Moordpartijen in geheel Indonesië DERBY COLA DRINK Ho Tsji Minh antwoordt paus Paulus oMtndudkc Afgehaald brood twee cent duurder Bezorgd brood vier cent HONDERDDUIZEND COMMUNISTEN GEDOOD Slachtingen Psychologen gevraagd Nasoetion en het vice- presidentschap Echte vrede onmogelijk, zonder onafhankeikheid Nog niet genoeg HET WEER FANFANI HANDHAAFT ZMN ONTSLAGAANVRAGE DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 22e Jaargang No. 659* Volgent uit Djakarta ge komen reizigers geeft de wereld er zich nog niet vol doende rekenschap van in welk een bloedbad een groot gedeelte van Indone sië de laatste maanden en speciaal de vier of vijf laat ste weken door de anti communistische actie is ge stort. In Djakarta ontvan- g schattingen uit verschil lende serieuze bronnen ma ken melding van meer dan honderdduizend doden. En dit zouden nog maar voor zichtige schattingen zijn. De overstromingen in Peru meesterlijk DE BOMBARDEMENTEN BURGERBEVOLKING GETROFFEN PERFECT L0NG-DRINK# HET AFTREDEN VAN MINISTER FANFANI Weerbericht Colombo opvolger Hoogwater Zon- en Maanstanden Moro aanvaardt ontslag DE REIS VAN HUMPHREY KOMPLOT TEGEN NASSER WORDT BERECHT Israël zal voorlopig niet om schorsing Toerek verzoeken Frankering bij abonnement: TERNEUZEN DSrecteup-Hoofdredacteur: I. van de Sende DE VRIJE ZEEUW Kedagtie- en Administratie-i adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. J Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Doordat West-Java met inbe grip van Djakarta rustig is ge bleven, zou men zich in inter nationale diplomatieke kringen pas in de laatste tijd bewust zijn gaan worden van de werkelijke afmetingen van de tragedie wel ke zich in Indonesië afspeelt. Uit midden- en oost-Java, uit Sumatra en Bali komen steeds nauwkeuriger verhalen over massale slachtingen van aan de volkswoede overgelaten gevan genen. Zo proberen boeren, die zich door de belofte van herver deling van de grond voor het communisme hadden laten win nen, door de ontwikkeling der gebeurtenissen gedreven zich vrij te kopen door hun voorma lige leiders te doden. President Soekarno zelf, die te- vergeef» heeft geprobeerd aan de De overstromingen in het ge bied van Huallaga in midden- Peru hebben aan twaalf mensen het leven gekost. Ongeveer 1.200 mensen zijn dakloos geworden. 'verplettering van het communis me een halt toe te roepen, heeft er op 18 december over geklaagd dat de lijken langs de wegen, in de waterstromen en op de velden lagen te rotten zonder volgens de islamitische voorschriften te worden begraven. Alleen op Bali hebben de plaatselijke autoriteiten toege geven dat er vijftienduizend of ficiële executies hebben plaats gevonden. Men neemt overigens dat dit cijfer verdubbeld moet worden, wil men rekening hou den met de slachtingen waar van de verbrande woningen en knekelhuizen getuigen. Het pa leis van de gouverneur een communist en thans van zijn functie ontheven zou met een aantal van de bewoners zijn ver brand. Op Sumatra zou het aantal do den de zestigduizend hebben be reikt en in midden- en oost-Java het bolwerk van de Indonesische communistische partij, zou dat aantal nog hoger zijn. Op het ogenblik is het nog onmogelijk zich een juist beeld te vormen van hetgeen zich in de meest af gelegen gebieden als van Cele bes, de Molukken en Zuid-Bor- neo heeft voorgedaan. De militaire leiders proberen intussen met toenemend succes een einde te maken aan de ex cessen. Het blad van de strijdkrachten meldde woensdag dat president Soekarno bevel heeft gegeven alle psychologen in Indonesië te mobiliseren om de mensen die onder verdenking van deel neming aan de mislukte staats greep gevangen worden gehou den dit zou een honderddui zendtal zijn te ondervragen. Brigade-generaal Soetarto van het psychologisch bureau van het leger is met de leiding van deze operatie belast. „Antara" heeft woensdag uit Bandoeng gemeld dat negentien leden van de raadgevende ver- (Adv.) 'n Hero produkt fcSf'-""' gadering van West-Java een voorstel hebben ingediend om de opperbevelhebber van het leger, generaal Nasoetion. te benoe men tot vice-president van de republiek Indonesië. De voorstellers achten het wenselijk dat Nasoetion presi dent Soekarno bijstaat teneinde de voltooiing van de revolutie te bespoedigen. Sinds het aftreden .van Moham med Hatta, in 1959, heeft Indo nesië geen vice-president meer gehad, ofschoon de grondwet wel in een dergelijke functie voor ziet. M* Presioent Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft paus Pau lus dinsdag bedankt voor diens boodschaD waarin hij de hoop uitsprak dat het kerstbestand een stap zon zijn in de richting van een „rechtvaardige en broederlijke vreet voor geheel Vietnam". De paus had een ge lijkluidende boodschap gezonden aan t'e regeringsleider van Zuid- Vietnam. Ho Tsji Mi"h zegt in zijn brief die woensdag door het Noord- vietnamese persbureau werd ge publiceerd, dat de Amerikaanse leiders geen vrede maar oorlog willen en hij beschuldigt presi dent Johnson ervan de oorlog in Vietnam te willen verhevigen en uitbreiden. Hij vergelijkt het Amerikaanse optreden in Viet nam met dat van Hitier. Het ge praat over onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaar den is slechts een manoeuvre van de Amerikaanse president om zijn plannen verheviging en uitbreiding van de oorlog te verdoezelen. Het Zuidvietna- mese volk, geleid door het Zuid- vietnamese nationale bevrijdings front, is echter vastbesloten de strijd voort te zetten zolang de Amerikaanse agressors de bo dem van hun vaderland vertrap pen, aldus Ho Tsji Minh, die stelt dat de vrede in Vietnam onmiddellijk hersteld zal zijn indien de Amerikanen hun agressie beëindigen. De Noordvietnamese president herhaalt onder meer zijn eisen die vervuld moeten worden voordat er van onderhandelingen sprake kan zijn, waaronder te rugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam. Het Vietnamese volk, zo vervolgt hij, wenst vurig vrede om het land op te bouwen, maar echte vrede is onmogelijk zonder ech te nationale onafhankelijkheid. Het Vietnamese volk dient zijn eigen zaken te regelen, zonder bemoeienis van anderen. Aan de bombardementen op Noord- Vietnam dient onvoorwaarde lijk een eind te worden gemaakt. Ho zegt verder dat de Ameri kanen van 1954 tot 1960 170.000 mensen hebben gedood, 800.000 gewond, 400.000 in gevangenissen nebben gezet en vijf miljoen mensen in strategische dorpen hebben geconcentreerd. Hij spreekt in dit verband van een soort „concentratiekamp". Sinds 1961 had de Amerikaanse rege ring een „aanvalsoorlog" ge voerd en onmetelijk lijden ge bracht over „onze landgenoten in Zuid-Vietnam". De V.S. had den gebruik gemaakt van bar baarse middelen van moderne oorlogvoering: giftige chemica liën, gas, napalm- en fosforbom- men. Zij hadden vrouwen, oude mensen en kinderen gedood, dor pen, kerken, pagoden, ziekenhui zen, scholen, gewassen, vee ver nietigd. De bombardementen op Noord-Vietnam treffen vooral de burgerbevolking. Er zijn veel mensenlevens verloren gegaan, maar de oorlog in de lucht tegen Noord-Vietnam is een misluk king geworden: het Vietnamese volk zal zich niet laten dwingen tot aanvaarding van de capitu latievoorwaarden die door de Amerikaanse imperialisten wor den gedicteerd, aldus Ho Tsji Minh. Van de zijde van het Ameri- I kaanse ministerie van buiten landse zaken wilde men geen commentaar leveren op de brief van de Noordvietnamese presi dent aan de paus. (Adv.) de Alpendrank uit Oostenrijk i xAArtt kanaria Per 1 januari mag de prijs van In de winkel afgehaald brood met twee cent, die van be zorgd brood met vier cent per brood van 800 gram stijgen. Het ministerie van economische zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de rentabiliteits- en kostenontwikkeling in het bakkersbedrijf. Als gevolg hiervan acht de minister het bin nen het kader van de prijsgedragsregels aan vaardbaar dat per 1 januari 1966 de prijs van brood per 800 gram wordt verhoogd met twee cent voor afgehaald en drie cent voor bezorgd brood. In laatstgenoemd bedrag is nog niet begrepen de cent prijsverhoging per 800 gram bezorgd brood waarover met de Nederlandse Bakkerijstichting reeds in de eerste maanden van 1965 overeenstemming werd bereikt en welke verhoging eveneens op 1 januari 1966 kan ingaan. Als gevolg van een en ander zal de maxi male prijs van waterwitbrood, afgehaald in de winkel, bedragen 60 cent in de grote steden, 61 cent in een aantal provincieplaatsen en 62 cent in de rest ran hel land. De prije van volkswittebrood en van volksbruinbrood kan dezelfde verhoging ondergaan en blijft dus evenals tevoren twee resp. drie cent beneden die van waterwitbrood. Voor thuisbezorgd brood kan in alle geval len ten hoogste drie cent meer worden be rekend dan voor afgehaald brood. Tot dusver bedroeg dat verschil een cent. De prijzen van melkbrood en verpakt brood kunnen met de zelfde bedragen, dus afgehaald met twee cent en bezorgd met vier cent ten opzichte van de thans geldende prijzen worden verhoogd. De Nederlandse Bakkerijstichting meent op goede gronden te kunnen waarmaken, dat deze prijsverhoging onvoldoende is. Zij heeft haar leden op de hoogte gesteld van 's ministers be sluit, maar heeft er de mededeling bijgevoegd dat zij voor deze prijsverhoging geen verant woordelijkheid meent te kunnen dragen en opnieuw een onderhoud met de minister heeft aangevraagd. Aangenomen kan worden, dat het vóór nieuwjaar niet uwer tot een onderhoud zal komen, zo vernemen wij van de bakkerij- stichting. RomeEen recente foto van Amintore Fanfani (links) de Italiaanse minister van buiten landse zaken, en prof. Giorgio la Pira, die onlangs in het nieuws kwam door zijn bezoek aan Ha noi en zijn vredespogingen in zake Vietnam. ZACHTER. Woensdag trok een rug va" hoge luchtdruk over ons land. die aanvankelijk flinke opkla ringen bracht. Later op de dag werd het weer minder aange naam, doordat de bewolking toe nam en bovendien de zuidelijke wind aanwakkerde. Dit werd veroorzaakt door het over de Britse eilanden in oostelijke richting opdringen van het fron tensysteem van een ten zuiden van IJsland gelegen depressie. Het bijbehorende neerslaggebied bereikte in de avond het westen van ons land. Verwacht wordt dat vandaag na het wegtrekken van de neerslagzone de wind gaat ruimen naar het zuidwesten en wat in kracht zal afnemen. Hiermede wordt dan zachtere lucht aangevoerd, waarin ver spreid enkele opklaringen zul len voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. ZACHTER Naar het oosten wegtrekkend neer slaggebied, gevolgd door enkele verspreide opklatingen. Overwe gend krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west. Zachter, De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken Fanfani handhaaft zijn ontslag-aanvrage. Zoals gemeld had premier Moro geweigerd dit ontslag te aanvaar den en een beroep gedaan op Fan- fani's .verantwoordelijkheidsgevoel' om de ontslagaanvrage gedaan naar aanleiding van pubiikaties over uitlatingen van de oud-burge meester van Florence La Pira in te trekken. In zijn boodschap zei Fanfani o.a.: „Het feit dat u erkent dat het program van de buitenlandse poli tiek van de regering is verwezen lijkt door het werk dat ik heb ver- DONDERDAG 30 DECEMBER v.m, n.m. Breskens 6.31 7.09 Terneuzen 7.06 7.44 Hansweert 7.466 8.24 Walsoorden 7.56 8.34 VRIJDAG 31 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 7.22 8.03 Terneuzen 7.57 8.38 Hansweert 8.37 9.18 Walsoorden 8.47 9.28 Dec. 30 8.48 16.37 12.38 31 8.4S 16.38 12.51 0.36 richt hetgeen mij doet geloven dat dit werk zal worden voortgezet opdat Italië zich nieuwe verdien- sen kan verwerven in de vrije en vreedzame vooruitgang van de wereld doet mijn gemoedsrust toenemen op het ogenblik dat ik mijn ontslagaanvrage bevestig". De 57-jarige minister Fanfani stuurde zijn boodschap naar het bergsportdorp waar premier Moro met vakantie is. In Rome acht men het waar schijnlijk dat Fanfani opgevolgd zal worden door Emilio Colombo, die nu minister van de schatkist is. Premier Aldo Moro van Italië heeft woensdagavond het ontslag van minister van buitenlandse za ken Fanfani „met veel spijt" aan vaard. In een telegram aan Fanfani zegt premier Moro dat hij het ontslag aanvaardt hoewel de door Fanfani opgegeven redenen noch hem noch de buitenlandse politiek van de re- regering schaden. Minister Fanfani had zijn ont slagaanvrage gehandhaafd, nadat premier Moro het ontslag eerder had geweigerd. In een brief aan Moro stelde Fanfani dat „onjuiste en ongefun deerde oordelen en uitlatingen van een vriend en een plotseling ini tiatief van een familielid al dan niet terecht twijfel veroorzaken over de houding van de minister van buitenlandse zaken, zijn werk schaden en als gevolg daarvan de regering schade berokkenen". Dit had hem tot zijn ontslag-aanvrage doen besluiten. Fanfani doelde daarmee op uit' Vice-president Hubert Hum phrey van de V. S. heeft het denkbeeld geopperd, dat Japan en andere landen de V. S. helpen bij het beleggen van een vredes conferentie over Vietnam. Een woordvoerder van de Ja panse premier Sato heeft mee gedeeld dat Sato het met Hum phrey eens is over de noodzake lijkheid van een vrede in Viet nam. Humphrey heeft er bij Japan op aangedrongen meer voor Vietnam te doen op het mense lijke vlak, bijvoorbeeld door het zenden van meer medicamenten. Sato heeft toegezegd de Japanse medische hulp aan Vietnam te zullen uitbreiden. De Amerikaanse vice-presi dent verklaarde woensdag voor zijn vertrek uit Tokio naar Ma nilla, dat het verlangen van de Verenigde Staten naar vrede niet opgevat moet worden als een teken van zwakte. De Ver enigde Staten wilden wel uit Vietnam weg maar niet voordat zij eerst de vrede aldaar ver zekerd hadden. (In Vietnam bevinden zich op het ogenblik 185.000 man Ameri kaanse troepen en zeer binnen kort worden nieuwe Amerikaan se versterkingen verwacht.) In Cairo begint op 10 januari 'n proces tegen veertien personen on der wie vier hoge legerofficieren buiten dienst, die beschuldigd wor den van deelneming aan een kom- plot in 1963 om president Nasser te vermoorden en zijn bewind om ver te werpen. De voornaamste beklaagde is de 40-jarige Hoesseiti Tewfik Maho med, de personeelschef van de oliemaatschappij „Misr Petroleum" de voormalige Shell in Egypte. Het komplot werd in juli j.l. ontdekt. De beklaagden zouden ook van plan zijn geweest de Amerikaanse ambassadeur in Cairo uit de weg te ruimen. De Israëlische regering zal niet om schorsing van dl". Alexander Toerek, ambassade raad bij de Westduitse ambassa de in Israël verzoeken, zolang het onderzoek naar diens acti viteit tijdens het derde rijk niet is voltooid, zo heeft minister van buitenlandse zaken Golda Meir in het parlement meegedeeld. De Israëlische minister zei dat geen besluit zou kunnen worden verwacht, zolang men geen ken nis had genomen van de Hon gaarse documenten waarin Toe rek wordt beschuldigd. latingen van professor Lapira, oud- burgemeester van Florence, op een bijeenkomst ten huize van d» ®an- fani's. welke door de echtp»-ote van de minister was georganiseerd. Premier Moro zal tijdelijk de leiding van het ministerie van buitenlandse zaken op zich ne men, alvorens in overleg met de deelnemers aan de coalitie een nieuwe minister van buitenland se zaken zal worden benoemd. In zijn telegram dankt Moro Fanfani „hartelijk voor de vriendschappelijke en doelmati ge samenwerking in deze moei lijke periode, die rijk is aan ge beurtenissen welke van belang zijn voor de veiligheid en we reldvrede".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1