Duits afscheid van de kernmachtidee Dow concentreert Europees-Afrikaanse aktiviteiten HET WEER RADIO DE KOCX Zuidvietnamees Kerstbesiand REGERINGSBESLUIT: MINIMUM-INKOMEN ƒ120 PER WEEK Ï00R 1966 Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Nieuwe Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam ft ft 200 doden bij aardverschuiving in Peru de MUL Na overleg met de S.E.R. Gasverwarming FranberingHJ abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 'f6,60 per kwartaal; per- maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW VRÏTDAG 24 DECEMBER 1965 22e Jaargang - No. 659$ Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. KERSTVIERING OP „HET LOO" H. Af. de koningin schenkt prins Bernhard een kop warme cho colademelk in tijdens de viering van het Kerstfeest van de ko ninklijke familie met de leden van het paleispersoneel, woens dagmiddag op het paleis „Het Loo". Op 1 januar.11» 1)36 zal Dow Chemical Europe S.A. in Zürich een nieuwe dochtermaatschappij van Dow Chemical Company stichten. Ir deze nieuwe maat schappij zullen de aktiviteiten van Dow in Europa en Afrika worden geconcentreerd. Tot president en algemeen di- rekteur van Dow Chemical Euro pe S.A. is benoemd de heer Zol- tan Merszei, tot op heden vice- president van Dow Chemical International. In de direktie zijn tevens op genomen: C. M. Doscher, vice- president en direkteur-mar- keting; H. V. Page, vice-presi dent en direkteur-produktie, en C. W. Robertson, financieel di- rekteur. Zoals bekend geschiedt de bouw van Dow's omvangrijke fabriekscomplex bij Terneuzen onder verantwoordelijkheid van de heer H. V. Page, die ook een belangrijk aandeel had in het ontwerpen van de installaties. De heer C. W. Robertson was vóór zijn benoeming te Zürich direkteur van Dow in Neder land. De oprichting van Dow Che mical Europe S.A. vormt een onderdeel van een reorganisatie, waardoor de aktiviteiten van Dow in Europa en Afrika direkt deel uitmaken van die van het moederbedrijf te Midland. In Nederland heeft Dow be halve te Terneuzen nog produk- tie-faciliteiten te Rotterdam en Amsterdam. Zij verschaffen aan 800 mensen werk. Charles M. Doscher universiteit.van Fordham (Ver enigde Staten) en behaalde de graad „bachelor of science". Met ingang van 1 januari 1966 is de heer Doscher benoemd tot vice-president en direkteur mar keting van Dow Chemical Euro pe S.A. Harold V. Page De heer Harold V. Page, een üow-employê sedert 1951, is sinds 1963 direkteur produktie. Hij werd in 1962 naar Europa overgeplaatst om de bourn van Dow's grootste Europese chemi sche complex te Terneuzen te leiden. De heer Page is Canadees van geboorte en was vóór zijn over plaatsing naar Europa bijna tien jaar in verschillende funkties bij Dow Canada te Sarnia werk zaam. Hij studeerde „Chemical En gineering" aan de universiteit van Toronto en behaalde de graad „bachelor of science". Met ingang van 1 januari 1966 is de heer Page benoemd tot vice-president en direkteur pro- duktie van Dow Chemical Euro pe S.A. Colin W. Robertson De heer C. W. Robertson, Dow's financieel direkteur voor Europa en Afrika, was van 1961 tot 1965 algemeen direkteur van Dow in Nederland. Gedurende deze periode begon de maat schappij met de bouw van haar grootste Europese produktiecen- trum in Terneuzen. De heer Robertson werd in 1957 naar Nederland overge plaatst in verband met zijn be noeming tot algemeen direkteur van Dow Chemical Internatio naal N.V. te Rotterdam. Hij is sedert 1946 in dienst van Dow en deed in technische, juridische en marketing funkties ervaring op. De heer Robertson bezit de graden „bachelor of arts" van het Albion-college (Michigan) en „master of science" van de universiteit van Michigan. Met ingang van 1 januari 1966 is de heer Robertson benoemd tot financieel directeur van Dow Chemical Europe S.A. Toenemende wind Boven de Noordzee bevindt zich een lagedrukgebied dat zich langzaam naar het oosten be- ■weegt. Een hiermee samenhan gend front trekt vergezeld van regen en sneeuw over ons land. Na de frontpassage ruimt de wind naar zuidwest tot west en komen enkele opklaringen voor. Dec. "24 8.47 16.32 10.29 17.41 25 8.47 16.33 11.06 18.46 >26 8.48 16.33 11.33 19.56 27 8.48 16.34 11.54 21.06 28 8.48 16.35 12.11 22.16 29 8.48 16.36 12.25 23.26 30 8.48 16.37 12.38 31 8.48 16.38 12.51 0.36 Later komt het weer onder in vloed van een aktieye depressie die Ierland nu nadert. Deze zal bij ons de wind opnieuw tot krachtig of hard doen toenemen uit richtingen tussen zuidwest en zuid, terwijl een regengebied later op de dag het westen van het land kan bereiken. In het temperatuursverloop komt wei nig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende wind Aanvankelijk opklaringen met enkele buien; later toenemende bewolking en van het westen uit regen. Tot krachtig of hard toe nemende wind draaiend naar zuidwest tot zuid. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 24 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.33 2.54 Terneuzen 3.08 3.29 Hansweert 3.48 4.09 Walsoorden 3.58 4.19 ZATERDAG 25 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.13 3.35 Terneuzen 3.48 4.10 Hansweertt 4.28 4.50 Walsoorden 4.38 5.00 ZONDAG 26 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.52 4.14 Terneuzen 4.27 4.49 Hansweert 5.07 5.29 Walsoorden 5.17 5.39 MAANDAG 27 DECEMBER v.m.. n.m. Breskens 4.31 4.52 Terneuzen 5.06 5.27 Hansweert 5.46 6.07 Walsoorden 5.56. 6.17 De heer Charles M. Doscher, momenteel direkteur marketing en inkoop voor Europa en Afri ka, is sedert 1949 in dienst van Dow. Hij werd in 1961 als hoofd van de afdeling verkoop naar Dow's Europese hoofdkantoor te. Zürich overgeplaatst en werd in 1963 direkteur marketing en inkoop. Hij studeerde chemie aan de Amerikaanse vliegtuigen heb ben voor de derde maal een bom bardement uitgevoerd op een Noordvietnamese elektriciteits centrale bij Hanoi. Naar een woordvoerder van de Amerikaan se luchtmacht in Saigon bekend maakte werd de centrale prak tisch met de grond gelijk ge maakt. Zij voorziet voor vijftien procent in de totale Noordviet- mese elektriciteitsleveringen en voor een kwart in die van de hoofdstad Hanoi. Drie Ameri kaanse toestellen keerden niet terug. Andere Amerikaanse vliegtui gen deden aanvallen op een ra- ketafvuurinrichting in het noord westen van Hanoi en op een in die omgeving gelegen vliegveld. Vietcongstrijders hebben de plaats Hoeong Vie, zestien kilo meter ten zuiden van de gedemi litariseerde zone, overvallen. Alle zestig Zuidvietnamese verdedi gers werden gedood. Amerikaan se straaljagers voerden aanval len uit op de omgeving van de plaats, terwijl een patrouille zich erheen heeft begeven. FRANKRIJK AANVAARDT UITNODIGING „VIJF" Frankrijk heeft ingestemd met een buitengewone vergadering in Luxemburg van de E.E.G.- ministerraad ter bespreking van de crisis in de gemeenschap, die nu een half jaar gaande is. De Franse minister van buiten landse zaken. Couvé de Mur- ville, deelde dit donderdag mee aan de Italiaanse ambassadeur in Frankrijk* Giovanni Fornari. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-312» HOGERHUIS AANVAARDT OLIE-EMBARGO Het Britse hogerhuis heeft zich woensdag met 108 tegen ne gentien stemmen akkoord ver klaard met het koninklijke de creet tot instelling van een em bargo op de levering van olie- produkten aan Rhodesië. Een groep conservatieve „rebellen" onder leiding van lord Salisbury dreef de stemming door tegen de zin van de partijleiding. Al leen deze rechtse conservatieven spraken zich uit tegen het olie embargo. Een opmerkelijke bescheiden heid legde bondskanselier Er- hard in Washington, aan de dag toen hij president Johnson het voorstel deed om Duitsland te laten deelnemen aan een vloot van kernonderzeeërs samen met rfie Britten en met de V. S., die dan nog het veto over het ge bruik zouden behouden. Boven dien liet Erhard weten dat het maar een suggestie was en dat hem niet veel gelegen lag aan een antwoord nu: als Johnson wilde beloven het idee eens te laten bestuderen, dan was de bondskanselier al tevreden. Nu, dat kan Johnson natuur lijk graag beloven, al was het maar omdat hij zijn gast dan niet in zijn gezicht hoeft te zeg gen dat hij er geen klap voor voelt. Eigenlijk is dit een wat vreem de ontwikkeling. In de loop van dit jaar ontstond in Duitsland van allerlei zijden een beschaafd «tormpje van verontwaardiging: daar was de bondsrepubliek die zoveel geld uitgeeft voor zijn aandeel in de NAVO en in alle opzichten een van de sterkste partners in dat verbond, maar had het nucleair ook wat in de melk te brokken? Geenszins. CONCURRENTIE En intussen zaten de Fransen aan een kernmacht te knutse len, de Chinezen bouwden er eveneens een op, de Britten en Russen en Amerikanen hadden er al een. Dat stak de Duitsers. Een kernmacht, of althans zeg genschap over een nucleaire strijdkracht, is om zo te zeggen een soort prestige-object gewor den: men telt als krachtige natie niet echt mee als men zonder zit. En voor de Duitsers kwam er dit bij, dat ze weten altijd nog als verdeelde natie te leven op een scheidingsgebied tussen wat men gemeenlijk aanduidt als .het oosten" en „het westen"* lat wil zeggen dat zij een eer ste belanghebbende zijn bij de manier waarop een eventuele strijd tussen die twee groepen zou worden uitgevochten, wat waarschijnlijk wel terstond of na niet te lange tijd met kern wapens zou gebeuren. In deze op de Amerikanen vertrouwen is mooi en aardig, maar zelf een vinger in de pap hebben is toch zekerder. Binnen en buiten het parle ment kwam het tot uitroepen dat het nu eens een keer anders moest en zelfs liet Erhard zelf zich tot de uitspraak verleiden dat als het dan maar niet op schoot met die M.L.F.- en A.N. F.-plannen voor een soort kern macht van de NAVO hij dan wel alleen met de V. S. in zee wilde gaan. TWEE ZIJDEN Het enthousiasme voor deze redeneringen is echter snel ver vlogen. In de eerste plaats heeft Moskou duidelijk gemaakt dat het welke Duitse invloed op welk soort kernmacht ook niet zou slikken. Dat is voor de Duit sers van belang, omdat die weten dat als er ooit nog eens een hereniging moet komen, dit alleen kan met de medewerking van het Kremlin. En bovendien De opperbevelhebber van de Zuid-Vietnamese strijdkrachten, generaal Cao Van Vien, heeft zijn militairen opdracht gegeven met Kerstmis een bestand van dertig uur in acht te nemen. De Amerikaanse bevelhebber in Zuid-Vietnam, generaal Westmo reland, liet daarop weten dat de Amerikaanse troepen dit voor beeld zullen volgen. In de pe riode van dertig uur zullen de Zuidvietnamese en Amerikaan se strijdkrachten niet schieten, tenzij uit zelfverdediging. Het bestand geldt van 18 uur op vrijdag tot zaterdag te mid dernacht. Generaal Vien zei dat het besluit om in die periode geen aanvalsacties te onderne men was genomen naar aanlei ding van de oproep van paus Paulus tot vrede, althans gedu rende Kerstmis. De generaal maakte geen melding van de op roep van de vietcong voor een bestand van twaalf uur, nl. van 9 uur vrijdagavond tot 7 uur 's ochtends op eerste Kerstdag, teneinde de rooms-katholieken onder de strijdenden aan beide kanten de gelegenheid te geven een kerkdienst bij te wonen. bekoelde de Russische houding het al geringe Amerikaanse en thousiasme: in Washington ziet men niet in dat toegeven aan de Duitse wens zo belangrijk is dat er de relatie met Moskou door moet worden verziekt. Daarna lieten de Fransen zeer duidelijk en de Britten en eigen lijk alle verdere NAVO-leden wat bedekter eveneens door schemeren dat ze niets voor Duitse kernavonturen voelden. Doorzetten van Duitse kant zou dus niet alleen de betrekkingen met Moskou en het oostelijk blok verslechteren, maar ook in de eigen westelijke kring weer standen opwekken. Dat is voor Erhard al weinig aantrekkelijk, een vijandschap naar oost ver hevigen en vriendschap naar west laten verkoelen. Daarom heeft hij voor de vorm zijn boodschap overge bracht, maar met zo weinig mogelijk klem. Voor hem mag alles voorlopig bij nader inzien toch wel bij het oude blijven. En hij hoopt nu maar dat president Johnson goed en vooral heel lang zal blijven nadenken over zijn kernmachtsidee. Desnoods voorgoed. Aangezien de overige troepen die aan de zijde van de Zuid- vietnamezen strijden onge veer 20.000 Zuidkoreanen, 1700 Australiërs en 200 Nieuwzeelan- ders in feite onder de Ameri kaanse generaal Westmoreland opereren, neemt men aan dat ook zij het bestand van dertig uur in acht zullen nemen. AAN DE_ABONNEES In verband met het. Kerstfeest zal ons blad morgen (25 december) niet verschijnen. Avondje uit voor koninklijke familie De koninklijke familie van Engeland heeft zich kennelijk geamuseerd tijdens een voorstel ling van „Bertrum Mills circus" in Olympia in de Engelse hoofd stad. V.l.n.r.: koningin Elisabeth, prins Philip, prins Charles en prinses Anne. De ongeveer tweehon derd inwoners van het dorp Orayan in het Peruviaanse deel van de Andes zijn woensdag bedolve door een grote massa s> eeuw, ijs en rotsen. Slechts twee inwoners die met vruchten op weg waren naar een na burig dorp, overleefden de ramp. Op ongeveer 400 km ten noord oosten van de Peruviaanse hoofdstad Lima geraakte een stuk van de top van een met ijs bedekte berg in beweging. Door deze verschuiving werd een heu vel aan de voet van het gebergte meegenomen en het geheel kwam terecht op de nederzetting in het dal. Tot op honderd kilo meter was het gedreun van de neerstortende massa te horen. Reddingsploegen konden niets uitrichten. Op de plaats waar het dorp zich had bevonden, werd een houten kruis opgericht ter nagedachtenis aan de doden. (Adv.) Een begrip voor Het kabinet heeft gisteren be sloten voor het jaar 1966 het mi nimum-inkomen op 120 gulden per week te stellen. Het zou niet zijn toegestaan dit minimum in collec tieve arbeidsovereenkomsten te verwerken. Aan het college var. rijksbemiddelaars is verzocht dit besluit zo spoedig mogelijk in een daartoe strekkende aanwijzing neer te leggen. De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, deed deze mededeling donderdagavond in het internationaal perscentrum Nieuws poort. De minister zei onder mepr dat de vaststelling van dit mini mum-inkomen er rviet toe mag lei den dat de loonontwikkeling in 1966 in de gevarenzone zal komen Het kabinet wil dit beslist vermij den. De minister herinnerde er aan dat hij woensdag bij de behande ling der begroting van zijn depar tement in de tweede kamer heeft verklaard dat er rekening zou moeten worden gehopden met twee' f,,.*"OP Enerzijds moest met be trekking tot de duur van een op grond van art. 12 B.B.A. vast le stellen voorziening in aanmerking worden genomen de van vele zijden in de kamer uitgesproken wens om zulk een voorziening voor een jaar te laten gelden. Anderzijds moest het oordeel van het presidium van de S.E.R. bekend zijn over een tor- mijn waarbinnen een advies over' een wettelijke regeling van het minimum-inkomen zou kunnen zijn uitgebracht. Minister Veldkamp heeft de voorzitter van de S.E.R., drs. J. W. de Pous, het oordeel over die ter mijn gevraagd en deze heeft hem na overleg met de twee plaatsver vangende voorzitters van de raad geantwoord dat een advies ov»r deze materie uiterlijk 1 april zou zijn te verwachten. Met deze wetenschap en met de in de kamer geuite wens over een voorlopige voorziening voor de tiid van een jaar lag het voor de hand,, dat het kabinet een voorziening voor één jaar zou vragen aan hpt college. Het zou bezwaarlijk zijn, aldus de minister, als een voor lopige voorziening midden in het jaar zou moeten worden gewijzigd. (Adv.) Erkend Gasfitter 7-9 Vlooswijkstraat Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1