Maar: inflatie blijft het zorgen kind van ons economisch leven MUL De Vietcong valt weer aan DERBY UP (jS) DRINK SCHADUWEN Ontwikkelings landen RELLETJES BIJ ATOOMPROJECT IN INDIA: ZEVEN DODEN De verloving Nieuw kabinet Zeeland De herindeling RADIO DE KOCK Nog geen bommenwerpers boven N.-Vietnam STUURT PEKING AAN OP EEN BREUK MET MOSKOU 1 HET WEER de nieuwste, de fijnste de Gas verwarming 18 arrestaties t [puur of met'n tic I Executies door N.-Vietnamezen Weerbericht Zon- en Maanstanden Oudejaarsavond 273 treinen minder Hoogwater Fi*«8emg by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No, 6597 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. 1965 was een jaar van welvaart Een welvaartsjaar ten einde, een jaar waarin de conjunctuur naar grote hoogten reikte. Nog slechts weinige uren en we staan met uitgestoken hand gereed alle familieleden, vrienden en kennissen de voorspoed toe te wensen die zovelen in 1965 ten deel viel. De Verenigde Staten van Noord-Amerika en West-Europa hebben een econo mische groei beleefd die zijn weerga nauwelijks kent. In West-Duitsland tovert het „Witrschaftswunder" van bondskanselier Erhard onverdroten nieuwe welvaart tevoorschijn. Nederland, België, de Scandinavische eilanden en in iets mindere mate ook Engeland en Frankrijk, pikken meer dan het spreekwoordelijke „graantje" van werelddis mee. Voor 1966 zien de experts van de economie de vooruitzichten met optimisme tegemoet. Er is volop werkgelegenheid; de verkoop- en de exportmogelijkheden blij ven gunstig, zodat ook het komende jaar, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, een topjaar belooft te worden. Toch, en het is dunkt ons voor geen tegenspraak vatbaar, rijzen cr wolken aan de politieke en de economische hemel, die een scha duw werpen op een mogelijk niet eens zo verre toekomst. Lang zaam maar zeker sluipt de inflatie naderbij met alle gevolgen van dien en meer in het bijzonder een ramp voor hen wier levensonder houd gebaseerd is op spaargelden, levensverzekeringen en (kleine) pensioenen. Bovendien ziet de internationale situatie er lang niet rooskleurig uit. De oorlog in Vietnam, die een sombere schaduw werpt op de internationale verhoudingen, dreigde en dreigt nog steeds op een conflict met China uit te lopen met een derde wereldoorlog als on vermijdelijk uitvloeisel. Kasjrhier, Santo Domingo, Laos, Rhodesië zijn stuk voor stuk te vergelijken met tijdbommen die ieder ogenblik tot ontploffing kun nen komen. Het is speciaal voor de weste lijke wereld bij dit alles een ge luk dat de twee communistische grootmachten, de Sowjet-Unie en China, elkaar niet kunnen luchten of zien. De Chinezen verwijten de Russische leiders dat deze het westen naar de ogen kijken. De waarheid is dat men in Rusland al lang heeft in gezien dat de communistische heilstaat het volk nooit een be staan zal kunnen bieden als in de democratische of „imperialis tische" landen. Dat de Sowjet- leiders dus weinig animo tonen zich naast de Chinezen in een (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen onberekenbaar avontuur te stor ten, is alleszins begrijpelijk en dat te minder nu Noord-Vietnam de laatste tijd naar een wapen stilstand schijnt te verlangen. Een ander acuut probleem, waarmee onze westelijke wereld zich in 1966 sterker dan ooit ge confronteerd zal zien, is dat van de z.g. onderontwikkelde gebie den. Vele miljarden hebben de V. N. en hebben Amerika en West-Europa reeds aan ontwik kelingshulp besteed. Dat in tal van gevallen de financiële bij stand in een bodemloze put ver dween, is in dit verband hoog stens een incidentele vermelding waard. De voorstanders van steun verlening aan al die ontwikke lingsgebieden (1 van het in komen, is één van hun leuzen) maken in hun propaganda vaak gebruik van een ietwat thea trale slagzin: „De arme landen worden steeds armer en de rijke landen word-n voortdurend rij ker". Ofschoon daar een grote kern van waarheid in schuilt, moeten we toch niet uit hét oog verlie zen dat de meeste van die ont wikkelingslanden voortijdig hun onafhankelijkheid hebben ver kregen. In de meeste gevallen wisten ze niet wat ze met die Woensdagavond zijn naar ver luidt zeven mensen om het leven gekomen, toen de politie het vuur opende op geweldplegende staken de arbeiders bij het kernenergie- project te Tarapoer, 160 km ten norden van Bombay. Het' project in Tarapoer zal een van 's werelds grootste kernener giecentrales worden met een pro- duktie van 380 megawatt. Deze wordt gebouwd krachtens een vo rig jaar tussen India en de Ver enigde Staten bereikte overeen komst. India koopt voorts verrijkt uranium voor de reactor van de Verenigde Staten. 52 politieagenten liepen verwon dingen op doof stenen waanwee de stakers hen bekogelden. 18 arbei ders raakten eveneens gewond. Aanleiding tot de ongeregeld heden was, dat de arbeiders wei gerden te betalen voor de in de kantine van het project verstrekte maaltijden. De staking is sinds 9 december aan de gang. De 4.000 stakers wil len erkenning van hun linksgeo riënteerde vakvereniging. De politie maakte gebruik van traangas en knuppels toen de sta kers vernielingen begonnen aan te richten. Toen zij hiermede doorgin gen, opende de politie het vuur. Na gevechten van vier uur keerde de rust weer. De politie verrichtte 18 arrestaties. Reeds eerder werden 16 mensen gewond, onder wie vier Amerika nen, toen de stakers stenen naar i hen gooiden. ■hun plotseling toegeworpen on afhankelijkheid moesten aanvan gen. Onderhnge ruzies en vaak moordpartijtjes om de macht wa ren er aan de orde van de dag. De „rijke" landen die er onme telijke kapitalen aan hebben be steed, wisten veelal niet bij wie het geld uiteindelijk terecht kwam. Er zijn staatjes ontstaan waarvan niemand de naam kent en de ligging amper kan taxeren. Al die nieuwe zelfstandige en onderontwikkelde landen vor men straks in de V. N. een meerderheid en dat maakt het probleem als geheel nog gecom pliceerder. Wijs staatsmanschap zal nodig zijn om dit nagenoeg alles overheersende vraagstuk naar een enigszins aannemelijke oplossing te leiden. We kunnen ons indenken dat velen er scep tisch tegenover staan. Kongo en Indonesië en meerdere Afrikaan se landen hebben ons in dat op zicht iets geleerd. Ook in het eigen vaderland zullen de gebeurtenissen die door de grote meerderheid van het volk gemeenschappelijk zijn beleefd, de diepste indrukken hebben achtergelaten. Daarbij vraagt in de eerste plaats de verloving van prinses Beatrix onze aandacht. Wat zich afspeelde vóór, tij dens en na die verloving, dreig de aanvankelijk een bres te slaan in de aloude eenheid van het Nederlandse volk rond de troon van Oranje. Het is per saldo allemaal nog meegevallen. De tegenstelling tussen diverse groeperingen ver vaagden min of meer, toen pers en parlement zich uitvoerig op de hoogte hadden kunnen stel len van de antecedenten van Claus von Amsberg. De eerste en de tweede kamer der Staten-Generaal hebben de toestemmingswet voor het hu welijk tenslotte met zulk eea meerderheid aanvaard dat er der egenstanders geen enkele voor verdere actie van de zijde reden meer aanwezig lijkt. Er is nu wel beweerd dat een aantal voorstemmers om poli tieke redenen het kabinet-Cals niet wilden afvallen, maar de meerderheid was van dien aard dat Claus von Amsberg rustig kon beginnen zijn toekomstige plaats te bepalen temidden van vorstenhuis en natie. Het is voor de Kroon, voor hemzelf en voor het volk te hopen dat hij daarin volledig slaagt. De plaats die prins Bernhard inneemt, zij hem daarbij een lichtend voorbeeld. Het kabinet-Marijnen dat stel lig niet te boek zal worden ge steld als een der sterkste rege ringen uit onze parlementaire geschiedenis, struikelde in de loop van het jaar over het om- roepvraagstuk. Mr. Cals, de vroegere minis ter van onderwijs, zette na moei zaam geformeer een nieuw ka binet in elkaar, waarin de Partij van de Arbeid na zeven jaar op positie te hebben gepleegd, weer werd opgenomen. De V.V.D. en de C.H.U. bleven aan de kant staan. Volgens in gewijden kunnen zij daar alleen maar zijde bij spinnen. De ka merverkiezingen van 1967 zullen het moeten uitwijzen. Het sprak vanzelf dat de P. v. d. A. voor haar deelneming aan het kabinet-Cals een hoge prijs heeft gevraagd. Er moest meer geld komen voor diverse collec tieve voorzieningen zoals wo ningbouw, wegenbouw, ontwik kelingshulp, onderwijs, sociale voorzieningen, enz, teneinde de leefbaarheid van ons land te be vorderen. Dat kost natuurlijk geld, veel geld zelfs. Verschillende belastingverho gingen, speciaal in de indirecte sector, moesten dus worden in gevoerd. Allerhande artikelen worden met de intrede van het nieuwe jaar heel wat procenten duurder. Een onontkombaar gevolg van een en ander was dat de wedloop tussen lonen en prijzen feller werd dan ooit tevoren. Zelfs de S.E.R. zag zich tegen het eind van het jaar in zijn bestaan be dreigd. En zo zaten wij dan in wei nige maanden midden in de spanningen. Typisch genoeg is daarbij het omroepvraagstuk, waarover het kabinet-Marijnen viel en dat inmiddels door mi nister Vrolijk (tijdelijk) is op gelost, helemaal op de achter grond geraakt. Belangrijker vra gen eisen immers de aandacht op. De oud-ministers Zijlstra en Witteveen hebben in het parle ment minister Vondeling menige veeg uit de pan gegeven. Deze pareerde de beschuldiging dat hij de inflatie in de hand werk te met de bekende stelling dat hij daar niets aan kan doen om dat we volledig afhankelijk zijn van met buitenland. Wij weten dat elke minister van financiën in elk land aan het buitenland de schuld geeft, als de inflatie ter sprake komt. Heel de wereld heeft met deze besmettelijke „ziekte" te kam pen en niemand weet er een op lossing voor, ook minister Von deling niet. Hij hoopt resultaten te boeken door de belastingen te verhogen, maar dat zal dan in ieder geval gepaard moeten gaan met vermindering en vertraging van de uitgaven der overheid èn verhoging der produktie. Intussen is hrf.^ Hjzenfront al heftig in beweging gekomen. Mi nister Den Uyl van economische zaken doet zijn uiterste best de prijzen in de hand te houden. Als hij daarin slaagt, verdient hij een standbeeld, maar wij vrezen dat hem op dat glibberige ter rein dezelfde teleurstellingen te wachten staan als zijn voorgan gers. Het heuglijke feit van de ope ning der Oosterscheldebrug door Koningin Juliana ligt nog zo vers in het geheugen dat wij er hier stilzwijgend aan voorbij kunnen gaan. Hoogstens kunnen wij er de verwachting bij uitspreken dat nu met spoed zal worden ge streefd naar een vaste oeverver binding over lie Westerschelde. Het duidelijk positieve stand punt dat G. S. daaromtrent in nemen, stemt tot voldoening. Er is ongetwijfeld reden tot opti misme, al zullen we noodzake lijkerwijs nog enig geduld moe ten oefenen. In de loop van 1965 werd ook het Zuid-Sloe of beter gezegd Vlissingen-Oost officieel ge opend. Een onpartijdige beoor delaar ontkomt niet aan de in druk dat het al enige jaren met het nodige aplomb aangekondig de Sloeplan moeitevol op dreef komt, dit in tegenstelling tot Terneuzen, waar de industriali satie een spectaculair verloop heeft gehad en nog steeds door gaat. De woningbouw houdt gelijke tred met de industriële expan sie. Het aantal woningen dat in aanbouw is of spoedig in aan bouw komt, stijgt zodanig dat Terneuzen ook zonder de herin deling binnen weinige jaren in inwonertal de hoogte zou invlie gen. Ja, die herindeling. Daar is zo al het een en ander over te doen geweest en de tegenstand is overal dezelfde met nagenoeg gelijke „argumenten". In Wal cheren, op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen moest naar het oordeel van de regering iets gebeuren, omdat er hier en daar doodeenvoudig te weinig ge beurde. Wat Walcheren betreft is de zaak in kannen en kruiken. Een verrassing, vooral voor Vlissin- gen, was dat de 2e kamer ter elfder ure Souburg bij de Schel- destad voegde. Voor Zuid-Beveland is het provinciaal bestuur verleden week met een drastisch voorstel gekomen. De 24 gemeenten wor den teruggebracht tot vier. Dat voorstel is dus al even ingrijpend als het jongste plan voor Zeeuws-Vlaanderen. Het laat zich aanzien dat deze herindeling ook wel doorgang zal vinden. De bezwaren die er tegen te berde zijn en worden gebracht, zijn veelal weinig overtuigend en in de meeste ge vallen onzakelijk. De regering en het provinciaal bestuur zien vooruit en kunnen dus geen re kening houden met motieven van emotionele en vaak chauvi nistische aard. Minister Smallenbroek heeft te kennen gegeven dat hij deze gehele aangelegenheid wil be spoedigen. Er is dus alle reden om aan te nemen dat de behan deling in het parlement nog tij dens het lopend zittingsjaar zijn beslag krijgt. Er zijn gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen die er met het. oog op noodzakelijke uitbreidingsplannen compleet op zitten te wachten. Terneuzen gaat het nieuwe jaar in met het steeds knellen- der probleem van de Axelse brug. De gemeenteraad heeft er zijn mening ook over gezegd. Dat was goed, want daar hébben we een gemeenteraad voor. Een van de heren sprak zelfs van een schandaal, waarbij hij in het midden liet of hij de onhoud bare situatie bij die brug be doelde of de weigering van de rijkswaterstaat er iets aan te doen. Uit het antwoord van de burgemeester bleek dat het col lege eveneens overtuigd is van zulk een onmogelijke toestand in het hart van een snel groeien de gemeente, maar dat de wa terstaat niet bereid is een voor lopige voorziening te treffen Zou de gemeenteraad er minis ter Suurhoff niet eens bij kun nen halen? Misschien ziet hij dan wat er aan de hand is. Bij het steeds toenemend verkeer wordt de chaos dagelijks groter. Zal waterstaat eerst ingrijpen als over enige jaren de kanaalwerken gereed zijn? Daar kan de rijkswaterstaat wel op wachten maar Terneu- '(Adv.)! TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-8128 zen niet. Als de Engelsen er in 1944 ook zo over gedacht had den Zo treden we dan vannacht het jaar 1966 tegemoet met een dosis gematigd optimisme, het welk rechtvaardiging vindt in) het jaar dat voorbijging. Onze lezers, onze adverteer ders, begunstigers, ingezonden- stukkenschrijvers, wij wensen hen allen een goed jaar toe en wij hopen dat 1966 hun zal bren gen wat zij er ieder voor zich van verwachten. Wij van onze kant, de directie en de redactie van „De Vrije Zeeuw", zullen voortgaan onze lezersschare te voorzien van het actuele binnen- en buitenlandse nieuws, waarbij wij met bepaal de verlangens uit onze lezers kring altijd rekening willen hou den. Wij wensen de wereld een duurzame vrede toe; Zeeuws- Vlaanderen een brug over de Westerschelde; Terneuzen een spoedige oplossing van de ver keerschaos en ieder mensenkind op de ganse wereld menselrk ge luk. Voor allen: een stevige hand druk met de allerbeste wensen voor een VOORSFOEDIG EN GEZEGEND 1966. Vietcongstrijders hebben donder dag aanvallen uitgevoerd op een aantal door regeringstroepen be zette posten ten noorden, ten wes ten en ten zuiden van Saigon. Zij pleegden voorts een aanslag in de hoofdstad. Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen bestookten vietcong- posities, doch voor de zesde ach tereenvolgende dag sedert het kerstbestand verschenen geen bom menwerpers boven Noord-Vietnam. Verscheidene door de vietcong overvallen buitenposten hebben waarschijnlijk het onderspit gedol ven, aangezien het hoofdkwartier er geen radiocontact meer mee kar» krijgen. In Saigon werden vijf Ameri kaanse militairen gewond toen iemand een handgranaat wierp in de tuin van een huis waar zij inge kwartierd waren. De Chinese communsitisehe oartij schijnt nu voor het eerst hebben gedreigd met 'n totale -reuk tussen de „marxisten-leni nisten" en de Russische commu nistische partij, aldus schrijft da correspondent van AFP in Pe king naar aanleiding van een ar tikel van donderdagmorgen in de Chinese pers, waarin de vraag wordt gesteld: Moeten de marx- isten-lenlnlnisten geen grenslijn trekken, politiek zowel als orga nisatorisch, tussen henzelf en de nieuwe leiders van de Russische j communistsche partij Deze suggeste is volgens tal rijke waarnemers in Peking vóór l alles gericht tot de Noordvietna- mese leiders aan de vooravond van het aangekondigde bezoek aan Hanoi van de Russische leider Alexander Sjelepin. De Noordvietnamese president Ho Tsji Minh en de zijnen zouden) volgens het Chinese artikel hier van geen hernieuwing van de eenheid tussen Peking en Moskou moeten verwachten maar veel eer een nog duidelijker breuk, ook tussen Hanoi en Moskou. Elke zwakheid tegenover Moskou zal voortaan worden beschouwd als verraad aan het marxisme- leninisme en dus aan China, al dus het artikel, volgens hetwelk de Sowjet-Unie tegen China com plotteert en aanstuurt op een algemene scheuring in de inter nationale communistische bewe- gng en het socialistische kamp. Mogelijk probeert China, aldus menen waarnemers, met het oog op een eventuele conferentie van RussiscH-gerinde partijen, zich hij voorbaat het initiatief van een algehele breuk voor te behouden. 'Adv. i 'n Hero produktI Twe mannen schoten de direc teur-hoofdredacteur van een Viet namees dagblad voor zijn woning in Saigon dood. Hij stond op ds executielijst van de vietcong die zijn krant van een pro-Amerikaan se houding beschuldigde. De twee moordenaars wisten op een motor fiets te ontkomen. De vietcong heeft donderdag ochtend vroeg een buitenpost bij Dai Loc, 20 km ten z. w. van Da Nang. veroverd. Ook Dai Loc zelf werd aangevallen. Er zijn verster kingen naar deze plaats onderweg. Noordvietnamese militairen heb ben drie Amerikaanse mariniers en acht Vietnamese soldaten die eer der deze maand bij een gevecht in de hooglanden gevangen waren ge nomen, „geëxecuteerd en verminkt, aldus heeft een Amerikaanse mi litaire woordvoerder donderdag in Saigon meegedeeld. De lijken zijn woensdag gevon den in een ondiep graf bij het ge vechtsterrein in de provincie Quang Ngai, ongeveer 517 km ten noordoosten van Saigon, aldus de woordvoerder. Identificatie was moeilijk door de ernstige vermin kingen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets zachter Veranderlijke bewolking met olaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later weer harde wind tussen west en zuidwest. Iets zachter. Dec. 31 S.48 16.38 12.51 Jan. 1 8.48 16.30 13.04 2 8.4S 16.40 13.20 3 8.48 1641 13.39 0.36 1.48 3.02 4.21 Op Evenals vorige jaren zullen op Oudejaarsavond na negen uur maar weinig treinen rijden. In totaal worden er dit jaar 273 op geheven, dat wil zeggen negen tig procent van 't aantal treinen dat op „gewone" vrijdagavonden na negen uur de reizigers ver voert. Alle D_ en TEE-treinen rijden normaal volgens dienstregeling. Verder zullen enkele reizigers treinen op de frequent bereden baanvakken worden gehand haafd. Op de stations en in de treinen zijn vouwbladen verkrijgbaar waarin alle treinen die niet zullen rijden, staan vermeld. Ze worden eveneens aangegeven op de me dedelingenborden in de stations. ENKELE BUIEN Een langgerekt riepressiesysteam strekte zich donderdag uit van het zeegebied ten zuiden van IJsland via de noordelijke Noordzee en Denemarken tot boven de Oostzee. Aan de zuidflank ervan voerden matige tot krachtige winden tame lijk zachte lucht over Nederland. Er werden bij ons maximum-tem peraturen van 4 tot 7 graden ge meten. Boven Engeland werden ze nog iets hoger, namelijk 7 tot 9 graden. Inmiddels zette een volgende oceaanstoring zijn weg voort in de richting van de Britse eilanden. In verband hiermede zal vandaag bo ven onze omgeving de wind krim pen naar het zuidwesten en langs de kust mogelijk tot hard aanwak keren. Het is evenwel nog niet ze ker dat de bijbehorende regenzone ons land al voor de avond zal be reiken. VRIJDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.22 8.03 Terneuzen 7.57 8.38 Hansweert 8.37 9.18 Walsoorden 8.47 9.28 ZATERDAG 1 JANUARI Breskens 8.24 9.02 Terneuzen 8.59 9.37 Hansweert 9.39 10-17 Walsoorden 9.49 10.27 ZONDAG 2 JANUARI Breskens 9.27 10.11 Terneuzen 10.02 10.36 Hansweert 10.42 11.16 Walsoorden 10.52 11.26 MAANDAG 3 JANUARI Breskens 10.31 11.02 Terneuzen 11.06 11.37 Hansweert 11.46 12.17 Walsoorden 11.56 12.27

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1