BEURSOVERZICHT Dow sirijdttegen luchtverontreiniging DE ONDERGANG VAN UHR Lezers, die schrijven Ongeluk met luchtkakelspoonveg Zes slachtoffers; eSf gewonden AGENDA Overstromingen in België Maandag 27 Dinsdag 28 december 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Schoorsteen Amsterdam Dow Chemical N.V. draagt zijn steentje bij in de strijd tegen de luchtverontreiniging. Dit blijkt uit de hoogte van de schoorstenen der verschillende vestigingen. In Botlek en Temeuzen zijn de schoorstenen nog in aanbouw. Tn Amsterdam staat hij al twaalf jaar. Vermeldenswaardig is dat de Amsterdamse schoorsteen de hoog ste van het gehele industrieterrein is. De drie schoorstenen hebben of krijgen een hoogte van circa 60 meter. De rook en dampen die op een dergelijke hoogte ontsnappen, kun nen weinig of geen schade meer aanrichten. EEN ZEEMANSHUIS IN TERNEUZEN? Men tracht in Terneuzen op velerlei gebied gelijke tred te houden met de snelle industriële ontwikkeling. Men denke slechts aan: De woningbouw om de groei van de bevolking op te vangen; scholenbouw om de jeugd te huisvesten; kerkenbouw voor de gelovigen; een „kotje" en een „molen" voor de jeugd; bejaardentehuizen voor de be jaarden. Binnenkort volgt de bouw van een schouwburg. Er wordt veel gedaan, door velen en voor velen. Maar er is nog een vergeten groep. Een groep die over en kele jaren, als de sluizen, de havenwerken en de dokken één der levensaders van Terneuzen zullen zijn, onze aandacht zul len vragen en er ook recht op hebben. Dat zijn de zeelieden. Wij ontmoetten niet zo lang geleden drie zeelui. Het was op een regen- en stormachtige avond ter hoogte van de moffen schans. Ze waren op zoek naar een onderkomen. De volgende dag zagen we er weer een paar. Deze liepen min of meer wankelend en meer in de goot dan op het trottoir. Ze zochten de richting van de don kere dokken. Er is hier niets om die men sen op te vangen. Een tehuis waar ze welkom zijn en dat kan voorkomen dat er in de krant berichten ver schijnen over „dronken zeelie den" e.d. Tal van zeelui zijn een jaar en vaak langer van huis. Het moet mogelijk zijn deze mensen een tehuis aan te bie den. Als Terneuzen binnen enkele jaren een zeehaven van allure wordt, dient er in deze haven stad een zeemanshuis te komen, waar de zwervers van de we reldzeeën enkele uren gezellig heid, vriendelijkheid en begrip kunnen vinden. Een gedachte ter overweging in deze donkere weken rond Kerstmis en Nieuw jaar. Wat licht brengen in het soms donkere bestaan der zee lieden. TEKNEUZENAAR. NEDERLAND HELPT INDIA Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de Ne derlandse regering heeft besloten een bedrag van f 100.000 ter be schikking te stellen ter leniging van de dreigende hongersnood in India Dit bedrag zal worden ge bruikt voor de levering van melk poeder M babyvoeding. Schoorsteen Botlek in aanbouw Schoorsteen Terneuzen in aanbouw De cabine van de nieuwe lucht kabelspoorweg van de Mont Doré naar de skihellingen van de Puy Uc Sancy, ruim SO km ten zuid westen van Clermont Ferrand in midden-Frankrijk, is om onge veer 15.30 uur op Eerste Kerst dag na het uitvallen van de stroom door hevige rukwinden tegen de pijlers van het station op de top van de Puy de Sancy en tegen een andere kabel geslagen en van voren opengereten. Ongeveer twintig inzittenden stortten door 'd'e gapende ruimte naar beneden op de met sneeuw bedekte rotsen, 20 meter lager. Zes mensen kwamen om het le ven .en elf werden gewond, van wie enige zwaar. Onder de vele kinderen die in de cabine zaten, vielen geen slachtoffers. Eén kind dat in de diepte dreigde te vallen, kon m.en nog juist aan een voet vastgrijpen. Vier-en-dertig passa giers slaagden erin in de cabine te blijven en kwamen behouden op hun bestemming aan. Xn de bewuste streek heersten de afgelopen dagen krachtige windvlagen. In het gebied van de Mont Doré zijn op het ogenblik veel Parijze- naars voor een wintersportva kantie. In de zomer komen hier uit alle delen van 'de wereld mensen om genezing te zoeken voor keel- en ademhalingsaandoe ningen. De Puy de Sancv is met zijn 1886 meter de hoogste berg in het centrale massief. De lucht- spoorweg is ongeveer een kilo- mieter lang. ALUMINIUM VOORWAND BEZWEEK. Naar later werd bericht was de cabine nog ongeveer 40 meter van het station op de top van de Puy de Sancy verwijderd, toen de stroom uitviel en de cabine met een schok tot stilstand kwam. Alle inzittenden een 60-tal schoten tegen de aluminium voorwand aan, die onder het ge wicht bezweek. Toen de elektrici teitsstoring was opgeheven, ging de cabine naar het bergstation waar de passagiers werden afge zet. De meeste slachtoffers be hoorden tot een jeugdsportgroep uit Orleans. De stroomstoring werd veroor zaakt door de stormachtige wind. De elektrictieitskabel hangt in de lucht en is daardoor zeer kwets baar. Men was al bezig met plan nen voor een ondergrondse kabel. De kabelbaan werd in 1962 ge opend en is één van de snelste in Europa. Het hoogteverschil tussen begin en eindpunt is 400 meter. De lengte bedraagt 1 km, welke afstand in 2% minuut kan worden afgelegd. KINDEREN KREGEN SPEELGOED Prins Rainier en prinses Grace van Monaco deelden speelgoed uit aan de kinderen van het prinsdom. De uitdeling vond plaats in het paleis in Monaco. Verscheidene delen van Bel gië hadden zondag met water overlast te kampen als gevolg van zware regenval. In Gent trad de rivier de Leie buiten haar oevers, waardoor de kelders van huizen langs de ri vier en in het centrum van de stad onderliepen. De schade aan huizen en wegen wordt er aan zienlijk genoemd. In het gebied van Namen steeg het peil van de Maas tot ïxh me ter boven normaal en kwam een gedeelte van de weg tussen Jam bes en Dinant onder water te staan. In het gebied van Ver- viers is veel sneeuw gevallen. SLIPPARTIJ Twee doden Vanmorgen omstreeks half tien is een personenauto in een bocht van de Lunterseweg bij Barneveld door gladheid ,van de weg geslipt en tegen een tege moetkomende trailer, beladen met stenen, gebotst. De twee jongemannen, die in de perso nenauto zaten, werden op slag gedood. Het waren de bestuur der, de 21-jarige R. van de Zandschulp, en zijn broer, de 19-jarige Jac. van de Zand schulp, beiden uit Lunteren. DINSDAG 28 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 u.: „Eddie schiet met scherp". DINSDAG 28 DECEMBER Terneuzen Patronaatsgebouw, 3 uur: Opvoering kinderope rette „Het Gelukskind". KERSTMIS IN JERUSALEM Telefoto A.N.P.: 363 dagen in het jaar is de Mandelbaum-poort in Jerusalem, op de grens van Is raël en Jordanië, gesloten. Maar op de vooravond van Kerstmis treden de militairen terug om pelgrims in de gelegenheid te stellen Bethlehem te bezoeken. Op deze foto passeren enkele pelgrims de strook niemands land. Vice-president Humphrey naar het Verre Oosten Vice-president Hubert Hum phrey van de Ver. Staten vertrekt vandaag uit Washington naar het verre oosten waar hij met de leiders van verschillende landen in de eerste plaats van gedachten zal wisselen over de oorlog in Vietnam. Humphrey aaat eerst naar Tokio, daarna naar Manilla op de Philippijnen waar hij president Johnson zal vertegenwoordigen bij de inhuldiging van de nieuwe president van dit land en vervol gens naar Formosa. Via Seoel gaat hij dan naar Washington terug. Aangenomen wordt dat het plan voor de reis afkomstig is van president Johnson. Hij zou Humphrey een kans willen seven om meer relief te geven aan het vice-presidentschap. INTERNATIONALS MERENDEELS HOGER Aangezien Wallstreet vrijdag gesloten bleef, heeft het Damrak "at vandaag zonder slotkoersen van de Newyorkse beurs moe ten d">en. Beursplein 5 heeft zich van een goede zijde laten zien door voor vrijwel alle interna tionale waarden hogere koersen te doen registreren. Vraag van lokale zijde droeg er toe bij dat Unilever zestig cent hoger in de markt lag op 112,70, Philips verbeterde zeventig cent tot 110,50. Kon. Olie ging een paar dubbeltjes omhoog tot 145,80. A.K.U. lag wederom vast in de markt op 371l/a (367%). Voor Hoogovens werd onveranderd 425 opgegeven. K.L.M. werd een paar gulden hoger op 270 geadvi seerd. De handel in de hoofd fondsen was de gehele beurs- duur kalm. Een uitzondering maakte Unilever in welke hoek menig stuk van eigenaar ver wisselde. Aanvankelijk viel er van Amerikaans aanbod weinig te bespeuren. Later echter werd Unilever van Amerikaanse zijde onder druk gezet waardoor de koers daalde tot 112,30. Ook Philips kon het hoogste niveau van de dag niet handhaven. De normale verkopen van de Nederlandse hoofdfondsen van Amerikaanse zijde kunnen niet meer worden verzwaard door belastingverkopen door de Amerikanen, omdat de termijn voor deze verkopen thans ver streken is voor 1965. De trans acties in aandelen K.L.M. moe- 45. Fel tastte het vuur om zich heen en in 'n minimum van tijd veranderde de ondergrondse ruimte in een laaiende, verstik kend vlammenzee. Half verblind wankelden de al bino's in panische angst naar de hoofdgang. Hun bloeddorst voor de vreemdeling van 't oppervlak was op het ogenblik verdrongen door de drang naar lijfsbehoud. Aram overwoog, dat zij thans wel regelrecht naar de uitgang van de mijn zouden vluchten en hij besloot hen te volgen. Er was trouwens geen ogen blik te verliezen. Reeds lekten de vlammen langs de balken die de gangen ondersteunden' Dicht achter de vluchtende me nigte aanrennend, bemerkte hij tot zijn opluchting, dat de weg gestaag omhoog voerde. Kuchend van de rook, die hen in dikke bui len volgde, beklom hij tenslotte een korte stenen trap en be vond zich eindelijk weer in het daglicht. Weliswaar was het een schaars licht dat binnendrong door de openstaande deur van een ven sterloos gebouw, maar het was in elk geval een weldaad thans uit de muffe, donkere mijngangen bevrijd te zijn. Bij de deur was een wild ge drang van albino's, u e naar bui ten vluchtten, de lranden tegen het schelle voor de ogen druk kend. Doch er waren er ook, die thans over de eerste schrik heen waren. Hun ogen, thans geacco- modeerd tegen het licht, richtten zich op Aram met een uidrukking die hem haastig zijn zwaard deed trekken. De v/eg naar de deur was ge blokkeerd, hij zou zich hebben te verdedigen met de rug teger. de muur KERSTTOESPRAAK VAN ENGELSE KONINGIN Koningin Elizabeth van Engeland riep in een toespraak via radio en televisie alle mensen van goede wil op de strijd voor de vrede voort te zetten, ook al zullen cynici de boodschap van Kerstmis als tijd verspilling afwijzen. Weliswaar zijn wij ons maar al te zeer bewust van de tragische strijd, haat en kwade wil in vele delen van de we reld, maar er zijn ook hoopvoller tekens. Misschien wel de meest praktische demonstratie van goede wil is het feit dat jonge mensen zich in toenemende mate beschik baar stellen voor vrijwillige dienst verlening aan anderen. Een nieuw leger marcheert, dat de gehele mensheid de stralendste hoop biedt, aldus de Britse vorstin. De kerstboodschap van koningin Elizabeth werd al op 14 december in Buckingham Palace op de band opgenomen en over de gehele we reld met inbegrip van Rhodesië verspreid. ten in het vervolg in Wallstreet ten volle worden betaald omdat prolongatie in dit fonds is afge schaft. Deze maatregel is geno men om grote specuatie met for se koersfluctuaties tegen te gaan. Dit kan de marktsituatie in K. L.M. alleen maar ten goede ko men, aldus de beurs. Van de leidende cultures wer den Deli en H.V.A. wat hoger geadviseerd. De staatsfondsen- markt gaf weinig verandering te zien. Ook in de lokale afdelingen j waren de orders dun gezaaid. E.M.S. zal ca. ƒ2 min aan divi denden Ned. Grondbriefbank ontvangen. De beurs ziet met spanning het aangekondigde prospectus van E.M.S. tegemoet. Dode en vijf gewonden bij verkeersongeluk in Apeldoorn Op Kerstmorgen heeft op de Amersfoortse weg in Apeldoorn in de beruchte bocht ter hoogte van de Koningslaan een onge luk plaatsgehad, dat een dode en vijf gewonden heeft geëist. Een grote Amerikaanse per sonenauto raakte in deze bocht, vermoedelijk doordat de be stuurder, de 21-jarige in En schede wonende Antilliaan E. J. S., met te grote snelheid reed, in een slip, gleed over een af stand van 200 meter over de rij baan, waarbij een tegenligger] werd geschampt, en kwam ver-i volgens tegen een boom tot stil-' stand. Verscheidene passagiers, allen j Antillanen, die in Deventer! woonachtig zijn, werden uit de: auto geslingerd, onder wie de! 26-jarige E. L. Borgschot, die op slag werd gedood. De mede passagiers, de 20-jarige G. D„ de 20-jarige A. A., de 19-jarige1 W. M., de 20-jarige R. A. en de 19-jarige R. D. liepen ernstige verwondingen op en werden ter verpleging in het Julianazieken- huis in Apeldoorn opgenomen. De bestuurder kwam met de schrik vrij en kon per trein naar Enschede terugkeren. Hij had de auto in zijn woonplaats ge huurd, was daarmee naar een kennis in Deventer gereden en vervolgens naar Rotterdam om daar de avond vóór Kerstmis door te brengen. Het gezelschap had de nacht in de auto doorge bracht en was od de terugreis. Besprekingen tussen India en Pakistan Premier Sjastri van India heeft meegedeeld dat hij voornemens is op 3 januari a.s. naar Tasjkent te vertrekken teneinde daar op 4 of 5 januari president Ajoeb Chan van Pakistan te ontmoeten. Hij zei dat de datum van deze bijeenkomst op Russisch grond gebied zal afhangen van het tijd stip waarop president Ajoeb Chan arriveert. Sjastri deed deze mededelingen bij zijn terugkeer uit Rangoon, waar hij gedurende drie dagen met het Birmaanse staatshoofd, generaal Ne Win, besprekingen had gevoerd. Onder meer waren de vraagstukken met betrekking tot de Indiase gemeenschap in Birma aan de orde gekomen, zo zei hij. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden nam de Heere van ons weg, onze ge liefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoe der PIETERNELLA JANNA DE VOS, Echtgenote van Leendert Boeije, in de ouderdom van bijna 69 jaar. Uit aller naam, L. BOEIJE en Kinderen. Axel, 25 dee. 1965. Sassing 9. De begrafenis zal plaats hebben dinsdag 28 dec. a.s. om 2 uur vanaf het torenlokaal der Ned. Herv. Kerk. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Drie weken celstraf voor dreigende Duitser De Duitser W. B. die verleden week een Terneuzense taxi chauffeur met een pistool had bedreigd, is door de Middelburg se politierechter mr. Sieperda veroordeeld tot drie weken cel straf. De officier mr. Andreae hda een maand geëist. Zoals bekend bleek het wapen naderhand een ongevaarlijk alarmpistool te zijn maar de chauffeur was niettemin zo van streek dat hij ijlings de benen nam en zijn auto in de steek liet. De verdediger mr. H. Bruin zag in het hele geval weinig meer dan een dronkemansdreige ment. De Duitser wist zich niet veel meer te herinneren. Hij gaf toe dat hij tamelijk veel had gedron ken. De politierechter achtte evenals de officier de bedreiging bewezen en legde de Duitse koksmaat drie weken op met af trek van het voorarrest.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3