee bij te dra gen aan het „herstel van de nor male betrekkingen tussen Rho desië en Zambia". Hij zegt dat een einde moet komen aan deze „onnutte economische oorlog tussen beide landen, welke in het verleden nauwe en vriend schappelijke betrekkingen heb ben onderhouden". Aan het Rhodesische voorstel is volgens Smith geen enkele voorwaarde verbonden. Het be oogt slechts economische desor ganisatie van Zambia, hetgeen slechts de communisten ten goe de zou komen, te voorkomen. „Voor de westelijke wereld en Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten in het bijzonder wordt het tijd zich af te vragen of hun da den overeenkomen met hun po litiek die gericht is op het tegen houden van het communisme". President Kaoenda van Zam bia heeft zondag het aanbod van premier Smith van Rhodesië om de levering van olie aan Zambia te hervatten, van de hand gewe zen. President Kaoenda zei dat Smith slechts „een leeg gebaar" maakte. Deze goedkope propa ganda maakt helemaal geen in druk op me. Smith heeft al eer der beloften gedaan en deze weer gebroken. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat deze nieuwe beloften echt gemeend zijn. Er blijkt slechts uit dat Rhodesië de gevolgen van de economische sancties begint te voelen. De rebellen beseffen nu meer dan ooit dat Zambia een permanente economische breuk met Rhodesië goed kan door staan, aldus de Zambiaanse pre sident. Premier Sjastri san India is vanmorgen naar Tasjkent in de Sowj et-republiek Oezbekistan vertrokken. Hij zal daar het Paki staanse shaatshoofd president Ajoeb Chan ontmoeten. Beide mannen zullen trachten hun lan den na jarenlange twisten over Kasjmier nader tot elkaar te brengen. Ook de Indiase minister van buitenlandse zaken, Swaran Singh en diens ambtgenoot van defensie, Chavan, hebben zich naar Tasjkent begeven. President Ajoeb-Khan is inmid dels in Tasjkent aangekomen. Hij was in gezelschap van zijn minis ter van handel en adviseur in militaire zaken Ghoelam Faroe- qoe alsmede de minister van voorlichting, Khwajah Sjajaboed- din, De Indonesische vereniging van mohammedaanse geestelijken heeft zich achter het voorstel van een aantal Bandoengse afgevaardigden gesteld om generaal Nasoetion tot vice-president van de republiek In donesië te benoemen, aldus meldt Antara. Het bestuur van de vereniging is van oordeel dat historische feiten hebben aangetoond dat de generaal trouw en toegewijd is aan de revo lutie en de strijd van het Indonesi sche volk. President Soekarno heeft zondag wederom een beroep op de Indo nesische leiders gedaan hun onder linge geschillen te laten rusten met het oog op de moeilijke situatie waarvoor het land zich in het nieuwe jaar ziet gesteld. Het staatshoofd deed dit op een bijeenkomst van het volledige ka binet in zijn zomerpaleis te Bogor. Aanwezig waren o.a. het hoofd van de strijdkrachten, generaal Nasoe tion, en de minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio. Laatstgenoemde verklaarde dat was gesproken over de binnen landse toestand. Hij zei dat 1966 zowel in economisch als in politiek opzicht zeer moeilijk zal zijn. Wij geloven echter dat wij de situatie met Tjplledig vertrouwen onder de ogen kunnen zien, aldus de minis ter. Hij vond dat de regering nu economische maatregelen kan ne men, zonder dat er voortdurend agitatie en demonstraties te ver wachten zijn zoals vóór de misluk te staatsgreep van 30 september. Volgens majoor Santoso, de com mandant van 2000 man parachutis ten die na een aktie van drie maan den tegen communisten en aanhan gers van de mislukte staatsgreep in midden-Java in Djakarta terug keerde, waren alle leiders (van de mislukte staatsgreep) gevangen ge nomen of gedood, aldus meldt An tara. De majoor gaf geen nadere uit eenzetting. Volgens eerdere berich ten zou de voorzitter van de Indo nesische communistische partij Aidit in Solo zijn doodgeschoten. Van zijn eigen mannen was nie mand gedood, zei majoor Santoso. Volgens Antara is de communis tische partij nu ook in noord- en midden-Celebes ontbonden. De onderhandelingen tussen het gemeentebestuur van New York en de vakbond van arbei ders bij het openbaar vervoer van de stad zijn zaterdagoch tend vroeg afgebroken zonder dat men tot overeenstemming was gekomen. De leiders van de vakbond zeiden dat de staking een feit was. Een rechtbank heeft de sta king tijdelijk verboden, maar de bond heeft besloten dat verbod naast zich neer te leggen. De staking geldt voor de busdien sten en de ondergrondse. Vijftien ciljoen uensen zullen van deze diensten verstoken zijn. Het hele openbare vervoer lag op de eerste dag van het nieuwe jaar stil toen de werknemers bij de busdiensten en de onder grondse op bevel van hun vak bond het werk neerlegden. Het is een tegenvaller voor de eer ste republikeinse burgemeester van New York sedert twintig jaar, John Lindsay, die er niet in slaagde met de vakbondslei ders, die een 32-urige werkweek en dertig procent loonsverhoging voor haar leden eisen, tot over eenstemming te komen. Lindsay was nog maar enkele uren bur gervader. Burgemeester Lindsay heeft bekendgemaakt dat de ongeveer een miljoen leerlingen tellende gemeentescholen gesloten zullen worden als de staking vandaag niet zou zijn beëindigd. De bur gemeester heeft voorts een be roep op de directies van bedrij ven gedaan personeel dat maan dag niet strikt noodzakelijk is, vrijaf te geven. Alle politieverloven zijn inge trokken. Politiehefschroefvlieg- tuigen slaan het verkeer vanuit de lucht gade om ernstige op stoppingen te voorkomen. In op dracht van de burgemeester is een aantal kraanwagens gemo biliseerd om illegaal geparkeer de voertuigen en gestrande wa gens weg te slepen. New York: Twee stakers van de bond voor transportarbeiders hebben de wacht betrokken bij een afgesloten ingang naar de ondergrondse. De staking heeft het vervoer per bus of onder grondse volledig lamgelegd. Op nieuwjaarsdag zijn twee Da- kota's van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garoeda boven Zuid-Sumatra met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. In totaal 34 personen dertien pas sagiers en vier bemanningsleden in elk toestel verloren hierbij het leven, aldus een officiële mede deling in Djakarta. Beide vliegtuigen waren onder weg van Djakarta naar Palembana, een afstand van ongeveer 450 km. Zij waren vier minuten na elkaar van het vliegveld Kemajoran opge stegen en zonden elkaar ten zuiden van Palembang inhalen. Toen dit gebeurde stak er plotseling een storm op, aldus burgerluchtvaart- functionarissen in de Indonesische hoofdstad. In de loop van nieuwjaarsdag ontdekte men het wrak van een der toestellen in bet moeras nabij Pagardewa. De lijken van tien pas sagiers en vier bemanningsleden konden worden geborgen. Drie passagiers werden nog vermist maar men achtte het zo goed als zeker dat ook zij het leven had den verloren. Van het andere vliegtuig, dat iets sneller was en dat bijna 2.000 meter boven het andere had moe ten vliegen, neemt men aan dat 't in de lucht is geëxplodeerd. Er werd vandaag nog steeds naar de resten ervan gezocht. Alle slachtoffers bezaten de In donesische nationaliteit. AMERIKA LEVERT TARWE AAN EGYPTE De Ver. Staten zullen de Ara bische republiek gedurende zes maanden tarwe en andere le vensmiddelen leveren ter waar de van 55 miljoen dollar. De des betreffende overeenkomst zou vandaag in Cairo worden gete kend. DINSDAG WEER REGENKANS Een groot depressiegebied met actieve randstoringen heeft ons de eerste dagen van het nieuwe jaar onbestendig weer gebracht met ta melijk veel regen. De kernen die zich in dit depressiegebied bevon den trokken over de Noordzee en Denemarken naar het oosten en veroorzaakten in zuid-Scandinavië zware en langdurige sneeuwval. De winterkou hield daar nog steeds aan. De laatste kern van het de pressiegebied trekt nu over Dene marken naar het oosten weg. Hij wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk die vanmorgen bij de westkust van Ierland lag. Deze rug zal in de komende nacht ons land passeren, waarbij de wind zal afnemen. In de koudere lucht die vandaag is binnengestroomd kan dan tü- dens opklaringen in het binnenland lichte vorst voorkomen. Op de oceaan is weer een ge compliceerd depressiesysteem tot ontwikkeling gekomen, dat bij de Azoren een uitloper tot ver naa- het zuiden heeft. Op de flank van dit depressiegebied voeren zuid westelijke winden vochtige lucht in de richting van West-Europa. Jan. 4 8.43 16.42 14.06 5.44 5 8.48 16.43 14.43 7.07 6 8.47 16-45 15.37 8.24 Het warmtefront dat deze lucht begrenst zal dinsdag ons land na deren, zodat na een toeneming van de bewolking weer regen verwacht moet worden, plaatselijk wellicht voorafgegaan door natte sneeuw. De wind zal daarbij weer aanwak keren uit zuidelijke richtingen. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond. KOUDE NACHT Aanvankelijk opklaringen, maar ook nog hier en daar een bui. Tot matig of zwak afnemende noordwestelijke wind. Morgen later toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen iets lagere temperaturen, met in de nacht en ochtend in het binnenland temperatuur om het vriespunt. DINSDAG 4 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.30 11.55 Terneuzen 0.05 12.30 Hansweert 0.45 1.10 Walsoorden 0.55 1.20 WOENSDAG 5 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.57 12.22 Terneuzen 0.32 12.57 Hansweert 1.12 1.37 Walsoorden 1.22 ^_1.47

de Vrije Zeeuw | 1966 | | pagina 1