Prinses Margarets reiskosten staan Britse kranten niet aan Twee miljoen gulden voor snoeptripje naar Amerika DUITSE BOEREN VERWIJTEN NEDERLAND WATEROVERLAST KERSTTOESPRAAK VAN BONDSKANSELIER ERHARD „Herenigd Duitsland geen bedreiging" Groningse scholier uitgekozen voor Amerikaans jeugdforum BURGERLIJKE STAND Loop der Bevolking Pagina 5 december 1965 Maandag 27 Dinsdag 28 DE VRIJE ZEEUW' Duitse landbouwers in het over stroomde gebied rond de plaats Laar dichtbij Coevorden hebben er hun misnoegen over uitgespro ken dat zij in moeilijkheden ko men, omdat op Nederlands grond gebied bij Vilsterborg geen dijk aan de noordkant van d« Vecht aanwezig is. Doordat hier een doorbraak plaatsvond, zijn op Duits gebied een groot aantal boerderijen geïsoleerd door het water en enkele bedrijven moes ten worden ontruimd, omdat er gevaar bestond voor bewoners en vee. Het Duitse Rode Kruis is begonnen met de hulpverlening. Per boot zijn naar de door het water ingesloten boerderen post, proviand en veevoeder gebracht. Hei; hoofd van de technische dienst van het waterschap Bar- gerbeek, de heer W. J. Tonnis, meent dat eerst de hoofdafvoer kanalen in provincies, in dit ge val het Meppelerdiep en de Vecht, aan de gestegen behoeften moe ten worden aangepast en dat te vens de mogelijkheid tot lozen op het IJselmeer moet worden ver ruimd alvorens de waterschappen in de provincie profijt kunnen trekken van hun enorme kapi taalsinvesteringen. Het water schap Bargerbeek heeft enkele miljoenen uitgetrokken voor een aantal waterstaatkundige verbe- teringsprojecten die inmiddels in uitvoering zijn genomen. Bij Coe vorden is een gemaal geprojec teerd met een maximale capaci teit van 70 kub. meter per minuut, wat neerkomt op een droogleg ging van 60 tot 70 centimeter op het erop afwaterende gebied. Ook in de omgeving van het Schoone- bekerdiep wordt in samenwer king met Duitse instanties ge tracht wateroverlast te voorko men. Het plan is in studie en het is waarschijnlijk begin 1967 aan- bestedingsgereed. Ook hiermee zijn enkele miljoenen gemoeid. STRAKS ELDERS OVERLAST Het gevolg zal volgens de heer Tonnis echter zijn, dat andere ge bieden meer overlast krijgen, om dat hier het water sneller wordt Maximumdagloon bij sociale verzekeringen verhoogd Met ingang van 1 januari 1966 zal het maximum dagloon voor de berekening van de premies en de uitkeringen krachtens de sociale werknemersverzekerin gen (de interimwet invaliditeits- rentetrekkers, de ongevallenwet, de ziektewet, de ziekenfondswet en de werkloosheidswet) bij een vijfdaagse werkweek worden verhoogd van 32,40 tot 36, per dag en bij een zesdaagse werkweek.van 27,tot 30, per dag. GETROUWD - NIET GETROUWD Verscheidene Zweedse echt paren die in de afgelopen jaren in Engelse kerken op de Canari- sche eilanden in de echt verbon den waren zijn pas kortgeleden tot de ontdekking gekomen dat zij volgens de Zweedse wet hele maal niet getrouwd waren. Toen namelijk een man uit Oerebro scheiding wilde aanvragen kreeg hij van het ministerie van bui tenlandse zaken te horen dat er geen sprake kan zijn van schei ding omdat hij niet werkelijk gehuwd was. Een in een Engelse kerk in Spanje gesloten huwelijk wordt namelijk door de Spaan se wet niet erkend en is dan ook automatisch in Zweden ongel dig. Illegale Chinezen in Nederland Het aantal Chinezen, werkzaam in het restaurantbedrijf dat ille gaal in Nederland woont, wordt geschat op 250. Dit blijkt uit het antwoord van minister Samkal- den op vragen van 't tweede-ka merlid Meulink (A.R.), die in formeerde waarom geen inreis visa en werkvergunningen meer worden gegeven aan Chinezen. De minister vindt dat eerst 'de ille gale toevloed van Chinezen moet zijn afgelopen, voordat de legale toelating kan worden hervat. Brand in schuimrubberfabriek Op Eerste Kerstdag heeft in de schuimrubberfabriek Berli te Bergen (Limburg) brand ge woed in een van de droogka- mers. De gemeentelijke brand weer was onmiddellijk ter plaat se en slaagde er in de brand te lokaliseren, zodat het fabrieks gebouw dat in het verleden al tweemaal door brand werd ver woest, behouden bleef. Het be drijf leed hoofdzakelijk water schade. De produktie kan deze week normaal wórden voortge zet. De brand was vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. KERSTKIP WAS BEDORVEN Bij een aantal mensen in Delf- gauw nabij Delft is de kerstbout door de politie weggehaald. De direktie van een bedrijf ter plaatse was tot de ontdekking gekomen dat er iets niet in orde was met de diepvrieskippen die aan 28 personeelsleden waren gezonden. Men stelde zich in verbinding met de politie te Delft die een kip ter keuring naar de keuringsdienst bracht. Daar bleek dat de kip inderdaad was bedorven. De geschenkkip- pen zijn daarna alle terugge haald. aangevoerd. In de goed afwate rende gebieden zullen dan de slui zen moeten worden dichtgegooid om erger te voorkomen, waardoor ook in deze gebieden ondanks een goede drooglegging moeilijkhe den worden veroorzaakt. Men voert de verbeteringswer- ken uit omdat deze in eerste in stantie zijn bedoeld om de ont sluiting en afwatering van een gebied van 18500 hectare in de Drentse zuidoosthoek te verbete ren. In een groot deel van dit ge bied heeft men ernstig te kam pen gehad met wateroverlast. BETOGING TEGEN VRIJSPRAAK VERBELEN In Wenen hebben enkele hon derden mensen een mars gehou den uit protest tegen de vrij spraak van de voormalige Vlaam se S.S.-officier Verbelen door een jury in Wenen. In de optocht, georganiseerd door !de socialistische studenten vereniging en de Oostenrijkse verzetsbeweging, werden span doeken meegedragen met slag zinnen als „Oostenrijk mag niet het vaderland worden van nazis tische oorlogsmisdadigers" en „Elk jaar worden er moorde naars vrijgesproken: Mürer, No- vak en Verbelen". Talrijke voor bijgangers sloten zich spontaan bij de betogers aan. Bondskanselier Erhard heeft viavend dat wij Duitsers er niet in lf^W| v\ i-'.'y--" de radio een kerstboodschap tot het Westduitse volk gericht, waar in hij zijn bezorgdheid voor het be houd van de wereldvrede tot uit drukking bracht. De bewindsman toonde zich uitermate tevreden over de vertrouwde plaats die West-Duitsland zich in de wester se wereld heeft weten te verove ren. Volgens Erhard kan het vreed zaam naast elkaar bestaan van de landen in West-Eurotia, waarvoor de basis met succes is gelegd, niet door crises worden vernietigd. De bondskanselier sprak zijn be zorgdheid uit over het lot van het Duitse volk, in het bijzonder doe lend op zijn landgenoten aan de andere ziide van het ijzeren gor dijn. „Wij blijven hopen dat de verdeling van Duitsland maar een korte periode van onze geschiede nis zal beslaan", zo zei hij. In een op Oost-Duitsland ge richte radio-uitzending zei de Westduitse regeringsleider dat de verdeling van Europa niet oneindig kan voortduren. „Voor de krach ten die in Europa een vreedzaam bestaan wensen, is het hoopge- Gemini 6 en Gemini 7 naderden elkaar tot op 30 cm Volgens Robert Aller, hoofd van de afdeling die de plannen voor de Gemini-vluchteu opstelt, waren idle Gemini-6 en 7 op een gegeven ogenblik van de ruimte- ontmoeting slechts 30 cm van el kaar verwijderd. Men was tot de nieuwe schatting men sprak eerst van twee tot drie meter gekomen na nauwgezette onder vraging -van de astronauten. NA DE RAMP VAN OLAYAN Na de grondstorting welke woensdag j 1. het dorp Olayan in een Peruviaans dal heeft getrof fen, zijn zestig lijken geborgen. Het aantal vermisten schommelt tussen honderd en tweehonderd. Twee andere gehuchten zijn ge heel verwoest. Zes bruggen zijn verdwenen. Een tienduizendtal gezinnen is dakloos. toestemmen dat ons land in twee vijandelijke kampen is verdeeld, noch onder dwang, noch door mid del van omkoping, noch uit de macht der gewoonte", aldus bonds kanselier Erhard. In de kerstnacht richtte Erhard zich via de „Deutsche Welle" tot alle in het buitenland vertoevende Duitsers. Hij merkte onder meer op dat tijdens het Kerstfeest het Duitse volk weer verenigd is en dat een herenigd Duitsland voor niemand een bedreiging kan vor men. VAARWEL „RIJNDAM". Vaarwel Ryndam"De Hol land- Amerikalijn heeft hekend- gemaakt, dat zij het voornemen heeft in de herfst van 1966 het s.s. „Ryndam" (15.015 dwt.) over te dragen aan haar Duitse doch termaatschappij, de Europa- Canada-Linie in Bremen. De 16-jarige zoon Tom van prof. J. Th. Snijders, hoogleraar in de algemene psychologie aan de Gro ningse universiteit, is tot jeugd- ambassadeur gekozen. Hij zal ons land gedurende de komende drie maanden vertegenwoordigen op een groot internationaal jeugd forum in de V.S. Tom vertrekt vandaag per Pan American World Airways van Schiphol naar New York. Aan dit jaarlijkse forum, dat in samenwerking met Pan American wordt georganiseerd door de New York Herald Tribune, nemen 65 landen deel. De jongelui worden allen ondergebracht bij gegoede Amerikaanse families. Tom Snijders, leerling uit de vijfde klasse van het Sint Maar- tens college te Haren (Gr.), werd op grond van twee opstellen (De plaats van Nederland in de inter nationale samenwerking, en Waar om ik graag naar het wereld jeugd forum zou gaan) uitgenodigd met nog 5 andere geselecteerde kandi daten voor een half-Amerikaanse jury op het departement van on derwijs en wetenschappen in Den Haag te verschijnen met een in het Engels gestelde autobiografie van 1000 woorden. Hij kwam als beste uit de bus. Er staat hem een uniek pro gramma te wachten: telkens zal hij een week of drie bij een Ameri kaanse familie logeren en met de zoon of dochter des huizes als gast-leerling meegaan naar de high school. Daarnaast zullen de 65 l'eugd-ambassadeurs talloze steden langs de Amerikaanse oostkust De- zoeken en tot slot is er dan het grote internationale jeugdforum met 3000 jongeren eind maart in Washington. KERSTTOESPRAAK VAN SOEKARNO In een Kersttoespraak heeft president Soekarno de christenen in zijn land opgeroepen de „na tionale strijd in 'dö geest van Christus voort te zetten", zo meldt Antara. In de boodschap die werd voor gelezen op een katholiek-pro testantse Kerstbijeenkomst - in Djokjakarta, zei de Indonesische president dat vrede slechts moge lijk is als er liefde is voor God, ouders, het land en de mensheid. Vrede diende te worden gevolgd door voorspoed en voorspoed zou slechts door hard werken kunnen worden verkregen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alnati" 29-12 Australië: m.s. „Orcades" 29-12 Brazilië: m.s. „Cap San Nicolas" 27-12 m.s. „Alnati" 29-12 Canada: m.s. „Mormacargo" 26-12 m.s. „Kerkedijk" 29-12 Chili: m.s. „Wiesbaden" 26-12 m.s. „Ceres" 29-12 Kenya, Oeganda en Tanganjika: m.s. „Jean Laborde' 26-12 Ned. Antillen: m.s. „Maron" 28-12 Nieuw-Zeeland: m.s. „Orcades" 29-12 Suriname: m.s. „Dahnis" 29-12 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Mormacargo" 26-12 m.s. „Kerkedijk" 29-12 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Transvaal Castle 26-12 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. Dodelijk ongeval in Hilvarenbeek De 53-jarige mevr. C. M. L. Meulenkamp uit Rotterdam is zaterdagmiddag op de Esbeekse- weg in Hilvarenbeek bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. De auto, waarin zij mee reed, was in een flauwe bocht waar de bestrating van beton in klinkers overgaat, geslipt en tegen een boom gebotst. Twee andere inzittenden werden zwaar gewond, een derde werd licht gewond. De gewonden zijn allen naar het St.-Elisabethzie- kenhuis in Tilburg overgebracht. TERNEUZEN Geboren: 16 dec. Wendy Gode- Iiva, d. van Frits J. Ph. Robij en Lucia A. S. de Vilder, won. te IJzendijke; 17 dec. Annemarie, d. van Willem A. van den Berg en Cornelia Beerens, won. te Axel; 18 dec. Marc Richard, z. van Lucien Ch. van den Bunder en Bertha M. M. Ide, won. te IJzendijke; Ernest Krijn Adriaan, z. van Jan A. van Arenthals en Suzanna van Lange- velde, Oostkade 23; 19 dec. Paul Anthonie, z. van Jan D. P. C. Die- leman en Lijdia J. Faas, W. Kloos- straat 5; Desinah, d. van Lodewijk L. Smit en Edith Th. Lapré. Eras- musstr. 43; Anthonia Maria, d. van Jozias W. Bareman en Anthonia M Dees, Prunusstr. 7; 20 dec. Cornelia Licia, d. van Jacobus J. Vinke en Adriana Hofman, Vinkenstr. 16: Jean Paul Anthonij, z. van Antho- nij M. Berkelder en Janneke S. Berwald, Lange Kerkstr. 49; 22 dec Izaak Pieter Leendert, z. van Wil lem M. Koole en .Tacoba A. van Dijke, Zuidlandstr. 109; Monica, d. van Willem Hollemans en Neeltje Louwerse, Oleanderstr. 50. Huwelijksaangiften: 17 dec. Hen drik Jaap de Vries, 27 j. en Johan na Jacoba Bakker, 24 j.; Gerrit Krijeer, 21 j. en Willemina Johan na Jacoba van der Veer, 20 j. Huwelijksvoltrekkingen: 17 dec. Cornelis Pieter Honcoop, 21 j„ won. te Dussen, en Geertruida Ca- tharina Dezutter, 20 j.; Petrus Seghers, 21 j., won. te Axel, en Sara Maria Snap, 20 j.; Cornelis van den Broek, 22 j., en Cornet'? Maria Jannv Walhout, 20 j.; 22 dec. Frans Prosper Mathilde Wil- laert, 24 j„ won. te Clinge-, en Lu cia Maria Louise Broekaert, 25 j.; Pieter van de Velde, 23 jwon. te Hoek, en Godelieve Elodie Lippens, 21 j. Overleden: 15 dec. Jacob J. Gijs- bers, 57 j„ gehuwd, won. te Hel mond; 16 dec. Elizabeth Buijze, 85 j„ geh. gew„ won. te Hoek; David W. Schilleman, 87 j., geh. gew., won. te Biervliet; 17 dec. Jacobus Visser, 65 j., echtg. van J. den Exter, Rozenstr. 3; Joos Robijn, 100 j., geh. gew., won. te Hoek; 21 dec. Francina J. J. Kolijn, 71 j., echtg. van F. J. Stoffijn, Azaleastr. 110; Franciscus J. Tieleman, 68 j., echtg. van M. J. Sturms, won. te Axel. TERNEUZEN Ingekomen personen: J. Helmen dag, Dijkstr. 85, van Rotterdam; E. A. de KunderMaas, Prunusstr. 16, van Zaamslag; C. W. Wolfs- keel, H. Heijermansstr. 63, van Haarlemmermeer; J. Jansen, Ka- zernestr. 13, van Biervliet; P. J. M. Sprengers, Bellamystr., woonkeet, van Someren; D. de Zeeuw, School- laan 1, van Sas van Gent; C. A. M. WezepoelVenix, Vogelschor- str. 14, van Haarlem; J. T. de Brauwer, Wilgenplantsoen 29, van Westdorpe; .J. E. van de Casteel Bondewel, Beatrixstr. 41, van Axel. Vertrokken personen: J. J. Sul livan, Edisonstr. 3, naar Bunn'k; M. A. Royse, Koninginnelaan 17, naar Bunnik; ,T. S. Royse, Konin ginnelaan 17, naar Bunnik; B. R. E. M. Bours, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Koewacht; D. Kovacs, Mid- denstr. 103, naar Axel; J. R. Hame link, Axelsestr. 212, naar Middel burg; A. Tramper, Iepenlaan 48, naar Goes; R. L. Hughes, Bonte- polderstr. 9, naar Rotterdam; J. J. ScheeleBlok, Marijkestr. 24, naar Middelburg; D. de Braai, Dokweg 19, naar Hoek; P. C. M. Vermast, Nieuwe Kerkstr. 12, naar Honte- nisse; A. de JongeLeunis, Axel sestr. 223, naar Leiden; J. D. G. Minderhoud, Herengracht 3, naar Ellewoutsdijk; I. D. M. van de Vijver, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Graauw. (Van een rorrespondent) LONDEN Prinses Margaret en haar echtgenoot lord Snowdon zijn van hun uitgebreide reis naar de Verenig de Staten teruggekeerd. Zoals gebruike lijk heeft prinses Margaret gedurende die reis weer wel van zich doen spre ken. Dat ze geen conformiste is, de monstreerde zo voldoende door haar huweljjk met de fotograaf Snowdon en in haar handel en wandel iaat ze niets na, om die reputatie te bestendigen. Dat het in Engeland steeds in goede aarde valt kan men bepaald niet zeg gen. Zij deelt dan ook ruimschoots in de zeer vrijmoedige kritiek, welke in de Engelse dag- en weekbladpers nog al eens tot uitdrukking komt. Zo doet de reis naar de Verenigde Staten weer heel wat stof opwaaien. Was dit nu eigenlijk geen snoepreisje, wordt er indistcreet gevraagd. En als het een officieel bezoek was, wat voor nut heeft dit dure vertoon dan? De La- bourafgevaardigde William Hamilton, die zich al een zekere reputatie ver worven heeft door de aandacht waar mee hij de bewegingen van de „dure Britse monarchie" volgt, gaat de re gering over Margarets reis naar Ame rika interpelleren. Onlangs ging hij nogal te keer tegen de verbouwing van de residentie van prinses Margaret in de nabijheid van Kensington Palace, welke zo'n dikke 700.000 gulden kost. Nu heeft hij een aantal pikante vra gen gesteld aan de minister van bui tenlandse zaken en financiën om te we ten te komen, wat de reis gekost heeft en daarover gaat hij dan een debat in het Lagerhuis forceren. Sommige bigden hebben eigen berekeningen op gesteld, die nogal uiteenlopen. Een blad meende dat die reis van drie weken toch wel ongeveer een dertigduizend pond gekost zou hebben. Wat andere bladen doet schaterlachen: ze komen voor de dag met een rekening van ruim tweehonderdduizend pond, dat is twee miljoen gulden. Het socialistische weekblad „New Statesman" heeft in een bijzonder scherp en satirisch gestelde aanval op de Labour-regering, bijzonderheden uit Margareths onkostennota naar voren gehaald. Alhoewel in de dure hotels, waar de prinses in de Verenigde Staten gelogeerd heeft, de bekwaamste figaro's werkzaam zijn en die de haren van de prinses best eens hadden kunnen door- kammen, moest nodig een der duurste Londense friseurs aan haar gevolg worden toegevoegd, wat vele honder den ponden extra heeft gekost. Aange zien de prinses „niks had om aan te doen", moest voor haar Amerikaanse reis een volledig nieuwe garderobe worden aangeschaft. Kosten, volgen3 „New Statesman": ruim 4000 pond. Eén overnachting in de excuise hotels in de States, gelijk „Arizona Inn", het droomhotel van de Amerikaanse mil jonairs kostte gemiddeld 3000 pond. De kosten van de parties, welke de Britse vertegenwoordigers in opdracht hunner principalen ter ere van de prinses in Washington, New York en op de Bermuda's gaven, belopen meer dan 3000 pond per party. Voor de heen en terugreis van de leden van het gezelschap van de prinses, haar gemaal en gevolg waren twintig eersteklasse plaatsen in een BOAC-toestel gereser veerd, kostende bijna 12.000 pond. In de Verenigde Staten hield men het spe ciale vliegtuig van koninging Elisabeth ter beschikking. Dit kost de Britse be lastingbetaler 500 pond per vlieguur. En waartoe dit alles, vraagt „New Statesman" onbarmhartig. „Na de Beatles en de Schotse whisky is onge twijfeld de koninklijke familie het aan trekkelijkste Britse exportartikel", al dus het blad. „De prinses en lord Snow don hebben alle plaatsen en problemen, die iets met de Amerikaanse werke lijkheid te doen hebben, vermeden en hebben alles gedaan om de harten van de Amerikaanse snobs heftiger te doen kloppen. Terwijl in Engeland iedereen de aristocratie ernstig neemt, wordt deze in Amerika door niemand uitge zonderd de aristocraten zelve, ernstig genomen". De vragen en opmerkingen van Wil liam Hamilton en het socialistische weekblad zijn voor de regering-Wilson wel zeer vervelend, omdat diverse le den van de Labour-regering en_ pre mier Wilson zelf, toen ze nog in de oppositie waren, bij herhaling tegen de geldverspilling voor de koninklijke familie geageerd hebben. De kritiek MARGARET en TONY Teveel reiskoeten beweegt zich nu over een breed front en is heftiger dan ooit tevoren. Waar schijnlijk omdat vooral prinses Marga ret een doorn in veler oog is. De „Sunday Express" schreef dat het lanr het recht heeft te weten wie de ko lossale rekening voor deze snoepreis moet betalen. De kritiek spitst zich nu waarschijnlijk verder toe, omdat de regering intussen alweer enige nieuw® buitenlandse reizen van prinses Mar garet gesanctioneerd heeft. In maart van het volgend jaar bezoekt zij Hong kong, terwijl ze nu juist bezig is aan een vakantiereis van veertien dage» naar Tahiti, misschien om op verhaal te kómen van de inspanningen in Aim. rika. jachtje overvaren; meisje verdronken Op het Amsterdam-Rijnkanaal onder de gemeente Diemen is zaterdagmorgen omstreeks kwart over tien een jachtje door een motorbinnenschip overvaren. Twee boten van de rijkspolitie te water begonnen onmiddellijk te dreggen naar een 16-jarig meisje, dat met het scheepje mee ten onder was gegaan. 's Middags is het jachtje, de .Adriana K.", geborgen. Het stoffelijk overschot van het meisje werd daarbij gevonden. Het is de 16-jarige dochter van de heer Kooiman uit Tiel, die het splinternieuwe jachtje uit Amsterdam had opgehaald en vrouw en drie kinderen bij zich aan boord had. De oorzaak van het ongeluk is het afslaan van de motor van het jachtje, dat door de wind naar het midden van het kanaal werd gedreven. Het werd daar overvaren door het motorschip „Esperanto" van 100 ton. De schipper van de „Esperanto" heeft het jachtje waarschijnlijk te laat opgemerkt. Brandweer rede meisje uit sloot Een verloofd stel uit Utrecht is zaterdag in Jutphaas met hun auto van de weg af geraakt, tegen een lantaarnpaal gereden en in een bermsloot terechtge komen. De Utrechtse brandweer die te hulp schoot, redde het meisje dat in de auto beklemd zat. De bestuurder, de 21-jarige G. van Beek, was al eerder uit het water gehaald. De brand weer heeft de auto na een kwar tier op het droge getakeld. Het meisje had haar been gebroken. De jongeman werd aan het hoofd gewond en liep een shock op. Zij zijn beiden in een Utrechts zie kenhuis opgenomen. „WANDELENDE" BERG In de Saarlandse gemeente Koer- prich zijn 43 gezinnen uit 20 huizen geëvacueerd, die door een „wande lende berg" bedreigd worden. De aardmassa, die door de sterke regenval van de laatste weken aan het schuiven is gegaan, verplaatst zich vrij snel over een breedte van 400 meter.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5