„De Schelde" bouwt aan de Industrieweg bananen /eazéêZ vccttdêêtgf WEER WAT LEVEN IN DE E.E.G. Eerste paal geslagen Kabels van kabelbaan grevelingendam blijken beschadigd WESTBUITSE STAAT BEZWENDELD VOOR ZEVENTIEN-EN-EEN-HALF MILJOEN MARK RESTITUTIE-GELD MAAR FRANKRIJK HOUDT HET BEEN STIJF Pagina 3 Kustvaarder in haven gekapseisd Wat wil Parijs De grens Twee toeristen doodgevroren Personeelsvoorziening Huis en tuintje Voorzichtig beginnen De Maas verder gezakt WAAR SCHUWINGSBORD BIJ DE BEPIJNSF MUUR Drie pijlers Drijvende bok GOLDBERG BIJ DE PAUS Donderdag 30 december '65 DE VRIJE ZEEUW De eerste paal voor de bouw van het nieuwe bedrijf van „De Schelde" aan de Industrieweg wordt in de grond geheid door de heer Van Ginkel. Geheel links kijkt de heer W. Huson be langstellend toe. Verkeer eiste 15.000 doden in West-Duitsland In West-Duitsland zijn in 1965 meer dan 15000 mensen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. Volgens de „Deutsche Touring Automobil Club" is dit op grond van de statistieken 10 minder dan in 1964. Adv.) De heer Van Ginkel zette uit een dat men met de bouw drie oogmerken heeft: 1. Om dichter bij de opdracht gevers in Zeeuws-Vlaanderen te zijn. Als voorbeeld noemde hij een order van de „Sidmar" van 1.000.000. Verder zijn er ook contacten met andere industrie- en. 2. Als voorpost van het repara tiebedrijf van de Schelde- poortwerf. Er is een werkschip in aan bouw, dat de schepen, welke kleine reparaties behoeven, ter plaatse, zelfs gedurende het los sen en laden, zal kunnen helpen. Men zal trachten aan diep vaarwater, gedacht wordt aan de te verlengen Zevenaarshaven, de mogelijkheid te scheppen ook grotere schepen service te kun nen geven. Hieraan wordt reeds proviso risch voldaan. Maar dan moet nu nog een sleepboot hierheen worden gezonden, hetgeen bij het vaste verblijf van 'n werk schip in Terneuzen niet meer nodig is. De kustvaarder Willemijn (478 brt), thuishaven Koog aan de Zaan, is gisteren in de Rotter damse haven gekapseisd, terwijl men bezig was met het laden van zakken tarwevlokken. Het schip zakte weg tegen de havenkant vermoedelijk doordat de ballast- tanks niet helemaal in orde waren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De haven arbeiders, die aan boord van het schip waren, konden zich tijdig in veiligheid brengen. In de vooravond zijn beide .nas- ten van de Willemijn, waarmede 't schip op de kade rustte, afgebro ken, waarna de kustvaarder op zijn zijde liggend zonk. Bij de huidige waterstand stak nog 'n derde deel van het schip boven het water oppervlak uit. De drijvende bok Simson van Van der Tak bevond zich ter plaat se. Men heeft reeds kans gezien stalen draden onder het schip door te brengen, waarna het misschien mogelijk zal zijn het weer recht te irtkk**. De openbare aanklager in Bonn heeft een dagvaarding gereedge maakt tegen een Joodse advocaat van Oostenrijkse geboorte, profes sor Hans Deutsch, die ervan is be schuldigd de Westduitse regering bezwendeld te hebben voor een som van zeventien-en-een-half mil joen mark aan restitutie-geld. Deutsch is in november 1964 ge arresteerd op de verdenking ge noemde som gelds onwettig ver kregen te hebben voor een voor name Hongaarse familie van wie de nazi's kostbare schilderijen in beslag genomen zouden hebben. Professor Deutsch, die in Genève woonde, lijdt aan suikerziekte en wordt sedert zijn arrestatie in een gevangenis-ziekenhuis verpleegd. Van de gevraagde twaalf miljoen mark borgstelling is tot nog toe slechts anderhalf miljoen bijeenge bracht. Volgens de aanklager heeft Deutsch het geld in de wacht ge sleept voor baron Ferenc Hatvany, een Hongaars suikermagnaat uit d° oorlogstijd, en daarvoor zes mil joen mark commissieloon gekre gen. Achteraf was gebleken dat de schilderijen-verzameling waar het om ging niet in beslag genomen cf naar Duitsland gebracht was. Vier andere personen, onder wie een voormalige S. S.-offcier, wor den ervan beschuldigd valselijk ge tuigd te hebben dat de schilderijen door de nazi's waren gestolen. Er zijn bij het vooronderzoek 125 ge tuigen uit de vijf werelddelen on dervraagd, onder wie de directeur van het Hongaarse nationale mu seum in de oorlog die nu in Bra zilië woont. Professor Deutsch heeft tot 10 januari de gelegenheid om bezwa ren tegen de aanklacht in te bren gen. Wielrijdster verongelukt De 53-jarige wielrijdster H. Derix, wonende in Zaandam, werd woensdagavond om half zes bij het oversteken van de Gerhaardstraat gegrepen door een vrachtauto bestuurd door de chauffeur H. J. van B. uit Ros- sum. De vrouw werd met een schedelbasisfractuur in het Sint Jan-ziekenhuis opgenomen en is kort na aankomst overleden. De ministerraad van de E.E.G. komt half januari weer bijeen, voor het eerst nadat een half jaar gele den de Fransen woedend de ver gadering verlieten en hun boycot van de gemeenschap begonnen. In die tussentijd hebben de vijf ove rige Euromarkt leden voornamelijk betoogd dat ze in geen geval dooi de knieën wensten te gaan voor De Gaulle. Wat dan betekent: op es sentiële punten. In kleinigheden hebben ze „Franse gevoeligheden ontzien". Zo komt de ministerraad in Luxemburg bijeen, een wat vreemde plaats, maar tenslotte is het ook een hoofdstad van een gemeenschap en met wat goede wil kan men dit normaal vinden. En het maakt ook wat logischer dat de Euro pese Commissie, die immers in Brussel is gehuisvest, er niet bij zal zijn. De Euro pese Commissie, waarvan voorzitter Hall- stein en vice-voorzitter Mansholt het in het bijzonder hebben verbruid bij de Franse president. Dit „ontzien van Franse gevoelighe den" acht Parijs waarschijnlijk nog niet een volledige compensatie voor de Fran se bereidheid toch maar weer eens te gaan praten. Men mag rustig verwachten dat De Gaulles afgevaardigden er nog steeds op zullen staan dat de Franse eisen van een half jaar geleden worden inge willigd. Allereerst dan dat niet wordt begon nen met het beslissen bij meerderheid van stemmen, maar dat het nu nog bestaan de vetorecht van elk der zes blijft ge handhaafd. En in de tweede plaats dat de Europese Commissie wordt geredu ceerd tot een soort secretariaat (of als men het onhartelijker wil zeggen: een soort loopjongen) van de ministerraad. Dat wil zeggen: doen wat de heren ge lasten en niet zelf ideetjes zitten ontwik kelen. Het mishaagt De Gaulle dat die „va derlandslozen" van Brussel zich af en toe gedragen als een soort Europese rege ring. Dat aan de andere kant de commis sie juist een gangmaker is geweest van wat in de E.E.G. tot dusver is bereikt, interesseert hem minder. De vijf hebben aangekondigd dat ze door willen gaan in de geest van de ver dragen van Rome. Dat houdt in dat ze dan de allure en de bevoegdheden van de Europese Commissie niet mogen la ten beknotten. En ook dat ze niet mogen afzien van het supra-nationale element hoezeer door De Gaulle verfoeid dat gesymboliseerd is in de commissie van Hallstein. Evenmin kan er worden ge knoeid met de opdracht in het verdrag van Rome af te stappen van het veto recht, dat immers altijd een belemmering blijft voor het werkelijk Europees optre den van de E.E.G. Dat houdt allemaal niet in dat men strak en stijf moet gaan zitten en alleen maar artikel zus of zo in het basisver- drag aanwijzen. Een soepelheid in de praktijk kan niet als verraad worden ge ien aan een dienstregeling die tenslotte •uiver theoretisch is opgesteld. Van de 'ijf kan het niet als een door de knieën ,'aan worden aangemerkt als ze juist op het punt van de verplichte eenstemmig heid versus de meerderheid der stemmen in die zin wat soepel zijn, niet alleen ter wille van president De Gaulle maar min stens evenzeer ter wille van de kleinere leden die van meerderheidsbesluiten meer te duchten hebben dan Frankrijk. Maar dat is wel zo ongeveer de grens waartoe ze redelijkerwijs mogen gaan. Dat is dus niet ver genoeg naar de Gaulles zin. De overige vijf zullen zeker niet de illusie koesteren dat de verkie zingsuitslag van 19 december enige ver zachting in De Gaulles houding zal heb ben gebracht. Zeker, voor een man die zich de per sonificatie van Frankrijk acht, was het twee-rondengevecht met maar een 45-55 overwinning een morele nederlaag. Maar een meerderheid is een meerderheid en wat dat met 50Va-49V2 ook geweest. De Gaulle is de gekozen president en er is voor hem geen enkele reden enig water in zijn wijn te doen. Op zijn hoogst kan hij met het oog op de parlementsverkie zingen van 1067 wat maatergelen nemen opdat zijn aanhang het er dan wat beter afbrengt dan nu te verwachten is. Maar dat is een binnenlandse zaak en boven dien een waarmee hij nu zeker in zijn Europese politiek geen rekening hoeft te houden. Het Franse been zal in januari dus be paald niet minder stijf zijn dan een half jaar tevoren. Of de vijf dan óók nog zo solidair en principieel zuilen zijn, ia min der zeker. DON JU AN EN DE SPAANSE TROON (V.l.r.n.) Dfin Juan, graaf van Barcelona, prins Don Juan Car los en prinses Sophie. Blijkens een communiqué van het bureau van Don Juan, heeft Don Juan Carlos generaal Franco medege deeld, dat hij zijn vader trouw is en hem beschouwt als de recht matige drager van de Spaanse troon. Prins Don Juan Carlos zou weigeren generaal Franco op te volgen en de plaats van zijn va der in te nemen bij de troonop volging. Twee jonge Duitsers uit Stutt gart, de 20-jarige Jürgen Kubler en de 16-jarige Thomas Ritter, die op een tocht in de Vogezen bij acht graden vorst, storm en mist waren verdwaald en door de duisternis verrast, zijn dinsdag bij Rotenbachkopf doodgevroren in hun slaapzakken gevonden door hun twee andere tochtge noten die de sneeuwstorm had den getrotseerd om hulp te zoeken. Woningen voor Amsterdam in omliggende gemeenten Amsterdams wethouder voor volkshuisvesting, mr. Th. Elsen- burg, verwacht, dat er in 1966 in gemeenten in de omgeving van de hoofdstad op grond van speciale regelingen ongeveer duizend woningen voor recht streekse toewijzing aan Amster dammers beschikbaar zullen ko men. In deze gemeenten, te weten Amstelveen, Diemen, Landsmeer, Oostzaan, Weesperkerspel, Pur- merend, Monnikendam, Uithoorn en Zaandam, zullen volgend jaar naar schatting 4045 woningen in uitvoering worden genomen en circa 2787 worden voltooid. Voor dit jaar luiden de cijfers resp 2836 en 1736. Op het industrieterrein aan de Industrieweg klonken gisteren gisteren de mokerslagen (3200 kg) van de heimachine. De heer G. N. v. Ginkel, direc teur van „De Schelde" te Vlis- singen, sloeg er, gekleed in over all en gehelmd, de eerste paal in de grond op het terrein waar vermoedelijk in augustus een ijzerconstructie- en apparaten- fabriek aan de vele vestigingen in Terneuzen zal kunnen wor den toegevoegd. Voorbereidingen De heer Van Ginkel ontving de genodigden in het tijdelijke kantoor, waar de heer W. Huson, hoofd van de vestiging te Ter neuzen, voorlopig zijn intrek heeft genomen. Nadat in oktober '62 de grond, ongeveer 2 ha was gekocht, pas seerde de acte in 1963 en kon nu na het ontvangen van de ver gunning worden begonnen met de bouw van het bedrijf. Om deze vergunning zo zei de heer Van Ginkel, te kunnen benutten, zal gebruik worden gemaakt van een prefabricated houtconstructie om de kantoren, kleedlokalen en centine te bou- 3. Apparatenbouw voor chemi sche en procesindustrie. De heer Van Ginkel deelde mee, dat er ook al voor de atoomindustrie wordt gebouwd. Een fusie met de R.D.M. (Rot terdamse Droogdok Mij) en Tho massen (De Steeg) zal het mo gelijk maken dat men zich hier op gezamenlijk concentreert. Hij achtte het aannemelijk dat vroegere employé's uit Zeeuws- Vlaanderen die Vlissingen de rug toekeerden (pendel), zullen te rugkomen. Voorts zullen mensen die nu in Vlissingen werken maar in Zeeuws-Vlaanderen wonen, de voorkeur geven in deze streek te blijven. Uiteraard zal men tegen de tijd dat het bedrijf in werking zal gaan, een wervingsactie be ginnen. Men heeft bij de directie de ervaring dat uit de randstad Holland velen graag naar Zee land komen om uit het „geroe zemoes" weg te komen en een aardig huis te bewonen met een tuintje erbij. Volgens de heer W. H. Blok is de toestand wat betreft de woningvoorziening in Terneuzen hoopgevend. Men denkt te starten met 50 a 60 man personeel. Men zal voorzichtig beginnen en de verdere opbouw laten af hangen van de ontwikkeling in de kanaalzone. Voorlopig zijn er op het ter rein nog mogelijkheden tot uit breiding. Maar er is ook optie gevraagd voor enkele ha grond aan het eerder genoemde diepe vaarwater. Tenslotte zei de heer Van Ginkel: We moeten hier zijn. We kun nen niet overzien wat 't wordt, maar uiteraard zal de ontwikke ling intensief worden gadege slagen. En daarnaar zullen we ons verder richten. De bouw van het bedrijf is onderhand aanbesteed en wordt uitgevoerd door de MABUWAT te Zwijndrecht. Precies om één uur woensdag middag ging de eerste van 54 palen ter lengte van 16 meter de grond in. Op de plaats waar nu de grond hard bevroren was en een ijslaagje op de plassen lag, zal binnen enkele maanden een nieuw bedrijf verrijzen. Terneuzen gaat door. De Maas is gisteren in zuid-Lim burg veertig centimeter gezekt, in midden-Limburg twintig cm en in noord-Limburg nagenoeg niets. De stand van het water beneden de stuw te Borgharen bedroeg om achttien uur woensdagavond 43,79 meter boven N.A.P. tegenover 44,20 meter dinsdagavond om acht tien uur. In Itteren bij Maastricht is de busdienst met Borgharen hervat. In de kom van het dorp doet zich ook weinig wateroverlast meer voor. Aan de Berlijnse muur waar tijdens de Kerstdagen een 27- iarige man werd doodgeschoten, hebben Oostduitse grenswachten woensdag een waarschuwings bord geplaatst met de volgende tekst: „500.000 Westberlijners hebben ons bezocht. We hebben hen als gasten ontvangen. Maar degenen die de grens schenden, die d- vrede schenden, moeten de gevolgen dragen". Bij de Franse sector hebben de Oostduitsers woensdag een kerk ongeblazen, waarvan de brok stukken op Frans gebied te rechtkwamen. Men heeft de kerk blijkbaar opgeblazen om ontsnapping naar het westen moeilijker te maken. De kabels van de kabelbaan die gebruikt is bij de aanleg van de Grevelingendam, hebben, zo is na het demonteren komen vast te staan, beschadigingen opgelopen. De beschadigingen zijn van dien aard dat een veilig hergebruik van de kabels zonder r.adere voorzie ningen bij de afsluiting van het rak van Scheelhoek twijfelachtig wordt. Dit schrijft ir. H. van Tuin, inge nieur eerste klasse bij de delta dienst van rijkswaterstaat, in het weekblad „De Ingenieur". Enkele proefstukken van de kabels zijn voor nader onderzoek opgestuurd naar T. N. O. Zoals bekend bestaat bij de deltadienst het voornemen de ka belbaan weer te gebruiken bij de dichting van het rak van Scheel hoek, dat ongeveer 1200 meter breed is. De drie pylonen van d° kabelbaan zullen daar in diep wa de fundering van de pylonen zijn verschillende oplossingen uitge werkt. Gebleken is aldus ir. Van Tuin, dat een pijlerfundering zoals die bij de pas gereedgekomen Oo»- terscheldebrug is toegepast, hier voor de beste en goedkoopste op lossing geeft. Daarom zal rijks waterstaat een overeenkomst slui ten met de aannemerscombinatie „Oosterscheldebrug" (Van Hattum en Blankevoort en de Amsterdamse Ballastmaatschappij) voor de leve ring van betonnen palen. Met be hulp daarvan zullen in het Brou wershavensegat drie pijlers wor den gebouwd van dezelfde con structie als die welke de Ooster scheldebrug dragen. Op die pijlers zullen dan de sta- Wielrijder verongelukt In de Deventerstraat in Apel doorn kwam gisteren de zeven tigjarige G. C. Oeleman uit Apeldoorn met zijn fiets te val len, waarbij hij onder het ach terste wiel van een truck met oplegger terechtkwam. Hij werd enkele mters door de truck mee- ter moeten worden geplaatst. Vóórsleept en was op slag dood. len vakwerkpylonen worden opge bouwd. Bij het plaatsen van de palen zal ook weer gebruik worden gemaakt van de grootste drijvende bok van Europa, de „Ir. Snip", die speciaal voor de bouw van de Oosterscheldebrug werd gecon strueerd. Het plaatsen van de palen voor de drie pijlers in het Brou- wershavensegat zal in het voorjaar van 196S plaatsvinden. De Amerikaanse afgevaardig de bij de verenigde naties Arthur Goldberg is woensdag avond door de paus in particu liere audiëntie ontvangen. Het onderhoud heeft een uur ge duurd. Naar de Amerikaanse ambas sade meedeelde heeft Goldberg de paus namens president John son bedankt voor de bemoeienis van de paus ter verzekering van het kerstbestand in Vietnam. Goldberg heeft de paus ook dank gezegd voor diens voortdurende inspanningen voor het bereiken van vrede in zuidoost-Azië. 1 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3