DOE UW POST VOOR DE NIEUWJAARSDRUKTE IN DE BUS! PROVINCIAAL NIEUWS De van misdaad Richard Ross nieuwjaarsdrukte geeft PTT u een goede raad; po wat eerder. PTT heeft dan ruimte voor tijdige beste Renniesf Terneuzen Axe! Cadzand Goes Nieuwvliet Oostburg Philippine Sluiskil Sluis Zaamslag Botsing tussen tram en bus: 23 gewonden Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 27 Dinsdag 28 december 1965 De personeelsvereniging van Dow vergaderde Enige maanden geleden heeft het personeel van de Dow Chemical Int. in de Nieuw-Neuzenpolder het voorbeeld van andere grote bedrij ven gevolgd en een personeelsver eniging gesticht, welke thans reeds 220 leden telt. Dit betekent dat in de eerste plaats mogelijkheden tot ontspanning worden geboden. Her betekent echter ook dat de onder linge contacten buiten het dagelijks werk worden bevorderd. De vorige week werd in de zaal van café „De Vriendschap" een ledenvergadering gehouden.. De voorzitter wees erop dat de ver eniging nog in de kinderschoenen staat. Het ledental is voor uitbrei ding vatbaar, maar bij verdere ont plooiing van activiteiten zal het aantal leden ongetwijfeld toe nemen. Dit bleek reeds bij de on langs geboden balavond. Over het door het bestuur aan de vergadering voorgelegde regle ment werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. Het werd behoudens enkele kleine wijzigingen goedge keurd. Wat de interne opbouw betreft zal het algemeen bestuur een over koepelend orgaan zijn. Er zijn reeds diverse clubs en er zullen er nog meerdere volgen. Deze krijgen ieder een zo groot mogelijke zelf standigheid. Algemene evenemen ten zullen door het overkoepelend bestuur worden georganiseerd. Van deze onderafdelingen noe men wij een toneel- en cabaret groep, een schaakclub, een kaari- club, een voetbal-, volleybal- en tafeltennisclub, terwijl hier en daar nog wordt gezocht naar andere mogelijkheden, zoals fotografie, filaterie, zeehengelen en tennissen. Er bestaat alzo een brede be langstelling en het algemene be stuur zal er stellig in slagen van de personeelsvereniging een nuttig onderdeel van het bedrijf te ma ken. Dows personeelsvereniging is be gonnen en als de voortekenen niet bedriegen heel goed begonnen. Dow Chemical Int. N.V. heeft andere naam Per 1 januari 1966 zal de naam ,.Dow Chemical Internationaal N.V." worden veranderd in „Dow Chemical (Nederland) N.V.''. Ook de Amsterdamse vestiging Dobeckmun Europa N.V. zal deze nieuwe naam krijgen. Van de eerste januari af wor den alzo alle toekomstige activi teiten verricht onder :de naam Dow Chemical (Nederland) N.V. 24-jarige varensgezel vermist Sedert zaterdag wordt alhier vermist de 24-jarige gehuwde varensgezel L. C. V. Men had hem die dag voor het laatst ge zien in ren plaatselijk café. Hij heeft zich per auto naar een schip in de nabijheid van de werf laten brengen, maar sinds dien is de man spoorloos. Men vreest dat de man verdronken is. De politie heeft geruime tijd gedregd, maar zonder resultaat. Kerstfeestviering van de B.L.O.-school In de afgelopen week hebben de leerlingen van de school voor b.l.o. twee avonden het kerst feest gevierd in de zaal van de school. Op beide avonden wa ren er vele ouders en belangstel lenden aanwezig in de feestelijk versierde zaal bij een prachtige kerstboom. De eerste avond vertelde mej. Haan aan de kinderen van haar klas de kerstgeschiedenis, af gewisseld met zang. Na de pau ze vertelde mej. De Bruin een verhaal, waarnaar de kinderen met aandacht luisterden. De tweede avond was de zaal weer geheel gevuld. Na samen zang en een welkomstwoord van mej. De Bruin vertelde mej. Wiegand Bruss de kerstgeschie denis. Enkele meisjes vulden dit aan met samenzang. Een groepje jongens zong ook een mooi lied. Na de pauze vertelde de heer Moens een spannend verhaal, waarin alle kinderen meeleef den. Een groepje jongens zong hierop aansluitend „Ere zij God". Daarna werd afscheid geno men van een jongen, die de school verliet. Tot slot dankte mej. De Bruin allen voor hun aanwezeigheid en voor de me dewerking die zij gaven, waar door dit feest weer mogelijk werd gemaakt en waardoor ook alle kinderen verblijd konden worden met een boek, een zakje lekkers, een kalendertje en een sinaasappel. Na het gezamenlijk zingen van „Stille Nacht" werd de avond met dankgebed gesloten. Kerstviering Julianaziekenhuis De patiënten van het Juliana ziekenhuis hebben vrijdag met. staf en personeel op hartverwar mende wijze deelgenomen aan de kerstviering. Naast de dagelijkse ziekenhuisroutnie heerste er 's morgens op de zalen een on gewone bedrijvigheid, waar rappe handen een stemmige kerstver siering' zorgden. De plaatselijke protestantse kerken hadden als attentie aan iedere patiënt een schaal met fruit gezonden. De talrijke kerst stukjes die vele patiënten van familie en vrienden ontvingen, gaven de ziekenzalen een feeste lijk aanzien. In de kerkzaal brandde de kerstboom toen de patiënten er lopend of te bed arriveerden voor de kerstwijdingsdienst, die om kwart over vijf aanving. Voor zover hun toestand het toeliet waren alle patiënten aan wezig. De eeneesheer-direkteur dr. H. A. Boland en de adjunkt- direktrice zr. S. de Ridder als mede vele verpleegsters woonden eveneens de dienst bij. „A little town of Bethlehem" zongen vier Arubaanse zusters. Zr. M. Schoonakker declameerde „Een psalm" van Michel van der Plas en zuster W. Rouw las het kerstevangelie. De zusters van Aruba zongen weer: „Hear the Herald Angels sing" waarop als pendant als samenzang klonk: Gezang 25. Zr. J. Kayser bege leidde dit alles op het orgel. Op zijn bekende bewogen wijze sprak ds. W. H. Gispen, gerefor meerd predikant zijn gehoor toe. „Ik kan begrijpen hoe u zich voelt" zei hij. ..U had thuis willen zijn. En dan zijn er nog de zorgen en de angst 's nachts. Maar er ontstaan hier ook nieuwe ge meenschappen en nieuwe ge sprekken. Deze dingen vergoeden veel doch niet alles. Laten wij voor morgen bidden en hopen op een dag zonder pijn. Ds. Gispen ging vervolgens in op de boodschap die Kerstmis brengt. Voor sommigen twee dagen tranen en angst vergeten. Twee dagen wegdromen in een witgewassen wereld met altijd groene bomen. Maar Kerstmis is niet twee dagen fijn logeren in het paradijs maar God komt in bloed en zweet en tranen in de koude bittere werkelijkheid om het hart van de wereld te genezen. De ontroerende wijdingsdienst die verder werd opgeluisterd door citerspel van mej. R. Touw, werd besloten met een gezamen lijk gebeden Onze Vader. Verkeersongeval Vrijdagmiddag te half twee reed de heer G. J. K., wonende te Terneuzen, met zijn personenauto door de Axelsestraat in de rich ting van de brug. Op de kruising met de Oranjestraat kwam voor hem van rechts een auto aange reden die eveneens de richting van de brug wilde inslaan. De be stuurder hiervan is onbekend ge bleven. Om een aanrijding te voorko men moest de heer K. naar links uitwijken en kwam daarbij op het linkerweggedeelte te rijden. Tege lijkertijd naderde uit tegenover gestelde richting een vrachtauto, bestuurd door de heer M. B. K. uit Axel. Hierdoor moest eerstgenoemde naar rechts uitwijken, waarbij zijn auto begon te slippen en met de linkervoorzijde tegen de vrachtauto terechtkwam. De vrachtauto werd licht en de personenauto licht beschadigd. Tentoonstelling van schelpen en fossielen Hedenmiddag vond de opening plaats van de schelpen- en fos sielententoonstelling welke tot en met donderdag te bezichtigen is in ,,'t Kotje". De bezoekers kunnen hier de verzameling bewonderen welke de heer J. v. d. Ree in drie jaar bijeen heeft gegaard (ongeveer 2400 in aantal). De stoottandvan de wolharige mammoet, welk dier een miljoen jaren geleden geleefd moet hebben, heeft een aparte plaats gekregen. Voorts vonden diverse beenderen van skeletten die werden gedetermi neerd door prof. Kor'tenbout v/d Sluys, er eveneens een plaats. Er zijn schelpen uit de Zuid- Chinese Zee, uit Florida, Japan, Canada enz. Maar ook van heel nabij, fossielen die alleen wor den gevonden in de Westerschel- de en die duizenden jaren oud zijn. We zagen er kleine schelp jes die blinken als diamanten. Bovendien is 't resultaat te zien van een speciale hobby van de heer Van de Ree (waarschijnlijk de enige beoefenaar), nl. „schel penschilderijen". Een schelpenschilderij, de „Sas- se poort" voorstellende, gaf hij ten geschenke aan het gemeen tebestuur, dat was vertegen woordigd door wethouder M. de Vos. De wethouder sprak zijn waar dering uit voor het initiatief waarvan hier blijk is gegeven. Hij had de heer Van de Ree wel eens op z'n knieën op het strand zien kruipen, maar dat deze ten toonstelling een gedeeltelijk re sultaat van dat kruipwerk was, had hij niet verwacht. Hij zei verbaasd te staan over de veel heid en verscheidenheid van het geen hier te zien was. De tentoonstelling mag zeker in de publieke belangstelling worden gebracht. Nadat de heer De Vos de ten toonstelling voor geopend had verklaard, waren de aanwezigen in de gelegenheid de verzame ling te bekijken. Als hun inte resse een maatstaf moet zijn voor de te verwachten belang stelling, zal het deze week druk lopen in ,,'t Kotje". Nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Axel om in verband met de jaarwisseling te recipië ren op maandag 3 januari 1966, des namiddags om 7.00 uur in het gemeentehuis. Voor deze receptie zullen geen uitnodigingen worden verzonden. Relaties, besturen van vereni gingen, instellingen, corporaties en bedrijven, alsook particulieren die hun gelukwensen willen aan bieden, zijn van harte welkom. Feestende scheidsrechters Onlangs kwamen de scheids rechters van Oost Zeeuws- Vlaanderen in een feestelijke bijeenkomst bijeen. In de stemmige gloednieuwe zaal van cafetaria „Lugano" te Axel opende de voorzitter, de heer M. C. van der Linde uit Terneuzen, deze avond, die hoofdzakelijk bestond uit een rijk menu en gezelschapsspelen. Door de strakke leiding van scheidsrechter Van der Linde, liepen de spelen niet uit de hand. Kerstaktie De door actie. kerstactie, georganiseerd de plaatselijke katholieke is een succes geworden. Ruim 575,werd voor de zie ken opgehaald. Daardoor kon den een honderdtal kerstpakket ten worden uitgereikt. Aanbesteding waterschap Het bestuur van het calami- teuse waterschap „Tienhonderd en Zwarte" heeft te Cadzand aanbesteed het onderhoud, her stel en vernieuwing aan de wa terkering voor het jaar 1966. Er werd als volgt ingeschre ven: N.V. „E.L.K." te Schoon- dijke ƒ84.890: P. R. Toussaint en Zn. te Cadzand ƒ85.610; J. R. Warrens te Ossenisse ƒ85.700; M. van de Velde, Bruinisse 85.880; fa. De Ruijsscher, Biervliet 85.900; fa. Jeremiasse, Wemel- dinge 86.000; fa. B. Mollet, Hoofdplaat 86.000; fa. Riemens en Bunschoten, Oostburg 86.100; fa. C. van Wijnen, Pa- pendrecht ƒ86.100; fa. J. Hooge- steger, Wemeldinge 86.200; Leenhouts aannemersbedrijf, Sluis ƒ86.480; Gebr. Van den Hemel, Biervliet 86.700; fa. P. de Regt, Terneuzen 86.912. Behoudens nadere goedkeu ring zal het werk aan de laagste inschrijver worden gegund. Gewestelijke raad Zeeland van het Landbouwschap In de afgelopen week werd te Goes een vergadering gehouden van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap. De raad nam met belangstelling kennis van de antwoorden van ge deputeerde staten en het bestuur van het havenschap Vlissingen naar aanleiding van de uitgespro ken vrees tegen de vestiging van chemische bedrijven in het Zuid- Sloe. Men sprak de hoop uit dat de te nemen maatregelen tegen luchtverontreiniging afdoende zui len blijken te zijn. De plannen van de gemeente Bergen op Zoom tot het leggen van een rioolwaterpersleiding van Ber gen op Zoom naar Waarde door met de grootst mogelijke reserve ontvangen, daar de land- en tuin bouw in het betreffende gebied bij verwezenlijking van deze plannen voor onoverkomenlijke moeilijk heden wordt geplaatst. De raad vroeg zich af waarom niet met zuiveringsinstallaties wordt gewerkt. Men besloot alles in het werk te stellen om een voor de landbouw gunstige oplossing te bereiken. Daartoe is de medewer king van gedeputeerde staten en het dagelijks bestuur van het land bouwschap ingeroepen. Zoals bekend bestaan er niet alleen bij de landbouw ernstige be zwaren tegen deze plannen, daar verontreiniging van de Wester- schelde vérgaande gevolgen met zich zal brengen, met name voor de recreatie. Teneinde de belangen welke op het spel staan, zo goed mogelijk en gezamenlijk te kunnen verdedi gen, zal de raad de korte termijn contact opnemen met alle daarvoor in aanmerking komende instanties. De raad besloot de hoofdafdeling akkerbouw te verzoeken de veror dening bestrijding wilde haver voor 1966 van toepassing te ver klaren voor de gehele provincie. Slechts op deze wijze kan wor den bereikt, dat dit hardnekkige onkruid op langere termijn doel matig wordt bestreden. Walcheren en het grensgebied van Zeeuws-Vlaanderen. welke tot op heden niet onder de verorde ning vielen, zullen dus bij aanvaar ding van dit voorstel met ingang van 1966 eveneens aan de ver plichte bestrijding moeten deel nemen. De raad kon zich verenigen met het door de hoofdingenieur-direc teur van de cultuurtechnische dienst in Zeeland voorgelegde pro gramma voor ruilverkavelingen voor de jaren 19661970, hetwelk er als volgt uitziet: Koewacht 5500 na; Scheldezoom 1000 ha; Poel-Heinkenszand 6500 ha; Kieldrecht 3800 ha en Kapelle- wemeldinge 4000 ha. De vergadering nam kennis van het verslag van de door de be stuurscommissie gehouden bespre king met gedeputeerde staten, waarbij van gedachten werd gewis seld over de mogelijkheden tot in poldering van het land van Saef- tinghe, de dijkrecreatie, enke'e tracé's van provinciale wegen, luchtverontreiniging, taxaties van landbouwgronden en de inschake ling van de georganiseerde land bouw bii het opmaken van de ge meentelijke bestemmingsplannen. Het door de schadecommissie veehouderij Sas van Gent opgestel de nieuwe werkplan voor het vast stellen van de schade aan veesta pels, ontstaan door opgenomen schadelijke afvalstoffen van de N.V. Zuid-Chemie, werd door ds raad goedgekeurd. P.T.T.-Kamer voor ZeeLnd De P.T.T.-kamer voor Zee land hield vorige we°k een van haar periodieke vergaderingen. Als gevolg van enige muteries is de samenstelling van de ka mer thans als volgt: Voorzitter: de heer K. van Everdingen, dir. S.H.V. Vlissin gen. Leden: de heer J. C. W. Jobse, burgemeester van Rilland-Bath; de heer P. J. G. Molthoff, burge meester van Hulst; de heer J. F. G. Schlingemann, economische adviseur K.N.L.C. te Goes; de heer J. Coumou, adj. dir. N.V. Zeelandia te Zierikzee; de heer P. de Vos, lid kamer van koop handel voor Zeeuws-Vlaanderen te Hulst. Secretaris: de heer L. F. A. D. Waeners, referendaris 2e kl. postdistrict Middelburg. Van de zijde van de P.T.T. was op de vergadering aanwezig de heer W. R. Eelsingh, directeur postdistrict Middelburg. Tijdens de vergadering werd o.m. gesproken over de automa tisering van het telefoonverkeer met België en West-Duitsland. De voorzitter lichtte toe dat de automatisering van het interna tionale telefoonverkeer geleide lijk tot stand komt. Vergeleken bij de rest van het land verkeert Zeeland in een bevoorrechte po sitie, nu de sectoren Terneuzen, Goes en Kruiningen de moge lijkheid hebben automatisch te telefoneren. Omtrent de overige sectoren in Zeeland konden van de zijde van P.T.T. nog geen mededelin gen worden gedaan; e.e.a. houdt nauw verband met de beschik baarheid van de benodigde appa ratuur. Aanbesteding Het bestuur van de calamiteu- se Adornispolder heeft te Nieuw vliet aanbesteed het onderhoud, herstel en vernieuwing aan de waterkering. Er werd als volgt ingeschreven: Warrens en Zoon, Ossenisse 12.300; fa. wed. P. R. Tous saint en zonen, Cadzand ƒ12.340; N.V. „E.L.K.", Schoondijke 12.390; K. T. den Ouden, Bier vliet ƒ12.850; P. de Regt, Ter neuzen ƒ12.390; Leenhouts aan nemersbedrijf, Sluis 12.880; P. de Regt, Terneuzen 12.950; J. Hoogesteeger, Wemeldinge 12.950; Gebrs. van den Hemel, Biervliet 12.950; C. H. Wijnen, Papendrecht 13.000; fa. De Ruijsscher, Biervliet 12.950; Riemens en Bunschoten, Oost burg 13.150. Raadsvergadering Dinsdagavond vergadert de ge meenteraad van Oostburg. Bij de aanvang zal het nieuwe raadslid, de heer A, J. Simpelaar (P.v.d.A.), worden geïnstalleerd. Ten behoeve van het b.l.o. moet voor de bouw van een nieuwe school grond worden aangekocht in de Stadhouderslaan, nl. 3570 vierkante meter tegen een prijs van 20,15. De begroting voor het woning bedrijf en de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 zullen worden aangeboden. De gewone dienst is sluitend1 met een eind bedrag aan inkomsten en uitga ven van 3.100.723 waarin een post van ƒ9.714 voor onvoorzien. De Kapitaaldienst heeft f 6.443.748 inkomsten en een batig slot van 38.521. Tweede ziekenwagen De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van het Ned. Roode T<"ruis is overgegaan tot de aan schaf van een tweede ziekenwa gen. De oude wagen blijft naast de pas aangekochte in dienst. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Philippine heeft onder voorzitterschap van wnd. burgemeester Van Ooteghem het derde herindelingsplan voor Zeeuws-Vlaanderen besproken. Het raadscollege uitte heftige kritiek op de politiek van G.S. B. en W. hadden voorgesteld dit nieuwe plan van gedeputeerde sta ten van de hand te wijzen. Zij Stelden zich op het standpunt dat de gemeente voor het gehoud van de zelfstandigheid zal blijven vechten. B. en W. zijn echter be reid het bestuurlijke apparaat ge deeltelijk te stellen onder een over koepelend orgaan, waardoor niet de gehele gemeentelijke zelfstan digheid verloren zou gaan. Zij me nen dat door de opheffing van Je kleine gemeenten de plaatselijke democratie verloren gaat. B. en W. bleven bij hun standpunt dat het wenselijk is voor Philippine dat het dorp zou worden ingedeeld bij een zuidelijke kanaalgemeente, bestaan de uit Sas van Gent, Westdorpe, Sluiskil en Philippine. De raad schaarde zich achter, het college. De heer Ploegaert viel het plan van gedeputeerde staten fel aan. Hij wilde sterk naar voren gebracht zien dat het opgaan van Philippine in een nieuwe grote gemeente niet wenselijk is. De raad besloot na uitvoerige debatten G.S. te laten weten niet met het plan akkoord te kunnen gaan. De verordening op de heffing van rioolbelasting werd in die zin gewijzigd dat deze belasting zal worden verhoogd met 33% Ook de keurlonen werden aan een her ziening onderworpen. Deze lonen zullen gemiddeld 20 naar boven gaan. Er werd grond verkocht in het uitbreidingsplan Noord aan de heer Alph. Claeijs en P. de Wit. De ver koop van gronden in dit uitbrei dingsplan gaat goed. In totaal werd reeds voor 175.000 grond ver kocht. De raad besloot tot verdere rea lisatie van plan Noord. Dit werk omvat het bouwrijp maken van gronden op de voormalige Vesten. Het college van B. en W. zal dit werk onderhands aanbesteden. In januari zal worden begonnen met de plaatsing van lichtmasten in het uitbreidingsplan op het eiland. Tijdens de rondvraag werd uit voerig gesproken over de exploita tie van het gemeenschapshuis „De Meerpaal". Het college heeft een voorlopig plan opgesteld. Na ver loop van enkele maanden zal tot het afsluiten van een exploitatie plan worden overgegaan. De be langstelling voor het nieuwe dorps huis is groot. Vele verenigingen zijn door de opening van dit dorps huis uit de grond gekomen, o.m. de tennisvereniging en de jeugd- sportvereniging. De heer Brouwer wees op de slechte onderhoudstoestand van de gemeentewoningen in de Ravelijn straat. Hij verweet B. en W. dat het normale onderhoud van deze woningen veel te wensen heeft overgelaten en verzocht een nader onderzoek. De heer Ploegaert informeerde naar de huisvuilophaaldienst. Eni ge tijd geleden was van zekere ziide een suggestie gedaan tot ver nieuwing van de vuilophaaldienst. Men kwam echter tot de conclusie dat dit plan minder te bieden had dan men aanvankelijk dacht. Adr. Bruinooge f Zondagnacht is op 69-jarige Rlco Bulthuis 84) Begrijpelijk, haha zei de heer in avondkleding. Hij bood een sigaret aan. Toen verzocht hij om medewerking, om vooral., indien het mogelijk was. geen aanstoot te geven... De zaak... U begrijpt... Ik ben het gewend, zei Lank- hout korzelig. De heer boog en na gezegd te hebben, dat het diner natuurlijk voor rekening van de firma was, verdween hij even kat achtig, als hij was gekomen. Hij was nog niet weg, of de eer ste Chinees zette enkele schotels op de tafel neer. Men had het woord „rijst" wel degelijk begre pen, maar de toegift: spruitjes en brokjes vlees, deden Lankhout, die regelrecht van het boerenland kwam, denken aan rotte kooltjes en in blokjes gehakte kat. De sinis tere verhalen omtrent de maal tijden uit het verre oosten, kwamen de rechercheur in gedachte. Hij vreesde kikkerbilletjes, haaievin- nen, vissenogen, vogelnestjes (waarvan hij het eetbare niet in zag) en hij nam zich voor, heel dit ratjatoe te laten staan. Tevergeefs wachtte hij op boter en suiker, waarmede hij de rijst smeuig kon maken. Hij herademde bij het zien van vorken en Iepels, ofschoon de hoe veelheid hem ontstelde. Het had erger kunnen zijn, hij had stokjes gevreesd. De Chinees droeg schaien aan, of Lankhout de geeuwhonger had en elke nieuwe schaal vergal de hem de eetlust. De bruine blub ber, die men hier „jus" beliefde te noemen, schoof hij ver van zich af, opdat de lucht hem niet zou hin deren. Tot zijn ontsteltenis kreeg hij een karaf water en een zilver schoteltje in vier delen, waarin nootjes, komkommertjes, uiten en een soort rode mosterd waren sp- gestapeld. Omdat er een jonge vrouw met zwart ponyhaar naar hem zat te kijken, overwon Lank hout zijn schroom. Hij schente de rode rommel uit het bakje en prakte dat met een vork door de blanke rijst heen. Bij de eerste hap ging hij door de grond. Hij liet ziin hap uit zijn wijd geopende mond op het bord neerspatten en vloekte ruw. Het donkere meisje lachte innig. De Chinees, die met een bak kwallen naderbij was gekomen, staarde zonder enige uitdrukking in zijn chocola kleurige ogen naar de smulpartij. Lankhout viste ontdaan de rode menie uit zijn rijst en ademde met open mond om de vlammen kwijt te raken. Het zwarte meisje tegen over hem boog het hoofd, als ging ze in gebed, toen Lankhout zijn glas met water in zijn bord om keerde. Hij nam, om zijn „soep" eetbaar te maken, een paar klonten uitge wrongen spinazie of zeewier, je kon niet weten en moesde, of hij aan de boerenkool te gast ging. Hij waagde zich in geen geval aan de slierten en proppen, die als groente waren gebrandmerkt. De geheim zinnige heer intussen zat aanteke ningen te maken in zijn zakboekje, tersluiks links en rechts naar de disgenoten glurend. Hij was onge twijfeld een man uit de tropen, maar hij had een verdacht „wes ters" gezicht. Hij had een gesprek aangeknoopt met een zeer merk waardig man, een oosterling met een wit baardje en zilveren haren. Lankhout herinnerde zich uit een legenden boek een afbeelding, waarvoor deze tweede man model gezeten kon hebben. Het onder schrift van de plaat kwam Lank hout. flauw voor de geest, zoiets als Ttjing-Tjang-Tjong, God van den Donder. De brij trotserend en dapper pruimend, hield de recher cheur zijn slachtoffer in het oog. Hij zuchtte van dankbaarheid, toen de pindaman de schalen met verrassende vaardigheid op één arm zette en wegschreed. Even later kreeg Lankhout koffie en een plak zoet botergebak met pinda's doorbakken. De koffie was indprdaad een troost na de verfijn de kwelling, waarbij de priemende spotlach van het meisje erger was, dan alle Chinese gerechten teza men. Juist toen Lankhout aan de derde sigaret was begonnen, ntond de man met de hoornenbril op. De rechercheur i was hem voor. Met een paar slenterpassen bereikte hij de deur, wierp de rode bon en een kwartje naar de juffrouw in de cassa, die een der Chinezen een wenk gaf. Toen hij zijn jas had ge kregen, passeerde hij de portier, offerde een dubbeltje voor zijn fiets en had weer moeite met zijn lamp. Hevig geïnteresseerd kwam de portier naderbij. Kan ik help'nn mennèrr? Merci! Lankhout wandelde weg, want zijn misdadiger liep juist over de gang, werd in zijn jas ge holpen, nam zijn hoed in ontvangst, stak de straat over, om in de me nigte te verdwijnen. Daar ging Lankhout. Hij botste en grauwde, gebruikte de fiets als wapen en als dekschild en ontdek te zijn boef aan de ingang van een bioscoop, keurig in de rij. Nieuwe ramp: er was geen fietsenstalling De portier was slechts voor rede vatbaar, na het onverschillig op strijken van een gulden. Zet maar neer... zei hij Lankhout schoof tussen de mensen, twee plaatsen van de verdachte af en liet zich niet wegdringen. U stond hier niet, meneer' Het was een in alles verongelijkte dame die dat zei. En nou sta ik hier wel, vond Lankhout. Gesis en protest aan alle kanten. De man achter hem ging voor hem staan, de tweede volgde, de dame zei: Goed zo, wat denkt u wel? (Wordt vervolgd) leeftijd plotseling overleden de heer Adr. Bruinooge. In januari a.s. zou hij 70 jaar geworden zijn. Ruim twee jaar bekleedde hij de funktie van diaken der Nederlands hervormde gemeen te alhier. De teraardebestelling heeft plaats dinsdagmiddag om twee uur op de algemene begraaf plaats te Philippine. Aanrijding In de nacht van zondag op maandag te kwart voor twee reed een Belgische auto, bestuurd door de heer R. G., wonende te Taranto (Italië) en tijdelijk te Zelzate ver blijvende, uit de richting Terneuzen over de Kanaalweg. Door het glad- de wegdek begon de auto te slip pen, waardoor deze tegen de gevel van de woning van de wed. Mo- bach terechtkwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de auto werd aan zienlijk beschadigd. Vanmorgen vroeg om kwart over vijf reed op de Kanaalweg een vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door de heer G. van W. uit Axel, in de richting Sas van Gent. Bij het passeren van een gepar keerd staande auto moest de be stuurder uitwijken naar links. Door de gladheid van de rijweg ging de vrachtauto slippen en kwam tegen de geparkeerd staande auto van de heer J. L. S. uit Sluiskil terecht. Deze wagen werd zwaar bescha digd. Kerstfeest Rozenoord De bewoners van Rozenoord vierden het kerstfeest in intieme kring. Mevr. J. Verhage-Risseeuw las het Kerstverhaal voor en ds. C. Balk uit Sluis hield de Kerst- predicatie. Een zangkoortje van de zondagschool uit Sluis bracht enige toepasselijke liederen ten gehore. Aan het eind van de avond bracht de heer J. P. J. Wage, directeur van Rozenoord, dank voor de medewerking. Kerstfeest zondagsschool Op de avond van de 2e Kerst dag heeft de zondagsschool in de hervormde kerk het kerstfeest gevierd. Leidsters, leiders en kinderen voerden de door de N.Z.V. uit gegeven liturgie uit, getiteld „Komt, laten wij aanbidden". De heer M. Verhelst vertelde een kerstverhaal. Namens de zondagsschool nam de heer B. M. Kole afscheid als leider van de oudste leerlingen. De kinde ren ontvingen hun boekje en traktatie. Kerstwijdingsdienst Aan de vooravond van Kerst mis werd in de hervormde kerk de kerstwijdingsdienst gehouden. Ds. Ph. M. Becht leidde de li turgie. Ds. M. den Boer hield een meditatie: „Het evangelie van het schrijf tafeltje". Zowel de harmonie als een zangkoor en een kinderkoor werkten aan deze liturgie mee. Het orgel werd bespeeld door de heer J. J. Haak. De kerk was geheel gevuld. (Adv.) Brandend maagzuur? helpen direkt! Op de avond van de eerste Kerst dag, omstreeks 23.15 uur, is in de Molukkenstraat hoek Insulindeweg te Amsterdam een gemeentebus van lijn 31 op een tramwagen van lijn 10 gebotst. De bus kwam fron taal tegen het voorste gedeelte van de tram terecht, die daardoor uit de rails werd gedrukt. Van de tram- en buspassagiers werden in totaal 23 personen gewond, van wie één levensgevaarlijk. Verscheidene buspassagiers wa ren bekneld geraakt en moesten door de brandweer uit hun netelige positie worden bevrijd. De gewonden zijn naar verschil lende ziekenhuizen overgebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. De bus kwam uit de richting van de Schellingwouderbrug en de tram was juist van het eindpunt ver trokken en reed ir> de richting van de Javastraat. Van de 23 gewonden ziin er zeven, allen busDassagiers, in zie kenhuizen opgenomen. Het zijn twee mannen en vijf vrouwen. Daarbij is een bejaard echtpaar, waarvan zowel de man als de vrouw inwendige kneuzingen op liepen, en een 69-jarige man, di« een aantal ribben brak.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2