Vietcong vraagt nieuw bestand Italiaanse minister Fanfani afgetreden booreiland verdwenen in Engels „Sea Gem" de Noordzee TIJDENS HET VIETNAMEES NIEUWJAARSFEEST RADIO Dl ROCK MILITAIRE POST BIJ POETRANG AANGEVALLEN DOOR DE VIETCONG MORO WEIGERT HET ONTSLAG Vijf slachtoffers HET WEER Acht mensen vermist WOENSDAG 29 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 659 1 Bemanningsleden opgesloten Geen vermisten gevonden Italiaanse „De Gaulie" Geweigerd vasi Haipliorsg blokkeren Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Gekapseisd 30 meter diep water Geen ontploffing Wintersport" vakantie van de koninklUke familie VONNISSEN IN RHODESIE FrenJsering bij abonnement: TERNEUZEN Direeteur-Hoofdred acteur: I. van Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzet» Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ik zag mannen in het water springen. Het eiland was bin nen enkele minuten verdwe nen". Een der geredden, de 22-jari ge William Maddock, zei dat hij in de kombuis was toen plotse ling alles om hem heen begon te schuiven, terwijl het zeewa ter naar binnen spoot. „Ik rende naar boven, pakte een reddings vest en sprong in zee bij een reddingvlot, waarop we onge veer een uur ronddreven voor dat we werden opgepikt". Op het moment van het on geluk was het weer goed. Er stond weinig wind. Het eiland zou dinsdag worden verplaatst. Duikers zullen afdalen om vast te stellen of het eiland nog kan worden geborgen. Een woordvoerder van de „British Petroleum" deelde dins dag'mee dat men rekening houdt met de mogelijkheid dat enkele bemanningsleden van de „Sea Gem" nog op het booreiland op gesloten zitten. Het zoeken naar vermisten ging volgens een zegsman van de Britse luchtmacht onvermin derd voort. Aan boord van schepen in de buurt van de gezonken boor installatie wachten duikers op gunstig tij alvorens zich naar het wrak te begeven. De naspeuringen naar de ver misten van het Britse booreiland zijn dinsdag bij het vallen van de avond gestaakt. Men heeft de lijken geborgen van vier Engelsen en een Frans man. Vijftien duikers zochten dinsdag het wrak af, omdat men nog een sprankje hoop had dat er zich overlevenden in bevon den. Zij vonden echter niets. Volgens een directielid van de oliemaatschappij had de beman ning van het booreiland het platform ter grootte van een voetbalveld halverwege het wa teroppervlak laten zakken toen het gevaarte omviel. Wat er pre cies is gebeurd weet men niet, doch het directielid geloofde dat een gedeelte van de machinerie heeft gefaald. De duikers stelden ook een onderzoek in naar de buis, die in het aardgasveld was geboord. Of zij bij het ongeluk beschadi gingen heeft opgelopen is niet bekendgemaakt. De vietcong heeft dinsdag aan de Zuidvietnamese regering gevraagd tijdens het Vietnamese nieuwjaar volgende maand het vuren te staken. De oproep werd dinsdagavond gedaan over de Clandestiene radio „Bevrijding" van de vietcong. Het „tat"-feest ter gelegenheid van het nieuwe jaar duurt vier dagen. De omroep zei dat de voorzitter van het nationale bevrijdingsfront, Ngoeyen Huu Tho, heeft verzocht van 20 tot en met 23 januari de strijd te staken. Volgens het communiqué van het bevrijdingsfront hadden de „imperialistische Amerikanen" de oorlog over Vietnam gebracht, ker ken en pagodes verwoestend en Vietnamezen dodend. Nu willen de Amerikanen de oorlog uitbreiden, maar wij willen de Zuidvietnamese soldaten en bestuursambtenaren in staat stellen het nieuwjaarsfeest van het Vietnamese volk thuis te vieren, zo werd gezegd. De Zuidvietnamese militairen werd verzocht de wapens geduren de die periode neer te leggen. De vietcong moest, aldus het commu niqué, de wapens echter gereed houden voor 't geval de vijand zou aanvallen. Een officiële Amerikaanse woord voerder heeft naar aanleiding van het verzoek van de vietcong om een gevechtspauze gedurende het Vietnamese nieuwjaar gezegd geen commentaar te kunnen geven. Hij wees erop dat het verzoek aan de Zuidvietnamese regering is ge richt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft later in een verklaring opnieuw gezegd, dat de Verenigde Staten bereid zijn tot onderhandelingen om een einde te maken aan het conflict in Vietnam. Het ministerie brengt echter onder de aandacht, dat de regering in Ha noi tot op heden niet de geringste aanwijzing heeft gegeven dat zij bereid is aan de conferentietafel te gaan zitten. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat hij geen enkele toe lichting kon geven op de huidige militaire operaties of op een even tuele blijvende onderbreking van de bombardementen op Noord- Vietnam. HUBERT HUMPHREY NAAR ZUID OOST AZIE De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey bij z'n vertrek naar Zuid Oost Azië vanaf de Andrews airbase nabij Washing ton. De Amerikaanse vice-presi dent wordt vergezeld door zijn echtgenote. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De vietcong heeft dinsdag 200 km ten noorden van Saigon een militaire post aangevallen, waarbij velen van de honderd Zuidvietna mese verdedigers sneuvelden of gewond werden. Na het gevecht dat een uur heeft geduurd, trok de vietcong zich terug, aldus een Zuidvietnamese militaire woord voerder. De sterkte van de aanvallers wordt op een bataljon geschat. De post ligt bij Poetrang. Amerikaanse mariniers hebben maandag rondom de luchtbasis in Professor Amintore Fanfani is dinsdag afgetreden als minister van buitenlandse zaken van Itali;i, omdat hij naar zijn zeggen twijfel wilde vermijden omtrent de inter nationale positie van zijn land. Hij maakte zijn besluit bekend in een brief aan premier Aldo Moro en zei, dat het onherroepelijk was. Fanfani die/minister van buiten' landse zaken werd, nadat zijn voorganger Saragat een jaar ge leden tot president was gekozen, was yerleden week in Rome terug gekeerd uit New York waar hij het voorzitterschap van de algemene vergadering der Verenigde Naties bekleedde. In zijn brief aan premier Moro schreef hij, dat „onjuiste en onge fundeerde oordelen en uitlatingen van een vriend en een plotseling initiatief van een familielid al dan niet terecht twijfel veroorzaken over de houding van de minister van buitenlandse zaken, zijn werk schaden en als gevolg daarvan de regering schade berokkenen". Fanfani doelt in zijn brie! op de persoonlijke meningen die Drofes- sor Giorgio la Pira, oud-burge meester van Florence en behorende tot uiterst-linkse vleugel van de Italiaanse christen-democraten, ver kondigde op een bijeenkomst ten huize van de Fanfani's, georgani seerd door de echtgenote van de minister. De uitlatingen van La Pira, die onlangs in het nieuws kwam door zijn bezoek aan Hanoi en zijn vredespogingen inzake Vietnam, werden gepubliceerd door het uiterst-rechtse weekblad „II Borghese" („De Burger"). La Pira had onder meer gezegd dat de Chinezen militair gezien vol komen ongevaarlijk waren, dat werkelijk communisme en atheïs me nauwelijks nog bestonden en dat er van een perfect verbond tus sen Moskou en Washington sprake was. Veel lof zwaaide La Pira aan Fanfani toe, die volgens hem de „De Gaulle" van Italië was en spoedig de hoogste regeringspost zou overnemen. De Italiaanse premier Aldo Moro weigert bet door *»Ja minister van het noorden van het land 63 leden van de vietcong gedood. Ha ven Amerikaanse parlementsleden die onlangs Vietnam hebben bezochf, hebben zich in gesprekken met het tijdschrift „News and World Re port" voorstanders getoond van een aanzienlijke verhoging van de- Amerikaanse oorlogsinspanning. De meesten van hen blijken voor intensivering van de bombarde menten op Noord-Vietnam te zijn. Zij zeiden dat de verbindingswegen en de belangrijke industrieën moe ten worden vernietigd en dat de haven van Haiphong moet worden geblokkeerd. Op het Amerikaanse ministerie van defensie werd dinsdag gezegd dat de grote B-52-bommenwerpers, die op Guam zijn gestationeerd, sinds het begin van de wapenstil stand van 24 december niet meer in actie zijn geweest. Wel hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen aanvallen op guerilla- strijders uitgevoerd. buitenlandse zaken Fanfani inge diende ontslag te aanvaarden. Moro deelde dit mee in een brief aan Fanfani. De premier is van oordeel dat de omstandigheden die Fanfani tot zijn besluit brachten, noch zijn persoon noch zijn verbondenheid aan de buitenlandse politiek van de regering in het geding brengen Moro verklaart met president Sa ragat deze kwestie te hebben be sproken en verzoekt de minister dringend zijn besluit te herzien, daarbij een beroep doend op diens verantwoordelijkheidsgevoel. Fan fani's werk als minister van bui tenlandse zaken wordt, zo zegt hij, „hogelijk gewaardeerd". VERANDERING OP TIL Dinsdagnacht trok een rug van hoge luchtdruk van Enge land naar het continent. Hier door nam de buiigheid en de wind snel af. Voor vandaag ver wachten we dan ook na een ochtend van lichte tot matige vorst, flinke opklaringen maar plaatselijk ook mist en vrijwel WOENSDAG 29 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.45 6.19 Terneuzen 66.20 6.54 Hansweert 7.00 7.34 Walsoorden 7.10 7.44 DONDERDAG 30 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 6.31 7.09 Terneuzen 7.06 7.44 Hansweert 7.466 8.24 Walsoorden 7.56 8.34 Dec. 29 S.4S 16.3G 12.25 23.26 30 8.48 16.37 12.38 31 8.48 16.38 12.51 0.36 overal droog weer. De tempera turen kunnen overdag stijgen tot waarden van 1 tot 4 graden boven het vriespunt. Boven de Atlantische Oceaan is de depres sie-activiteit weer toegenomen. Een zeer diepe depressie van ongeveer 960 mb trok van New Foundland naar het zeegebied ten zuiden van Groenland en IJsland. Voor het frontale sys teem uit regende het dinsdag avond al in Ierland. De ver wachting is, dat in de komende dagen de west circulatie weer hersteld wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weer Veranderlijke bewolking en voornamelijk in de kustgebieden nog een enkele sneeuw- of hagel bui. In het binnenland op enkele plaatsen ook mist. Weinig wnid. maar aan de kust zwakke tot matige wind tussen west en zuid. In de ochtend in het binnenland lichte, plaatselijk matige vorst, overigens temperaturen om het vriespunt. Vijf mannen zijn maandag om gekomen toen het 5600 ton me tende Britse booreiland „Sea Gem" op 80 kilometer ten zuid oosten van Flamborough Head in de Noordzee in elkaar stortte op de plaats waar het enige we ken geleden voor de ..British Petroleum" gas aanboorde. Van het eiland dat met 10 po- te» van 65 meter lengte op de DE ONDERGANG TEGEMOET Het 5.600 ton metende boor eiland Sea Gem, dat op 50 mijl ten zuidoosten van Flamborough Head in de Noordzee gas heeft aangeboord voor de B.P., gaat hier zijn ondergang tegemoet. Maandag is het in elkaar gestort. Het is zinkende. zeebodem rustte, staken enkele uren later nog slechts de resten van deze poten boven de golven uit. Toen het ongeluk gebeurde, bevonden zich 32 man op het booreiland, dat 90 meter lang en 27 meter breed was. Normaal was de bezetting 46 personen, maar 14 arbeiders waren voor de kerstviering naar het vaste land. Het gehele personeel be stond uit Britten. Schepen, waaronder de Neder landse sleepboten „Friesland" en „Smit-Lloyd". de „Vlietstroom" en de Rotterdamse kustvaarder „Lady Diana", snelden naar de onheilsplaats. Het Britse schip „Baltrover" dat het eerst ter plaatse was, nam 19 drenkelin gen op, van wie er drie ernstig gewond waren. Het haalde voorts het lijk van een arbeider uit het water. Helicopters wierpen bij het vallen van de avond licht- fakkels naar beneden. Een hef- schroefvliegtuig haalde drie ver kleumde mannen uit het ijskou de zeewater op. De bestuurder van dit toestel zei, dat van het eiland nog slechts de poten als afgebroken schoorstenen uit het water staken. Het zag er vol gens hem naar uit dat 't eiland was gekapseisd. Andere berich ten zeggen dat zich op het eiland een ontploffing zou hebben voorgedaan. De andere slachtoffers werden door een hefschroefvliegtuig uit het water gehaald. De „Sea Gem" werd het afge lopen voorjaar als eerste En gels boorplatform voor de kust van oost-Engeland gezet en stond in dertig meter diep water. Men zou het dezer dagen verplaatsen na aanboring van een uitgestrekt aardgasveld, dat volgens de Brit se minister van energie de aan leg van een aardgasleiding naar het vasteland zou rechtvaardi gen. In Huil aan wal gebrachte overlevenden zeiden later, dat zich op het eiland geen ontplof fing had voorgedaan. Enkele „peten" zakten onder het eiland weg, waardoor dit binnen en kele ogenblikken kantelde en in het water viel, aldus hun ver klaringen. De gezagvoerder van de „Balt rover" zei: „Wij waren slechts een paar kilometers van het booreiland verfijderd toen wij zagen dat het ging overhellen. De koninklijke familie heeft het voornemen omstreeks eind januari voor een wintersportva kantie van twee weken naar Lech in Oostenrijk te vertrekken. Prin ses Beatrix en de heer Claus vor, Amsberg zijn van plan hun vakantie voor een deel gezamen lijk met het koninklijk jaar en de prinsessen Margriet en Christina in Lech door te brengen en voor een deel afzonderlijk in Gstaad in Zwitserland. De wintersportplan nen van de verloofden staan echter nog niet helemaal vast, zo verneemt het A.N.P. van de zijde van de Rijks Voorlichtingsdienst. Zesentwintig Afrikanen zijn in Sipolipo, ten noorden van de Rho- desische hoofdstad, tot gevange nisstraffen veroordeeld variërend van twee tot zeven jaar wegens het toebrengen van schade aan boerderijen, schuren en het te velde staande gewas. Volgens een zegsman van de politie waren de ze misdaden gepleegd in de perio de van 30 november tot 9 decern- bop.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1