Watersituatie rondom Coevorden nog steeds kritiek doe morgen uw post voor 1 uur in de bus! Belgische pers over vrijspraak van Verhelen BRITSE LAGERHUIS KEURT RHODESIE-POLITIEK GOED DE GAULLE VERTEGENWOORDIGER VAN HET FRANSE VOLK Portugal in de V.N. veroordeeld ZITTING ALGEMENE VERGADERING VAN DE V.N. GESLOTEN KIESWET EN GEMEENTEWET GEWIJZIGD DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 „SCHANDALIG" REGERING VERONTWAARDIGD Het olie-embargo Nederland stemde tegen Hakenkruiskladderaar veroordeeld Dijkdoorbraak Sombere vooruitzichten DE OVERSTROMINGEN IN DE BIESBOSCH Ontwapening Interventie afgekeurd STEMMEN OP 21-JARIGE LEEFTIJD Donderdag 23 dec#mber 1965 (Adv.) GASBEL BIJ SLEEN De nog steeds borrelende gasbel bij het plaatsje Sleen in Drente. geschreven kruinhoogte van dij ken en kaden, de kansen dat de polders in de Biesbosch inlopen en dijken en kaden zwaarder te lijden hebben, aanzienlijk zijn toegenomen, zo vragen zij. Indien voor de Biesbosch de grotere wateroverlast en de di recte gevolgen daarvan zouden moeten worden toegeschreven aan overheidsmaatregelen in het kader van dijkbouw en dijkver hoging, is dan de regering voor nemens om een bijdrage te ver lenen in de zeer hoge uitgave ten behoeve van de herstelwerk zaamheden en onderhoudsko. ten in de Biesbosch, zo wilde zij weten. „Schandalig" en „onbegrijpe nd' noemt de Belgische pers de ïjspraak van de voormalige of- .cier van de Belgische SS, R. verhelen, die wegens oorlogsmis daden terecht heeft gestaan voor een rechtbank in Wenen. De Oostenrijkse jury heeft niet alleen negen miljoen Belgen een klap in het gezicht gegeven, maar bovendien „gespuwd op de graven van duizenden van onze landgenoten, die tijdens de nazi bezetting hun trouw aan België met de dood moesten betalen", zo schrijft de socialistische „Volksgazet". „Een aantal Oostenrijkers (van de jury) heeft beslist, dat die doden ongelijk hadden om zich op dé weg van Verhelen en zijn Vlaamse SS-bende te hebben be vonden en dat hij het recht en gelijk had hen uit de wereld te helpen. Misschien hebben de juryleden gedacht dat zij in de SS-officier een van hun eigen terroristen, de bommensmijters van Zuid-Tirol, belichaamd zagen en vrijspraken. Misschien hebben zij van hun vrijspraak een aanval willen maken op een België, dat zich minder gemakkelijk tot een „Anschluss" had geleend dan hun eigen land", aldus de ondervoor zitter van de Belgische socialis tische partij, J. van Eynde, in het hoofdartikel. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. H. Spaak, heeft woensdagochtend de Oos tenrijkse ambassadeur in Brus- Hel lagerhuis heeft dinsdag avond de politiek van de Britse regering tegenover Rhodesië goed gekeurd. De stemverhouding was 299 tegen 272 stemmen. Het was de eerste maal sinds de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring van Ian Smith, dat de partijen zich niet gezamenlijk achter de politiek van Wilson stelden. Onder invloed van het groeiend verzet van de rechtervleugel van zijn fractie had de conservatieve leider Edward Heath een motie in gediend, waarin met klem elk ge bruik van geweld, hetzij om recht streeks een einde te maken aan het bewind van Smith, hetzij om het olie-embargo doeltreffend te ma ken, werd afgewezen. Premier Wil son diende op zijn beurt een amen dement in, waarin het lagerhuis werd uitgenodigd zijn volledige steun te geven aan de maatregelen welke zijn genomen om de terug keer van Rhodesië tot wettigheid te verzekeren. Bij de stemming over dit amendement keerden 2"2 conservatieve afgevaardigden zich tegen de regering-Wilson. Bij een volgende stemming waar van conservatieve zijde om was gevraagd, werd met 276 tegen 48 stemmen het koninklijk decreet goedgekeurd, waarbij het olie-em bargo werd afgekondigd. Deze stemming, waarom van rechts-conservatieve zijde was ge vraagd, had niet de instemming van de fractieleiding. Het meren deel van de 303 conservatieven onthield zich dan ook van stem ming. Behalve de 48 conservatieve „rebellen" die tegenstemden, wa ren er onder de voorstemmers ten minste dertig conservatieven die zich ook niet hielden aan het con signe zich van stemming te ont houden. sel, mevrouw J. Monschein, ont boden. Hij bracht haar op de hoogte van de „verwondering en ontroerag", die de vrijspraak van Verhelen bij de Belgische regering heeft verwekt. De Belgische ambassadeur in Wenen kreeg opdracht de Oos tenrijkse regering in kennis te stellen van de verontwaardigng van de Belgen. De ruiten van het Oostenrijkse consulaat-generaal in Antwerpen zijn woensdagochtend ingegooid. Oostenrijkse perscommentaren over vrijspraak van Verhelen Alle Weense bladen hebben woensdag commentaar op de vrijspraak van de voormalige Vlaamse S.S.-officier Robert Jan Verbelen door een rechtbank in Wenen. Onder de kop „Onbe grijpelijk" komt de gematigde „Neues Oesterreich" tot de slot som dat de uitspraak in het pro ces tegen Verbelen kan worden gevoegd bij een reeks andere onbegrijpelijke vonnissen van Oostenrijkse rechtbanken. Met name doelt het blad op de over weging van de jury, dat Ver belen onder dwang van bevel van hogerhand handelde. „Geen enkele rechtbank ter wereltf heeft tot dusver deze veront schuldiging aanvaard en terecht, omdat niemand de betrokkenen bevolen had toe te treden tot da S. S. waar de dwang heerste. Een rechtbank in Wenen kan nu de droeve glorie voor zich op eisen, een vonnis te hebben ge veild, op grond waarvan men een zekere Eichmann zou heb ben kunnen vrijlaten", aldus „Neues Oesterreich". De „Kurier" spreekt er zijn verbazing over uit, dat een mart als Verbelen die inmiddels da Oostenrijkse nationaliteit heeft gekregen, gewoon in vrijheid kan leven en deelnemen aan da verkiezingen in zijn-nieuwe va derland, terwijl degenen die on der zijn bevel stonden zijn te rechtgesteld of tot langdurige gevangenisstraffen zijn veroor deeld en de mensen, op wiens bevelen hij zich beroepen heeft, zelfmoord hebben gepleegd, ge- executeerd zijn of als vluchte lingen in Spanje of Zuid-Ame- rika wonen. President De Gaulle maakte dinsdagavond duidelijk, dat hij zich in weerwil van de voor hem in zekere zin teleurstellende presidentsverkiezingen be schouwt als de vertegenwoordi ger van alle Fransen. In een verklaring die hij uitgaf na zijn terugkeer in het Elysée zei hij, dat met de verkiezing van de president bij algemeen stem recht een essentiële voorziening van de Franse instellingen in praktijk was gebracht. „Sinds de 19de december 1965 is 't staats hoofd uitdrukkelijk de direkte gevolmachtigde van het gehele Franse volk. De campagne heeft aangetoond dat alle Fransen dit ook zo verstaan, tot welke groep ze ook als kiezers behoorden", aldus De Gaulle. De president sprak er zijn voldoening over uit, dat niet meer uitsluitend gebeurtenissen of sentimenten, zoals in het ver leden, de uitslag hadden be paald maar de weloverwogen keuze van het Franse volk. Dit betekende voor hem „een her nieuwde verplichting en tege lijkertijd een aanmoediging". Hij De algemene vergadering van de V. N. heeft er b« alle landen op aangedrongen geen wapens meer te leveren aan en handel te drijven met Portugal. Hierdoor moet de Portugese regering worden gedwongen van haar Afrikaanse gebiedsdelen afstand te doen. De assemblée veroordeelde Por- tugals politiek van onderdruk king in Mozambique, Angola en Portugees Guinea. Alle landen die diplomatieke betrekkingen met Portugal onderhielden, moes ten deze verbreken. De betrokken resolutie werd met 66 stemmen voor, 26 tegen en 16 onthoudingen aangenomen. Sommige landen waren van me ning dat alleen de Veiligheids raad bevoegd is strafmaatrege len tegen een land te nemen. De algemene vergadering drong er onder meer bij de landen-leden van de volkerenorganisatie op aan hun havens te sluiten voor Portugese schepen, hun schepen te verbieden havens in Portugal of de Portugese gebiedsdelen binnen te lopen, geen landings- en doorgangsfaciliteiten aan Por tugese vliegtuigen te verlenen en de Portugese handel te boycot ten. De assemblée deed een be roep op alle bureaus van de V.N. om geen financiële, technische en economische hulp aan Portugal te verstrekken zolang dit land de resolutie van de Ver. Naties inzake het verlenen van onafhan kelijkheid aan de gekoloniseerde landen niet uitvoerde. De alge mene vergadering verzocht ten slotte de veiligheidsraad „passen de maatregelen" te overwegen ter uitvoering van de resoluties met betrekking tot Portugals overzeese gebiedsdelen. Later heeft de assemblée met 100 stemmen tegen één bij drie onthoudingen een resolutie aan noemde het verkiezingsresul taat een definitieve bevestiging van de nieuwe republiek jegens het volk en de gehele wereld. Frankrijk zou met verdubbelde kracht ijveren voor vooruitgang, onafhankelijkheid en vrede. Een 20-jarige jongeman is in de Beierse stad Bamberg wegens het besmeuren van gebouwen met anti-semitische leuzen en het omgooien en besmeuren van grafstenen op de joodse begraaf plaats van de stad veroordeeld tot een verblijf in een jeugd gevangenis van minimaal ander half en maximaal drie jaar. Het optreden van de werkloze tand- technicus Reinhard Woitzik in de zomer van dit jaar lokte een golf van anti-semitische kladde- rijen in West-Duitsland uit. De jongen werd op 29 juni na een langdurig onderzoek gearres teerd. Woitzik verklaarde voor de rechtbank, dat hij zijn daden betreurde en zich schaamde. In hem was een haatgevoel tegen de Joden ontstaan voornamelijk door de wijze waarop zijn inmid dels overleden vader behandeld was. Deze had in de oorlog deel uitgemaakt van de S.S. en was pas in 1957 uit gevangenschap teruggekeerd. Ook het ontslag dat Woitzik in juli 1963 door zijn werkgever was aangezegd, had naar zijn zeggen tot zijn haat tegen de Joden bijgedragen. genomen, waarin Portugal wordt verzocht mee te werken aan de uitvoering van een speciaal op leidingsprogram van de V.N., be stemd voor de bewoners van de overzeese gebiedsdelen. Bij de eerste stemming behoor de Nederland tot de 26 landen die tegenstemden. Dit deden o.a. ook de V.S., Engeland, Zuid-Afrika, België en Luxemburg. Frankrijk bevond zich onder de zestien landen die zich van stemming onthielden. De desbetreffende resolutie was eerder met 58 tegen 21 stem men, bij 17 onthoudingen door de commissie voor de niet-autonome gebieden aangenomen, In Coevorden duurt de strijd tegen het water onverminderd voort. Woensdagmorgen om elf uur was de situatie bij de dijk Mars-Heeg-Klinkenvlier, de laatste waterkering voor Coevorden, nog kritiek. Het water stond aan de kruin. Het dijklichaam is ernstig verzwakt doordat het veel water heeft opgenomen. Het bestuur van het waterschap Loo- en Drosten- diep vreesde de dijk niet te kun nen houden. Uit veiligheidsover wegingen werden de dijkwachten ingetrokken. Zij zouden gevaar lopen als er een doorbraak plaats vond. Bij Laar in Duitsland zijn van een aantal geisoleerde boerde rijen de bewoners en de levende have geëvacueerd. De burgemeesters van Coevor den, Gramsbergen en Laar en wa terschapsfunctionarissen hebben overwogen hulp van militairen in te roepen. Uiteindelijk besloot men geen hulp te vragen, daar het tech nisch toch niet mogelijk is de situatie onder controle te krijgen. Het waterschap de Bargerveen is in de Drentse zuidoosthoek de toestand volledig meester. Gister avond kwam het bestuur bijeen om plannen te bespreken voor uit te voeren waterstaatkundige verbete- ringswerken, die in de toekomst wateroverlast in deze omgeving moeten voorkomen. HOOGWATER IN OVERIJSSEL Geïsoleerd door het omringende water: een boerderij in het Overijsselse landschap in de buurt big Gramsbergen. Door een gat in de dijk, 15 tot 20 meter breed, stroomde gister avond het water met grote kracht de Coevorder Marspolder binnen. De gehele ochtend had men nog geprobeerd de dijk te behouden, maar dit bleek niet mogelijk. Een boerderij is reeds geïsoleerd. Rond een aantal andere brengt men met draglines en andere ma terialen dijkjes aan van 1 tot 2 meter hoog. Insiders menen hier in echter weinig vertrouwen te kunnen stellen. Ze vrezen dat ook deze dijkjes het zullen begeven en de boerderijen zullen onderlo pen. Het water zou dan zeker een halve meter hoog in de ge bouwen komen te staan. Voor woonwijken in Coevorden bestaat geen gevaar. Ook een tweede boederij in de Marspolder bij Coevorden is nu door het snel stijgende water van de buitenwereld afgesloten. Een pas aanlegde nieuwe weg naar de boerderij werd geheel over spoeld. De gemeente Coevorden heeft twee boten en een aantal ponten naar het overstroomde gebied gestuurd. De boten zullen worden ingezet om contact te onderhou den met de bewoners van de on dergelopen boerderijen. Het gat in de dijk is meer dan 30 meter breed geworden. Personeel van de gemeente en ander materiaal een dijk aan gelegd rond de Marshovenlaan, een stadsdeel dat als het water blijft stijgen direct gevaar zou kunnen lopen. Het peil van de Vecht blijft constant op 10,30 meter boven N.A.P., dit is 1,20 meter hoger dan normaal. In verband met de naderbij ko mende regendepressie zijn ook andere waterschappen in Drente weer aan het werk gegaan om de gevolgen van zware regenval zoveel mogelijk te beperken. Ook vandaag zullen op diverse plaat sen in de provincie versterkingen worden aangebracht langs de ka den en in het waterschap Barger- beek gaat men bij het tuinbouw centrum van Erica een kanaal af dammen. Deskundigen zien de toekomst, ook in verband met het te verwachten weer, somber in. De tweede kamerleden Tuijn- man en Zegering Hadders (V. V. D.) hebben de minister van ver keer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de recente overstromingen en kade- en dijkbreuken in de Biesbosch een gevolg zijn van een hogere opstuwing van het rivierwater dan voorheen onder vergelijk bare omstandigheden het geval was. Moet deze hogere opstuwing voor een aanzienlijk deel wor den toegeschreven aan dijkaan- leg en dijkverhoging in gebie den buiten de Biesbosch waar- Coevorden heeft met zandzakken door, in verband met de voor- De algemene vergadering van de V. N. heeft woensdagochtend haar op 21 september geopende zitting gesloten. In zijn slotrede verklaarde de voorzitter, de Ita liaanse minister van buiten landse zaken Fanfani, dat de stemming gedurende de afgelo pen zittingsperiode voor een groot deel was bepaald door be zorgdheid over het conflict in Vietnam dat nog steeds voort duurt. Anderzijds was er op luchting geweest over de tot standkoming van het bestand tussen Pakistan en India. Hij sprak de hoop uit dat deze twee landen bij hun komende ontmoe ting in Tasjkent de basis zullen vinden voor een oplossing van hun geschil. Over de ontwapeningskwestie zei Fanfani, dat de meerderheid van de leden heeft gewezen op de absolute noodzaak van een direkter gesprek tussen de grote mogendheden en een terugkeer tot een klimaat van een vrucht baarder samenwerking. Hij on derschreef de wens van de alge mene vergadering voor een ak koord tegen een verdere ver spreiding van kernwapens en werkelijke algemene onderhan delingen over ontwapening. Tevoren had de vergadering met 94 tegen één stem bij 16 ont houdingen haar goedkeuring ge hecht aan de begroting voor 1966, die een record-eindbedrag van 121.567.420 dollar te zien geeft. De inkomsten van de V. N. worden geraamd op 19.790.700 dollar, zodat een bedrag van 101.776.720 dollar moet worden omgeslagen over de 117 lid-sta- ten. De vergadering hechtte ook nog haar goedkeuring aan een verklaring waarin elke inter ventie in de binnenlandse aan gelegenheden van staten wordt afgekeurd. De verklaring is een initiatief van de Sowjet-Uine, die door de Latijns-Amerikaanse en Afro-Aziatische delegaties werd „bijgeschaafd" om haar niet alleen op de Amerikaanse interventie in Vietnam van toe passing te doen zijn. De stemverhouding was 109 landen vóór, geen tegen en één (Engeland) onthouding. Onmiddellijk nadat de ver klaring was goedgekeurd vroeg de Russische afgevaardigde het woord. Hij veroordeelde de Amerikaanse bombardementen op Vietnam en zei dat „de Ame rikaanse horden voortgaan het bloed te laten vloeien van het volk van de Dominicaanse repu bliek". Zijn beschuldiging werd door de Amerikaanse gedelegeerde van de hand gewezen. Dezer dagen is in het staats blad te verwachten de publika- tie van de wet tot wijziging van de kieswet en van de gemeente wet. De belangrijkste wijziging is de verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd tot 21 jaar, waardoor bij de komende staten verkiezingen op 23 maart a.s. en de gemeenteraadsverkiezin gen op 1 juni a.s. een groot aan tal jonge kiezers in de gelegen heid wordt gesteld zijn stem uit te brengen. Een andere wijziging is de mogelijkheid voor de gemeenten om bij de verkiezingen gebruik te maken van stemmachines. De meeste in de kieswet en in het kiesbesluit aangebrachte wijzigingen zullen voor de eer ste maal hun invloed doen gel den bij de komende verkiezingen van de leden van provinciale staten op 23 maart 1966. Enkele bepalingen kunnen echter reeds direct effect hebben, waaronder de vereenvoudiging van de pro cedure rond de benoeming van leden van vertegenwoordigende lichamen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5