AZIE 'T HELE JAAR 1965 IN 'T NIEUWS Kasjmir Indonesië Nabije Oosten, Afrika Johnsons beleid Europa dë Vrije ze'euw **ÊÊk: -Vrijdag; SI december 1965 Pagina 7 Vlucht naar de veiligheid" is het onderschrift van dit schrijnende tafereel vastgelegd in Vietnam waar de oorlog nog in volle hevigheid woedt. Stormcenfrum boven Vietnam De tragedie in Vietnam heeft het afgelopen jaar andere internationale gebeurte nissen overschaduwd. Op het moment dat Zuid Vietnam verloren leek en geheel in handen der communistische guerilla's dreigde te vallen, heeft president Johnson het Amerikaanse troepencontingent zo drastisch versterkt, dat een totale communistische overheersing kon worden afgewend. Maar ook al heeft het westen de oorlog in Viet nam niet verloren, van een overwinning kan evenmin worden gesprokenDe Vietkong, door rood-China gesteund, pareert de Amerikaanse aanvallen met onver hoedse infiltraties, zodat onrust in dit gebied verzekerd schijnt. Het Amerikaanse optreden in Vietnam is dit jaar* ook in het westen tot een punt van voortdurende discussie uitgegroeid. Johnsons starre politiek lokt steeds meer kri tiek uit (ook in zijn eigen land), waardoor zijn positie niet gemakkelijker wordt. Tegen het einde van dit jaar was de situatie in de voormalige Franse kolonie nog even uit zichtloos als in het begin van 1965. De kans om een oplossing te vinden blijft gering omdat de-communisten geen ge noegen nemen met een door de Ver. Staten bevoogd Zuid-Vietnam. Dit aspect van de kwestie Vietnam is evenzeer eigen aan het geschil om Kasjmir. De kwestie Kasjmir heeft dit jaar wekenlang op de agenda van de Veiligheidsraad geprijkt. Fataal gelijk een Griekse tragedie lijkt dit uit zichtloze conflict tussen twee broedervolkeren. Het heeft er de schijn van dat deze kwestie is uit- gedijd tot een prestigeconflict tussen India en Pa kistan. Twee landen die tot de minst ontwikkelde 'gebieden van de wereld behoren, maar die hun energie verspilden aan een gewapend conflict. Dit klassieke voorbeeld van een regionaal conflict met op de spits gedreven belangentegenstellingen heeft ook de internationale verhoudingen beïnvloed. China koos de zijde van Pakistan, dat tot dusver vriendschappelijke betrekkingen met de weste lijke wereld onderhield. Een andere slag voor het westen was de uittre ding van Singapore uit de federatie van Maleisië. Eewenlang kon men de Aziatische geschiede nis vergelijken met een brede rustig stromende tropische rivier. Maar ook die majestueuze water. stromen kennen hun stroomversnellingen en plot selinge stijgingen van de waterstand. Azië bevindt zich in een tijdperk van dijkbreuken, die het poli tieke landschap voortdurend van aanzien veran deren. Natuurlijk kreeg de staatsgreep in Indonesië veel belangstelling in ons land. Een mislukte coup overigens, doordat generaal Nasoetion ontsnapte en op dat kritieke moment het leger achter zich vond. Toch ziet het er naar uit, dat het Indo nesische leger het communisme niet blijvend zal kunnen onderdrukken. Niettemin zullen de gebeurtenissen in de voor malige Nederlandse kolonie in de westelijke we reld niet zonder leedvermaak zijn gadegeslagen. Soekarno zelf om opportunistische redenen met Peking koketterende zag zijn bewind bedreigd door de rode broeders van Aidit, diezulke goede contacten met rood-China onderhielden. De rol van Indonesië's leider is trouwens onduidelijk geworden en vormt onderwerp van talrijke spe culaties. Het politieke landschap van het midden-oosten werd ook dit jaar niet door een koesterende zon be schenen. In de eerste helft van 1965 dreigde het stormcentrum zich weer eens naar Israël te verplaat sen, maar Nasser had zijn troepen zozeer in Jemen nodig en de Arabische eenheid bleek andermaal zo wankel te zijn, dat het niet tot een gewapend conflict kwam tussen Israël en de Arabische nabuurlanden. Algerije's Ben Bella, die steeds zijn steun gaf aan deze anti-Israël politiek, werd door kolonel Boumédienne afgezet. De Afro-Aziatische conferentie kwam hier door op losse schroeven te staan. In Afrika vertoont de na-koloniale periode een na sleep van crisisverschijnselen. De meeste sinds kort zelfstandige Afrikaanse staten hebben uit hun jeug dig nationalisme niet de kracht kunnen putten tot be teugeling van dreigende anarchie. In Kongo bijvoor beeld blijkt het nationalisme nog steeds in weke bodem te wortelen en kon het bewind er zelden weer stand bieden tegen parasitaire woekeringen, waarvan de corruptie de meest schadelijke is. Kasavoeboe werd afgezet en Moboetoe kwam op de troon, maar deze regeringswisseling zal Kongo niet uit de chaos be vrijden. De kwestie Rhodesië werd in de tweede helft van dit jaar voorpaginanieuws voor alle kranten. President Smith kondigde eenzijdig de onafhankelijkheid van dit land af, waar een blanke minderheid een zwarte meerderheid zijn wil oplegt. Het blanke bewind kreeg slechts de steun van Zuid-Afrika en Portugal. Door economische sancties trachtte men Smith tot rede te brengen. Maar deze Verwoerd II toonde zich immuun voor alle redelijke argumenten. Het ziet er naar uit, dat Rhodesië het komende jaar de politieke gemoede ren in toenemende mate zal verhitten. Het ideologische conflict tussen Peking en Moskou is dit jaar verscherpt. Dat kwam zeer te pas in do met het Vietnamese zorgenkind zwaar beladen kraam van president Johnson, die er zich wel voor hoedde de Russen voor het hoofd te stoten door de kwestie Berlijn weer op te rakelen. Door de Russen te irri teren zou Johnson immers de kans lopen, dat de Sow- jets zich actief zouden mengen in bet Vietnamese ge schil. Opvallend was de bemiddelende rol van de U. S. S. R. in het conflict tussen India en Pakistan. Het buitenlandse beleid van Johnson werd niet al leen door de kwestie Vietnam een betwiste zaak. De Amerikaanse interventie in de Dominicaanse republiek werd in de gehele westelijke wereld als een misgreep veroordeeld. In het beleid van Johnsgn ontwaart men steeds duidelijker Foster Dulles-elementen. Zo is L. B. J. dikke maatjes met allerlei dubieuze regerings leiders in Zuid-Amerika. Iedere dictator die anti-com munistisch is, kan op het Witte Huis rekenen. Hiermee wordt de koers van Kennedy omgebogen en dat stuitte in de eerste plaats een Kennedy tegen de borst, te weten Robert, broer van de vermoorde presiden John F. Kennedy. Robert huldigt geheel ar. dere politieke ideeën als Johnson en het is evident dat hij bij de eerstkomende presidentsverkiezingen voor de democraten, die Johnsons beleid afwijzen, een alternatief vormt. Binnen de E. E. G. kwant het tot groeiende span ningen tussen Frankrijk en de overige handelspait- ners. De Gaulle wenst geen supra-nationale instellin gen, waardoor de landen zelfs een deel van hun be slissingsbevoegdheid, hun souvereiniteit, overdragen aan een gemeenschappelijk orgaan. In december heeft een groot deel der Franse bevolking een hai;d oordeel over deze Gaullistische politiek geveld. Het feit, dat de generaal bij de eerste stemming de vereiste meer derheid niet haalde, wees er op dat het gezag van le grand Charles niet meer onaantastbaar is. Hij zal nu tegen zijn natuur in meer rekening moeten houden met de wensen van anderen. In West-Duitsland behaalde Erhard's C. D. U. weer de (verkiezings)overwinning. Toch boekten de socia listen een niet onaanzienlijke winst, die echter niet ten koste van de C. D. U. maar van de liberalen ging Tot de meeste tumulteuze toestanden kwam het de afgelopen zomer in Griekenland, waar de jonge koning Constantijn als een absoluut heerser de regering van Papandreou de laan uitstuurde. Diens opvolger Novas zag geen kans de aanhang van de oude regeringsleider te laten afbrokkelen. Onverkwikkelijke taferelen in het parlement en roerige straatbetogingen bepaalden het beeld en de stemming in Griekenland. <P Zondagmorgen 24 januari overleed te Londen op negentigjarige leeftijd sir Winston Churchill. Dr. Albert Schweitzer, de bekende arts en filosoof is in de nacht van zaterdag 4 september op zondag 5 september van dit jaar op negentigjarige leeftijd overleden. Op 3 juni verliet Edward White gedurende29 minuten de capsule van de Gemini-4. iïa de recente staatsgreep van de communisten in Indonesië wordt^ president Soekarno voortdurend beschermd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5