FRIESCHE VLAG GOUDBAND altijd het lekkerste kopje koffie BELGIË SLUIT ZES KOLENMIJNEN MINISTER DEN UYL OPTIMISTISCH BODEMEXPLORATIE BRENGT GROTE RISICO'S MEE de meest gebruikte koffiemelk in Nederland DF VRIJF, ZFF.UW Donderdag 23 december 196$ Er zijn veel soorten koffiemelk. Maar niet voor niets is „Friesche Vlag" GOUDBAND de meest gebruikte koffiemelk in Ne derland. Een klein scheutje in het heerlijke kopje koffie, zoals u dat zet, mevrouw, en proef maar: dat is een zondags kopje koffie, waar mee u uw man en uw gasten écht kunt verwennen! Overtollige voorraden STEEKPARTIJ IN ROTTERDAM Dode en twee gewonden bij verkeersongeval Jos. Koch kampioen 4e klasse van Terneuzen BILJARTEN Risico's LIJK VAN VERMISTE BEJAARDE BIJ IJ-DIJK GEVONDEN Gemeenschaps- bezit PONTI KAN MET SOPHIA LOREN TROUWEN Kritiek op het Indonesische leger Krater Geen verontreiniging Guerilla-aktiviteit in Peru opgeruimd VROUW MEDEPLICHTIG AAN MOORD OP HAAR ECHTGENOOT 14-karaats gouden Zwitserse horloges vèr beneden de vergelijkbare winkelwaar de. Vraag spaarkaart aan uw koffiemelk- leverancier. Pasir.a fi De Belgische regering heeft besloten in 1966 zes kolenmijnen te sluiten om de produktie in dat jaar met meer dan één miljoen ton te verminderen, aldus is woensdag door minister-presi dent P. Harmei op een perscon ferentie in Brussel medegedeeld. Vijf van de mijnen die niet meer zullen worden gesubsi dieerd, liggen in Wallonië. De zesde is de kolenmijn van Zwart berg in de Kempen. Tegelijker tijd is een industrialisatiepro gramma aangekondigd voor de betrokken streken, waarbij de Belgische regering een bedrag van 40 miljard francs (bijna drie miljard gulden) zal investeren ter verbetering van de infra structuur. Aan particuliere in vesteringen zullen belangrijke faciliteiten worden verleend. Op de persconferentie werd onderstreept, dat België een van de eerste slachtoffers is van de crisis in de steenkolenindustrie. Van de 122 mijnen in 1956 zijn er nog slechts 54 over en het aantal werknemers daalde met 67.500. Dit' jaar heeft de Belgi sche staat meer dan één miljard franks (72 miljoen gulden) aan subsidies moeten verlenen. De subsidiëring vormt echter geen duurzame en voldoende oplos sing, omdat de huidige produk tie niet meer volledig kan wor den afgezet. Tegenover de sluiting van de zes mijnen staat, dat de Belgi sche regering in 1966 nog een bedrag van 1.600 miljoen franks moeten uittrekken voor het sub sidiëren van 26 met verlies wer kende mijnen. Gehoopt wordt dat door de sluiting de bestaan de surplus-voorraden niet zul len toenemen en dat in 1967 kan worden begonnen met de ver koop van de reeds gevormde overtollige voorraden. In de keuken, van een pension voor buitenlandse arbeidskrach ten aan de Rozestraat in Rotter dam is woensdagavond een 35- jarige Turk door zijn 17 j aal oudere zwager met een dolkmes in de rug gestoken. Het slacht offer, Axic Ali, een wegwerker die sinds enige tijd in Rotter dam woont en werkt, moest met ernstige verwondingen worden opgenomen in het Zuiderzieken huis. Hij verkeert buiten levens gevaar. Kort na de steekpartij is de dader, Haci A., gearresteerd. Voor zover men heeft kunnen nagaan bestonden er al enige tijd moeilijkheden tussen de twee zwagers, die beiden in Rotter dam hun brood verdienden Dij de gemeente. Het kwam tot een uitbarsting toen Haci A. zijn zwager voor de zoveelste maal een te losbandig leven verweet, dat niet in overeenstemming zou zijn met de mohammedaanse leer. Er kwam een vechtpartij van, waarbij A. het dolkmes hanteerde. De zestienjarige scholier A. C. E. van der Veen uit Lienden is woensdagmorgen te Echteld door een auto aangereden en gedood. Bij een uitwijkmanoeuvre bot ste de auto tegen een lichtmast. De bestuurder en een mede-in zittende zijn gewond in het zie kenhuis in Tiel opgenomen. Onder auspiciën van de bil jartclub „Entre Nous" werden deze maand in café „Zeeland" de partijen gespeeld voor het 4e klasse-kampioenschap van Terneuzen. Er waren zeven deelnemers, n.l. twee van de vereniging K.O.T., twee van de B.V.T., twee van „Entre Nous" en één van het „Kelderke". Er is over het algemeen goed gespeeld en er heerste spanning tot het laatsta moment. De allerlaatste partij tussen Jos. Koch van de B.V.T, en de jeugdige A. v. d. Berge moest de beslissing brengen. Beiden hadden nog een kans. Koch moest winnen om door een beter gemiddelde kampioen te worden. Daarin slaagde hij dank zij zijn meerdere routine. De einduitslag was: car. brt. h.s. pnt. gem. Jos. Koch 233 137 9 10 1,70 A. v. d. Berge 225 150 11 10 1,50 H. Moes 198 122 9 6 1,62' C. de Doelder 207 138 12 6 1,50 P. 't Gilde 170 129 11 6 1,32 A. de Ridder 181 147 8 4 1,23 G. Minnik 142 150 7 0 0,95 Er werden partijen van 40 caramboles gespeeld. Zoals uit de stand blijkt behaalde H. Moes als no. 3 een hoger gemiddelde dan no. 2. Koch heeft de wedstrijd ver diend gewonnen. Toch menen wij dat hij in staat is een beter gemiddelde te spelen. In een televisie-programma van de VARA, getiteld „Worden wij bodemrijk?" hebben deskundige voor- en tegenstanders van staatsdeelneming in de oliewin ning op de Noordzee hun visie gegeven op de mijnwet conti nentaal plat waarin voor de olie maatschappijen de voorwaarden zijn neergelegd van staatsdeel neming, nadat een mogelijke vondst is gedaan. Mr. H. van Riel, fractievoor zitter van de V.V.D. in de eer ste kamer, achtte staatsdeelne ming niet nodig. Het kabinet had het risico niet moeten nemen en zich aan het ontwerp van de vroegere minister van economi sche zaken, prof. dr. J. E. An- driessen, die tegen iedere staats deelneming gekant was, moeten houden. Mr. van Riel achtte staatsdeelneming o.m. overbodig omdat de staat „toch wel aan zijn geld kan komen." Hij achtte de eis van minister Den Uyl on verstandig en onredelijk. Vol gens hem zou de overheid betere resultaten kunnen bereiken met een schaal van afdrachten die evenredig zou moeten zijn met het oplopen van de olie-opbreng sten. Prof. dr. J. Zijlstra, voormalig minister van financiën, meende dat staatsdeelneming alleen op zijn plaats zou zijn wanneer het algemeen belang dit zou eisen. Hij achtte dit echter niet het geval. Niet aangetoond is dat het voor het verkrijgen van zo groot mogelijke baten voor de Neder landse volkshuishouding nodig zou zijn staatsdeelneming toe te voegen aan de andere mogelijk heden die de staat heeft om de opbrengst zo hoog mogelijk te maken. Een deskundige van de Shell memoreerde dat in andere lan den die naar olie zoeken, een soortgelijke voorwaarde niet aan de oliemaatschappijen is gesteld. Wel bestaat er een vorm van staatsdeelneming maar dan ge draagt de staat zich als een compagnon, deelt dan niet alleen in de mogelijke winsten doch evenzeer in de grote risico's die aan de boorcampagnes zijn ver bonden. Minister Den Uyl was uiter aard een ander standpunt toe gedaan. Aangezien de overheid ook deelneemt in andere vormen van energievoorzieningen zoals het delven van kolen en leve ring van gas, meende hij dat voor olie geen uitzondering be hoeft te worden gemaakt. „Ten slotte sta ik op het standpunt dat de regering verplicht is te zorgen dat opbrengst van olie en gas die op de bodem van de zee kan worden gewonnen, zoveel mogelijk ten goede moet komen aan de gemeenschap en daar voor kan het nodig zijn dat de staat deelneemt aan de oliewin ning", zo zei hij. Ik verwonder mij over het verzet dat er is ontstaan en ik meen dat van het Tussen het riet op een stuk land aan de voet van de IJ-dijk langs het Amsterdam-Rijnkanaal hebben twee chauffeurs gisteren het lijk gevonden van de sedert 15 december uit het verzorgings huis aan de Roeterstraat in de hoofdstad vermiste 82-jarige J. v. Leeuwen. De hoed en wandelstok lagen op enkele meters afstand van het lichaam, dat in een wa terplas van circa 5 cm diepte op dit drassige stuk land lag. Alvorens het lichaam naar het sectielokaal van de politie aan de Overtoom werd gebracht, heeft de patholoog-anatoom en hoofd van het gerechtelijk geneeskun dige laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, de plaats waar het stoffelijk overschot en de toe stand waarin het werd aange troffen in ogenschouw genomen. Toen bij de politie destijds aan gifte van de vermissing werd ge daan, werd medegedeeld dat de man zei zich bedreigd te gevoe len. Vorige week woensdagmiddag verdween de man om vier uur uit het verzorgingshuis. Toen de politie de melding van het vinden van het lijk kreeg, dacht men in eerste instantie dat dit het stoffelijk overschot van de vermiste Amerikaanse profes sor Follis zou zijn. VADER GAF BIJLES.... De rijkspolitie te Krommenie heeft de 31-jarige G. in arrest gesteld wegens mishandeling van zijn 6-jarig zoontje. De man zal vrijdag worden voorgteleid voor de officier van justitie te Haarlem, Hij wilde zijn 6-jarig zoontje dat nog maar enkele maanden de lagere school be zoekt, bijles geven in lezen. Om dat het kind volgens de inzich ten van de vader niet genoeg zijn best deed, ontaardde dit enkele malen in handtastelijk heden. Dinsdagavond wilde va der zijn zoontje weer onderwij zen. Het kind dat normaal om zeven uur naar bed gaat, werd het spoedig beu, waarop de va der het kind een geduchte af rammeling toediende en het op de grond gooide. De moeder vluchtte in wanhoop de woning uit en riep de politie te hulp die de vader opsloot. aangevoerde dogmatisme geen sprake is. Ik acht staatsdeelne ming in de oliewinning de nor maalste zaak van de wereld. De wet impliceert immers alleen dat wij te zijner tijd de moge lijkheid zullen hebben met de staat in de oliewinning deel te nemen, meer niet. De oliemaat schappijen krijgen concessies om boringen te verrichten. De delfstoffen onder onze bodem zijn van ons allemaal. Ik dacht dat in brede kring de op vatting bestaat dat delfstoffen in beginsel aan de gemeenschap behoren en daar vloeit uit voort dat de overheid de plicht heeft te waarborgen dat de opbreng sten van deze vondsten niet uit sluitend aan particulieren ten goede komen. De minister toonde zich vrij optimistisch over de mogelijk heden die de bodem van de Noordzee ons land nog zal bie den. Onder het vasteland zijn grote aardgas- en olievondsten gedaan, zo zei hij. Het blijkt dat er ook goede verwachtingen zijn omtrent olie en gas onder de zee, anders zouden de oliemaat schappijen niet zo veel interesse tonen. De directeur van de N.A.M., ir. J. M. P. Bongaerts, wilde geen gedetailleerde verwachting uit spreken. „De boorbeitel zal het zelf moeten uitzoeken", zei hij. Hij meende dat eerst na 10 tot 20 boringen een oordeel kan worden gegeven. Iedere boring in de Noordzee zal de N.A.M. op circa 40 miljoen gulden komen. Vermoedelijk zullen in de eerstkomende twee jaar 9 a 10 platforms op de Noordzee verrijzen. Een civiele rechtbank in Pa rijs heeft dinsdag de echtschei ding uitgesproken tussen de cineast Carlo Ponti en zijn vrouw. Omdat scheiden in Italië niet mogelijk is, had het Ita liaanse echtpaar de Franse na tionaliteit aangevraagd. Nadat het die had gekregen, kon het echtscheidingsproces beginnen. De uit het huwelijk geboren dochter is de moeder toege wezen. De rechtbank wees Ponti als de schuldige partij aan. De cineast kan nu met de film actrice Sophia Loren trouwen. In Djakarta zijn twee mannen gearresteerd die vlugschriften met kritiek op het leger zouden hebben verspreid, zo heeft het persbureau Antara woensdag meegedeeld. Een aantal vlug schriften werd in beslag geno men in Tandjong Priok en de verdere verspreiding werd ver hinderd. De papieren zouden af komstig zijn van een illegale or ganisatie, de „commissie tot steun aan de presidentiële beve len". De strijdkrachten worden erin belasterd met het doel een wig te drijven tussen de presi dent en de strijdkrachten", aldus Antara. Naar aanleiding van de proef boringen in Haarlemmermeer heeft het bestuur van de Haar- lemmermeerpolder zich tot de landbouwers gericht met de mededeling dat grondgebruikers zich terdege moeten realiseren welke risico's het met zich mee brengt wanneer aan de onderzoe- kingsploegen gelegenheid wordt geboden in de landerijen boringen te verrichten. In Haarlemmermeer hebben zich bij onderzoekingen explosies voorgedaan waardoor wellen ont stonden, die met grote moeite ge dicht konden worden. Zolang de tegenwoordige wettelijke bepa lingen niet zijn gewijzigd, kunnen feitelijk alleen de grondverbrui- kers al of niet toestemming ver lenen tot het verrichten van on derzoekingen in hun landerijen, aldus het polderbestuur. „Verontrust vooral door de rampzalige gebeurtenissen in Sleen waar grote schade is ont staan bij het vormen van een kra ter op de exploratieboorplaats van de Ned. Aardoliemaatschap pij, hebben G. S. van Noord-Hol land de regering verzocht terug te komen op haar voornemens tot het verlenen van exploratiever gunningen voor het IJsselmeer en voor de waterwingebieden op het vasteland", aldus heeft het college meegedeeld in antwoord op vragen van het lid van de pro vinciale staten de heer J. Harm- sen (Partij v d. Arbeid). G. S. merkten op dat zij bij herhaling uit eigen beweging de ministers, die bij deze kwestie zijn betrokken, hebben gewezen op de gevaren die door het toe staan van boringen in het IJssel meer voor de drinkwatervoorzie ning van dit gewest dreigen. Een en ander heeft de overheid er niet van weerhouden, boringen in het IJselmeer toe te staan Nog slechts kortgeleden heeft de Staat (domeinen) aan Superior Oil (Nederland) vergunning ver leend voor het verrichten van 'n proefboring in het IJsselmeer. De minister van economische zaken heeft in verband daarmee mee gedeeld, dat gezien de getroffen (uitgebreide) maatregelen en mede in aanmerking genomen de gunstige ervaringen bij boringen in het water, het risico van ver ontreiniging van het IJsselmeer- water door morsen, lekkages, het buiten controle geraken van het boorgat of anderszins uitgesloten moet worden geacht. President Belaunde Terry van Peru heeft woensdag bekendge maakt dat er aan de guerilla- activiteit in zijn land een einde is gekomen. De strijdkrachten hadden alle „haarden van on dermijnende activiteit" opge ruimd. Volgens de president wilden de guerillastrijders met hun acties het prestige van Peru in het buitenland aantasten en in het. land zelf economische moeilijkheden uitlokken. De Hilversumse recherche heeft gisteren de vrouw gearres teerd van de 44-jarige arbeider A. P. Valk, wiens stoffelijk over schot de vorige week in een sloot bij Houten (Utrecht) werd gevonden. Ze heeft bekend de moord te hebben gepleegd samen met haar reeds gearresteerde zwager, een beroepsmilitair. Deze laatste legde een beken tenis af, waarbij hij verklaarde dat hij Valk op de avond van 1 december in het centrum van Hilversum had ontmoet. Er zou een woordenwisseling zijn ont staan, die ontaardde in een handgemeen. In de veronder stelling dat zijn tegenstander dood was, zou de militair hem hebben verborgen onder een stapel planken in de tuin van zijn pension. Uit de bekentenis van de vrouw van het slachtoffer is ge bleken, dat Valk in zijn woning is vermoord. VREEMDE EEND IN DE BUS De dienstdoende postbode, die woensdagochtend vroeg de brievenbus in het hoofdpost kantoor te Driebergen moest lichten, kreeg de schrik van zijn leven toen hij een levende eend in de postbox aantrof. Het dier dat thuishoort in een nabijgelegen vijver, was ver moedelijk ontsnapt en 's avonds of 's nachts door kwajongens in de voor pakketpost be stemde bus, die zich in de hal van het postkantoor bevindt, gedeponeerd. De geposte brie ven zijn door het angstige beestje danig bevuild en moesten dan ook door „tante Pos" met water en zeep weer toonbaar worden gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 6