Opnieuw hevige strijd na het Kerstbestand Kerstrede van koningin Juliana BOODSCHAP VAN DE PAUS AAN NOORD- EN ZBIDVIETNAMESE LEIDERS OOST-DUITSER DIJ DE BERLUNSE MUUR DOODGESCHOTEN DE KERSTVIERING IN DE WERELD op vredes besprekingen bleek ijdel HET WEER „Bedreiging van het leven ligt in onszelf'. -»- A Zes steden aangevallen Hulpverleüim aan de vijand Hoogwater Zon- en IVF1 -anstanden Weerbericht „Christus en vrede" In het geheim Asiel gevraagd Franfcering Wj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VRUE ZEEUW Maandag 27 Dinsdag 28 december 1965 22e Jaargang - No. 659 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mni 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot r..m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De hoop dat het kerstbestand in Vietnam zou worden verlengd en tot vredesbesprekingen zou leiden, is ijdel gebleken. Vier uur nadat het door de Ameri kanen afgekondigde dertigurige bestand te middernacht aan het einde van eerste Kerstdag was verstreken, gaf het Amerikaan se opperbevel in Saigon opdracht de strijd te hervatten. Even later stegen Amerikaanse straaljagers op voor een aanval op een con centratie van vietcongtroepen in de Mekong-delta. De oorlog werd weer voortgezet in al zijn he vigheid. De Amerikaanse en Zuidviet- namese bevelhebbers gaven het bevel tot volledige hervatting van de operaties als gevolg van verhevigde vietcong-aanvallen. De guerillastrijders waren met nog grotere kracht in de aanval gegaan dan vóór het bestand het geval was. Volgens de Ameri kanen hebben de vietcongstrij- ders zich .zelfs niet volledig aan hun eigen bestand van twaalf uur gehouden, dat al was afge kondigd voordat de Amerikanen tot een staakt-het-vuren gedu rende dertig uur besloten, even eens ingaande vrijdagavond zes uur pl. tijd. De vietcong heeft op dit besluit geen reacties laten horen. Tijdens het dertigurige bestand waren, naar een Ameri kaanse militaire woordvoerder in Saigon meedeelde, vier-en- tachtig door de vietcong veroor zaakte incidenten voorgevallen. De Amerikanen waren „met gro te zelfbeheersing" opgetreden en hadden opdracht na het aflopen van het bestand niet als eersten de stijd te hervatten. Toen ech ter duidelijk werd dat de viet cong de aanvallen had heropend, werd bevel gegeven met volle kracht terug te slaan. Guerrillastrijders wisten zater dagnacht door te dringen tot op het terrein van de Amerikaanse basis te Nha Trang en wierpen granaten in de slaapverblijven, waardoor achttien Amerikaanse militairen werden gewond. Bij andere incidenten, o.a. te Tsjoe Lai, verloren zes Amerikanen het leven en werden er dertig gewönd. Gnd'er de Zuidvietna- mese troepen vielen zesenzestig doden en drieenzestig gewonden. Dicht bij Saigon werden vier Amerikaanse onderofficieren bij een granaatontploffing in het gebouw van een watersportver eniging gewond. Zondag ondernam de vietcong gecoördineerde aanvallen op zes KERSTBESTAND IN VIETNAM Telefoto A.N.P.: Tijdens het kerstbestand van 30 uur cele breerde een priester in open veld de mis voor personeel van de 101ste (Amerikaanse) divisie luchtlandingstroepen. steden in de provincie Long An, even ten zuiden van de Zuidviet- namese hoofdstad. Na de vele incidenten die volg den op de wapenstilstand van Kerstmis, schijnt de rust in Viet nam enigszins weergekeerd, zo werd vandaag op het Ameri kaanse hoofdkwartier in Saigon gezegd. Voor zover daar bekend zijn de Amerikaanse en Viet namese troepen nog niet tot ver dere aanvallen overgegaan on danks het bevel de operaties te hervatten. Uit Tokio wordt gemeld dat de twee Amerikaanse sergeants die een maand geleden door de Paus Paulus heeft de regerings leiders van Noord- en Zuid-Vlet- nam gelijkluidende boodschappen gezonden waarin hij zijn vreugde over het kerstbestand uitspreekt en zegt te hopen dat het „een stap in de richting van een rechtvaardige en broederlijke vrede" zal zijn. „Uit naam van de volkeren die reeds zo lang lijden, betuigen wij LICHTE VORST IN DE NACHT Gedurende de Kerstdagen heeft zich een vlakke rug van hoge luchtdruk, die zich bevindt tus sen een depressiegebied boven Scandinavië en een ander depres siegebied boven de golf van Bis- caje, langzaam over west-Euro pa naar het noordoosten ver plaatst. Dit gaf in ons land aan leiding tot een toenemend aan tal opklaringen en een afnemen van de wind. Het depressiegebied boven de golf van Biscaje breidt zich over Frankrijk naar het oosten uit. Het gaf in Bretagne aanleiding tot DINSDAG 28 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.06 5.34 Terneuzen 5.41 6.09 Hansweert 6.21 6.49 Walsoorden 6.31 6.59 WOENSDAG 29 DECEMBER v.m,. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.45 66.20 7.00 7.10 Dec. 23 3.4 S 16.35 29 8.48 16.36 30 8.48 16.37 31 8.48 16.38 12.11 12.25 12.38 12.51 6.19 6.54 7.34 7.44 22.16 23.26 (136 veel regen. Dit neerslaggebied zal waarschijnlijk ons land niet be reiken en zich over Frankrijk naar midden- en zuid-Duitsland verplaatsen. Rond de diepressie boven Scan dinavië hebben krachtige noor delijke winden koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden ge voerd. Deze lucht heeft zich in tussen tot over Engeland en de Noordzee uitgebreid en in het uiterste noorden van ons land vie len enkele hagel- en sneeuw buien. Naarmate het depressiegebied bij Frankrijk zich naar het oos ten verwijdert, zal deze koude po laire lucht zich verder naar het zuiden uitbreiden, waardoor de kans op sneeuw- en hagelbuien bij ons vooral in de kustgebieden groter wordt. In de nacht zal het overwegend licht vriezen, terwijl de temperaturen midden op de dag in het algemeen iets boven nul zullen zijn. meegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond Lokale sneeuwbuien Veranderlijke bewolking met en kele lokale sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk weinig wind en plaat selijk mist, later overwegend ma tige wind tussen noord en west. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst, mid den op de dag temperaturen in het algemeen even boven *t vriespunt.1 Sint-Pietersplein. de mensen van goede wil die dit vredesgebaar hebben mogelijk ge maakt, onze innige dank. Wij rich ten ons dringend gebed tot de Al machtige, opdat Hij de verant woordelijke staatshoofden wil hel pen deze vreedzame Kerstmis een stap in de richting van de instelling van 'n rechtvaardige en broederlijks vrede voor geheel Vietnam te doen worden, hetgeen met vreugde door alle goedwillende mensen zal wor den ontvangen als een concreet ge baar tegen de bedreigingen die zwaar op de mensheid drukken", aldus de boodschap van de paus. De paus had zijn boodschappen gericht aan luitenant-generaal Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viet- nam en president Ho Tsji-Minh van Noord-Vietnam. Ook tijdens het geven van de zegen „urbi et orbi" aan een me nigte die eerste Kerstdag driekwart van het Sint-Pietersplein vulde, sprak de paus over Vietnam. De paus sprak er zijn vreugde over uit dat gehoor was gegeven aan zijn oproep om tijdens de Kerst het vuren te staken. „Zal de we reld eens de diepe en unieke ver wantschap begrijpen tussen deze twee woorden: Christus en vrede'' Misschien ja". Paus Paulus heeft onlangs zijn- pogingen om vredesonderhandelin gen over Vietnam aan te moedigen, via diplomatieke kanalen en andere middelen uitgebreid. Het pauselijk initiatief ten gunste van vrede in Vietnam geschiedde voor een groot deel in het geheim. De paus begon Kerstmis met het opdragen van een mis voor diplo maten die bij het Vaticaan zijn ge accrediteerd. In de vroege ochtend celebreerde hij verder een mis in een Romeinse arbeiderswijk en later een plechtige, mis op het vietcong werden vrijgelaten, George E. Smith en Claude Mc- Clure, in Okinawa in hechtenis zijn genomen onder verdenking van hulpverlening aan de vij and. Men wil onderzoeken in hoeverre zij tijdens hun gevan genschap aan de vietcong „do cumenten, verklaringen en ge schriften" hebben verschaft die „vijandig zijn aan de Verenigde Staten". De twee mannen wer den in november 1963 krijgsge vangen gemaakt. Na twee jaar gevangenschap werden zij op 28 november door de vietcong aan Cambodjaanse autoriteiten over gedragen als een gebaar van in stemming met de anti-oorlogs demonstraties in de Ver. Staten. Intussen hebben de kapitein, eerste stuurman, eerste machi nist en purser van de Cubaanse vrachtboot „Aracelio Inglecias" (9732 ton) bij de Amerikaanse ambassade in Tokio politiek asiel gevraagd. Terwijl hun schip in een dok in Osaka werd op gekalefaterd, kregen zij opdracht naar China te varen om oorlogs materiaal voor Noord-Vietnam te laden en daar waren zij het niet mee eens, aldus 'n woord voerder van de Amerikaanse ambassade in Tokio. Hun schip heeft inmiddels de haven ver laten. De New York Times schrijft in een hoofdartikel dat, nu „de bombardementen op Noord-Viet nam na het kerstbestand nog niet zijn hervat, deze pauze zo lang als dit militair mogelijk is moet worden voortgezet. In het huidige stadium van het con flict kan de vrede niet gemak kelijk worden hersteld. Het kerstbestand dat door de viet cong werd geschonden door ge brekkige verbindingen, gebrek aan discipline of door het ont breken van werkelijke bereid heid ermee op te houden, toont hoe moeilijk het is de oorlog te beëindigen, maar het is nog steeds niet afdoende bewezen dat een zorgvuldig voorbereid bestand niet kan worden be reikt". Het risico dat met het stop zetten van de bombardementen kan worden gelopen, kan nooit zo groot zijn als het risico van voortdurende uitbreiding van de oorlog", aldus de New York Ti mes. Koningin Juliana heeft oo ls Kerstdag in een nationaal program ma over de zen.-'ers Hilvetsum I, II en III de volgende kerstrede uitgesproken: „Kerstmis is een tijd om zich te bezinrjen. Bezonnen hebben we ons ook in de lengte van dit jaar op de alles ontzettende oorlogstijd, die een kwart eeuw geleden begon en die 20 jaar geleden eindigde. Was er vóór die tijd' al veel ontredde ring, hoeveel te meer daardoor en dus ook ontwrichting daarna 'jHie-- mee zijn we nog lang niet klaar. Een jonger geslacht is na die oorlog volwassen geworden en kan nu bewust die ontreddering bezien. Het beseft hoe deze ook nog in hun eigen generatie doorwerkt en die aantast. Dit hebben deze jonge mensen te verwerken naast het feit, dat de ontwikkeling steeds weer verder gaat en steeds weer nieuwe eisen stelt. Het is een tijd van vraagtekens. Alles wordt op de korrel genomen, bekritiseerd, ontleed. Men ontleedt de samenleving en zichzelf. Men zoekt naar her-waardering van alles, waaraan tot nog toe waarde werd gehecht. Dat is moedig. En er is eigenlijk ook geen reden om daar bang voor te zijn. Van alle bestaande vormen en begrippen zijn er dan ook ontelbare die zich zelf al hebben overleefd of bezig zijn zich te overleven. Want wat kan er anders over blijven dan het naakte leven? De onvervangbare grondstof voor heel ons zijn en zonder decadentie. Met mogelijkheid van re-generatie. Als levende wezens moeten we immers wel in het leven geloven. Wij vertegenwoordigen het, elk van ons, en dus ook allen, ge meenschappelijk, alle mensen sa men in hun verscheidenheid, in hun gelijkheid. Wij beseffen zelfs intuitief dat dood en verderf niet het einde kunnen zijn van het leven, dat het altijd in de een of andere gestalte hoven de bedrei ging uit zal rijzen. Bedreigd worden wij steeds en overal. Wij lijden veelal aan din gen, waar vroegere geslachten nog niet door leden, maar die eigen ziin aan onze ingewikkelde en ge raffineerde eeuw. Wij bedreigen en hinderen in de eerste plaats elkaar. Wij slaan hier tegenwoordig nie' meer zo gauw hersens in die an ders denken dan ce onze. Maar onze beschaving pleegt ziin aan slagen op beschaafde manier, maar treft even raak. Bedreigd worden we voorts door 't gevaar, dat wij de goede strijd om „er wat van te maken" opgeven en bij de pakken, vol met opdrach ten van levensbelang neer gaan zit ten. Bedreigd worden we ook door de neiging de weg van de geringste weerstand te kiezen en hierbij denk ik speciaal aan degenen, die 't ge makkelijker vinden om alles wat zich aan hen voordoet, alleer maar met „nee" tegemoet te treden en nooit met „ja". Zo proberen dat dan ook nog aan anderen op te dringen alsof het zo hoort. Ze mis kennen maar al te vaak, wat er buiten hun eigen menselijk-be- perkt gezichtsveld aan goeds ge groeid is of zou kunnen gaan groeien. Er zijn er ook die hun levens kracht verbruiken voor genot en rijkdom en tenslotte stikken in de eenzaamheid van hun dikvolgc- propte zelf, of bevriezen doordat zij noch warmte afgeven noch eigen warmte weerkaatst voelen. Maar er zijn er ook onder ons, die niet de innerlijke drang ont lopen de onrustbarende en ver warrende onvolmaaktheid in zich zelf en in de wereld uit te dagen Op deze foto wordt de door Vopo's weggesleept. wagen Een paar uur nadat de 27-jarige Heinz Schöneberger zondagmorgen vroeg hevig bloedend West-Berlijn was binnengestrompeld, straalde de kerstverlichting weer aan beide kanten van de muur tussen Oost en West-Berlijn. Een dichte rij auto's reed tussen de oostelijke en westelijke sector van de stad toen brandweerlieden ds laatste sporen bloed van de ongelukkige man uit wisten. Britse troepen naar Beetsjoeanaland Een klein detachement Britse troepen is naar Beetsjoeanaland gezonden voor de bewaking van een radiostation van de Britse regering, dat daar gebouwd wordt en nieuws uitzendt naar Rhodesië, aldus is door liet Brit se ministerie van koloniën be kendgemaakt. Zondagmorgen vroeg, kort na middernacht, trachtte Schöneber ger met zijn Ford-auto door de grenspost in de Heinrich Heine- Strasze te rijden. Oostduitse grens wachten schoten met hun machine pistolen op hem. Schöneberger reed eerst met zijn auto tegen een Mer cedes, daarna door de houten grensversperring en tenslotte tegen de muur. Hij slaagde erin uit zijn wagen te komen en het korte stuk dat hem van West-Berlijn scheid de, strompelend af te leggen. Een uur later stierf hij in het zieken huis aan zijn verwondingen. De drie mensen die bij hem in de auto zaten, werden door de Oost-Duit sers meegenomen. Een van hen bleek gewond te zijn. Generaal John J. Franklin, de bevelhebber van de Amerikaanse zone in Berlijn, waar het incident zich voordeed, heeft zich in een verklaring gekeerd tegen het Oost duitse bewind. Het is hoog tijd, al dus de generaal, dat „er een einde komt aan deze reeks zinloze moor den". De Britse en Franse bevel hebber hebben het protest van hun Amerikaanse collega onderschre ven, - en aan te vallen. Hun leven, hoe zwaar ook, is waarlijk rijk. Wij mensen willen ons bestaan op deze aarde immers niet alleen net leefbaar hebben, maar allen wensen wij het riik aan vreugde, vol, heerlijk en vruchtbaar. En wij voelen dat, als we dit voor onszelf wensen, wij hetzelfde ook aan geen ander kunnen of mogen onthouden. Want het menseii'k geslacht, hoe talrijk het ook wordt, beseft in tuitief zijn geweldig sterke samen hang. Die ziin we ons temeer be wust, naarmate het bestaan van heel de bewoonde wereld ai maar duidelijker in woord en klank in onze eigen woningen binnendringt. Al wat er leeft, al wat er groeit en al wat daartoe nodig is. ligt wijd open voor onze oren en ogen Het is niet in de eerste plaats het lawaai en het geschreeuw, of wat in de schijnwerpers ligt, dat werkelijk de aandacht verdient. Wat op de achtergrond ligt, is het belangrijke. Het echte leed heeft geen harde stem, hoogstens ver bergt het zich daarachter. En dat, wat van wezenlijk belang is voor de opbouw van de mensheid, tim mert niet langs de weg. Het vergt scherp kijken, zuiver luisteren, zorgvuldig snuffelen, fijn proeven en een goed rondtasten om deze dingen te ontdekken. De mensheid heeft de krachten van ieder van ons daarbij brood nodig. Wij moeten elkaar helpen, eerst thuis, dan in eigen omgeving en in eigen land en deze noodzaak strekt zich uit tot aan onze tegen voeters toe. Zelf zullen we nooit gelukkig zijn of ooit waarlijk leven, als we deze dingen niet ontwaren en ze tegemoet gaan. In welke vorm we te hulp ko men, doet er niet zoveel toe, maar wel met welke gezindheid en hoe graag we het doen. Het is geen excuus als we zeggen, dat wij moe ten afwachten tot er iets op on-'e weg komt want: het is er al. Nu en in de toekomst moeten we hoe dan ook samengaan: onze verant woordelijkheid is te duidelijk ge worden, dan dat wij ons eraan kunnen onttrekken. Dat kunnen v;i j niet meer doen, willen we ons leven niet verspelen, in iedere be tekenis hiervan. De enig werkelijk gevaarlijke b». dreiging voor het volle en rii'ke be staan. dat we zo zeer wensen, ligt. in onszelf. We leven niet meer, als we niet open ziin voor de ander. Dan gaan we dicht, als een graf Door ons te geven, open en eer lijk, aan onze medemensen, en hun ontDlooiing te eerbiedigen en te be vorderen, krijgt onze eigen op.'- nlooiing de kans, die hii behoeft. Zo alleen is er leven mogeliik voor ons mensen. Ik weet, dit is de kern van dat. waardoor ons bestaan haast ondraaglijk is van zwaarte omdat geven gaat ten koste van onszelf. Maar als men erover na denkt. begriipt men, dat het ons uit de eenzaamheid, uit de verschra ling. uit de dood bevrijdt. Ontdek uw broeder. Ontdek uw God hij kan geboren worden in uw leven voor de eerste of de dui zendste keer U ontdekt hem in wat er gebeurt om u heen, en met uzelf en in de beproevingen waar aan hii uw levenskracht toetst en waarmee hii u de eer van ziin ver trouwen in u bewijst. U ontdekt hem in de wereld en in diens ge schiedenis, in albraak en in oo- bouw, en in de stomme roep van uw broeder. Dit openbreken van de gevange nis van eigt'n eenzaamheid, waarin geen recht wordt gedaan aan onze ziel, betekent het onmiddellijk her- kriigen van levensadem. Zonder die diep en vrij in te ademen kan men aan zijn hoge roeping van mens-zijn niet voldoen, noch meegaan in de gang der mensheid volgens het plan der schepping en deel hebben aan het leven over iedere dood heen". In Bethlehem, de geboorteplaats van Jezus, hebben 15.000 pel grims in stromende regen en bij felle koude deelgenomen aan de traditionele Kerstprocessie die onder leiding stond van de La tijnse patriarch van Jeruzalem, aartsbisschop Gori. In Jeruzalem en in de velden rond Bethlehem werden Kerstzangdiensten gehou den. Op Union Square in New York verzamelden zich vrijdagavond 200 jongelui die liederen tegen de oorlog in Vietnam aanhieven in plaats van de tradtonele Kerst zang. In Berlijn verden de drié gro te nazileiders die nog gevangen zitten, Baldur von Schirach, Al- bert Speer en Rudolf Hess, hun Kerst met kalkoen, die geser veerd werd door de Amerikaanse bewaking. v De mohammedaanse vastentijd „Ramadan" viel dit jaar voor het eerst sedert 1935 weer samen met Kerstmiis. De „Ramadan" begint bij het wassen van de nieuwe maan. De Mohammedanen mo gen in deze vastentijd overdag niet eten, drinken of roken. Na het vallen van de avond schaarde men zich achter de dis en het merkwaardige feit deed zich voor dat het voedselverbruik groter was dan anders. Er waren slechts twee maaltijden per etmaal toe gestaan. 100.000 Westberlijners brachten de Eerste Kerstdag door bij hun familie en vrienden in het ooste lijk stadsdeel. Het totale aantal Westberlijners dat sedert 18 dec. op grond van de nieuwe passen- regeling Oost-Berlijn heeft be zocht, bedraagt nu meer dan 350,000.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1